Breznjew: in Praag reformisme overwonnen Kremlin vreest inmenging van VS in Egypte Laird wil geen andere verdedigingsstrategie voor West-Enropa Allende zegt: burger rechten zijn heilig Soldaten in Ulster mogen vuur openen Weduwe astronaut vra°g* miljoen schadevergoeding Utrecht krijgt Europees centrum van „Sony" DOMDERDAG 27 MEI 1971 ;AAG (Reuter, AP, UPI, DPA) De Russische partijleider, Leonid Breznjew. heeft gis- op de tweede dag van het veertiende Tsjechoslowaakse partijcongres verzekerd, dat de tegen reformisme in Tsjechoslowakije, die in 1968 begon met de invasie van de Warschau- landen, nu definitief is gewonnen. en rede, die tegen de verwach- in niet twee uur, maar drie ier duurde, zwaaide Breznjew leider Hoesak en president >da en andere „onvermoeibare rs voor de zaak van het socia- veel lof toe. Ze hadden zich in loeilijke situatie „echte patriot- n overtuigde internationalisten" nd. voor wie het „geluk van hun istisch vaderland en de belan- an het internationale socialisme eidbaar zijn". zijn waardering voor de suc- le strijd tegen „de verenigde iten van de binnenlandse en üandse contra-revolutie" ver- de Russische partijleider tevens waarschuwing: „de Tsjechoslo- se ervaringen herinneren ons er weer aan, hoe noodzakelijk on- oeibare waakzaamheid tegen- alle vormen van vijandelijke ac- ;it van de tegenstanders van het lisme en een vastbesloten strijd de ondermijningsacties van het ïationaal imperialisme is". „Nie mand zal er ooit in slagen Tsjechoslo wakije uit de gemeenschap van socia listische volkeren te trekken", aldus Brezjnew. „In de familie van broe dervolken van de socialistische lan den", zo zei hij, „heeft Tsjechoslowa kije voor het eerst werkelijke veilig heid, een werkelijke garantie van on afhankelijkheid en van onschend baarheid van zijn grenzen gekregen." Europ; a Over Europa zei Brezjnew, dat de Sowjet-Unie de situatie realistisch bekijkt. Met een kennelijke verwij zing naar de houding van West- Duitsland ten opzichte van Berlijn (die inmiddels al gewijzigd is red.), zei Brezjnew, dat hij pogingen ziet om vooruitgang in de richting van het tot stand brengen van de Europe se veiligheid te saboteren. „En we weten, wie daarachter zit." Om de constructieve initiatieven van de so cialistische staten te boycotten is een heel concept uitgevonden, dat inhoudt dat „Europese problemen kennelijk alleen allemaal tegelijk, in een enkel pakket, opgelost kunnen worden." „Zo wordt geprobeerd de ratificatie van de verdragen van de Bondsrepu bliek met de Sowjet-Unie en Polen te bemoeilijken, het bijeenroepen van een Europese veiligheidsconferentie te vertragen, en een regeling van an dere problemen te verhinderen, zoals de kwestie van het ongeldig verkla ren van het „dictaat van München" door Bonn." De Russische partijleider meende, dat het tot stand komen van een gemeenschappelijke Europese sa menwerking geen voorwerp van koe handel mag zijn. Zijn toespraak werd herhaaldelijk onderbroken door toe juichingen en applaus van de Tsje choslowaakse afgevaardigden. Economie ÜAIRO (UPI, Reuter, AP, DPA) De Sowjetunie heeft het ster vermoeden dat de Verenigde Staten betrokken zijn bij de Egypti- le machtsstrijd, waarbij enige van Ruslands beste vrienden in on- ïade zijn geraakt, zo is van communistische diplomaten vernomen, n onderzoek hiernaar is één van de beweegredenen van het bezoek de Russische president, Nikolai Podgorni, aan Cairo. >e communistische diplomaten zeg- i, dat Podgorni zijn collega Sadat ntueel zal waarschuwen, dat te il vriendschap met de Amerikanen leiden tot vermindering van de ssische hulp aan Egypte De toene- nde Amerikaanse activiteiten in de tbische wereld hebben de argwaan het Kremlin gewekt. De Russen geren eenvoudig te geloven, dat zuiveringen in Cairo en het bezoek Rogers niets met elkaar te ma- hebben. lun argwaan werd nog eens ver- rkt door de Israëlische premier, Ida Meir, die Sadats optreden in de yptische machtscrisis geprezen :ft. „Er is een oud Russisch eekwoord". zo vertelde één van de ilomaten. „Dat zegt: Als een vijand prijst', dan moet je iets verkeerds Vlak voor het bezoek van Ro- aan Cairo wend de meest pro- ssische Egyptenaar Ali Sabri ont- ;en en na het bezoek van Rogers ;sa-ontslag in de regeringsgelede- Podgorni is daarom uiterst be- luwd of er inderdaad sprake is van complot of dat dat uitsluitend een kmantel is. militaire vraagstukken van samen werking tussen de communistische partij in Moskou en de onlangs van pro-Russische leiders gezuiverde Ara bische Socialistische Unie. De politie ke commissie, die gisteravond al voor het eerst bijeenkwam, staat onder voorzitterschap van de twee ministers van buitenlandse zaken Andrej Gro- miko en Machmoed Riad. De militaire commissie b.estaat onder meer uit de Russische eerste plaatsvervangend minister van defensie, generaal Iwan Pawlowski en de Egyptische minister van oorlog, generaal Mohamed Sadek. Het gezaghebbende blad Al Ach- ram meldde, dat Podgorni zijn gast heer de voortzetting van de Russi sche hulp op politiek, economisch en op militair gebied heeft toegezegd. Te vens zou hij Anwar Sadat hebben verzekerd, dat Moskou steun blijft verlenen aan het streven van Egypte de bevrijding van alle door Israël te- zette gebieden te verkrijgen, 's A- vonds bood Sadat in het Koebbeh-pa- leis zijn gasten een diner aan. Ver wacht wordt dat de besprekingen vandaag zullen worden afgeslotén. raël In Israël wordt eveneens gevreesd t de buitenlandse, namelijk de nerikaanse, hulp verminderd zal >rden als gevolg van de gebeurte- ssen in Cairo. Minister Mosje Dajan u tegen leden van zijn partijfractie ibben gezegd, te verwachten dat Sa lt een hardere houding zal aanne- en, nu hij bijna uitsluitend steunt het leger. De Amerikanen zouden m verbeterde contacten met Cairo illen handhaven door extra druk uit oefenen op Israël. Amerika zou de lor Israël verlangde hulp kunnen tstellen als een middel om van Is- ël concessies te krijgen, in verband et de heropening van het Suezka- aal, zo meende Sadat. Pinhas Sapir, de Israëlische minis- r van financiën, die aan Rogers het irzoek voor hulp ten bedrage van )0 miljoen dollar overbracht, ver- laarde: „Wij geloven dat ons be- aan belangrijker is dan steun. Ik eloof niet dat het gerechtvaardigd is, ïaar als de Verenigde Staten zouden esluiten om druk op ons proberen it te oefenen, dan geven we de merikaanse hulp op. Op het ogen lik kan ik niet zeggen, dat er enige ruk js." een koniplot Bij de belangrijke besprekingen ussen Podgorni en Sadat waren uit weiding en versteviging van de be- rekkingen het hoofdthema van de lerste officiële gespreksronde. Het ijkt waarschijnlijk dat Sadat Pod- ;orni ervan heeft weten te overtui- ;en, dat er inderdaad een komplot >estond. Beide heren voerden gister- norgen een gesprek onder vier ogen daarbij werden misverstanden uit de weg geruimd. Dé eerste officiële bijeenkomst luurde anderhalf uyr. In een na af loop uitgegeven communiqué werd iezegd, dat daarbij de politieke en lilitaire situatie in het algemeen en le ontwikkeling van de Egyptisch- iRussische betrekkingen ter sprake waren gekomen, evenals „maatrege- jlen ter versteviging en uitteeiding van deze betrekkingen op politiek, militair, wetenschappelijk en cultu- den en toekomst te kunnen voldoen", reel gebied om aan de eisen van he- ^oninnssies Na de eerste gespreksronde werden woensdagmiddag drie commissies in het leven geroepen, die zich zullen gaan bezighouden met politieke en SANTIAGO (AFP) „In Chili zijn geen politieke gevangenen. Hier is niemand gemolesteerd en is niemand geslagen, zelfs niet met een rozen blad... Het beste toevluchtsoord voor de Chileen is Chili, waar de burger rechten worden geëerbiedigd. Presi dent Salvador Allende heeft dit giste ren op een persconferentie gezegd naar aanleiding van berichten uit de VS, dat een paar honderd Chilenen daar politiek asiel zouden hebben ge vraagd. „Geen enkele Chileen heeft in welk land dan ook politiek asiel gevraagd", aldus Allende. Op een vraag over de bewapening zei Allende, dat het de belangrijkste zorg van Chili is het nastreven van vrede en niet van oorlog. Maar om de souvereiniteit te verzekeren moeten de Chileense strijdkrachten technische specialisten hebben, die de doelmatig heid van het leger waarborgen. De Chileense strijdkrachten volgen een traditie van absolute eerbiediging van de grondwet en de regering wenst hen steeds meer in te schakelen in het ontwikkelingsproces van het land. gevraagd naar zijn mening over de „marginale bewegingen", die als ul tra-revolutionair worden beschouwd en die beschuldigd worden van het onrechtmatig bezetten van landbouw gebieden, zei het Chileense staats hoofd: „Wij kunnen dat optreden niet aanvaarden, als er geen sociale rede nen zijn die dit rechtvaardigen. In de meeste gevallen berokkent het schade aan de arbeiders zelf en aan de rege ring. Bovendien is het absurd deze tactiek te volgen onder een volksre gering." In Amman is tegengesproken, dat de algemene veiligheidsdienst in de Jor daanse hoofdstad een leider van de Turkse organisatie, die de Israëlische consul-generaal in Istanboel heeft vermoord, gearresteerd heeft. Een of ficiële woordvoerder van de veilig heidsdienst noemde het in het buiten land gepubliceerde bericht van elke grond ontbloot. Eerder had de Tsjechoslowaakse premier Stroegal zich in een uiteen zetting over het vijfjarenplan 1971-75 lovend uitgelaten over het econo misch beleid van de huidige rege ring, die een einde aan de crisissitua tie had gemaakt, de binnenlandse markt had gestabiliseerd en de positie van de munteenheid had versterkt. Maar tevens wees hij echter op een reeks tekortkomingen, zoals de gerin ge doelmatigheid van de economische ontwikkelingen, het te hoge verbruik van grondstoffen en onvoldoende aanbod en keuze van goederen voor de consument. Stroegal, die in 1968 zelf voorzitter van de economische regeringscommis sie was, leverde kritiek op het beleid in 1968, toen naar zijn zeggen het verval van de planeconomie werd toegelaten, wat zou moeten leiden tot het verdwijnen van de socialistische orde in het land. Het plan voor 1971-75 voorziet in grotere concentratie en specialisatie in industrie en landbouw. Met name in de chemische en energiesector moet de produktie belangrijk worden opgevoerd. In de komende vijf jaar moeten twee atoomenergiecentrales in gebruik worden genomen, waar door de elektriciteitsproduktie met 39 procent zal toenemen. De consumptie goederenindustrie zal gemoderniseerd worden en het openbaar vervoer uit gebreid. In 1975 zal het nationaal in komen. volgens Stroegal. met 28 pro cent zijn toegenomen. Hii wees erop. dat de inkomens sinds 1948 zün ver viervoudigd en de consumptie per persoon verdrievoudigd. De industrië le produktie is "inds 1937 verzeven- voudigd. aldus St-oegal. Onweer iu Beieren eist mensenlevens MÜNCHEN, (DPA) Onweer, dat al een week lang grote delen van Bei eren teistert, heeft aan vier men sen het leven gekost en voor miljoe nen Mark schade veroorzaakt. De schade door branden als gevolg van blikseminslag wordt alleen al op 1,3 miljoen Mark geraamd. Dinsdag heeft het in sommige gebieden zo ge regend en gehageld, dat alle te velde staande gewassen zijn verriield. Vorige week was dit het geval met veel wijn gaarden. MITfENWALD (Reutr, DPA) De Verenigde Staten willen geen wijzigingen brengen in de verdedigings-strategie voor Europa. De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, zei dit gisteren na sluiting van de tweedaagse conferentie van NAVO- ministers over atoomvraagstukken in het Beierse Mittenwald. Hij verklaarde daarmee de vrees van sommige Europese landen onge grond, die meenden dat de Amerikaanse strategie van „realistische afschrikking" wel eens een sterker accent op de verdediging van Europa met atoom-wapens zou kunnen leggen. Konhordshiin Pari's Een indrukwekkend beeld van de naaldachtige neus van de Russi sche supersonische TU 144, die voor.de opening van de Parijse luchtvaartshow naar Frankryk is gevlogen. De Fransen spreken reeds verachtelijk over de „Konkordski" en menen dat het geen toe val kan zijn dat hjj zoveel lijkt op de Franse Concorde. LONDEN BELFAST (Reuter, UPI) Britse soldaten in Noord-Jerlana mogen het vuur openen op mensen, die zich verdacht gedragen, zo heeft de Britse regering besloten. Toen de premier van Ulster, Brian Faulkner, deze mededeling deed in Belfast, werd er heftig geprotesteerd door de oppositie. „Dit is het gevaarlijkste en onverantwoordelijkste, wat ik in heel mijn politieke leven heb gehoord", zei een parlementslid, dat dreigde af te treden uit protest. Het dispuut brak uit in een atmos feer, die toch al geladen was door de bomaanslag van dinsdagavond op een kazerne, waarbij een soldaat werd gedood en 27 anderen gewond wer den. Kort tevoren had Faulkner mee gedeeld, dat aan de soldaten toestem ming was gegeven op iedereen te schieten, die een wapen draagt of zich verdacht gedraagt zonder or ders van hogerhand af te wachten. „Het leger wenst geen halve maatre gelen te nemen tegen terroristen", ai- dus de premier. In de afgelopen week zijn in Bel fast 19 mensen verwond geraakt en werd een soldaat gedood door een bomaanslag op een protestants café en een machine-geweer-aanslag op Britse soldaten. De aanslag van dins dagavond werd gepleegd door een jongeman, die een rokende tas in de politiekazerne wierp. De soldaat, die stierf, gooide zich voor de tas om aanwezige burgers te beschermen. Het leger noemde Michael Willets, vader van twee kinderen, een held. ROME Italië heeft besloten vóór toelating van Peking-China tot de Verenigde Naties te stemmen. Dit heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Aldo Moro, dins dagavond c§ vragen van journalisten na afloop van een onderhoud met zijn Perzische ambtgenoot, Ardesjir Zahedi, geantwoord. Integendeel, aldus Laird, de strate gische ontwikkeling in de jaren ze ventig zal de „conventionele bestand delen" juist belangrijker maken. Want. zo verklaarde hij, de nucleaire c?n?eiteit van de twee supermachten zal spoedig in evenwicht zijn, waar door de conventionele strijdmiddelen weer meer betekenis krijgen. In het Spanning op Cyprus neemt weer toe NICOSIA (Reuter) De spanning tussen de Griekse en de Turkse be volkingsgroep op Cyprus is toege nomen als gevolg van incidenten bij Famagusta op de oostpunt van het eiland. Volgens de Turkse vice-president Kutchuk, in een klacht bij VN-secre- taris-generaal Oe Thant, werden vier Turkse Cyprioten, die in een auto za ten, door de Grieks-Cyprische politie mishandeld. Van regeringszijde werd daarentegen gezegd, dat de vier man nen, leiders van de Turkse gemeen schap, geen gehoor hadden gegeven aan een stopsignaal van de politie. Van een der mannen werd een zak mes in beslag genomen. In hetzelfde gebied waren eerder vier Griekse Cyprioten door Turken aaneehouder. Door toedoen van de VN werden zij vrijgelaten. In New York behandelt de Veilig heidsraad een aanbeveling van Oe Thant om het mandaat van het VN- vredeskorps op Cyprus met een half jaar te verlengen. Deze vredesmacht bevindt zich sinds maart 1964 op het eiland om daar de rust te bewaren. Het korps telt bijna 3.200 leden, af komstig uit Australië, Canada. Dene marken. Engeland, Finland, Ierland, Oostenrijk en Zweden. LOS ANGELES, (Reuter) De weduwe van de ruimtevaarder Virgil Grissom heeft tegen de North Ameri can Rockwell Corporation de maker van de Apollo-ruimtevoertuigen. een eis tot schadevergoeding ten bedrage van vijf miljoen dolar ingediend. Haar man kwam in 1967 bij een ont ploffing in een ruimtevoertuig op Ca pe Kennedy om het leven, samen met de astronauten Edward White, en Ro ger Chaffee. De fabriek wordt verweten dat zij een onveilig produkt heeft gemaakt. De eis is ingediend bij het hoogge rechtshof in Los Angeles. Mevrouw Grissom heeft dezelfde eis ook al eens ingediend bij een districtsrecht bank in Florida, die hem afwees op grond van verjaring. afgelopen decennium waren de Ver enigde Staten op nucleair gebied nog vijf keer zo sterk als de Sowjet- Unie, aldus Laird. Hij zei dat de Sowjet-Unie voort gaat met het opvoeren van de nu cleaire bewapening. Laird gaf de volgende krachtsver houding: voor intercontinentale ra ketten was de verhouding 3 2 ten gunste van de Sowjet-Unie en voor atoomduikboten 3 2 ten gunste van de Verenigde Staten. Wat strategische bommenwerpers betreft waren de Amerikanen„nog aanzienlijk sterker". Aan de bijeenkomst van de nucleaire plan-groep van de NAVO is deelge nomen door de permanente leden, de Verenigde Staten, Engeland, Italië en West-Duitsland, en door wisselende leden, deze keer Nederland, Canada, Noorwegen en Griekenland. In Mittenwald is voorts door een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van defensie meegedeeld, dat een disciplinair onderzoek is ingesteld naar het gedrag van de in het NA- VO-kwartier in Brunssum gestatio neerde Westduitse majoor Wolfram Feiherr van Strachwitz. Deze heeft in een ingezonden stuk aan een krant scherpe kritiek geleverd op tends- kanselier Willy Brandt en de Ost-Po- litik van Bonn. Hij schreef onder meer, dat Brant had bereikt, „dat men in het kamp van de critici weer kan spreken van kameraden zonder vaderland, omdat een partijkoers wordt toegelaten, die tegen Duitsland gericht schijnt te zijn." TOKIO (AP) De Japanse Sony Corporation heeft besloten haar ex port distributie centrum voor Europa in Utrecht te vestigen, aldus is van daag door de maatschappij bekend gemaakt. Met de bouw van het cen- trüm"1 wordt dit najaar begonnen op een terrein van ongeveer 10.000 vier kante meter. Volgend jaar zal het ge bouw worden opgeleverd. De voorraden in het centrum wor den met computers bijgehouden. Het centrum zal groot genoeg zijn voor voldoende voorraadvorming van pal systeem televisietoestellen, bandre corders en transistorradio's om een soepele levering aan de Europese af nemers te waarborgen. Sony wil Utrecht ook tot zijn be langrijkste voorlichtings- en mar keting centrum maken. De maatschap pij probeert de laatste tijd zijn belang op de Europese markt te vergroten, teneinde voor de export minder af hankelijk te worden van de Ameri kaanse markt. door Jelte Rep Op 8 maart werd er ingebro ken in het FBI-kantoortje in Me dia, een plaatsje van nog geen 6000 inwoners in de Amerikaanse staat Pennsylvania. De archief kasten werden opengebroken en het éénmans-kantoortje werd grondig uitgekamd. De dieven verdwenen met 1.000 dossiers en een stapeltje officieel FBI-brief- papier. Niet lang daarna claimde de zoge naamde 'Commissie van Burgers voor Onderzoek tegen de FBI' verantwoor delijkheid voor de inbraak en beland den kopieën van de gestolen dossiers in de postbussen van progressieve se natoren en kranten. J. Edgar Hoover, de bejaarde FBI-chef, ontplofte bijna van woede. Op het ministerie van justitie werd gesproken van een 'nieuwe peacenik-taktiek' en minister John Mitchell verzocht kranten de documenten niet te publiceren, omdat dit gevaarlijk kon zijn voor de in de dossiers genoemde personen. De kranten gehoorzaamden niet. De argwaan en achterdocht tegen om vangrijke spionage-activiteiten waren gewekt door de zojuist onthulde merkwaardige activiteiten van het le ger. In het Amerikaanse Congres wa ren beschuldigingen geuit, dat ook de FBI haar boekje te buiten ging door oppositie tegen de regering te ver warren met staatsgevaarlijke activi teiten. En er was kritiek geuit op het ministerie van justitie, omdat het geen richtlijnen zou hebben verstrekt voor het schaduwen van .personen en groepen, die het niet met de regering eens zijn. Het ministerie ontkende dat, zei dat in het bijzonder de FBI stringente gedragsregels had meege kregen en dat de 'zelf-discipline' van de FBI de beste garantie was tegen machtsmisbruik. Van een parlemen tair onderzoek naar de FBI wilde de regering niets weten. Het vermoeden dat de Amerikaanse politieke protestbewegingen uitvoerig werden geschaduwd door de FBI. in de naam van nationale veiligheid, werd bevestigd door de documenten, die de 'Commissie van Burgers voor Onderzoek tegen de FBI' zo vriende lijk was de kranten toe te sturen. Van de 'zelf-discipline' bleek niet zo erg veel. Al wie actief deelgenomen heeft aan politieke protestbetogingen, burgerrechtenorganisaties of aan zwarte acties, verdween in de FBI- archieven. Zelfs de kampioen van de geweldloosheid, Martin Luther King, werd intensief bespioneerd door de FBI en daar kan men u dan ook ver tellen dat de predikant een buiten echtelijke verhouding had met de vrouw van een neger-tandarts in Los Angeles. Wat het liefdesleven van King nu te maken heeft met de na tionale veiligheid, heeft de FBI nog steeds niet kunnen uitleggen. De Media-documenten tonen aan dat de FBI-agenten vooral actief zijn rond de universiteiten en in zwart Amerika, en dat hun onderzoek niet beperkt blijft tot strafbare feiten. Zo wordt in een document over een hoogleraar verdacht van het hel pen van twee onderduikers uitvoe rig stil gestaan bij de politieke over tuigingen van de docent ('een radi caal') en zijn 'hippie'-kennissen Bo vendien blijkt dat door middel van de plaatselijke politie-chef. een buur man. de postbode, campuspersoneel en de telefoniste van de universiteit zijn gangen worden nagegaan (Op de betrokken universiteit werd onmid dellijk alarm geslagen en een verkla ring uitgegeven, dat 'wij niet betrok ken wensen te raken in geheime on derzoekingen naar de opvattingen en ideeën van een professor, een student of een staflid'). In een ander document worden FBI-agenten aangemoedigd hun on dervragingen van dissidente studen ten op te voeren 'om vele redenen, maar voornamelijk omdat het de waanzinnige hysterie in deze kringen zal vergroten en omdat het verder het idee zal versterken dat er achter elke brievenbus een agent zit'. Ken nelijk moeten de FBI-infiltranten af en toe afgeremd worden, want weer een ander document waarschuwt, 'dat zij niet degenen moeten worden die het geweer dragen, de bommen gooien, de overval plegen of door middel van andere wetsovertredingen al te zeer in de zaken betrokken ra ken.' De Amerikaanse journalist I. F. Stone hoonde: ,De FBI zal zich zor gen moeten maken, nu zoveel van haar agenten zich in linkse kringen hebben geïnfiltreerd, dat velen van hen geradicaliseerd en bevrijd zullen worden.' Ook Amerikanen, die belangstelling hebben voor een of ander communis tisch land, hebben de argwaan van de FBI en komen voor een onderzoek in aanmerking. De gestolen documenten onthullen, dat een echtpaar, dat openlijk het Russische consulaat in Washington bezocht, werd onder zocht. Hetzelfde lot ondergingen een padvinderleider, die zijn groep in Rusland wilde laten kamperen, en een echtpaar, dat een Tsjechische academicus uitnodigde voor een serie lezingen in de VS. Studenten, leraren en geleerden, die langer dan een maand in de Sowjet-Unie zijn ge weest, krijgen, de aandacht van de- FBI. Zo ook een jongeman, die mee deed aan een zomerkamp in Oost- Duitsland. Toen bleek dat de jongen slechts 14 jaar was, erplaatste het onderzoek zich naar de vader, een hoogleraar. De briefwisseling tussen vader en zoon werd onderschept. Vol gens één van de documenten handel de één van de brieven over 'de toe stand van mammie, die kennelijk de moeder van de verdachte is'. In het document werd verder voorgesteld dat 'informanten' op de universiteit 'de persoonlijke gegevens' van vader zouden doornemen en 'geëigende maatregelen' zouden aanbevelen. Het Congres raakte duidelijk geïr riteerd over de activiteiten, die de FBI zich in 's lands bela ig m ;ende te moeten permitteren. Het Congreslid Henry Reuss verklaarde woedend dat het de FBI niet aanging dossiers aan te leggen 'van miljoenen Amerikanen, die van geen overtredingen worden beschuldigd'. Uit de gestolen Media- documenten was namelijk gebleken dat ook naar aijn dochter, die buiten landse reizen had gemaakt en een binnenlandse vredesconferentie had bijgewoond, een onderzoek was inge steld naar de kans dat dit 'uitmondt in anti-Amerikaanse propaganda'. 'De FBI heeft een belangrijke taak bij het onderzoeken van de misdaad', brieste vader Reuss. 'Maar het is niet haar taak dossiers aan te leggen van miljoenen Amerikanen, of het nu de dochters van Congresleden zijn of niet, die van geen overtredingen wor den beschuldigd. Zij moet zich aan haar taak houder Zwaaiend met een FBI-dorument verscheen ook de altijd voorzichtige senator Edmund Muskie in de Senaat om de federale recherche ervan te beschuldigen de anti-vervuilingspro testen van verleden jaar bespioneerd te hebben. Hijzelf had op één van die betogingen gesproken en zijn gangen tijdens die demonstratie waren nauw keurig beschreven in het docu ment. Het schaduwen van onschuldi ge activiteiten noemde Muskie 'een bedreiging van onze privacy en vrij heid, een verschrikkelijke verspilling van belastinggelden en van de kost bare tijd van getrainde FBI-agenten'. 'Als er op grootscheepse wijze ge schaduwd werd op Aarde-dag, is er dan wel enige politieke activiteit waarvan de FBI meent, dat die niet geschaduwd hoeft te worden?', .zo vroeg Muskie zich af 'Is het mogelijk betrokken te zijn in de politiek, zon der een potentieel onderwerp voor een FBI-dossier te worden?' In het document, dat Muskie in handen had gekregen, werden nog drie andere sprekers genoemd. Sam- mie Abbott, een oud-vakbondsleider, die een anti-vervuilingscampagne had gevoerd tegen nieuwe snelwegen rond Washington, werd 'een algemeen bekend communistische partijleider' genoemd, hoewel, zo onthulde Abbott, de FBI hem eerder als zijnde 'een patriottische Amerikaan' had bena derd om tipgever te worden. De eveneens geschaiuwde journalist I. F. Stone gaf als commentaar: 'Het kan me niet schelerdat de FBI naar me komt luisteren. Maar ik zie niet in welk doel dat heeft, behalve dan de FBI-mannen te onderwijzen over het milieu'. De derde spreker vatte het minder rustig op. Hj zei woedend te zijn dat een 'patriottische beweging' als Aarde-dag een subversief stempel opgedrukt kreeg. Tie FBI is. meer dan enig ander element in het huidi ge Amerika, verantwoordelijk voor een Dolarisatie.' Nu bleek dat zelfs Amerika's geko zen volksvertegenwoordigers niet meer immuun waren voor de FBI werden de reacties in het Congres nog giftiger. De rustigtegen de rech- seph Montoya verklaarde dat de re- gering-Nixon 'een angst-campaene ten en privileges van burgers' aanmoedigt en actief steunt. 'Zelfs de Amerikaanse Senaat is niet meer immuun. Verscheidene leden hebben verklaard, dat zij geloven dat hun gesprekken worden afgeluisterd'. Hale Boggs, de Democratische frac tieleider in het Huis van Afgevaar digden, ging daar nog eens grof over heen. In een duidelijke oorlogsverkla ring zei hij: 'Als de FBI de telefoons aftapt van leden van dit huis en van leden van de senaat, als de FBI over gaat tot de methoden van de Sowjet- Unie en van Hitiers Gestapo, dan is het tijd dat de huidige directeur niet langer meer directeur is'. Dit is het Iwee artikel in een serie van vier. Zaterdag: Hoeveel telefoons worden er afgetapt?

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11