Pressie d )e op Tijd" de YNU om te sparen -commentaar Noodseinen radio Nordsee door duizenden gehoord Honderden nieuwe abonnees melden zich aan MAANDAG 17 MEI 1971 Vettig Frans Halsema-shows waarmee KRO het afgelopen seizoen een zaterdagavonden heeft gevuld, ten maar zo snel mogelijk verge- ujorden. Halsema blijkt als pre- ator niet zo'n best figuur te slaan, endien heeft hij het belangrijke el dat z'n teksten uiterst zwak Bij z'n grappen krijg je het be nde gevoel dat je de pointe net l gemist of dat die nog moet ko- I De vakbekwaamheid is er be tref maar die komt in deze show verder dan een paar vettige és. AVRO steldé er op amuse- sgebied in ieder geval de afgelo- zaterdag een opmerkelijke pro- e tegenover: het laatste zaalop- w van de Rolling Stones. Bij dit afscheidsconcerten bekruipt ons het gevoel dat er waarschijnlijk [aan wordt verdiend en dat ze lom nog wel eens afscheid zullen hfn. We denken daarbij aan een Nederlandse artiesten die maar eid blieven nemen. Benieuwd of commercieel begrijpelijke gang iken ook voor de Stones opgaat, mdpunt ging nog eens in op de uitzending van twee vrijdagen en. Het gesprek met de genees- directeur van de Pompekliniek ijmegen werd gevoerd alsof er kijkers aan de buis zaten. We len dat beiden het gesprek en zonder er kennelijk begrip hebben hoe bepaalde ultspra- )p het scherm overkomen. Een te kans van Brandpunt. In een uitzending van Brandpunt werd ussieerd over het verdwijnen iet dagblad De Tijd. Voor de keer die avond waren de re- uren te zien tijdens het venten hun blad, een merkwaardige oering van het kijkerspubliek, het ivas voor een goed doel en aakt veel goed. an een onzer verslaggevers Vanavond te zien NEDERLAND l VARA 19.05 Pipo op Bizarra 19.30 Coronation Street 20.20 Zelf uw kind zwemmen leren 20.30 Ironside 21.20 Kunstenaars voor Vietnam (tv- veiling) 22.25 Achter het Nieuws NEDERLAND II NCRV 19.05 Kijken naar kinderen 19.30 Dier en vriend 20.21 Memorandum van een dokter 21.10 Hier en Nu 21.35 Het recht van de zwakste (film over de rechten van het kind) AMSTERDAM an alle kanten wordt op dit ogenblik pressie uitgeoefend op de Verenigde Ne derlandse Uitgeversbedrijven (VNU) om liet besluit De Tijd te laten vallen te herzien. De over de volle voorpagina uitgemeten slogan 'Wij gaan door met De Tijd. Doe mee', die liet met de on dergang bedreigde avondblad zaterdag bracht, leverde hoopgevende response. navond te horen Honderden nieuwe abonnees heb ben zich in het afgelopen weekeinde in het „kasteel van Aemstel", het on derkomen van De Tijd aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal ki Amsterdam, gemeld. Evenveel reacties dienden zich aan in Abcoude (Torenlaan 35) waar de overleggroep „Vrienden van De Tijd" is gevestigd. Zaterdag gin gen de bijna 70 redacteuren van De Tijd in Amsterdam de straat op met ruim 5000 exemplaren van hun krant, om die uit te venten. Een paar uur nadat de persen waren stilgezet was het zaterdagnummer uitverkocht. Ook in Rotterdam lieten de redacteuren van „De Tijd" zich niet onbetuigd. Intussen bereidden acht topfiguren uit het Nederlandse bedrijfsleven, van de directeur van Staatsmijnen tot de voorzitter van de KRO toe, zich voor op een gesprek met de ba zen van de VNU om die te bewegen het opheffingsbesluit van De Tijd te herzien. Zij zullen ook hun invloed aanwenden om voor het dagblad ad verteerders te winnen. Abonnees van De Tijd hebben zich voorgenomen in de komende vier weken (de definitie ve aankondiging van de opheffing wordt half juni verwacht als het getij niet keert) een groot aantal nieuwe lezers te winnen. De gedelegeerd commissaris van de dagbladsector van de VNU, mr. S. C. H. Coebergh heeft de redactiecom missie van De Tijd laten weten dat als op korte termijn een flink aantal abonnees wordt gewonnen, hij zich verplicht zal voelen om de kwestie opnieuw in de Raad van Bestuur te brengen en voor het voortbestaan van de krant te vechten. Buitenland-redacteur en woord voerder van de redactie Arie Kuiper meent dat als het aantal abonnees van de 92.000 die De Tijd nu heeft op 140.000 zal worden gebracht, er een kans is quitte te spelen. Als men erin zou slagen voor half juni 20.000 abon nees te winnen zou de VNU terug kunnen komen op eerdere besluiten. Goodwill Intussen vleien de redacteuren zich niet met de hoop dat een plotselinge aanwas van abonnees en een vergro ting van de advertentieomzet De Tijd ineens tot een gezonde krant zullen maken. Maar die factoren zullen wel de goodwill accentueren die de 126 jaar bestaande katholieke krant bezit en tevens de publieke opinie mobili seren tegenover het VNU-concern om de voorgenomen opheffing van de krant niet door te laten gaan. De VNU maakte in 1969 ruim 35 miljoen gulden winst en keerde 24 pet. dividend uit. Het jaarverslag over het afgelopen jaar dat mor gen gaat verschijnen, geeft minder florissante cijfers te zien maar zal toch altijd nog een respectabele uit- komstenstaat laten zien. Het bruto verlies van De Tijd bedraagt jaarlijks drie miljoen gulden. In afwachting van de resultaten van alle activiteiten weigert de re dactie intussen te praten over een af vloeiingsregeling. „In plaats van in te storten is de redactie opgeveerd", concludeerde eind vorige week hoofd redacteur drs. A. J. Cuppen. Spandoeken én verdachte ie as ingewijde 1 (EVENINGEN/AMSTERDAM „May Day! May Day". Dui- li luisteraars van „Radio Nordsee International" hoorden die tische kreet zaterdagavond even voor elf uur uit hun radio's ren. lulpgeroep van de bemanning aakte alleen al op het Amster- politiebureau driehonderd t^uwingen. Duizenden gingen naar de Scheveningse boule- n een glimp van het branden- p op te vangen. Ook luiste- an de Engelse zuidkust alar- de politie en de kustwacht, na het noodsein vertrokken Scheveningse haven schepen brandende Mebo II. Veertig lang bleef Radio Ncrdsee de rook en het vuur door- Tegen tien over half twaalf uitzending afgesloten met et van een Nederlandse ma- een Zwitsers-Duits spre- bfcehnicus. iepboot Eurotrip nam om half d^tien van de dertien beman- en van de Mebo II aan boord. Ie kapitein en twee opvaren- en aan boord. Inmiddels was :t schip een helicopter van de Ijke Marine gearriveerd. Ook ton metende onderzeebootja- Iderland" werd uitgezonden in de ochtenduren op korte TLE VISIE a anavoyd ra tand I XOS: 18.45 Fabeltjeskrant. STER: Reclame. NOS: 18.55 irnaal. STER: 19.00 (K) VARA: 19.05 (K) Pipo 1 VA afstand van het zendschip een oogje in het zeil houden. Het onderzoe kingsschip „Volaas" van Rijkswater staat en de sleper „Smitbank" namen deel aan het blussingswerk, geholpen door de achtergebleven bemannings leden. Na de blussing bleek dat de machi nekamer slechts gedeeltelijk was ver nield. De energievoorziening van de zender was onbeschadigd gebleven waardoor de uitzendingen omstreeks zes uur weer konden worden hervat. Majoor Th. P. Nelissen, districtcom mandant Amsterdam van de Rijkspo litie te water zei gisteren op een persconferentie het een wonder te vinden „dat geen catastrofe is ont staan". De ontploffing had makke lijk iemand kunnen doden, voor ons is er geen twijfel dat een dergelijke aanslag onder zeeroof gerekend kan worden." Van de verdachten was volgens de politie De L. een „ingewijde" die de situatie aan boord van de Mebo II goed kende. Hij was zelf enkele ma- 18„30<K, Professor Baitazar, (8) nische reacties en lichte 18 40 Sterrenkunde (program ma van Teleac) 19.10 Sporttrl- bune 19.33 Keurig Frans - Zoeklicht 19.39 Mededelingen en weerman 19.45 Nieuws 20.10 Xv"RO' leven wij ln een welvaarts- staat?, documentaire. 20.50 De hutkoffer. tv-spel; 21.40 Niéuws van de boekenmarkt 22.15 Nieuws. mu ziek. 22.20 Jong geleerd, wijs gedaan, een programma van de Bond zonder Naam. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen AVRO: 22.45 Radiojournaal. NOS: 22.55 (S) Jazz in Aktie. 23.55-24.00 Nieuws. TV-serie voor de piano en orkest in C gr. t op. tri a f --.30 (K) Coronation TV-feuilleton. STER: I Reclame. NOS: 20 00 ,0- rnaai. STER: 20.15 <Ki VARA: 20.20 (K) Zelf zwemmen leren - les <K) ironside, TV-fllm 'ïnstenaars voor Vlet- :portage van de grote ln het Stedelijk Mu lle Uïisterdam. 22.25 (K) let Nieuws. NOS: 22.50 [ournaal. TELEAC: Sterrekunde - les 12 33 and li NOS 18.45 Fabeltjeskrant. STER: Reclame NOS 18.55 mjrna.,: STER: 19.00 (K) NOS: 19.05 Kijken 'deren: wetenschappe- serie. NCRV: 19 30 (K) vriend. TV-serle. '•35 (K> Reclame. NOS: Journaal STER: 20.15 |0i Ame. NCRV: 20.21 (K) '=Tium van een dokter, ton. 21.10 Hier en "allteltenrubrlek. 2135 recht van de zwakste, de rechten van het Ander Nieuws. (K) journaal TE- - 23.10 E.H.B.O. les Nederlands 18.00 «Jeskrant 18.05 (K) De van de Blauwe Jcugdfeullleton (3) s.vmphonie nr. 5 in c kl. t. op. 67 II. Felix Medelssohn Bartholdy Concert voor viool en orkest in e kl. t. op. 64 III. Richard Strauss Burlesque voor plano en orkest ln d kl. Hilversum I 402 m NCRV 18 30 Nieuws. E.O. 19.00 Gewij de muziek. 19.25 Reformatie en reveil, lezing. 19.35 Muzikaal Intermezzo. 19.40 Geloven van daag. lezing. NCRV: 20 00 (S) Das klagende Lied. Mahler, uitgevoerd door Londens sym fonie-orkest, koor en solisten. 21.10 klankbeeld over de Gere formeerde kerken ln Hersteld Verband. 31.55 (S) Jazz-Time. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Llterama over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 Klassieke kamermuziek. 23.55-24-00 Nieuws. Hilversum II 298 m AVRO 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 (SI U Signor Bru- schlno. komische opera van Rossini. NOS: 19.30 Nieuws. RVU: 19.35 Muzikaal Spectrum. NOS: 20.05 Komt u maar...: ac tueel programma met telefo- Hilversum I. 102 m: NCRV' 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr (7.25 Horen en zien: 7.30 Nieuws: 7.32 - 7 50 Hier en Nu: actualiteiten) 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum Laudamus (gr.). 8 30 Nieuws. 8.32 (S) Voor de huis vrouw. (9.00 - 9 10 Gymnastiek voor de huisvrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Bijbelse ver kenningen. 10.15 (S) Italiaanse Operafragmenten (gr). 11.00 Nieuws. 11.03 (S) Franse Ope ramuziek. 11.15 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12 00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land: 12.25 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12 30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten: 13.00 - 13.05 Ra den maar,..). 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) interlokaal: muzikaal middagmagazine. (16.00 - 16.02 Nieuws). 17.00 Overheidsvoor lichting. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Hall: jeugdpro gramma. Politieke Partijen: 18.19 Uitzending van de PPR. Hilversum II. 298 m: AVRO: 7.0o Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met eer, plaatje: lichte grammofoonmu- zlek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Dag mei een plaatje (vervolg). (8.30 - 8.33 De groenteman.) 8 50 Morgenwij ding. NOS: 9.03 Uitgebreide re portage. 9.55 Waterstanden. 9.40 Muziek uil de Middeleeuwen en Renaissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10 10 Ar beidsvitaminen. (11 00 Nieuws.) 1130 Voor de vrouw (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: verkeersmagazlne. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NOS: 13 30 Den Haag vandaag. 13 35 Spiegel van België: mu ziek en nieuws van onze zui derburen. 14.C5 Jazz uit het historisch archief. 14.30 (S) Promenade orkest. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: het leven in de taal. AVRO: 15.10 Mu- ziekmlddag. waarin om 15.10 (S) Nieuwe grammofoonplaten; 16 00 Nieuws: 16.03 (S) Slag werkgroep Amsterdam: 16 36 (S) Spaanse muziek van de 13e lot de 20c eeuw: 17.05 (S) Ka merkoor. 17 30 Trefpunt: dis- cussierubrlek voor aktuelc za ken. 17.55 Mededelingen. Hilversum III. 240 m: VARA: 9 09 Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Licht platenprogramma 1100 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws.) 13 00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai. 16 00 Nieuws 16 03 Mix: rijp en groen op alle toeren. 17.00 Nieuws. 17.03 - 18.00 Mix (vervolg). wel niets en heeft het parlement heel weinig gedaan. De redactionele en technische medewerkers leven nu al maanden in een steeds toenemende onzekerheid". De Rotterdamse schrijver en le raar Duits Cor de Back schrok zaterdagmorgen zo van de alar merende berichten over De Tijd dat hij a la minuut een actie groep uit de grond stampte die 's middags de Lijnbaan bezette om de noodkreet van de Tijd- redactie te beantwoorden. Hij en zijn medestanders, waaronder enkele Rotterdamse kunstenaars, voerden trouwens niet om De Tijd alleen actie, maar ook om alle opiniërende bladen of zaals De Back het zelf zei: Ik wil een Tijd, een Rotterdammer, een Vrije Volk, een Volkskrant en ga zo maar door kunnen kopen wanneer ik daar maar behoefte aan heb. HILVERSUM I NCRV 19.00 - 20.00 uur EO: Geestelijke mu ziek. Reformatie en reveil, Bijbelstu die: 20.00 uur Das klagende Lied. Mahler; Londens Symfonie-orkest; 21.10 uur: Kerkelijke proefpolder, klankbeel; 21.55 uur: Jazztime; 22.40 uur: Literama HILVERSUM II NOS 19.35 uur: RVU) Muzikaal spec trum; 20.05 uur: Komt u maar.... tele fonische reacties; 22.55 uur: Jazz in Actie. KAPELLE Op de centrale Fran se militaire begraafplaats in Kapelle op Z-Beveland zijn zaterdag de in de meidagen van 1940 gesneuvelde Franse militairen herdacht. Kransen werden gelegd namens het Konink lijk Huis en ondermeer door de Fran se ambassadeur en de commissaris van de Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Franse oud-strijders en nabestaanden woonden de herdenking bij. In een verklaring van de redactie wordt in de krant van zaterdag ge zegd: „Het is onvoorstelbaar dat deze krant na 126 jaar gemist zou kunnen worden". Op met rode letters beschil derde spandoeken aan de gevel van het gebouw van De Tijd, staat ge schreven: „Redt De Tijd" en „Elke nieuwe dag is er een voor De Tijd". Abonnees die zaterdag in Rotter dam voor het behoud van het avond blad demonstreerden, gaven een ver klaring uit die luidde: „Als men weet dat de radio, en televisiereclame de hoofdschuldige is van deze noodsitua tie en dat de regering nog steeds geen drastische maatregelen heeft geno me*! om een grondrecht van ons volk, namelijk het voortbestaan van dé vrijheid van drukpers in Nederland, veilig te stellen, zouden alle kranten lezers (van rechts naar links en van Rome tot Staphorst) met klem moeten aandringen op snelle maatregelen die een democratische meningsvorming kunnen waarborgen". Ook lezers van andere bladen slo ten zich zaterdag in Rotterdam bij de protesterende Tijd-lezers aan. Aange haald werd de uitspraak van premier De Jong die Trouw zaterdag publi ceerde, „dat de verontrusting over de toenemende fusietendensen in de dagbladpers de regering bezighield". „Tot nu toe", aldus de verklaring, „heeft de Nederlandse regering vrij- len aan boord van het schip geweest, waarschijnlijk al toen de Mebo II tot zendschip werd verbouwd." In het „hoofdkwartier" van de duikers, een opslagplaats in de Scheveningse ha ven vond de politie zondagmorgen uitgewerkte tekeningen van de situa tie aan boord van de Mebo II. Daardoor wisten ze direct de olie leiding te vinden die een zgn. „dag tank" met zevenhonderd liter gasolie verbond met de konbuis. die bij de ontploffing werd vernield. De teke ningen waren gemaakt aan de hand van een boekje dat Radio Nordsee voor haar fans uitgeeft. In het hoofd kwartier werd verder natte kleding en duikersuitrusting gevonden. Over het motief van de brandstich ting wilde de politie zich nog niet uitlaten. Majoor Nelissen: „Er zijn twee mogelijkheden: ideële of zake lijke motieven. Maai' de tijd is nog tekort geweest voor een onderzoek naar de achtergronden." 152 Vervolgens ging het allemaal erg snel. Vlak voordat de Tsjeka-ambtenaar bij hem kwam, sprong de knaap boomwortels lijkende vingers op de wang kriebelde. "Waarom doe jij je moeder pijn? Je gooit de bron dicht waar je uit wilt drinken. Een mooie jongen. Mijn dochter heeft er twee zo." "Het is een meisje", zei tie boerin. "Meisjes hebben het veel beter!" zei de knaap lachend. Het kind liet de tepel los, keek de boer aan en vertrok haar mond tot een brede lach. In haar mondhoek hing een druppeltje melk. "Wanneer ben jij zo ver?" vroeg de jonge boerin terwijl zij haar bloese weer dichtknoopte. "Over drie weken", zei Vera. "Het gaat voorbij. De laatste maand is het moeilijkste. Maar het gaat voorbij en opeens is je kind er." Een spborwegman liep langs het raam over het perron, zwaaide' met een lantaarn en floot op zijn vingers. Een locomotief blies sissend stoom af. Buffers ratelden tegen elkaar. Voor het raam bleven twee in het leer geklede mannen staan, keken de wachtkamer in, de een zei iets terwijl de ander instemmend knikte. "Ik geloof dat ik toch liever maar een andere keer ga", mompelde de knaap. "De Don loopt niet weg Hij stond op, stak zijn handen in zijn zakken en slenterde onschul dig naar de deur, die op de straat uitkwam. Voor hij die echter be reikte werd die van buiten uit opengemaakt terwijl er een man in de leren kleding van een Tsjeka-ambtenaar binnenkwam. Een militie- toldaat vergezelde hem. Controle van identiteitspapieren, riep hij. Niemand mocht de wachtkamer verlaten. Toen bleef hij bij de deur staan, terwijl de Tsjeka-ambtenaar de papieren en de reispapieren begon te controleren. Meteen daarna kwamen ook de twee anderen vanaf het perron binnen en begonnen met de controle aan hun kant. De knaap stond vlakbij de deur tegen de muur geleund, keek naar de hoek waar Vera, de oude Paddas, de boerin met haar kind en de boer met de grijze baard zaten, grijnsde, weliswaar een beetje krampachtig terwijl dc vrolijkheid uit zijn ogen was verdwenen. De boer stak een zonnebloempit tussen zijn tanden en schudde waarschuwend zijn hoofd. Vervolgens ging het allemaal erg snel. Vlak voordat dc Tsjeka-ambtenaar bij hem kwam, sprong dc knaap naar de deur, schoof de militiesoldaat opzij en stormde naar buiten. De soldaat struikelde, herstelde zich, wilde hem achterna, maar de Tsjekaman was sneller. Hij riep de soldaat toe dat hij hier moest blijven, trok zijn nagan uit zijn holster en rende de straat op. De soldaat deed de deur dicht, nam met onrustige bewegingen zijQ geweer van zijn schouder, haalde de grendel over en riep met een van opwinding schrille, overslaande stem "Niemand verlaat de zaal. Iedereen blijft op zijn plaats zitten. Niemand verlaat de zaall" Buiten hoorde men het geschreeuw van de Tsjeka-ambtenaar: "Halt - stoi - staan blijvenStoi!" Toen vielen er snel achter elkaar twee schoten. En toen nog een. "Uw papieren, kameraadI" zei een van de twee andere Tsjeka- ambtenaren tegen de als verstard zittende oudere man. De spoorwegman zwaaide voor het raam met zijn lantaarn. "Iedereen blijft zitten!" riep de soldaat bij de deur weer. Buiten liepen snelle stappen voorbij. (Worril v«T Smidje Verholen en de veedieven van Texas 56: „Die ouwe stinkerd zee dat we de laan uit- moste, as we nog één keer vervelend waz/.e," zei Plat vink Jantje tegen zijn mak ker Sjarl. „Kan mij niet skeel," zei Sjarl. „lek ben ier tok niet kelukkiek en blij. lek wil niet wees ge woon 'oefsmied! Wij moe ten maar pik die automo biel en dan beroof de bank!" „Dat motte we dan maar zo gauw moge lijk probere." vend Jantje. „Maar late we nou eerst maar effe gaan kijke bij de koeie. As nette koibois motte we op de hoogte weze van de veeteelt, niet waar? Kijk, daar staat er al een. Hij heb een ring door de neus. Wat een lief beessie, hè?" „Weet jij wel zeeker, dat diet ies een koeibeest?" vroeg Sjarl angstig. „Natuurlijk," stelde Jantje hem gerust, terwijl hij brutaal bij het „koebeest" naar binnen ging. „Dit is een koei. Dat ken je aan de horens zien. Stiere hebbe namelijk geen horens weet je. As ze horens hebbe, dan benne het koëie. Kijk r.ou toch "es hoe goeiig dat beessie er uitziet Net of-ie geen kip ken kwaaddoen." Dikke Jantje gaf het dier een stevige tik op de brede achterhand en grinnikte: „Zo, ouwe lobbes! Hoeveel litertjes melk geef jij wel? Ik zal d'r niet veel van drinke, jonge, want ik heb liever een borreltje!" Het „koebeest" keek ver stoord op, want het was nog nooit zo onbevangen tege nde achterhand geslagen. Het was namelijk niet gewend zo gemeenzaam behandeld te worden, want niet voor niets luisterde het naar de naam Lucky Baby, de kostbaarste prijsstier van heel Texas. Maar toen de twee rare snaken hem begonnen te beklimmen, begon hij toch het gevoel te krijgen, dat hij enige protesten moest laten zien. „Help mijn nou 'es ëffe -op dat lieve beessie," zei Jantje tegen Sjarl. „Wie goed wil lere paardrijje mot op een koebeest beginne. Hoepla, daar gd"at-le. Och och och, wat een lief beessie is dat toch." Maar Lucky Baby, dc prjjsstier. begon al nerveus met zijn hoef in het zand te krabben

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7