of jeswoning herboren ideaal «Gemeente wil alternatief voor verlies 'Elisabeth' AGENDA Beelden verdrinken in de ruimte Kinetische objecten bij Frijlink Sassenheim koopt orjrel van Delftse Ceref. Oosterkerk Randstad weer terug in KNVB r komt een woningruilkrant den in de wildernis achter te laten. Vraag: Is er een groeiend onbeha gen ten aanzien van de moderne bejaardencentra? Antwoord: Ik stel uitdrukkelijk voorop, dat een groot aantal be jaarden zich volkomen gelukkig voelt in deze tehuizen, maar toch komen er de laatste tijd steeds meer bezwaren tegen deze huisves- tingsvorm, zowel uit medisch als uit sociaal oogpunt. De bejaarde verliest voor een groot deel zijn Him laatse jaren worden tot een plantenbestaan zelfstandigheid en wordt uit het vertrouwde milieu gehaald. Vraag: Is dat „vertrouwde milieu" dan wel zo plezierig? Antwoord: Het is inderdaad bijzon der eng geworden. Opname in een tehuis kan juist tal van nieuwe contacten en het begin van een ge heel nieuwe levensfase betekenen. De moeilijkheid is veeleer, dat men niet voldoende is voorbereid op de ze nieuwe fase. Prof. Querido, oud hoogleraar in de sociale genees kunde, heeft toch gezegd: „De mensen worden geïsoleerd van het normale leven. Hun belangstelling neemt af. Hun zelfstandigheid ver dwijnt, Hun laatste jaren worden tot een plantenbestaan. Voor mij is het oude Hollandse hofje in mo derne vorm nog altijd de ideale huisvesting voor de oude van da gen". Vraag: Is de mening over hofjes en bejaardentehuizen niet te subjec tief om er algemene conclusies uit te distilleren? Antwoord: Wij kunnen niet zonder meer over „bejaarden" spreken. Er zijn bejaarden die al op 65-jarige leeftijd in een tehuis opgenomen moeten worden. Er zijn 80-jafigen die nog heel goed zelfstandig kun nen wonen, en dat ook willen. Voor der Lee, nestor van de raad; me vrouw J. J. C. Baaij-van Boxtel, ver tegenwoordigster van de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening en vertegenwoordigers van de plaatselijke middenstandsvereni gingen; van de Vereniging van In dustriële Ondernemingen; van de Raad van Overleg der Vakcentrales; van ..Aarlanderveen leeft"; van „Leefgemeenschap Zwammerdam". 11.45 uur vertrek naar sportvelden- complex „De Bijlen". 12.10 uur afscheid. Vertrek per he likopter naar Gouda. LEIDEN - De Hagenaar Johan van Zutphen (1921) exposeert een aantal zgn. kinetische objecten in het Aca demiegebouw. Richtingbepalend voor het beoefe nen van deze moderne vorm van kunst werd voor hem „de verwonde ring over het feit, dat de hoedanig heid van hetgeen we met het oog waarnemen, minder wordt bepaald door de eigenlijke vorm zelf dan door de ruimtelijke en visuele relatie die er tussen die vorm en de be schouwer bestaat". Deze door Van Zutphen zelf gege ven karakteristiek wordt in zijn werk volkomen bevestigd. Draaiende kubuscombinaties, al of niet met in gebouwde lichtbron, vertikale of ho rizontale tegen elkaar indraaiende cylinders, strepen van verschillende breedte of zwarte en witte cirkels, gemaakt van glas, persplex, papier, metaal of gaatjeskarton, brengen de door de maker gezochte variabele (schijn)effecten op de kijker over. Die effecten zijn soms zeer intrige rend, niet altijd rustig soms zelfs vrij vermoeiend. De vraag mag worden gesteld of het terrein breed genoeg zal blijken om niet te snel in herhalingen te vervallen. W. PRINS Jong K. en G. oogstte succes op concours LEIDEN Jong K. en G. deed mee aan het negende concours om de Golden Cup in Medemblik. Er waren 63 muziekkorpsen. De Leidse muzikantjes kwamen uit in de jeugdafdeling en werden beloond met 204 punten, wat een eerste prijs betekende en in de totaal klasse ring in de jeugdafdeling een derde plaats. Simon Dubbelaar zorgde er voor dat de prijs voor de beste tambour- raaitne veroverd werd. LEIDEN Koopavond. De PSP gaat in samenwerking met medewer kers van een sociologisch instituut een enquête houden onder het win kelpersoneel en de kleinere winke liers naar aanleiding van het besluit van de raad bij wijze van proef een koopavond in te voeren voor de bin nenstad. ZOETERWOUDE Raadsverga dering. De gemeenteraad komt don derdag 27 meri bijeen. Aganda o.a. vaststelling ontwerp-bestemmings- plan landelijk gebied"; voorstel met betrekking tot de heffing van op centen op de personele- en grondbe lasting. Wist U dat kaas gemaakt in de maanden mei en september het hoogste vetgehalte heeft en zo doende de beste zijn van het ge hele jaar DE LANDBOUWER Voorstraat 36 Tel. 12136 Vrijdag 21 mei Vestestraat 40. micro-theater Imperoium, 9 uur: ..De les" en ..De overledene". Rapenburg 24. Jazz-zolder Hot House. 10 uur: Wim Hoogsteder/Rob Goudzwaard Combination. Stadhuis, half 8: gemeenteraadsvergade ring. Gehoorzaal. 7-10 uur: kunst- en antiek markt fa. Langezaal. Zaterdag 22 mei OEGSTGEEST half 2 tot 6 uur: 25ste nationale St.-Jorlsmarsen. Station, half 10: vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Thljsse-park te Amstelveen. Schouwburg. 8.15 uur: Clalr Obscur door Hans Boswinkel, Loudl Nijhoff en Joan Remmelts. Vestestraat 40. micro-theater Imperium, 9 uur: „De les" en „De overledene". Antonius-clubhuls. 8 uur: toneelvereni ging DOS-DOB. opvoering van „Ik zeg toch zeker niks". Gehoorzaal. 1-10 uur: kunst- en antiek markt fa. Langezaal. Zondag 23 mei Gehoorzaal. i-O uur: kunst- en antiek markt fa. Langezaal. Maandag 24 mei OEGSTGEEST Gemeen tecentrum LIJtweg. 6 uur: afd. Christenvrouwen bond. broodmaaltijd, verkoping hand- werkclub en muziek met A. van Kapel. FILMS CAMERA De dolle dwaze waaghal zen van de scherpe bochten. 14 jaar. dag. 2.30 7.00 en 9.15 uur, zondags ook 4.54 uur. LIDO Toen vrouwen staarten hadden, 14 jaar. dag. 2.30 7.00 en 9 15 uur, zon dags ook 4.45 uur. LUXOR Frankenstein "70. 18 Jaar, dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zondags ook 4.45 uur. REX De erotische avonturen van Ro bin Hood. 18 Jaar. dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zondags ook 4.45 uur. Partnerruil. 18 Jaar. vr. en zat. 23.30 uur. STUDIO Un condé, 18 Jaar, dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zondags ook 4.45 uur TRIANON Casino royal, dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. Op Hemelvaartsdag zijn de voorstellin gen op dezelfde tijden als op zondag. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Haven Apotheek. Haven 18, telefoon 20085 en Apotheek Voorschoten. Leldseweg 66, Voorschoten, telefoon 01717 2525. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven Apotheek. De avonddienst na 18 uur, de nacht dienst en de zondagdienst van de Oest- geestse Apotheek wordt waargenomen door de Haven Apotheek. VE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 22 MEI 1971 t hele bod op het ziekenhuis op ise schroeven te staan; intussen eI is trouwens ook de verkoop van t ziekenhuis aan universiteit/stu- ntenhuisvesting al nagenoeg be anken. Wij zijn niet meer in het zieken- ,c is geïnteresseerd, deelde wethouder et mee, „en wij denken nu aan b alternatief voor het opvangen n de ruimtenood der gemeente. Op juni is hierover intern beraad". ie IASSENHEIM Na het uitstapje n directie en personeel van NV ijlink, naar Volendam en Marken, 3 tnd in Motel Sassenheim een bij- ikomst plaats waar zes jubilaris- i werden gehuldigd, t.w. één van 3' jaar en vijf van 25 jaar. Het di- n tielid A. Frijlink was de eerste die 3i ukwenste. Burgemeester Baron a Knobelsdorff richtte zich in het d zonder tot de heer D. v. d. Heiden, -el vanaf 1931 in het bedrijf werk- •I m is. B] legonnen als „manus van alles" a iwelijks van de schoolbanken, n ft hij van alles geleerd. Hij kreeg de medaille in zilver van de Orde i Oranje-Nassau. te heer v. d. Heiden werd toege- okcn door het direct-'el:d W. Wey- Hij groeide vanzelf tot schuur- is. Altijd was er bewondering voor wijze waarop de zaken door hem 1 fden aangepakt, 's Winters waren 120 en zomers 300 man in de pak- dj. Allen luisterden naar hem. Ms blijk van waardering was er n reis naar Amerika en Canada, or het echtpaar V.d. Heiden, waar hun kinderen kunnen bezoeken. arna werden de vijf andere jubi- issen, t.w. P. v.d. Sleet, G. Im- 5rn, J. Hoogervorst, C. Kuyt en H. Niet hartelijk toegesproken. Voor 'tin was er een enveloppe met in- n [Jd. Alle jubilarissen kregen een 'Heuminsigne van het bedrijf, loofdbestuurslid B. D. van Zuilen 1 de Chr. Agrarische Bedrijfsbond e dat het ook voor de organisatie r. 1 heuglijke dag was. Hij wees erop 1 niet alleen het geld, maar ook de Eén huurquote-groep De verdere vergadering was voor een belangrijk deel gewijd aan de voortgezette behandeling van de der de huisvestingsnota. Het debat mondde uit in het behandelen van een groot aantal moties, wat de dui delijkheid niet ten goede kwam. A;\n de antwoorden, die wethouder Menken gaf, ontlenen wij, dat er in juli of augustus een nieuwe regeling sfeer in het bedrijf belangrijk is. Voor de heer V.d. Heiden was er een portefeuille met inscriptie. Voorzitter Vis van de personeels vereniging bracht de gelukwensen over van het personeel, waarna de heer P. v.d. Sleet namens de jubila rissen dankwoorden sprak. o DELFT Het orgel van de voor malige gereformeerde Oosterkerk aan de Vlamingstraat is verkocht aan de Hervormde Gemeente in Sassenheim. Deze gemeente beschikt over een prachtig oud kerkgebouw, dat thans gerestaureerd wordt Het onder Monumentenzorg vallende orgelfront van de Oosterkerk zal hier bijzonder goed tot zijn recht komen. Dit monu ment kon niet voor de burgerlijke ge meente Delft behouden worden. De op brengst van de verkoop bedroeg f 5.000. Zoals bekend is men met de sloop van de Oosterkerk bezig. Op de vrij gekomen grond wordt het nieuwe Kerkelijk centrum „Hart van Delft" gebouwd. Inmiddels heeft de Stichting Steun Kerkbouw een bedrag van f 25.000 voor dit gebouw toegezegd. Men had op het dubbele bedrag ge rekend. gaan dan ook steeds meer stemmen op, dat bejaarden alleen op medi sche of sociale indicatie een dure en schaarse plaats in een tehuis zou den mogen innemen. Vraag: Is het geen vrêés, die een bejaarde naar een thuis drijft? Antwoord: Ja, er is onder hen angst voor ziekte, ouderdom en eenzaam heid. Pas als er voldoende diens tencentra, geriatrische afdelingen, wijkverpleegsters enz. zijn en de zekerheid bestaat dat een bejaarde in geval van nood direct kan wor den opgenomen in een tehuis of inrichting, zullen velen zolang mo gelijk zelfstandig kunnen en willen blijven. In Leiden bestaat de ten dens de bejaarden te integreren in de maatschappij. Mej. P. de Jong van Leiden naar Alphen ALPHEN Enkele jaren geleden besloot de gemeenteraad tot aanstel ling van een ambtenaar voor cultu rele zaken en voorlichting. Het is reeds spoedig gebleken, dat deze taak voor één persoon in een groeiende gemeente veel te omvangrijk was, en toen is besloten deze bezighedfen te scheiden en een tweede functionaris aan te trekken. De heer H. W. J. van Berkel kreeg het „departement" voor. culturele zaken en voor kabinetsza ken (representatie), voor voorlichting en 't VVV-werk is net ingang van 1 juni mejuffrouw P. de Jong be noemd, tot voor kort secretaresse van oud-burgemeester Van der Willigen van Leiden. Mejuffrouw De Jong is gistermiddag voorgesteld. Ze vertelde dat ze zeven jaar met veel genoegen in Leiden werkzaam is geweest, maar dat deze andersoortige functie in Alphen haar toch buitengewoon aantrekt. Hoe zij op het gebied van het V.V.V.-werk voor Alphen dienstbaar kan zijn, is voor mejuffrouw De Jong nog een zaak in ontwikkeling. De vereniging Alphens Belang heeft dit steeds ver richt. Burgemeester Gallas meende, dat het mogelijk is, dat men na een inspeelperiod'e onder mejuffrouw De Jong, toch weer het particuliere werk hierbij zal trachten in te scha kelen. Vraag: Moeten de hofjes al niet in stand gehouden worden om in de huisvestingsbehoefte van de be jaarden te voorzien? Antwoord: Er is een tekort aan ver pleeginrichtingen en verzorgingste huizen. De behoefte aan speciale bejaardenwoningen is groot. Zo zullen er in de binnenstad, naast de hofjeswoningen, 500 bejaarden- woningen moeten komen. En de zich wijzigende ideeën over be jaardenhuisvesting wettigen de veronderstelling dat het aantal in de binnenstad onder te brengen bejaarden nog groter zal zijn. Lei den kan het zich eenvoudig niet veroorloven nog één van de 280 hofjeswoningen te verliezen. DE GR. LEIDERDORP Donderdag 27 mei komt de gemeenteraad bijeen. Als enig punt op de agenda staat het benoemen van een hoofd van de vierde openbare lagere school. ALPHEN Zoals gemeld, zal prins Claus op 4 juni Alphen en Gouda bezoeken. Het programma in Alphen is als volgt: 9.30 uur aan komst bij het raadhuis. Begroeting door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en burgemeester Gallas. 9.40 uur ir. N. Buijsert belicht de groei van Alphen en Gouda. Burge meester Gallas geeft een toelichting op het structuurplan van Alphen en wijdt aandacht aan enkele bestem mingsplannen. Overhandiging van een exemplaar van het structuurplan aan Prins Claus. 10.40 uur vertrek naar de PTT- straalverbindingstoren. 11.00 uur verblijf op de toren. Ge sprek met vertegenwoordigers der Alphense bevolking, te weten: J. van VOORSCHOTEN Het eerste elf tal van Randstad-Sport-zaterdagaf- deling is kampioen geworden en pro moveert naar de 4e klasse van de KNVB. In de kantine kwamen gis teravond velen hun gelukwensen aanbieden. Na een jaar in de eerste klasse van de Leidse Voetbalbond te zijn uitgekomen is Randstad weer teruggekeerd bij de KNVB. Wethouder P. S. Pels feliciteerde namens het gemeentebestuur. Hij deelde mee dat de aanbesteding en gunning van het eerste deel van het sportveldcncomplex „Ade- geest" plaatsvond en dat de ter- reinennood iets minder emsstig zal zijn in de nabije toekomst. OEGSTGEEST Bij en in het winkelcentrum Lange Voort is een tentoonstelling van moderne beeldhouwwerken ingericht. Men kan zich afvragen of de twee-eenheid commercie en kunst in het geval van „Beeld en ruimte" een verantwoord uitgevoerde combinatie is of niet. De meningen daarover zullen verschillen. Iets anders is, dat de harmonie tussen beeld en ruimte in Oegst- geest een beetje zoek is, naar mijn smaak althans. Op het grote grasveld ..verdrinken" de beelden min of meer in de ruimte en in de winkeletalages zijn ze veelal te eng omgeven door de winkelwaar, waarmee ze geen enkele associatie hebben. Wanneer men wat toch de bedoeling van de organisatoren zal zijn kunst bij het volk wil brengen, dan doet men dat in een aangepaste omgeving. Etalages van kruideniers, drogisten en andere eerzame lieden zijn nu eenmaal voor' dat edele doel minder geschikt. Hoewelanderzijds moet ik toegeven dat meer mensen in zulke winkels komen dan op een tentoonstelling of in een galerie. Op het grasveld verdrinken de beelden, zoals gezegd, in de ruimte, maar dat is hier een manco van de opstelling. Er staan er nl. te weinig en ze zijn veelal te klein voor buitenexpositie. Bovendien is een aantal van die kleinere beelden zo maar op de grond gezet; men kijkt er dan bovenop en er niet tegenaan. Bollenveld en Driepunt van Jan van Dijk bijvoorbeeld. Maar ook „Grote bison" van Pieter d' Hont. een zeer fraai beeld, ontkomt niet aan de proportionele malaise. „Twee paarden met ruiter" van Frank Letterie doet het al veel beter op een hogere console. In de etalages vielen ons onder meer op de beeldjes van W. Jonker en Theo v. d. Nahmer en enkele mooie lasplastiekjes van Ab Steen voorden in een hem kenmerkende, ietwat priegelende constructie, zoals hij die ook in zijn etswerk toepast. De reliëfs van Jan Wolkers doen wat al te veel denken aan het latere werk van Kees Buurman wat de compositie betreft, al ge bruikt hij dan ook decoratiemateriaal in de vorm van hazelnoten. Mooi vinden we de composities in hout van Jan van Tol, waaronder enkele met bewegende, losse elementen. Van het drietal keramische objecten van Gyb Zaalberg waren we niet zo weg. Door het variabele karakter van het geheel is het toch wel een interessante manifestatie. Oók voor technici en liefhebbers van de ruimtevaart door de grote inzending van Estec Noordwijk. W. PRINS LEIDEN Alle fracties van de raad bleken gisteravond tijdens de Jiortzettiiig van de maandagnacht geschorste vergadering vol' onbe- igen te zitten over de verkoop van het oude St. Elisabetlizieken- ei lis aan universiteit en/of Studenten-Huisvesting. Wethouder Kret :t 'acht wat duidelijkheid in deze zaak. Hij vertelde, dat in 1968 de meente Leiden het bestuur van het ziekenhuis heeft geschreven, - it zij geen belangstelling had voor het ziekenhuis. Het bestuur J ad toen in overleg met de universiteit. Eind 1970 gaf de gemeente te kennen, I verband met de ruimtenood van li neentelijke diensten, wèl belang- >0 Hing te hebben voor het zieken- ie is en op 19 april j.l. deed de ge- ente een bod van f5.2 miljoen n ït inbegrip van de gronden aan de lagweg. Drie dagen later bleek echter uit t (door ons gepubliceerde) gesprek st G.S., dat Leiden in de komende en hooguit f 6 tot f 7 miljoen te resteren heeft en daarmee kwam Om tactische redenen wilde de wet houder verder niets zeggen over „het" alternatief. Ten aanzien van de in de verkoop begrepen grond aan de Haagweg zei hij, dat deze de bestemming van kas- sengebied draagt „en dat de gemeen te dus alleen een vergunning kan ge ven voor kassenbouw". Omdat er ook nog plannen zijn voor scholenbouw, zal de gemeente bij de bestemming van de grond een stevige vinger in de pap houden. komt, waarbij één huurquote-groep voor ogen staat. Bovendien zal wor den getracht eerst de groep inge schrevenen uit de periode 1964-1968 „weg te werken". Er komt trouwens nog meer op de helling. Zo wordt gedacht aan een systeem van door afzonderlijke groe pen (met name het bedrijfsleven, de ambtenaren en de onderwijzers) sa men te stellen urgentielijsten. Aan huisvestingsbeleid in agglome- ratieverband zijn we nog niet toe, aldus de wethouder. Dat vereist nog veel studie. In september komt een bouwnota uit en zodra het bureau Huisvesting weer normaal is bezet, zal worden getracht regelmatig een woonruil- krant uit te geven. Wijziging van de (hoge) lcgcstarieven is in studie. Leiden. „Leve bruid en bruide gom", hangt er aan de schoorsteen van het diamanten echtpaar Ouwer- kerlcVan der Post, Maresingel. Burgemeester Vis kwam hen gister middag persoonlijk feliciteren, zijn eerste officiële daad op dit gebied. Het bruidspaar is in de loop van de week al in de bloemetjes gezet door zijn drie kinderen en vrienden. Een kennis aan de Maresingel heeft slingers opgehangen. ijfenzestig jaar geleden ontmoet ten ze elkaar voor het eerst, op 3 oktober„We hebben nog vijf jaar met elkaar gelopen", vertelde me vrouw Ouwerkerk. Beiden zijn nu 82 jaar. m$lDEN De restauratie van de hofjes die geschikt kunnen zijn voor de huisvesting van bejaarden, moet met spoed ter hand worden genomen. at zegt de heer R. J. Spruit, secre taris van de Stichting Leidse Hof- "fjes in een uitgave getiteld „De hof- 'Ot jes en de zelfstandig wonende be- jaarden". i samenwerking met verschillende instanties is al een aantal huisjes in hofjes verbeterd, maar dat zijn e incidentele gevallen die geen radi- nc cale oplossing bieden. Algehele of in gedeelten uitgevoerde restaura- y- tie zou afdoende zijn. De plannen moeten natuurlijk in overeenstcm- M1 ming zijn met de eisen van de mo- 1 derne bejaardenzorg. Men kan dan f; over een aantal jaren beschikken over een contingent hofjeswonin gen voorzien van modern sanitair, voldoende verwarming, telefoon ?p enz., enz., die tegen een redelijke huur (eventueel te subsidiëren)) worden bewoond. Woningen die goedkoper zijn dan nieuwe bejaar- r« denwoningen en die wat betreft comfort e.d. betreft daarvoor niet onderdoen. e opvatting van de heer Spruit roept een aantal vragen op. Hij gaf er bereidwillig een antwoord op. raag: Zijn hofjes, in het licht van de nieuwe bejaardenzorg, niet uit - ie tijd? ftwoord: Door de eeuwen heen vormden de bejaarden geen uitzon derlijke problemen. Hun aantal was gering; de gemiddelde leeftijd lag aanzienlijk lager. De maat schappij was agrarisch ingesteld. De oudere bleef vrijwel tot het eind van zijn leven zijn plaats in de samenleving innemen. Alleen- staande oude mensen zag men als ongelukkig. Armenzorg, gasthuizen m en hofjes moesten hen opvangen. gi i zijn de bejaarden een grote be- i yolkingsgroep. Wat de huisvesting j01 letreft meende men vooral na de tweede wereldoorlog een oplossing te zien in de bouw van zoveel mo- gelijk bejaardentehuizen. Vele be- jaarden voelden zich bijzonder ge lukkig met deze vorm van bejaar- denzorg, maar anderen werden j6 door deze maatregelen herinnerd aan de gewoonte van sommige vol- •tj ken, overbodig geworden bejaar de één betekent het bejaardente huis: uitgeschakeld zijn. Voor de ander: een nieuw begin en een op leving van allerlei interessen. Cen tralisatie is voor de één isolatie, de ander geeft het veiligheid. Zelf standigheid kan evengoed vereen zaming betekenen. Daarom moet er aandacht zijn voor verschillende woonvormen voor de bejaarden. Zij moeten in staat gesteld worden, die levens- en woonvorm te wijzi gen. Daar komt nog bij, dat het aantal invalide, chronisch zieke, geestelijk gehandicapte en demente bejaar den toeneemt. Dat ligt voor de hand als het bejaarde deel van de bevolking groter wordt. Het is niet juist als gezonde en zelfstandige bejaarden de plaats van deze ge handicapten gaan bezetten. Er

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3