Twee waterleidingen met verschillende kwaliteit Geen opschorting fusie van Rijn-Scheklegroep Knaak festival R'dam Symposium milieubeheersing Bedrijfsleven nader tot „tante Pos Opperrabbijn Fink geinstalleerd Jubileumloterij JNF voor opbouw van Israël Joods Nationaal Fonds Doen, NU! Prins Claus naar Alphen en Gouda AR-senator vraagt over geheimhouding bij ziekenfondsen alles goed Antiekbeurs Delft: 17 juni - 7 juli Verolme verliest kort geding E 5 WOENSDAG 26 MEI 1971 Kleuren ROTTERDAM PAINT UP heet de manifestatie van de beel dende kunsten in het Rotterdam se KNAAKFESTIVAL, dat in de eerste twee weken van juni wordt gehouden. Ruim vijfen twintig beeldende kunstenaars maakten speciaal voor deze ma nifestatie ontwerpen voor het be schilderen van gebouwen, blinde muren, gevels, urinoirs, lantaren palen en zelfs zebrapaden. Waar schijnlijk zal nog in de festival periode aan de uitvoering van een aantal projekten begonnen worden. In elk geval worden alle ontwerpen vanaf dinsdag 1 juni in het Lijnbaancentrum geëxpo seerd. Tot de objekten waarvoor be schilderingen zijn ontworpen be horen het Bouwcentrum, het Sta tion Blaak, de urinoir Wilgen- piaslaan, de Amro-bank, de zij gevel van hotel Atlanta, het Hil ton Hotel, de Is. Hubertstraat, het hoogspanningshuisje Heemraads singel, de Ivoorgevel van de Bij enkorf, huizen aan de Boezemsin gel, de zijgevel van de RK-kerk Schoonderloostraat, de schutting bij het politiebureau Eendrachts- pleïn, het gebouw van de Dag blad Unie, de Lage Erfbrug, schakelkastjes, het postkantoor Coolsingel, de Euromast, gevels in de Zw. Paardenstraat en de Dirk Smitsstraat en zebra-paden tus sen trambanen. Concert In het kader van het KNAAK FESTIVAL zal de Rotterdamse componist Klaas de Vries op za terdagmiddag 5 juni in de zaal onder het Lijnbaancentrum een compositie voor vier trombones en drie electrisch versterkte pia no's ten doop houden. De componist noemt zijn werk „een stereofonische belichting van een 13de eeuws organum"- de uitvoerenden zitten op ver schillende verdiepingen en aan verschillende zijden van de kuil. Het werk duurt bijna een half uur en zal drie keer worden uit gevoerd, om twee uur, om half luier en om vijf uur. Muziek op straat Rotterdamse harmonie- en fan fareverenigingen en accordeon verenigingen zullen gedurende het gehele KNAAKFESTIVAL van 1 tot en met 12 juni (met uitzondering van 2 junielke a- vond een populair concert verzor gen op verschillende plaatsen in het centrum. Op zaterdagavond 12 juni wordt hun aandeel in het festival besloten met een concert en een stermars door zes orkesten waarna de twaalf orkesten geza menlijk (meer dan 475 muzikan ten) op het Schouwburgplein een aantal marsen zullen spelen. De populaire concerten worden gegeven in de Lijnbaan (bij het Lijnbaancentrum), op het Beurs plein, het Schouwburgplein, het Stadhuisplein, en eventueel het Weena. De concerten beginnen om half acht en duren een uur. Op 12 juni komen de zes con certerende orkesten en de zes marcherende orkesten om negen uur op het Schouwburgplein bijeen. Folklore feest In het kader ban het „knaak festival" treedt vrijdagavond en zaterdagavond 4 en 5 juni het In ternationaal Folkloristisch Dans theater op in het Rotterdamse Hofpleintheater. Het programma bevat zang, dans en muziek uit Israël, Joego slavië, Rusland, Bulgarije, Tsje- choslowakije, Polen en Roemenië, alles in authentieke costuums. Dit. ensemble, dat bijna tien jaar bestaat, is een professioneel gezelschap met een repertoire van zeer rijke verscheidenheid van volksmotieven uit verschil lende landen en het neemt als zodanig een unieke plaats in te midden van gezelschappen, die zich op één enkel land concentre ren. Het is in de loop van de jaren bekend geworden door (verschil lende tournees door Europa ook achter het „IJzeren gor dijn" en door optreden voor Duit se en Nederlandse televisie. Vorig jaar heeft het een speciale televi sieproductie gemaakt, waarin een Duitse filmonderneming, de Nordwestdeutsche Rundfunk en de KRO hebben samengewerkt. Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM Colorado Springs in Amerika heeft twee stedelijke waterleidingen: één voor drinkwater en een om parken mee te sproeien en andere dingen te doen die niet de hoogste kwali teit vereisen. Die tweede waterleiding wordt gevoed uit de riool waterzuiveringsinstallatie, en levert aan klanten die meer dan 40 kubieke meter per dag gebruiken voor tweederde van de drink- waterprijs. Dat vertelde prof. Daniel A. Okun op een gisteren in Rotterdam begon nen internationaal symposium over milieubeheersing. En hij vond het een erg goed idee omdat je op die manier voorkomt dat mensen in lager gele gen gebieden hun drinkwater moeten maken uit andermans (gezuiverde, maar dat helpt niet overal voor) af valwater. Een idee dat in Rotterdam, aan de benedenloop van de Rijn, wel aansprak. Het tweedaagse symposium, dat op initiatief van liet Amerikaanse minis terie van handel wordt gehouden in samenwerking met de Nederlandse regering, TNO en de Rotterdamse Kamer van Koophandel, heeft uitwis seling van inzichten en technieken ten doel voor de bestrijding van wa ter- en luchtverontreiniging. Ook worden commerciële contacten ge legd; milieubeheersing is een belang rijke en snel groeiende tak van in- DEN HAAG Dinsdagavond is jn de grote synagoge in de Wagen- (traat te Den Haag de heer M. Flink riit Israël als opperrabbijn van het wnagogaal ressort Den Haag dat ook 'Leiden en omliggende gemeenten w,amvat geïnstalleerd. zie Mrs. S. Boas, als vertegenwoordiger edfan de permanente commissie merkte ck^p dat het waarschijnlijk de laatste teer zal zijn dat een buitenlands rab- icmijn toestemming van de kroon moet 1 herkrijgen voor zijn benoeming. ROTTERDAM Tientallen leiding gevende funktionarissen in het zaken- en bedrijfsleven alsmede gemeentebe stuurders hebben gistermiddag in het Rotterdamse districtspostkantoor de banden met de PTT wat nauwer aan gehaald. De bijeenkomst was belegd door het postdistrict Rotterdam in samenwer king met de Kamers van Koophan del en Fabrieken in Rotterdam. Dor drecht en Vlaardingen, in een poging bedrijfsleven, gemeentebestuurders en PTT dichter bij elkaar te brengen. Tijdens de bijeenkomst hield drs. Ph. Leenman, hoofddirecteur der Pos terijen en plaatsvervangend Directeur- Generaal der PTT, een inleiding on der de titel „De Post in de Maatschap pij". In deze inleiding riep de heer Leenman de aanwezigen op zoveel mo gelijk begrip te hebben voor even tuele fouten die bij de posterijen wor den gemaakt, fouten die overigens gens de hoofddirecteur slechts spora disch voorkomen. Bijzonder veel nadruk legde de heer Leenman op het streven van de PTT om samen met de ANWB en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten te komen tot een uniforme adresse- rings-codering. Hij noemde hierbij de wijkindeling van Delft als lichtend voorbeeld aan de hand waarvan de co dering gestalte moet gan krijgen. Na een concert door de Koninklijke Rotterdamse Post-Harmonie kregen de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen aan een forum waarin naast de her Leenman enkele gekwalificeerde funktionarissen van de Centrale Di rectie van de PTT en van het postdis trict Rotterdam zitting hadden. ROTTERDAM Vandaag zet de zeventiende loterij ln voor hel Joods Nationaal Fonds ten behoeve van de opbouw van Israël. Het Joods Natio naal Fonds werd in 1901 opgericht met als eerste doel de aankoop van grond in Palestina, het beleeft dus dit jaar een jubileum. Deze grond er kon slechts grond van zeer slechte kwaliteit worden verworven moest worden ontgon nen, en zelfs, waar het de Huleh- moerassen en het Jizreël-dal betrof, geheel worden drooggelegd en inge polderd. De opbrengst van deze zeventiende loterij is bestemd voor de ontginning van woeste grond in Noord-Galilea. In dit jubileumjaar zal de honderd miljoenste boom in Israël worden ge plant. Door de aanplant van deze bo men kreeg het Joods Nationaal Fonds grote bekendheid. Maar van Israël is nog altijd slechts een naar verhou ding klein deel in cultuur gebracht c-n er zullen nog vele miljoenen bo men moeten worden bijgcplant eer Israël weer hei in de Bijbel als „land van melk en honing" aangeduide ge bied is. Zoals bekend heeft de bodemge steldheid vooral te lijden gehad door dc eeuwenlange ontbossing, die reeds heel vroeg in de middeleeuwen is be gonnen. De loten kosten 1,50 per stuk en zijn verkrijgbaar via postgiro 369900 ten name van Lotenactie Joods Nationaal Fonds Rotterdam. De hoofdprijzen zijn als gewoonlijk twintig reizen naar Israël, inclusief verblijf- en hotelkosten. Verder zijn prijzen een Fiat 850. foto- én filmca mera's, sieraden, artikelen uit Israël, boeken, enz. 20 REIZEN NAAR ISRAËL GRATIS INCLUSIEF 14 DAGEN HOTEL; 1 FIAT 850 EN HONDERDEN ANDERE PRIJZEN Ook voor U een kans in de 17e loterij van hel Prijs per lot f 1.50. Gireer op giro cus no. 36.99.00 t.n.v. Lotenactie Joods ran Nationaal Fonds. Rotterdam. dustrie geworden. Na het symposium in Rotterdam reist het Amerikaanse gezelschap door voor soortgelijke bij eenkomsten in Warschau, Praag en Boekarest. Staatssecretaris Kruisinga gaf gis teren in Rotterdam een algemene be schouwing over de milieuhygiëne weg: de steeds beter wordende ge zondheidszorg kan de euvele gevolgen van onze .welvaartsverhoging' niet meer bijbenen, waardoor de gemid delde levensduiur met name voor manhen daalt. We moeten er dus vanaf stappen die 'welvaartsverho ging' af te meten aan de groei van het nationaal produkt, zeker zolang we dat nationaal produkt op een on zinnige manier berekenen. Als we ergens een industrie neer zetten en een stukje verderop een zuiveringsinstallatie dan telt de klas sieke economie beide als bijdrage aan de economische groei. Terwijl eigen lijk die zuiveringsinstallatie afgetrok ken zou moeten worden van de bij drage die die industrie aan de groei levert. Voor zijn Nederlandse toe hoorders vertelde de staatssecretaris daarmee weinig nieuws, maar ver scheidene Amerikanen waren zeer getroffen door deze filosofie. De technische bijdragen aan het symposium kwamen vooral van Ame rikaanse kant. Dr. David G. Stephan van het federale bureau voor milieu bescherming (EPA) gaf een overzicht van methoden om fosfaten en stik stofverbindingen uit rioolwater te ver wijderen. Door de normale biologi sche zuivering worden die ongemoeid gelaten, waarna ze in het oppervlak tewater al te uitbundige algengroei kunnen veroorzaken. In Nederland is men zoals bekend juist begonnen «met proeven in het Damvolkje in Madurodam DEN HAAG Madurodam doet er alles aan om het mini- stadje een eerlijke weergave van de werkelijkheid te geven. Dat vereist af en toe aanpassing, zo ook met het nationale monument op de Dam in Amsterdam. De mannetjes en vrouwtjes hebben plaats moeten maken voor het hippe volkje, dut thans bezit van het Dam-monument heeft geno men. De slogan van Madurodam „See Holland in one day" is geen loze kreet: er wordt een realis tisch beeld van de situatie gege ven. Hoewel... het speciale Dam- politiedetachement is nergens te bekennen. Brielse Meer, om door toevoeging van ijzerzouten het fosfaat onschadelijk te maken. In Amerika zijn al zuive ringsinstallaties waar dit binnen de installatie gebeurt. Ook verschillende methoden om stikstof te verwijderen worden daar al toegepast. Afbraak Hoofdzaak van de afvalwaterzuive ring blijft de afbraak van organische stoffen, en ook op dat punt was er nieuws. Biologische afbraak komt neer op het laten opeten van die stof fen door bacteriën, die daarvoor extra zuurstof krijgen toegevoerd. Dat kan gebeuren door het inblazen van lucht, maar het gaat sneller (en dus goedko per) met zuivere zuurstof. Deze me thode, die wij vorig jaar als nieuwe ontwikkeling meldden, heeft al geleid tot besparingen van 15 procent in de investeringskosten voor nieuwe in stallaties. Prof. Okun (dezelfde van de dubbe le waterleiding) had nog een ander aardig idee. De verblijftijd van riool water in het riool zelf is vaak even lang als de tijd die in de zuiverings installatie wordt doorgebracht, en dus zou het vreselijk slim zijn, het reini gingsproces al in het riool te laten beginnen. In sommige gevallen blijkt het lo nend te zijn, helemaal van de biologi sche zuivering af te stappen, en al het werk met filters en chemicaliën te doen. Dr. Stephan beschreef een nieuw model zandfilter, dat voor dit 'zware werk' geschikt bleek. Vandaag gaat men zich in Rotterdam op de luchtverontreiniging concentreren. GOUDA In het kader van zijn reeks planologische verkenningen in ons land zal Prins Claus vrijdag 4 juni een bezoek aan Gouda en Al phen an den Rijn brengen. Het werkbezoek begint 's morgens in Alphen, waar burgemeester mr. R. M. Gallas een toelichting op het nieu we structuurplan van deze snel groeiende gemeente zal geven. Voorts staat onder andere een bezoek aan de straalverbindingstoren van de PTT op het programma. Omstreeks elf uur brengen twee helicopters het gezelschap, met onder andere gedeputeerde ir. N. Buijsert, burgemeester Gallas en burgemeester mr. P. van Dijke van Gouda, naar de Pijpenstad, waar geland wordt op het sportterrein van de christelijke kweekschool de Driestar. Tijdens een besloten bijeenkomst in de trouwzaal van het stadhuis zullen burgemeester Van Dijke, wethouder H. Luidens (ruimtelijke ordening) en ir. J. Remers (directeur Openbare Werken) aan de hand van maquettes en kaarten een toelichting geven op de planologische ontwikkeling van de stad. Daarna volgt een rondrit door de stad en twee korte wandelingen door de nieuwe wijk Bloemendaal en het saneringsgebied Heerenstraat en om geving. Ten slotte is er een ontvangst in het stedelijk museum het Cathari- na Gasthuis, waarbij Goudse kaas meisjes drankjes en hapjes zullen serveren Van onze parlemenlsrcdaetic DEN HAAG Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, lid van de Eerste Ka mer voor de ARP, heeft de minisler van sociale zaken vragen gesteld over het veilig zijn van het medisch ambtsgeheim bij ziekenfondsen. Een ziekenfondspatiënt heeft name lijk meegemaakt, dat het personeel van hc-t ziekenfonds tot en met de juffrouw achter het loket op de hoog te was van haar kwaal. Bovendien was door een administratieve vergis sing haar buurvrouw ook nog inge licht. Zo wist spoedig de hele straat er alles van. Het geval wordt gesignaleerd in het blad ..Medisch Contact". Het Eerste- Kamerlid vraagt of dit geval type rend is voor de wijze waarop de zie kenfondsen met de medische ambts geheimen omspringen. Zo nodig moe ten regels worden gesteld om de ge heimhouding bij de ziekenfondsen voldoende te waarborgen. Fluoridering (4) Tandartsen zouden beter doen ?ich bij de uitoefening van hun beroep te houden dan onjuiste voorlichting te geven met betrekking tot de fluoride ring van drinkwater. Dat blijkt ook weer uit het stukje van de heer M. R. M. Oosterveen te De Lier („Zo is fluoride niet giftig", enz.). Fluoride, meer bijzonder het na trium fluoride of het natriumsilico- fluoride, producten van de chemische industrie, respectievelijk afval van de aluminiumindustrie, zijn giftiger dan bijvoorbeeld arsenicum. Niemand zal er aan denken wat meer arsenicum in zijn kopje koffie te doen, maar helaas laten velen wegens onkunde nog wel toe, dat ons drink water extra wordt gefluorideerd. Op de zakken, waarin deze stof naar de gefluorideerde waterleidingbedrijven wordt getransporteerd, staat niet voor niets een doodskop. Voorts is er duidelijk verschil tussen van nature gefluorideerd water en de kunstmatige toevoeging van het che mische product. Het natuurlijke fluo ride komt voor in roggebrood, in vis en zoveel andere volwaardige voe dingsmiddelen. In het water is het van nature gebonden aan calcium en juist deze verbindingen zijn belangrijk voor het effect. Wil de heer Oosterveen het gebruik van fluoride bevorderen, prima, maar dan via de volwaardige voeding of via tabletten, maar nooit onder dwang. De mens probere niet de Schepping na te bootsen N. A. van den Toorn DELFT Voor de 23e maal zal in museum Het Prinsenhof de kunst- en antiekbeurs worden ge houden. Van 17 juni tot 7 juli zul len in de Gotische vertrekken en zalen van het Delftse museum weer antiquiteiten, Costrazaische kunst, oud-Hollandse tekeningen en schil derijen van grote meesters worden tentoongesteld en verkocht De top van de Nederlandse kunst handel richt zich met deze beurs niet alleen tot de nuchtere mu seummensen en privé-verzame- laars, maar ook tot het grotere pu bliek en jongeren uit de Europese kringen. Voor het huis van de kunstminnaar zal op de Delftse beurs genoeg te vinden zijn, zoals beschilderde vazen, werken der grafische kunst, antieke juwelen, meubels uit rozehout, eierschaal- porcelein en meubelen in de Roco costijl. De kunst- en antiekbeurs heeft al jarenlang een solide naam. De deelnemers aan de beurs bezitten allen een internationaal bekende deskundigheid. Slechts na zorgvul dig overleg worden nieuwe deelne- 9 Deze Apulische klokkrater was vorig jaar op de Antiekbeurs te zien. (tweede helft 4de eeuw v. Chr.). mers tot de jaarlijkse manifestatie toegelaten. Toonaangevend voor het niveau van de beurs zijn in de eerste plaats de bekende Haagse en Amsterdamse handelaren in schil derijen en vooraanstaande anti quairs uit het hele land. Behalve grote en kostbare mu seumstukken worden er in Delft vooral ook kleinere (voorwerpen aangeboden voor verzamelaars. In de eerste plaats geldt dit voor nu mismatische en etnografische voor werpen, en voor het dikwijls ka raktervolle huisraad uit vroeger tijd. In ieder geval is er de zekerheid dat op de Delftse beurs zelfs het kleinste artikel „uit de tijd" stamt. Overigens worden in de loop van de drie iveken van de beurs ook dui zenden mensen verwacht, die alleen al vreugde beleven aan het bekij ken van de uitstalling in Het Prin senhof. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De fusie-over eenkomst tussen het Verolme- concern en de Rijn-Schelde-groep behoeft niet te worden opge schort. De president van de Haagse rechtbank, mr. Slotema- ker deed deze uitspraak giste ren in het kort geding dat scheepsbouwer Cornelis Verol me tegen de staat der Nederlan den, de Rijn-Schelde-groep, en Verolme beheermaatschappij had aangespannen. De heer Verblme had om opschor ting van de fusie gevraagd, totdat een door hem aangespannen gewone ge- rechterlijke procedure zekerheid zal hebben verschaft over de rechtsgel digheid van het besluit van de rege ring uitvoering te geven aan het fu sie-advies van de commissie-Wlnse- mius. De president van de Haagse rechtbank wees deze eis echter van de hand omdat de heer Verolme naar zijn mening onvoldoende heeft kun nen aantonen dat uitvoering van dit advies hem schade berokkent. Jongste senatrice deelt bank met ir. Van Dis Van onze parlementsrcdactic DEN HAAG Precies tweeënvijf tig minuten later dan was aangekon digd opende voorzitter De Niet giste ren de vergadering van de Eerste Ka mer. Oorzaak was een voorafgaand intensief beraad van de senioren over de samenstelling der diverse commis sies, wat eindigde in een unaniem ad vies, dat door de senaat zonder meer werd goedgekeurd. In een half uur was de openbare vergadering dan ook afgelopen, maar desalniettemin kon toch een min of meer historisch feit genoteerd wor den. Het jongste kind van de Kamer werd namelijk beëdigd. Het is me vrouw Wassen-Van Schaveren van D'66, die gekleed in een oranje broek- pak de verklaring en beloften afleg de. Traditiegetrouw zitten het jongste en het oudste lid van de senaat in één bankje. Daarom deelt de 26-jari- ge mevrouw Wassen nu de bank met ir. Van Dis (SGP), die haar met een hoffelijke handdruk welkom heette als buurvrouw. Het krachtigste argument van de heer Verolme dat zulks wel het geval is. baseerde hij op de relatief lage inbreng van zijn bedrijf in de fusie in verhouding tot zijn hoge winstver wachtingen in de komende jaren. Volgens mr. Slotemaker zijn deze goede toekomstkansen voor het Ver- olme-concern pas ontstaan nadat be kend was geworden dat het tot een fusie met de Rijn-Schelde-groep zou komen en nadat de rederijen bij de regering hadden geïnformeerd of het zinvol zou zijn opdracht tot de bouw van schepen aan Verolme te geven. Eerder hadden de tegenpartijen van de heer Verolme zijn gerechter- lijke actie als bijzonder gevaarlijk gekwalificeerd. Een uitstel van de fu sie zou volgens hen zonder meer al- stel betekenen. Nederland heeft Nautisch Instituut nodig ROTTERDAM Dc Nederlandse Vereniging van Kapiteins Grote Vaart is van oordeel dat er binnen redelijke termijn een Nautisch Insti tuut in het leven geroepen zal moeten worden die de problemen rond navi gatie en aanverwante gebieden zal kunnen bestuderen. In een Nautisch Instituut zou ondergebracht moeten worden een navlgatiecentrum en een nautisch documentatie en informatie centrum. In dit verband zou ook het bestaande Instituut van Scheepvaart en Scheepsbouw een rol kunnen spe len. Samen met vooraanstaande figuren in de scheepvaartwereld wil de ver eniging een beroep doen op over heidssteun om een dergelijk instituut in het leven te roepen. Met de op richting van het instituut is een be drag van 800.000 gemoeid, terwijl de exploitatie van het navigatiecentrum jaarlijks belangrijk minder zal be dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5