en Heath voor beslissing Amerikaanse Senaat stemt tegen SST Amerikaanse Europa niet troepen in gehalveerd Pierre Dil solidair met Zambia ,v Rechter in Leningrad vonnist conform eis Zuid-Afrika heeft de censuur verscherpt Marsschip van Russen eerder dan Mariner Geslaagd 9 VRIJDAG 21 MEI 1971 Van een onzer verslaggevers PARIJS (Reuter, UPI, AP) President Georges Pompidou van- en premier Edward Heath van Engeland hebben gisteren tweedaags gesprek geopend met een beschouwing van de plaats an Europa in de wereld en het effect daarvan op de Europese in- ellingen. Dit verklaarde een Franse woordvorder, die de atmosfeer Is vriendelijk en ontspannen beschreef. Ingelichte kringen zeiden, dat de leiders hebben gesproken over politieke toekomst van Europa op nge termijn met inbegrip van de Dgelijkheid van een Westeuropese nfederatie een onderwerp, waar- ior Pompidou dit jaar herhaaldelijk ndacht heeft gevraagd. De bespre ngen op de eerste verdieping van t Elysee werden slechts door tolken jgewoond. De staatslieden kwamen vrij snel ereen, elk detail van de inhoud van gesfyekken aan de buitenwereld onthouden tot het einde van de reede dag. Naar verluidt zou geen idere informatie worden verstrekt in aanduidingen over de sfeer en iten, waarover wordt gesproken, ijkbaar wilden Pompidou en Heath orkomen, dat moeilijkheden die i het beginstadium konden ordoen, vroegtijdig bekend zouden arden. In afwijking van het tijdschema infereerden de staatslieden gister- ihtend drie in plaats van twee en n half uur. Daarna was er een kor- onderbreking, voordat aan een irklunch in de Murat-salon van het ysee werd begonnen. Tijdens de inch hadden Pompidou en Heath het er de verschillende methoden van menwerking tussen regering en rlement in beider landen. Dit gaf voedsel aan speculaties, dat twee leiders hadden gesproken er de mogelijk vijandige houding n het Britse parlement ten aanzien n toetreding tot de Europese ge- ienschap. Na de lunch strekten de infere.itiegangers even de benen in prachtige tuinen van het Elysee ider het genot van koffie en cognac. Behalve over de plaats van Europa de wereld zal naar verluidt ook órden gesproken over de stand van onderhandelingen over de Britse beding tot de Europese gemeen- lap, hoewel de resterende proble- |n opgelost moeten worden tussen keiand en de Zes te zamen. Een gedachtenwisseling over de in- _jnationale monetaire problemen, "ét inbegrip van het plan van" dc Zes ,ior een economische en monetaire The. staat eveneens op het program- a. Verwacht wordt, dat Pompidou fik wil spreken over de tóekomst ige 1 van het Britse pond sterling als p internationale reservevaluta is wat de Franse president be bouwt als een testcase voor de wer- llijke bereidheid van Engeland, een van Europa te worden. Franse functionarissen schrij- m Pompidou's besluit, Engeland zo fel mogelijk tot de Europese ge- [OSKOU, KAAP KENNEDY (Reu- UPI) Terwijl de lancering van Mariner 9 naar Mars opnieuw is iteld heeft de Sowjet-Unie agmiddag wel kans gezien een tenner naar de rode planeet te Het ruimtevaartuig Mars-2 is zijn 4659 kilo bijna vijf maal zo lar als de Mariner 9; wat voor waarnemingen het gaat doen is de berichten niet op te maken Je Mars-2 kan net als eerdere irsverkenners langs >de planeet iegen, hij kaft ook in een baan imheen worden gebracht, zoals met Mariner de bedoeling is. Tenslotte het mogelijk dat de Russen een iding op Mars willen proberen, sis zij dat vorig jaar op Venus de- n. Dp 'die laatste mogelijkheid lijkt commentaar van Tass te wijzen de nadruk legt op de noodzaak, ier te doen dan alleen maar langs- egen. „Tot nu toe hebben we alleen orlopige gegevens over de atmos- r van Mars, en die zullen gecon- leerd en verbeterd worden door onderzoek met behulp van lomatische stations", schreef .het ssische persbureau. In 1963 zond de Russische Mars-1 eerste beelden van de planeet naar aarde, maar sindsdien hebben oral de Amerikanen met hun Mari- daar onderzoek gepleegd, terwijl Russen zich met succes op mus concentreerden. In 1964 slukte een Russische Marsexpeditie ït de Zond-2 door storing in de ra- ïverbinding. Everest-expeditie geeft op KATMANDOE (AFP-Reuter) De «rnationale Everest-expeditie heeft ar plan opgegeven de top van deze ORste berg ter wereld te bereiken, 'lgens een boodschap van expeditie- Ider kolonel Robert zijn de twee 'itten Don Whillans en Dougal aston die de slotbeklimming moes- n maken er niet in geslaagd een 'takel te nemen op ongeveer 600 eter onder d etop. Bovendien zou 't weer niet erg gunstig zijn ge- eest. De twee alpinisten zijn uitgeput en J>3ten nu wat uit in hun laatste kamp 1 een hoogte van 8200 meter. meenschap toe te laten ten dele toe aan de initiatieven van Italië en West-Duitsland. Premier Ëmilio Co lombo en kanselier Willy Brandt zou den er bij Pompidou op hebben aan gedrongen, Heath te ontvangen en hem gewaarschuwd hebben voor de gevaren van een Franse afzonde ring. Pompidou zou daarna zelf het be sluit voor de conferentie met Heath hebben genomen, zonder zelfs onmid dellijk zijn minister van buitenlandse zaken, Maurice Schumann, op de hoogte te stellen. Toen hij dit deed, zo betoogden de Franse zegslieden, moet de president hebben beseft, dat hij niet kon dulden, de conferentie een mislukking te laten worden. In andere kringen ziet men echter ook verband met de jongste monetaire crisis, waarin West-Duitsland duide lijk tegen de wensen van Frankrijk heeft gehandeld. Een probleem, dat Pompidou mis schien ook ter sprake brengt is de vrees, dat de Franse taal door het Engels zal worden verdrongen, als de Britten in de gemeenschap worden toegelaten. Aan de vooravond van zijn bezoek aan België (volgende week) heeft de Franse president in een vraaggesprek met het Belgische blad Le Soir verklaard dat „als het Engels de voertaal van Europa zou worden, Europa nooit helemaal Euro pees zal zijn". Reden: „Het Engels is niet. alleen de taal van Engeland, maar vooral die van Amerika. En Europa kan slechts Europa zijn, als het zich van Amerika onderscheidt". Volgens Pompidou kan de Franse taal een der middelen worden, waar over Europa beschikt om zijn „per soonlijkheid tegenover de Verenigde Staten te bevestigen". Hij meent, dat België een belangrijke rol kan spelen in de francofonie, wellicht minder vanwege de plaats, die de Franse taal in België inneemt," als wel omdat Brussel de zetel van de gemeenschap is. Britse zegslieden hebben verklaard, dat Heath naar Parijs is gegaan om Pompidou ervan te overtuigen, dat Engeland er niet naar zal streven, het Frans als eerste taal van de Europese "gemeenschap te verdringen door hét Engels, Heath, die weet dat het Engels informeel in de gemeenschap al wordt gebruikt, ook al is Engeland geen lid) wil erkennen, dat het Frans, dat eeuwenlang de diplomatieke taal is geweest, binnen en buiten de Euro pese gemeenschap een nieuwe bloei periode beleeft. Opinie Dit vosje is in een zeer slechte toestand in een hos gevonden door een gezin uit Augsburg, West-Duitsland. Nadat het mee naar huis was genomen is het weer snel hersteld. De twee honden van het gezin hebben het vosje nu liefdevol opgenomen. WASHINGTON (Reuter, UPI) 1 deelnamen, te bestemmen voor voort- De Amerikaanse Senaat heeft zich woensdagavond met overtuigende meerderheid uitgesproken tegen de pogingen om de plannen voor een Amerikaans supersonisch vliegtuig, de SST, weer tot leven te brengen. De stemming betekende een belang rijke overwinning voor de tegenstan ders van het project, want het voor stel om de werkzaamheden aan de SST te hervatten werd met 58 tegen 37 stemmen afgewezen. Bij de stem ming van 24 maart was het stemmen- verschil aanmerkelijk geringer. Toen keerde de Senaat zich met 51 tegen 46 stemmen tegen het supersonische vliegtuig. De stemming ging over een amen dement, onverwacht aangenomen in het Huis van Afgevaardigden, om de 85 miljoen dollar schadevergoeding aan de firma's, die aan het project zetting van de ontwikkeling van de SST. Ondanks de steun, die het witte huis aan dit amendement gaf. lijkt met de afwijzing van de Senaat het lot van de SST bezegeld. Het ontwerp gaat nu terug naar het Huis van af gevaardigden, maar zelfs voorstan ders van het project achten het on waarschijnlijk, dat daar een nieuwe poging zal worden ondernomen het amendement toch door het Congres te krijgen. In kringen van het Witte Huis wijt men de nederlaag m de Senaat aan uitlatingen van Boeing-president Wil liam Allen, die vorige week verklaar de, dat hervatting van het werk aan het prototype tussen 500 miljoen en 1.000 miljoen dollar zou kosten. De SST had de concurrent van de Brits- Franse Concorde en de Russische Toepoelev-144 moeten worden. MOSKOU De rechtbank in Leningrad heeft de negen Russische Joden, die terechtstaan op beschuldiging van poging tot vliegtuig kaping en anti-Russische activiteiten veroordeeld tot een totaal van 41 jaar werkkamp met streng regime. Dit is uit Russische kringen in Moskou vernomen. Op twee na waren alle vonnissen conform de eis van de openbare aanklager. WASHINGTON (Reuter, AP, UPI, AFP) President Nixon heeft een belangrijke over winning behaald op een groep senatoren, die hem wilde dwingen de Amerikaanse troepen macht in Europa op korte termijn te halveren zonder te wachten op soortgelijke concessies van do Russen. Ondanks de goede vooruitzichten op toelating van Engeland tot de ge meenschap blijkt 60 percent van de Britten nog gekant te zijn tegen toe treding. Dit valt af te leiden uit een nieuw onderzoek van het bureau Louis Harris. Het werd gepubliceerd in het anti-EEG-blad Daily Express. Niettemin toonde het een kleine verschuiving ten gunste vari aanslui ting, vergeleken met een vorig onder zoek. Nu zijn 62 percent tegen, 20 percent voor en weet 18 percent het nog niet. In april was 63 percent te gen, 17 percent voor en wist 20 per cent het nog niet. In februari was 60 percent tegen. Onthullend is wellicht de constate ring van de opiniepeilers, dat 82 per cent van de Britten meent, dat het toch wel tot aansluiting zal komen... De Amerikaanse Senaat verwierp namelijk woensdagavond met 61 te gen 36 stemmen het amendement- Mansfield, dat de genoemde halvering beoogde. Thans verblijven ruim drie honderdduizend Amerikaanse militai ren in Europa. Mansfields voorstel verraste vorige week de regering- Nixon en bracht enige paniek teweeg. De Republikeinse fractieleider, Hugh Scott, liet zelfs weten, dat Nixon ze ker van zijn veto-recht gebruik zou maken als het voorstel (ingediend in de vorm van een amendement op een ontwerp tot verlenging van de dienst plichtwet met twee jaar) de meerder heid zou krijgen. Nixon beraadslaagde koortsachtig met Zijn adviseurs en het ministerie van buitenlandse zaken waarschuw de, dat dè voorgestelde terugtrekking de militaire veiligheid in Europa zou aantasten en de Amerikaanse positie bij onderhandelingen met de Sowj et- unie over wederzijdse troepenvermin dering zou verzwakken. De Russische partijleider Leonid Breznjew kwam Nixon vorige week vrijdag min of meer teJiulp door zich bereid te ver klaren tot besprekingen met de NA- VO-landen over wederzijdse vermin dering van de troepen in Europa. Voor het amendement Mansfield in stemming kwam, hadden de senato ren al afwijzend beschikt over drie compromis-voorstellen. Een voorstel van senator Nelson om het Ameri kaanse troepencontingent voor 30 juni 1974 tot de helft terug te brengen werd afgestemd met 63 tegen 26 stemmen. Een tweede voorstel van senator Birch Bayh om de troepen sterkte afhankelijk te maken van de kostendeling door de Europese landen wees de Senaat met 81 tegen 13 stem men af. Twee uur later en na veel gepraat in de wandelgangen dienden twee republikeinen en twee democra ten een voorstel in, dat zich beperkte tot het verzoek aan president Nixon met landen van het Warschau-Pact on derhandelingen te beginnen over een wederzijdse vermindering van de troepensterkte in Europa, zoals dat onlangs door Breznjew en Kosygin werd voorgesteld. Dit voorstel zou de president verplicht hebben elk half jaar rapport uit te brengen aan het Congres over het verloop van de on derhandelingen. Het werd echter met 73 tegen 24 stemmen verworpen. De Russische leider Breznjew heeft woensdag in Moskou tijdens een ge sprek van twee uur met de op bezoek zijnde Canadese premier Pierre Tru- deau onderstreept, dat de NAVO nu op zijn voorstel inzake wederzijdse troepenvermindering in Europa moet reageren. Naar van Canadese zijde werd vernomen, bracht de Russische partijleider opnieuw de Russische wens tot een spoedig begin van be sprekingen over die kwestie tot uiting. Hij liet zich echter niet uit over de voorbereidende stappen, die voor zulke besprekingen genomen zouden moeten worden. Op een persconferentie aan het slot van zijn bezoek aan Moskou zei Tru- deau gisteren, dat het Westen in alle ernst het Sowjet-initiatief voor ver mindering van de troepensterkte in Europa in overweging moet nemen. Trudeau voegde daaraan toe. dat Ca nada allang voor een evenwichtige en wederzijdse vermindering van de troepen was en dat hij „dankbaar was voor de gelegenheid het onder werp hier te kunnen bespreken". Trudeau heeft tijdens zijn overleg in Moskou met zijn gastheren afgespro ken elk jaar de ministers van buiten landse zaken van beide landen van gedachten te laten wisselen over bila terale en internationale problemen. De Westduitse minister van defen sie Helmut Schmidt, heeft de ver wachting uitgesproken, dat oost-west- overleg over wederzijdse troepenver mindering in 1972 of 1973 mogelijk zal worden. De zwaarste straf van tien jaar werkkamp ging naar Gilia Boetman een 38-jarige technicus die beschul digd was van hoogverraad. De andere beklaagde, die van hetzelfde beschul digd werd. Mikhail Korenbilt, (33) kreeg zeven jaar, een jaar minder dan de eis. Met uitzondering van een beklaag de waren alle negen ervan beschul digd op de hoogte te zijn geweest van een komplot om een Russisch vlieg tuig naar Zweden te kapen en op eni ge wijze aan de voorbereiding ervan te hebben meegeholpen. Zoals bekend zijn In het eerste pro ces rond deze kapingsaffaire al twaalf anderen, voor het merendeel Joden, veroordeeld tot straffen varië rend van vier tot vijftien jaar werk kamp. Dit eerste proces deed eind vo rig jaar in de gehele wereld flinke deining ontstaan, omdat de rechter toen tot twee doodstraffen kwam. In hoger beroep werden deze straffen later gewijzigd in vijftien jaar werk kamp. De overige straffen, die in dit tweede proces zijn uitgedeeld en die alle werkkamp met streng regime betreffen zijn: Lassil Kaminski 5 jaar, Lew Jagman 5 jaar, Wladimir Mogilewer 4 jaar, Lew Korenbilt en Wiktor Bogoeslawski elk drie jaar, Solomon Dreizner drie jaar en Wiktor Sjtilban3 een jaar. Het proces in Leningrad begon vo rige week dinsdag en werd deze week woensdag pas afgesloten met de plei dooien. Daarna trok rechter mevrouw Nina Isakowa zich samen met de twee andere leden van de rechtbank terug om zich over de vonnissen te beraden. Het officiële Russische pers bureau TASS heeft het proces aange merkt als openbaar, maar in feite hebben alleen mensen met een spe ciaal toegangsbewijs het proces kun nen bijwonen. Deze bewijzen werden door de rechter uitgedeeld. Ook over de manier, waarop de verdachten zich hebben gedragen be staat onzekerheid. Volgens TASS hebben alle negen schuld bekend, maar Joodse kringen in Leningrad en Moskou hebben herhaaldelijk gemeld, dat er verschillende verdachten en getuigen waren, die geweigerd heb ben verklaringen af te leggen, omdat het proces naar hun mening onwettig Aan de Scholengemeen schap Caland slaagden voor het gymna siumexamen de volgende kandidaten: Alp ha's: Frank Beldnk. Jet Eikenaar. Jeanke Jonkers, Gerry Kersten. Tlrtsah Levie, Sylvia Lobbe. Elly van Looljen, Ellen van der MelJ. Mies Westerveld; Bèta's: Sylvia van Drunen Uttel. Geert Dulzendstraal. Dirk Jan Frijllng. Gerdlen Goosen. Aad van der Graaf, Koen Knapper, Hans Meijer. Margriet Nleuwcnburg, Albert Plak, Evelien Preln, Slmone Rol, Harry Roos, Pim de Rulgh, Wouter Verhoef, Hans Vissers, Len van der Wal, Hein van wijk, Plet zijnen. JOHANNESBURG (Reuter) Ondanks groeiende binnenland se oppositie is de censuur in Zuid-Afrika de laatste tijd aan zienlijk verscherpt. Het Huis van afgevaardigden nam on langs een amendement aan op de wet op publikaties en amu sement, waardoor de bevoegd heden van de Raad voor de con trole op publikaties aan?ienlijk worden uitgebreid. De eerste versie van het amende ment trok de regering in, geschrok ken door de golf van kritiek die van vele kanten los kwam. De tweede wat gematigde, versie ontmoette evenmin veel welwillendheid van de oppositie voerende Verenigde partij en van een deel van vooral de engels- talige pers. Dank zij de grote meer derheid in het parlement van de re gerende Nationale partij werd het amendement zonder moeilijkheden, maar niet zonder protest aangeno men. Sprekers van de oppositie noemden de Raad voor controle op publikaties een „dictator van het Zuidafrikaanse denken" en zeiden dat hij zo „kwe zelachtig en kleinzielig" is dat het een belachelijke instelling is gewor den. Het amendement geeft de raad de bevoegdheid een eigen korps van inspecteurs samen te stellen, die de naleving van de censuurwetten moe ten controleren. De oppositie heeft het korps al de naam „gluurders korps" gegeven. Voorts,zal de raad zich voortaan met een waas van geheimzinnigheid omgeven. Hij kan achter gesloten deuren zonder opgaaf van redenen besluiten tot het verbieden of censu reren van publikaties, zonder daar la ter verantwoording over af te hoeven leggen. Het nieuwe amendement ver biedt „polemieken" een term die niet gedefinieerd wordt over alle films die door de raad nog niet voor openbire vertoning zijn vrijgegeven. Filmverhuurkantoren moeten alles achterwege laten wat de beslissingen van de raad zou kunnen beïnvloeden. In de hitte van de parlementaire debatten verklaarde de staatssecreta ris van binnenlandse zaken, Schalk van der Merwe, dat er geen censuur bestaat in Zuid-Afrika. Enkele weken eerder had minister van binnenlandse zaken, Theo Gerdener, echter al ont huld dat 5.758 publikaties zijn verbo den sinds 1963, het jaar dat de wet op publikaties en amusement van kracht werd. Op de lijst van laakbare lite ratuur, die eens in de twee maanden wordt aangevuld in de staatscourant, staan voorts bijna 13.000 verboden boeken. Films, tijdschriften, boeken en to neelstukken worden verboden of in gecensureerde vorm uitgegeven op grond van „laakbare politieke inzich ten, naaktheid, of geweldpleging" gewoonlijk ook in die volgorde. Alles wat ruikt naar communisme of i- deeën over een multiraciale samenle ving komt helemaal niet voor publi- katie in aanmerking. Maar ook ver boden zijn het Amerikaanse week blad „Playboy" en films als „Bonnie and Clyde" en de meeste films waar in de Amerikaanse negeracteur Sid ney Poitier meespeelt. door Harm Lamberts Pierre Dil beantwoordt in geen enkel op zicht aan het gangbare beeld van een domi nee. Toen ik hem voor de eerste keer ont moette in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka zag ik een man achter een bureau te midden van loodsen vol etenswaren, rekeningen con trolerend, telefoongesprekken voerend met leveranciers en werk verdelend. Een dyna mische man, die geloof en kerk op indruk wekkende manier vorm geeft in een ont wikkelingsland. Met een kleine kern vaste medewerkers en hon derden vrijwilligers trekt hij zich het lot aan van de hongerigen, de ondervoeden, de armen, de werklozen en vindt ook nog tijd om alles te doen wat mogelijk is voor de ontreohte Afrikanen in Zuid- en Zuidwest-Afrika, Rhodesië en de Portu gese koloniën. Hij is deze week in Nederland aan gekomen om de mensen hier warm te maken voor dat werk en geld in te zamelen, zodat ze het kunnen blijven doen. Pierre Dil, geboren in Haarlem, ging in 1957 naar Zuid-Afrika, waar hij voor een bank ging werken. In 1958 trouwde hij er en besloot in Zuid- Afrika te blijven. Hij werd christen en ging naar een Anglicaanse theologische hogeschool om er op geleid te worden tot dominee Door zijn theologi sche studie en intensieve contacten met Afrikaan se studenten kreeg Pierre Dil een steeds grotere afkeer van de apartheidsideologie en steeds vaker werd hij geconfronteerd met de schrijnende onge lijkheid in de Zuidafrikaanse samenleving. Later in Pretoria, toen hij gevangenispredikant was, geestelijk verzorger van een kliniek voor alcoho listen en ziekenhuispredikant, kwam hij dagelijks in aanraking met de gevolgen van de apartheid. Hij stichtte de christelijke broederschap, een orga nisatie, die Afrikanen en blanken de gelegenheid gaf samen de problemen van een apartheidsmaat schappij te bespreken. Het was in feite een illega le beweging, maar de Zuidafrikaanse politie ont hield zich vooralsnog van directe actie. Wel kre gen Pierre Dil en zijn vrouw talrijke dreigbrieven en zijn gemeenteleden ontvingen brieven waarin hun dominee werd afgeschilderd als een gevaarlij ke communist. Op sterven Tot twee keer toe weigerden de Zuidafrikaanse autoriteiten hem de Zuidafrikaanse nationaliteit te geven en toen zijn vader in Nederland op sterven lag, mocht hij wel het land uit, maar zou er niet meer in mogen. In 1967 vroeg een jonge gevange ne, Van Zyl, of Pierre Dil een brief voor zijn verloofde voor hem de gevangenis uit wilde smok kelen. Op het moment dat de gevangene de brief aan hem gaf. stapte een politieman uit een kast in de kamer en arresteerde Pierre Dil. De zaak kwam voor en ds. Dil werd veroordeeld tot ruim honderd gulden boete en kreeg dertien dagen de tijd om Zuid-Afrika te verlaten. Hij ging naar Engeland en werd korte tijd later uitgezonden naar Zambia. Daar werkt hij nu sinds vier jaar. In Zambia ontmoette ik Pierre Dil op het kantoor van de Lusaka Nutrition Group, even buiten de Zambiaanse hoofdstad. Hij leidt er zo'n tweehonderd voedingscentra, die verspreid liggen over heel Zambia. Die centra hebben nu een omzet van meer dan honderdduizend gulden per maand en zonder overdrijving kunnen we schrijven dat ds. Dil en zijn mensen een van de grootste, zo niet de grootste voedselhandel van Zambia hebben. Het PIERRE DIL is geen liefdadigheidswerk dat afhankelijk is van de goedgeefsheid van anderen, maar een commer ciële instelling die het voedsel iets boven de kost prijs verkoopt en zich daardoor zelf bedruipt. Al leen voor de salarissen van de vaste medewerkers doet men een beroep op hulporganisaties en parti- kulieren. Pierre Dil begon dit werk omdat inZambia brede lagen van de bevolking ondervoed zijn. Daardoor ontstaat een vicieuze cirkel van onder voeding, slapte, ziekte, ongeschiktheid voor arbeid, geen geld om goed eten te kopen, enzovoort. De voedselprijzen, die de „gewone" handelaren bere kenen zijn vaak onnodig zeer hoog. Ze maken winsten van honderd tot driehonderd procent. De gewone Zambianen kunnen daardoor geen goed eten kopen met alle gevolgen van dien. Het is een van de redenen dat in Zambia de kindersterfte nog zeer hoog is. Eep recent onderzoek heeft aan getoond, dat vier van de tien kinderen in Zambia sterven voor hun vijfde verjaardag. De Zambiaan se regering probeert nu de prijzen in de hand te houden, maar tot dusver is de prijscontrole weinig effectief gebleken. Belangstelling Ds. Dil Is ln ons land om belangstelling te wek ken voor een drietal andere projekten die spoedig van start zullen gaan: het opzetten van een nieuwsdienst te behoeve van de Afrikaanse poli tieke leiders, die een maandelijks en zo mogelijk tweewekelijks orgaan zal samenstellen met nieuws over en uit de door blanke minderheidsregimes geregeerde landen in zuidelijk Afrika, in de twee de plaats het tot ontwikkeling brengen van land- bouwtrainingscentra in de sloppenwijken rondom Loesaka en in, de derde plaats de oprichting van een oecumenisch centrum in een dichtbevolkte wijk van de Zambiaanse hoofdstad. In zuidelijk Afrika zijn een groot aantal belang rijke ontwikkelingen aan de gang: de bouw van de Cabora Bassadam in Mozambique, die voor heel zuidelijk Afrika verstrekkende gevolgen zal hebben; de strijd tussen de verlichten en ver krampten in Zuid-Afrika; de mogelijkheid dat de bantoestan Transkei zogenaamd onafhankelijk zal worden; de dialoogpolitiek van de regering-Vor- ster; de bouw van een atoomcentrale in Zuid- Afrika; het invoeren van apartheidswetten in Rhodesië; de strijd van de bevrijdingsbewegingen. Samen met een zevental deskundigen van de uni versiteit van Zambia wil Pierre Dil nu een blad gaan uitgeven dat grondige en betrouwbare infor matie zal verschaffen over de gebeurtenissen in de door blanken geregeerde Afrikaanse landen. Het blad zal uitsluitend beschikbaar gestéld worden aan de politieke leiders in de Afrikaanse landen, zodat ze voor hun beleidsbeslissingen kunnen af gaan op betrouwbare en aktuele informatie. Door dat er maar zeer weinig Afrikanen in staat zijn Portugese en Zuidafrikaanse bronnen te raadple gen, voorziet deze nieuwsdienst in een grote be hoefte, aldus Pierre Dil. Een tweede projekt, dat volgende maand van start gaat, is het in ontwikkeling brengen van een aantal landbouwtrainingscentra in de overbevolkte wijken aan de buitenkant van Loesaka. De men sen leven daar in zeer precaire omstandigheden en hebben de allergrootste moeite dagelijks een beet je eten bij elkaar te schrapen. Er is geen werk, er zijn te weinig scholen, er zijn geen sociale voorzie ningen. Net als overal elders in Afrika zijn ook in Zambia drommen mensen van het platteland naar de steden getrokken in de hoop daar een beter bestaan te krijgen. Ze leven nu in uiterst armoe dige omstandigheden aan de randen van de ste den. Door het inschakelen van landbouwdeskundi gen en het beschikbaar stellen van zaad en kunst mest, hopen Pierre Dil en zijn medewerkers deze mensen te leren hun eigen voedsel te verbouwen op de kleine stukjes grond waar ze leven. Inmid dels heeft de NOVIB al honderdduizend gulden beschikbaar gesteld voor dit projekt. Oecumenisch centrum Volgende maand zal in Makeni, een overbevolk te wijk van Loesaka ook een oecumenisch cen trum geopend worden. De enige plaats waar de mensen tot nu toe hun dagelijkse strijd om het naakte bestaan een beetje kunnen vergeten, zijn bierhallen. Deze hebben echter maar al te vaak een funeste invloed op het gezinsleven van de Zambianen. Het oecumenisch centrum, dat Pierre Dil en de zijnen van de grond hopen te krijgen, wil nieuwe hoop wekken in de harten van mensen die nu in volslagen uitzichtloze omstandigheden van de ene in de andere dag leven. Door middel van zondagse bijeenkomsten, bijbelstudiegroepen, het inrichten van een bibliotheek en leeszalen, het vertonen van films, het verlenen van medische hulp, het beschikbaar stellen van goedkoop eten en tal van sociale activiteiten, wil Pierre Dil het leven van duizenden Zambianen weer de moeite waard maken. We hebben nog de kans om solidair te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9