KIJENOORI) DRAAIT NA RUST RYC grijpt kampioenschap krijgt gestalte loedig NAC toch BWHft.'14KF ,g ten onder: 1-3 Bayern München behoudt kans: 8-0 G0UDSMITH0FF Qp. Behang van klasse! O'Q 9 MAANDAG 17 MEI 1971 DEN HAAG De sanering k het betaald voetbal krijgt, Banks alle emoties die een der- Ijk rigoureuze ingreep oproept, snel tempo gestalte. Het seizoen reeds zal, vol- js de wens van het overgrote van de sectie betaald voet van de KNVB, het aantal [clubs ten hoogste 38 be- ;en. Het aantal divisies wordt door teruggebracht tot twee: eredivsie met achttien clubs len eerste divisie met twintig ize beslissing, zaterdag in Den ondersteund door 39 clubs (drie den blanco, negen tegen), garan- echter niet dat er bij het begin de volgende competitie inderdaad maar 38 profclubs zullen bestaan. geen enkele instantie bezit de egdheid een club te dwingen de is van profclub op te geven. Voor leeste van de „dertien gevonnis- de clubs die door de FBO vorige id op grond van hun te geringe de passieve recreatie op de sa- ïgslijst waren geplaatst, is de si- ie nu echter uiterst precair ge en. De „blijvers" hebben nauwe- nog uitzicht op een redelijke etitie en lijken in een vacuüm ht te komen. Ook zullen zij niet iven te rekenen op geldelijke uit het saneringsfonds. Saueringsgeld geld dat noodzakelijk is voor nering enerzijds en voor de „ge- aking" van de overblijvende 38 anderzijds heeft op de halfjaar- algemene vergadering een be- tijke rol gespeeld. Tot nu toe de de gehele saneringsproble- ek zich af in een vicieuze cirkel, het principe-besluit om het aan- lubs tot 38 terug te brengen, dat op de FBO-vergadering van eind maart in Arnhem werd genomen, wa ren een aantal voorwaarden verbon den. Zo moest er geld op tafel komen om de te saneren clubs schuldenvrij te laten vertrekken, zo ook moest er steun voor de oveiblijvende clubs ko men. Verder werd een waarborg geëist op redelijke wijze bij de ama teurs te worden ingedeeld. Toen de FBO dan ook kort daarna de sane- ringslijst publiceerde, richtten de bezwaren van de „dertien" zich dan ook tegen het feit dat de miljoenen er eenvoudigweg niet waren, dat-er geen reglementering was hoe die mogelijke miljoenen verdeeld zouden worden en dat de amateurs zwegen over een in deling. Degenen die deze bezwaren zouden kunnen wegnemen, de over heid en de amateur-secti.e wachtten echter tot de profclubs zelf daadwer kelijk tot actie over zouden gaan. -fe .Donderslag' De miljoenen zijn echter gekomen. „Als donderslag bij heldere hemel", zoals de heer Wagenaar (Volewijc- kers) het noemde, kondigde sectie voorzitter Jos Coler aan dat de minis ter van CRM bereid is financieel mee te werken aan de sanering. De heer Coler: „Uit een gesprek met minister Klompé, dat wij 10 mei hebben ge had, valt te concluderen dat men van regeringszijde de mogelijkheid aan wezig acht aan de financiële wensen voor de sanering tegemoet te komen. Onder de voorwaarde echter dat het te reserveren bedrag slechts ter be schikking komt indien een afgerond saneringsplan ten spoedigste is ge waarborgd. We moeten dan ook tegenover CRM waarmaken dat we \Villen saneren en van 38 clubs uit gaan, willen we recht hebben op het geld van CRM". De wijze waarom CRM aan het geld wil komen, wijkt af van het ad vies dat de Raad voor Betaald Voet bal, onder voorzitterschap van NSF- penningmeester Bakkenist, onlangs gaf. De Raad wilde op ieder toto-for mulier een dubbeltje heffen. Dit plan stuitte op bezwaar van de amateurs en hun voorzitter, Jo van Marle, ont wikkelde een alternatief: hij wil de kolomprijs met vijf cent verhogen en hiervan twee cent aan het betaalde voetbal geven. De overheid koos (ver rassend) niet voor het „plan-Bakke nist", maar voor het idee van de heer Van Marle. Hierdoor komt voor het betaalde voetbal een bedrag van 28, miljoen gulden vrij. Zekerstelling Maar niet alleen kon zaterdag de (zij het nog in ambtelijke, voorzichti ge termen) geformuleerde financiële zekerstelling worden gegeven, de heer Hilbrink (voorzitter van de financiële commissie van de FBO) kon nu ook aangeven hoe het geld zal worden verdeeld. Terwijl de heer Coler ook meedeelde dat zijn amateur-collega Van Marle beloofd heeft redelijke medewerking bij terugkeer naar de amateurs te verlenen. Ïïoewel hiermee aan de bezwaren van de tot twaalf geslonken dertien (EDO verzet zich niet tegen dg plan nen) grotendeels tegemoet is geko men, blijft voor hun de gang van za ken onverteerbaar. „Wij gaan door", klonk het verbitterd en vaak emo tioneel uit de mond van bijvoorbeeld de heer Gerards (Limburgia); „Ik ge loof niets meer" (de heer Stienstra, ZFC); „De FBO hoeft niet meer" (de heer Hoogeveen, Gooiland en de heer Wassink, AGOVV) en: „Wij overwe gen ons oordeel te toetsen aan dat van de rechter" (de heer Stolk, Her mes DVS). Een van de voornaamste bezwaren is dat de vermogenspositie van de clubs niet als een van de cri teria bij het opstellen van de lijst is gehanteerd, of zoals de heer Krui- singa (RBC) zei: „Clubs die schulden vrij zijn. zoals RBC, krijgen nu door een goed en zuinig beleid de rekening gepresenteeerd". Welke van de dertien clubs tegen het advies (want de uiteindelijke be slissing over de indeling ligt niet bij de vergadering maar bij het sectie- bestuur. dat overigens zonder twijfel het advies zal overnemen) in toch profclub zullen blijven, is binnen twee weken bekend. In die periode kunnen de clubs zich intern, met hun leden, beraden over wat te doen en hun beslissing melden aan het sectie- bestuur. Overigens hebben de „ge- vonnisten" niet alleen maar keus tus sen blijven enerzijds en verdwijnen of terugkeren naar de amateurs an derzijds. Mr. Kernkamp (FC Utrecht): „Ik begrijp de emoties en ik weet wat voor ellende het wordt voor een club als de sanering je wordt opgelegd. Maar de onaangename weg kan wor den vermeden: gooi het over de spor tieve boeg en verenigt u waar het samengaan voor het oprapen ligt. U heeft Utrecht als voorbeeld". Op meerdere plaatsen lijken dergelijke fusies momenteel reeds te verwach ten. bijvoorbeeld tussen ADO en Hol land Sport, Haarlem en EDO en FC Twente en Heracles. ■fc Geen invloed De beslissing het komende seizoen met nog slechts 38 clubs betaald voetbal te bedrijven, heeft geen invloed op de promo tie- en degradatieregeling zoals die voor dit seizoen is vastge- steld. Vooral de heer Wagenaar van de Volewijckers toonde hier voor veel interesse. De Amster damse club, een van de „gevon- nisten", heeft kans naar de eerste divisie te promoveren en kan dan volgend seizoen normaal aan de competitie deelnemen. Indien de Volewijckers echter ook op de definitieve saneringslijst staat, krijgt het geen financiële steun. „De dertien" hielden zaterdag dikwijls ruggespraak. Hier een gedeelte van de representanten in discussie. Tweede van links staande Karei Janssen van de VVCS Van onze sportcorrespondent IEDA Feijenoord heeft het in Breda moeilijker gehad dan de overwinning op NAC doet vermoeden. Vooral in de eerste helft len de Rotterdammers de handen vol aan de Bredase ploeg en meer dan dat, want NAC had voor de rust zonder meer het van het spel. Feijenoord speelde in die periode bijzonder on- r en kwam aan goed opgezette aanvallen nauwelijks toe. Dat deels ook de verdienste van de Bredanaars die keihard werkten een gaten tussen de linies lieten vallen. NAC kreeg ook enkele ekende kansen de score te openen maar eens te meer bleek de hrking het zwakke punt van de formatie van Leo Canjels. de hervatting kwam Feijenoord de druk uit, maar het zou moment imponeren. Dat. er toch ioelpunten vielen was te wijten aa fouten in de Bredase defensie, ran de Rotterdammers gretig eerden. Het eerste kwartier was voor NAC dat opportunistisch Hie door tegen het gerenommeer- ijenoord een aanvallende hou- aan te nemen. Zonder overigens irdediging waarin Van Gorp en er excelleerden te verwaarlozen, inthousiasme leidde al direkt na )th egin tot twee redelijke kansen. Bouwmeester als Brouwers za- lun schoten door Treijtel ge- Ook bij een felle inzet van ;uleba (in de tweede helft vervan- oor Van Riel) stond de Feije- •doelman op zijn post. antwoord van Feijenoord vrij laat. De Rotterdammers et drie spitsen speelden We- indvall en Moulijn, die geen van •1 hadden in te brengen tegen raf dekkende Bredase verdedi- hadden nauwelijks gelegen- reel zorg aan de opbouw te be- i Pas in de 18e minuut waren het eerst gevaarlijk na een vee combinatie met Hasil nam 'all de bal ineens op de slof. en bliksemsnelle reaktie pareer- tzmann de kogel echter. De ak in Hasil en Kindvall betekende de inleiding tot een offensief, behield een overwicht. De Bre- irs domineerden af en toe zo dat de Rotterdammers hun te- anders moesten stuiten met edingen en veel te felle char- raar scheidsrechter Dorpmans in veel gevallen wat te gemakkelijk overheen wandelde. Dc ommekeer in de wedstrijd kwam een tiental minuten na rust na een gruwelijk misverstand in de NAC-defensie. Bakker en Bish had den alle tijd de bal weg te werken, maar Bish dacht dat Bakker het zou doen en Bakker wilde het overlaten aan Bish. In tweede instantie speelde Bakker de bal toch nog, maar hij schoot veel te zacht terug in de rich ting van Kitzmann. De attente Schneider pikte het leer op en pas seerde de uitgelopen Bredase doel man (01). Drie minuten later leek de beslissing gevallen. Schneider was opnieuw mee naar voren gegaan en toen Moulijn hem uit een vrije trap haarzuiver bediende had hij geen en kele moeite Kitzmann voor de tweede keer te verslaan. Het leek een volko men correct dolpunt. Dorpmans keurde het echter wegens buitenspel af. „Ik heb het zelf geconstateerd", vertelde hij later. Het was wel een grensgeval en daarom keekik ook naar mijn grensrechter. Die was het roerend met mij eens want hij zwaai de druk". Het was een tegenvaller voor de Rotterdammers, maar niet van zoveel belang, want NAC was na de eerste treffer al teruggevallen. De achter stand had de moraal aangetast. Leo Canjels: „Als die eerste goal niet was gevallen, dan had ik het nog niet ge weten". Ook de conditie ging bij NAC mee tellen.1 De ploeg had de zware wed strijd tegen Ajax nog in de benen zitten, maar zich neerleggen bij een nederlaag wilde NAC niet. Het kreeg BERLIJN Bayern München, al maandenlang achtervolger van koploper in de Duitse Bundesliga Borussia Mönchengladbach, heeft zijn titelkansen behouden. De ploeg van Fransz Becken- bauer versloeg zaterdag FC Köln met maar liefst 80. Een kleine 30.000 toeschouwers zagen Bayern in de eerste helft een 20 voorsprong nemen. Dat ge beurde in een niet al te beste wed strijd, waarin Bayern zeker niet sterker was dan FC Köln. Na rust draaie Bayern echter op volle kracht. Via zes schitterende doel punten deklasseerde het FC Köln in die tweede periode volkomen. Onderaan zorgde Rotweiss Ober- hausen voor een regelrechte sensa tie. Het klopte Schalke '04 dat dit seizoen tot verrassende resultaten komt, met 41 Oberhausen keek overigens tot luttele séconden voor het rustsignaal nog tegen een 10 achterstand aan. De overwinning van Oberhausen kwam vooral voor Rot Weiss Essen slecht uit. De ploeg van 'de Neder landse Duitser" Willy Lippens ver loor namelijk op eigen veld met 32 van Kickers Offenbach en zag daardoor de voorsprong op Ober hausen tot slechts één punt -linken. Beide ploegen moeten nog drie wedstrijden spelen. 6 Engeland In Groot-Brittannië is een begin gemaakt met het kampioenschap voor Britse landenploegen. Enge land klopte Noord-Ierland met 10, terwijl Schotland en Wales el kaar via een doelpuntloos gelijkspel in evenwicht hielden. De overwin ning van Engeland was bijzonder gelukkig. Eerst tien minuten voor het einde slaagde Allan Clarke er in de ploeg van Sir Alf Ramsey aan de overwinning te helpen toen hij uit een pass van Colin Lee scoorde. Lee had even te voren echter hands gemaakt, hetgeen de scheidsrichter echter was ontgaan. Het doelpunt van Clarke maakte een einde aan een wedstrijd waarin Engeland geen al te sterke indruk maakte. Integendeel zelfs. In feite mocht Noord-Ierland meer aan spraak op de overwinning maken dan de Engelsen. Grootste barrica de voor de Ieren was echter Gor don Banks, die het Engelse doel op waarlijk sublieme wijze verde digde. De strijd tussen Wales en Schot land was slechts zelden het aankij ken waard. Vooral de Schotten stelden danig teleur. Wales was vrijwel de gehele wedstrijd in de aanval. De Wales-voorhoede kon echter geen vuist maken, waardoor Schotland eigenlijk zonder al te veel moeite de score dubbelblank hield. Beerschot Beerschot heeft de Belgische voetbalbeker gewonnen, waardoor deze ploeg in het tornooi om de Europese Cup voor bekerwinnaars mag uitkomen. De Antwerpse for matie versloeg in de finale St. Truiden met 21. Deze stand werd overigens pas in de verlenging be reikt. Bij de rust leidde Beerschot met 10. St. Truiden met 21. De ze stand werd overigens pas >n de verlenging bereikt. Bii de rust leid de Beerschot met 10. St. Truiden scoorde in de tweede helft echter de geliikmaker, waarna Beerschot eerst in de verlenging de beker wist te bemachtigen. nog kansjes door blunders van Treij tel (slecht uittrappen en onder de bal doorspringen) maar die werden niet benut. Een kwartier voor het einde maak te Ove Kindvall aan alle onzekerheid 'n einde. Door Jan Boskamp in de vrije ruimte gestuurd, rukte de Zweed op naar het. Bredase doel. waaruit Kitzmann een paar passen naar voren deed. Die werden de NAC-doelman net noodlottig, want hij was niet in balans toen Kindvall via zijn rechterbeen raak schoot: 0-2. Canjels: „Kitzmann had nooit uit zijn doel mogen komen". Drie minuten voor tijd verkleinde Brouwers uit een strafschop (Jansen hiel de doorgebroken Bish in het strafgebied vast) de marge. NAC trachtte in de resterende speeltijd de gelijkmaker nog te forceren Het nam daarbij grote risico's, want de gehele -#■ Met een harde schuiver brengt Franz Hasil Feijenoord op 13. NAC doelman Van Dongen is reeds verslagen. Ook de sliding van Jan van Gorp (links) komt te laat. Bredase ploeg ging naar voren en dat leidde tot de derde treffer van Feije noord. dat opnieuw zonder Israel en Laseroms uitkwam. Van Haneghem zag Hasil even over de middenlijn vrij staan. De Oostenrijker spe'ede de pass direct door en dat verraste Frans Vermeulen. Deze trok aan de noodrem door Hasil bij zijn shirt te grijpen, maar de Feijenoorder rukte zich los en maakte oog in oog met Kitzmann geen fout: 13. „12 had ik liever gezien maar de overwinning is wel verdiend", aldus Leo Canjels, die zich verheugd toonde over de in zet van zijn spelers. Tevreden was ook Feijenoord-trainer Ernst Happel: „Wat wil je, zestien punten uit acht wedstrijden!!" NAC Fe(jenoord 13 (00). 53 Schneider 0—1, 74. Kindvall 0—2, 85 Brouwers 12 (strafschop), 87. Hasil 13. Schiedsrechter Dorpmans. Toe schouwers 18.000. NA:C Kitzmann, Van der Driesch, Vermeulen, Van Gorp en Bakker, Delmotte, Quaars en Bouwmeester, Bish, Progrzeba (Van Riel) en Brou wers. Feijenoord: Treytel, Romeyn, Jan sen, Bosgieter en Schneider; Boskamp en Hasil: Wery, Kindvall, Van Hane- gem en Moulijn. Vitesse heeft de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Preston North End, pas gepromoveerd naar de En gelse Tweede Divisie, met 21 ge wonnen. Een aanval van Overmaas op het doel van De Musschen. Het zal geen re sultaat hebben. Overmaas moet een be slissingswedstrijd spelen om de tweede degradatieplaats met Fluks. livdeze krant: zaterdagsport— voluit H VC ging freewheelend naar kampioenschap. Volkomen >erieur spelend kwamen de wijkers nog herhaaldelijk ht bij een doelpunt maar dat droomkansen gemist werden, orde niemand: RVC was ininpioen. EPTUNUS—UVS 1—4. Een veel ker UVS, met een uitblin- 4e Gerard Desar. heeft Neptunus tomen dolgedraaid. Reeds na een irtier kwam UVS op 01 door afstandsschot van Arie Lagen- Vijf minuten later bracht Bep ek met een schot vanaf 30 meter stand in evenwicht. In de tweede ft was het tweemaal Gerard die uit twee strafschoppen voor 13 zorgde. Kort voor tijd was het weer Arie Lagendijk, die met een kopbal Neptunus doelman Van der Merwe voor de vierde maal passeerde. CVV—ROODENBURG 0—2. Een weinig geïnspireerd spelend CVV is tegen een zeer fel spelend Rooden- burg genadig weggekomen. CVV faalde over de gehele linie, maar vooral aanvallend schoten de Rot terdammers tekort. Reeds in de twee de minuut was het Sam den Os, die Roodenburg aan een voorsprong hielp. De eerste helft verliep verder, met een alles overheersende Roo denburg, zonder doelpunten. Na een kwartier in de tweede helft was het De Klerk, die CVV's doelman Van der Stoep voor de tweede maal pas seerde en daarmee de overwinning voor Roodenburg zeker maakte. OVERMAAS DE MUSSCHEN 01. Door de onverdiende neder laag tegen De Musschen moet Over maas a.s. zondag op het terrein van Slikkerveer een beslissingswedstrijd spelen tegen Fluks. Dan wordt uit gemaakt wie. samen met Zwijn- drecht, terug moet naar de tweede klasse. Geheel tegen de verhouding in nam De Musschen na een half uur de leiding door een doelpunt van Kamman. Een steeds sterker wordend Overmaas ging in het of fensief, maar het keepersgeluk van De Musschen doelman Edtjy de Zoe ter zorgde ervoor, dat de overwin ning toch bij De Musschen terecht kwam. LUGDUNUM—GOUDA 0—0. Lug- dunum en Gouda hebben een zeer slechte wedstrijd gespeeld, waarbij Gouda nog de minst slechte van de twee was. Slechts aanvoerder Piet van Nullen van Gouda haalde, van alle 22 spelers, een voldoende. Met sommige schoten van de Gouda- speler had Lugdunum doelman Lou Honsbeek grote moeite. Daar beide teams echter grote moeite met het redelijk opbouwen van aanvallen hadden, bleef de stand zoals hij aan het begin van de wedstrijd was: 0—0. RVC Papendrecht UVS Gouda Roodenburg De Musschen Lugdunum CVV Neptunus Fluks Overmaas ZwUndrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9