VS gaan door met bouw ABM-schild Parijs wil het werktaal van Frans tot EEG houden I Heath-Pompidou Sadat: verkiezing moet eerlijk zijn 4. Vakcentrale: loonmaatregel moet weg onder nieuw kabinet Speculaties over Mars-"2 en pech voor Mariner-9 Gebed contra lava Z.-Afrika treedt op tegen zeevervuiling Stanley Resor neemt ontslag ZATERDAG 22 MEI 1971 Mbuma-zending nigeen heeft met verbazing ken- ;enomen van de schorsing van de De Redelijkheid als voorzitter de Mbuma-zending. Aanleiding het door hem ingenomen stand- t.a.v. de vaccinatie. De vraag rijst :t stichtingsbestuur tot deze schor- het recht heeft. Zo ja, „in welke laardige situatie bevindt dit be- zich hierdoor 'thans?". Immers, Ibuma-zending is zeer nauw ver en met de zending van de Vrije jyteriaanse Kerk van Schotland, kerk heeft in tegenstelling het stichtingsbestuur een en- ezwaar tegen vaccinatie (ook niet verzekeren). heer De Redelijkheid heeft ten en van vaccinatie een standpunt ïomen, dat, voor zover mij be- volkomen overeenstemt met dat genoemde Schotse Kerk, die deze ting steunt. Voelt men niet, dat iets niet klopt? Is de heer De lijkheid niet onredelijk behan- Welke conclusie moet men trek- uit het feit. dat ds. W. Chr. Ho- hervormd predikant in Ede, die e Mbuma-zendingsdag van 15 mei woord zou voeren, verstek liet )ERKERK GVLIET WASHINGTON (AP. UPI. Reuter) President Nixon heeft gisteren de lioop uitgesproken dat nog dit jaar overeenstemming met de Sowjet-Unie zal worden bereikt over beperking van de offensieve en defensieve nucleaire bewapening, ook al zal dit nog moeilijke onderhandelingen vergen. Zijn minister van defensie meende echter te moeten waarschuwen tegen te hoge ver wachtingen. J. J. Verhage Israël en profetie (8) aari Israël in de nieuwtestamen- bedeling op grond van het Oude iment geen bijzondere plaats kan en toegekend, ben ik niet met ds. Smit eens. God heeft Ziijn volk verstoten, getuige meerdere pas- in de Bijbel, o.a. Rom. 11: 25-36 ebr. 8 8. nneer de Arabieren zouden wil- amenwerken met Israël, zou het voor allen goed kunnen zijn. Arabieren haten Israël, omdat Gods volk is en zal blijven. Wij nooit Gods weg met deze we- peilen, ook niet ten opzichte van maar dat het nog een bijzonde- zal spelen geloof ik zeker. De woorden van minister Meivin Laird waren waarschijnlijk meer ge richt tot het Congres, waarin reeds stemmen zijn opgegaan dan maar meteen de verdere ontwikkeling van het Amerikaanse afweer-systeem ABM te bevriezen. „We kunnen ons niet permitteren ongeduldig te wor den en we kunnen ons niet permitte ren eenzijdig te ontwapenen, voordat die besprekingen succesvol blijken te zijn," waarschuwde Laird. Enkele uren, nadat het Witte Huis en het Kremlin hadden bekend ge maakt dat er een doorbraak was ge komen in het SALT-overleg, keurde de commissie van het Huis van Afge vaardigden voor de strijdkrachten, fondsen goed voor een massieve uit breiding van het zogenaamde Safe- guardsysteem. Er werd 1.074 miljoen dollar gevoteerd voor de bouw van een derde ABM-basis in Missouri en voor de voorbereidingen van de bouw van een mogelijke vierde basis. De senatoren Edmund Muskie, Hu- bert Humphrey en Charles Percy de den onmiddellijk een beroep op de re gering niet verder te gaan met uit breiding van het ABM-schild. Waar schijnlijk lijkt het dat nog een lang en heftig debat zal volgen, voordat over de door de regering gevraagde fondsen voor de ABM's zal worden gestemd. Naar verluidt zou het voor gestelde SALT-akkoord inhouden, dat Amerika zich zal beperken tot twee ABM-bases, die ieder bescherming bieden aan een intercontinentale bal listische Minuteman-raket (ICBM) te gen aanvallen van de Russische SS- 9-raketten. De Russen zouden op hun beurt hun ABM-systeem rond Mos kou lichtelijk mogen uitbreiden. Desondanks meende minister Laird, dat 'we geen plotselinge successen moeten verwachten.' Hij bleek be moedigd en blij te zijn door de aan gekondigde "doorbraak", maar dit was mogelijk geweest, omdat de VS de voorkeur hadden gegeven aan een sterke defensie. „Het is duidelijk dat onze kracht de hoop op succes bij de SALT-besprekingen mogelijk heeft gemaakt." De overeenkomst recht vaardigde, volgens Laird, ook de Amerikaanse politiek om door te gaan met het uitbreiden van een ABM-systeem. INSTRUCTIES Tegelijkertijd gaf president Nixon de laatste instructies aan zijn SALT- onderhandelaar Gerard Smith, voor dat deze gisteren terugkeerde naar Wenen. De minister van buitenlandse J. Haverkamp )ntwikkelingshulp (3) raad van dr. Dominicus is mij te g Hoewel ook in de rapporten van T werkers in arme landen melding t gemaakt van gemis aan inzicht e bevolking door gebrek aan gees- vermogen. Telkens blijkt dat het nodig is deze mensen zelf te ont- elen met de kennis van het Evan- van Jezus Christus, wiens Geest en lichaam geneest, het hart ver ft, het verstand verlicht en de wil lop de wet met tien geboden als Mstuurgroep voor het werken van Veuwe dag. kunnen het mondige mensen ;n, die gaan afzien van de ge- :elijke corruptie en trouw gaan _|en om eigen brood te verdienen ijheid. s wel doorgaan met het schenken goederen, doch naar behoefte en het motto: En in de top het gelie. HAAG W. van Straten Fluoridering (3) ar aanleiding van het ingezonden e van de heer G. van Aalst: me- n weet nog altijd niet het ver- tussen fluor en fluoride, twee den die wel op elkaar lijken, in feite iets geheel anders in hou- Fluor is inderdaad giftig. Chloor eveneens, maar dat kunnen we moeilijk zeggen van keukenzout, en chloride is. Zo is ook fluoride giftig, zeker niet in de zeer kleine ntratie die in het drinkwater ezig moet zijn om een gunstige rking op het gebit le hebben. al heer Van Aalst schrijft dat we wijfel niet moeten inhalen" om- le onschadelijkheid niet bewezen s echter alle zeer serieuze proef- ïgen en bovendien de meer dan niljoen mensen die sinds mensen» mis gefluorideerd drinkwater van hogere concentratie gebruikt heb- en nog steeds gezond zijn, geen ende bewijs vormen, wat dan oridering is bepaald niet een van enkele mensen, maar een ideerd wetenschappelijk streven t belang van u en vooral van uw (ren. IER M. R. M. Oosterveen (Vervolg van pagina 1) Heath liet op zijn beurt weten: „Meneer de president, ik deel uw vol doening over de uitslag van onze be sprekingen. Wij zijn in staat geweest de toekomst van Europa, zijn aard, zijn instituties en de plaats die ons in de wereld is gegeven, te overwegen. En het blijkt, dat wij dicht bij elkaar staan in onze opvattingen over deze aspecten van ins werelddeel". Communiqué De tekst van het Brits-FFranse communique, dat na afloop van de persconferentie over de tiesprekingen die in totaal twaalf uur hebben geduurd werd uitgegeven, luidt: „Over de rol van Europa volgend op de vergroting van de EEG hadden de president van de Republiek en de Britse eerste-minister een diepgaand gesprek, dat heeft aangetoond, dat hun opvattingen zeer dicht bij elkaar liggen. Zij brachten in het bijzonder hun vastbeslotenheid tot uitdrukking om door middel van de vergrote en verdiepte Gemeenschap de Europese samnwerking en de ontwikkeling van een eigen Europese politiek te vergroten, in eerste instantie voorna melijk op economisch terrein en in toenemende mate op andere terrei nen. De discussie heeft geleid tot een volledige eenheid van inzicht over de werking en de ontwikkeling van de Gemeenschap. De president van de Republiek en de Britse eerste-minister hebben de reeks economische, financile en mo netaire probelemen, die als gevolg van de vergroting kunnen ontstaan, besproken. Zij hebben eveneens van gedachten gewisseld over de vooruit gang van de Europese Gemeenschap naar economische en monetaire een heid en de gevolgen daarvan voor de bestaande financiële verhoudingen. De eerste-minister bevestigde op nieuw de bereidheid van Engeland om geheel en in een Europese geest aan deze ontwikkeling del te nemen. Deze besprekingen brachten een nut tige verduidelijking van gezichtspun ten. die een stevige basis voor de toe komst zullen verschaffen. De president van de republiek en de Britse eerste-minister namen met genoegen nota van de overeenkoms ten, die onlangs zijn bereikt tijdens het ministeriële beraad tussen de Ge meenschap en het Verenigd Konin krijk op 11 en 12 mei over agrarische en industriële zaken en met name over de toepassing van Gemeen- schaps-preferentie op het agrarische terrein. De president van de Repu bliek en de Britse eerste-minister overwogen, dat het wenselijk en nut tig was om snel overeenstemming te bereiken over de voornaamste zaken bij de onderhandelingen voor Britse toetreding, vooral waar het de pro blemen met betrekking tot Nieuw- Zeeland en de Britse bijdrage aan het budget van de Gemeenschap betreft. De president van de Republiek en de Britse eerste-minister drukten hun gemeenschappelijk verlangen uit in positieve zin en rekening houdend met bestaande rechten de problemen op te lossen, die zullen ontstaan bij de hernieuwing van de conventie van Yaounde. De conventie van yaoende is het verdrag, waarmee Frankrijk vooral zijn economische betrekkingen regelt met zjin vroegere koloniën. Het zal evenzeer noodzakelijk zijn reke ning te houden met de noodzaak de rechten te garanderen van de landen, die de gelegenheid krijgen of zullen krijgen ondertekenaars van die con ventie te worden en die voor hun export van suiker en andere primaire produkten grotendeels afhenkelijk zijn van de vergrote Gemeenschap". Voorzichtig President Pompidou, die volgende week maandag in Brussel arriveert voor een driedaags bezoek aan België, meent dat de tot de EEG behorende landen geleidelijk en vrijwillig een deel van hun verantwoordelijkheden en bevoegdheden moeten overdragen zaken William Rogers en Nixons ad viseur Henry Kissinger waren bij het gesprek aanwezig. Smith hoopt de in stemming van Moskou te verkrijgen om de volgende ronde van Salt-be- sprekingen in juli in Helsinki te hou den, na een kort reces van de bespre kingen in Wenen. De voorstanders in de Amerikaanse Senaat van beperking meenden dat het in Wenen bereikte succes eraan te danken was, dat president Nixon eindelijk naar hen geluisterd had. Volgens hen is de regering er nu mee akkoord gegaan zowel over beperking van zowel offensieve als defensieve wapens te onderhandelen. Senator Humphrey merkte op dat Nixon nu precies deed wat hij en andere sena toren hadden gepropageerd. Senator Fulbright, die eerder had verklaard de hoop op succes te hebben opgege ven, was „bemoedigd" door de jongste ontwikkelingen. Het Russische partij blad Prawda besteedde geringe aan dacht op een binnenpagina aan het SALT-resultaat, terwijl het od de voorpagina een hoofdartikel afdrukte, waarin de Russische pogingen voor vrede werden geprezen en waarin de VS als „een bolwerk van imperia lisme" werden afgeschilderd. In Europa heeft de mening post ge vat, dat ten gevolge van de doorbraak bij de SALT-besprekingen, president Nixon dit werelddeel in de zomer zal bezoeken. Diplomaten menen dat Nixon met zijn bondgenoten wenst te overleggen over de voorgestelde be perkingen, precies zoals hij heeft ge daan aan het begin van het SALT- overleg twee jaar geleden. Zelfs wordt niet uitgesloten dat Nixon na zijn bezoek aan West-Europa door zal reizen naar Moskou. Stalin's dochter kreeg dochter SAN FRANCISCO (Reuter) De dochter van de overleden Sowjet-lei- der Jozef Stalin, de 45-jarige me vrouw Swetlana Alliloejewa Peters, heeft gisteren in San Francisco het leven geschonken aan een dochter. Het kind weegt bijna zeven pond en heet Olga Margedant. De artsen van het ziekenhuis, waar de baby geboren werd, hebben meegedeeld, dat moeder en kind het goed maken. aan een gemeenschappelijk politiek lichaam. Dat dient echter met de no dige voorzichtigheid te gebeuren. Wil men Europa te vlug een maken, dan zit er de kans van een mislukking in en dat kan voor eens en voor altijd het einde van een Verenigd Europa betekenen. Het Franse staatshoofd heeft dat gisteravond, aan de voor avond van zijn bezoek aan België, verklaard in een interview met de Belgische radio en televisie. Het Franse staatshoofd verklaarde in dit interview ook dat zijn land een zeer Europese opvatting heeft over de Eurpese Gemeenschap. Eurpa moet zich op elk gebied van de andere blokken onderscheiden. „Voor de bui tenstaander zullen we een entiteit motten vormen, echter zonder onze verscheidenheid te verliezen", zo zei hij. Voor dames die ook bij koud weer hot pants willen dragen meent mode-ont werper Jacques Tiff eau een oplossing te hebben gevonden. Deze twee creaties uit zijn nieuwe wintercollectie, een lange en een korte versie, zijn afgezet met bont. DEN HAAG De voorzitters van de drie vakcentrales, drs. H. ter Hei de (NW), J. Lanser (CNV) en P. Mertens (NKV) hebben de informa teur prof. dr. P. A. J. Steenkamp gis termiddag gezegd dat een nieuw ka binet de loonmaatregel zal moeten in trekken om het loonoverleg te verge makkelijken. De loonmaatregel was het eerste punt dat ter sprake kwam in een on derhoud dat drie en een half uur heeft geduurd De drie voorzitters hebben ook de aandacht van prof. Steenkamp gevraagd voor het regio nale beleid met name ten behoeve van het Noorden en eventueel van Limburg. Overwogen zal moeten wor den de infrastructurele uitgaven te verleggen van het westen naar deze bedreigde gebieden. Als een zeer urgent punt is voorts het woningbouwbeleid besproken. Volgens het actieprogramma van de vakcentrales zouden 140.000 woningen per jaar moeten worden gebouwd. De drie voorzitters hebben de verwezen lijking van de hoofdlijnen van dit ac tieprogramma in hun overleg met de informateur centraal gesteld. Zij heb ben zich niet van te voren negatief opgesteld tegen een vijf-partijen-ka binet met WD en DS'70. De heer Lanser zei na afloop van het gesprek met de informateur in een persconfe rentie: „Wij zijn bereid er aan mee te werken dat orde op zaken worden ge steld. maar dan wel in een bepaald maatschappelijk perspectief. Dat per spectief is het actieprogramma". En Ter Heide zei: „Wij willen praten met elk kabinet, elk regeringspro gramma zal worden getoetst tegen de achtergrond van ons actieprogramma. Verder stellen wij geen voorwaarden aan welk kabinet dan ook". MOSKOU, KAAP KENNEDY (Reu ter, UPI) In de Russische pers zijn grote artikelen over de planeet Mars verschenen die echter geen enkele nieuwe informatie over de Russische Marsverkenner bevatten. Het enige nieuwe gezichtspunt komt dus uit het Westduitse Boehum, waar observato riumdirecteur Heinz Kaminski uit het uitzonderlijk grote gewicht van de Mars-2 (4650 kilo) opmaakte dat het ruimtevaartuig wel eens een verken ningswagentje van het type Loeno- chod aan boord zou kunnen hebben. Intussen hebben de Amerikanen nog steeds pech met de Mariner 9, die overigens Mariner 8 zal heten als hij met succes wordt gelanceerd. Juist vanwege de kans op mislukking krij gen de Amerikaanse ruimtevaartui gen hun nummer namelijk pas offi cieel wanneer ze goed en wel op weg zijn. Wat wij de afgelopen weken Mariner 8 noemden heette volgens het boekje Mariner H. Wat wij als Mariner 9 aanduidden staat met de naam Mariner I op het lanceerplat- form. Naast zijn draagraket, want in een brandstoftank van de tweede trap is een storing ontdekt die het nodig maakte de raket gedeeltelijk te ontmantelen en dus de mariner er af te halen. Dit weekeinde wordt de zaak weer opgebouwd, en als vroeg ste startdatum wordt nu 4 juli opge geven. CAÏRO (Reuter, AP, UPI) Nieuwe verkiezingen voor de Ara bische Socialistische Unie, Egypte's enige politieke partij, zullen worden georganiseerd en gecontroleerd door een speciaal comité, dat nieuw stembedrog moet voorkomen, zo is gisteren in Cairo meegedeeld. President Anwar Sadat had donderdag onthuld dat de laatste verkiezingen in 1968 waren vervalst. Details van de onregelmatigheden werden later gestolen uit de safe van president Nasser, verklaarde Sadat, die de schuld schoof op een groep binnen de ASU, die de macht wilde grijpen en nu gearresteerd is. Bij de nieuwe verkiezingen, waarvoor nog geen datum is bepaald, zullen strenge veiligheidsmaatregelen worden geno men, om er op toe te zien dat ze eerlijk verlopen. Hassanein Heikal, de hoofdredac teur van Egyptes belangrijkste dag blad, schreef gisteren in zijn blad dat Egypte ternauwernood aan een bloedbad was ontkomen. Heikai maakte duidelijk dat hij weer te rug was in de politieke top van het land, waar hij tot de dood van zijn vriend Nasser had behoord. De hoofdredacteur schreef dat Sadat hem voor de recente zuiveringen bij zich had geroepen om zich te bekla gen over het komplot van Ali Sabri, Sjarawi Gomaa en Mohammed Fawzi tegen hem. „Hij herinnerde mij aan alles wat lïliaanse vrouwen bidden hardop om de lavastroom, die langzaam 1 uit de Etna in de richting van hun dorp kruipt, te stoppen. De Franse taal, die een zaak van geweldige trots is voor de Fransen, zou wel eens het grootste struikelblok kunnen worden voor het Britse toetreden tot de EEG. Als de argumenten over suiker, boter, begrotingsbedragen en het pond sterling al lang vergeten zijn, zal de dreiging waaraan de Franse taal door het Engels wordt blootgesteld in Frankrijk nog steeds aanleiding kunnen geven tot ressentiment. Hoewel vele buitenlanders de nei ging hebben de belangrijkheid van deze kwestie te kleineren, zijn de Fransen bijzonder bezorgd over het nieuwe steunpunt dat de Engelse taal in Europa zal krijgen als Enge land toetreedt tot de EEG, dat nu het Frans als haar belangrijkste werktaal hanteert. President Georges Pompidou heeft het probleem tijdens een inteifpiew, dat hij deze week met de Britse te levisie heeft gehouden op een nogal in het oog lopende manier naar vo ren gebracht. Dit weerspiegelde de diepe Franse vrees, dat de deur wijd open zal blijven staan voor een overweldigende stroom van Ameri kaanse culturele invloed. ..Ondanks alles, is het Engels ook de taal van de Verenigde Staten", zei Pompidou tegen de Britse kij kers. ..En als Europa werkelijk zich zelf wil blijven dan moet zij zich onderscheiden van de Verenigde Staten". (Pompidou hamerde opnieuw op dit punt in een interview met het Belgische dagblad Le 'Soir, toen hij zei dat „Europa nooit helemaal Europees zou worden als het Frans niet de eerste werktaal van Europa blijft1) WERKTAAL Vanaf de dag. dat de Europese Gemeenschap is geboren, is duidelijk gekozen voor het Frans als de werk taal van de EEG. Het Frans was in de 19de eeuw de „adelijke" taal. Zij werd uon Moskou tot Madrid door de adel en de diplomaten gesproken. De ministers van de Zes spreken de ze taal bij hun onderhandelingen. De functionarissen van de EEG schrij ven hun documenten in het Frans. Nu vrezen de Fransen dat zij in een positie zullen geraken, die ver gelijkbaar is met die van de Frans sprekende Canadezen in Noord- Amerika een minderheid die zich vastklemt aan haar culturele en taai erfenis. Generaal de Gaulle werd, toen hij vier jaar geleden Canada bezocht door deze situatie van de Franse Ca nadezen en hun erfelijke banden aangezet tot zijn schokkende aan sporing van ..Vive le Quebec libre" (leve het vrije Quebec). President Pompidou, voormalig le raar en deskundige op /iet gebied van de Franse poëzie, heeft zich niet minder dan de Gaulle opgeworpen ah beschermer toan zijn taal. Privé heeft Pompidou erkend dat hij een beetje Engels kan spreken. Maar hij past er wel voor op dit in het open baar in de praktijk te brengen. Vele Europese leiders geven toe aan de verleiding bij het bezoek aan Engelssprekende landen in het En gels redevoeringen en verklaringen af te steken. Maar Pompidou trok tijdens zijn reis door de VS vorig iaar van de ene naar de andere kust zonder ook maar één woord in het openbaar in het Engels uit te bren gen. Als premier was hij verantwoor delijk voor de instelling van een ho ge commissie van ministers, schrij vers en geleerden, die erop zouden toezien dat de Franse taal haar sta tus behield. Dit soort van gechar- cheerde taalkundige verdedigingsope ratie wekt geen verbazing in een land. waar een leidend dagblad als Le Monde bijna een gehele pagina wijdt aan geraffineerde grammatica le kwesties, die weinig te maken hebben met de manier waarop de gemiddelde Fransman pleegt te spreken. De Franse regering past Verschil lende soorten diplomatie toe ten aanzien van Frans sprekende landen enerzijds en niet-Franssprekende landen anderzijds. Zij geeft van Londen tot Los Angeles steun aan Franse scholen om de taalvlag wap perend te houden. Maar deze pogin gen zijn tegen de stormvloed van het Engels als een poging om een dijkbreuk met een vinger te dichten. Als Engeland lid wordt van de EEG zullen andere landen, zoals Ier land, Denemarken en Noorwegen wellicht volgen. Dit zijn landen, die of Engelssprekend zijn of die aan het hanteren van het Engels bij hun internationale zaken de voorkeur zullen geven. De Fransen vrezen dat de huidige leden van de EEG. zoals West-Duitsland, Nederland en mogc- 'iik ook Italië, wiens functionarissen zich vaak beter op hun gemak voe len met Engels, zich mogelijk bij de optocht zullen aansluiten en het Frans aan hun laarzen lappen. Zelfs België met een b&olking die in Vlaams en Waals sprekende ver deeld is, staat meer open voor En gelse invloeden, nadat de NAVO uit Frankrijk vaar dit land is verhuisd. TAALSTRIJDERS Maar toen het Britse EEG-lid- maatsehap deze week onafwendbaar leek te worden, kwamen de Franse taalstrijders in actie. Jean Charbon- neU die onder generaal de Gaulle minister was, riep op tot een con tractueel verdrag om te verzekeren dat het Frans de belangrijkste werktaal van de EEG zou worden. Hij stelde voor Engeland te vragen een dergelijke overeenkomst te aan vaarden voordat dit land tot de EEG zou worden toegelaten. De Engelsen schijnen het nodig te vinden de Fransen op dit delicate punt te kalmeren. Premier Heath poetste deze week zijn school-Frans op om de Franse televisiekijkers te vertellen hoe nuttig het Britse EEG- lidmaatschap wel zou zijn. Na zijn galante poging zou het (verbazing wekken als hij en Pompidou tijdens hun topontmoeting in Parijs niet zouden praten over het taalpro bleem. David Lawday is correspon dent van het Britse por.bureau Reuter in Parijs. hij voor hen had gedaan en hoe hij hen zijn vertrouwen had gegeven", schreef Heikal. Sadat was geschokt, maar niet van de wijs. Het komplot tegen Sadat had kunnen resulteren tot een explosie in Egypte, meende Heikal. Dat dit niet gebeurd was, was te danken aan de morele en lichame lijke moed van de president, aldus de hoofdredacteur. Wat de vredespogingen betreft heeft Egypte, volgens diplomaten een plan een hoge afgevaardigde naar Washington te zenden in de koelkast gezet. De afgevaardigde zou de Egyp tische reacties op de Israëlische voor stellen over de heropening van het Suez-kanaal brengen. Het zou een te genprestatie betekenen voor de be zoeken die minister Rogers en zijn assistent Sisco aan Cairo hebben ge bracht. Sisco bracht de laatste Israëlische condities voor de heropening van het Suez-kanaal onder een interim-over eenkomst en sprak vijf uur met pre sident Sadat en zijn minister van buitenlandse zaken Riad. Toen zou overeengekomen zijn dat Egypte de Israëlische voorwaarden zou bekijken en dat zijn commentaar daarop naar Washington gebracht zou worden door een belangrijke functionaris (Fawzi of Riad). Na de bestudering was echter gebleken, dat Israël niets wenste te 'geven' en daarom kon het Egyptische antwoord via de gebruike lijke kanalen aan Washington gezon den worden. In Washington was men evenwel niet ontmoedigd door de Egyptische boodschap. Heikal schreef ln zijn blad dat Egypte een 'Amerikaanse oplossing' verwerpt en dat de Egyptenaren zich voorbereiden op de 'onvermijdelijke strijd met Israël'. 'De VS, die in theo rie druk kunnen uitoefenen op Israël, zijn daartoe niet bereid en wensen een Amerikaanse oplossing voor de crisis, maar dit wordt door Egypte afgewezen", aldus Heikal. KAAPSTAD (Reuter) In Zuid- Afrlka is een wetsvoorstel ingediend, waarin zware straffen zijn gesteld op het bevuilen van het territoriale wa ter en de visserijzones met olie door schepen. Voor elke dag, dat de bevui ling duurt, is een boete van maxi maal een half miljoen gulden of een gevangenisstraf van maximaal twee jaar voorgesteld. Het wetsontwerp geeft de minister van economische zaken grote be voegdheid. Hij zal de vernietiging van een schip of de olie daarin kun nen gelasten. De staat kan een schip in beslag nemen of andere eigendom men van de rederij, als de boete niet wordt betaald. Het lozen van olie om een schip de lading of mensenlevens te redden, wordt niet bestraft. De territoriale wateren van Zuid-Afrika zijn 20 km breed. WASHINGTON (UPI, Reuter) Het Pentagon heeft gisteren het af treden bekend gemaakt van de mini ster voor het leger. Stanley R. Resor. In een brief aan de minister van de fensie, Meivin Laird, gaf Resor als reden van zijn ontslag op, dat „grote re aandacht voor mijn gezin reeds lang gewenst is" Resor was zes jaar minister en diende reeds onder Lyn don Johnson.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11