F Amateurs stimuleren was mijn levensopdracht (enk Geirnaert (65) verlaat zijn muziekschool Onderwijs in Rijnsburg ondervindt kritiek TRAPTE AE NEESKENS Met 3000 grootste Stoffel ging te water BEVOLKINGSONDERZOEK TUBERCULOSE LEIDEN HAAST U DUS leerlingen een van de ndexamen hbs-B Wijziging busdienst via Lage Zijde LEIDEN Vanmiddag had in een overgebleven stxikje van de voormalige Korte Vliet achter de christelijke l.t.s. Zuidwest on der grote belangstelling van lera ren en leerlingen en ten aan schouwen van een glunderende directeur H. van der Stoep de tewaterlating plaats van „Stof fel", een negen meier lang en 2,30 meter breed jacht. Dat directeur Van der Stoep lunderde. had een goede reden: het was ZIJN jacht, dat te water ging. En dat het ook voor leraren en leerlingen een blij ogenblik was, had ook een goede reden: zij hadden met elkaar het jacht in twee jaar tijds gebouwd.'Wat de naam (Stoffel) van het schip betreft: twee jaar is een hele tijd; daar weet een schildpad van mee te praten. Mensen, die menen dat direc teur Van der Stoep op een ge makkelijke manier aan een jacht is geholpen, hebben natuurlijk niet helemaal ongelijk. Goed, hij betaalde zelf het materiaal, maar leraren en leerlingen bouwden het jacht dan toch maar, al was dat op zichzelf toch ook weer niet zo ondoelmatig. Het nuttige werd immers op inspirerende wijze verenigd met het aange name. Zo ongeveer alle afdelin gen van de school hebben het hunne bijgedragen aan de bouw van het jacht. Er kwamen plaat werkers aan te paslassers, hout bewerkers, schilders en auto technici want het jacht heeft uiteraard ook een motor. LEIDSE COURANT 3 MAANDAG 17 MEI 1971 twintig gulden per uur. Wij maken negenhonderd vijftig uren per week. Kunt u nagaan, dat is niets. Da'n moeten dus provincie en ge meente het tekort aanvullen. Tegenwoordig zijn we, met Oegst- geest. Wassenaar en Voorschoten, een streekmuziekschool. Eigenlijk heet die: „Muziekschool voor Lei den en omstreken". Maar Katwijk, bijvoorbeeld, konden we niet meekrijgen. De burgemeester wilde niet. Vele plaatsen, zoals Leider dorp, Alphen en, nu ook, Katwijk, zijn erg gesteld op een eigen mu ziekschool. In 't geheel zijn er wel een honderdtwintig in Nederland". Hij vertelt verder over de komende bestuursvernieuwingen. die sommi gen niet of met tegenzin kunnen volgen. „Er staat een structuurplan op sta pel, waarin inspraak van docenten en ouders in het beleid wordt voorgestaan. Er komt dan een do centen- en een schoolraad". Henk Geirnaert kan toch wel met een grote voldoening afscheid ne men. „Wij behoren, met onze drieduizend leerlingen, tot de allergrootste mu ziekscholen van Nederland. Er zijn alleen al driehonderd studenten bij. En, om enkele opmerkelijke getallen te noemen, we hebben 400 leerlingen voor piano, 150 voor viool, 40 voor cello, (schrik niet) 165 voor dwarsfluit, 170 voor gi taar, 50 voor solozang, 30 voor ho bo. Er is een staf van ongeveer 65 leerkrachten; omdat de school een gemeentelijke stichting is, zijn ze semi-ambtenaar. Directeur Geirnaert is er bepaald trots op, dat zijn school, als eerste in Nederland, het akkordeononder- wijs heeft ingevoerd. „Het was wel tot grote ergernis van enkele musi ci van de oude stempel. Ik heb toch doorgezet. Met het resultaat, dat tien jaar later een staatsexa men voor akkordeonspel werd in gesteld". Van welke muziek houdt u het meest? „Bach en Debussy hebben mijn grote liefde. Ik ben wèg van „Das wohl- temperierte Klavier". Hij denkt weer even terug. „Ja, ik heb ontzettend hard gewerkt; vroeger was het directeurschap een erebaantje, je kreeg er vierhonderd gulden per jaar voor. Maar het was nooit alleen m'n werk; ook m'n grote hobby". Het gesprek kwam op de jeugd, die de scheidende directeur zo na aan het hart ligt. „U weet, we organi seren al dertig jaar jeugdconcer- ten. Hoe de jongelui tegenover de muziek staan? Nou, een enquête door de Leidse culturele raad le verde vele positieve reakties op. De voorkeuren voor klassiek en populair staan ongeveer fifty-fifty. Voor de muziek als totaliteit neemt de belangstelling toe. We gaan ook voor de lichte muziek volgend jaar enige mensen aantrekken". Wat vind u van de muziek-van-nu, de experimentele, bedoel ik. „Daar heb ik me echt niet in ver diept, geen tijd voor gehad. Maar als je ziet, waarvoor ze op een gaudeamus-concours d'3 eerste prijs geven.(hij deed het vóór: hier en daar een veeg en een tik op de piano) „Nee, dat zegt me niets". Het zal heel moeilijk zijn, de Leidse Muziekschool zonder Henk Geir naert te denken. We zullen eraan moeten wennen. Hij zélf niet min der. JOHAN VAN WOLFSWINKEL Burgerlijke stand van Leiden Randstadspelers met fantasie en durf LEIDEN De Randstadspe lers zijn amateurs, die met de resultaten van hun zanq- en muziekbeoefening veel ontspan ning brengen in tehuizen en dergelijke. Dit groepje bestaat al bijna vijf jaar en nu achtte men de tijd gekomen voor een groter publiek op te treden. Die wens is dan zaterdag in vervul ling gegaan want de zaal van het Antoniusclubhuis was vóór acht uur stampvol. Een showpro gramma moet snel aan oog en oor voorbij flitsen. Dan boeit het op z'n sterkst. Men moet dus om te beginnen zijn publiek niet meer dan een kwartier laten wachten. De muzikale opening, liedjes in ver schillende talen, duurde bijna veertig minuten. Later in het programma wa ren de Amerikaanse liedjes door hun veelheid- niet meer in staat blijvend te boeien. De pauze begon pas om kwart voor tien. Dit alles neeint niet weg, dat deze groep in staat moet worden geacht iets van niveau te presteren. Daar is in de eerste plaats de muzikale leider Bram Lambooy, die heêl aardig kan arrangeren. Dat de musioi wat in hun mars hebben bewezen o.a- Marjan en Andre met hun folksongs, sfeervol ge bracht, in tegenstelling tot de soms wat tumultueuze begeleiding van de overige zang, die vaak (waaron) moet ailes toch zo knalhard?) werd wegge speeld. Deze sympathieke groep zal stellig een nog groter publiek aan zich gaan binden; zij heeft fantasie en durf. Een welkome afwisseling bracht 't lid Talensio met verrassende trucs in zijn Magic act. Al met al een geslaagd debuut. HENRI WELBOOREN NIEUW-VENNEP Traditiegetrouw organiseert de voetbalvereni ging „Nieuw-Vennep" ieder jaar tivee wedstrijden, waarvan de op brengst bestemd is voor de uitgaansdag van de bejaarden. Veertien dagen geleden speelden de Vennepers tegen v.v. „Koudekerk" (22) en afgelopen zaterdag werd de strijd aangebonden tegen plaats- genoot „DIOS". De belangstelling voor deze wedstrijd was heel wat groter. Eén van de redenen was wel dat Johan Neeskens, één van de top-voet- ballers van Ajax, de aftrap verrichtte. Vooral de Nieuw-Vénnepse jeugd wilde deze kans niet laten voorbijgaan om de Ajacied eens van dichtbij te zien. Tijdens de wedstrijd, die eindigde in een 21 overwinning voor Nieuw-Vénnep, stond Neeskens langs het lijntje handtekeningen uit te delen. Overigens kon het bestuur van de voetbalclub een bedrag van 11318 aanbieden. Het geld werd dankbaar in ontvangst genomen door de voorzitter van het bejaardencomité, O. van Maasdam. Neeskens was vergezeld van zijn moedr die bloemen kreeg aan geboden LEIDEN Geboren: Clément M M, z v R M Mart,non en M E Viart; Michiel J, z v J N van der Meer en C J van den IJssel; Wilhelmina M, d v T W Heemskerk en G J Koetsier; Gerlanda. d v A M Rusman en S Kuiper; Claudia M. d v C H Westdijk en T M Huurman; Ellen V.dvJCM Hendrikse en R J M van Strij de egt; Dennis. zv JTM Gussenhoven en E van Elswijk; Danny, z v G II- brink en G M Huirtinga; Aleida, d v D de Vreugd en G van der Luijt; Remco, z v B Horsman en H W van den Buuse; Catlielijne S, d v A Vos en J G Kieboom. Overleden: A Schaap, 2 nov 1902, echtgen. van J Boesaard; S van der Blom, 21 dec 1916, echtgen van C Schouten; H van der Gugten, 7 mei 1971, dochter; P A Heidoorn, 27 apr 1905, man; G A Belfi, 10 jun 1899, man; M R Middelkoop, 23 sep 1965, zoon; M Oosterman, 11 mrt 1890, echt gen van J J Poel wijk; G Schilperoord, 30 sep 1890, weduwe van D de Jongh; H Peter, 8 aug 1902, man. LEIDEN Inbraken In de nacht van vrijdag op zaterdag werd uit een toonbanklade van een stomerij aan het Vijf-Meiplem een bedrag van f 450 ontvreemd. De inibreker(s) kwam(en) binnen door verbreking van een raam. Op het Bevrijdingsplein werd in de nacht van zaterdag op zondag een sigarettenautomaat geforceerd. Er werd een geldbakje met f220 ont vreemd. Vlotte uitvoering DOS Sassenheim SASSENHEIM Voor de jubi leumuitvoering van dé christelijke gymnastiekvereniging DOS, zater dagavond in de Frijlink-hal, bestond- grote belangstelling. Het. feestelijk programma begon met een vrije les door kleuters (4-5 jr) met hun moe ders. Een leuk zangspel was „De Narren van DOS" (meisjes 6-7 jr). „Hulde aan bestuur" was een origi nele vondst (meisjes 8-9 jr). Met „Zeskamp" werd gezorgd voor span ning en hilariteit (jongens 10-13 jr). „Kastspringen" werd goed uitgevoerd en vlot afgewerkt (meisjes 14-16 jr). Na de pauze werd het programma voortgezet met een presentatie van de damesselectiegroep, die op de brug-ongelijk-balk een keurig af gewerkte uitvoering te zien gaf. Op de lange mat deed deze groep het ook goed. Met „Bloemenwals van Tsjaikovski", door de dames, werd een mooie afsluiting gegeven. De drumband gaf direct na de pauze een schitterende show. RIJNSBURG De gemeente hield in het raadhuis een büeenkomst voor de nieuw-ingekomencn. Burgemees ter Koomans meende dat het levens patroon voor een buitenstaander wat moeilik Ijjkt. „Maar het ligt vaak aan de mensen zélf of men zich hier thuis volt of niet", aldus de heer Koomans. Vóór die geplande negenhonderd woningen zijn gerealiseerd, zal er nog wel heel wat water door de Vliet stromen.. De heer Tramper, directeur Gemeentewerken, gaf aan de hand van plattegronden een toe lichting over de toekomstige bebou wing. Hij toonde waar de openbare gebouwen, scholen en een klein win kelcentrum komen. Het zwembad waarover een voor lichtingsavond komt, is gedacht ten zuiden van de Valkenburgseweg. De plannen voor een peuterspeelplaats zijn nog niet rond. Aandacht werd gevraagd voor het openbaar onder wijs. Gezegd werd dat als een leerling van de basisschool naar havo of mavo wil, hü enkele jaren bjj lessen moet nemen. Volgens burgemeester Koomans is het aan de bylessen te danken dat het gemiddelde van de geslaagden ver boven het landelijke gemiddelde ligt. De heer Koomans zei verder en daarbij werd hij gesteund door wet houder De Mooy dat de openbare school een accommodatie heeft die boven de behoefte ligt. Op 't ogen blik hebben er dertig leerlingen een plaats en zijn er twee leerkrachten. Aandacht werd besteed aan de ver keerssituatie, met name bij de over steekplaats Tramstraat. Adjudant Dokters van Leeuwen: „Als iedereen zich aan de regels houdt en wij de medewerking krijgen van moeders, zou dat een hele verbetering zijn". Statistieken hebben uitgewezen diat van deze weg in Rijnsburg 30.000 motorvoertuigen per dag gebruik maken, sinds de verkeerslichten in gebruik zijn genomen. Andere onderwerpen waarover werd gesproken waren het centraal antemnesy steemparkeergelegenheid en garagemogelijkheden. De heer Tramper liet weten dat er speel plaatsen en trapveldjes komen. NIEUW-VENNEP Waren de uit voeringen van gymnastiekvereniging „NAS" altijd volledig aan het turnen gewijd, nu was dat anders. Het vijf entwintig jarig jubileum werd ge vierd met een show in de sporthal. Na een openingswoord van voor zitter B- van Buyten traden de ver schillende afdelingen voor het voet licht. Bijzonder aardig was het clown tjesnummer van een aantal meisjes. Tussen de sport bedrijven door zorg den Cees de Lange, Ciska Peters, het Cocktail Trio, Les Deux Jeateux en het trio Tony Eyck voor de nodige afwisseling. Laatste gelegenheid tot onderzoek dinsdag 18 mei 14—16^ en 19—21^ uur; woensdag 19 mei 912 en 1416^ uur; in het WAAGGEBOUW, Aalmarkt. waren die van de oorlogstijd. Onze directeur, Franco Mendes, werd al in het eerste jaar de toegang tot de school ontzegd. Toen vroeg men mij of ik „even" wilde waarnemen. Dat „even" werd vier jaar. Eind 1945 kwam Franco Mendes te rug en ik werd adjunkt-directeur met het jeugdonderwijs als spe ciale taak. Dat heeft me altijd in tens geboeid. Na Mendes' dood ben ik hem in 1947 opgevolgd. Die oude Maatschappij-voor-Toon kunst is toch eigenlijk altijd een noodlijdende instelling geweest. Voor ons zorgt het gemeentebe- stuur; het is heel prettig dat 't de muziek zo goed gezind is. De mees te muziekscholen leven op de rand van de afgrond of worden met sluiting bedreigd". Uw school ook? „Zeker niet; maar het rijk laat 't afweten. Als u bedenkt, wat Den Haag geeft: maximaal acht en eerburofeestte O IDEN 'Zaterdag was het zover in de Rivierenbuurt - de wijk Meerburg. De vlag- gingen uit en het stichtings kon beginnen. Het prach- weer maakte het feitelijke van het wijkcomitè, de i€j ting van een veelzijdig ventrum biina een beetje ?d Al es verliep in een pret- en vrolijke sfeer. Dat gold het eerste programmapunt, luisterrijke kinder optocht, n met het touwtrekken. Ook onds was het nog gezellig op eestterrein, waar eerder op fog onder meer kinder- en Spelen waren gehouden. (Foto NLC - Wim Croese) ,EN .Van dc Louise de Colignv- I 'gemeenschap slaagden voor het Sir n nbs-B: Jokie Bakker. Sassenheim Van Brerierrwip T.plHsrrlnrr, „„o-a. juric oanKer, oassenneini: van Brederode. Leiderdorp. Ronel ubbelden. Wietske Geertsma, Oegst- i Tineke Hak. Wassenaar. Arend Jan s?'' Noord wijk, Arnold Hendriksen, Hensing. Cor van den Hout. Thé- atz Leiderdorp, NeUy Kukier, Lei- je Tonny Schlagwein. Frank Stei- wassenaar, Nico Westerman. Frans Oegstgeest, Maya Geensen. Nellc- n der Horst, Leiderdorp. Tonv de J f. Voorhout. Britt Nelemans, Wou- Gert de Nooy. Marietje Schim- ninck, Piet Schrier. Warmond. Ro- legtcnhorst. Leiderdorp. waar geen plaatsnaam is vermeld. Leiden. ai; LEIDERDORP Uit tellingen werd vastgesteld, dat slechts twee ritten van West-Nederland op het traject LeiderdorpKoudekerk v.v., via de Lage Zijde een redelijke be zetting hebben. De bezetting van de overige ritten is zo laag. dat ex ploitatie in de huidige vorm niet meer verantwoord is. Op het gedeelte LeiderdorpLei den bestaan zeer frequente busdien sten van de NZHVM met de lijnen 15, 40, 42 en 49 en van Maarse Kroon en NAL. In de nieuwe dienstregeling worden tussen Leiden en Alphen v.v. de vol gende verbinding onderhouden: 1. en kele ritten die een redelijke bezet ting hebben op het gedeelte Leider dorp-Koudekerk en omgekeerd, wor den volledig via de Lage Zijde uit gevoerd; 2. de ritten van Leiden met de vertrektijd om 45 minuten over het uur blijven, zoals in de be staande dienstregeling, onder lijn 9 via de Hoge Rijndijk rijden tot aan Hazerswoude-Kerkwoudsebrug. Ver volgens aan deze via de Koude- kerksebrug de Lage Zijde berijden om via Alphen Ridderveld (Noord) naar het station Alphen te gaan. De bussen met vertrektijd 14 minuten over het uur van het station Al phen in de richting Leiden rijden deze route in omgekeerde richting. Hoog en laag water KATWIJK Dinsdag 18 mei: hoog water 9.0621.43; laag water 4.30—17.11. SASSENHEIM Burgemeester Van Knobelsdorff heeft zaterdag tij dens een besloten bijeenkomst in motel „Sassenheim" de heer W. J. Beijk, die zijn veertigjarig jubileum als boekhouder bij het expeditiebe drijf Wesseling vierde, de zilveren medaille, behorend bij de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt. Van di rectie en personeel kreeg de jubi laris enveloppen met inhoud. Hij werd geroemd als tussenpersoon tussen directie en personeel. u nog voor een ander beroep hoofdklasse. Een eigenlijke jeugd heb ik nooit gehad". Henk Geirnaert zoekt z'n eerwaardig vergrijsde diploma's op: 1922, pia no-onderwijsakte. 1923, viool-on derwijsakte, 1926, piano-solospel (met onderscheiding), 1927, viool- solospel. Geirnaert begon zijn leraarscarrière in 1927 op de Leidse toonkunstmuziekschool. Die was destijds gevestigd in 't Nut van 't Algemeen, hét gebouw, waar ook de vrouwelijke studenten soosden. „Ik kwam er op de gang prinses Juliana wel 's tegen", herinnert hij zich. En, van Oranje gesproken, „ik heb gestudeerd van een beurs, door koningin Emma beschikbaar ge steld. Ik dirigeerde tien jaar lang het her vormd kerkkoor in de Hooglandse kerk, als opvolger van Piet Uiter- linden. Na mij kwam Blankenstein. We hadden dienst op hoogtijdagen, ook vaak bij allerlei gelegenheden in de Pieterskerk. En verder het Toonkunstorkest. „CONTESSA" Excl. schoenen en lederwaren Donkersteeg 12-14, Leiden. Boekhouder Beijk onderscheiden STGEEST Associaties zijn onuitroeibaar. Daarom zal het moeilijk zijn, de associatie Leid- Muziekschool Henk Geirnaert moeten vergeten. Directeur naert gaat met pensioen. „Ik eigenlijk al weg moeten zijn; we hadden nog geen nieuwe teur. En als hij komt, moet ik nog inwijden. een hele tijd, vier-en-veertig aan dezelfde school muziekon- aan amateurs geven. Ik er graag niets aan gedaan, aan afscheid. Maar ja, hoe gaat in engere kring kom je er niet af". een Vlaamse naam; stamt u Vlaanderen? weet van m'n voorouders niets, ben in Delft geboren, 19 februari Mijn vader was geen musi- wel music-minded. Hij had mooie stem en tot ergernis van moeder zong hij de hele week, >en dubbelmannenkwartet, in Delfts Mannenkoor, en zo Ik mocht hem vaak begelei- zat al op m'n zesde jaar ach- ie piano. Vader gaf me les. Ze dat spelen eventjes aange- en op m'n achtste ben ik met met piano en viool begonnen". ze vroegen in die tijd niet: wat je worden? Vader besliste, dat musicus zou worden, en daar uit. al in de voorbereidende klas het conservatorium nog tijdens lagere school. Woensdag- en za- raaginiuuag moest ik er voor Na de zesde van school kwam ik dadelijk in de Ik heb het altijd heerlijk gevonden met amateurs te werken, ze te sti muleren, dat voelde ik als m'n le vensopdracht, Verder heb ik niets gepresteerd. Nou ja, één keer heb ik, met het Residentie Orkest, on der Jan Out, het derde concert van Beethoven gespeeld, dat was toch wel geweldig.En op 4 februari 1954 heb ik het Voorburgse „De Stem des Volks" met Mizée's Alma Mater-koor in „A child of our ti me" van Tippet gedirigeerd. Dat was voor de tienjarige herdenking van de slag om Arnhem. Ik ben ook jaren lang de vaste bege leider van de bekende altzangeres Maartje Offers geweest. We heb ben zeker meer dan honderd con certen gegeven. De moeilijkste jaren van m'n bestaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3