Leiden is mijn tweede stap pl an voor Tramstraat Het PAK heeft 't altijd gedaan... 5ouw meao-school kan nu beginnen Problemen rond verwarming jeugdcentrum „Impeesa,, Ir. De Block naar Schiedam Ml LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 MEI 1971 lALWIJK „Lesgeven is ook ar- istiek werk", vindt de nieuwe di- Ecteur van de Leidse Muziek- chool, de heer Heinrich Chr. j imm (geboren in 1934 te Zwolle), u nog directeur van de gemeente- Ïke muziekschool in Waalwijk, j mag zijn eigen viool dan aan i e wilgen hebben gehangen, maar ij heeft als directeur van een mu- ikschool beslist niet het gevoel, at hij zichzelf artistiek en muzi- aal gesproken op dood spoor heeft ezet. kag aan de heer Timm: Als je een tijd praktisch musicus bent ge weest u hebt zelfs concertreizen gemaakt betekent het organisa torische leiderschap over een mu ziekschool artistiek gezien dan niet een grote achteruitgang? Antwoord: Ik ben inderdaad prakti- zérend musicus geweest. In het Brabants Orkest was ik violist, Maar toch heeft mij dat niet volle dige bevrediging gegeven. Ik heb altij^ grote belangstelling gehad voor het muziekonderwijs en heb er altijd graag aan willen deelne men. Het lesgeven op zichzelf boeit mij al zeer. Je krijgt daarin de gelegenheid aan anderen iets door te geven van wat jezelf heeft ver rijkt En dat wordt voor jezelf ook weer een verrijking. Ik heb erva ren, dat er in die wisselwerking een geweldige voldoening zit. In je werkzaamheid aan de muziek school ontsluit je anderen een we reld van schoonheidsbeleving. Vraag: Maar Waalivijk heeft 1400 leerlingen en 30 leerkrachten en Leiden 3000 leerlingen en 50 leer krachten. Krijgt u op zo'n veel grotere school nog wel de kans op déze wijze bezig te zijn? Antwoord: Ik ben mij ervan bewust Heinrich Chr. Timm, nieuwe directeur Leidse Muziekschool: muziekonderwijs is voor mij verrijking naar twee kanten dat Waalwijk een middelgrote school is en Leiden een grote. Hier geef ik nog 12 uur per week les en in Leiden zal dat niet meer dan 4 uur kunnen zijn. Als dat nog lukt. De organisatorische werkzaamhe den zullen in Leiden wel gaan overheersen, maar dat vind ik niet erg omdat ook die veel creativiteit en vindingrijkheid van je zullen vragen, en je in je werk steeds weer met mensen kunt omgaan. En dat is fijn: met mensen omgaan. Ze stimuleren. Je moet je als directeur natuurlijk niet inkapselen of laten inkapselen. Aan de stimulering van het muziekonderwijs kan je veel doen. Vraag: Het is wat, de leiding van een zo grote leerlingen- en lerarenge- meenschap in handen te krijgen. Is dat wel te rijmen met uw oplei ding, die toch zuiver op de muziek- praktijk gericht was? Antwoord: In Leiden gaat het onbe twistbaar om management. En daarvoor is op dit terrein geen zelfstandige opleiding. Je zult het dus van jezelf moeten hebben. Ik geloof, dat ik dat wel een beetje heb. Ruim zes jaar geleden ben ik hier in Waalwijk met lege handen begonnen. Met ongeveer 300 leer lingen. Eerst als part-time-direc- teur. Toen was ik nog tweede vio list van het Brabants Orkest. Maar de school dijde zo uit, dat de lei ding later in een directeurschap werd omgezet. En nu zijn er 1400 leerlingen. Het is formeel nog wel een Waalwijkse aangelegenheid, maar in feite komen de leerlingen uit de streek. We hebben dépen dances in Drunen, Heusden. Was pik, Sprang-Capelle en Kaatsheu vel Opmerking: U gaat dus uw eigen „kind" verlaten. Antwoord: Eenmaal heb ik de stap gezet uit de praktische muziek beoefening naar het muziekonder wijs. Toen heb ik meteen gezegd: als mij dat gelukt is, moet ik ver der. Met de in Waalwijk opgedane ervaring ga ik nu in Leiden voor uit. Dat is de tweede stap. Leiden en omgeving is mij niet onbekend. Ik ben enkele jaren vioolleraar in Den Haag geweest. Vraag: Hoe ziet u de muziekschool in de samenleving? Antwoord: Als een heel belangrijk element in de opbouw van die sa menleving. De vrije tijd neemt toe en zal nog meer toenemen en de muziekontwikkeling is daarbij een wezenlijk bestanddeel in de ont plooiing van de mens. De basis scholen doen er ook wel wat aan de één meer, de ander minder maar dat verdient aanvulling vanuit het eigenlijke muziekonder wijs. Vraag: Wanneer gaat u in Leiden beginnen? Antwoord: September-oktober. Dan hoop ik ook in Leiden te wonen. Su het tydstip waarop de 'ont- jmde levering' moet plaats vinden q een groot aantal door de ge- jente aan de Tramstraat gekochte jendommen is aangebroken, dan zeer naby is, en de afbraak ter ld kan worden genomen, heeft de ze van uitgifte van de opnieuw r bebouwing beschikbaar komen- gronden een punt van overleg in w. uitgemaakt. en belangrijke vraag die in deze irekingen steeds weer centraal gestaan is, of de bebouwing deze terreinen toch dient te wor- gerealiseerd, zoals die in het be- nmingsplan Katwijk aan Zee ter itse is bedacht, nl. een langge- blok flatwoningen van 5 tot 6 n op een onderbouw, aan beide jen geflankeerd door een twee- orenflats van 10 tot 12 lagen op onderbouw. Aan de oostzijde van langgerekte blok flatwoningen is fë begane grond dan nog gedacht een bedrijfsbebouwing. en w. menen dat de dienst van ibare werken, in samenwerking het stedebouwkundig bureau Embden, erin geslaagd is na voorstudies een variant te leggen die belangrijke ver- ringen ten opzichte van het vi- nde plan in zich draagt, het schetsvoorstel is de ge- e van de langgerekte wand los ten en vervangen door een aan- verspringende, meer geledq, jvblokken, die in het algemeen hoger zijn dan 4 lagen op een Alleen één kort blok 5 lagen. Gedacht is nu vooral :n woonvorm van maisonnettes, verwerking van het terraswo- waarbij het smalle n is vervangen door een breed waarop ruimte is voor een en een zandbakje. aan de zuidzijde van de bouw- wtzrz. blokken grenzende gronden zullen iri hoofdzaakeen openbare bestem ming krijgen met als ontsluiting een doorgang onder het aan het in de toekomst verbrede Noordeinde te bouwen winkelblok enerzijds en de Torenstraat anderzijds. Overigens zijn, ter plaatse waar de liften tus sen de onderscheidene boutvblokken komen, nog onderdoorgangen gepro jecteerd voor een directe (wandel-) verbinding met de Tramstraat. Achter,de in de toekomst aan de Voorstraat te bouwen bejaardenwo ningen annex dienstcentrum ter ver vanging van het bestaande Gasthuis en Weeshuis, is een „groene ruimte" geprojecteerd. Door deze nieuwe opzet ontstaat nl. tevens een belangrijk geringere woondichtheid ter plaatse. Tegenover de 254 woningen zullen volgens het gewijzigde plan 114 huizen worden gebouwd, t.w. 51 grote, maisonnettes, 49 maisonnettes en 14 woningen voor alleenstaanden. De stallingscappaciteit bedraagt 66 plaatsen in garages in de wonin gen en 69 parkeerplaatsen op open bare grond. Op de hoek Zeeweg-Stengelinstraat is no geen ruimte geprojecteerd voor een klein bedrijf, eventueel in 2 la gen. Leids Kamerkoor toonde kwaliteit LEIDEN Het Leids Kamerkoor, o.l.v. Barend Schuurman, had voor zijn jaarlijkse uitvoering heel wat meer belangstelling verdiend. De kwaliteiten van dit koor zijn be kend: een grote souplesse, feilloze intonatie en bovendien: het blijft tot in de fortisimi rond en mooi van klank, er wordt nimmer ge schreeuwd. Direct al in Strawinsky's Onze Vader slaagde men erin, de eenvoud van de compositie alle recht te doen wedervaren. Na dit a capella-werk- je klonk de mis Hercules, begeleid door althobo en fagot in de cantus firmus al even lichtvoetig en door zichtig. Een weinig vooruitstrevend concert voor orgel en strijkorkest van Al- bert de Klerk rondde het program ma voor de pauze af. Tijn van Eijck benutte zijn kansen doorgaans goed. Als zangsoliste had men de sopraan Agnes Giebel uitgenodigd, die zich eerst liet horen in Bachs Hochzeits- cantste „Weichet nur". Ondanks 't uitmuntende spel van de hoboïst Frank Minderaa en de duidelijke ondersteuning van Piet Veenstra, cello en Tijn van Eijck, clavecim- bel ontspoorde ze in de openings aria; haar intonatie was hier ver van ideaal. Ook het te briljant opgezette Phöbus ei'lt toonde, dat Agnes Giebel niet in de eerste plaats coloraturen zin gen moet. Het begeleidende Resi dentie Kamerorkest volgde de soms wat te romantische visie van de dirigent in het algemeen nauwgezet, al had Adrienne de Smet even moeite met de toon- vorming. Dicht tot het ideaal was men genaderd in Handels Psalm 112, waar het koor opnieuw uit blonk. Ook Agnes Giebel zong haar partij veel beter. Dra. A- v. d. VEEN-WIERSMA cursisten, die de eigen verkoopopleiding van Vroom Dreesmann kwamen in het Bowling Centrum te Noordwijk bijeen voor de ia-uitreiking. Na een gezellig partijtje kegelen kon de directeur, drs. Marres, meedelen, dat 42 kandidaten de eindstreep hadden gehaald, ffrouw W. Otgaar had op het examen, dat een schriftelijk en mondeling omvat, de meeste punten verzameld, zodat zij met lof slaagde, diploma-uitreiking werd besloten met een nassi-maaltijd, waar- Je geslaagden naar de zaken in Leiden en Alphen vertrokken om de ver- 1de kennis in praktijk te brengen. Voor de nieuwe verkoopcursus van pm Dreesmann, die in september start, kunnen vijftig leerlingen wor- i geplaatst. p de foto: mejuffrouw W. Otgaar, die „met lof" slaagde. >EN Den Haag heeft goedkeu- verleend voor de bouw van schoolgebouw voor de Leidse )I voor middelbaar economisch administratief onderwijs. Deze jiool is nu ondergebracht in de Jrmalige ulo-school aan de ioglandse Kcrkgracht. De school int niet op een terrein tussen de j^aalstraat en de Turkooislaan in t nieuwe gedeelte van het brskwartier waartegen omwo nden nogal bezwaar hadden tar op een terrein in de omge- Bg van het Legermuseum, tussen te verlengen Warmonderweg en nog aan te leggen Plesmanlaan. Het is de bedoeling, in september- oktober van dit jaar met de bouw te beginnen. Het wordt semi-per- manenle bouw; de 11 theorie- en 2 praktijklokalen zullen in hout wor den opgetrokken. Het geheel zal van stenen kopgevels worden voor zien. Eind dit jaar begin vol gend jaar hoopt men de bouw reeds voltooid te hebben. Het bestuur van de school heeft ook de toezegging ontvangen dat vóór augustus 1972 goedkeuring zal worden gegeven tot uitbreiding van het schoolgebouw met een aantal ruimten voor een neven-op leiding. VOORSCHOTEN „Als wij op de zelfde weg doorgaan, maken we ons onsterfelijk belachelijk. Ik schaam mij voor deze gang van zaken". Aldus het raadslid De Klerk Wolters op een vergadering van de commissie voor jeugdaangelegenheden bij de discussie over de verwarmingsproblemen in 't r.k. jeugdcentrum „lmpeesa". De r.k. jeugdcommissie hééft voor dit gebouw aan de Mozartlaan een c.v.-installatie gevraagd. De gemeen te heeft becijferd dat de huur van f600,moet stijgen naar f2.853, wil men uit de kosten komen- Het raadslid Mennema schrok ook Burgerlijke stand ■van Leiden LEIDEN Geboren: Stephan A„ z.v. T. van Kampen en H. Pauw; Machleld G., d.v. A. Hillebrand en G. Kloosterhuis: Willem C. H., z.v. H. M. Wijnnobel en M. W. M. Ver steeg; Sebastiaan D. W. P.. z.v. T. J. H„ A. van Kampen en E. H. van Oort; Marcus A. C., z.v. A. H. M. Bos en M. P. M. Beuk; Gerbert J. D. K., z.v. K. O. Liem en F. C. Westerhof; Jeroen H. J., z.v. J. J. Burger en M. E. Schless; Mariska C. P., d.v. H. B. J. Beerens en D. H. van Kommeren; Johannes, z.v. J. Karens en T. Vis; Michel P. A., z.v. J. M. Jonk en A. M. Kiebert; Roger, z.v. W. Kareis en Y. E. van der Volk van Gogh; Marieke, d.v. G. J. J. Verbeek en G. M. F. Kuh- ne; Engelina J. M., d.v. F. M. F. Slingerland en E. F. Kok; Dian. d.v. J. Wessel en J. M. Langeveld. Getrouwd: G. M. Nap en G. Kok. Overleden: H. E. He.vman Cohen, 19 nov. 1900, m.; C. J. Krom, 11 jun. 1906, wed. v. P. H. M. Ober; A. Bakthali, 2 nov. 1914, m.; W. W. van Teylingen, 6 nov. 1899, m.; W. Stafleu, 28 aug. 1893, echtg. van J. A. Brinks; H. A. M. van Zeijl, 16 sep. 1933, echtg. van P. de Kaper; H. M. van Noort, 13 aug. 1886, wed. van W. Stolwijk; J. de Voogd, 21 jan. 1915, m.; I. J. C. Mooten, 14 jul. 1969, dochter; W. Smits. 22 nov. 1924, echtg. van P. Steetskamp; I. van Weerlee, 25 aug. 1883, m.; W. D. Wendt, 23 nov. 1889, m.; A. Par- mentier, 16 jan. 1894, m.; J. W. van Duursen. 29 dec. 1960, zoon; M. C. de Bruijn, 25 dec. 1927, m.; J. van Wijngaarden, 2 okt. 1898, m. van deze prijs, maar bleef hopen, dat het een foutieve berekening was. De heer Klerk Wolters had reeds zijn misnoegen kenbaar gemaakt over het feit, dat het verzoek van de r.k. jeugdcommissie tien maanden onbe antwoord op het gemeentehuis had gelegen en dat pas na een tweede verzoek de zaak in behandeling werd genomen. Het grootste deel van de avond werd in beslag genomen door een hoorzitting ten behoeve van de pad vindersverenigingen. Dit naar aanlei ding van de door het gemeentebe stuur te ontwerpen subsidieregeling. Ook de Kimshoeve, het jeugdhuis van de N.P.V., kwam ter sprake. Volgens de jeugdleiding kan men in de ko mende winter geen gebruik maken van dit gebouw in verband met wa teroverlast. AARLANDERVEEN Onder grote belangstelling vond in het Dorpshuis de overdracht plaats van het nieuwe instrumentarium aan de muziekver eniging D.S.S. Er zijn nu 34 instrumenten gekocht voor ruim f 25.000. Bij de oprichting, 44 jaar geleden, kostten de instrumenten f 1300. Burgemeester Gallas overhandigde het grootste en kleinste instrument. Het grootste (bas) aan J. P. Vink (foto) en het kleinste aan Anja v. d. Berg. Na de pauze gaven drumband en majorettenpeloton een show. De avond werd besloten met de opvoering van een klucht door Dito. LEIDEN „Uiteindelijk zal er maar één devies voor onze partijen mogelijk moeten zijn en dat is: wer ken voor het beste stadsbestuur voor Leiden. Dat béste bestuur is een col lege met vier PAK-wethouders". Dat moest maar eens gezegd zijn en met deze uitspraak onderstreepte mr. Roel in 't Veld de progressieve tendens tijdens een ledenvergadering van de afdeling Leiden van de PvdA. Het werd in het clubgebouw van de Vijf Hoven aan de Hof laan een ferm fa- miliegesprek, waaraan de PAK-part- ners van D '66 en PSP mochten deel nemen. De achterban van de bondge noten was niet talrijk opgekomen, maar die er waren toonden zich ac tieve en strijdbare partijgenoten en men luisterde kritisch naar het ver slag, dat de PAK-fractie in de Leidse gemeenteraad aan de openbaarheid prijsgaf. „Rijk eens? naar de menings verschillen binnen de KVP en Prot - Ohr. Die zijn veel groter dan bij ons, maar je merkt ze alleen maar bij het PAK, omdat wij in de openbaar heid werken. Dat is de consequentie van de diepte van ons politiek han delen in dit pluriforme geheel". „In de Leidse raad bestaat een blokken-theorie. Het PAK-blok heeft het altijd gedaan. Er wordt te veel en te lang vergaderd, er worden te veel moties geproduceerd, vindt me vrouw Geelkerken. Dit overhoop ha len gaat erin als koek bij de Leidse pers, maar verdoezeld wordt dat het P AKI blok zich onderscheidt van het andere deel van de raad dat be paald naet de inzet heeft voor het bestuurlijke werk zoals die in de PAK-fractie wordt gedemonstreerd". Zonder het met deze portefeuillebe heerder steeds eens te zijn stak Van Aken een pluim op de hoed van wet houder Kret, „die vaak zonder steun van zijn collega's maar wat moet aanploeteren". LEIDEN/SCHIEDAM Ir. H. G. de Block (39) is door de gemeente raad van Schiedam benoemd tot di recteur van gemeentewerken. De be noeming gaat 1 september in De heer De Block is sinds 1965 in dienst van de gemeente Leiden in de functie van hoofd-ingenieur bij de hoofdafdeling civiele werken, weg- en waterbouw. LEIDEN Zwarte pad. Valndaag is de toegang tot het Zwarte Pad voor alle rij verkeer afgesloten. De Leidse Duinwater Maatschappij moet in de ventweg van de Willem de Zwijgerlaan een watertransportiei- ding aanleggen. Erediploma voor kappers Tijdens een excursie naar de firma Zwartkop te Dordrecht, waaraan door een groot aantal leden van de Leidse afdeling van de Kapperspatroonsbond werd deelgenomen, werd de heer H. de Vries (public relations Europa en studioleider) het ere-diploma van ver dienste toegekend. De voorzitter van de Leidse afde ling, de heer Ernest Lengezaal deelde mee dat men het ere-diplorna aan de heer De Vries meende te moeten toe kennen voor zijn grote verdiensten in het afdelingsweik, met name voor de technische clubs. Een verrassing was het toen de fyeer Duyndam meedeelde dat voorzitter Langezaal eveneens het ere-diploma van de Ned. Kapperspatroonsbond was toegekend. LEIDEN De kleuter school aan de Obrechtstraat bestaat vijf jaar. Vandaag was het groot feest voor de kinderen. Dat be gon vanmorgen meteen optocht, waarvan hier een plaatje. (Foto N. v. d. Horst) VOORSCHOTEN Het Creatief Centrum aan de Molenlaan houdt op vrijdag 28 mei van 19 tot 21 uur „open huis". Op deze avond worden de werkstukken van de deelnemers tentoongesteld. Verder zal er een poppenspel worden opgevoerd door de bekende poppenspeler Don Vermeire met mu zikale begeleiding van Cansius Gey- sel. LEIDEN Aafje Heynis. Voor het kerkconcert van Aafje Heynis, alt en Albert de Klerk, orgel in de Marekerk was de belangstelling niet grooj^Van dit concert kan ik weinig verheugende indrukken geven; wat er goed aan was kan zonder aarze ling toegeschreven worden aan het fraaie orgelspel van Albert de Klerk. De vocale bijdragen van Aafje Heynis boeiden mij niet. Door de vreemd geplaatste stem met een duidelijk hiaat in het middenregis- ter èn haar larmoyante voordracht. De stem is geëgaliseerd, dan weer is ze een alt in het lage register, om even later aan de hoge mezzo te doen denken. Verwonderlijk is het, dat deze techniek haar stem nog steeds niet ten gronde heeft gericht. Inherent aan zo'n keelwaarts ge plaatste stem is natuurlijk een ge brekkige diktie, die de teksten af breuk doet, zodat deze zelfs met tekstboekje slecht te volgen zijn. De overgang van borst- naar mid- denregister is voorts aansprakelijk voor de onzuivere intonatie in dit toongebied, dat aan een gezond mezzo voce niet toekomt. De bijdragen van De Klerk wa ren summier. De Klerk sloot met een meesterlijke improvisatie over Heer Jesus heeft een hofken. Hier buitelden de kleurtjes van het won- dertuintje speels dooreen. Daarbij nog werd het een compositie, die sterk boeide Ik hoop, dat we Al- bert de Klerk hier spoedig weer mogen horen. Misschien wil hij de latere Fransen dan ook eens op dit orgel belichten. Het is ervoor ge disponeerd. HENRI WELBOOREN Woensdag 26 mcl Schouwburg, 8.15 uur: uitvoering dans groep Marjolein Brlër. Stadhuis, 4 tot 6 uur: spreekuur sociale raadsvrouw. Donderdag 27 mei Pieterskerk. 8 uur: orgelconcert Felke Asma, werken van Pachelbel, Bach, Franck, Vlernc en Reger. Lakenhal, 8 uur: Oud-Lelden, drs. M. J. M. de Haan over middelned. handschrif ten ln de Leidse bibliotheek. Hogewoerd 108, 8 u.: voorlichting over bedreiging Waddenzee. Vrijdag 28 mei Rapenburg 24, Hot House, 22 tot 3 uur. nam.: Workshop. Boshuis, achter Hoflaan 76, 7 uur: ruil beurs voor verzamelaars. Lakenhal, 8.15 uur: recital door Roe meense violist Alex. Lascae en pianiste Jet Röllng. FILMS CAMERA De dolle dwaze waaghal zen van de scherpe bochten, 14 jaar, dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur, zondags ook 4.54 uur. LIDO Toen vrouwen staarten hadden, 14 Jaar, dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zon dags ook 4.45 uur. LUXOR Frankenstein -70. 18 Jaar, dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zondags ook 4.45 uur REX De erotische avonturen van Ro bin Hood, 18 jaar, dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. Partnerruil, 18 Jaar, vr. en zat. 23.30 uur. STUDIO Un condé, 18 Jaar. dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zondags ook 4.45 uur TRIANON Casino royal, dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zondags ook 4.46 uur. Op Hemelvaartsdag zijn de voorstellin gen op dezelfde tijden als op zondag. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Haven Apotheek, Haven 18, telefoon 20085 en Apotheek Voorschoten, Lcldseweg 66, Voorschoten, telefoon 01717 2525. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven Apotheek. De avonddienst na 18 uur, de nacht dienst en de zondagdienst van de Oest- geestse Apotheek wordt waargenomen door de Haven Apotheek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3