)oorbraak bij de wapenbeperking l Britse Labour gaat guerrilla-beweging in Afrika steunen ervice FIRST U.S. ARMY Directeur Veronica nu ook aangehouden Het Kwartet ok beperkte offensieve wapens, P penseel Jongen van f 9000 beroofd LEVENSLANG IN ZAAK-LAPORTE Generaal Koster - chef van Calley - gedegradeerd Noodtoestand in Amman door voedselvergiftiging LOT ONTVOERDE CONSUL EEROM NOG ONBEKEND Weinig verandering CHESTERFIELD Sadat houdt voet bij stuk Mieiuwe Leicis e Courant Ikantoor Leiden Vrijdag 21 mei 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK OA6BLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is gheWevet» mijn hert in taghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur WASHINGTON, MOSKOU Reuter, UPI, AP, AFP) De Verenigde Staten en de Sowjet-Unie pen een belangrijke doorbraak bekendgemaakt in de besprekingen ter beperking van de strategi- t bewapening (SALT). Deze kan nog dit jaar leiden tot een interim-akkoord. Joten is, tegelijkertijd te onder den over de beperking van zo- lefensieve als offensieve wapens, lede is de impasse doorbroken, iet overleg al meer dan een jaar bemoeilijkt. Amerika zou de raak zien als een compromis de standpunten van beide lan- Sommige waarnemers zien er een belangrijke concessie van rit van de Sowjet-Unie in. nieuws werd gisteravond door Moskou bekendgemaakt op het- ogenblik, dat president Nixon ishington een toespraak voor de sie hield. De president noemde ikkoord het „begin van een tijdperk, waarin alle landen niet zullen wijden aan oorlogs maar aan de werken des s". Hij waarschuwde echter, dat moeilijke onderhandelingen ge moeten worden. nogtoe hadden de Russen geha- op een overeenkomst, die alleen efensieve wapensysteem zou be- n. De Amerikanen hielden vast een veel meer onvattend ak- I, dat ook beperking van offen- wapens moest inhouden. Uit de catie kan worden opgemaakt, e nadruk zal liggen op beper- van defensieve wapens, maar irallel met het gesprek hierover is nog altijd ons devies het is niet waar dat service 'n oud begrip is. Wij van Penseel weten dat maar al te goed en houden hier dan ook rekening mee. Vakkundige verkopers, verandering gratis goede bezorgdienst, 'n internationale kollektie en onze prijzen zijn beslist redelijk HERENKLEDING N.V. rlemmerstraat 175 Leiden ook offensieve wapens aan de orde zullen komen. Nixon heeft deze week gesproken met ambassadeur Gerard Smith, het hoofd van de Amerikaanse SALT-de- legatie in Wenen en enkele van diens medewerkers, De president voerde ook besprekingen met belangrijke le den van het Congres, zoals senator J. Van onze correspondent EINDHOVEN De 21-jarige F. S. uit Veldhoven is overvallen en be roofd van ƒ9.000. F. S. werd meege- okt naar een stille plaats met de me dedeling dat er twee kilo hasj te koop zou zijn. Het slachtoffer dat eens met de politie in aanraking was geweest in verband met handel in verdovende middelen werd door zijn overvaller, de 23-jarige D.S. bewusteloos gesla gen. Later kreeg de verdachte kenne lijk spijt en bracht het slachtoffer naar een Eindhovens ziekenhuis. F S. weigert elke medewerking aan het onderzoek. Hij zegt bang te zijn voor repressailles. De politie wist toch op het spoor te komen van D.S., even eens uit Veldhoven, die inmiddels is ingesloten. Bij huiszoeking werd ƒ2.200 teruggevonden, gedeeltelijk verstopt in een bijbel en gedeeltelijk in een melkfles in de tuin. Bovendien trof de politie een groot aantal vuur- en steekwapens aan alsmede een handgranaat. Ook het pistool dat aan het slachtoffer behoorde werd bij D.S. thuis aangetroffen. Bij de over val zouden nog twee mannen betrok ken zijn. Een onderzoek naar de identiteit van hen heeft nog tot niets geleid. MONTREAL (Reuter) Gisteren is de 23-jarige student Francis Si- mard tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de wurging van de minister van jus titie van Quebec, Pierre Laporte. Eer der was de 27-jarige docent Paul Rose wegens hetzelfde feit ook tot levenslang veroordeeld. Twee ver dachten moeten nog worden berecht. ezellig opblaasbeest in opvallende leuren. Leuk voor uw kleuters. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees ei snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per kwartaal Omaand DG \E tu aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig als u op kn.i|-de envelop schrijft: "leiie zwemvliezen. Doen het even fcw in Castricum al, aan dc Cost. Nieuw8 fldM Courant, Brava. antwoordnummer 267, Leiden William Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen. Volgens welingelichte Amerikaanse kringen verwacht de regering in Washington nog niet direct vertra ging van het tempo bij de opstelling van nieuwe raketten in de Sowjet- Unie. Deze opstelling volgens een be paald systeem vergt vele maanden. Daarom hopen de Amerikanen, dat de overeenkomst een feit zal zijn, voor dat de Russen hun rakettenarsenaal in belangrijke mate hebben kunnen uit breiden. Waarnemers in Wenen spreken van een „voorzichtig compromis" tussen Moskou en Washington, dat de be sprekingen in de Oostenrijkse hoofd stad voor mislukken heeft behoed. Smith wordt zaterdag in Wenen verwacht. Hel is onwaarschijnlijk, dat de Russische en Amerikaanse af gevaardigden voor het begin van vol gende week bijeen zullen komen. Voordat hij naar Washington vertrok om de regering over het verloop van de besprekingen in te lichten heeft Smith twee geheime besprekingen gehad met Wladimir Semjonow, het hoofd van de Sowjetdelegatie. Slechts enkele uren na de bekend making van het Amerikaans-Russi sche akkoord keurde de militaire commissie van het Huis van Afge vaardigden een regeringsvoorstel goed om 1,074 miljard dollar beschik baar te stellen voor de aanleg van de derde reeks raketafwcerinstallaties in Missouri. BULL VERWEIJ AMSTERDAM De rechrche van de rijkspolitie te water, district Amsterdam, heeft woensdagavond laat de directeur van Radio Vero nica, Bull Verwey (61), aangehouden. De Veronica-directeur wordt verdacht van uitlokking, c.q. mededaderschap dan wel medeplichtig heid aan uitlokking van de aanslag die zaterdagavond op het zend- schip Mebo II van Radio Nordsee International is gepleegd. Met oog op toekomst LONDEN De Britse Labour-partij gaat gelden inzamelen voor de bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika, omdat ze vreest dat de partij gevaar loopt haar vrienden in Afrika te verliezen. De politiek van de huidige conservatieve regering betekent een steun voor de apartheid, zo meent het partijbestuur. GENERAAL KOSTER WASHINGTON (Reuter, AP) De voormalige Amerikaanse divisie-commandant generaal-majoor Samuel Koster, is woensdag op last van het Amerikaanse ministerie van defensie tot brigade generaal gedegradeerd. De Amerikaanse minister van het leger, Stanley Resor, gaf als motivering voor deze degradatie „de on militaire uitvoering" van het vooronderzoek naar de toedracht van het bloedbad van Son My. Volgens Resor is het voorbereidende on derzoek in deze affaire niet grondig genoeg geweest. In deze zaak is luitenant William Calley onlangs al tot levenslang veroordeeld, een vonnis waartegen hij in hoger beroep is gegaan. Generaal Koster is ook zijn onderscheiding voor buitengewone verdiensten ontnomen. Tegen zijn medewerker ten tijde van de Son My-affaire (drie jaar geleden), brigade-generaal George Yöung, is deze maatregel eveneens genomen. De twee generaals behoorden tot een groep van twaalf officieren, die er aanvankelijk van werden beschuldigd de slachting van Son My, waarbij meer dan honderd Zuidvietnamese mannen, vrouwen en kinderen werden afgeslacht, in de doofpot te hebben willen stoppen. Deze beschuldiging is in getrokken, behalve waar het kolonel Oran Henderson aangaat. Tegen hem wordt nog geprocedeerd. Generaal Koster heeft zijn degradatie inmiddels onbillijk en on rechtvaardig genoemd. Het besluit was, volgens hem, gebaseerd op foute conclusies. Hij zei niets te hebben afgeweten van een massa moord op burgers, voordat die anderhalf jaar geleden bekend was geworden. AMMAN (AP) De regering van koning Hoessein heeft gisteren voor Amman de noodtoestand afgekondigd nadat tenminste 80 personen met ver schijnselen van voedselvergiftiging in ziekenhuizen waren opgenomen. Alle bakkerijen zijn gesloten. Politie auto's verzoeken de bevolking via hun luidsprekers tot nader order geen brood meer te eten. De ellende is volgens een rege ringswoordvoerder te wijten aan het vermengen van een giftige substantie met meel in een van de grote bakke rijen van de stad. Het bestuur stemde er woensdag avond in toe de gelden zonder voor waarden aan de bevrijdingsbewegin gen te overhandigen, hoewel het Wj voorkeur aan medicijnen en voedsel besteed zou moeten worden. Aan vakbonden en kieskringen zijn brie ven gestuurd, waarin de actie uiteen wordt gezet. Een speciale commissie van de partij wordt belast met de organisatie en het inzamelen van het geld. De actie vloeit voort uit de reso lutie van het partijcongrres van vorig jaar om de Afrikaanse bevrijdingsbe wegingen, zowel moreel, als materieel te steunen. President Nixon heeft woensdag een verzoek van twaalf zwarte con gres-leden afgewezen om Zuid-Afrika te isoleren vanwege de apartheidspo litiek, die door dat land wordt ge voerd. In éen verklaring van het Wit te Huis werd gezegd: „Het eenzijdig afbreken door de Verenigde Staten van de economische en diplomatieke AMSTERDAM De 3-jarige Ri chard ten Lohuis is gisteren van een balkon op de derde verdieping in de Vrolikstraat in Amsterdam op straat gevallen, nadat hij in een onbewaakt ogenblik over het balkonhek was ge klommen. Het jongetje was bij aan komst in het ziekenhuis overleden. ISTANBOEL (Reute'r, AP) De tijdslimiet, die de ontvoerders van de Israëlische consul-generaal in Istan- boel, Ephraim Elrom, hebben gesteld voor de inwilliging van hun eisen, is gistermiddag verstreken zonder dat men iets heeft gehoord over zijn lot. De ontvoerders, leden van het links-radicale Turkse Volksbevrij dingsleger, hadden gedreigd Elrom te zullen doodschieten als alle gevangen zittende leden van hun organisatie niet gisteren voor 17.00 uur Neder landse tijd in vrijheid zouden zijn ge steld. Woensdag zond Elrom zijn vrouw een brief, waarin hij meedeel de gezond te zijn. Kort voor het verstrijken van de termijn deed Elroms vrouw Elsa voor de Turkse radio een hartstochtelijk beroep op de ontvoerders het leven van haar man te sparen „Ik heb mijn enige zoon bij een vliegtuigon geluk verloren", zo zei mevrouw El rom. „Mijn man is alles wat ik nog heb in dit leven. Zonder hem heeft mijn leven geen zin meer" De Turkse regering wil niet onder handelen met de ontvoerders en heeft bekendgemaakt, dat zij op korte ter mijn een wetsvoorstel zal Indienen, dat ontvoering tot een halsmisdaad maakt. Na de ontvoering van Elrom zijn er in Turkije ruim 600 linkse activisten aangehouden. Mosje Sas- soon, plaatsvervangend secretaris-ge neraal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, is inmiddels in Ankara aangekomen voor overleg met de Turkse autoriteiten over de ontvoering van Elrom. Gisteravond werd gemeld, dat nog twee personen, die direct bij de ontvoering betrokken zouden zijn geweest, zijn gearres teerd. Duizenden politieagenten en militairen hebben gisteren huiszoe kingen gedaan in Istanboel. NEW YORK (AP) De zangeres Barbra Streisand en haar man. de ac teur Elliot Gould, zijn op 10 februari 1970 van tafel en bed gescheiden. Krachtens de Newyorkse wet kan twee jaar na deze scheiding door rnan of vrouw een aanvraag tot echtschei ding worden ingediend. De Amsterdamse districtscomman dant van de rijkspolitie te water, ma joor Th. P. Nelissen, ontkende gister avond dat de uitlatingen van de heer Verwey voor de televisie en in kran ten mede tot diens aanhouding heb ben geleid. Volgens de heer Nelissen heeft het politie-onderzoek zoveel be lastend materiaal opgeleverd dat tot arrestatie van de Veronica-directeur kon worden overgegaan. Het onderzoek heeft tot dusver, al dus de heer Nelissen. nog geen aanlei ding gegeven tot aanhouding van de heer jaap Verwey, broer van Buil en mede-directeur van Veronica. Bull Verwey. die Is ingesloten in Amsterdam, zal vermoedelijk in de loop van de volgende week aan de Haagse officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer worden voorgeleid. Van ochtend verschijnt de maandag gear resteerde Veronlca-medewerker Nor bet C. J. voor de afficier van justitie. De drie duikers die de aanslag heb ben gepleegd, zijn woensdagmiddag voorgeleid. Nog voordat tot arrestatie van Buil Verwey werd overgegaan, hebben de disc-jockeys en technici van Radio Veronica overwogen hun dienstver band bij het radiostation op te zeg gen. Na een verklaring van de direc tie is daarvan afgezien. In een woensdagavond uitgegeven communiqué zeggen de Veronica-me- dewerkers de „laffe aanslag" op de Mebo II te betreuren, maar geen re denen aanwezig te achten hun dienst verband te beëindigen. Zij vertrou wen. aldus het communiqué, „volko men de verklaring van de directie, dat zij juist deze aanslag niet gewild heeft". Met het herstel van de Mebo II zal ongeveer een kwart miljoen gulden gemoeid zijn. Het schip zal op volle zee worden gerepareerd door de N.V. Scheepsbouwwerf voorheen De Groot en Van Vliet in Slikkerveer, die in dertijd zowel de Mebo II als het be voorradingsschip Mebo 'I zeewaardig maakte. Het Tweede-Kamerlid drs. J. J. Voogd (PvdA) heeft woensdag in schriftelijke vragen aan de ministers Klompé (erm) en Bakker (verkeer en waterstaat) aangedrongen op ratifica tie van het verdrag van Straatsburg inzake piraten-zenders. De heer Voogd vraagt of de recente gebeurte nissen rondom Radio Nordsee en Ra dio Veronica voor de regering geen aanleiding zijn. het Initiatief te nemen tot ratificatie van het verdrag. De heer Voogd stelde al op 27 augustus schriftelijke vragen over Radio Nordsee. Op 4 maart vroeg hij waarom het antwoord op die vragen zo lang op zich liet wachten. Nu dringt hij opnieuw op de beantwoor ding vsn deze vragen aan. In zijn woensdag gestelde vragen dringt het Kamerlid ook aan op uitbreiding van de zendtijd van Hilversum III. De vrees en de liefde eten niet van dezelfde schotel. SPAANS SPREEKWOORD Wil je dit een minuutje vasthouden? Zon en maan 22 mei zon op 4.37, onder 20.37; maan op 3.00, onder 18.33; 24 mei N.M. Het droge en zonnige weer zal ook zaterdag voortduren. Het weer in ons land bl|jft namelijk nog onder invloed van een zwak hogedrukgebied boven de Noord zee. Wü bevinden ons hierby in droge polaire lucht met gema tigde temperaturen. Warm weer is het in de Bal kan waar de middagtemperatu- ren 30 graden bereiken, alsook in Midden-Europa, Zuid-Duits- land en een groot deel van Frankrijk. Tussen IJsland en Groenland bevindt zich een depressie, die zijn invloed naar het zuidoosten uitbreidt. Een bijbehorend kou front drigt hierbij over de oceaan oostwaarts op, maar zal zaterdag niet veel verder vorderen dan tot aan Schotland en Engeland. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75,8 cm (1010 millibar), da. lend. Hoog water Hoog water, 22 mei: Rotterdam le getij 2.09, 2e getij 14.54; Sche- veningen 0.40-13.12; Vlissingen 12.17 - Haringvliet a.d. Zee zijde 1.13-13.40. banden zou de Verenigde Staten van de krachten van verandering in Zuid- Afrika isoleren.... Isolering, gesteld, dat dit 7ou zijn te realiseren, zou on gewenste gevolgen kunnen hebben. Niet alleen zouden ons de middelen om de ontwikkelingen op een con structieve manier te beinvloeden worden ontnomen, maar wij zouden ook afgesneden worden van de men sen, die wij willen helpen de niet- blanken". NIEUW VOOR LEIDEN (en verre omgeving zijn de zojuist aangekomen BANKEN EN FAUTEUILS Deze zeldzame fraaie meubelen lieten wij bekleden met de aller beste kwaliteiten velours en leder. De prijs zal U meevallen, vooral wanneer U kennis neemt van de zéér hoogwaardige kwaliteit de stijlvolle vormgeving Kort om een droom, die in Uw woning werkelijkheid wordt BULTHUIS Binncnhuisdecoratic voor styimeubelen BOTERMARKT 23 Show in Leiden: Nieuwe Rijn 25 Show in Oegstgeest: Rijngeester- straatweg 56. (na tel. afspraak 20854 - 53490 - 52352). CAIRO (UPI, Reuter, AP, AFP) De Egyptische presi dent, Sadat, heeft gisteren op nieuw geëist, dat elke overeen komst met Israël over heropening van het Suezkanaal voorzienin gen zal bevatten, die Egyptische troepen toestaan, over te steken naar de oostelijke oever van het kanaal. Naar aanleiding hiervan verklaarde minister Abba Eban van Israël in Tel Aviv, dat de voorwaarden van presi dent Sadat niet serieus genomen kun nen worden. „Het Israëlische standpunt is niet veranderd. Wij hebben suggesties ge daan. zonder te verlangen, dat Egypte zijn belangen prijsgeeft of zijn verde digingspositie verzwakt. Als Egypte bereid is, het probleem onder ogen te zien. zal er van onze kant geen hin dernis worden opgeworpen', aldus de minister. In zijn verklaring tot de Nationale Vergadering, die 90 minu ten in beslag nam, zei Sadat dat er geen bestand zal zijn, zolang er nog een Israëlische soldaat op Egyptisch grondgebied blijft Heropening van het Suezkanaal is geen afzonderlijke of gedeeltelijke regeling, maar alleen een eerste stadium van de Israëlische terugtocht met een vastgesteld tijd schema. Over het bezoek van de Ameri kaanse minister Rogers zei Sadat dat hij geen genoegen wenste te nemen met het argument, dat president Nixon Israël niet onder druk kan zet ten. „Ik heb hem verteld, de heer Nixon mee te delen, dat ik geen Amerikaanse druk op Israël els, maar dat ik wil dat Amerika Israël in de tang neemt in het belang van de vre de in het Midden-Oosten." KOM NAAK HET \POL FtROPAM VOOR 'N DOLFIJNE SHOW! In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. D0LFIR00AM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL 137800. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1