Femmy de Vries: Ik kan het nog niet geloven PONTIAC Bouwvakbonden kregen zin op half procent na geef een Van Gelder geeft toe: 1300 man weg Pinksteren zeer druk op Nederlandse wegen Antoniettci voorlopig bij moeder „Kruideniers geen uitstervend ras" Salarisverbetering kleuterleidsters Afscheid mr. v. Dijk van Productschap van Vee en Vlees Uit de Haagse hof geplukt 7 WOENSDAG 26 MEI 1971 (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM „Ik ben dolgelukkig, ik kan het niet geloven". Een ontroerde Femmy de Vries (26) zei dit gistermiddag nadat het gerechtshof haar, in afwachting van nadere rapporten, haar achtjarige dochtertje Antonietta voorlopig had toegewezen. Dit in tegenstelling tot de beslissing van de arrondissementsrecht bank te Zutphen. Terwijl Femmy de Vries, die dacht te zullen worden gearresteerd, haar vreugde de vrije loop liet, verliet haar voormalige man, de Italiaanse gastarbeider Vincenzo Piazza, die haar het kind betwist, zo onopgemerkt mogelijk het paleis van justitie. dat haar aanvankelijke raadsman verzuimde tegen het vonnis in hoger beroep te gaan, zodat de Italiaan on gehinderd met het kind naar zijn vaderland kon gaan. Het vervolg van de tragedie was nogal spectaculair. Femmy de Vries reisde Vincenzo achterna. Zij kreeg onderdak bij zijn ouders. Zij ont moette er het kind, zij ontmoette er ook Vincenzo. Het was haar evenwel niet om Vincenzo te doen, maar om het kind. Toen de kust veilig was, nam zij Antonietta bij de hand en vluchtte. Haar broer en enkele vrienden wachtten haar met een auto op en het lukte hen de grens over te komen en Nederland te be reiken. hier gingen moeder en kind onder water, een situatie die nu al een maand of negen geduurd heeft. Mr. Fiévez, haar nieuwe advocaat, vroeg in Zutphen heropening van de zaak aan wegens „gewijzigde om standigheden". Na maanden kwam er een uitspraak, die opnieuw te leurstellend was. Wel was nog ge probeerd haar toestemming te krij gen om Antonietta in een r k. kin dertehuis in Limburg te plaatsen, maar daar ging zij niet op in. Aarzelend vaardigde de officier van justitie, mr. G. J. M. Temmink, tenslotte een arrestatiebevel uit om dat zij het kind had onttrokken aan het wettig over haar gestelde gezag van de vader. Gisteren vernam zij tot har opluchting dat dit bevel was ingetrokken. Enige tientallen jonge moeders uit Deventer betra den gisterochtend met spandoeken de hal van het paleis van justitie in Arnhem. Ze droegen opschriften als „Het is toch zonneklaar, moeder en kind horen bij elkaar" en „Heren rechters, kin'derraad, doet moeder en kind geen kwaad". Tekst op een der spandoeken waarop een pop genaaid was, luidde: „Ik wil niet naar het klooster, ik hoor bij haar". In de hal van het gebouw hadden zich emotionele taferelen afgespeeld. Waarschijnlijk voor het eerst in de historie werd op deze gewijde plek gedemonstreerd. Deventer vrouwen liepen met spandoeken; soms weer klonken spreekkoren. En toen de slag voorlopig gewonnen bleek, wa ren er ineens bloemen. De advocaat van Femmy de Vries, mr. A. W. A. M. Fiévez, deelde na het bekendworden van de voorlopige uitspraak mee dat het Hof een rap port van de Hervormde Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid te Amsterdam wenst. Het moet op 15 september binnen zijn. Van de Raad voor de Kinderbescherming te Zut phen werd opnieuw een advies ver wacht. In de uiteindelijke beoorde ling wordt ook een beschouwing van een medisch opvoedkundig bureau betrokken. Eenzijdig rapport Kinderarts H. de Waard uit De venter, die zich van het begin af met het drama-Piazza-De Vries heeft be ziggehouden, vertelde na afloop van de zitting: „Ik heb destijds geprotes teerd tegen de uitspraak van de rechtbank te Zutphen, omdat er geoordeeld is op grond van het een zijdige rapport van de Raad voor de Kinderbescherming. Er was geen multi-disciplinair on derzoek geweest. Op particulier ini tiatief is dat inmiddels wel gebeurd, namelijk door een medisch opvoed kundig bureau. Slotconclusies waren dat het kind een duidelijke angst heeft voor haar vader en een duide lijke binding aan haar moeder. De hele gang van zaken heeft reeds schade bij haar aangericht. Wanneer het kind straks bij de moeder is, zal dan ook een deskundige pedagogi sche begeleiding nodig zijn". De Zutphense kinderrechter mr. J. k Post Uiterweer wees eind 1969 An tonietta aan haar vader toe. Bij hem werden de beste kansen voor haar opvoeding aanwezig geacht. De De venter politie haalde het kind van school en Vincenzo Piazza vertrok er haastig mee naar Cicilië. Femmy, wier huwelijk al spoedig was ge strand, had haar ex-echtgenoot ver weten dat hij zich nimmer om het kind bekommerde en er pas belang stelling voor kreeg toen de toewij zing aan de orde kwam. Intussen deed zich het afschuwelijke feit voor Mevrouw Femmy de Vries in gesprek met haar raadsman mr. Fiévez voor de aanvang van de zitting. Sympathie Toen Femmy (tenger, nerveus, wit jasje, rossig haar) binnenkwam, was er applaus. Een demonstrante, die Vincenzo Piazza ergens stilletjes met enkele familieleden eh andere land genoten ontdekt had, balde de vuist naar hem en riep: „Altijd zijn het de vrouwen, die het loodje moeten leggen". Naar Femmy werd ge schreeuwd: „We staan achter je". Een vrouwtje zei snikkend: „Het is zelf nog een kind". Weer iemand an ders bemoedigde. „Er is nog een God die bestaat". En een grote man, klopte haar advocaat, mr. Fiévez, vertrouwelijk op de schouder en zei: „Verdedig haar, hoor". Bij de dames uit Deventer voeg den zich weldra vele Arnhemmers, die eerst helemaal niet wisten wat er aan de hand was. Maar al ras waren zij ervan overtuigd dat de moeder het recht aan haar zijde had. Een arbeider, die verlof had, in de ziektewet liep, of mogelijk werkloos was, had ten slotte luidkeels ge waagd van „Die stinkende buiten landers". Op de dag voor de zitting waren bij haar broer, de heer H. de Vries, acht telegrammen binnengekon^n. Ze getuigden alle van meeleven. Eni ge ervan waren van het Hoogo/en- personeel in IJmuiden. „Hopen op een eerlijke uitspraak" was er onder meer geseind. Ook kinderarts De Waard ontving blijken van belang stelling. 's Nachts om vier uur belde hem een mevrouw „ergens uit Ne derland" die niet had kunnen sla pen. Ze had zelf vier kinderen, maar bood aan ook Antonietta onderdak te geven. Een half uur later telefo neerde zij nogmaals, nu om mee te delen dat ze alvast wat geld zou stu ren. De zitting zelf (president mr. H. Th. Schaepman) was naar gebruik besloten. Vlncenzo's raadsman, mr. H. J. Sluyter uit Amsterdam, zei na derhand het jammer te vinden dat deze kwestie in de publiciteit is ge komen. Hij vond het niet juist me dedelingen te doen. Er komen bij dit soort zaken zeer persoonlijke gege vens op tafel, die nodig zijn om tot een goede oordeelvorming te ko men. Over de voorlopige uitspraak toonde hij zich teleurgesteld. Na kennis genomen te heoben van alle rapporten, die nog moeten worden samengesteld, hoopt het Hof op 19 oktober van dit jaar definitief uit spraak te doen. Van onze soc.-economische redactie j DEN HAAG De bouwvakbonden hebben op een half procent na volledig hun zin gekregen, zo blijkt uit het akkoord over de tweejarige cao, dat gistermiddag definitief werd bereikt, nadat maandagavond de voorzitters van de werkgevers- en werknemers organisaties het in principe al eens waren geworden. Met de bereikte overeenstemming hebben ook de cao-partners in het schildersbedrijf en het „Zwarte Corps" in de wegenbouw hun instem ming betuigd, zod.at de moeilijkheden in deze 280.000 werknemers omvat tende bedrijfstak thans geheel uit de weg zijn geruimd. Op praktisch alle bouwwerken die door de staking of ictles werden getroffen Is reeds gis teren het werk hervat. Het definitieve akkoord houdt in 1. Na de loonsverhogingen per I ja nuari en 1 april van respectievelijk 3 pet. en 1 pet. volgt op 1 juli een loonsverhoging van 6 pet., en een uit kering ineens van f125,- bruto (voor jongeren beneden 20 jaar ƒ75,-), die nop voor de bouwvakvakantie (12 ju li) betaald zal worden. Deze uitke ring, die f30 miljoen kost, wordt niet in de loonschalen verwerkt. 2. per 1 januari 197t2 volgt een loonsverhoging van 2,75 pet. 3. De lonen zullen per 1 januari, 1 juli en 31 december 1972 via een in dexeringsclausule opnieuw worden verhoogd overeenkomstig de vooraf gegane prijsstijgingen, de eerste maal over de periode half april tot half oktober 1971. 3. De vorstverletuikering wordt met 20 pct. verhoogd tot 120 pet. van het dagloon met ingang van de komende vnnter. 4. De vakantie wordt met twee da- 9en uitgebreid, één in elk jaar van de cao. 5. De vakantietoeslag wordt ver hoogd van 135 tot 145 loonuren in 2971 en tot 150 uur in 1972. 6. De verplichte toeslag van 10 pet. toordt in de uurlonen verwerkt. 7. De minimumleeftijd voor het volwassen loon wordt verlaagd ran 23 tot 22 jaar (hierdoor worden de fvugdloonpercentages automatisch ex tra opgetrokken). 8. De maxima in de tariefregelin gen vervallen. 9. De reisuren worden onbeperkt vergoed (er was een limiet van 5 uur). 10. Werknemers van 17 jaar en jon ger mogen niet langer in tarief wer ken. terwijl een dag extra verlof wordt verleend aan jongeren die niet op het beroep gericht onderwijs kun nen volgen. 11. De opbrengst van de pensioen premie wordt verhoogd met 0,7 pet. Tevreden Zowel de werkgevers als werknemersdele?aties ziin tevre den over het bereikte akkoord, dat bleek gisteravond oo epn gezamenlii- ke ptrsconferentie in Nieuwspoort te Den Haag. De voorzitter van de CNV-bouwbond, de heer J. H. Hazes, zei ons dat de vakbonden „praktisch volledig" hun zin hebben gekregen en werknemerswoordvoerder i A. Buijs sprak van 95 pet. „We hebben slechts een klein schrammetje aan onze pink opgelo pen". zei hij. doelend op de 6 pet. die de werknemers per 1 juli zullen krij gen, terwijl de vakbonden 7pet. hadden gevraagd. Daar staat evenwel een uitkering ineens tegenover die od iaarbasis ongeveer gelijk is aan 1 pet. loonsverhoging zodat de werknemers er ongeveer een half procent bij zijn ingeschoten. ..Daarover verder actie te voeren vonden wij onverant woord". aldus de heer Buijs die in tegenstelling tot de werkgevers ver klaarde dat de gevoerde acties, gezien de omstandigheden, „zeker nodig zijn geweest". Ir. H. D. Prins, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf (werkgevers) daarentegen verklaarde dat. gezien het nu bereikte resultaat, „de acties stellig niet noodzakelijk waren". Op de vraag of hij het eens was met de werknemers dat de on dernemers vrijwel volledig door de knieën waren gegaan, zei ir. Prins- „dat kunnen ze wel zeggen, maar dat knieën waren gegaan, zei ir. Prins is moeilijk te becijferen". Vorstverlet Meegedeeld werd dat de twintig procent verhoging van de vorstver- letuitkering zal worden bereikt via de verwerking van de tien pet. ver plichte toeslag in de lonen en een AMERSFOORT „Het is niet waar dat zelfstandige kruideniers een uitstervend' ras vormen. Het Is even min waar dat de dienst in het krui deniersvak wordt uitgemaakt door het groot-winkelbedrijf." Dit zei van middag de heer Th. M. Juffermans, voorzitter van de Algemene Neder landse kruideniersbond (ANKB) tij dens de jaarvergadering van deze or ganisatie in Amersfoort. Wel moeten de kruideniers volgens de heer Juffermans voor de komende jaren rekenen op een toeneming van het aantal grote en zeer grote vesti gingen, een verspreiding van het aan bod van eerste levensbehoefte, een voortgaande versnelde sanering en een duidelijke behoefte aan goederen van betere kwaliteit bij een scherpe prijsstelling. Ook is naar het oordeel van de ANKB-voorzitter een zich wijzigend gedrag van de consument te verwachten. Tijdens zijn jaarrede waarschuwde de heer Juffermans de kruideniers voor een sterke stijging van de kos ten en een steeds kleiner verschil tussen procentuele marges en procen- tuële kosten, vooral de loonkosten zullen in de arbeidsintensieve kruide- niersbedrijven een punt van grote zorg blijven. Ten slotte maakte de heer Juffer mans bekend dat de naam van de bond wordt veranderd in Vereniging van Levensmiddelenhandelaren ANKB. EXAMEN DIPLOMA EXAMEN DIPLOMA EXAMEN fijn om te krijgen fijn om te dragen voor jaren en jaren en jaren... 100% watsrdicht Uurwerk verend opgehangen in een solide roestvrij stalen kast- De beste bescherming van dê juiste tijd Edelstaal 190.- Een aantrekkelijk model, an vroeger-van nu-van straks. Doublé of chroom 70.50 Fraai gevormde kast beschermt hel" solide Pontiao uurwerk tegen vocht" en stof. Wijzerplaat met kleurige z6ne. Doublé 149.- PONTIAC TIJD - JUISTE TIJD DEN HAAG Met pinksteren wordt het weer ontzettend druk op de Nederlandse wegen, zodat rekening moet worden gehouden met files en vertragingen. Zowel de verkeersinformatiedienst van de Rijkspolitie als de ANWB menen dat, als de weersomstandigheden even goed zijn als het vorig jaar met pinksteren, het verkeer in het komende weekeinde nog groter zal zijn dan met pinksteren vorig jaar. Doorgaande wegen zullen het verkeer nauwelijks of niet kunnen verwerken, zeker niet op die punte*" waar werk in uitvoering is. Zeelandroute over Haringvlietbrug en Grevelingendam, met name in de Avondspits verkeer Zeeland-Rand stad. Afhankelijk van het weer en even tuele bijzondere gebeurtenissen, on der meer tracés op het circuit te Zandvoort, zijn nog de volgende Rijksweg Leiden - Bodegraven, met name in de avondspits; Heemstede - Hilversum, vooral tijdens de avondspits; Oude Schipholweg tussen Oudee- amstel en aa'nsluiting met rijksweg extra verhoging met tien procent. Ir. Prins verklaarde, dat dit voor de werkgevers een moeilijke operatie is, hoewel „we er alle begrip voor heb ben, dat de werknemers bij honderd procent uitkering van het dagloon aanzienlijk minder verdienen" (door het missen van toeslagen, overuren en dergelijke). De heer Prirts zei, dat de moeilijk heden aan werkgeverszijde werden ingegeven door de vrees, dat de be reidheid om in de Winter zo veel mo gelijk door te werken zou afnemen. Om dat tegen te gaan, is nu met in stemming van de bouwbonden een premierestitutieregeling ontwerpen, op basis waarvan de werkgevers, die niet voor vorstverlet declareren, een deel van hun betaalde premie terug krijgen. Ook deelde Ir. Prins mee dat gewerkt wordt aan een structuurrap port om de status van de bouwarbei ders te verhogen en daardoor een grotere toevloed van jongeren te krij gen. Het Nationaal Bureau voor Toeris me verwacht niet, dat het aantal buitenlandse toeristen van vorig jaar tijdens het pinksterweekeinde (toen een record van 735.000) zal worden overtroffen. Deze verwachting, die gebaseerd is op het feit dat verleden jaar de pinksterdagen In de bollentijd vielen, „Keukenhof' toen open was en 75.000 bezoekers trok. Maar uit drukkelijk wordt ook hierbij aangete kend, dat het van het weer af zal hangen hoe groot de. drukte het aan staande weekeinde zal zijn en hoe veel toeristen naar ons land zullen komen. INFORMATIE De verkeersinformatie zal via de radio telkens na de nieuwsuitzendin gen van het ANP te beluisteren zijn Op tweede -pinksterdag kan boven dien rond half zeven het AVRO-pro- gramma, en tussen acht en twaalf uur het NOS-programma op Hilver sum II voor verkeersinformatie wor den onderbroken. Als er filevorming en stagnatie is op de doorgaande we gen, zal Hilversum II ook na twaalf uur 's nachts met verkeersinformatie (en muziek) in de lucht blijven. Voorts kan persoonlijke Informatie worden verkregen bij de verkeersin formatiedienst van de ANWB (070 - 264455), terwijl ook de verkeersbulle- tins van het ANP te beluisteren zijn via de telefoon (06222 - 333). Punten, waar met filevorming en ernstige vertraging rekening dient te worden gehouden zijn: Omgeving klaverblad Oudenrijn, met name in ochtenduren ten westen, in avonduren ten oosten van dit ver keersknooppunt; Rijksweg Rotterdam - Breda (rijksweg 16), vooral bij brug Oude Maas en Moerdijkbrug; Omgeving verkeersplein Hoeve laken. vooral avondspits voor verkeer van Zwolle en Apeldoorn richting Amsterdam; Rijksweg door Zuid-Beveland, met name in de avondspits tussen Kapelle Biezelinge en Korte ven; DEN* HAAG Met ingang van 1 juli zullen de salarissen van de jongere kleuterleidsters over het algemeen worden verbeterd in het kader van de strueturele her ziening van het BBA (bezoldi gingsbesluit voor rijksambtena ren). Deze overeenstemming is dins dag bereikt in de bijzondere com missie voor het georganiseerd overleg van het Onderwijzend personeel. De overeenstemming houdt in dat de bezitsters van de kleutcronderwijsakte a, in de leeftijd van 18 tot en met 27 jaar hun salarissen zien verbeterd met een bedrag dat ligt tussen 37 tot 131 per maand, met de grootste verhoging voor de 21-jarigen. Moeilijke punten zijn verder nog weggedeelten waarin oude smalle bruggen zijn gelegen, zoals Zaltbom- mel (in de weg Utrecht-Den Bosch), de Waalbrug (in de weg Nijmegen- Arnhem) de IJsselbrug bij Zutphen en de Velsertunnel (in de weg Alk-; maar - Haarlem). Verder zullen zich naar alle waar schijnlijkheid files voordoen rondom- de grote bevolkingscentra, omdat de stedelijke wegennetten het grote ver keersaanbod niet zullen kunnen ver werken. Met name voor Amsterdam en Rotterdam is dit te verwachten. DEN HAAG „Wij zijn in Neder land gelukkig losgeraakt van wat wel eens genoemd wordt de landbouw- romantiek. Wij hebben hier geleerd- het landbouwbedrijf te zien als een onderneming die risico's draagt Wij hebben bovendien leren beseffen, dat de landbouw zijn produkt alleen tot de hoogste waarde kan brengen als dit produkt kan worden opgevangen- gen door een gezonde handel en ver werkende industrie en kleinbedrijf." Dit zei vanmiddag mr. F. G. van Dijk tijdens een bestuursvergadering van het produktschap voor vee en vlees, waarvan hij als voorzitter afscheid nam. Aan het slot van zijn afscheids woord merkte de scheidende voor zitter nog op dat in Europees verband nog veel zal moeten gebeuren om de landbouwer als ondernemer tot zijn recht te doen komen. Ook moeten volgens hem die extra risico's, die de] landbouwer nu eenmaal loopt in een relatief kleine onderneming, in Euro- pees verband worden opgevangen. door Elke doc-het-zelver kent het pro bleem, dat een opknapperij soms meer kost dan alle oude boel weg gooien en nieuw kopen. Toch kan men het opknappen niet laten. Sentiment of onverstand drijven ons er toe. De Rekenkamer, opperbecijferaar van 's lands huishoudboekje heeft dat ook ontdekt. Er was een ambassadeur, die een oud ambtskostuum liet opknappen. En laat de rekening van zijn kleer maker nu veel hoger zijn dan wan neer hem een nieuw pak was aan gemeten! Oorzaak: het kostuum-oude-stijl heeft veel meer goudborduursel dan dat in nieuwe stijl, zoals het in 1943, algemene versoberingstijd, is vast gesteld. Nou kan men zeggen, o ijdelheid der ijdelheden, waarom moet zo'n ambassadeur stijf van het goud in een ongemakkelijk pak rondlopen? Maar dat is fout geredeneerd. Niet de ambassadeur is zo ijdel, misschien is hij de eenvoud zelve en prefereert een coltrui voor niet-officieel dage lijks gebruik. Maar dat is dan een maatschappelijke vrijheid, die hem niet gegund wordt, behalve op een vrije zaterdagmiddag in zijn tuin. Er zijn nu eenmaal landen, waar het dragen van een ambtskostuum bij officiële gebeurtenissen verplicht is. Bijvoorbeeld wanneer een ambas sadeur zijn geloófsbrieven aanbiedt aan koningin Elizabeth II van Enge land of aan koning Frederik van Denemarken of aan koning Bumibol van Thailand of de Sjah van Iran. (■oud Wie naar zo'n post gaat weet dat er een goudgetreste en beloverde rok in zijn bagage moet zitten. Zo'n pak nu is een bezit, dat ook wel van vader op zoon overgaat, net als het trouwpak van de Franse boe ren of de bruidssluier in een adellijk geslacht. Hoe ouder het kostuum hoe mooier het borduursel. En als dat borduursel slijt en het pak zelf nog goed is... nou ja wat doet men dan? Zo heeft de, ongenoemde, ambas sadeur een oud pak laten opknap pen tot schrik van de Rekenkamer, die alle prijzen kent en weet dat een nieuw pak met minder goud voordeliger is. Wat nu den volke kond is gedaan. Den volke, want in Nederland zijn er zo'n vijfhonderd categorieën die gerechtigd zijn tot het dragen van een uitzonderlijk kostuum ten te ken van hun waardigheid. Om er een paar te noemen: burgemeesters, ministers, hoge functionarissen van het departement van Buitenlandse Zaken, ambtenaren van de Burger lijke stand (een toga) enz Enige oplossing om de ambassa deurs van de aanschaf of het her stel van een ambtskostuum te vrij waren is dat Nederland al die ambtskostuums met één pennestreek via een Koninklijk Besluit weg strijkt. Waar niet is verliest een koning zijn recht en kan de ambassadeur- in-goud niet meer geëist worden. Maar dan is er wel weer een stukje super-folklore verdwenen! Van een verslaggever UTRECHT De directie van het papierconcern Van Gelder heeft be vestigd, dat er binnen anderhalf jaar ongeveer 1300 personeelsleden moeten afvloeien. Dc afvloeiing zal geleide lijk verlopen en een deel van de ont slagen kan worden opgevangen door het natuurlijk verloop. Dc directie van Van Gelder rea geerde gisteren op de onthulling, die dc vakbonden maandagavond deden. Zij vertelden toen, dat Van Gelder in Apeldoorn 710, in Renkum 390 '•n in Wapenveld 200 man zou ontslaan. Van Gelder heeft deze cijfers gisteren niet willen bevestigen en gezegd, dat „de mededelingen over 1300 ontslagen volkomen voor rekening van dc vak bonden komen". Maar de directie-woordvoerder gaf wel toe dat er ontslagen zullen vallen en dat het goed mogelijk is. dat er over één a anderhalf jaar „inderdaad 1300 mensen zullen zijn verdwenen" Hij toonde zich teleurgesteld over de houding vp.;i de vakbonden. „Ze heb- oen misbruik gemaakt van vertrou wen tke informatie en het Is de vraag of we kunnen doorgaan met het ge '•en van deze inlichtingen", aldus dt direct Ie-woord voerder. De heer A. Lochorn van de Alge- ""■ne Bedrijfsgroepen Centrale zei hierop, dat de teteurslelling weder zijds is. Het verwiit. dst de vakbon den gebruik hebben gemaakt van vertrouwelijke informatie wijst hij van de hand, omdat dc bonden de directie hebben laten weten, dat zij »cen vertrouwelijke Inlichtingen ..meer zouden aanvaarden. Alles wat de bonden te horen kregen zou wor den doorgegeven aan het personeel van Van Gelder. Volgens de heer Lo chorn heeft de directie tegen de vak- bonden gezegd, dat de afvloeiing van de 1300 man zich in 1971 en begin 1972 zou moeten voltrekken. De bonden blijven vast houden aan hun eis het structuurrapport van fe bruari te mogen inzien. Volgens ge ruchten zou er in dit rapport sprake zijn van nog meer ontslagen. „We hebben 5 jaar dc problemen bij Van Gelder mee moeten oplossen zonder een gedegen inzicht in dc situatie. Nu willen wij eindelijk weten hoe de zaak ligt", aldus de heer Lochorn. Hij. vindt, dat de 7000 personeelsleden het recht hebben te weten wat de toe komstmogelijkheden zijn. „Dc onge rustheid onder de mensen Is zeer groot", volgens de heer Lochorn. Dc directie van Van Gelder heeft gisteren nog eens laten weten de vakbonden bp 28 mei te willen inlich ten over de reorganisatieplannen. De vakbonden overwegen dan niet met dc directie te gaan praten. Volgens hen zou de directie toch alleen maar mondelinge informatie willen j,even. De Tweede-Kamerleden Van den Doel en Voogd van de PvdA hebben minister Xelissen gevraagd of hij be reid is om het rijk aandelen Van Gel der te laten kopen, zodat inzage kan worden verkregen in d«? gang van za ken bij het papierconcern. De Kamer leden willen van N'elissen ook weten of hij zich op de hoogte heeft gesteld van de interne situatie bij Van Gel der en of hij ook kan zeggen waarop f IV.VS Van Van Ge,der en de ko ninklijke Nederlandsohe Papierfa briek precies is afgesprongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7