Plaats in finale geen geluk' Colombo leider in Ronde van Italië Vermindering van tekort op betalingsbalans VS zou goed bruikbaar zijn Omzet Borsumij -Weliry steeg tot f 300 min Nederland grootste exporteur frites en ellips ter wereld i Topschutter Antonis Antoniadis trots op Puskas en Panathinaikos Talmanov bedwong Fi«cher voorlopig Amateurselectie George Kessler naar Anderlecht Joop Brand naar Haarlem Uw probleem is het onze KNWU protesteert bij UCI tegen straf Wim Schepers Op Antillen geen nieuwe verkiezingen 'I WOENSDAG 26 MEI 1971 Van onze speciale verslaggever ATHENE Vorig seizoen al zijn het gemak en de regelmaat, waarmee Antonis Antoniadis doelpunten produceert bij Everton opgevallen. De leiders van de Engelse topclub hebben toen dan ook belangstellend geïnformeerd naar de mogelijkheden van een „emigratie" van de Griekse schutter naar Liverpool. Verder dan een aarzelende eerste poging zijn de Britten echter niet gegaan. Pijnlijk snel moesten ook zij ondervinden, dat Antionadis tóen al nationaal Grieks bezit was en dat hij zelf weigerde ook maar een vroegtijdig vertrek bij kampioen Panathinaikos te overwegen. GRAN ASSO D'ITALIA (ANP) De Spanjaard Lopez del Carril heeft gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De Nederlander Rini Wagtmans eindigde als 46e in een tijd van 6 uur 20 min. en 21 sec. In het algemeen klassement staat hij op de 21e plaats met 59 uur 54 min. 12 sec., 10 minuten en 36 seconden achter de nieuwe leider, de Italiaan Ugo Colombo. Uitgerekend Antonis Antoniadis, met zijn harde schot (zijn noeste ijver en zijn ijzeren conditie geknipt voor het Britse voetbal) luidde op 10 maart Liverpool met een schitterend doelpunt een niet te overtrekken brok voetbalsensatie in. De waanzinnige roes, die daarna in Griekenland volg de, zal volgende week woensdag in het Londense Wembley-stadion een absoluut hoogtepunt bereiken met de finale tussen Panathinaikos en Ajax in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Op 10 maart, in de eerste wedstrijd van de derde ronde, heeft Antoniadis het toen nog schuchtere Panathinai- naast het als favoriet gedood verfde Everton geschoten. De ver bluffende 11 eindstand vap dat duel vormde de basis van de opmerkelijke opmars van Panathinaikos in het be- angrijkste Europese bekertoernooi. Mentaliteit Antoniadis (25) heeft zich inmiddels net maar liefst tien doelpunten op ren bijna onbereikbare topplaats van de schutterslijst vaft het toernooi ge- lesteld. Een positie, die hem niet Teemd is. Al drie jaar lang prijkt :ijn naam ook al bovenaan de rang- ijst in Griekenland. Desondanks is /üitoniadis zeker geen „wondervoet- >aller". Hij weet echter zijn geringe echnische capaciteiten en zijn weinig opvallende sprongkracht in de eerste plaats met een sterke mentaliteit, te naskeren. Zoals trouwens alle spelers „PAO" aan de mentale kracht van het elftal de hoogste prioriteit ïebben verleend. Antoniadis: „Het Griekse voetbal steunde in het verle den alleen op techniek en artisticiteit. )e spelers waren pure individualis ten, die weigerden te erkennen dat ze een teamsport beoefenden. Iedereen was tijdens een wedstrijd uit op iigen glorie. Hoe onbelangrijk de lartij ook was. Puskas heeft de spe lers omgevormd. Hij heeft van Pana- ONI geklopt door afdelingsteam: 1-3 's-GRAVENMOER Het voorlopig ïrabants afdelingselftal heeft dins- lagavond in 's-Gravenmoer de oefen wedstrijd tegen ONI met 42 gewon- ïen, ONI gaf de vertegenwoordigende iloeg uitstekend partij, maar moest ia een 22 ruststand het hoofd bui- jen voor de gasten, die verzwakt in iet veld kwamen daar enkele gerou- ineerde krachten niet van de partij tonden zijn. Aanvankelijk bleek de Jrabantse formatie de ONI-ers vol- tomen de baas. In de twintigste mi- ïuut nam Brabant de leiding met een cogelharde centre van J. Geuze DEB) uit een hoekschop: 01. Een ninuut later stond het 02 dank zij :en knappe aktie van Vink (Good .uck). ONI herstelde zich en toen een ïard schot van Wim Timmermans te- ugstuitte van keeper Schippers (Ko- jelvangers) tikte Huib Faro de bal Jeheerst in het net: 12. Kort voor de rust juichte ONI opnieuw. Het was Wim Timmermans die met een iubliem schot doel trof: 22. Na de pauze toonde de ploeg uit s-Gravenmoer door een grote inzet ;ich een tijdlang nagenoeg gelijk waardig aan het technisch wel ster ter, maar met weinig inspiratie spe ende Brabantse team. Onverwachts doeg Brabant opnieuw toe. Eerst met Jen schitterend doelpunt van J. Geuze i kort daarna met een treffer n Brouwers (BWR) na een handige nanoeuvre: 24. Taylor en Tiriac snel uitgeschakeld PARIJS (UPI) In de eerste ronde wan de open tenniskampioenschappen wan Frankrijk, die in Parijs worden [ehouden, zijn twee geplaatste spe- ers uitgeschakeld. De Britse prof. Roger Taylor gaf na vier sets de itrijd tegen de Australiër John Goo ier gewonnen, omdat hij teveel hin der had van een rugblessure. Taylor, die tiende was geplaatst, had toen net moeite twee sets gewonnen (68 -7); Cooper won de andere sets met -2, 63. Naast Taylor verdween iok de Roemeen Ion Tiriac, dertiende op de plaatsingslijst, uit de strijd. Hij werloor in drie sets (6—3, 6—2, 8—6) wan de Australische Davis Cup-speler Bill Bowrey. In het damesenkelspel begonnen Marijke Schaar en Trudy Walhof met een overwinning. Marijke Schaar 'ersloeg de Franqaise Odile de Roubin Tiet 46, 64, 64 en Trudy Walhof ïchakelde de Indonesische Lita Liem uit (97, 64). Paul van Min ver- iween bij de heren snel uit de -trijd. lii verloor van de Oostenrijker Deter Pokorny met 63, 63, 16, 61. VANCOUVER De vierde partij in het kandidatentornooi tussen de Amerikaan Bobby Fischer en de Rus Mark Taimanov. is gisteravond hij de 41e zet afgebroken. Fischer leidt in deze tweekamp met 30 en heeft nog 2vt punt nodig om zich te kwalificeren voor de eindstrijd. thinaikos een eenheid gemaakt. Dat is de grootste verandering geweest, die Ihij sinds zijn komst heeft doorge voerd." Geheim Ferenc Puskas. Alle spelers wijzen de goedlachse gezette Spaanse trainer zonder aarzelen aan als „het geheim" van het opmerkelijke optreden van Panathinaikos. Puskas, die negen maanden geleden aan een Grieks avontuur boordevol vraagtekens is begonnen en alleen van de voetbal sport in dat land wist, dat het inter nationaal nauwelijks iets voorstelde. „Pancho" Puskas is binnen luttele maanden tot een (vorstelijk betaalde) superheld verheven. Door de fanatieke supporters, die hem in het bejaarde stadion van Panathinaikos, in een van de buitenwijken van Athene, mi nutenlang sprakeloos aan kunnen staren en elke actie van hem op het hevig geschonden veld met felle toe juichingen begeleiden. Door zijn eigen spelers ook, die hem al na een paar weken tot beste trainer ter we reld hebben uitgeroepen. Antoniadis: „Puskas is niet alleen een aardige man, een goede trainer en een voor treffelijk begeleider, maar hij is in de eerste plaats een vriend van ons. Tij dens de training laat hij ons vaak keihard werken. Hij houdt niet van excuses of smoesjes. Hij is dan een lastige baas. We accepteren zijn op treden echter. Omdat we weten, dat DEN HAAG Bondscoach Arie de Vroet heeft zestie».i spelers geselec teerd voor het Nederlands amateur elftal, dat woensdag 2 juni in Mos kou tegen Rusland de kwalificatie wedstrijd speelt voor het Olympische voetbaltoernooi, dat in 1972 in Mün- chen wordt gehouden. De geselecteerden zijn: Schouten (Rijsoord), Verheuvel (DCG), Veeken (Uithoorn), Reitsma en Steur (Zwart Wit '28), Van Pelt en Meertens (Em- men), Marijt (Noordwijk), Kiel (Go Ahead Kampen), De Jong (Xerxes), Hoek (ZW), Ensinck (Heer), Boiten (Muntendam), Bisschot (SDW). Abma Het Nederlands amateurelftal heeft gisteren in Zeist met 32 verloren van Feijenoord. Bij de Rotterdam mers speelde Laseroms de gehele wedstrijd, terwijl Israel in de slot fase nog mocht opdraven. Eminent overweegt maatregelen tegen ruziënde' spelers BODEGRAVEN (ANP) Indien de volleyballers van Eminent'Blokkeer doorgaan met het in discrediet bren gen van de naam van hun sponsor, de fabriek van electronische orgels Emi nent NV te Bodegraven, zullen er on middellijk disciplinaire maatregelen genomen worden tegen de betreffen de spelers. Deze mededeling staat in een brief die het bestuur van de vereniging heeft gericht aan de spelers. Naar aanleiding van een lange reeks publi caties maakte de perschef van Emi nent, de heer W. A. van Zanten, be kend dat zijn bedrijf schoon genoeg heeft van onophoudelijk ruziënde topsporters De volleybalvereniging wordt sins een jaar financieel ge steund door de fabriek en de subsidie bedraagt ongeveer 40.000 gulden per jaar. „Wij zijn niet langer bereid geld te steken in een club met ruziënde volleyballers", stelde de heer Van 7anten. „De spelers schaden niet al- ]p°n hun eisen belangen, maar ook d;e van de Nederlandse volleybalwe- reld en van ons bedrijf." Halve finale beker zaterdagvoetbal O DEN HAAG (ANP) De halve fi nales van het toernooi om de KNVB beker voor het zaterdagvoetbal zullen op 29 mei worden gespeeld. Owios (Oldebroek) en WHC (Wezep) ont moeten elkaar op het terrein van Hattem. MVV'27 (Maasland) en Zwart Wit'28 spelen op het veld van de 's-Gravenzandse S.V. ROTTERDAM Georg Kessler gaat Sparta toch verlaten. Ondanks z'n tegenstrijdige verklaringen heeft de voormalige bondscoach een vierja rig contract getekend als technisch directeur bij Anderlecht. Kessler, die vandaag met vakantie gaat, zal op 20 juni bij de Brusselse club gaao be ginnen. Als z'n opvolger worden ge noemd de Oostenrijker Willy Kment en Bob Janse, thans in dienst bij Ex celsior. Kessler heeft inmiddels Sparta verzocht hem van z'n contractuele verplichting ente ontslaan. Het be stuur van de Rotterdamse eredivi sieclub wenst daar echter alleen op in te gaan. als er een goede opvol ger voor hem wordt gevonden. Een beslissing wordt pas genomen, als Kessler van vakantie is teruggekeerd. •»Wfcl if Panathinaikos is al in Londen voor de slag om de Europacup. Op de foto: de spelers bezig met een harde conditie training op het sportterrein van Tridents club in Northolt. De verwachting dat de „groten", renners als Motta, Gimondi en Van Springel, gisteren in de vijfde etappe van de Ronde van Italië zouden toes laan. is niet uitgekomen. Na de ber getappe. met cols van 1210 en 2310 meter (de Gran Sasso d'Italia. waarop de aankomst was), staan integendeel veteranen aan de kop van het klasse ment. Het zijn de 31-jarige Italiaan Ugo Colombo en zijn landgenoot Aldo Moser, die al 37 jaar is. De etappe van gisteren leverde de eei-ste buitenlandse overwinning van dit jaar in de Giro op. De Spargaard Lopez Carril arriveerde als eerste op de top van de gran Sasso, gevolgd door de Belg Houbrechts. Bij de eers te tien zaten verder nog Swerts (Bel), Ritter (Den) en Erik Pettersson (Zwe) als niet-Italianen. Belantrijke ontsnappingen kwamen in de loop van de rit op naam van Rini Wagtmans (hij was de eerste), de Snanjaard Gandarias en de Italianen Polidori en Zilioli. De Belg Swerts gaf de stoot tot de definitieve ver splintering van de grote groep (nog 88 renners). Favorieten als Motta en Gi mondi misten de boot en staan nu in het algemeen klassement op jeer dan vijf minuten. UITSLAG VIJFDE ETAPPE: 1. Lopez Carril (Sp) 198 km 6.09 40 2. 2. Houbrechts fBelg) 6.09.44 3. Vlanelii at) 6.10.09; 4. Rit ter (Den). 6.10.21; 5 Swerts (Belg) 6.10.30: 6. Mlchelotto at); 6.10 37 7. E. Pettersson (Zweden) 6-10.42; 8. Moser (It) z.t.: 9. Co lombo (lt) z.t.; 10. Glulani (It) 610.50. 46. Wagtmans CNed) 6.20.21 ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 Colombo (It) 29. uur 43 sec 36 sec: 2. Moser at) op 15 sec; 3. Mlchelotto (It) op 52 sec; 4 Shtavon (It) op 1 min. 17 sec.: 5. Polidori (It) op 4 45; 6. Houbrechts (Bel) op 5.C2.; 7. Vlanelii (It) op 5.38: 8 Paollni (It) op 5.47; 9. Giulia ni (It) op 5 57; 10 Motta (It) op 6.42, 21. Wagtmans (Ned) op 10.36. AMSTERDAM Joop Brand zal volgend jaar optreden als trainer van Haarlem. Hij heeft met de zondag naar de eerste divisie gedegradeerde club een contract getekend. Brand zal als Haarlem door eventuele fusies toch in de eredivisie blijft twee jaar bij de club blijven. Als Haarlem in de eerste divisie moet uitkomen zal het contract nog een jaar langer van kracht zijn. Joop Brand zat afgelopen zondag bij DWS, waar hij van zijn tot eind volgend seizoen durende con tractuele verachtingen is ontheven, niet op de spelersbank. Na een me ningsverschil met voorzitter Dinge- man Stoop had hij een vrije middag gekregen. John Eelman, de huidige interim-trainer bij Haarlem (deze week hoort hij nog of hij geslaagd is voor zijn A-diploma-, wil zich meer gaan bezighouden met de opleiding van de jeugd via de scholen. hij een grote internationale ervaring bezit en dat hij al zijn kennis aan ons over wil brengen." Antoniadis zwijgt liever over de „paleisrevolutie", die Ferenc Puskas na zijn entree bij Panathinaikos heeft ontketend. Want Petropoulos, de vori ge trainer, is aan het begin van dit seizoen coach van het nationale elftal geworden. Een team. waarin de boomlange (1.90 meter) spits pas twee keer heeft gespeeld: tegen West- Duitsland en het onbetekende Malta. De overige keren, dat hij voor het nationale elftal geselecteerd was, werd hij door blessures geplaagd. Want „goaltjesdief" Antoniadis is voortdurend een prooi van de vaak hard optredende vijandelijke defen sies. Dit seizoen is hij tien weken door een hardnekkige dijbeenblessure uitgeschakeld geweest. „De tegen standers, zeker in Griekenland, weten nu eenmaal dat ik graag doelpunten maak. Daarom gebeurt het steeds meer, dat ik door twee spelers ge schaduwd word. Ik vind het niet erg, ik weet feitelijk niet anders meer, maar het risico van blessures wordt daardoor ook verdubbeld. Het Griek se voetbal is overigens niet harder dan in andere Europese landen. Mis schien zijn de scheidsrechters wat slechter. Het grote verschil tussen het Brieven die niet zLIn voorzien vao naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar tn verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Daar ik zeer veel belang stelling heb voor de schaatssport, wilde ik vragen of u mij.de eerste vijftig van de wereldranglijst vao alle tijden wilt sturen. Antwoord: In verband met dit verzoek hebben wij de Koninklijke Nederlandse Schaatsersbond, J. W. Brouwersplein 27, Amsterdam, tele foon 020 - 762752, opgebeld, maar daar vertelde men ons, dat ze zoveel aanvragen krijgen, dat het niet doenlijk is, deze te beantwoorden. Ze zouden dan daarvoor een apart persoon moeten aanstellen en dit laat de kas niet toe. Wel hebben ze daar boekjes, maar ze runnen niet garanderen of al het verlangde daar in staat. Het beste is dus zelf een verzoek om een dergelijk boekje jn te dienen, of. als u een keer in Am sterdam komt, zelf de gegevens over te schrijven. Misschien is er een en thousiaste lezer, die een dergelijke lijst heeft bijgehouden en daarvan een fotokopie wil sturen. Vraag: Wij wonen nu 19 jaar in Scheveningen en kijken vanuit ons huis op de duinen en bebossing aan de Harstenhoekweg en de Pompsta- tionsweg. Elk jaar verblijden we ons over de mooie bossen en groene struiken. Is er een reden aan te ge ven, waarom thans alle bomen en struiken dood zijn, met geweld wor den omgehakt en verwijderd? Ook de bomen, die er nog zijn blijven staan, hebben dode takken en ver liezen hun bast. Wat doet „men" hieraan? Komt er een nieuwe be planting? Antwoord: Dit is een euvel, dat we langs de hele kust kunnen waar nemen Omdat overal de dennen, die niet in de duinen thuishoren, wor den aangetast, gaan ook de andere bomen dood, omdat ze in steeds ster kere mate aan de zeewind worden blootgesteld. Wat de Pompstations- weg en de Harstenhoekweg betreft, hebben we de gemeentelijke pubïici- teitsdienst opgebeld. Daar bevestigde men ons dat de dennenscheerder en de zeewind de dennen hebben ge dood, en dat de zeewind met de po pulieren heeft afgerekend. Men pro beert het nu met de in de duinen thuishorende kruipwilg, en de aan plant van esdoorn en duindoorn, waardoor er over een aantal jaren weer een mooie begroeiing zal zijn. Europa Cup-toernooi en de nationale competitie is de kwaliteit. Daarom is het goed, dat we op internationaal niveau ervaring op kunnen doen." De Griekse voetbalbond wil door een intensiever sportief contact met andere landen het niveau van de Griekse competitie opkrikken. Een reeks stringente transferbepalingen moet in de hoogste divisie voor meer evenwicht en minder kwaliteitsver schil zorgen. Toen de kolonels vier jaar geleden de macht in Griekenland opeisten, verbood „sportminister" Constantin Aslanidis onder meer, dat de Atheense topclubs geen spelers uit overige delen van het land mochten aantrekken om de „provinciale" elf tallen niet nog meer te verzwakken. Aslanidos maakte drie uitzonderin gen. Eén daarvan vormde de transfer van Antoniadis van Xentiy in Noord- Griekenland naar Panathinaikos. „Een vertrek naar het buitenland zal vrijwel onmogelijk zijn", zegt hij. „Ik heb er ook weinig belangstelling voor. Ik ben er trots op, dat ik in Panathi naikos mag spelen. De ploeg met de beste supporters ter wereld. Straks, in Londen, zullen zij de Nederlanders op de tribunes met hun aanmoedigin gen verslaan, Voor mij is het nauwe lijks een verrassing, dat we de finale tegen Ajax bereikt hebben. Ik wist aan het begin van dit seizoen al, dat we onder leiding van Puskas tot op merkelijke resultaten zouden komen. In Nederland zeggen veel voetballief hebbers, dat Panathinaikos in dit Europa Cup-toernooi alléén maar ge lukkig is geweest. Goed, één overwin ning op een sterke tegenstander kan geluk zijn. Maar we hebben Slovan Bratislava, Everton èn Rode Ster uit geschakeld. Drie ploegen. Dat heeft dan niets meer met geluk te maken." Minister Scheel bij opening bankiersconferentie Dit zei Walter Scheel, minister van Buitenlandse Zaken van de Bondsre publiek, in een openingstoespraak tot een internationale conferentie in München, waaraan wordt deelgeno men door ongeveer 250 bankiers, pre sidenten van centrale banken, mone taire deskundigen en regeringsverte genwoordigers uit landen over de ge hele wereld. De conferentie, die vier dagen duurt, wordt gehouden onder auspiciën van de Amerikaanse ban- DEN HAAG Het gecombineerde bedrijfsresultaat van Borsumij Wehry heeft in 1970 aan de verwachtingen beantwoord. De omzet steeg van ƒ259 min. tot 300 min. Het bedrijfsresul taat vertoonde een groei van ƒ10,5 min. tot bijna 10,8 min. Op een enkele uitzondering na heb ben ondanks aanzienlijke kostenstij gingen, de „oude" vestigingen en af delingen hogere netto resultaten be haald. Het gecombineerde nettoresultaat nam. zoals gemeld, toe van ƒ4,1 min. tot 4,5 min., waaruit een dividend van 15 (13) pet. kan worden betaald. Het restant van het netto resultaat (ruim 2.5 min.) gaat naar de reser ves De winst per aandeel van 1000 DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie heeft bij de internationale wielerorganisatie (UCI) een protest ingediend betreffende de uitvoering van de medische controle in de Ronde van Spanje. De Neder landse renner Wim Schepers is na een expertise en contra-expertise van zijn urinemonster positief bevonden op het gebruik van verboden stimule rende middelen in deze ronde. Zonder aan de juistheid van de onderzoek methoden en de integriteit van het laboratorium belast met het onder zoek te twijfelen, heeft de KNWU ge meend te moeten protesteren tegen de uitvoering van de controle aange zien hoewel dit uitdrukkelijk en verplichtend staat voorgeschreven in de reglementen van de UCI de flesjes niet waren verzegeld. Slechts de verpakking van de flesjes was verzegeld door middel van lood. De straf van Schepers, die op het punt van de verboden stimulerende middelen recidivist is, is een schorsing van drie maanden vanwege het ge beurde in de Ronde van Spanje plus tenuitvoerlegging van de schorsing van een maand voorwaardelijk, hem opgelegd na de Ronde van Simpel- veld op 17 mei 1970. Van een verslaggever MÜNCHEN, BONN, FRANKFURT Het tekort op de betalings balans van de Ver. Staten zal het bestaande internationale monetaire bestel nauwelijks in gevaar brengen, al zal een vermindering van het tekort zeer goed bruikbaar zijn. De regering in Bonn heeft in elk geval waardering voor de maatregelen, die de Amerikaanse rege ring heeft genomen om de overtollige liquiditeit op de Eurodollar- markt te neutraliseren. kiersvereniging, „de American Ban kers" Association. Enige oplossing In zijn toespraak verdedigde minis ter Scheel opnieuw het besluit van de bondsregering de koersvorming van de Duitse mark ten opzichte van de dollar en dus tegenover andere valuta's over te laten aan het spel van vraag en aanbod op de wissel markt. Hij noemde het „de enige zin nige oplossing onder deze omstandig heden". De verschillen in rentetarieven in de verschillende landen hebben ge leid tot een omvangrijk verkeer in kortlopend kapitaal, zo ging de mi nister verder. De toevloed van DM 8 miljard in Duitsland gedurende enke le dagen in april en mei heeft de regering in Bonn ertoe gedwongen snel maatregelen te nemen door de koers van de mark te laten „zweven". Scheel gaf geen enkele aanwijzing voor hoe lang die situatie zal worden gehandhaafd. Wel zei hij, dat de gro te westerse geïndustrialiseerde landen als belangrijke taak hebben het in ternationale monetaire bestel dusda nig aan te passen dat het soepel functioneert. Tenminste half jaar Otmar Emminger, vice-president van d& Westduitse centrale bank, heeft tijdens de bijeenkomst als zijn mening uitgesproken, dat de mark tenminste voor een half jaar zal „zweven" en wel totdat Amerika het vertrouwen in de dollar heeft her steld. Over een half jaar, aldus Em minger. kunnen de Ver. Staten hun vroegere positie van „eiland van sta biliteit" weer hebben teruggekregen. kon stijgen van ƒ307 tot ƒ340. Het aantal werknemers vermeerderde van 1874 tot 2031. De recent verworven bedrijven boekten, dankzij verhoogde verkoop activiteiten en verbeterde coördina tie hogere omzetten, maar omdat alle lasten van uitbreiding en verbetering direct van de resultaten werden afge boekt, werd het gecombineerde netto resultaat van deze nieuwe vestigingen negatief. Het bestuur verwacht echter voor 1971 dat ook deze onderdelen een positieve bijdrage aan het resul taat zullen leveren. FC Den Haag wil vijf spelers van Holland Sport Van onze sportredaktie DEN HAAG ADO-trainer Va clav Jezek, die het volgend seizoen dezelfde functie bij de nieuwe FC Den Haag zal innemen, heeft interes se voor vijf spelers van Holland Sport. Op de „verlanglijst" van de Tsjech staan (in volgorde van voor keur) Sjaak Roggeveen, Paul Rood nat, Chris Kronshorst, Hans Doorjee en één van de doelverdedigers van Holland Sport, Woody Louwerens of Joop van Elleswijk. Vanavond zullen manager Eddie Hartman en Jezek met deze spelers onderhandelen. Een van de moeilijk heden die zich hierbij voordoen is de trainingsmogelijkheid. Bij Holland Sport wordt 's avonds getraind; ADO echter traint overdag. Vier spelers van ADO: Lex Schoen makers, Ton Thie, Dick Advocaat en Piet de Zoete, moeten zich uiterlijk morgen uitspreken over een verlen ging van hun contract. Aanvankelijk zouden zij gisteren reeds een besluit hebben moeten nemen, maar na een bespreking is uitstel tot donderdag verleent. Manager Hartman: „De moeilijkheid is dat de transfermarkt begint voor het einde van de compe titie. Het is mogelijk dat je de laatste (en voor ons belangrijke) wedstrijd tegen PSV moet spelen, terwijl er spelers op de transferlijst staan". Aan de andere kant, zo zei hij, is het ook niet uitgesloten dat in dezelf de periode de rentetarieven in Europa naar beneden gaan totdat zij ergens het Amerikaanse renteniveau ont moeten. Emminger noemde de be staande kloof tussen de lage Ameri kaanse en de hoge Europese rente een van de voornaamste oorzaken voor de huidige valutacrisis. De Amerikaanse dollar sloot in Frankfurt dinsdag met een notering van DM 3,5300. Belangrijk boven de notering van maandag (DM 3,4990). De verbetering hield naar alle waar schijnlijkheid verband met de opmer kingen in München gemaakt. Van een verslaggever WILLEMSTAD De regering van de Nederlandse Antillen zal geen nieuwe Statenverkiezingen uitschrij ven. De invloed van de resultaten van de Eilandraadsverkiezingen is niet van dien aard, dat deze de ont binding van de Staten en het uit schrijven van nieuwe verkiezingen rechtvaardigt, aldus de in Willemstad uitgegeven regeringsverklaring. De ministerraad heeft zich twee weken lang beraden over deze -kwes tie. Bij de Eilandraadsverkiezingen traden namelijk enkele politieke ver schuivingen op. Vooral in kringen van partijen die niet zijn vertegen woordigd in de regering werd aange drongen op nieuwe verkiezingen, om dat op grond van de Eilandraadsver kiezingen de Staten niet meer repre sentatief zouden zijn voor de bevol- king van de Antillen. DEN HAAG Nederland is niet alleen het grootste export land van aardappelzetmeel en -derivaten, maar ook van con sumptie-aardappelen en van pootaardappelen. In 1970 is ons land voorts de grootste expor teur van frites, chips, puree en andere consumptieprodukten geworden. Dat heeft de heer J. M. Glotzbach, directeur van het Produktschap voor Aardappelen, gezegd. Maar ook Nederland zelf blijft een typisch aardappel-etend land. De Ne derlandse bevolking eet gemiddeld 80 kilo aardappelen per persoon per jaai, waarvan 15 procent in de vorm van-Jrites, chips en andere industrie- produkten. Naast vlees, brood, melk en groenten, is de aardappel nog steeds een belangrijk voedingsmiddel. De exportwaarde in 1970 vertegen woordigde gemiddeld ƒ3000 per hec tare en in totaal meer dan ƒ500 mil joen. tegen 150 miljoen in 1960. Pootaardappelen en consumptie-aard appelen worden naar 70 tot 80 landen over de hele wereld geëxporteerd. Een bijzonder aspect is, dat de pootaardappelen in veel ontwikke lingslanden een toenemende belang stelling genieten. Door het gezamen lijk bedrijfsleven en de overheid wordt de teelt van aardappelen in deze landen zo goed mogelijk bege leid. Nederland kan, volgens de heer Glotzbach, ook in de toekomst zijn huidige positie consolideren. Voor waarde is, dat het bedrijfsleven door gaat een goede kwaliteit te leveren, de kostprijs laag houdt en een grote verkoopactiviteit blijft ontwikkelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13