drijft Rijn af Groei van bevolking kleiner dan verwacht NV SH verspeelt zendmachtiging Steenkamp ruimte op zoekt naar begroting Kant en Klare kunsthars vulpasta "Lange gifwolk i 11 h* Zeven jaar voor vergiftiging man Mej. Klompé in omstreden pauselijke commissie een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei Veel bijval voor prof. Tenhaeff 7 VRIJDAG 21 MEI 1971 DEN HAAG De toenemende tendens noc kleinere gezinnen te vormen en de grotere sterfte, die zich de laatste tijd vooral onder de mannen voordoet, zijn er de oorzaak van. dat de Neder landse bevolking minder snel zal groeien dan aanvankelijk werd gedacht. ijn een onzer verslaggevers JoBITH Rijkswaterstaat had (leravond In de Rijn bij Lobith nog en sporen gevonden van de chemi- e stof, die eerder deze week in de n in Duitsland een massale vis- rfte veroorzaakte. Iet gif is een houtconserverings- Idel, dat begin deze week in de g, een zijrivier van de Rijn is ge- 5d. Volgens Duitse autoriteiten zijn de Sieg en in de Rijn tienduizen- vissen gestorven door gebrek aan rstof. dat door het gif werd ver- Raakt. De gifwolk werd vannacht I Nederland verwacht. Het is moge- I ..dat'de stof hier geen kwaad I «er zal aanrichten doordat het al -k verdund is. iikele dagen geleden zijn bij Lo- [|h al massa's dode vis gesignaleerd. V«ze Vissterfte was veroorzaakt door 3 hoeveelheid blauwzuur, dat bij aanvaring in de Rijn terecht was lomen. De schippers in de ichthaven hebben door het blauw- lir een tijdlang in een bijna on- aglijke stank gezeten. Nixon wil Zuid -Afrika niet isoleren Washington. Reuter presi- lt Nixon heeft afwijzend beschikt een pleidooi van de twaalf negers iet Huis van Afgevaardigden om economische en diplomatieke be kingen met Zuid-Afrika te ver een wegens de rassenpolitiek van land. een verklaring van het Witte s wordt gezegd, dat een isolement Zuid-Afrika Amerika de moge- leid zou ontnemen de ontwikke- van dat land op constructieve te beïnvloeden, terwijl de erikanen ook zouden zijn afge- V den van de mensen die zij willen ^pen, de niet-blanken. Berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek dat Nederland in het jaar 2000 twintig miljoen inwo ners zou tellen, in 1967 kwam het tot de conclusie dat dit cijfer 17,9 mil joen moest zijn. Op grond van de jongste ontwikkelingen in de bevol kingsgroei voorspelt het CBS nu voor het jaar 2000 een aantal inwoners van ruim 17 miljoen. Dit recente cijfer en andere gege vens over de groei van de bevolking in Nederland in de jaren 1970 tot 2000 zullen binnenkort door het CBS wor den gepubliceerd. In deze publikatie wordt verder, ondanks de afnemende groei van de bevolking, voor de komende jaren een nieuwe geboortengolf aangekon digd. Oorzaak: de sterke neiging om jonger te trouwen. Verder heeft zich het effect voorgedaan dat de geboor- tenregeling in de gezinnen een uitstel van de geboorten betekende, maar geen afstel. De „wachttijd" tussen huwelijk en geboorte van het eerste kind is gemiddeld groter geworden. Na 1975, aldus de verwachting, 'reedt een stabilisatie in op een lager niveau dan voor 1965. Met de nieuwe geboor tengolf heeft ook de geboortengolf van 1946 te maken, die in de volgen de generatie doorwerkt. Het jonger trouwen en de nieuwe geboortengolf verhinderen echter niet, dat de bevolking over een kleine dertig jaar bijna één miljoen mensen minder zal tellen dan vier jaar gele den nog werd gedacht. Hoe belang rijk deze vertraging ook mag zijn, de aanwas van de bevolking zal tot 2000 toch nog 4,1 miljoen bedragen. Dat betekent toch nog een indrukwekken de vermeerdering met eenderde deel. Bij de berekeningen van het CBS in 1967 was reeds verondersteld dat de sterfte onder de mannen zou toe nemen. De ervaring van de laatste jaren heeft een nog ongunstiger Deeld gegeven. De toename van de sterfte deed zich in meer leeftijdsgroepen voor. Ook onder de vrouwen moest een wat ongunstiger sterfte-ontwik- keling worden geconstateerd. Verandering Van onze parlementsredactie PEN HAAG Prof. dr. P. A. J. Steenkamp zal bij zijn infor- Itiepoging ernstig onderzoeken, in hoeverre het mogelijk zal zijn, Staande overheidstaken te beëindigen om ruimte te scheppen nieuwe collectieve voorzieningen. name de president van De Ne- idsche Bank, prof. dr. .J Zijl- heeft de informateur er in 'n jk, dat woensdag is gehouden, op izen, dat de groei van de collec- bestedingen ongehoord is en dat •t algemeen de overbesteding - worden gestopt, nr. Zijlstra, en ook de voorzitter V de SER, drs. J. W. de Pous, heb- de informateur gezegd, dat eerst op zaken moet worden gesteld in economie van het land. Prof. IXfckamp liet woensdagavond op persconferentie merken dat deze Omring mogelijk een jaar of twee duren. Het tekort op de lopende iatning van de betalingsbalans is 1,7 ard; het tekort wordt nog gedeel- k verhuld door de dollarstroom ons land. De overbesteding is ts nog bijzonder groot. De prijs ingen blijven aanhouden. De ren- iteit van de bedrijven is slecht investeringen lopen terug, verband met dat laatste moet den bezien of het nog nodig is, de Bteringen af te remmen en zo ja it dan alleen moet gebeuren in Westen van het land. Prof. Steen ap bestudeert de weerslag van 1 maatregel nog. Daarbij is vooral y ressant, in hoeverre kan worden racht dat belangrijke onderne- gai, die zich in ons land zouden en vestigen, naar elders zullen A Ijken, zodra de investeringen ^Jen beperkt. j dit alles komt ook nog dat de ilgen van een voortzetting van ongewijzigde beleid van het kabi- De Jong niet duidelijk zijn. In algemeen kan worden gezegd, dat voortzetting van dat beleid bij- Ier kostbaar zou zijn, maar verder chlllen naar de informateur in gesprekken heeft ontdekt vrij- alle meningen over de definiëring het ongewijzigde beleid. Ook in Drente 600 miljard ibieke meter aardgas Van een verslaggever !N HAAG Volgens Franse pu- ties zou het geschatte aardgas- komen in Drente 600 miljard ku- meter groot zijn en een calori- waarde hebben van 9500 kcal. t zegt het socialistische kamerlid r. A. P. Oele in schriftelijke vra- aan minister Nelissen. De heer vraagt of er onderhandelingen de zijn met Gaz de France voor wering van een aanvullende hoe- teid aardgas, waarbij in de eerste Is zou zijn gedacht aan Drents heer Oele maakt verder gewag de levering van aardgas aan faerse en Italiaanse ondernemin- in de periode 1975 - 1995. Het zou bij gaan om minstens 130 miljard eke meter. olkstelling duurder lan werd verwacht (Van een verslaggever) JEN HAAG De volkstelling pt achteraf veel duurder te zijn gorden dan was verwacht. Dit de minister van economische (ook namens zijn collega van jienlandse zaken) geantwoord op e" van het lioerale Kamerlid Ko- (VVD). blgens de minister is het op dit bent nog niet mogelijk de omvang 'de verschillende kostenverhogen- actoren vast te stellen. Dat komt dat de vereniging van Neder- lse gemeenten pas in het najaar zal zijn met een onderzoek naar *lra kosten. het onderhoud, dat prof. Steenkamp heeft gehad met de directeur van het Centraal Planbureau, prof. dr. C. A. van de Beid, is hij er niet achter gekomen, welke definitie de juiste is. De informateur heeft prof. Van de- Beid nu berekeningen gevraagd, vooral om een inzicht te krijgen in de stijging van de sociale verzekeringen en de mogelijkheden, de aow-uitke- ringen op het niveau van het mini mum-loon te brengen. Prof. Steen kamp zei in zijn gesprek met prof. Van de Beid te zijn geschrokken van de stijging van de huursubsidies: van vijfhonderd miljoen in 1971 tot ze venhonderd miljoen in 1972. Hoewel prof. Steenkamp niet over dreven dramatisch wilde doen en verzekerde, niet handenwringend rond te lopen, concludeerde hij aan het einde van zijn persconferentie wel dat de economische situatie van ons land bijzonder moeilijk is. „Ik zie niet dat het nieuwe kabinet goede wittebroodsweken krijgt," zei de in formateur. Hij heeft Hemelvaartsdag besteed aan een gesprek met de de missionaire minister van sociale za ken, de heer Roolvink en met het doorlezen van stukken. Morgen en zaterdag ontvangt hij minister Lardi- nois (landbouw), de drie voorzitters van de vakcentrales, Terheide, Mer- tens en Lanser, vertegenwoordigers van de werkgevers, Bakkenist en Van Boven, de voorzitters van de land bouworganisaties, Knottnerus, Mer- tens en Zijlstra, en de heren Van de Weele, De Mooy en Perquin van de middenstandsorganisaties. Prof. Steenkamp vertelde intussen al een koffer vol verzoekschriften uit het land te hebben gekregen. „Er is er geen bij, waarbij geld wordt aan geboden", zei Steenkamp. Ook doen sommigen hem een aanbod voor het bezetten van een ministerspost of tot het gebruiken van een saunabad. Tenslotte zijn er, die prof. Steenkamp het verzoek hebben gedaan, veel vrouwen als minister aan te stellen. De nieuwe berekeningen van het CBS bevestigen het proces van de voortgaande veroudering van de be volking. De jongere leeftijdsgroepen zullen minder sterk vertegenwoordigd zijn. Over de samenstelling van de be volking is het volgende uitgerekend: Er komen, ondanks het mindere aan tal kinderen per gezin, meer baby's door het groter aantal jonge gezinnen. Een enkel cijfer: in het jaar 2000 zal het aantal zuigelingen 291.300 of ruim 19 procent meer bedragen dan op 1 januari 1970. In de komrnde jaren zal dit aantal vooral stijgen (geboorten golf). Het aantal leerplichtige kinde- rén neemt de komende dertig jaren met 17'/2 procent toe. Na 1985 is voor deze groep de geboortengolf voorbij en gaat de groei geleidelijker. De leeftijdsgroep van 20 tot en met 64 jaar (de produktieve groep) neemt sterker toe (38 procent) dan de totale bevolking (32 procent). De groep van 35 tot 64 jaar groeit zelfs met 45 pro cent. Dit houdt ook een veroudering in van de produktieve groep. Verder wordt in de groep van de bejaarden een sterkere veroudering verwacht. Interessant zijn de cijfers van de verhouding tussen de produktieve groep tegenover de jongeren en oude ren, voor wie de eerste groep moet zorgen. Op het ogenblik telt men te genover honderd personen van twin tig tot en met 64 jaar negentien be jaarden. Dit aantal zal in 1980 onge veer twintig bedragen en op dit ni veau blijven schommelen. Het aantal jongeren vermindert aanzienlijk tegenover de produktieve groep: nu 66 jongeren tegenover 100 van 20 tot en met 64 jaar. Dit aantal wordt over dertig jaar op 57 geschat. Opvallend is ook dat het aantal gezinnen veel sterker zal stijgen dan de groei van de bevolking. De ver meerdering van de gezinnen zal ruim 47 procent bedragen. Vooral in de eerstkomende jaren, aldus de waarschuwende cijfers van het CBS met het oog op het woning- beleid, zal de stijging van het aantal gezinnen bijzonder fors zijn. Het aan tal gezinnen van 3.3 mllioen groeit uit tot 4,8 milioen in het jaar 2000. Het CBS tekent hierbij nog aan, dat behalve met deze groei ook reke ning moet worden gehouden met an deren, die aanspraak maken op een huis. Alternatief De recente cijfers over de bevol kingsgroei worden onder voorbehoud gege\ten. Het kan best zijn, aldus een conclusie, dat de bevolking toch ster ker zal groeien. Met een alternatieve berekening komt men uit op 17,8 mil joen in het jaar 2000. Voor deze laatste berekening wor den de volgende argumenten ge noemd: de sterfte kan zich gunstiger ontwikkelen en de immigratie van buitenlandse arbeiders kan de groei van de bevolking positief beïnvloe den. Ook is het mogelijk, dat ondanks de geboortenregeling de gezinnen ge middeld toch wat groter zullen zijn dan nu wordt gedacht. Aan de andere kant kunnen weer ingrijpende veran deringen op sociaal en economisch gebied de bevolkingsgroei verder af remmen. Maar deze mogelijke facto ren kunnen moeilijk in de berekenin gen van het CBS worden opgenomen. DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft de 63-jarige A. V. uit Breda, die in de periode maart tot mei 1970 haar man door vergiftiginj met thallium om het leven heeft ge bracht, veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf me aftrek van voorar rest en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Op 5 mei eiste de advocaat-generaal tegen haar bevestiging van het vonnis de rechtbank te Breda, die haar had veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Katholieke bond overheidspersoneel steunt bouwvakkers Van een verslaggever BREDA Het bestuur van de af deling Breda van de Katholieke bond van overheidspersoneel (KABO) heeft donderdag morele en daadwerkelijke steun toegezegd aan de stakende bouwvakbonden. Dit omdat „iedereen weet dat u als bouwvakbonden het spits met afbijten voor de onderhan delingen over andere CAO's. Uw ac ties zullen ook in onze sector van het overheidspersoneel gevolgen hebben", aldus schrijft het bestuur van het KABO aan de bouwvakbonden. Maandagavond wordt er in Amici- tia in Den Haag een demonstratieve bijeenkomst gehouden van stakende bouwvakkers en schilders. Sprekers zijn voorzitter H. ter Heide van het NVV en J. H. Hazes van de Christe lijke bouwbond. Woensdag werd er op 150 objecten voor onbepaalde tijd gestaakt. Daar bij waren ruim 7500 bouwvakkers be trokken. door vergiftiging Regering wacht met officieel bericht t leven heeft ge- O O J J Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De NVSH houdt er sterk rekening mee, dat de regering haar met ingang van het nieuwe winterseizoen (1 oktober) de machtiging om voor radio en televisie uitzendingen te verzorgen, zal ontnemen. Het bestuur van de NVSH heeft nog geen officieel bericht ontvangen, maar bij navraag in Den Haag heeft men wel een bevestigend antwoord op de vraag gekregen. Het schijnt hier te gaan om een principebeslis sing van de ministerraad. Het kabinet wilde deze beslissing echter nog lie ver even binnenskamers houden, om het niet de schijn te geven, dat deze beslissing genomen zou zijn naar aanleiding van de zondag door de NVSH uitgezonden voorlichtingsfilm „Growing up". Bij de NVSH heeft men trouwens ook niet de indruk, dat de vertoning van deze film van invloed is geweest op de kabinetsbeslissing aangezien deze al van enige tijd geleden zou dateren en de film pas deze week voor de televisie is geweest. Overi gens is het bestuur van de NVSH niet van plan zich bij de beslissing van de regering neer te leggen. Zodra men de officiële brief in handen heeft, wil Wat slecht te repareren lijkt lukt met PORION, de in Zwitserland ontwikkelde universele kunsthars VUL/STOP/PLAMUUR-MASSA. Gebruiksgereed, geen verlies van resten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk klusje. Hecht op al les; op hout, steen, beton, metaal, tegels, glas, noem maar op, en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijkvoorde handen. Krimpt niet, set niet uit, scheurt niet. -w, In emmertjes van 1 kg f 8.55, 2 kg f 15.30, 5 kg f29.95, bij dhz-, verf-, ijzerwinkels. ROME (AFP) De pauselijke commissie voor rechtvaardigheid en vrede heeft woensdag de samenstel ling bekendgemaakt van het door haar ingestelde „studiecomité voor de vrede en de internationale gemeen schap". Een van de leden is dr. Mar- ga Klompé, demissionair minister van c.r.m. Het comité komt in de plaats van de afdeling voor vredesvraag stukken. waarvan de secretaris, de Fransman Philippe La Chapelle, ont slag heeft genomen. De Nederlandse priester Mare Reuver, die eveneens ontslag had genomen, is als adviseur van het comité opgevolgd door een Engelsman, Frederik Baker. Voorzitter van het nieuwe comité is de Italiaan Vittorio Veronese, presi dent van de „Banco di Roma". Er zijn vijf leden, onder wie dr. Klompé. De overige comité-leden zijn hoogleraren uit Japan, Brazilië, Canada en Togo. Scheveningen bouwt aan zijn toe komst. Op de boulevard worden met spoed enige van ouds gezellige zitjes omgeturnd in voedertroggen, opdat de dagjesgast zich kan weldoen met nassiballen en nog meer frites. Gek is dat. In Scheveningen is het heel eenvoudig om aan de nodige mondkost te komen, zolang men maar niet een heel gewone maaltijd verlangd. Men kan er zich te goed doen aan alle worst-, croquet- en patatesvaria- ties, men kan staandebeens of op een kruk zittend zich voeden met belegde broodjes. Men kan ook gaan dineren. Com pleet met kaarslicht en een bloeme tje in zilveren vaasje op tafel. Met bestofte wijnfles en cognacnacroemer bij de mocca na Maar het is niet zo eenvoudig voor een gemiddelde prijs een etentje buitenshuis te versieren. Natuurlijk zijn ze er wel. de hotels en restaurants, maar de kunst zeischappen per bus rondtoerend, daar een gereserveerde maaltijd vinden. Het zal wel zakelijk uitgekiend zijn. dat de uitersten aleen in Sche veningen het beste aan hun trekken komen. Tenslotte is de gematigde mens Badplaats een plaats te veroveren, daar menig maal in die etablissementen de een uitzondering aan het worden Het moet of pure lol zijn, muntje in de automaat en trekken: lik mayo- naisevet op de olie-aardappel of pre cieus een doorzichtig schijfje ge rookte zalm en een toostje geser veerd in blank servet... Wat helemaal ontbreekt, dat zijn de gezellige intieme eethuisjes. Aan de boulevard was. tenminste toen wij er waren, het leuke Hon gaarse ook helemaal potdicht. Een bordje op de deur of dit permanent er is of dat de toevalsfactor van de vrije dag ons trof, kan blijkbaar ook al niet meer lijden Kijk, dat vind ik nu net precies wat in Scheveningen ontbreekt. Het is er fleurig flaneren, er zijn leuke winkeltjes, bizarre souvenirs tot en met een Duits kinder Diml-cos- tuumpje in fantasieuitvoering toe., maar er is niet de gemoedelijkheid die bij het mens-in-vakantiestem- ming past. De Pier. die bestemd was om een natuurlijke uitloop van de boulevard te zijn, is grimmig afgesloten en ge reserveerd voor de extra-betalers. En forse betalers. De Hagenaars denken daar niet aan. Het vooroor logse elite-pierverkeer is geschiede nis geworden. Alleen de toerist, die wat losser in zijn geld zit en eenma lig de sensatie van een wandeling recht de zee in wel eens wil hebben, telt de guldens nog neer Men kan zich afvragen of tien toe risten, die twee kwartjes toegang betalen overigens niet meer inben- gen dan drie die twee gulden neer tellen. De automatieken in de boulevard- wand leveren zo eigenlijk ook voer voor psychologen Het comité wordt bijgestaan door een aantal adviseurs. Het plotselinge vertrek van pater Mare Reuver, mej. Cohen en pater La Chapelle uit het secretariaat van de commissie voor rechtvaardigheid en vrede heeft in Rome zoveel rumoer veroorzaakt, dat woensdagavond overhaast een persconferentie moest worden belegd. Een tevoren uitgege ven communiqué van de commissie bleek zo ingewikkeld en nietszeggend, dat de journalisten op openbaarheid van het Vaticaan hebben aangedron gen. In een toelichting heeft mgr. Gre- million, secretaris van de commissie verklaard, dat hij reeds weken te vo ren van het besluit van de beide priesters op de hoogte was, maar dat men fcet geheim had willen houden. Mgr. Gremillion zei over de reden van het vertrek van beide priesters dat dezen het geen van beiden eens waren met de dwangbuis van struc turen, waarin zij moesten werken. Zij deelden de kritiek in een deel van de commissie Justitia et Pax, dat het staatssecretariaat te veel de politiek van de commissie wil dicteren. Mgr. Gremillion vertelde, dat pater Reuver liever buiten de hem opge legde structuren wilde werken. Hier mede ontkende hij tevens dat de re den van diens uittreden zou zijn een liefdesverhouding tussen pater Reu ver en mej. Cohen, zijn secretaresse, zoals in Rome was rondverteld. Kamerlid stelt vraag O over kinderstraffeti Van onze parlementsredactie DEN HAAG In een aanzienlijk aantal kindertehuizen komt het nog geregeld voor. dat kinderen in een kleine ruimte soms zelfs zonder ramen worden opgesloten. Die op sluiting, aldus het Kamerlid, drs, H. Wiebenga (PSP) kan enkele dagen tot soms enkele weken duren. Het Ka merlid vraagt de minister van justitie of er wettelijke bepalingen zijn op grond waarvan de leiding van kin dertehuizen hun pupillen kunnen op sluiten. Als die bepalingen er zijn, vraagt de heer Wiebenga, kunnen ze dan niet worden ingetrokken. Ook vraagt hij de minister of deze vorm van kin- dersiraffen niet veel lijkt op kinder mishandeling en of de verantwoorde lijke mensen die op deze manier straffen, niet wettelijk vervolgd kun nen worden. men in hoger beroep gaan bij de Raad van State. Nu is men nog bezig te onderzoeken of men voor de duur van de beroepszaak wel mag uitzen den. „Hoewel ons de officiële argumen ten op grond waarvan ons de zend machtiging ontnomen zal worden nog niet bekend zijn, kunnen we wel on geveer veronderstellen hoe die zullen luiden. Men zal waarschijnlijk zeg gen, dat wij niet langer een groep vertegenwoordigen, die bij andere omroepen te weinig of geheel niet aan het woord komt. Men zal mis schien zeggen dat de sexualiteit al zodanig in het gewone leven van iedereen is geïntegreerd, dat er geen aparte omroep meer nodig is, die voorlichting geeft over sexuele zaken. Wij zijn het met die visie, op dit moment althans, niet eens", aldus dr. G. J. Smit, voorzitter van de NVSH „Onze voorlichtende uitzendingen voldoen op het ogenblik beslist nog aan een grote behoefte, dat merken we aan de honderden reacties, die we telkens weer krijgen. Verder hebben wij beslist nog een taak ten aanzien van de integratie van allerlei minder heidsgroepen, die door hun afwijkend sexueel gedrag sterk worden gediscri mineerd. Juist op dit punt moeten we nog veel doen", aldus dr. Smit. Een ander punt is, dat er volgens de NVSH tussen de ministeries van CRM en Justitie overleg gevoerd zou zijn over de vraag of er maatregelen genomen zouden moeten worden in verband met de uitzending van de Engelse voorlichtingsfilm ..Growing up". De NVSH had gehoord dat minis ter Polak aangedrongen zou hebben op maatregelen. De Amsterdamse officier van justi tie, mr. Hartsuiker, heeft de NVSH op haar vraag hieromtrent meege deeld, dat hij de zaak nog in studie heeft en geen opdracht verstrekt heeft tot het instellen van een ver volging tegen de NVSH. Hij zei ver der persoonlijk geen klachten over de film te hebben binnengekregen. Erasmusprijs voor Olivier Messiaen De Erasmusprijs 100.000) zal op 25 juni aan de Franse componist Oli vier Messiaen worden uitgereikt door prins Bernhard, regent van de Stich ting Praemium Erasmianum. De prijs wordt overhandigd in het Concertge bouw te Amsterdam, waar een aan tal werken van de laureaat worden uitgevoerd. De prijs, deels te besteden aan een project van betekenis op Europees cultureel gebied, wordt toegekend aan iemand, die bij de jongere gene ratie wordt gezien als een voorbeeld van creativiteit en idealisme, als een mens, wars van alle frivoliteit en ma terialisme". De componist, die zelf een groot or gelspecialist is, heeft de Duitse orga- niste Almut Roezlef verzocht het mid dendeel uit „Les corps glorieux" tc vertolken ter gelegenheid van de prijsuitreiking. Verder werken mee de pianiste Yvonne lx>riod, het Ra dio Kamreorkest-met.de slagwerkso listen Rob Meyn en Wim koopman en het N.C.R.V. Vocaal Ensemble. Vrijgezellen vragen Acties om Biesbosch te reinigen mislukt Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Kamerlid C. Egas (PvdA) heeft de minister van verkeer en waterstaat gevraagd of het waar is dat het natuurgebied de Biesbosch nog steeds met olie ls be vuild. Alle watervogels zouden zijn gedood. Herstel van de vogelstand is voorlopig niet meer mogelijk. Rijkswaterstaat heeft geprobeerd de olie te verwijderen. Maar is dit niet mislukt, luidt de volgende vraag aan de heer Egas. Hij dringt aan op maatregelen om het unieke natuurge bied te herstellen en om herhaling van bevuiling door olie te voorkomen. Boeken in braille straks per computer DEN HAAG In de Nederlandse blindenbibliotheek te Den Haag wordt volgende week donderdag een computer in gebruik genomen voor d^ tot nu toe zeer tijdrovende ver vaardiging van boeken in braille^» schrift. Voor de lectuurvoorziening van blinden betekent dit een belang rijke ontwikkeling. De computer gaat de braille-drukmachines dirigeren. Insiders zeggen dat de aanschaf van de computer, waarvan het ont*- werp veel denkwerk heeft gekost voor blinden van historische beteke? nis kan zijn. (van de enkele reis) Jaarkaart f50.- voor echtparen f75.- 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 65+kaart na! Van een verslaggever UTRECHT Het parapsycholo gisch instituut van de Rijksuniversi teit van Utrecht krijgt brieven met adhesiebetuigingen van vele universi teiten uit de hele wereld. In die brie ven wordt erop aangedrongen het in stituut; waaraan zoals bekend de naam is verbonden van de thans 77-jarige hoogleraar prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, te behouden. Over de opvolging van prof. Ten haeff is een conflict ontstaan. Prof. Tenhaeff en ook de studievereniging voor parapsychologie vrezen dat de Utrechtse school in de parapsycholo gie. die sterk uitgaat van een multi disciplinaire aanpak, en die de men selijke factor als uitgangspunt neemt, zal verdwijnen, als het instituut zal worden opgenomen in het psycholo- aanaachtvaniormateur siscl* instituut van de subfaculteit der psychologie. Van een verslaggever UTRECHT De Nederlandse vrij- gezellenbond heeft een aantal eisen en wensen op schrift gesteld voor de toekomstige kabinetsformateur. „Wij willen tijdig een bijdrage verlenen tot de discussie" zei de voorzitter van de bond. ir. H. van der Velde, don derdagmiddag op de vrijgezeilenland- dag, die in het Utrechtse jaarbeurs congrescentrum werd gehouden. Aan de gelijkberechting van de vrijgezel len ontbreekt volgens ir. Van der Velde nog veel. Prof. Tenhaeff en zijn medewer kers zijn in hun vrees gesterkt door de voorgestelde benoeming van de Zweed M. Johnson, een psycholoog, die volgens prof. Tenhaeff volstrekt onvoldoende van parapsychologie af weet. De door prof. Tenhaeff voorge stelde kandidaten zijn terzijde ge schoven. Thans komen uit de hele wereld brieven binnen van hoogleraren die het werk van prof. Tenhaeff roemen, en die speciaal de nadruk leggen op zijn multidisciplinaire aanpak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7