MXON KEERT ZICH FEL TEGEN PLAN MANSFIELD Vluchtelingen zijn gevaar voor de vrede' Complotteurs hadden Sadat vandaag willen wippen Glubb Pasja: Israël moet Palestijnen woongebied geven Troepenaftocht uitEuropa zou historische vergissingzijn Vechtpartij in West-Berlijn Arabier in Israëlische regering India tvaarschmvt Pakistan: Regering Meir wacht ontwikkeling in Caïro af Nieuwe actie van Saigon in Cambodja Volgens Libanees, blad: MAANDAG 17 MEI 197| ai WASHINGTON (AP. Reuter, UPI) President Richard Nixon heeft verklaard dat het 'een ver gissing van historische afmetingen' zou zijn om 'op dit ogenblik' de sterkte van de Amerikaanse troepen in Europa te verminderen. Hij zei dit in een korte, maar felle verklaring, waarmee hij zich zaterdag keerde tegen het voorstel van Mike Mansfield, de leider van de Democra tische fractie in de Senaat, om het aantal Amerikaanse troepen in Euro pa voor het einde van dit jaar terug te brengen van 300.000 tot 150.000 man. Het voorstel van senator Mans- field komt woensdag in stemming. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, William Rogers, heeft gisteren in een tv-interview verklaard dat Amerika bereid is met BERLIJN fAP, DPA) Groepen jonge linkse activisten hebben zater dagavond voor de tweede achtereen volgende avond slag geleverd met de politie op de Kurfurstendamm in West-Berlijn. De vechtpartij begon in de buurt van de Gedachtniskirche. Toen de po litie een aantal betogende jongeren wilde verspreiden, schreeuwden zij: ..Handen af van Mahler" „Laat Mahler vrij— pak Neubauer op". Ook werd er geroepen: „De justitie en het stadsbestuur zij een gangstersyndi caat". Horst Mahler is een linkse advo caat, die ervan beschuldigd wordt be trokken te zijn bij de ontsnapping uit de gevangenis van een veroordeelde politieke brandstichter. Kurt Neu bauer is loco-burgemeester van West- Berlijn, hij is belast met de oDenbare veiligheid. De jongeren blokkeerden het ver keer en gooiden ruiten van winkels en auto's in. De politie gooide traan gasgranaten om de betogers te ver spreiden. Er werden dertien arresta ties verricht. Ook in Frankfurt werd er zater dagavond door jongeren gevochten met de politie. De jongeren betoogden tegen de Amerikaanse Vietnampoli- tiek en gooiden de ruiten in van ban ken en luchtvaartmaatschappijen. JERUZALEM (UPI) De Israëlische regering heeft voor het eerst een Arabier aanvaard als lid van de regering. Het is de 45-jarige voormalige burgemeester van Naza reth, Abdoel Azziz Zoeabi Hij is on derminister van gezondheid gewor den. De burgemeester van Jeruzalem Teddy Gollek heeft gisteren ver klaard dat sodert de juni-oorlog van 1967 vierduizend Arabieren zijn geev- acueerd uit de joodse wijk in de oude binnenstad van Jeruzalem. de Sowjetunie te gaan onderhande len over de wederzijdse terugtrekking van troepen uit Europa. Maar Ameri ka wil eerst de zekerheid hebben dat er een potentiële kans is op succes bij het voeren van dergelijke besprekin gen, zo voegde Rogers daar aan toe. Hij reageerde met deze woorden op het voorstel, dat de Russische partij leider Leonid Breznjew vrijdag had gedaan. Aan de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou, Jacob Beam, is op dracht gegeven uit te zoeken wat Breznjew precies met zijn voorstel heeft bedoeld. Senator Man field vindt dat het Witte Huis direct positief op het voorstel van Breznjew had moeten reageren en niet had moeten zeggen dat het voorstel eerst bestudeerd moest worden. Er zou meteen een da tum moeten worden vastgesteld waarop de besprekingen zouden kun nen beginnen. Naar de mening van Mansfield zouden de onderhandelin gen in juni moeten starten. Ondanks het aanbod van Breznjew tot onderhandelingen over wederzijd se vermindering van de troepensterk te in Europa, handhaaft Mansfield ongewijzigd zijn voorstel om dit jaar het aantal Amerikaanse militairen in Europa met 50 procent te reduceren, wat de Sowjetunie ook moge doen. Hij was gebelgd over de scherp af wijzende houding, die president Nixon jegens zijn voorstel had aange nomen. Hij sprak van „overkill", waarmee hij doelde op het feit dat Nixon 24 voormalige topfunctionaris sen, onder wie vijf oud-ministers, had gemobiliseerd om steun te verlenen aan zijn anti-Mansfield verklaring. Oud-president Lyndon Johnson heeft ongevraagd zijn steun gegeven aan de verklaring van Nixon. „Unila terale vermindering van onze troe pensterkte in Europa zou wat wij in het verleden hebben bereikt in ge vaar brengen en onze hoop voor de toekomst de bodem inslaan", aldus Johnson. Na Johnson verleende de 87-jarige oud-president Harry Tru man eveneens zijn steun aan het standpunt van Nixon. Hij maakte be kend het geheel eens te zijn met Nixon, dat het „een vergissing van historische afmetingen" zou zijn om op dit moment unilateraal troepen uit Europa te gaan terugtrekken. Een onzerzoek, dat zaterdag werd ingesteld door het Amerikaanse pers bureau UPI, heeft aangetoond dat minstens 37 van de 100 senatoren be reid zijn het voorstel van senator Mansfield te steunen. Veertig waren er uitgesproken tegen. De rest van de senatoren had zijn standpunt nog niet geheel bepaald. Tot de tegenstanders van het voorstel van Mansfield be hoort Edmund Muskie, die er naar streeft volgend jaar door de Demo cratische pertij kandidaat te worden gesteld voor het presidentschap van de VS. „Ik geloof niet dat dit het moment is voor een eenzijdige troe penvermindering in Europa", aldus senator Muskie. NEW DELHI (AFP, AP, Reuter, UPI) India heeft Pakistan gewaarschuwd dat de stroom vluchtelingen uit Oost-Pakistan een gevaar voor de vrede kan opleveren. India spreekt van een „opzette lijke uitdrijving". Het aantal vluchtelingen wordt thans door India op meer dan 2,6 miljoen geschat. In een protestnota aan Pakistan zegt de regering van India: „Deze op zettelijke uitdrijving van zulke grote aantallen mensen uit hun woningen ".heeft een menselijk probleem van on gekende afmetingen geschapen, dat tot ernstige repercussies en een ge vaar voor de vrede in het gebied kan leiden". De nota, welke vrijdag werd over handigd en zaterdag werd gepubli ceerd. beschuldigt Pakistan ervan volkomen onverschillig te staan je gens het lot van deze Pakistaanse on derdanen. India heeft Pakistan ge vraagd de terugkeer van de vluchte lingen te helpen vergemakkelijken. JERUZALEM (AP, UPI) De Israëlische regering heeft be sloten geen initiatieven tot een vredesakkoord met Egypte te nemen totdat de situatie in Cairo is gestabiliseerd. Dit is uit bronnen bij de regering Golda Meir in Jeruzalem vernomen. Totdat het nieuwe bewind (in Egypte) heeft bewezen in staat te zijn nieuwe internationale verplichtingen aan te gaan heeft het voor Israël weinig zin haast te maken met on- derhandelinge over het Suezkanaal", zo heeft een zegsman meegedeeld. Het Israëlische kabinet heeft giste ren ruim twee uur beraadslaagd in een eerste zitting sedert de omwente lingen in Egypte. De Israëlische minister van defen sie Mosje Dajan heeft in reactie op de gebeurtenissen in Cairo verklaard dat Egypte nu verwikkeld is in een „zeer veelbetekenende" machtsstrijd, die wellicht beslissende invloed zal hebben op de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Dajan zei echter niet te geloven dat het een strijd was tus sen gematigde en extreme standpun ten over de aanpak van Israël. „De strijd in Egypte gaat over de positie van Sadat. Als Sadat zich in het zadel weet te houden en v/ordt omringd door loyale helpers, nnder wie de militaire top, zal hij indirect in staat zijn zijn eigen politiek '/oor te schrijven en uit te voeren Ik weet niet hoe het standpunt van Sadat dan zal zijn, wat betreft een gedeeltelijke Suezkanaal-regeling", zo verklaarde de minister. Dajan merkte op dat de standpunten van Sadat tot nu toe nog zeer zeer ver van de Israëlische op vattingen afliggen. De Israëlische gezaghebbende ra diocommentator en voormalig voor lichtingschef Chaim Herzog ,'ieeft verklaard dat de gebeurtenissen in Egypte „niet alleen de voorzichtige en aarzelende benadering van Israël zal versterken, maar deze houding ook in de ogen van de wereld zal rechtvaar digen". Volgens Herzog vergroot de machtsstrijd in Egypte in elk geval de kansen op verdere vredesonder handelingen en een verlenging van het bestand tussen Israël en Egypte. De Israëlische oud-premier David Ben Goerion heeft opnieuw verklaard een sterk voorstander te zijn van te ruggave van de door Israël bezette gebieden, met uitzondering van Jeru zalem en de Hoogten van Golan. In een vraaggesprek met het Franse weekblad Le Nouvel Observateur zegt Ben Goerion, die in de afgelopen tijd door Israëlische politici die het niet met hem eens zijn, nogal eens van „geestelijke aftakeling" wordt beschuldigd, dat als er dit jaar geen vrede komt „wij geen vrede in acht tot tien jaar zullen hebben". Ben Goerion zei dat hij de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken William Rogers, tijdens diens be zoek aan Israël, heeft meegedeeld dat vrede belangrijker is dan wat dan ook. Ben Goerion steunt een overeen komst voor heropening van het Suez kanaal, omdat dit een eerste stap r.aar vrede zou kunnen zijn. „Wat de Sinai betreft vind ik dat deze binnen het kader van een werkelijke vrede moet worden teruggegeven. Wij heb ben woestijnen genoeg in Israël", zo merkte de bejaarde oud-premier op. Op een persconferentie in Calcutta zei een Indiase regeringswoordvoer der dat sinds 4 mei honderdduizend Oostpakistaanse vluchtelingen per dag in India zijn aangekomen, zodat hun aantal, dat tien dagen geleden nog 1,6 miljoen bedroeg, thans geste gen was tot 2.614.646. Hij waarschuw de dat als dit zo doorgaat het aantal spoedig tot vijf of zes miljoen geste gen kan zijn. Onder de vluchtelingen van de laatste tijd vormen Hindoes de meer derheid. De Indiase regeringswoord voerder beschuldigde het Pakistaanse leger er van er op uit te zijn de ne gen miljoen niet-moslims uit Oost- Pakistan te verdrijven en daardoor gelijktijdig meer evenwicht te bren gen tussen het aantal inwoners van Oost- en West-Pakistan. Voor het uit breken van de burgeroorlog woonden in Oost-Pakistan ongeveer 75 miljoen mensen of ongeveer zestig procent van de totale bevolking van Pakistan. Door de toevloed van vluchtelingen is, volgens de Indiase woordvoerder, het onderwijs in de vier Indiase sta ten. die aan Oost-Pakistan grenzen, volkomen ontwricht omdat de gebou wen gevorderd zijn voor het onder brengen van de mensen uit Oost-Pa kistan. Hij zei dat in sommige grens gebieden als gevolg van de aanwezig heid van vluchtelingen de lonen zijn gedaald, waardoor de sociale span ningen zijn toegenomen. INDIRA GANDHI Mevrouw Indira Gandhi, de pre mier van India, heeft het afgelopen weekeinde leen aantal vluchtelingen kampen langs de grens met Oost-Pa kistan bezocht. ..Wij willen de vluch telingen hier niet houden, maar wij kunnen hen ook niet verjagen", zo zei ze. Ze sprak de hoop uit dat de om standigheden in Oost-Pakistan spoe dig dusdanig zullen zijn ver beterd, dat de vluchtelingen naar huis kunnen. Volgens het Indiase persbureau Press Trust of India heeft mevrouw Gandhi in een van de kampen gezegd dat India de vorming van een demo cratische regering in Oost-Pakistan zou verwelkomen en graag vriend schappelijke betrekkingen met zo'n regering zou onderhouden. Het officiële radiostation van India zweeg over deze uitlating van premier Gandhi en liet zich er ook niet over uit of zij iets had gezegd over de mogelijke erkenning van de rebellen- regering van OostJPakistan. Volgens betrouwbare journalisten heeft me vrouw Gandhi de wens uitgesproken dat de strijd van het volk van Bangla Desj (de rebellenbenaming van Oost- Pakistan) niet tevergeefs zal zijn en dat het op een zekere dag zijn onaf hankelijkheid zal krijgen. Ze had op gemerkt dat de Indiase regering later zal bekijken of de regering van Bangla Desj erkend zal worden. Bij een beschieting door Pakistaan se militairen met mortieren zijn za terdag granaten in het Indiase grens dorp Gayaria terecht gekomen. In het dorp verblijft een groot aantal Oostpakistaanse vluchtelingen. Vol gens Indiase berichten werden er drie vluchtelingen gedood en 23 gewond. De Prawda, het dagblad van de communistische partij van de Sowjet unie, heeft gisteren de beschuldiging geuit dat Amerika zijn militaire aan wezigheid in Europa gebruikt om de landen van West-Europa zirn poli tieke wil op te leggen. De NAVO werd omschreven als „een afdeling van het Pentagon en het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken". „Het is de gewoonte geworden dat de NAVO de politiek in West- Europa gestalte geeft", aldus de Prawda. „Daarom kan men niet zijn ergernis verhelen over de toenemende neiging in een aantal Westeuropese regeringen om de nationale belangen van hun eigen land te beschermen- Omdat Amerika „de zeggenschap wil houden over de buitenlandse politiek van de Westeuropese landen, is het op alle manieren tegen het houden van een Europese veiligheidsconfe rentie", zo zegt de Prawda. SAIGON, LONDEN (AFP, AP, REUTER, UPI) Zuidvietnamese troepen zijn zaterdag een nieuwe operatie op Cambodjaans grondgebied begonnen. De troepen, ruim 2500 man, kregen de steun van een groot aantal Amerikaanse bommenwerpers en helikopters. Het is de derde grote Zuidvietnamese operatie, die op het ogenblik in Cambodja aan de gang is. Het aantal Zuidvietnamese soldaten in Cambodja bedraagt thans ruim 24.000. De nieuwe aanval wordt uitgevoerd in de zogeheten Papegaaienbek bij de stad Kompong Rau, 80 km ten westen van Saigon. Het Zuidvietnamese op perbevel deelde gisteren mee dat tot nu toe veertien vijandelijke soldaten zijn gedood in de nieuwe operatie. Behalve in Cambodja hebben Ame rikaanse B-52 bommenwerpers giste ren zware bombardementen uitge voerd in Zuid-Vietnam en Laos. De luchtoorlog van Amerika in Indo china gaat onverminderd voort. Aan de operatie in Cambodja wordt mee gedaan door dertig Amerikaanse jachtbommenwerpers en 240 Ameri kaanse helikopters, zodat in feite ge sproken moet worden van een gecom bineerde Amerikaans-Zuidvietnamese inval. De Britse oud-premier Harold Wil son heeft onthuld dat een wijziging op het laatste ogenblik van de Ameri kaanse politiek de oorzaak was van geheime pogingen om te komen tot een bestand in Vietnam* in 1967. In zijn memoires, die in de Sunday Ti mes verschijnen, vertelt hij dat de Russische premier Aleksej Kosygin tijdens zijn bezoek aan Londen in 1967 belangstelling toonde voor het volgende voorstel: als Moskou de ge heime verzekering van Hanoi zou kunnen krijgen dat Noord-Vietnam tijdens het Tet-bestand zijn posities in Zuid-Vietnam niet verder zou ver sterken, dan zou Amerika de bombar dementen op Noord-Vietnam staken en dit openlijk bekend maken. Daar na had men het bestand kunnen ver lengen om de strijdende partijen rond de conferentietafel te kunnen bren gen. Kosygin wilde het voorstel op schrift om dit naar Moskou te kun nen sturen. Wilson wilde de absolute zekerheid verkrijgen dat de tekst door de Amerikanen was goedge keurd en daarop tfckrachtigde de Amerikaanse ambassade in Londen de tekst. Wilson kreeg de verzekering dat er op hel het hoogste niveau overleg met het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington was gepleegd. Nadat Wilson de tekst aan Kosygin had overhandigd, belde het Witte Huis echter naar Londen. Pre sident Johnson had opdracht gegeven de tekst van de brief te herzien. Wil son schrijft dat iedereen versteld was door deze wijziging, die het hele plan torpedeerde Nu was beëindiging van de Noordvietnamese infiltratie de eerste voorwaarde voor het staken van de bombardementen en in Was hington wist men heel goed dat deze voorwaarde onaanvaardbaar was voor Hanoi. - Volgens Wilson bleek hieruit dat de haviken in Washington hadden ge wonnen. Het betrof een ommekeer in het beleid, waartoe weloverwogen werd overgegaan op een tijdstip, dat cr een werkelijke kans was op een regeling, aldus de Britse oud-premier. Zocht u een fabrieks- of opslagruimte? Dit gepantserd en onbrandbaar „optrekje" uit de eerste wereldoorlog I te koop: Plaats: Hoofdweg te Hoofddorp. Dit vestingwerk dankte de genie verleden jaar af. Na taxatie zal ht waarschijnlijk worden verkocht aan de gemeente Haarlemmermeer. Nadere bijzonderheid: binnen in de bun/cf is men op de enige plaats in die omgeving waar men van vliegtuiglawaai geen last heeft. Wat een rustoord! BEIROET, CAIRO (UPI) Als president Sadat niet had ingegrepen, dan zou èr va daag een staatsgreep zijn uitgevoerd door zijn tegenstanders. Dit heeft het pro-Egyptisa Libanese dagblad Al Anwar gisteren bekendgemaakt. In een verslag van een correspon dent in Cairo zegt het blad, dat de „samenzweerders" van plan waren Sadat en zijn aanhangers te arreste ren. Ook Mohammed Hassanein Hei- kal, de hoofredacteur van het Egyp tische blad Al Ahram zou dan zijn opgepakt. Het was de bedoeling alle vitale installaties in Cairo te bezetten. In hetzelfde blad is gisteren gemeld dat president Sadat een „stormachti ge" ontmoeting heeft gehad met de Russische ambassadeur in Egypte, Wladimir Winigradow. Verdere bij zonderheden werden niet gegeven. Volgens Al Anwar waren de „sa menzweerders" zeer zelfverzekerd, omdat zij meenden dat het leger en de partij, de Arabische Socialistische Unie, hen zouden steunen en dat ook de politie en het parlement achter hen zou staan. Al Anwar schreef dat een topfunctionaris van de Egyptische partij, Dia Eddin Dawood, president' Sadat openlijk heeft gevraagd af te treden op een bijeenkomst van het hoofdbestuur van de Arabische So cialistische Unie. Dawood stelde zijn eis, nadat Sadat met vijf tegen vier stemmen was verslagen toen hij het Egyptische akkoord voor een fede ratie met Libië en Syrië in stemming had gebracht, aldus Al Anwar. Het blad heeft voorts gemeld dat de tegenstanders van Sadat hem in moeilijkheden brachten aan de voor avond van het bezoek van de Ameri kaanse minister William Rogers, om dat zij wilden dat Sadat hun stand punt zou innemen tijdens besprekin gen met Rogers. Diepe indruk De rede die Sadat vrijdagavond heeft uitgesproken en die hij voor de vuist weg hield heeft in Egypte diepe indruk gemaakt bij de bevolking. In zijn rede maakte Sadat bekend dat hij tot actie was overgegaan tegen een aantal vooraanstaande Egyptische politici, omdat hun verzet tegen hem persoonlijk was opgelopen tot een re gelrechte staatsgreep. „Ik heb de le den van onze strijdkrachten verteld dat ik iedereen in stukken zal hak ken, die ons binnenlandse front on dermijnt. Maar de storm is voorbij", zo sprak Sadat in een emotioneel be toog. Na het horen van de rede vertelde een Egyptische huisvrouw tegen een Amerikaanse correspondent: „Mijn God, wat was die man oprecht!" Een groenteboer, die met een bus mee reed vertelde: „Sadat heeft gevraagd om ons oordeel. Wel, ik heb hem net een brief gestuurd, waarin ik vraag al die lui terecht te stellen. Ze moe ten het er niet bij laten zitten." Een arbeider reageerde: „Ik kan maar nauwelijks geloven dat die mensen de president hebben willen beletten een radiotoespraak te houden. Maar heeft het .zelf gezegd.". Zijn optrw kinê werd besloten met ëen niet i bliceerbaar scheldwoord aan adres van de „samenzweerders". Waagstuk Volgens politieke waarnemers in Cairo is het een groot waagstuk 1 Sadat om zijn tegenstanders open aan de kaak te stellen door hun treden achter de schermen tegen 1 jj in de publiciteit te werpen. Niet ieder is het gegeven een tweede huis of maar een schamel tentje te bezitten om elke vrije dag er tussen uit te gaan en in het lan delijke de stadse zorgen te vergeten. Maar hoe het heimwee naar de velden aan ons stedelingen knaagt heb ik kunnen ;zien een paar dagen geleden in het allerbinnenste hart van Den Haag. Zo nu en dan neem ik dat er van af. Winkeltje kijken... de duizend en een dingen zien die de mensen ko ven als ze eigenlijk niets te kopen hebben, de frutsels en glinsteringen om ons te behangen, de fantasiedin- gen voor het huis, de ingenieuze meubels enik beland dan altijd ook bij de bungalowtenten, de bar becues en tuinvazen annex kabou ters en voer dan dikwijls een hero- ische strijd met mijn wensdromen en de krappe beurs. De laatste wint al tijd en dat is hem van harte gegund, want het echte buitenleven dat is toch niet, dat ons bij die laatste za ken wordt voorgespiegeld. Eigenlijk zijn wij twintigste eeuwers niet veel verder dan Marie Antoinette, die haar lammetjes weidde aai blauw lint. Tot opeens die th volkomen ondersteboven wordi g( gooidhet is niet het supe j. dat de stedeling zoekt. Integei( het primitieve bonkige, dat doe hem juist. Ik liep toevallig de Bijenkorfe Daar, net aan de ingang b ich Wagenstraat, was het ra,zend Een kluwen, zoals alleen in de verkoop voor de toonbank kan gen. Mijn nieuwsneus stuurde m heen. LONDEN (AP, UPI) Sir John Bagot Glubb, de Britse vroegere commandant van het Arabische Legioen, heeft een vredesplan voor het Midden- Oosten naar voren gebracht, waarin hij voorstelt Israëlische troepen uit sedert 1967 veroverde gebieden terug te trekken en Palestijnse vluchtelingen in staat te stellen zich weer in deze ge bieden te vestigen. Sir John Glubb, die beter bekend staat als Glubb Pasja heeft scherpe kritiek geleverd op het Israëlische beleid in zijn nieuwe boek „Vrede in het Heilige Land", waarin hij ook zijn vredesplan heeft uiteengezet. Dit plan omvat: 1) Israël moet zich terugtrekken op zijn grenzen van voor 1967. Dit moet vergezeld gaan van een Egyptisch- Jordaanse verklaring, waarbij het be staan van Israël wordt erkend en vrije doorvaart in het Suezkanaal en de Straat van Tiran wordt beloofd; 2) de westelijke oever van de Jor- daan moet onmiddellijk door neutrale troepen bezet worden. Dat moet ook op kleinere schaal gebeuren bij de Straat van Tiran; 3) hierdoor zou één vijfde deel van het Palestijnse gebied vrij komen, waarop de gehele vroegere Palestijnse bevolking zou moeten worden ge huisvest en 4) er moet internationale hulp ko men voor de westelijke oever en ook voor de wederopbouw en ontwikke ling van de Jordaan. De nu 74-jarige Glubb, was in de dertiger jaren een legendarische fi guur in het Midden-Oosten. Hij voer de in de oorlog van 1948 tegen Israël het bevel van het Arabische Legioen, waaruit later het Jordaanse leger is voortgekomen. In 1956 werd Glubb metandere Britse officieren ontsla gen onder druk van koning Hoessein van Jordanië. In zijn boek zegt Glubb dat de eni ge kans voor Israël op duurzame vre de met zijn buurlanden niet ligt in het zich voortdurend bewapenen en streven naar uitbreiding van zijn grondgebied, maar in vriendelijke be trekkingen met de Arabische landen. Volgens Glubb kan van Israël echter redelijkerwijs niet worden verwacht dat hij schadevergoeding betaalt aan Palestijnse vluchtelingen, omdat dit land zichzelf alleen maar in stand kan houden met bijdragen uit het buitenland. Melkbussen^ Geen toonbank, alleen een eiR*- massa grauwgrijze bussenf/l bussen. Gewone melkbussen, die ra lend op een boerenwagen g< j behoren te worden om naar m; briek te gaan. Kanjers van 1 met ik weet niet hoeveel litejn houd. 'ri i Nu te koop. Een tientje pet ,rn£ Thuisbezorgen eenvijftig extr j 2, vlogen weg als poffers uit de (Ki gedeukt, dof maarmelkt Wat ter wereld kun je me Lms bus doen. ïct JOU Nuchtere gedachte weerhie!s s de impuls van „grijp je kaï verwezenlijken. Ik liet ze gaa *«d bussen. Maar in het hoofd opeens het oude wijsje: 's na na; vroeg als het haantje kraait gi - boerenmeiden met hun er .5®J blank geschuurd naar de I in weiden.... '-f3 JO! En droomde de herinnering* blanke melk die schuimend 'etoi blinkende emmers in de hoge jjjjji gegoten werd. r d, Voor een tientje een Illusie K sta-in-de-weg, het is geen g« |-40 ben toch flink gebleven. Om j presteren moest ik echter wa. doorlopen naar de frutsels Wle glinsteringen, die nu dubbel of v dig leken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6