Steenkamp spreekt eerst met Den Uyl t Sadat gaat door met zuiveringen ■u van radio INordsee met benzine in brand Het Kwartet MET W£ER 1 Dakroery nieuwe partijleider Bemanning van boord na nachtelijke aanslag Frits van Haagen NV Duikers steken schip sluit; ontslag voor 1 \t 1 50 personeelsleden Hotel in Amersfoort uitgebrand Bisschop eet gras uit protest tegen armoede DD ia \E Leidse Courant Maandag 17 mei 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ofdkai intoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze parlementsredactie W)EN HAAG Prof. dr. P. A. fenkamp is vanmorgen met gesprek met drs. J. M. den 1, fractieleider van de PvdA de Tweede Kamer, zijn werk informateur begonnen, loewel de formulering van de Drmatie-opdracht in feite elke dere coalitievorming dan die de drie confessionele par- n met de WD en DS'70 uit- it, zei prof. Steenkamp gister- nd dat hij ook drs. Den Uyl mr. Van Mierlo, de belang- ste leiders binnen de progres- re combinatie, Wil betrekken nen de oriënterende bespre- gen die hij vandaag en mor- houdt. k acht het waardevol ook met hen lolitieke situatie door te nemen", prof. Steenkamp. of. Steenkamp. die tijdens zijn in- natiepoging kantoor houdt in de isterkamer van de Eerste Kamer, 1 zaterdagmorgen na een gesprek vier uur met de Koningin be nd. Zijn opdracht is de mogelijk- te onderzoeken van de vorming !et leven zou veel vrolijker nen zijnwanneer de men- het ernstiger zouden willen PETER SIRIUS Rita Is in de badkamer - je dat? an Scandinavië strekt zich via emarken en Nederland en ver- zuidwaarts naar Frankrijk frontale zone uit, die de over- vormt tussen warme konli- tale lucht boven Oost- en den-Europa en koelere oceaan- t. et komende etmaal blijft dit in de nabijheid van ons land, It op veel bewolking gerekend worden en ook de regenkan- groot zijn. innacht kwamen in het ruid en zuiden van het land on- ■sbuien voor, waarbij op en- waarnemingsstations onge- mm regen is gevallen. irometerstandheden 10 uur: (1000 millibar), dalend. Zon en maan mei zon op 4.46, onder 20.28; op 1.24, onder 9.51; 17 mei eg water og water, 16 mei: Rotterdam Ptij 8.31, 2e getij 20.42; Sche- ngen 6.41-19.12; Vlissingen 00Haringvliet a.d. Zeezij- 18-19.47 ingreslid noemt Zuid-Vietnam len politiestaat FRANCISCO (AP)* De töanse politicus Paul N. key. een potentiële tegenkan- van president Nixon voor de ikeinse kandidatuur bij de ko- presidentsverkiezingen, heeft dat de Amerikaanse strijd- n in Zuid-Vietnam in feite itiestaat in stand houden. Hij jde dat het huidige regime lid-Vietnam binnen zes maan- twee jaar omver zal worden n. 'skey, die lid is van het Huis [«vaardigden, zei van oordeel dat als het huidige regime in valt dit niet noodzakelijker- -hoeft te betekenen dat de n'sten de macht overnemen. °skey maakte deze opmerkin gen rede, die hij in San Fran- Prof. Steenkamp van een parlementair kabinet dat ge acht mag worden te steunen op een meerderheid in de volksvertegenwoor diging". Prof. Steenkamp begon gisteravond (hij was de eerste in de parlementaire geschiedenis die dit deed) met de pu- blikatie van de belangrijkste gegevens uit de schriftelijke adviezen die aan de koningin gegeven waren. Hij heeft dit gedaan na overleg met de Konin gin en met enkele fractieleiders, van wie hij niet geheel zeker was dat zij met publikatie instemmen. Omdat de adviezen nog niet zijn ge schreven met de bedoeling van open baarmaking wil prof. Stteenkamp niet het initiatief nemen ze letterlijk te laten afdrukken. De adviezen aan de Koningin zijn over het algemeen een samenvatting van wat de politieke lei ders vorige week in de Tweede Kamer hebben gezegd. Vermeldenswaard is, dat de leiders van de progressieve combinatie drs. Den Uyl, mr. Van Mierlo en drs. Aarden alle drie KVP-fractievoorzitter dr. Veringa hebben genoemd als formateur. Door de aanvaarding van de motie- Kolfschoten is in brede kring de er kenning gegroeid dat een onmiddellijk optreden van een formateur de voor keur verdient', aldus drs. Den Uyl, al voegt hij daaraan toe dat een infor mateur uit KVP-kring zou moeten worden benoemd, ind.ien in de kring van de drie confessionele partijen, VVD en DS'70 de wil ontbreekt om meteen tot een benoeming van een formateur te adviseren. Mr. Geertsema wees een nationaal extra-parlementair of zakenkabinet van de hand omdat hij de voorwaar de daartoe een nationale noodtoe stand niet aanwezig acht. Als enig reëel alternatief van een vijf-par- tijen-kabinet ziet Geertsema een con fessioneel minderheidskabinet; als al lerlaatste mogelijkheid ziet Geertse ma dat het demissionaire kabinet-De Jong de Tweede Kamer ontbindt en verkiezingen uitschrijft. Wellicht zul len de confessionele partijen en de progressieve drie dan een monster verbond sluiten om het districten stelsel ingevoerd te krijgen. Dr. W. Drees jr. (DS'70) besprak de mogelijkheid van voortzetting van de huidige regeringscoalitie, die zich van te voren zal vergewissen van de steun van de 'kleine gereformeerde partij en' die volgens hem toch meestal één lijn met haar zouden trekken. Dr. Drees acht dit basis echter te smal en daarom wankel. De heer P. Jongeling (G.P.V.) advi seerde dat voorzetting van het beleid CAIRO (Reuter, UPI) President Sadat van Egypte is dit week einde onvervaard doorgegaan met de zuivering van de Egyptische top. In een nieuwe rede heeft Sadat de Egyptenaren opgeroepen hem te helpen bij de opbouw van een 'nieuwe staat, waarin iedere burger zich vrij en veilig' kan voelen. In een nieuwe reeks maatregelen tegen personen, die een „coup" tegen hem hadden willen plegen, heeft Sa dat zeven hoge functionarissen ont slagen van het Egyptische ministerie van voorlichting."' De belangrijkste ontslagenen waren minister Kamal Henry Badir en Moenir Hafez, onder minister van voorlichting, die altijd als de officiële woordvoerder van de regering werd beschouwd. Daarnaast zijn afgezet Mohammed Amin Mammad, voorzitter van de ra dio, Salah Zaky, directeur nieuws dienst van de tv en Mohammed Aroek, die directeur was van het ra diostation Stem van de Arabieren (Sawet el-Arab). De belangrijkste nieuwe benoe ming van dit weekeinde was die van Mohammed Dakroery. Hij is de nieu we secretaris-generaal geworden van de Arabische Socialistische Unie. Hij volgt Abdel Mohson Aboel Noer op, die met de overige „samenzweer ders" onder huisarrest is geplaatst. Sinds donderdag zijn meer dan 50 Egyptische topfiguren gearresteerd. Verwacht wordt dat nog meer arres taties zullen volgen. Saad Mohammed, al Hoesseiny al-Shazly is tot stafchef van het Egyptische leger benoemd. Het onafhankelijke blad Al Nahar heeft gemeld, dat Sadat blijkbaar niet van plan is de negen uitgescha kelde top-politici voorlopig voor het gerecht te brengen. Politie In een rede tot een groep leden van de veiligheidspolitie heeft Sadat gis teren steun gevraagd voor de opbouw van een nieuw Egypte. „Met uw hulp mannen van de politie kunnen we de eenheid van onze natie waar borgen. Door aan het thuisfront de orde te handhaven zullen uw broe ders aan het oorlogsfront zich niet langer onveilig voelen. De vrijheid van de burgers zal van nu af aan worden gewaarborgd", zo verzekerde de president. Sadat onthulde in zijn toespraak dat de jonge man, die hem had ge waarschuwd voor een samenzwering van zijn afgezette ministers een jonge „politieofficier" was geweest. Maar naam en rang van df man werden niet genoemd. In een andere rede, voor moslim leiders, heeft Sadat zich gekeerd te gen hen die kritiek leveren op zijn streven om tot een vreedzame rege ling te komen met Israël. „Wij stre ven naar vrede op basis van rechtvaardigheid. Niet vrede tegen elke prijs, zoals sommige mensen denken", zei Sadat. „Wij volgen drie wegen, die even wijdig lopen de militaire verster king, die de grondslag is; de politieke strijd en de opbouw van een moderne staat steunend op geloof en weten schap." „Wij moeten ons land uizve- ren van de Israëlische vijand", zo vervolgde Sadat. Legt ei- De nieuwe Egyptische minister van oorlog Achmed Mohammed Sadek, tot voor kort stafchef van het leger, heeft president Sadat de trouw be loofd van het leger, zo heeft het pers bureau voor het Midden-Oosten be kend gemaakt. Sadek had dit zater dag telegrafisch aan Sadat laten we ten. Uit goed ingelichte bronnen in Cai ro is vernomen dat de Egyptische strijdkrachten in verband met de ontwikkelingen daar in volledige staat van paraatheid zijn gebracht. Uit onbevestigde berichten in Bag dad is vernomen dat Russische oor logsschepen door de Egyptische auto riteiten zijn verboden de kust te na deren. Sinds vrijdag zou men begon nen zijn met de uitwijzing van drie duizend' in Egypte werkzame Rus sische experts. Het bericht werd om geroepen door radio Bagdad en was afkomstig van het Iraakse persbu reau. Rogers De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken William Rogers heeft verklaard dat er nog geen tekenen zijn, die vijzen op een achteruitgang bij de vredespogingen in het Midden- Oosten door de omwentelingen in Egypte. Rogers zei dit gisteren in een tv-interview met NBC. Westerse diplomatieke zegslieden in Cairo menen dat de tegenacties van Sadat diens vermogen om een vredes regeling voor het Midden-Oosten te bereiken zullen versterken. „Het was duidelijk een krachtproef tussen wensen. En de mannen die tegen het beleid van Sadat waren hebben het verloren", zo vertelde één van de zegslieden. Volgens hen is Sadat nu niet meer de eerste onder gelijken maar de Egyptische „sterke man" ge worden. van het kabinet-De Jong 'n een aan tal, echter niet in alle gevallen', op de steun van zijn partij zou kunnen rekenen. Prof. Steenkampj is vandaag be gonnen met het testen van de politieke wil van enkele partijen om aan de vorming van een parlementaire meer derheid mee te werken. Na drs. Den Uyl zal hij dr. Veringa, mr. Biesheu vel, mr. Van Mierlo en mr. Geertsema ontvangen. Morgen spreekt Steen kamp, met drs. P. Udink en dr. Drees. Daarna zou de informateur zich voor al richten op het sociaal- en finan- cieel-economisch terrein: hij zal spre ken met enkele demissionaire minis ters en met drs. J. Zijlstra, drs. J. W. de Pous en prof. dr. C. A. v. d. Beid, directeur van het Centraal Planbu reau. Bovendien wil hij een onder houd met vertegenwoordigers uit de kringen van de werknemers, werk gevers, landbouw en middenstand. De informateur verwacht op hemel vaartsdag zijn oriënterende werk te hebben afgesloten. Prof. Steenkamp beloofde „optimale openheid" bij zijn informatiepoging. Zijn rapport zal worden gepubliceerd, zij het mis schien niet alle adviezen. Het achterschip van de „Mebo II" werd door de bomaanslag geblakerd. Linksboven op de foto de beschadigde brug. BREDA Het Metaalconstructie bedrijf Frits van Haagen N.V. in Bre da gaat eind augustus na afwer king van de lopende orders sluiten. De 50 personeelsleden is ontslag aan gezegd. Op 12 maart heeft Van Haa gen surseance van betaling aange vraagd. nadat het door een niet uit betaalde schadeclaim van drie en een halve ton in ernstige liquiditeitsmoei lijkheden was geraakt. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Breda is optimistisch over de plaat singsmogelijkheden van de ontslagen personeelsleden. Vijf mensen gewond AMERSFOORT Het Berghotel aan de Utrechtseweg in Amersfoort is vannacht gedeeltelijk uitgebrand. De vermoedelijke oorzaak is bliksem inslag. De brand in het hotel, dat onge veer 20 gasten herbergde, werd om streeks halfeen ontdek* door een ober. De slapende gasten werden in allerijl gewekt door een groepje men sen dat beneden nog zat te kaarten. De zware rookontwikkeling veroor zaakte een lichte paniek. Een Duitse gaste trachtte uit de tweede verdieping op een lr-ger ge legen balkon te springen. Zij kwam echter op de grond terecht. Met een heupfractuur moest zij in een zieken huis worden opgenomen. Nog drie of vier andere hotelgasten liepen lichte verwondingen op. KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN HONGKONG (AFP) Ongeveer 16.000 mensen uit 98 landen hebben de voorjaarsbeurs van Kanton be zocht, zo meldde Radio Peking. De beurs is zaterdag geëindigd. Japan had met 1400 deelnemers de grootste vertegenwoordiging op de béurs. Ra dio Peking legde er de nadruk op dat de beurs werd gehouden „op een ogenblik, waarop de kapitalistische wereld een ernstige monetaire crisis doormaakte". Tweede poging oni etherpiraat te laten zinken Van onze verslaggevers SCHE VENIN GEN AMSTERDAM Twee van de drie beroepsduikers die zondagmorgen door de rijkspolitie te water werden gearresteerd ver dacht van brandstichting aan boord van het radioschip Mebo II van de etherpiraat "Radio Nordsee Interna tional", hebben hun daad in grote lij nen bekend. Het zijn de 24-jarige Th. van de L. uit Den Haag en de 25-ja- rige J.M.P. De 24-jarige Hagenaar YV. H. van P. blijft nog ontkennen. De drie mannen, zouden afgelopen woensdagnacht ook een poging heb ben ondernomen het zendschip tot zinken te brengen. De politie denkt eerder „aan zakelijke dan aan ideële motieven" voor de brandstichting. Even voor elf uur onderbrak zater dagavond „Radio Nordsee" het nor male programma en begon noodsei nen uit te zenden. Engelstalige disc- jockeys vertelden dat de machineka mer van het zendschip na een ont ploffing in lichterlaaie stond. Er zou door mannen van een passerende boot een brandbom op het schip zijn geworpen. „This is an act of piracy", riep een van de discjockeys. Snelle assistentie werd aan het bui ten de territoriale wateren voor Sche- veningen verankerde schip gegeven door twee sleepboten en de redding boot „Bernard van Leer". Tien van de dertien bemanningsleden gingen van boord, maar keerden omstreeks half drie 's morgens terug toen de brand bedwongen bleek. Niemand bleek gewond te zijn. Op ongeveer hetzelfde tijdstip ar resteerde de rijkspolitie te water de eerste verdachte, de 24-jarige duiker Th. van de L. Dit snelle succes was de politie mogelijk door een tip van een bewoner van Scheveningen, die via de radio het onjuiste bericht hoorde dat de kapitein van de Mebo II bij de brand was omgekomen. De Scheveninger belde de politie met de mededeling dat hij de afgelopen week Van de L. in de haven had zien oefe nen met een boot, die leek op de boot die een discjockey via de radio had beschreven. Na Van de L. werden zondagmor gen de 25-jarige J.M.P. en de 24-jari- ge W H. van P. gearresteerd. Ze wor den vastgehouden op verdenking van een poging tot zeeroof. Onder zeeroof wordt ook het uitrusten van een schip verstaan met de bedoeling te gen een ander schip geweld te plegen. Zeeroof mag ook buiten de nationale grenzen worden vervolgd, indien men in staat is arrestaties te verrichten. Uit de verhoren van de politie bleek dat de drie verdachten al afge lopen woensdagnacht de Mebo II tot zinken wilden brengen. Hun boot bleek toen te klein en de zee te ruw zodat ze zonder resultaat naar de Scheveningse haven moesten terug keren. Van de L. ging toen in de ha ven oefenen met een zwaardere rub berboot met witte buitenboordmotor. Deze witte buitenboordmotor werd door een opvarende van de Mebo II gezien toen de boot na de aanslag wegvoer. Zaterdagavond vertrokken de drie duikers in rubber-duikkleding naar het schip. Terwijl de bemanning van de Mebo II naar een voetbalwedstrijd keek, klommen Van de L. en J.M.P. aan boord en lieten ongezien een paar zakken met in benzine gedrenkte poetskatoen in de machinekamer neer. Aan de leiding van een olietank bevestigden ze een ons dynamiet met een ontstekingslijn. Na de in benzine gedrenkte stof te hebben aangestoken renden ze terug naar de reling en ontstaken daar met de ontstekingsap- paratuur de dynamiet. Door de kracht van de ontploffing werden ze in het water geworpen. Ze zwommen terug naar de rubberboot, en voeren weg. Even voor de kust maakten'ze de buitenboordmotor los en lieten die in zee verdwijnen. Zwemmend trokken ze de rubber boot aan wal en sneden die in stuk ken. De restanten werden samen met de duikerskleding in de duinen, ter hoogte van de Wassenaarse Slag ver borgen, maar zijn later door de poli tie opgespoord. Het zendschip is na het blussen van de brand om zes uur 's morgens weer met de uitzendingen begonnen. Het achterschip en de brug zijn door de brand vernield. In de machi nekamer bleven de elektrogenerato- ren gespaard zodat de energievoorzie ning voor de uitzendingen niet in ge vaar werd gebracht. Ook de studio's in het voorschip bleven in tact De schade wordt door de eigenaars ge schat op een kwart miljoen gulden. (zie ook radio-tv-pagina) Commissie van VS akkoord met nieuwe kernproeven WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse commissie voor de kerne nergie heeft haar goedkeuring ge hecht aan het plan om in juni de ondergrondse kernproeven in de woestijn van de staat Nevada te her vatten. De proeven werden vijf maanden geleden stopgezet, omdat er radioactieve straling was ontsnapt. LONDEN (AP) Een 66 jaar oude Anglicaanse bisschop heeft gisteren op het Trafalgar Square gras gegeten om te protesteren tegen de armoede in de wereld. 2.000 jongelui juichten toe terwijl mgr. Kenneth Sansburt, secretaris-generaal van de Britse Raad van Kerken en hulpbisschop van Londen, het bord vers gemaaid gras opkauwde. De bijeenkomst was het begin van een week van christe lijke hulp waaraan alle Britse kerken deelnemen. Het doel is 1.5 miljoen bijeen te brengen voor de armen in de wereld. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: plaats Betaalt per □kwartaal Dmaand Mijn naam: straat. plaats: Ik kies cadeautje nr.: aankruisen wat u wenst m Postzegel is niet nodig als u op I o I ^ncUc zwemvliezen. Doen het even env®'°P schrijft: 31 goed in Castricuxn als aan de Costa Nieuwe Leidse Courant, Brava. antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1