'apierfusie van de baan 0LGA Ian Veronica at achter omaanslag f. Geertsemci ,heelpessimistisch' Somberheid over slagen Steenkamp Spoorwegtarieven per 1 juni omhoog Het Kwartet kerkgelegenheid van >00 man bij an Gelder bedreigd Dronken man wilde vliegtuig kapen Consul Israël ontvoerd in Istanboel Bomaanslagen in Tel Aviv Baby na auto-ongeval vijf minuten zoek '«tlKK Meer zon Nieuwe leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" iDinsdag 18 mei 1971 52ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze economische redactie AMSTERDAM, MAASTRICHT De fusie tussen De Koninklijke Nederlandsche Papierfa- iek KNP in Maastricht en de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen in Amsterdam gaat t door. ikbondsbestuurders hebben giste- iurig over deze kwestie ge- ten. Een officiële bevestiging van directies van beide bedrijven It in de loop van de dag ver- ït. >als bekend, bracht de KNP begin onder voorbehoud" een bod uit e aandelen van het in zeer ern- moeilijkheden verkerende Van er. Met „onder voorbehoud" be de de KNP, dat Van Gelder ak- d moest gaan met het ontslag een groot deel van de 6800 werk ers van Van Gelder, alsmede met jroot aantal reorganisatiemaatre- Het is niet uitgesloten, dat de van de KNP in dit opzicht voor Gelder te zwaar zijn geweest, dent-commissaris idr. J. R. M. den Brink zei onlangs nog in de ielhoudersvergadering .van de „Het is duidelijk, dat onrenda- iroduktie-eenheden 'binnen Van moeten worden afgestoten. ïRFOLATEX matras ier aktiverende nachtrust Hierover zal volledige overeenstem ming met Van Gelder moeten worden bereikt". Hij voegde daaraan toe, dat de voortzetting van de produktie van krantenpapier .bij die besprekingen een belangrijk punt vormde. Belgische financiers Daarbij komt, dat niet alleen KNP en Van Gelder de partijen zijn die over de fusie moesten beslissen, maar ook een aantal - grote, waarschijnlijk Belgische financiers die het met de fusie niet eens waren. Het is in elk geval zo goed als zeker, dat het niet doorgaan van de fusie voor Van Gel der een doodssteek betekent en een directe bedreiging van de werkgele genheid van 6800 man. Oorzaak van de vrij plotseling op getreden terugslag Van Gelder (in het jaarverslag over 1969 ging de directie nog uit van vertrouwen voor de toekomst) is de zeer zware concurren tie in de krantenpapierbranche. Die concurrentie wordt vooral ondervon den vanuit Scandinavië en Canada. In Nederland gelden de laagste kran sen papierprij zen .ter wereld en dat komt doordat de overheid een paar jaar geleden heeft besloten .op dit produkt geen invoerrechten meer te heffen. De Nederlandse Dagblad Pers besloot toen als tegenmaatregel- Van een onzer verslaggevers MSTERDAM Radio Veronica is ten nauwste betrokken eest bij de zaterdagavond gepleegde bomaanslag op het radio- p Mebo II van de etherpiraat Radio Nordsee International. drie duikers die kort na de aan~ werden aangehouden, zouden n gehandeld in opdracht van de ige radio-reclame-adviseur N.J., loondienst is van Radio Vero- iri optreedt als vertegenwoordi- )l ui de directie. J. is gistermiddag 1 woonplaats Loosdrecht aange- n, verdacht van uitlokking van naanslag. directie van Radio Veronica dis- ;rt zich nadrukkelijk van het agavond gebeurde. J., die als vertegenwoordiger bij allerlei jke transacties ruime bevoegd- zou hebben, zou op eigen ïni- hebben gehandeld. Majoor Th. issen, commandant van het dis- 31 Amsterdam van de rijkspolitie n ter, zei gisteravond dat op dit nt niet wordt overwogen een j ging in de stellen tegen de di- qvan Veronica. op als representant van de Jchtenstein gevestigde organisa- orldwide, waarin hij als aan houder ook financiële belangen Hoewel niet helemaal duidelijk 8 Ike relatie er precies bestaat Worldwide en Veronica, kan wide als een soort holding com- van Veronica worden be- wd. Majoor Nelissen sprak gis- >nd zelfs van één zaak met twee Het radioschip Veronica is in val eigendom van Worldwide. - onina; bruikt. De politie zegt er bijzonder benieuwd naar te zijn. Waarom zo'n enorme hoeveelheid werd aange schaft. De enige van de drie duikers die tot nog toe geen bekentenis had afge legd, de 24-jarige Hagenaar W. H. van P., heeft dat inmiddels wel ge daan. Zijn verklaringen komen vol komen overeen met die van de twee andere duikers, de 24-jarige T. H. van der L. en de 25-jarige J.M.P. Schuld ou contact hebben gelegd met e duikers en al een paar weken n een plan hebben beraamd om -fbo II uit te schakelen. De drie s, door de politie 'voorlopig als tenten beschouwd", was een fig van ƒ25.000 per man in het tzicht gesteld. Dat bedrag zou n uitbetaald, nadat de opdracht goed einde was gebracht. t maast betaalde J. de duikers op 'nd 10.000 voor de aankoop Kirschil lende bij het karwei be- P materialen. Het drietal zich met dat geld onder meer p Een, staaldraad, een buiten- f tiotor en springstof aan. Bij het zoek is gebleken dat de drie I' s in totaal negen kilo spring- &ben ingeslagen. Daarvan werd agavond hooguit een ons ge- Radio Nordsee stond bij Veronica (en daarmee ook bij Worldwide) en andere organisaties in het krijt voor een bedrag van een miljoen gulden. Omdat het radioschip Mebo II zich buiten de territoriale wateren be vond, kon die schuld niet worden geïnd. Al geruime tijd waren .er daarom plannen het schip naar de Nederland se kust te slepen. Aanvankelijk was het de bedoeling de ankerketting van de Mebo te verbreken, het roer en de schroef vast te zetten en het schip in de richting van de kust te slepen. Dit plan ging niet door, omdat een van de schuldeisers zich terugtrok. Vol gens majoor Nelissen ging het om een zekere H. Desgevraagd ontkende hij niet dat hij met deze H. ir. P. S. Heerema uit Wassenaar bedoelde. Het wel uitgevoerde plan had tot doel de Mebo zo te beschadigen dat het schip een haven zou moeten bin nenlopen, zodat de schuldeisers er be slag op zouden kunnen leggen. J. zou niet geweten en uitdrukkelijk ook niet gewild hebben dat bij de uitvoe ring van het plan van dynamiet ge bruik werd gemaakt. De drie duikers zouden dat bevestigd hebben. J., volgens de politie 'een handige zakenman', was een van degenen die bij de oprichting van Radio Veronica waren betrokken. Volgens de direc teur van Radio Nordsee, John de Mol, was hij voorbestemd om binnenkort Dirk Verwey, een van de drie broers Verwey die de directie van Veronica vormen, als directeur op te volgen. Een politiefunctionaris noemde de gebroeders Verwey gisteravond 'vriendelijke mensen', die hij niet tot een daad als zaterdag gepleegd in staat achtte. Volgens hem waren zij aans'sg vreselijk geschrokken. ter bescherming van Van Gelder, de enige nationale krantenpapierfa brikant een soort verkapte subsi die te verstrekken. De redenering van de NDP daarbij was dat men niet uitsluitend op buitenlandse fabrikan ten wilde zijn aangewezen. Een triest detail in de affaire-Van Gelder is, dat in de krantenwereld wordt verwacht, dat juist de papier- prijzen van buitenlandse fabrikanten in de nabije toekomst aanzienlijk zul len gaan stijgen. Wanneer dat nu reeds het geval zou zijn, zou de posi tie van Van Gelder heel wat roos kleuriger zijn. Het gevolg van de concurrentie uit het buitenland was, dat Van Gelder te veel voorraad ging vormen, dat in sommige (vestigingen de produktie werd stopgezet of aanzienlijk inge krompen en dat die voorraden zich ondertussen huizenhoog opstapelden. Vlak na het bekend worden van het bod van de KNP, had een delega tie van Van Gelder en de vakbonden nog een onderhoud mt de nu demis sionaire minister van economische za- MALMOE (Reuter, AP) Een dronken man heeft gisteren gepro beerd een DC-9 van Scandinavian Airlines te kapen. Toen het toestel op het vliegveld van Malmoe stond gijzelde hij een vrouw en dreigde haar de keel te zullen doorsnijden als men hem niet naar Stockholm de bestemming van het vliegtuig of naar Kopenhagen zou brengen. De gezagvoerder weigerde te ver trekken en wist na drie kwartier de dronkaard te ontwapenen. Ephraim Elrom ken, Nelissen. >Hij zegde toen toe, dat hij (of zijn opvolger) de situatie bij het papierbedrijf zou laten onderzoe ken en liet de naam van de Neder landse Investeringsbank vallen. Maar hij zei ook, dat de regering voorlopig een afwachtende houding aan zou ne men. Geen toespeling Overigens werd in de aandeelhou dersvergadering van de KNP op 6 mei nog geen enkele toespeling ge daan op een eventueel mislukken van de samenwerking. Integendeel, <er werd toen gezegd, dat de fusie waar schijnlijk een uitgifte van aandelen noodzakelijk zou maken. IESTANBOEL (Reuter, UPI, AP) Acht gemaskerde en ge wapende leden van het Turkse Volksbevrijdingsleger hebben gisteren de 60-jarige consul-ge neraal van Israël in Istanboel, Ephraim Elrom, ontvoerd, zo is van Turkse en Israëlische zegs lieden vernomen. Het Volksbevrijdingsleger was in maart van dit jaar ook verantwaor- delijk voor de ontvoering van vier Amerikaanse militairen, die later weer ongedeerd werden vrijgelaten. Het drama begon gistermorgen vol gens de Turkse politie, toen een jon geman met een bos bloemen het trap penhuis van de flat gelegen in het centrum van de stad binnenliep. Hij belde aan op de eerste etage (een etage waar een vrouw de deur open de en werd overmeesterd. Andere ge wapende en gemaskerde mannen drongen eveneens haar flat binnen. Vervolgens werd de vrouw, dochter van een Turkse generaal b.d., ge dwongen naar boven te gaan en aan te 'bellen bij de familie Elrom. De ont voerders vreesden blijkbaar, dat voor onbekenden niet zou worden openge daan. De vrouw van de consul opende de deur, waarna zij door de kidnap pers werd overmeesterd. Toen Ephraim Elrom even latei- zijn flat betrad, werd hij bewusteloos geslagen, naar buiten gedragen en in een gereedstaande auto geladen, die volgas wegreed. Een grootscheepse klopjacht van de Turkse politie heeft tot dusver niets opgeleverd. Sinds 26 april is in Turkije de noodtoestand van kracht. In een communiqué betuigde de Turkse regering haar leedwezen over de ontvoering en bood zij Israël haar verontschuldigingen aan voor deze aanval op een Israëlische diplomaat. In een gesprek met de Israëlische ambassadeur in Ankara, Daniel Laor, heeft de Turkse regering beloofd alles te zullen doen, wat in haar macht ligt, om Elrom te vinden en zijn ont voerders te arresteren. De ontvoerde Ephraim Elrom was enkele jaren geleden nog een hoge politie-officier, die een sleutelrol speelde bij de veroordeling van de Nazi-massamoordenaar Adolf Eich- mann. Dat Eichmann werd veroor deeld en op 31 maart 1962 opgehan gen, was voor een niet gering deel de verdienste van Elrom, die het ver trouwen van Eichmann wist te win nen, wat leidde tot vele bekentenis sen. Regering wil verliezen bestrijden Van één onzer verslaggeefsters UTRECHT Met ingang van 1 juni zullen de reizigerstarieven van de Nederlandse Spoorwegen op nieuw verhoogd worden. Vanaf die dag moet voor een enkele reis ge middeld 6 procent en voor een re tour 6,9 proeent meer betaald wor den. Uit het communiqué, waarin de directie van de spoorwegen deze nieuwe tariefsverhoging aankon digt, blijkt dat niet tot verhoging is besloten op verzoek van de spoor wegen. „De regering heeft zich; in overleg met de spoorwegen beraden over de mogelijkheden om de toe nemende verliezen die bij de NS in de komende jaren worden voorzien te beperken, door tariefsmaatrege len te nemen", zo staat in het communiqué. Over eventuele verdere tariefs verhogingen kunnen nu nog geen mededelingen worden gedaan: men wil eerst de resultaten afwachten van de verhoging van 1 juni, die de spoorwegen volgens een ruwe schatting een meer-opbrengst van netto 20 miljoen gulden zal opleve ren. De spoorwegen durven zich nog niet te wagen aan een berekening van de eventuele vermindering van het aantal reizigers, die het gevolg zou kunnen zijn van het duurder worden van de spoorkaartjes, aan gezien men nog geen ervaringen heeft met tussentijdse prijsverho gingen. Tot nu toe werd altijd een maal per jaar (in december) een tariefsverhoging doorgevoerd. De laatste tariefsverhoging dateert van 16 december 1970. De enkele reizen en retours gaan in juni voor de kortste afstanden 10 cent meer kosten. AI naar gelang de afstand groter wordt, bedraagt de verhoging 20, 40 of 60 cent. De trajectabonnementen gaan meer dan 10 procent in prijs omhoog. Een algemeen maandabonnement komt voor de tweede klasse van 125 op 140 gulden en voor de eerste klasse van 185 tot 205 gulden. De scholierenkaart wordt ook ruim tien procent duurder, de vijfdaagse trajectkaart 10,6 procent en de ze vendaagse trajectkaart 9.8 procent. Niet duurder worden de dag- en verlengingskaarten, de 2+-kaarten, het driedaags Randstadabonnement, het achtdaagse algemene (Kris- Kras-)abonnement, de verschillende vastrechtbewijzen (zoals de 65+- kaart), de toeristische kaarten (bij voorbeeld de tienertoer) en de toe ristische arrangementen. Ook de maximale prijzen blijven ongewij zigd: voor een enkele reis of een retour hoeft in de tweede klasse nooit meer dan 20 gulden te wor den betaald en in de eerste klasse nooit meer dan 30 gulden. Ter gelegenheid, van de zestigste verjaardag van Prins Bemhard geeft de PTT van 29 juni tot en met 14 augustus een serie van vier bijzondere postzegels uit. De zegels werden vanmiddag op een persconferentie getoond. Op de foto links Drs. H. J. A. M. van Haaren, hoofd dienst esthetische vormgeving P.T.T. en rechts de ontwerper van de Borobudurzegel, dhr. SUWONDO SUDEWO Vanmorgen heeft informateur prof. dr. P. A. J. Steenkamp de eerste ronde van zijn informatiewerk afgesloten. Hij sprak achter eenvolgens met drs. B. J. Udink (CH) en dr. W. Drees jr. (DS'70). Politiek Den Haag was na het afsluiten van deze eerste ronde bij zonder somber gestemd over het slagen van de informateur. Steenkamp ontving gisteren achter eenvolgens drs. J. M. den Uyl (PvdA), dr. G. H. Veringa (KVP), mr. B. W. Biesheuvel (ARP), mr. H. van Mierlo (D'66) en mr. W. J. Geertsema (WD), Den Uyl en Van Mierlo lieten in hun gesprekken met de informateur nogmaals duidelijk blijken dat ze niet aan een meerderheidskabinet willen deelnemen en dat ze aan een goede afloop van zijn informatiepoging dus geen medewerking zullen geven. Heidens karwei Geertsema zei na zijn visite aan prof. Steenkamp dat hij „heel duide lijk pessimistisch" is. Hij noemde Steenkamps taak „een heidens kar wei", al vond hij wel dat als iemand het kan doen, het Steenkamp wel is. De breuklijn zit volgens de VVD-lei- der tussen de confessionele partijen aan de ene en VVD en DS'70 aan de andere kant. Geertsema verwachtte wel dat wanneer er één gemeen schappelijke noemer wordt gevonden tussen de programma's van de con fessionele partijen en DS'70, die noe mer dicht bij het programma van de VVD zal liggen. De VVD-fractievoorzitter zei echter dat wanneer nu al één van de be trokken onderhandelaars op zijn stre pen gaat staan en zijn eigen pro gramma als een minimum-program- ma beschouwt, de informatie in feite al mislukt zal zijn. De grootste moei lijkheden verwacht Geertsema in de financieel-economische sector. Op dit terrein zou hij stringente afspraken op papier gemaakt willen zien, waar bij hij met name doelde op het loon- en prijsbeleid en het peil van de overheidsuitgaven. Compromissen Mr. Biesheuvel benadrukte in een commentaar na afloop van zijn ge sprek met de informateur nog eens zijn bezwaren tegen het programma van DS'70. dat in de visie van de ARP onder andere te kort schiet op het punt van de ontwikkelingshulp en van de landbouwstructuurpolitiek. Overigens meent Biesheuvel wel dat iedere onderhandelingspartner tot het sluiten van compromissen bereid moet zijn. Hij zei hier wel bij niet te kunnen inzien waarom de confessionele par tijen meer veren zouden moeten laten dan de VVD en DS'70. „Wanneer de heer Geertsema zegt dat de uitslag van dé verkiezingen bepalend moet zijn voor de mate waarin concessie? worden gedaan, dan verschanst hij Amerikaans vliegtuig met raketten bestookt SAIGON (AFP) De Noordvietna- mese luchtafweer heeft gisteren twee raketten van het type SAM afge vuurd op een Amerikaans transport vliegtuig, dat boven Laos vloog. Het bewapende toestel van het type AC- 130, kon echter zonder schade zijn basis bereiken, aldus een Amerikaan se woordvoerder in Saigon. Het toe stel, dat op „beschermingsmissie" was, werd beschoten toen het boven de Ho Tsji-Minweg, 32 km ten zuid westen van de Ban Karaipas vloog, op zoek naar vrachtwagens met voor raden voor de Viet Cong. De raketten zouden zijn afgevuurd van een plaats ongeveer 65 kilometer ten noorden van de gedemilitariseerde zone. Crita) We laten hem er pas uit al9 we op ons "'gemak naar deze cowboyfilm hebben gekeken. DEZE WEEK: TERLENKA RUITJES in 7 pastelkleuren Ideaal voor vakantiekleding zich in de onderhandelingen-loop- graaf", zei Biesheuvel. Voorts liet Biesheuvel zich prijzend uit over de wijze waarop Steenkamp aan zijn werk is begonnen. De infor mateur heeft van acht uur 's morgens tot negen uur 's avonds onafgebroken gewerkt in de ministerskamer van het Eerste-Kamer-gebouw. De AR- leider achtte het juist dat ook de PvdA voor een gesprek is uitgenodigd. Nu is duidelijk dat de opstelling van de PvdA bij deze formatie een fejtelijk politiek gegeven is, zo redeneerde mr. Biesheuvel. Meditatie Vanmiddag nog zöu de twee de fase van Steenkamps werk begin nen met gesprekken met de demis sionaire ministers van financiën en economische zaken: mr. R. J. Nelissen en prof. dr. H. J. Witteveen om in lichtingen te krijgen over de finan cieel-economische toestand van het rijk. Donderdag, vrijdag en zaterdag volgen besprekingen over de sociaal- economische problematiek, waarna zondag tijd wordt ingeruimd voor „meditatie," zoals prof. Steenkamp het zelf heeft genoemd. BEIROET (AFP) Bij twee bom aanslagen in Tel Aviv zijn vrijdag en zaterag 67 mensen gedood en gewond. Dat is gisteren in Beiroet meegedeeld in een communiqué van de strijd krachten van de Palestijnse revolu tie. Eén van de aanslagen was ge richt tegen het Hiltonhotel, dat ge deeltelijk werd verwoest. Hier wer den 30 mensen gedood en gewond. De meeste mensenhaters min achten de anderen zo diep, om zichzelf wat minder te kunnen verachten. M. M ON NIER p.m. A VAN DAM MODESTOFFEN Botermarkt 10 - Haarlem merstraat 99, Leiden BERGEN Een baby van dertien maanden is gisteravond, na een auto- ongeval, pas na vijf minuten terugge vonden in een sloot met water en modder. Dankzij snelle hulp van om wonenden kon de baby snel worden vervoerd naar een ziekenhuis in Ven- raay, waar bleek dat de baby geen na delige gevolgen had ondervonden. Een Duits echtpaar, afkomstig uit de grensplaats Kempen, vloog met hun auto op een weg onder Wellerlooi (ge meente Bergen - Limburg) uit de bocht. De auto werd geheel vernield en het echtpaar kwam zonder letsel uit het wrak. Tot grote schrik bleek de baby van dertien maanden, die eveneens in de auto meereed, verdwe nen te zijn. Na uitvoerig zoeken in de duisternis werd het kindje in de sloot langs de weg gevonden. LEEUWARDEN Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's in Leeuwarden zijn gisteravond twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 17-jarige scholier Klaas Sijtema uit Jelsum en de 53-jarige mevrouw Korporaal- Jousma uit Leeuwarden. De bestuur ders van beide auto's, de 25-jarige landarbeider J. M. Cornelissen uit Cornjum en de 53-jarige chauffeur B. Korporaal uit Leeuwarden, raakten ernstig gewond. Oceaanlucht dringt geleidelijk verder het vasteland op. De de pressie, die hiervan mede de oor zaak is bevond zich vanmorgen met zijn centrum ten noorden van Schotland maar zal in de komende vierentwintig uur naar midden Scandinavië trekken. Aan de achterzijde van dit lagedruk- systeem breidt een rug van hoge luchtdruk zich via Engeland naar onze omgeving uit. Hierdoor zal de buien activiteit kléiner worden en ziet het er ook naar uit dat er morgen meer zon zal zijn. Zon en maan 19 mei zon op 4.41, onder 20.32; maan op 2.16, onder 14.07; 24 mei N.M. Hoog water Hoog water. 19 mei: Rotterdam le getij 11.43, 2e getij 23.58; Sche- veningen 9.55-22.29; Vlissingen 9.03-21.31; Haringvliet ad. Zeezij de 10.25-23.03 il'ICHTtNE jSrfOUD- 'iWoeuowR

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1