BEREIKT EERSTE DOEL Me™kx ANWB helpt Ajax-supporters leider Henk de Kleine klopt Dufetelle Jeeskens schiet illusies an flarden: 2-1 Gerrie ter Horst brak z'n neusbeen Bent Larsen won weer van Uhlmann 13 VRIJDAG 21 MEI 1971 AMSTERDAM Rinus Michels is op het eerste onderdeel van de tjax-trilogie 1971" geslaagd. In een bomvol Olympisch Stadion ver- ierden de Amsterdammers gisteravond de KNVB-beker door in de iplay" het Rotterdamse Sparta met 21 te verslaan. Een glanzen- van emoties sidderende wedstrijd, zoals de eerste confrontatie in tterdam, werd het gisteravond echter niet. Want moest in de uip" Ajax tweemaal een achterstand goed maken, gisteren was voor Sparta niet weggelegd. En toen bleek dat de ploeg van org Kessler precies dat beetje extra tekort kwam om zich op ge- ie hoogte van Ajax te spelen. 'ooral in de tweede helft, toen irta al snel gelijk had gemaakt, ar Ajax korte tijd later alweer irstond, bleek dat de Rotterdam- rs in de aanval gewicht tekort amen om naast de Amsterdam 's te komen. Maar Sparta heeft aangetoond in de beste KNVB- erslotronde sinds jaren, dat het gend jaar (waarschijnlijk) een ctaculaire vertegenwoordiger kan in het toernooi om de Europa voor bekerwinnaars. e finale om de Nederlandse voet beker kende een te mooie eerste istrijd om evenveel te mogen ver- toten van de tweede confrontatie de beide teams (de vierde in deze ipetitie, de eerste drie eindigden jk). Maar Sparta had de tussen de ste en tweede wedstrijd liggende ;en gebruikt om zich vooral voor lereiden op de bekerfinale. Sparta bij NEC, zonder veel inspiratie sloos (30 nederlaag), de Rotter- ïmers kwamen op eigen terrein n het zo laag gewaardeerde MW verder dan een doelpuntloos ge- spel. En dat alles met één oog- k: Sparta moest zich concentreren de finale om de KNVB-beker te- Ajax. Coach Kessler trok met mannen weer enkele dagen in trainingskamp om hen vooral ook aal voor te bereiden op wat wel een pure veldslag zou kunnen den. Er was maar één man die kunststukje dat de Rotterdam- s in de „Kuip" leverden al na vijf uten dwarsboomde: Johan Cruijff. Rotterdam scoorde hij tweemaal elijkmaker. In de vijfde minuut van de replay de bekerfinale was hij het ook de openingstreffer van Ajax in- je. Hij brak alleen door in het ichopgebied van de Rotterdam- ontweek handig een sliding van der Veen, maar stuitte vervol- op de harde tackle van aanvoer- Tans Eijkenbroek. Cruijff ging de vlakte en scheidsrechter Lau Ravens („Als het een strafschop dan geef ik hem ook") liet Gerric hren de elf-meterschop feilloos nen: 10. Angst n toen was Ajax waar Rinus Mi ls zijn ploeg zo graag wilde heb- Ajax hoefde voorlopig niet meer alle macht de aanval te zoeken, wat de Amsterdammers alleen lar energie zou kosten. En juist dat de ploeg op dit moment slecht ruiken. Bij Michels leeft de angst zijn ploeg al voor de Europa Cup- ale tegen Panathinaikos zoveel trgie heeft verloren, dat voor een celharde finale zijn elftal de ener- zou missen. Daarom ook Michels' orden: „Ik denk er sterk over om ar met het B-elftal naar FC Utrecht gaan." Woorden die nog meer pte kregen toen bleek dat trainer rt Jacobs zijn pupillen heeft voor- eid op een allesvergende kracht- frontatie met Ajax. Het enige aar" aan de woorden van de Am- rdamse trainer vormde de uitslag de bekeffinale. Een overwinning Ajax immers verzekert de ploeg [end jaar opnieuw van Europa >-voetbal. Gelijk De grote verdienste van Kesslers rmatie in dit duel was wel dat het dat snelle openingsdoelpunt van ïrrie Miihren niet wegzakte of kei- rd ging voetballen. Sparta probeer- constructief spelend, bij vlagen de tterdamse finalekwaliteit benade- Johan Cruyff maakt na een tackle Sparta-aanvoerder Hans Eijkenbroek ig steeds met baard) kennis met de smat van het Olympisch Stadion, uyff kan het allemaal maar matig waarderen. rend, Ajax te overrompelen. Gioie man in dit spel was jan ivtijnjan. Over hem liepen de meeste tegensto ten. En ornaat de Amsieruamse ver dediging oesnst niet viexi-eioos rea geerde, kreeg Sparta zelfs kans om genjk te Komtn. istn goeuc mogenjK- neid kreeg Jurgen ivnstensen, maar zijn lage, narde scnoi werd door aoei- man Stuy toutioos verwerkt. Ajax scnakeiae auiaeiijk teiug naar een ïagere versnelling, in de spits net trio Swart - Cruijit - ive.zer aai tegen ae uitstekend dekkenae noiteiaamse veraediging ecmer maar outer wenng kansen kreeg, overigens bleek aai Micneis veei .iad geiecra van net it.- le op winst beluste Sparta uit het eerste bekerduel. ne»jeiman, Kiisum- sen en ri.owa.iK hadden aue drie een vaste oewaker gekregen. Dat waien respectievelijk Biankenourg (duiae- lijK beter op areet dan de eerste keer), Suurbier en Huishoif. meue daardoor kon Sparta op het midden veld. waar de vorige kier de strij 1 voornamenjk werd uitgtvocnten on voldoende greep krijgen. Bijnt plichtmatig wera het laaisle kwartier van de eerste helft uitgespeeld. Offensief Hoe anders was het direct na de hervatting. Ajax opende in de eerste helft na vier minuten de score; Spar ta maakte vier minuten na rust ge lijk. De volgelingen van Kessler stra ten met een geweidig iftensiel waar bij de Ajax-defensie zwaar onder druk werd gezet. En wat in de eerste helft bij de weinige momenten waar op Sparta zwaar drukte bleek, kwam Ajax nu op een treffer te staan. Kiijnjan bracht de Ajax-defensie licht in paniek. Daardoor ook kon Walbeek met een heel simpele voet beweging de hele verdediging inclu sief doelman Stuy passeren: 1—1. Perspectieven En toen openden zich weer weidse perspectieven voor de Spartanan. Want opnieuw moest ook Ajax pro beren het spel te maken. Opnieuw moest er ruimte ontstaar. voor de bij vlagen weergaloze dribbelaar Klijn- jan. Maar Sparta's weelde was maar van korte duur. Ajax begreep dat het heel snel weer moest scoren om aan Rotterdamse verlengingstoestanden te ontkomen. Het tempo werd opge schroefd e Sparta liet zich terug dringen. Ondanks de duidelijke ad viezen van Georg Kessler om zich het spel niet op te laten leggen. Ajax' antwoord kwam via Johan Neeskens. Nog geen tien minuten na de Rotter damse gelijkmaker schoot hij een half afgeslagen Amsterdamse aanval van de rand van het strafschopgebied ineens achter doelman Pim Doesburg. Drie minuten later kreeg Ajax de kans om de strijd definitief te beslis sen. Maar een schot dat grote over eenkomst vertoonde met de treffer van Neeskens werd nu door Piet Kei zer op de vuisten va"h Doesburg ge richt. Sparta bleek echter niet aange slagen door de achterstand. De Rot- AMSTERDAM De Spartaan Gerrie ter Horst heeft gisteravond in de finale van het tornooi om de KNVB-beker tegen Ajax in de loop van de tweede helft zijn neusbeen gebroken. Eerder was Ter Horst betrokken bij het voorbereidend werk voor de ge lijkmaker van Sparta, die door Wal beek via Vasovic werd gescoord. GRENOBLE De Belgische super kampioen Eddy Merckx heeft de lei ding in het algemeen klassement van de Dauphine Libere. Hij heeft in de eerste twee etappes een voorsprong van twaalf seconden opgebouwd op de Spanjaard Ocana. De Portugees Agostinho staat derde, terwijl de Belg Van Impe als vierde geklasseerd staat. Deze beide renners hebben een achterstand van een kwart-minuut. De etappe van gisteren leverde een ritzege op voor de Belg Dierick. Hij versloeg zijn landgenoot David in de eindsprint. Eric Leman werd derde met 15 seconden achterstand. In de zelfde tijd als Leman volgde de rest van het rennersveld. Rene Pijnen klasseerde zich als 47ste, Jan Janssen als 54ste. Gerard Vianen eindigde niet in het peloton. Vianen werd 73ste met een achterstand van ruim 6 minuten, ten. 9 Gimondi Gisteren is een begin gemaakt met de Giro d'Italia. De eerste etappe, een ploegentijdrit, leverde een triomf op voor de Italiaanse Salvareni's. Dit was vooral te danken aan Felice Gi mondi die zijn ploeg voortdurend aanvoerde. De mannen van Gimondi starten vandaag allemaal in de lei derstrui. terdammers probeerden weer het ini tiatief te nemen. Het lukte. Ajax liet de Kessier-glf weer komen. Er was echter één verschil met de eerste helft. Sparta liet de verdediging nu bewust wat minder bezet. Het effect dat daaruit moest gaan, bleek echter veel minder dan verwacht. Er ont stond duidelijk teveel ruimte voor een snelle aanvaller als Johan Cruijff. In plaats van gevaar voor Ajax ont stond er veel meer gevaar voor Does burg. De Rotterdamse doelman was echter heer en meester in zijn straf schopgebied, zowel bij doorbraken van Cruijff als Keizer was Doesburg heer en meesier. De laatste tien mi nuten drong Sparta ongelooflijk hard aan. Maar Ajax trok zich met uitzon dering van eenzame Johan Cruijff te rug in de verdediging, maar hoe Sparta ook vocht, Ajax ging steeds koelbloediger spelen. Het eerste suc ces van Rinus Michels in het seizoen '70-71 kwam niet meer in gevaar. HBSS STERK OP EIGEN TORNOOI SCHIEDAM HBSS organiseerde gisteren op het Harga-sportpark een tornooi voor junioren. Meest succes volle vereniging was HBSS zelf, dat alleen bij A2-junioren Capelle voor moest laten gaan. De eindstanden van het tornooi, waarop niet minder dan 118 doelpunten werden gescoord, wa ren: Al: HBSS 69, Spijkenisse 67, Capelle 66, 's-Gravenzande SV 62. A2: Capelle 6—9, HBSS 6—8, Spijke nisse 67, 's-Gravenzande SV 60, BI: HBSS 6—10, Spijkenisse 6—9, Capelle 64. 's-Gravenzande SV 61, B2: HBSS 612, Spijkenisse 68, Capelle 63, 's-Gravenzande SV 61. ROTTERDAM De verenigings- prijs op het Unicum-jubileumtornooi voor junioren is toegekend aan For- tuna VI., terwijl Hermes dv de sportiviteitsprijs won. De eindstanden luden: A: 1. Fortuna VI., 2. icum, 3.Noordwijk, 4. Xerxes. B: 1. Fortuna VI., 2. Herms DVS, 3. Xerxes, 4 Spartaan '20. C: 1. Hermes DVS,2. Spartaan '20, 3. Overmaas, 4. Nord- wijk. PERNIS Ook DOTO schaarde zich gisteren bij de verenigingen die een tornooi organiseerden. Er werd gespeeld in de junior-klasse A, B en C. Naast de poule-prijzen was er de wisselprijs die even als vorig jaar naar RVHH ging. De arbiters, dat waren de heren Brand, Keemink, Mast, Van Merkestijn en Suiker buik, gaven ook nog punten voor wat de sportiviteit betreft. DOTO en WGZ eindigden samen als eerste, maar de organiserende vereniging gunde de prijs uiteraard aan WGZ. De uitslagen in de A-klasse: 1. DRL, 2. RVVH en 3. DCL. B-klasse: 1. RVVH, 2. DOTO en 3. DCL. C-klasse: 1. RVVH, 2. DRL en 3. WGZ. EUPEN Henk de Kleine, invaller voor Hans Vultink in het tornooi om het Europees kampioenschap bandstoten in het Belgische Eupen, slaakte een zucht van verlichting toen hij zijn eerste partij tegen de Fransman Roland Dufetelle tot een goed einde had ge bracht. Van der Burg Sjef van der Burg heeft de eerste etappe van de internationale vier- etappewedstrijd van West Berlijn op zijn naam geschreven. Van der Burg won de eindsprint van een kopgroep van zeven man, waaronder ook Jan Hordijk, die uiteindelijk niet verder reikte dan een zesde plaats. De kop groep van zeven renners had een voorsprong van 3 min. 25 op het pelo ton. Ondanks mijn voorsprong van 183135 was ik verschrikkelijk be nauwd. Want ik heb nog nooit van Dufetelle kunnen winnen omdat hij aldoor in de slotfase een grote '.-erie produceerde. Die explosie van de Fransman bleef echter nu uit en na 31 beurten was hij een kansloze ver liezer: 200—156. Het had er gedurende deze ontmoe ting lang naar uitgezien, dat De Klei ne, die in het verleden opzienbarende overwinningen op Jean Marty en Lu- do Dielis in dit spectaculaire spelletje boekte maar zoals gezegd toen Dufe telle altijd vlak voor de finish strui kelde, opnieuw door de Franse ex- professional zou worden verslagen. Want na een goed begin van De Kleine (54-26 in 8 beurten) kwam Du fetelle. die in tegenstelling tot de Ne derlander wel aantrekkelijke series kon scoren, terug en nam zelfs de leiding over. Vooral toen De Kleine na zijn 18e beurt de ballen bij elkaar in een hoek achterliet en de Franse kampioen een serie van 27 maakte be gon het er donker uit te zien voor de man uit Mierlohout. MOSKOU De vierde partij van de wedstrijd tussen de Russische grootmeesters Kortsjnoi en Geiler voor de kwartfinales van het kandi daten schaaktornooi is woensdag avond in Moskou na de 43ste zet af gebroken. Kortsjnoi, die met wit speelt, leidt met 21. VANCOUVER De tweede partij in de tweekamp tussen Taimanov en Fischer is opnieuw afgebroken. Na 72 zetten was er nog geen beslissing ge vallen. Taimanov behoudt remisekan- Bertou De Hagenaar Michel Bertou heeft in de Belgische plaats Hoboken een internationale wielerwedstrijd voor amateurs gewonnen. Bertou had een voorsprong van zeven seconden op de Belg Henri van Linden, die als twee de eindigde Schepers V echt jas De Kleine is echter een vechtjas, die het niet zo gauw opgeeft. Hij schakelde een versnelling terug, speelde secuurder dan tevoren en zorgde er daarbij voor dat Dufetelle nauwelijks een bespeelbare positie kreeg. De gevolgen waren desastreus voor de Fransman. Van de resterende dertien beurten kreeg hij negen maal zulk moeilijk spel, dat ook de fraaiste vondsten geen oplossingen meer ople verden. Negen poedels maakten de Parijzenaar kansloos. Want De Kleine ging gestaag door, scoorde twee series van 15 en een van 20 en was in de 31e beurt uit. Ceulemans Onverbiddelijke favoriet in deze spelsoort is overigens Raymond Ceu- lemens, die al zeven maal in successie de titel heèft veroverd en talloze fan tastische records op zijn naam heeft staan. In die reeks ontbreekt er een: Het Europees srierecord, dat een paar jaar geleden door Jean Marty op 102 werd gebracht. De Grobbendonker kwam er in zijn eerste partij tegen de Oostenrijkse kampioen Franz Stenzei, die door Ceulemans in 14 beurten werd verslagen, heel dicht bij. Maar na 101 strandde de Vla ming. Zijn enige belager van formaat is in dit toernooi op papier zijn landge noot Ludo Dielis, die dat ook waar maakte door met series van 52 en 42 de Spaanse kampioen Eduardo Bru- fau los te laten: 94200 in 18 beur ten. Bepaald teleurstellend daarente gen was het optreden van Johann Scherz, die met een gemiddelde van 5 71 tegen de Westduitser Gunther Siebert beneden de maat bleef. Wim Schepers uit Meers heeft op overtuigende wijze een internationaal bergcriterium voor beroepsrenners in Simpelveld gewonnen. Hij legde de 80 kilometer af in 2 uur 32 minuten en 27 seconden. Met een achterstand van drie minuten werd Jan Krekels twee de, voor Joop Zoetemelk. Schepers, die onlangs in de ronde van Spanje zeer sterk reed, maar ge- deklasseerd werd wegens het gebruik van stimulerende middelen (een con tra-expertise moet nog worden uitge voerd), was duidelijk op rehabilitatie uit. Hij ontsnapte al na twintig kilo meter en bouwde zijn voorsprong ge staag uit. Krekels en Zoetemelk kon den hem niet meer achterhalen. De uitslag is: 1. Wim Schepers (Meers) de 80 km in 2 uur, 32 minu ten en 27 seconden; 2. Jan Krekels (Born) op drie minuten; 3. Joop Zoe temelk (Rijpwetering) zt; 4. Ben Jan broers (Amsterdam) op 3 58; 5 Harry Jansen (Westzaan) zt; 6. Gerben Kars tens (Prinsenbeek) zt; 7. Paul in 't Ven (België) zt; 8. Juergen Schneider (Zwi) zt; 9. Willi in 't Ven (België) zt; 10. Tino Tabak (Badhoevedorp) zL AMSTERDAM De supporiers, die Ajax vergezellen naar de finale van de Europa Cup I tegen Panathi naikos, kunnen in Londen op 1, 2 en 3 juni gebruik maken van een spe ciale ANWB service. Een vertegen woordiger van de ANWB zal die da gen bij de Engelse zusterorganisatie (de Automobile Association, AA) worden gestationeerd en inlichtingen verstrekken aan alle voetbalsuppor ters die daar om vragen. Bovendien zal hij zorg dragen voor alle hulpverleningen aan leden van de ANWB. die in het bezit zijn van een internationale reis- en kre dietbrief. De vertegenwoordiger van de ANWB krijgt in Londen een plaatsje aan de balie van de AA. gevestigd in het Fanum House aan het Leicester Suare. Kolonels De Griekse ballingen en andere kritische buiten Griekenland ver blijvende landgenoten van Papado- poulos houden zich ook intensief be zig met de successen van Europa Cupfinalist Panathinaikos. Het in Parijs uiige géven (gestencildel blad Athènes Presse Libre heeft in het nummer van mei een pagina gewijd aan het Griekse voetbalfenomeen. Op die oagiia tracht het blad aan te tonen dat er een samenhang tussen hel Griekse kolonelsbewind en de voetbalsuccessen bestaat: „Kolonel Aslanidis verklaarde: „Deze over winning van Panathinaikos is te danken aan de revolutionaire geest van Griekenland". „Dat is hetzelfde alsde overwinningen van de Chine se tafeltennisspelers die worden toe- gescheven aan de gedachten van Mao". Verder gaat de Vrije Atheense Pers in op het feit dat de successen van Panathinaikos ook voor een be langrijk deel te danken zijn aan het feit dat Aslanidis zo'n voorkeur heeft voor de ploeg. Het blad zegt dat het de bedoeling van het regiem is de aandacht te vestigen op het succes van één ploeg om op die ma nier te proberen een mythe te kwe ken. Vandaar dat ploegen als Olym- piakos Pireus en AEK Athene niet gesteund worden. Athènes Presse Libre wijs ter op dat in andere dic taturen zoals Portugal, Spanje en Brazilië de voetbalsport ook een ho ge vlucht heeft genomen. „En dat bewijst (niet waar?)", zegt het blad tenslotte, „hoe onjuist de bewering is van al die nobele verdedigers van de Olympische gedachte, dat het verkeerd is sport en politiek door elkaar te halen". FC Den Haag/ADO De fusie tussen ADO en Holland Sport is nog steeds niet rond. Woensdagavond hebben de besturen van beide Hl agse eredivisieclubs op nieuw gesprnken. maar concrete re sultaten leverde het gesprek niet op. De kans bestaat echter dat van avond een FC Den HaagAADO wer kelijkheid wordt. De verenigings raad van ADO komt in een buiten gewone vergadering bijeen om over de fusie met stadgenoot Holland Sport te spreken. Het is niet uitge sloten dat na die vergadering op nieuw nachtelijk beraad op het stadhuis zal plaatsvinden. „Go Ahead Eagles,r Go Ahead zal het volgend seizoen onder de naam Go Ahead Eagles uitkomen In het betaalc> voetbal. De Deventer club, die met ingang van het nieuw? seizoen wordt losgekop peld van de amateurafdeling, heeft het woord ..Eagles" toegevoegd om dat ook in het stadswapen van De venter een adelaar voorkomt. Estudiantes Estudiantes de la Plate, vorig jaar door Feijenoord in de strijd om de officieuze wereldbeker verslagen is weer iets dichter bij het Zuidameri- kaanse kampioenschap gekomen. De Argentijnen versloegen het Chileen se Union Espanola met 21 en plaatsten zich hierdoor voor de fina le van de strijd om de Zuidameri- kaanse titel. De andere finalist is het Uruguese Nacional. De winnaar van deze finale mag om de wereldbeker uitkomen tegen de winnaar van de Europa Cup I, Ajax of panathina ikos. Estudiantes heeft de Zuidame- rikaanse titel reeds drie keer ach tereen veroverd. Paul Aabling De Deense voetballer Paul Aabling van de onlangs naar de eredivisie gepromoveerde «vereniging GVAV zal naar zijn vaderland terugkeren. Aabling kwam in december 1970 naar Groningen en tekende een con tract voor twee en een half jaar. De Deen had ehter aanpassingsmoei lijkheden en wist zich niet te verzeke ren van een vaste plaats in het eers te elftal. Toen manager-trainer- coach Ron Groenewoud hem duide lijk had gemaakt dat dit ook de ko mende tijd niet het geval zou zijn. vroeg Aabling GVAV hem van zijn contractuele verplichtingen te ont heffen. Borussia De commissie- van. beroep van de Westduitse voetbalbond heeft in Düsseldorf 'het appèl, dat Borussia Mönchengladbach had aangetekend tegen de beslissing van de strafcom- missie van de bond, dat de ploeg uit Mönchengladbach ondermeer twee punten in mindering zouden worden gebracht, afgewezen. De straf werd opgelegd omdat op 3 april, toen kort voor het einde van de wedstrijd Bo russia Werder Bremen een doel paal brak er geen reserve materiaal aanwezig bleek, waardoor de wed strijd moest worden gestaakt. Ook de boete van 1500 mark blijft ge handhaafd. Voorts werd Borussia veroordeeld tot betaling van de kos ten van het hoger beroep. De com missie was van mening, dat Borussia onvoldoende medewerking had ver leend bij de poging het doel snel te herstellen. Pierre Cartens De rechtbank in Kortrijk heeft de bekende Brugse voetballer Pierre Carteus, tegen wie een vervolging was ingesteld wegens het gebruik van stimulerende middelen, vrijge sproken. Een monster van de urine van Carteus, genomen nadat hij in een wedstrijd tegen Waregem was opgetreden, dat destijds sporen van stimulerende middelen aan het licht gebracht. Carteus had toen een te- genanalyse gevraagd die werd toe- géstaan. Dit tweede monster van de urine van de voetballer werd echter alvo rens het onderzocht werd, bewaard in de kelders van het gerechtgebouw van Gent. Daar bleef het een maand zonder onderzocht te zijn terwijl het bewaard bleef bij een veel te hoge temperatuur. In die kelder bevindt zich namelijk de ketel van de cen trale verwarmingsinstallatie van het gerechtsgebouw. De rechtbank vond deze situatie toch ook wel wat te gek, stelde zich op het standpunt dat onder deze omstandigheden de tegenexpertise geen waarde meer had en sprak de voetballer vrij. Carteus was overigens niet bij de zitting aanwezig. Sporttoto Nog niemand heeft aanspraak ge maakt op de hoofdprijs van sportto to 44. te weten ƒ206.770. Als zich voor volgende week vrijdag de inzendingstermijn is een week ver schoven in verband met Hemel vaartsdag niemand heeft gemeld met 13 goed voorspelde uitslagen, wordt de twee ton verdeeld over de tweede, derde en extraprijs. Voor de tweede prijs hebben zich Inmiddels 155 deelnemers gemeld. Er zijn 2786 meldingen met elf uitslagen goed cn 1580 deelnemers komen in aanmer king voor de extraprijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13