[legering kan Oe Tijd niet lirect helpen Rusland zal Egypte steun blijven geven Z.-Vietnam laat gevangenen gaan Steenkamp op de lielft van informatie-arbeid Het Kwartet Koel Vrouwen acties President Podgomy uitbundig ontvangen Soldaat gedood VRIENDELIJK VERZOEK Bij opwaardering AJAX-FEIJEN00RD van D-mark moet OP TV EN RADIO LEIDSE SPAARBANK gulden volgen 0 S 1 Nieuwe leidse Courant Woensdag 26 mei 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze parlemeiitsredactie DEN HAAG Terwijl er gistermiddag feestvreugde heerste de redactie van het dagblad De Tijd omdat zich in de afgelopen tn dagen 10.000 nieuwe abonnees hebben opgegeven herhaalde emier De Jong in de Tweede Kamer dat de regering het dag- ad geen directe financiële hulp kan verschaffen. Het is onjuist, gezien de complexi- van het gehele vraagstuk van de iilijkheden in de dagbladpers, in- enteel afzonderlijke maatregelen reffen, uitsluitend ter dekking van iezen", zo zei de premier. Hij ïs erop dat de commissie-Rooy, die mogelijkheden voor een bedrijfs- ds voor de pers bestudeert, eind week een interimadvies zal uit- igen. „Op grond daarvan kunnen ons standpunt bepalen of hetzij erieke, hetzij afzonderlijk gerichte itregelen dan wel een combinatie rvan voor de pers noodzakelijk Van de regering kan niet wor- jevraagd dat zij zonder meer het rtbestaan van alle kranten waar- ;t", aldus de premier, verigens is de deur voor het voor behoud vechtende dagblad De niet helemaal gesloten. Zo zei de nier, dat gelet op de korte termijn rop het interim-advies wordt ver- ht „dit advies nog alleszins bete- is zal hebben". Minister-president Tong herhaalde dat de noodlijden- iladen op .grond van een her- itureringsvoorstel dat een rede- >erspectief biedt op een rendabele ijfsvoering een beroep kunnen op de regeling bijzondere finan- ng. Daarbij is de regering bereid een soepele beoordeling van de Tagen. n tweede opening naar de nood- nde bladen betekende de mede- ng van de premier dat de af- wregeling van de spoorwegreduc- De natuur bedriegt ons nooit; t zijn altijd wij die onszelf driegen. JEAN-JACQUES ROUSSEAU k wil graag de pagina met de pverhalen zienl Zon en maan 17 mei zon op 4.31, onder 20.43; tan op 6.36, onder 1 juni log water loog water, 27 mei: Rotterdam getij 6.21, 2e getij 18.54; Sche- ingen 4.47-17.16; Vlissingen -15.55; Haringvliet a.d. Zeezij- j.20-17.48 let uitzondering van de Bal- staten waar het zomers is veel zon, is het in de rest Europa vrijwel overal zwaar 'olkt. Op veel plaatsen valt vooral in Frankrijk en d-Duitsland, terwijl de tem- Bturen overdag bij 13 tot 17 den blijven steken. tmiddels zijn er aanwijzingen, veranderingen in de alge- ie circulatie op til zijn. Een ressie trok het afgelopen et- tl van Groenland naar het lebied teussen IJsland en otland. Fronten van deze ressie, die nu boven Schot en Ierland liggen zullen gen dicht bij ons land komen, rdoor de kans op regen blijft aan. Het koele weer houdt BAROMETERSTAND: heden uur 75,2 cm. (1002 millibar). Stabiel. tie op het vervoer van dag- en nieuwsbladen onmiddellijk en voor onbeperkte tijd zal worden stopgezet. Deze afbouwregeling, die vorige week bekend werd gemaakt door de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen, betekende voor de bladen hogere ta rieven en daarmee een duurdere exploitatie van het kostbare distri butieapparaat. Vooral voor landelij ke dagbladen zoals het dagolad De Tijd betekent een stopzetting van de afbouwregeling een niet geringe tege moetkoming van regeringszijde. De premier reageerde op aanvul lende mondelinge vragen van het ka merlid Roethof. (PvdA). Deze verweet de regering lauwheid. „Het is al vijf minuten voor twaalf en de genadeloze concurrentiestrijd bij de pers gaat door op basis van het vrije beginsel van de economische krachten. Daar bij wordt de positie van de krant als instrument van het algemeen belang volstrekt uit het oog verloren". Het kamerlid verwacht daarom dat on herroepelijk die kranten zullen sneu velen die niet in de eerste plaats uit winstmotief geboren zijn maar die zich primair op het verschaffen van informatie hebben toegelegd. Rugdekking Dit tenzij de regering alsnog bereid zou zijn die bladen een redelijke on derhandel ingspositte te verschaffen in de vorm van een financiële rugdek king in het kader van een overbrug gingskrediet. „De tijd dringt", zo -zei het Kamerlid, „en het gaat om veel meer dan De Tijd alleen. De regering heeft zich helaas op dit gebied veel te lang de tijd gegund om nu opnieuw nog met goed fatsoen een beslissing uit de weg te kunnen gaan", aldus dr. Roethof. De voorzitter van de redactiecom missie van het dagblad De Tijd, de heer N. C. Schrama, zei dat de woor den van de premier nauwelijks aan leiding geven tot wijziging van het vrijdag ingenomen redactiestandpunt, namelijk dat het regeringsbesluit wordt betreurd. De enige hoop is daarmee gevestigd op het interimrap port van de commissie-Rooy. De heer Schrama toonde zich ook bijzonder tevreden over het verloop van de le denwerfactie van De Tijd. „Met het bereiken van 10.000 abonnees erbij hebben we het einddoel zeker nog niet bereikt. Het dagblad is de 100.000 abonnees nu ruimschoots gepasseerd. In ieder geval kan de VNU-directie niet ont kennen dat er niets is gebeurd. Van een dagblad dat in de afgelopen jaren voortdurend afbrokkelde blijkt De Tijd nu duidelijk groeimogelijkheden te hebben", aldus de heer Schrama. Veel vrouwen waren gisteren ac tief. Voor het paleis van justitie in Arnhem demonstreerden huismoeders voor Femmy de Vries, wier dochter tje Antonietta wordt betwist door haar ex-echtgenoot de Italiaan Vin- cenzo Piazza, (foto boven) Kamervoorzitter Van Thiel bekijkt op de andere foto de de poster van een demonstrante op Het Binnenhof die er duidelijk blijk van geeft het niet eens te zijn met de beslissing van minister Luns het ambtscostuum voor een ambassadeur ten bedrage van 6950 goed te keuren. CAIRO (UPI, Reuter, AP) De Sowjetunie zal Egypte politiek, economisch en militair blijven steunen. Dit is aldus het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahrarn een van de resultaten van de besprekingen, die president Sadat gisteren heeft gevoerd met de Russische delegatie onder leiding van president Podgorny. Een ander resultaat was dat de Sowjetunie en Egypte opnieuw hebben verklaard te zul len streven naar de bevrijding van al het door Israël bezette Arabische gebied. SAIGON (AFP) Zuid- Vietnam is bereid het voorstel van Noord-Vietnam te aan vaarden over de vrijlating van 570 zieke of invalide Noordviet- namese gevangenen die in handen van de zuidelijken zijn. Dit heeft vandaag het ministerie van buitenlandse zaken in Saigon meegedeeld. De Zuid Vietnamese regering voegt daaraan toe tevens bereid te zijn 1200 Noordvietnamezen die al langer dan vier jaar krijgsgevangen zijn aan een neutraal land over te dragen. Het voorstel de 570 krijgsgevange nen over te dragen is door Saigon op 29 april ingediend op de Parijse Viet- namconferentie. Het was gekoppeld aan een tweede voorstel dat 1200 krijgsgevangenen uit Zuid-Vietnam naar een neutraal land ter interne ring zouden worden overgebracht. Op dit tweede voorstel heeft Hanoi niet gereageerd. Op 13 mei heeft Hanoi het voorstel aanvaard en daarmee voor het eerst min of meer toegegeven dat Noord vietnamezen in Zuid-Vietnam vech ten. De Amerikaanse ambassadeur in Ssigon heeft de aanvaarding van de overdracht een „moedgevend teken" genoemd. Hij heeft de hoop uitge sproken dat nu ook geallieerde krijgs gevangenen in Noord-Vietnam zullen worden overgedragen. In Noord-Vietnam zijn ongeveer 340 Amerikaanse krijgsgevangenen, voor het merendeel piloten. De overdracht van de krijgsgevan genen op 4 juni geschiedt met mede werking en onder toezicht van het Internationale Rode Kruis. Eenzijdige terugzending van Noordvietnamese krijgsgevangenen door Zuid-Vietnam heeft al enkele malen plaatsgevon den. Ook Saigon heeft verklaard te hopen dat Noord-Vietnam nu een deel van de naar schatting 3.000 Zuidvietnamese krijgsgevangenen zal vrijlaten. BELFAST (AP) Een bomaan slag op een kazerne van politie en leger in Belfast heeft dinsdagavond het leven gekost aan een Britse mi litair. Er werden 21 mensen onder wie vier vrouwen, drie kinderen en acht politieagenten gewond. Maandagavond werden 19 mensen gewond bij een bomaanslag op een café in Belfast. Egypte gaf de Russische president dinsdag een tumultueus welkom by zyn aankomst in Cairo. President Sa- dat omarmde hem hartelyk en grote menigten riepen: „Lang leve de Egyp- tisch-Russischc vriendschap." Hoewel het bezoek officieel „niet- officieel" is, klonken er 21 saluut schoten en waren talloze Egyptische kopstukken aanwezig om Podgorni de hand te schudden. Alle muren en pi laren in het aankomstgebouw waren bedekt met grote aanplakbiljetten met de afbeeldingen van Sadat en Podgorni. Schoolkinderen met kleine rode vlaggetjes verdrongen zich op de galerijen, die overvol van de mensen waren. Duizenden Egyptenaren ston den langs de route van het vliegveld naar de stad. Beide presidenten haastten zich naar het Koebbah-pa- leis, waar de belangrijke besprekin gen bijna onmiddellijk begonnen. Podgorni zal daar ongetwijfeld in gelicht worden over de recente zui veringen in Egypte en over het lot van pro-Russische politici als Ali Sa- bri, voormalig vice-president, Sjarawi Gomaa, voormalig minister van bin nenlandse zaken, en Mohammed Fawzi, de vroegere minister van oor- 1. per automatische giro als men een machtiging daartoe heeft afgegeven (zo'n machtiging sturen wU op ver zoek gaarne toe) 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toezenden aan alle maand- en kwartaalabon nees, die niet automatisch gireren. log. Uit de Egyptische hoofdstad wordt vernomen, dat Gomaa een paar dagen geleden in de gevangenis een poging tot zelfmoord heeft gedaan, maar dat zijn leven op het ogenblik buiten gevaar is. Saad Zajed, de oud minister voor huisvesting, is in hon gerstaking gegaan en krijgt glucose en andere injecties. Het onderzoek naar het mislukte complot is nog in volle gang. Het aantal arrestanten bedraagt nu meer dan 200. Een even groot aantal huizen werd doorzocht. Meer dan 100 band opnamen en een groot aantal docu menten zijn in beslag genomen. In het huis van de voormalige voorzitter van het parlement, Lablb Sjoekelr, werd een drukmachine en anti-Sa- dat-pamfletten gevonden. In Amman liep gisteren een menig te van 70.000 te hoop om zich te ver kijken aan de grootste vertoning van Jordaanse militaire macht, ooit ge houden. Dit gebeurde ter gelegenheid van een kwart eeuw onafhankelijk heid. Een twaalf kilometer lange pa rade toonde Jordanië's nieuwste mili taire aanwinsten uit het Westen, waaronder Amerikaanse nucleaire ar tillerie en Britse Tigercat-raketten. Koning Hoessein reed in een open wagen door de straten, waar nog niet zo lang geleden de Palestijnse guer rilla's patrouilleerden. Delen van de parade trokken op een granaat-worp afstand langs de vluchtelingenkam pen, die tot voor kort uitpuilden van gewapende guerrilla's. Volgens waar nemers is de Amerikaanse militaire hulp aan Jordanië sinds de burger oorlog van afgelopen september „aan zienlijk" en een westerse ambassa deur schatte haar op 66 miljoen dol lar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Prof. (Jr. P. A. J. Steenkamp is gisterochtend voornamelijk zelf aan het woord geweest tijdens zijn eerste gesprek als informateur met de vijf fractieleiders van de drie confessionele partijen, VVD en DS'70 gezamenlijk. De informateur heeft de persoon lijke gedachten ontvouwd die hij als uitgangspunt voor de programmabe spreking beschouwt en voorts met de vijf gesprekspartners de procedure besproken. Het overleg moest in het begin van de middag worden afge broken voor de vergadering in de Tweede Kamer. Het zou vandaag worden voortgezet. Een woordvorder van de informa teur deelde later in een communiqué mee dat prof. Steenkamp de komende dagen in het overleg met de fractie voorzitters van KVP, ARP, CHU, WD en DS'70 zal zoeken naar een basis voor een akkoord, de basispun ten verder uitwerken, daarna het programma als geheel aan de orde stellen en trachten een akkoord over het programma te bereiken. De laatste fase zal, aldus de woord voerder bestaan uit het zoeken naar een formule voor de verdeling van de zetels tussen de deelnemende par tijen. Prof. Steenkamp zal deze onder werpen aan de orde stellen in, zoals hij het noemt, de vijfde, de zesde, de zevende en de achtste fase van zijn informatie-arbeid, nadat hij vorige week de vier verkennende fasen af werkte. Het is de bedoeling dat in de ze vende fase het programma als geheel aan de orde komt en getracht zal worden een akkoord over net pro gramma te bereiken. De achtste fase zal voornamelijk bestaan uit het zoe ken naar een formule voor de verde ling van de zetels tussen de deelne mende partijen, aldus het communi qué. Voor de komende dagen werd het volgende vergaderschema opgesteld: vandaag van 9.30 tot 18.00 uur, don derdag van 14.30 tot later in de a- vond (donderdagochtend vinden ver schillende fractievergaderingen plaats), vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur, zaterdag tussen nog nader vast te stellen tijden, dinsdag 1 juni 's morgens en 's middags, woensdag 2 juni 's morgens en 's middags. HIT.VERSUM De competitiewed strijd AjaxFeijenoord, die morgen avond in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, zal door de televisie en radio rechtstreeks worden uitgezonden. De TROS ver zorgd via Nederland I de televisie uitzending. Commentator is Herman Kuiphof. De radio zendt deze wed strijd uit via Hilversum 2 (van 20.05 tot 22.05). De ontmoeting begint om kwart over acht. PORT-AU-PRINCE (Haiti) De Haitiaanse regering gaat een speciale strijdmacht. „De luipaarden opleiden voor bestrijding van het communisme. De eenheid, die 567 manschapper zal tellen, wordt gerecruteerd uit de strijdmacht onderdelen, en komt on der persoonlijk bevel te staan van de 19-jarige president van het land. Jean-Claude Duvalier. DEN HAAG Wanneer West- Du itsland overgaat tot een opwaarde ring van de mark, zal Nederland ook met een revaluatie moeten volgen. De regeringspartijen in de Tweede Ka mer en DS'70 waren het hierover eens. Dr. W. Drees jr. (DS'70) vond dat zo'n besluit eventueel door een demissionair kabinet genomen kon worden. Dr. Drees zei dat een reva luatie nuttig kan zijn voor de rege ling van het tegenwoordige inflatoire klimaat. Alle Kamerleden waren het met de maatregelen eens, de gulden zwevend te maken en zo de dollarstroom in te bannen. Ook ir. C. N. van Dis (SGP) had begrip voor de maatregel, maar hij vond het niet juist, dat de rege ling juist op zondag werd getroffen. Dr. A. Vondeling (PvdA) stelde, dat de regering zich niet behoefde te haasten, de zwevende gulden weer vast te maken. De schuld van de va lutacrisis, zei hij. ligt bij de Verenig de Staten. De Nederlandse autoritei ten moeten maximale druk uitoefe nen om het verkeerde Amerikaanse beleid te wijzigen. Minister Witteveen van financiën deelde namens zijn collega Nelissen van economische zaken mee, dat er geen belangrijke wijzigingen waren te verwachten in de invoerprijzen. De verhoging van deze prijzen, die werd verwacht, zou door het zwevend ma ken van de gulden kunnen worden beperkt. Overigens was minister Witteveen van mening dat de gulden niet te lang moest zweven en dat, wanneer mogelijk, weer overgegaan moet wor den tot een vaste koersverhouding tussen de gulden en de dollar. Minister Lardinois van landbouw deelde de zorg van drs. boersma (AR) dat de monetaire ingrepen schadelijk zijn voor de gemeenschappelijke landbouwmarkt. Het moet niet ieder jaar gebeuren, zei de minister. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee straat: plaats Betaalt per □kwartaal Omaand aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op 1 Snelle zwemvliezen. Doen het even M. de envelop schrijft. 3 goed ia Castricum als aan de Costa N'^e L®'"® Courant, J Brava. antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1