Praag looft en prijst Russische invallers Heroïne beheerst 40.000 Amerikanen in Vietnam Navo steunt Portugezen in Afrika royaal Brandt wenst eerst regeling voor Berlijn Congres-leden vragen rechter oorlog-verbod Henderson: in Vietnam waren vele Son My's GOED DAT ER POLITIE IS..? Jury was het na drie uur eens over onschuld Seale WOENSDAG 26 MEI 1971 PRAAG (UPI, Reuter, AFP) De Tsjechoslowaakse partijleider Goestaw Hoesak heeft gisteren op de eerste dag van het veertiende congres van zijn partij een lofzang gewijd aan de teeuwige vriendschap tussen de Sowjetunie en Tsjechoslowakije, die garant zou staan voor de vei ligheid en onafhankelijkheid van het laatstgenoemde land. Terwijl i de ■1195 afgevaardigden angdurig juichten, keerde Hoesak ich tot de op het podium gezeten lussische partijleider Leonid Brezn- jew en zei: „Uit naam van onze hele lartij brengen we onze diepe dank- >aarheid tot uitdrukking aan partij, egering en volk van de Sowjet-unie Spn speciaal aan U, kameraad Brezn- ew". In zijn drie uur durende rede liet Hoesak voorts weten, dat -de Warschau-Pactbondgenoten in au gustus 1968 binnenvielen uit be- ;rip voor de vrees van de Tsjechoslo- vaakse communisten en werkers, die >iri hulp vroegen". ^.Ik dank onze so- ialistische bondgenoten voor de >roederdienst, die zij ons bewezen. {Deze daad van internationale solida- ■iteit spaarde het leven van duizen den mensen", zo sprak de Tsjeohoslo- waakse leider. Hoesak leverde voorts kritiek op :ijn twee voorgangers, Antonin No- votni en Alexander Doebtsek. Hij rerweet Nowotni „de klassenstrijd op n9Blle gebieden, politiek, econonomisch ■n ideologisch, te hebben onderschat." Verder had Nowotni het rechtse op portunisme in de partij gebrekkig be streden en trok hij geen les uit de „Hongaarse contrarevolutie" van 1956. Hij had, naar het inzicht van Hoesak, verzuimd de partij immuun te maken voor de methoden van ideologische verstrooiing, die de imperialisten ge bruiken als voornaamste wapen tegen de socialistische landen. Dientenge volge zal de oude Nowotni waar schijnlijk zaterdag uit de partij wor den gestoten. Doebtsek Over Nowotni's opvolger, Alexan der Doebtsek, was Hcesak nog in aanzienlijk geringere mate tevreden. Volgens Hoesak was de partijleiding sinds de komst van Doebtsek begin 1968 niet langer „het revolutionaire centrum van de arbeidersbeweging". Doebtsek en zijn aanhangers volgden naar het inzicht van de huidige Tsje- choslowaakse leider „een liquidatie- politiek, die uitmondde in de vijandi- president Tito van Zuidslavië vierde Zuidslavische pop-zangeresje, de msteren zijn 79ste verjaardag. Hier 12-jarige Snetsana Djoerisic, de énijdt hij samen met het jongste traditionele verjaarstaart aan. DAR ES SALAAM (Tanjoeg) 'ortugal heeft van NAVO-landen 445 'liegtuigen en 118 helicopters ontvan gen voor de koloniale oorlog in Afri- a, en 33 oorlosschepen. eveneens grotendeels uit NAVO-landen. Een vertegenwoordiger van het Frontvoor ie bevrijding van Mozambique Freli- no heeft dit in de Tanzaniaanse loofdstad Dar Es Salaam meegedeeld lan een afvaardiging van de VN - :ommissie voor dekolonisatie. Volgens de Frelimo-vertegenwoor- liger Joaquim Chissano, hebben de herenigde Staten 57 vliegtuigen gele gerd, Frankrijk 10 vliegtuigen en 117 lelikopters, West-Duitsland 218 vlieg- uigen en 10 helikopters en Engeland ■50 vliegtuigen. De 33 oorlogsschepen :ijn afkomstig uit de Verenigde Sta- en (7), Engeland (4), Frankrijk (8), West-Duitsland (11) en Spanje (3). BEVRIJD GEBIED Hij zei verder, dat het front nu :enderde van het grondgebied van Mozambique onder controle heeft. In iet bevrijde gebied wordt gepoogd een nieuwe staat op te richten. Op iet ogenblik gaan er al 20.000 kinde- "en naar school. Het bevrijd gebied :porteert ook landbouwproducten en telfs producten van de nijverheid, al- lus Chissano. De nieuwe staat in het loorden van Mozambique strekt zich 'olgens hem al uit ten zuiden van de rivier de Zambezi. Het grote Portuge se offensief van vodig jaar waaraan 128.000 militairen deelnamen, is er >'olgens hem niet in geslaagd ook maar een duimbreed van het bevrijd ibied te veroveren. Lissabon zou dat relf hebben toegegeven. Het Portuge- e leger is vorige week overigens een lieuwe actie tegen de guerrilla be- onnen, met name in het grensgebied iet Tanzania. ge partijbijeenkomst, waarop men in naam van de conrnunstische partij probeerde een contra-revolutionair hoofdkwartier in te stellen met als doel de vernietiging van de vriend schapsbanden met de Sowjet-Unie en de socialistische bondgenoten en de voortschrijdende liquida tie van onze socialistische verworvenheden". Hoesak nam de toenmalige partij leiding .vooral kwalijk, dat zij de Warschau-Pact-inval van 1968 had den veroordeeld. „Het volk werd daardoor gedesoriënteerd. Veel com munisten en eerlijke burgers hadden toen onder invloed van valse infor maties >en chauvinistische hysterie dingen gedaan, die in strijd waren niet hun socialistische overtuiging". West-Duitsland In een overzidht van de buitenland se politiek zei iHoesak het te betr na ren, dat de Bondsrepubliek de er- dragen met Polen en de Sowjet-l nie nog niet Iheeft geratificeerd. Hij zag daarin een bewijs, dat er in de bondsrepubliek invloedrijke krachten aan het werk zijn, die een regeling van de betrekkingen met de socialis tische landen belemmeren. Een van de problemen, die zonder twijfel van in vlo 2d is op de verhou dingen in Europa, is de kwestie van de nog niet opjeloste betrekkingen tussen Tsjechos.owakije en West- Duitsland, zo meende de partijsecre taris. Als voornaamste hinderpaal zag hij de houding van Bonn tegenover het verdrag van München in 1938, waarbij delen van Tsjechoslowakije bi.i Duitsland werden ingelijfd. Wij verwachten dat de Bondsrepu bliek dit verdrag „van het begin af aan en met alle daaruit voortvloeien de gevolgen" ongeldig zal verklaren, aldus Hoesak. Hoesak zei, dat de afgelopen jaren, grote successen waren geboekt: De economie is op orde gebracht, de Tsjechoslo waakse munteenheid is so lide, de verzorging van de bevolking en de sociale zekerheid is verbeterd. De partij realiseert zich, dat arbei ders aanmoedigingen nodig hebben, en heeft besloten de reële inkomens de komende vijf jaar met jaarlijks vijf procent te laten stijgen. Er zullen 700.000 auto's worden geproduceerd en 500.000 huizen gebouwd, aldus Hoesak. Over de partij zei Hoesak, dat de consolidering ingrijpende maatregelen in de kaders heeft geëist. Bij het in wisselen van de partijkaarten is meer dan eenvijfde van alle leden uitde partij gestoten. De strijd tegen de „restanten ivan het opportunisme" gaat echter nog voort, aldus de Tsje- choslowaakse partijleider in zijn toe spraak. Vandaag zou het congres onder meer worden toegesproken door Breznjew, waar bij hij, naar werd aangenomen, ook zou spreken over de mogelijkheid van t. oepenreductie in Europa. Italiaanse politie in oorlog met Mafia MESSINA (Reuter) De Italiaanse politie heeft gisteren zestien mensen gearresteerd, die ervan verdacht wor den leiders van de Maffia te zijn. Zij zullen binnenkort naar het eilandje Filicudi voor de noordkust van Sicilië worden verbannen. Na de moord op de procureur-generaal van Palermo, Petro Scaglione, door de Mafia, wa ren al achttien mannen aangehouden, die eveneens tot de leiding van deze beweging zouden behoren. De 29-jari- ge Salvatore Ferrante is inmiddels in Palermo beschuldigd van moord op de procureur-generaal. Het hoofd van het openbaar minis terie in Genua, Francesco Coco, heeft zich belast met het verdere onderzoek in deze zaak, die zich wel eens zou kunnen ontwikkelen tot een van de grootste campagnes tegen de Mafia in Italië sedert de tweede wereldoor- Politie-agenten ontfermen zich over Leon Anderson Leon Anderson, een 23-jarige neger is het eerste dodelijke slacht offer van de rassenrellcn in Chat tanooga in de Amerikaanse staat Tennessee. Hij werd doodgeschoten door politicagenten, toen hij tij dens de avondklok de straat over stak „met iets in zijn hand". De burgemeester gaf de toedracht weer: „De man draaide zich om en wierp een soort projectiel. De agenten bevalen de man stil te staan en losten verscheidene waar schuwingsschoten. Hij draaide zich om en had zijn hand in z'n zak, als of hij daar iets uit wilde halen. Toen schoten de agenten". Op de vraag of een wapen op zijn lichaam gevonden werd, kon de burgemees ter geen antwoord geven. De ras- senrellen in Chattanooga duren reeds vü' dagen. Spanningen tussen blank en zwart hebben op de luchtmacht basis Travis in California opnieuw grootscheepse gevechten veroor zaakt. Een gebouw ging in vlam men op, terwijl 500 man met el kaar op de vuist gingen. „Negers vochten met blanken, maar negers en blanken vochten ook onderling", verklaarde een politie-woordvoer- der. Eind vorige week werd er ook al gevochten. Volgens de politie is er in de omgeving van het gebouw, dat in brand werd gestoken met vuurwapens geschoten. Een brand weerman raakte verstikt by de blussingswerkzaamheden. De militaire politic moest de hulp inroepen yan politie uit de omliggende dorpen en van de staats politie. Travis is één van de be langrijkste verzamelpunten, van waaruit militairen naar Vietnam worden gezonden. De tegenzin om naar Vietnam te gaan zou niets met de vechtpartüen te maken heb ben. Vier Jodeii van Riga waren „lasterlijk" MOSKOU (AP, UPI) De vier Joodse Russen, die thans in Riga te rechtstaan wegens „misdaden tegen de staat", worden er volgens het Russi sche persbureau TASS onder meer van beschuldigd gegevens te hebben gepubliceerd, waarin aanvahen wor den gedaan op het Russische beleid ten aanzien van het Midden- Oosten. De vier verdachten zijn Boris Maftzer (24), Arkadi Tsjpilberg (33), Mikhail Tsjeptsjelowitsj (28) en een vrouw, Toeta Alexandrowitsj. Maft zer zou in contact met een groep ille gale publicisten zijn gebracht door Jozef Mendelewitsj, die terecht stond in het eerste vliegtuigkaap-proces in Leningrad, dat eind vorig jaar werd gehouden. Er zouden, aldus TASS, schakels bestaan tussen de misdadige groep (uit Riga) en die welke ver geefs trachtte in juni vorig jaar in Leningrad een passagiersvliegtuig te kapen om daarmee naar Zweden te vliegen. De vier verdachten hebben bij hun anti-Sowjet-propaganda en „zeer gevaarlijke tegen de staat ge richte activiteiten" gerekend op fi nanciële hulp van de staat Israël, al dus TASS. Buitenlandse journalisten zijn tot dusver niet in de rechtszaal toegelaten, alhoewel het hier officieel een „open" proces betreft De Franse politie heeft gisteren een scherpe bewaking ingesteld bij het supersonische Russische vliegtuig TU-144, dat op de aanstaande Parijse luchtshow te zien zal zijn. Aanleiding waren tips, als zouden militante Jo den voornemens zijn een aanslag op het toestel te doen, vanwege de ver oordeling van Joden in de Sowjet- Unie. MITTENWALD (UPI, AP) De Westduitse kanselier Willy Brandt heeft gisteren in een toespraak tot de ministers van defensie van de NA VO-landen gezegd, dat Oost-West- overleg over troepenreducties in Europa niet moet leiden tot afzwak king van de pogingen om tussen Oost en West 'n akkoord te bereiken over Berlijn. Overigens zei hij het aanbod van de Sowjet-Unie om met het Wes ten te gaan praten over een vermin dering van de strijdkrachten, toe te juichen. „De regering van de Bonds republiek", zo zei hij, „is allang voor stander geweest van het bereiken van concrete resultaten op dit terrein". Brandt sprak de ministers en hun raadslieden toe in het Beierse stadje Mittenwald, waar zij als NAVO-nu- cleaire-planninggroep enkele dagen in het geheim overleg plegen. Aange nomen wordt, dat op deze NAVO- conferentie zal worden getracht richtlijnen vast te stellen voor een later gesprek met de Sowjet-Unie over wederzijdse troepenverminde- ring in Europa. De ambassadeurs van de vier grote mogendheden zijn gisteren voor de twintigste keer in Berlijn bijeengeko men om over de toekomst van deze stad te praten. Zij omschreven het overleg na afloop als „constructief". „Wij hadden een lang gesprek, dat naar mijn mening opbouwend was", aldus de Amerikaanse ambassadeur Rush. Ziin Russiche collega Abrassi- mow merkte op: „Het was goed wer ken vandaag". Diallo Telli, secretaris-generaal van de Organisatie van Afrikaanse Een heid heeft gisteren in de Ethiopische stad Addis Abeba de NAVO-minis- terraad, die op 3 juni in Lissabon be gint met kracht veroordeeld. Hij noemde deze bijeenkomst „een provo cerende daad tegenover Afrika en de miljoenen slachtoffers van het Portu gese kolonialisme, dat op grote schaal gebruik maakt van materiaal, geld en militairen van de NAVO". Padilla valt Europese intellectuelen aan HAVANA (AFP) De 'Cubaanse dichter Heberto Padilla heeft gerea geerd op de boodschap die 60 Europe se intellectuelen aan premier Fidel Castro van Cuba hebben gezonden in verband met de zelfkritiek van Padil la die van hogerhand zou zijn opge legd. In een brief aan de opstellers van de boodschap zegt Padüla, dat hij „zich schaamt over alle valsheid die uit de brief blijkt. Men heeft mijn persoon aangegrepen om de Cubaanse revolutie aan te vallen en de haat aan te wakkeren". Hoe de balans van het stalinistische tijdperk in de Sowjet-Unie ook mag uitvallen, aldus Padilla, een dergelij ke periode is er in de loop van onze revolutie op Cuba nooit geweest. Het is laster als men stelt, dat Cuba ook zo'n periode doormaakt en het is laf en cynisch van hen, die de socialisti sche gelijkheid zeggen te verdedigen, van een marxistisch- leninistische re volutie als de Cubaanse, een liberale houding te eisen, die in strijd is met onze principes". WASHINGTON (Reuter, AP) Ongeveer veertigduizend Amerikaanse militairen in Zuid* Vietnam zijn geheel verslaafd aan heroïne en sommigen toonden tijdens gevechtshandelingen de neiging zich terug te trekken door heroïnegebrek aan de frontlijnen. Dit nieuws staat te lezen in een rapport van het Amerikaanse Congres, dat gisteren is gepubliceerd. De onderzoekers hebben te horen gekregen, dat hoge militaire en rege- ringsfunktionarissen in Zuidoost-Azië onder wie het hoofd van de Lao- tiaanse generale staf in hoge mate WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) Dertien Amerikaanse Congresleden hebben zich tot de rechtbank gewend om president Nixon te dwingen de oorlog in Vietnam binnen 60 dagen tc beëindigen of aan het Congres toe stemming voor de oorlog té vragen. Bij een districtsrechtbank heeft de groep reeds gevraagd de oorlog ille gaal te verklaren, omdat de president die voert zonder toestemming van het Congres. Parren Mitchell, woordvoerder van de groep, noemde de actie „de erns tigste poging tot nu toe om de oorlog in Vietnam te stoppen". Mitchell zei: „We wenden ons tot de gerechtelijke macht. We vragen de rechtbanken de uitvoerende macht te dwingen de oorlog te stoppen, tenzij het Congres die toestaat. Het essentiële is, dat het congres ziin grondwettelijke macht om beslissingen te nemen over oorlog en vrede terug krijgt". Inmiddels heeft de Senaat twee po gingen afgewezen om de regering te verbieden dienstplichtingen te ge bruiken in Vietnam. De wetsvoorstel len waren onderdeel van een lange reeks amendementen, die allen beo gen de oorlog in Vietnam te stoppen. Met 52-21 werd een amendement ver- women, vol eens welk begin volgend iaar geen dienstplichtigen meer in Vietnam mogen vechten, tenzii zij vriiwiil'g eaan. Met 617 werd een amendement verworpen, dat een ver bod wilde tegen het inzetten van dienstplichtigen in gevechtszones. Belangrijke ontvoerder van Elroin opgepakt ISTANBOEL (Reuter) Een 24-jarige Turkse student, die door Turkse autoriteiten werd omschreven als het brein achter ie ontvoering van de inmiddels vermoorde Israëli sche cunsul Elrom, is gisteren gear resteerd, toen hij Istanboel trachtte te verlaten. De student, Nahit Tore, zou ook deel uitmaken van de leiding van het Turkse Volksbevrijdingsle ger. dat zich verantwoordelijk heeft gesteld voor de ontvoering van de consul. Er worden nu nog acht perso nen gezocht die direct bij de zaak-El- rom betrokken zouden zijn geweest. Volgens het Turkse blad Millijet zou Elrom door een cel van het Bevrij dingsleger zijn ontvoerd en door een andere cel zijn gedood. Nahit Tore zou het contact tussen de twee groe pen hebben onderhouden. betrokken zijn bij de smokkel van heroïne naar Vietnam, aldus het rap port. Het rapport is samengesteld door een subcommissie van de com missie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden die een reis door negen Azia tische landen heeft gemaakt om de omvang van de zwarte handel in he roïne na te gaan. In het rapport wordt (verder ver klaard, dat Aziatische regeringen thans reageren op Amerikaanse po gingen het vraagstuk van het gebruik van verdovende middelen aan te pak ken, omdat ook hun eigen onderda nen er bij betrokken zijn geraakt. „Dit geldt vooral voor de Zuidviet- namtroepen. Men heeft ons verteld, dat tijdens de Zuidvietnamese invasie in Laos, Zuidvietnamese manschap pen, die op korte termijn uit andere delen van Vietnam waren overge bracht, moesten worden behandeld, omdat zij ontwenningsverschijnselen vertoonden en de neiging hadden zich terug te trekken tijdens gevechtshan delingen. Volgens het Amerikaanse rapport moesten echter ook Ameri kaanse militairen, die de recente ope ratie in Laos steunden voor hetzelf de euvel behandeld worden. Deze troepen moesten zo op stel en sprong vervoerd worden, dat er geen gele genheid was geweest voldoende he roïne in te slaan. Nog geen maand geleden heeft een subcommissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat zware verdovende middelen in Vietnam nog gemakkelij ker te (verkrijgen zijn dan sigaretten WASHINGTON (UPI) Iedere grote gevechtseenheid in Vietnam heeft massa-slachtingen begaan legen Vietnamese burgers, zo heeft de offi cier, die het bevel voerde over de troepen in Son My, verklaard. Vol gens hem is het alleen aan de zwijg zaamheid van de soldaten te wijten, dat dergelijke incidenten niet bekend worden. „Iedere eenheid ter grootte van een brigade heeft ergens een verborgen Son My", verklaarde kolonel Oran Henderson. „Maar niet iedere eenheid heeft een Ridenhour". Ronald Ridcn- hour was de Vietnam-vi (eraan, wiens brief aan het Pentagon de aandacht vestigde op de gebeurtenissen in Son My. Henderson vertelde verder dat hij aan generaal Yt'cstmoreland geschre ven had, dat hij alie schuld op zich wilde nemen om te voorkomen dat het Amerikaanse leger in opspraak zou komen. Westm inland had dit verontwaardigd van óc hand gewe zen, zo be veerde de 1 alonel. of kauwgom en dat tien procent van de Amerikaanse militairen in Viet nam aan deze middelen (verslaafd zou kunnen zijn. Zestig procent van de Amerikaanse troepen in dat land zou tenminste met verdovende middelen „geëxperimenteerd" hebben. Premier Erie Williams blijft Trinidad leiden PORT OF SPAIN (Reuter) De partij van de Nationale Beweging van premier Eric Williams weet zich na de algemene verkiezingen op Tri nidad en Tobago voor de vierde keer verzekerd van een mandaat voor vijf jaar. Hoewel de stemming maandag avond laat nog lang niet was afgeslo ten, had de partij al 16 van de 28 zetels veroverd. Bovendien waren al acht van haar kandidaten zonder op positie voor het nieuwe 36 leden tel lende parlement aangewezen. De verkiezingen de tweede sinds dit tweeling-eiland in 1962 onafhan kelijk werd werden gevoerd zon der de kandidaten van de voornaam ste oppositiepartij, het Gezamenlijk Actiecomité van Toegewijde Burgers en de Democratische Arbeiderspartij. De groep had tot een boycot van de verkiezingen opgeroepen, omdat de regering niet aan haar eisen was te gemoetgekomen inzake het verlagen van de kiesgerechtige leeftijd tot 18 jaar, het gebruik van de stembus in plaats van de stemmachine en een verbeterde registratie van de kiezers. Nu stonden tegenover de partij van Williams alleen nog de Democratische Bevrijdingspartij met 21 kandidaten en het Afrikaanse Nationaal Congres met 7 kandidaten. Internationale in Helsinki geopend HELSINKI (AFP) In Helsinki is het congres van de Socialistische In ternationale geopend. De eerste spre ker was de Britse Labour-leider Ha rold Wilson, die zich vooral bezig hield met de Britse toetred'ng tot de EEG. Hij zei nogal ongerust te zijn, omdat niet duidelijk is, hoe de in Brussel voorbereide afspraken over de Gemenebest-suiker en de export van lamsvlees en zuivelprodukten uit Nieuw-Zeeland er uit zullen zien. Daarvan zal afhangen of de Labour- partij voor of tegen toetreding stemt, zo zei hij. Wilson keerde zich tegen alle afspraken over militaire integra tie of een Inter-Europese militaire kernmacht in het kader van de toe- tredings-onderhandelingen. Hij prees de Westduitse bondskanselier Willy Brandt voor diens moed en visie bij het verbeteren van de Oost-Westbe trekkingen. Hij vond '.iet ook een gunstig teken, dat de Volksrepubliek China opnieuw een actieve rol op het internationale toneel gaat spelen. Ik zat me öp te vreten: een dik half uur in een file! Er staat zeker weer zo'n klungel het verkeer te „regelen", dacht ik. Maar op m'n kantoor wist iemand me te vertellen, dat een verkeersagent een veron gelukte chauffeur mond-op- mond-beademing had gege ven, tot de GGD kwam. Dat leren die jongens blijkbaar óók. Daar had ik voor staan wachten... NEW HAVEN (UPI) Een jurylid; dat van gedachten veran derde, is er oorzaak van, dat een nieuw proces moet beginnen tegen de voorzitter van de Zwarte Panter-party, Bobby Seale. Drie uur nadat de jury zich had teruggetrokken, waren de twaalf het eens over de onschuld van Seale. Zij aarzelden om dit de rechter mee te delen, omdat enkelen meen den dat z(j zich tegelijkertijd ook uit moesten spreken over de schuld van mede-verdachte Ericka Huggins. Tijdens de beraadslagingen over haar, kwam Seale weer ter sprake en toen er gestemd werd bleek één van de juryleden van gedachten veranderd te zijn en kon den de twaalf niet meer tot een eensgzinde uitspraak komen. Bijge volg moet er nu een nieuw proces komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11