n rote verwarring SER over onen en prijzen 'ompidou en ïeath maken e weg vrij voor u.. nieuwe abonné opgeeft Maandag staking in woningbouw Wezen mogen blijven na actie van buurtgenoten r0" ff- Het Kwartet O Unaniem advies in gevaar (R'TA) Overleg troepenreductie kan binnenkort beginnen Tweede levenslang Brits militair gedood in Belfast Vijf doden bij verkeersongeluk Consul Israël zou nog leven I I I I I I ieuwe Leidse Comrairt Zaterdag 22 mei 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Auto van het jaar CITROËN GS Maak een afspraak voor een proefrit, v. d. VELDE Citroen Zoeterwoudsewep 23 Lelden Telefoon 01710-33741 v. Zu.vlen Wassenaar. v. NIJeveltstraat 372 Telefoon 01751 - 3031, (Van onze soc.econ. redactie) DEN HAAG De discussie in de Sociaal-Economische Raad over de nieuwe opzet van het loon- en prijsbeleid is gisteren in grote verwarring uitgelopen op het besluit om het ontwerp-ad- vies over deze belangrijke mate rie terug te brengen in de com missie van voorbereiding, waar na het debat in de volgende SER-vergadering (vermoedelijk half juni) 2al worden voortgezet. De vakbeweging die 'Steeds op spoed heeft aangedrongen om het PARIJS (UPI, Reuter, AP) De Britse premier Edward Heath i de Franse president Georges Pompidou hebben gisteravond na af- op van hun tweedaagse beraad in Parijs verzekerd, dat zij de weg ebben vrijgemaakt voor Engelands toetreding tot de EEG. maand juni aanvaardbare oplossingen te vinden voor alle problemen". Pom pidou: „Velen hebben gedacht, dat Engeland niet Europees was en niet Europees wilde worden en dat het slechts lid wilde worden van de Europes Gemeenschap met het doel die te vernietigen of van haar doel stellingen af te brengen... Velen heb ben ook gedacht, dat Frankrijk alle voorwendsels zou willen gebruiken om tenslotte een nieuw veto tegen het Engelse lidmaatschap uit te spreken. Wel dames en heren, u ziet vanavond voor u twee mannen, die van het g endeel zijn overtuigd. Onze bespre kingen hebben alleen reeds door hun lengte aangetoond, dat wij diep op de zaken zijn ingegaan". In een verklaring van ongeveer reehonderd journalilsten in de grote remoniële hal van het Elysee-paleis raken beide staatslieden als hun ste overtuiging uit, dat de bespre ngen over de Britsetoetreding in issel en Luxemburg zullen slagen, let zou op dit ogenblik onredelijk in", zo vertelde Pom-ldou, „om te mken, dat in juni geen overeens- mming kan worden bereikt tussen igeland en de Europese Gemeen- hap en de geest van onze bespre ngen leidt me in ieder geval tot de idachte, dat zij zullen slagen". Edward Heath antwoordde: „Als sultaat van ons beraad zijn we het tteiden over eens, dat het voor de iderhandelaars niet alleen wense- k, maar ook mogelijk is om in de Voor vervolg zie pag. 11 Het belangrijkste van de muziek staat niet in de noten. GUSTAV MAHLER Maar U zei dat Tom's tekening een betere lijst moest hebben daar heb ik voor gezorgdl Zon en maan 23 mei zon op 4.36, onder 20.38; maan op 3.21, onder 20.03; 24 mei N.M. Hoog water Hoog water, 23 mei: Rotterdam le getij 3.04, 2e getij 15.45; Sche- veningen 1.35-14.05; Vlissingen 0.35-13.02; Haringvliet a.d. Zeezij de 2.09-14.33 Zon en maan 24 mei zon op 4.35, onder 20.39; maan op 3.50. onder 21.38; Nieu we Maan Hoog water Hoog water, 24 mei: Rotterdam le getij 3.54. 2e getij 16.34; Sche- veningen 2.28-14.56; Vlissingen 1.15-13.44; Haringvliet a.d. Zeezij de 2.57-15.22 Vandaag in ZO: -)(■ Jelte Rep: Militairen bespioneren 25 miljoen Amerikanen -#■ Dick Ringlever: Artsentekort leidt tot noodsituatie in steden J. J. M. Kiggen: Dit jaar veel Dürerzegels Dialoog: Liefde maakt vindingrijk Jeanne de Vlieger: Boodschap pen worden bij bejaarden en ge handicapten gratis thuisbezorgd -)(- Dr. H. J. Visscher: Heimwee naar de 'onschuld' -#• Jaap den Boef: CDU nog steeds zonder leider Willem-Jan Martin: Eindelijk weer een nieuwe Stones Ger Kruis: Wat vroeger de bur ger schokte Dr. C. Rijnsdorp: Nagels in de ochtend A. J. Klei: Wat?.... Wilt U Jan Cremer in Indonesië hebben? Buienkans Vanmorgen was het al zwaar bewolkt door een zwak buien- frontje dat uit het zuidoosten nadert. Er is dit weekeinde kans op een verspreide regen- of on weersbui. De wind is oostelijk geworden en voert toch nog vrij warme lucht aan van 17 tot 19 graden. Het blijft enkele dagen onstabiel met een aangename temperatuur. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75 cm (1000 millibaar), dalend. SER-advies nog voor de kabinetsfor matie te kunnen uitbrengen, was er zelf de oorzaak van dat de afhande ling van het imterimadvies niet kon plaatsvinden. Er lag een volledig unaniem ont- werp-advies ter tafel, maar bij de al gemene beschouwingen lanceerde NW-voorzitter drs. H. ter Heide op een drietal onderdelen kritiek, die door een groot deel van de raad (hoofdzakelijk werkgevers en Kroon- leden) als zo fundamenteel werd er varen, dat tenslotte via een voorstel van orde werd aangedrongen oo te- rugverwiizing naar de commissie van voorbereiding. Dit voorstel werd met 20 tegen 19 stemmen aanvaard. In de commissie bestond o.m. over eenstemming over de volgende pun ten: 1. het economisch najaarsrapport van de SER zou vervangen moeten worden door een analyse met aanbe veling van een door de raad aan te wijzen commissie van Kroonleden, waarna de SER een advies zou moe ten uitbrengen over dit rapport; 2. De regering zou de mogelijkheid moeten hebben om in bepaalde omstandighe den een nieuwe cao niet algemeen verbindend te verklaren (zodat indi viduele werkgevers zich geheel of ge deeltelijk aan de overeenkomst zou den kunnen onttrekken): 3. het rap port van de Kroonleden en het advies daarover van de SER zouden simul taan gepubliceerd moeten worden. Oneens De heer Ter Heide verklaarde het met verplichte advisering van de SER in het najaar niet eens te zijn („Dat moet telkenjare opnieuw worden be- ,zien"), terwijl z.i. de analyse-commis sie niet persé uitsluitend uit Kroonle den van de SER behoeft te bestaan. Ook zette hij een levensgroot vraagteken bij de effectiviteit van het niet algemeen verbindend verkla ren van afgesloten cao's, terwijl de heer Ter Heide tevens tegenstander was van gelijktijdige publikatie van het deskundigen-rapport en het (eventueel) daarop volgend SER-ad vies. Op deze verklaring ontstond een zeer verwarrende discussie over de betekenis van deze onverwachte te genstand Hoewel de NW-voorzitter enige malen probeerde zijn bezwaren „minder ingrijpend" te maken dan ze eruit zagen en van diverse kanten op een discussie*compromis werd aange drongen, bleek het grootste deel van de raad toch behoefte te hebben aan nadere bezinning in de commissie van voorbereiding. Hiermee is de vraag actueel ge worden of er nog wel een unaniem advies uit de bus zal komen en of het advies nog tijdig voor de kabinets formatie gereed komt. Ook is het niet uitgesloten dat het interim-advies deel zal uitmaken van het advies van de raad over het totale conjunctuur- politieke instrumentarium, waarin o.m. ook het monetaire- en budgettai re beleid zullen worden betrokken. Dat advies zal voor de zomer niet meer gereed zijn. De drie jongens iet, Willem en Kees van Vuren, die dankzij de actie van hun buurtgenoten niet terug hoeven naar het tehuis in Apeldoorn- Op de achtergrond de heren C. van Kiel en J. Verbaandert, die de actie leidden. BREDA Tweehonderd bewo ners van de Bredase wijk Belcrum hebben zich ingezet voor drie min derjarige weesjongens die uit deze wijk afkomstig zijn. Ze hebben met een handtekeningen-actie en een protestoptocht naar de Raad voor de Kinderbescherming de aandacht op het lot van de drie jongens ge vestigd die zij met alle geweld in de wijk wilden houden. Het zijn Kees (17), IVim <15) en Piet (13) van Vuren. Zij waren vorige week gevlucht uit een tehuis in Apeldoorn, waar zij tijdelijk waren ondergebracht. Het voorlopige resultaat van de in zet van de wijk is dat de jongens opnieuw in het gezin van hun ge trouwde zus Lenie (18) kunnen worden opgenomen, waar zij eerder waren weggehaald. Intussen onder zoekt de voogdfo'vereniging het aanbod van dertig echtparen uit de wijk die zich al hebben aangemeld om de jongens in huis te nemen. De directeur van de Raad voor de Kin derbescherming. mr. J. J. van Gent verwacht dat de jongens over enke le maanden in een pleeggezin kun nen worden opgenomen. Het besluit om de jongens voorlo pig bij hun zusje onder te brengen is gisterochtend genomen na een gesprek met de drie jongens en de actievoerder C. van Riel (47). Na de dood van hun moeder en kele maanden geleden, zijn de jon gens al even bij hun zusje in huis geweest, maar dit gaf toen aanlei ding tot moeilijkheden. De jongens die veel vrijheid gewend zijn, wer den toen in het Apeldoorns tehuis ondergebracht, waar ze eveneens veel aanpassingsmoeilijkheden had den. Volgens hun zeggen konden ze er niet wennen en kregen ze er slecht te eten. Ze besloten te vluchten en kwa men naar de nachtwaker Van Riel, die hen opving en beloofde dat ze in de wijk mochten blijven. De man vertelde dat hij aan de moeder beloofd had dat hij voor de kinderen zou zorgen als dat nodig was. Hij stond er borg voor dat de jongens niet zouden weglopen en ging een actie In de wijk op touw zetten. Het lag In de bedoeling van de wijkbewoners om de Raad voor de Kinderbescherming te bezetten als voor de jongens geen goed on derdak zou zijn gevonden. Gisterochtend tijdens het gesprek met de raad is een oplossing gevon den die voor alle partijen aan vaardbaar is. De jongens hebben alle drie beterschap beloofd en gaan vol goede voornemens naar hun zusje in afwachting van het nieuwe pleeggezin. nuBU y&utcy/nzn INTERIEURVERZORGING CPUN55URGD HEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING MOSKOU (AP, UPI) De onder handelingen tussen Oost en iVesf over vermindering van de troepen sterkte in Europa kunnen binnen en kele weken beginnen, zo isg isteren uit gezaghebbende diplomatieke bronnen vernomen. De zegslieden, die anoniem wensten te blijven, ver klaarden, dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unic in principe besloten hebben tot besprekingen over ver mindering van de troepensterkte in Midden-Europa. Zij voegden daar aan toe, dat de volgende stap bij de diplo matieke voorbereiding van deze be sprekingen zal worden gedaan op de confe-rentie van ministers van buiten landse zaken van de NAVO-landen, die op 2 juni in Lissabon wordt ge houden. De Russische partijleider Leonid Breznjew heeft de NAVO-landen vo rige week opgeroepen een begin te maken met de onderhandelingen over wederzijdse vermindering van de troepensterkte in Europa. Van Ame rikaanse zijde zou men in Moskou kenbaar gemaakt hebben, dat deze onderhandelingen het best gevoerd kunnen worden tussen vertegenwoor digers van de NAVO en van het Warschau-Paet. Volgende week zui len de Russische leiders het congres van de Tsjechoslowaakse communis tische partij bijwonen. Daar zuilen zij ongetwijfeld het probleem van de troepenvermindcring bespreken met overige leden van het Warschau-Pact. die dan ook in Praag aanwezig zullen zijn. Generaal Westmoreland, de staf chef van het Amerikaanse leger, zei gisteren, dat terugtrekking van een gedeelte van de Amerikaanse troepen de veiligheid van West-Europa ern stig ing evaar zou brengen. Westmo- land meent, dat de Europese bondge noten een dergelijke Amerikaanse maatregel zouden beschouwen als een eerste stap tot volledige terugtrek king en als een fundamentele veran dering in de Amerikaanse houding ten opzichte van Europa. In West-Duitsland zijn regering en oppositie beide van mening dat eventuele besprekingen over evenre dige troepenverminderingen in West en Oost-Europa niet los kunnen wor den gezien van een bevredigende re geling voor de kwestie-Bcrlijn. Rege ringswoordvoerder Ahlers verklaarde gisteren, dat dc westelijke mogendhe den hel tot dusver hierover niet eens zijn. MONTREAL (Reuter. AP) De 23-jarige Canadese student Francis Simard is gisteren tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de wurgmoord op Pierre Laporte, de minister van justi tie van de Canadese provincie Que bec. Hij werd bovendien nog veroor deeld tot vier maanden gevangenis schap wegens het beledigen van de rechtbank. BELFAST (Reuter) In de Noordierse hoofdstad is vannacht een Britse militair doodgeschoten. Hij was met andere militairen in een leger wagen op patrouille, toen in de buurt van Cromac Street, waar overwegend katholieken wonen, vanuit een hin derlaag het vuur werd geopend. De militairen, van wie er nog een ge wond raakte, schoten terug en er ont spon zich een hevig vuurgevecht waaraan spoedig Britse versterkingen deelnamen. Na tien minuten kwam er een einde aan toen de onbekende schutters in een wirwar van zijstraten verdwenen. De Britse troepen hebben de buurt met pantserwagens afgezet en zijn huiszoekingen begonnen. Ongeveer op hetzelfde tijdstip dat het vuurgevecht uitbrak ontplofte in een andere wijk van Belfast een bom in een danszaal van het „Britse Re gion", een vereniging van oudstrij ders. Er vielen 20 gewonden, van wie de meesten snijwonden in het gezicht opliepen. De bom was door een ven ster naar binnen geworpen. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT De stakingsacties in de bouw zullen met ingang van maandag op zeer uitgebreide schaal worden voortgezet Met ingang van die datum zullen namelijk de 33.000 arbeiders, die werkzaam zijn in het schildersbedrijf ook bij de acties worden betrokken. Verder hebben de drie bouwbonden gisteravond beslo ten. dat ze de woningbouw niet lan ger buiten de stakingsacties kunnen houden. Maandag of dinsdag zal er dus ook gestaakt worden op woning bouwprojecten, die tot nog toe zoveel mogelijk buiten de stakingen waren gehouden. Dit betekent dat op alle bouwwerken hele of halve dagen ge staakt zal worden. „Het blijvend ontzien van de wo ningbouw beperkt namelijk teveel dc beweeglijkheid van dc actie en komt ook onvoldoende tegemoet aan het verlangen van de betrokken werkne mers aan de actie deel te nemen", aldus een gisteravond uitgegeven verklaring van de centrale commissie bouwnijverheid. Dat de schilders met ingang van maandag ook betrokken zullen wor den bij de stakingen, is een gevolg van het feit, dat de bonden gisteren nog geen reactie hadden gekregen op het ultimatum, dat zij gesteld hadden aan de werkgevers in het schilderbe- drijf. In de loop van de komende week zal een dergelijk ultimatum waarschijnlijk ook worden gesteld aan de werkgevers van de „Bolcgbo" de branche grond-, borings- en buizenbedrijf. De directeur van deze instelling, de heer J. J. Vermeer heeft zich vrijdag namelijk solidair ver klaard met de bouwwerkgevers. In hun gisteravond uitgegeven ver klaring wijzen dc drie bouwbonden er op, dat de woningnood net zo goed geldt voor grote aantallen bouwvak arbeiders. die al jarenlang op een woning wachten, terwijl zij zelf voor anderen duizenden woningen bouwen, waaronder de meest luxueuze. De verantwoordelijkheid voor de ver scherpte ontwikkeling in dc derde week van de acties in de bouw, komt volgens dc bouwbonden voor reke ning van de werkgevers, die „de bouwvakarbeiders nog steeds geen behoorlijke cao gunnen", aldus de verklaring. „We moeten nu wel met straffere maatregelen komen en de woning bouw ook gaan betrekken bij de sta kingsacties. Met onze acties tot nu toe hebben we namelijk niet bereikt, wat we willen bereiken. We willen door gaan tot het bittere einde," aldus de heer J. Hazes, voorzitter van de chr. bouwbond. „Wij hebben op het ogenblik dc grootste moeite onze mensen op het werk te krijgen. Dat is heel anders dan in 1960, toen we ook een bouw- staking hebben gehad. Toen hadden we moeite dc mensen stakende te houden, nu hebben we moeite ze aan het werk te houden. Vooral in het zuiden, oosten en noorden van het land wil men het hele werk plat gooien. Wij hebben dat tot nog toe steeds tegengehouden. Maar we we ten niet hoe het de komende weken zal uitpakken", aldus de heer Hazes. In haar verklaring van vrijdag avond wijst de centrale commissie op dc slechte secundaire arbeidsvoor waarden (en met name de hoogte van de verletuitkering 122 gulden per week), het nagenoeg ontbreken van kerstgratificaties en winstdclingsre- gelingen. Van een verslaggever RHENEN Bij een botsing op de noord-zuidverbinding door Rhenen zijn gisteravond vijf mensen om het leven gekomen. Zij zaten in een per sonenauto die frontaal in botsing kwam met een vrachtauto. De be stuurder van dc vrachtauto bleef on gedeerd. Ter plaatse overleden de bestuur der van de personenauto G. Diepe- veen, zijn vader G. Diepeveen, en de heren P. en B. Haalboom. De vijfde inzittende S. W. Kadogan, overleed In het ziekenhuis. Drie kinderen onder het zand bedolven Van onze correspondent WESTERLEE Drie kinderen zijn gistermiddag in het in aanleg rijnde bos- en recreatieplan „Emergo" bij Westerlee (gemeente Oude Pekela) onder zand bedolven en gedood. De broertjes Simon en Jan Schipper (10 en 15 jaar) en de 8-jarige André Vonk waren aan de voet van een stortplaats bezig zand weg te graven, toen het zand begon te schuiven. Een broertje van de slachtoffers ging later nog eens kijken en vond toen alleen een fiets van één van de jongens. Met alle macht werden toen reddingspo- dingen ingesteld. De kinderen waren echter al overleden toen ze werden uitgegraven. ISTANBOEL (Reuter) Premier Nihat Erim van Turkije heeft giste ren verklaard, dat de Turkse regering zich niet laat chanteren door de link se ontvoerders van de Israëlische consul-generaal Ephraim Elrom. De Turkse premier voegde er nog aan toe, dat donderdag bericht was ont vangen, dat Elrom nog leeft. Maar gisteren was er niets over Elrom ge hoord. De vrouw van Elrom heeft vrijdag voor de tweede keer een beroep ge daan op de ontvoerders, haar echtge noot, die maandag werd ontvoerd, vrij te laten. In Turkije zetten mili tairen en de politie de arrestatie op grote schaal van bekende linkse figu ren voort. Volgens de officiële gege vens zijn er sinds de ontvoering van Elrom minstens 800 arrestaties ver richt. De arrestanten zijn hoofdzake lijk studenten, leraren, schrijvers en vakbondsleiders. Ik geef op als nieuwe abonnee: li *r",; - plaats: I betaalt: per kwartaal per maand straat: "g plaats: ets beloning voor mfjn oVfiviteït kies He UDNDERZETTEGEL/ 1 DEKSERVET

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1