Holland Sport naast Utrecht Sparta's frontlinie stokt Excelsior ontfutselt AD0 weer een punt: 1-1 Bekersensatie Fischer en Taimanov Top; scorers Totocijfers» Cruyff in zijn hemd Haagse fusie mogelijk deze week rond Uitslagen 10 MAANDAG 17 Vü. Tweede divisie -#■ Fel duel om de bal tussen Excelsiors aanvaller Theo van Toledo en ADO ver dediger Joop Korevaar. Maar ook dat „klusje" klaarde Excel siors afweer, waarna op Woudestein uitbundig feest kon worden gevierd. Excelsior ADO 1—1 (1—0) 41 Kwak- kernaat 1—0. 47. Couperus 1—1. Scheids rechter Boosten. Toeschouwers. 6.000. Ecxelslor: V. d. Roer. G. den Butter, Tetteroo. v.d. Heijden en Kleingeld; A. den Butter. Llbregts (Bakker) en De Boom. Muehlenbruch. V. Toledo en Kwak- kernaat. ADO: Thie; v.d, Burch, Mansveld, De Zoete en Korevaar; Advocaat. KUa (Pas) en Schoenmaker; Berg. Couperus en Hes- HARKEMA OPEINDE Een kwartier voor het einde van de bekerwedstrijd tussen Harkemase Boys en Vroomshoopse Boys voor de vierde ronde begon de ellende. Uit duidelijke buitenspelpositie doelpuntte Wittermans voor Har kemase Boys. De zwak leidende arbiter Delis uit Oude Pekela had het voornemen zich nog zon der een merkbare beslissing te hebben genomen te verstaan met de vlaggende grensrechter van de Boys uit Vroomshoop. Hij kwam daar niet aan toe omdat allerlei figuren ongewenst het veld betraden en hij de spe ler R.Veenstra van Harkemase Boys van het veld woest zenden wegens het slaan van deze grens rechter. De scheidsrechter liet doorschemeren onder deze om standigheden tiiet te kunnen verder m spelen roaarop Vaooms- hoopse Boys het veld verliet. In de mening verkeren de dat niet meer zou worden gespeeld stonden enkele Vroomshoopse spelers al onder de douche toen arbiter Delis ruim vijf minuten daarna onder begeleiding en be scherming van het bestuur van de Boys uit Harkema daar kwam vertellen dat hij de wedstrijd wilde laten uitspelen. Toen Vroomshoopse Boys liet weten dat zulks niet meer mogelijk was kondigde de scheidsrechter aan: ..Dan hebben jullie met 10 ver loren!" SEVILLA De schaakgrootmees ters Petfosian en Hübner zijn het verst gevorderd met hun tien par tijen durende match. Inmiddels ein digden drie ontmoetingen in remise. Vandaag ontmoeten zij elkaar voor de vierde keer. Larsen, die de eer ste partij won, gaat waarschijnlijk de tweede ,tegen Uhlmann verliezen, hoe wel de Deen vooralsnog weigerde op te geven in de afgebroken stand. De ze kwartfinale wordt in Las Palmas gespeeld. Bijna had Kortsnoj ook de tweede ontmoeting tegen Geiler gewonnen. De twee Russen, die elkaar in Mos kou bestrijden, besloten na 36 zetten evenwel tot remise, nadat Gelier met moeite een koningsaanval had gepa reerd, die door Kortsnoj was inge zet na een kwaliteitsoffer. Inmiddels kunnen ook Fischer en Taimanov aan hun match beginnen. Nadat beide spelers hadden gewei gerd in een te kleine zaal in Van couver te spelen, kon in allerijl een bioscoopzaal als schaakarena worden gericht. DEN HAAG „Ik geloof dat de mededeling, dat de fusie met ADO niet door zal gaan, althans waarschijnlijk niet, een enorme mentale opkikker voor ons is geweest. Ik wist niet wat ik zag. Het leek wel of er een volkomen nieuw Holland Sport in het veld stond. Er werd van onze kant vooral goed gevoetbald. Het is zeer jammer dat die twee doelpunten afgekeurd werden. Ik geef toe dat het buitenspel was, beide keren, maar toch is het pech. En vergeet die schoten op paal en lat niet". Cor van der Hart was duidelijk niet ontevreden. Het gelijke spel van zijn formatie tegen de FC Utrecht was een zeer verdienstelijk resultaat, vooral gezien het voetbal dat Holland Sport op de mat van Houtrust had gelegd. DEN HAAG Met oog drie wed strijden te spelen heeft Johan Cruyff alleen de leiding genomen bij de top scorers. De stand aan de kop is: 1 Cruyff 19 doelpunten; 2. Van Dijk en Kindvall beiden 18; 4. Groenendijk 17; 5. Jeuring 16; 6. Geels 15; 7. Van der Kuylen, Kowalik, De Vrindt, De Jong, Couperus, Roggeveen en Swart, allen 14; 14. R. van de Kerkhof, Van Hanegem, Veenstra en Hasil, allen 12. De tweekamp tussen de turnkrin gen Friesland en Noordhollands Noorderkwartier van het KNGV is te Heerenveen in een overwinning voor NHNK geëindigd, 754,70 - 723,80. De overwinning ging naar de Noordhol landers door het grote krachtsverschil bij de heren. De uitslagen van de die dit weekeinde sporttoto 44. zijn: Utrecht l—l. NAC Twente NEC 2—0, Telstar DWS 1—1, 1—0, Drente VVV 0—2. tuna VI. 1—0. NOAD RBC 1—1, Gooiland Llmburgia 2—1, RCH Een juist ingevulde volgt uit: 32133121131 Margaret Court heeft in het tenniskampioenschap van op verharde banen gewonneiP* Australische speelster versloeg coise Durr (Fra) in zestien met 6—0 en ft—3. Holland Sports spits Sjaak Rogge veen was duidelijk de ongelukkigste man van het veld. Tot vijf maal toe was hij oog in oog verschenen met de Deense doelman Henriksen van FC Utrecht. Twee maal trof hij het hout werk, twee maal floot scheidsrech ter Klopper voor buitenspel en slechts één maal vond zijn schot de goede weg. Deze goal betekende de gelijk maker, kort voor tijd, want reeds na ruim tien minuten had de FC Utrecht door een doelpunt van Van der Merkt de 'leiding genomen. Maar ook Van der Merkt was niet erg gelukkig. Ook zijn tweede doelpunt vond geen genade in de ogen van scheidsrechter Klopper. 0 Inventief Holland SportFC Utrecht: een wedstrijd met weinig echte hoogtepun ten, maar toch met alleszins aan vaardbaar voetbal van beide partijen. Vooral Holland Sport legde bij vla gen zeer inventief aanvalsspel op het groene gras, waarbij de weer herstel de Joop van Maurik een grote rol speelde. Holland Sport begon direct met een hevig offensief, teneinde de Utrech ters snel op een achterstand te zetten. Van der Merkt gooide echter met zijn vroege doelpunt danig roet in het Holland Sport eten. Na deze goal trok Utrecht zich terug op eigen helft, om vanuit een verdedigende stelling met uitvallen kansen te scheppen. Bij één van de uitvallen scoorde weer Van der Merkt maar scheidsrechter Klopper keurde de goal, terecht, af. Ook de tweede helft startte Holland Sport met een offen sief. Aanval na aanval golfde op het Utrechtse doel af, maar doel man Henriksen bleek in een zeer goede vorm te steken. Gesterkt door het goede spel van Henriksen ging de FC Utrecht in de tegenaanval en soms gingen de Utrechtse aanvallers, met name Groenendijk, er zeer hard De Waihi golf club bij Hamilton in Nieuw Zeeland heeft een hond tot erelid benoemd. De hand Chico. heeft een voortreffelijke neus voor het op speuren van weggeslagen ballen, die weer aan de spelers worden verkocht. Totnutoe heeft Chico voor de vere niging 130 gulden in dit seizoen ver diend. in. Groenendijk kreeg dan ook van arbiter Klopper een waarschuwing wegens te hard aanvallen van Hol land Sport doelman Van Elleswijk. Toch kreeg Holland Sport zijn ver diende gelijkmaker. Van der Hart: „Ik vind dit gelijke spel, gezien de verhouding, de juiste uitslag. Mis schien hadden wij wat meer pech dan Utrecht, maar dat»is voetbal". AMSTERDAM Het gebeurde in de tweede helft van Ajax - Haarlem. Johan Cruyff ging zijn zoveelste duel aan met verde diger Peys. Wat er precies ge schiedde is niet duidelijk gewor den, maar tot grote hilariteit van de achttienduizend toeschouwers kwam Cruyff uit dit treffen te voorschijn zonder voetbalbroek. Die bleef in twee helften op de grasmat achter. Cruyff stond let terlijk in zijn hemd. Op -zijn ge mak wandelde hij naar de zijlijn, waar de bezorgde Michels al met een jas klaarstond om zijn kost baarste voetballer tegen al te in dringende blikken te beschermen. Het was onnodig Want toen Cruyff vlak bij hem was, tilde hij met een koket gebaar zijn Ajaxhemd op en liet een keuri ge donkerbruine slip zien. Even later kwam Cruyff in een nieuwe witte broek het veld in. Scheids rechter Van der Kroft had tij dens het incident het spel, on danks protesten van Haarlem stil gelegd. De restanten van Cruyff's voet balbroek werden een prooi van een Amsterdams lieverdje dat in een snelle run vanaf de staantri- bune al bij de kostbare trofee was, voordat hét leidende trio er ook maar iets van merkte. -#■ Sparta's aanvoerder Hans Eijkenbroek tracht MVV doelman Frans omspelen. Eijkenbroeks actie zal geen succes hebben. ROTTERDAM Tegen de mindere goden uit de eredivisie heeft Sparta zich dit seizoen bij zonder matig ontpopt. Ondanks een voortdurend veldoverwicht waren de Rotterdammers niet in staat zich nadrukkelijk van zwakkere opponenten te distan- .iëren. Het ontbreken van een inspirerende tegenstander, het gemis aan werkelijke klasse en persoonlijkheid vormden Sparta tot een toch wel kwetsbaar ge heel, ofschoon het bewind van Georg Kessler een niet gering aantal positieve punten heeft opgeleverd. De Rotterdammers zijn niet voor niets doorgedrongen tot de finale van de strijd om de KNVP.-beker, al was dan tegen MW weinig meer te constateren van de geweldige esprit die de ploeg tegen Ajax (2—2) ademde. Want Sparta en MW zijn er op voorbeeldige wijze in geslaagd alle elementen die een voetbalwed strijd tot een duffe en saaie verto ning kunnen doen uitgroeien, ten to nele te voeren. Beide equipes demonstreerden al te duidelijk dat wat hun betreft het voetbalseizoen als afgedaan kan worden beschouwd. Dat MVV met zijn krachteloze aanvalslinie op Spangen de rol van een angstige egel verkoos, is nog enigszins te ver klaren, maar geenszins goed te pra ten. Wat bezielde de Maastrichtena ren om tweemaal drie kwartier met zeven man in de afweerlinie te blij ven hangen? Onbevredigend Trainer George Knobel had er een (onbevredigende) verklaring voor: „Ik heb geen aanvallers (Brokamp en Mraz ontbraken wegens blessu res), alleen maar middenvelders. Dus blijft er niets anders over dan te verdedigen. Een weinig verheffend uitgangspunt dat door Sparta niet aan de kaak kon worden gesteld. Kessler: „We hadden er in onze voorbereiding wel op gerekend dat MW zich zou beperken tot verdedi gen. In theorie is er wel een pas klare taktiek om zo'n versterkte de fensie open te breken, maar dan moet je over ijzersterk spelende in dividualisten a la Cruijff en over snel opkomende verdedigers be schikken. En die heb ik niet. Hans Venneker kan het ook niet alleen." Het had bovendien voor Sparta's rechtervleugelverdediger weinig zin zich eveneens in het gekrioel voor het MVV-doel te storten, omdat Eij kenbroek daar, vooral in de eerste helft, voortdurend opdook. Eijken broek: „Je probeert er alles aan te doen om een opening te forceren. Dat is misschien fout van me, maar als het wel lukt, moet MW vanzelf komen en dan wordt het 20 of 3—0". Armzalig Maar de Maastrichtse ploeg kwam niet. Het groef zich permanent voor doelman Körver in en liet Hijer man, Kowalik, Klijnjan, Kristensen, en Van der Veen maar wanhopig aanmodderen. De hoop dat Den Rooyen, Klingen, Herben, Pleumee- kers, Zenden, Dijkstra en Kerstgens, die zelden verder kwamen dan het eigen strafschopgebied een steekje zouden laten vallen, vervloog naar mate dit armzalige duel zijn einde naderde. Kesller die de geblesseerde Heij- erman voor Koudijzer verving en Van der Veen voor De Quant ver wisselde had met deze manoeu' geen succes. De Quant bracht wel tot een vlammende inzet door Körver meesterlijk over de werd getikt. Maar dat was alles, menselijke kluwen voor het Ml doel was niet te doorboren. De Maastrichtse ploeg creët zelfs in de slotfase via de voor res ingevallen Bonfrere nog unieke kans. De MW'er wam! moeiteloos door de ver opgedron Sparta-defensie, passeerde doelt Doesburg, maar schrok toen ken lijk zo van >£ijn schitterende gangspositie dat hij naast mikte. Werkelijkheid Sparta werd daarmee behi voor een afgang. Voor MVV zijn stoutste dromen werkel heid zag worden, was het goede dag. De premie die MVV'ers vorige week te| Excelsior (00) was onthoui voor gebrek aan inzet kon worden uitbetaald. Aan heeft het inderdaad niet ontl een. Maar dat was dan ook enige verdienste. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Terwijl Vaclav Jezek de gemakzucht verfoeide, die ADO de „zekere" zege op Excelsior had gekost (11), inhaleerde twee deuren verder Bob Janse zijn triomf, die veel meer omvattend was dan alleen maar dat puntje. „Ik ben geen moment bang ge weest", onthulde de trainer, die ove rigens aan de zijlijn dikwijls van het tegenovergestelde blijk gaf. „Dat ADO kwam de bal steeds brengen, het speelde ons keurig netjes in de kaart. Ik wist, dat wij het zo, nor maal gesproken, konden redden, ten zij we door een lucky-shot nog da boot in zouden gaan". (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De fusie tussen de beide Haagse ere-divisieclubs, ADO en Holland Sport, zal vol gens ADO-voorzitter Herman Choufoer „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" nog deze week tot stand komen. De heer Choufoer deed deze me dedeling tijdens een bewogen ver gadering van de sectie betaald voetbal, die in Den Haag ;s ge houden. De nieuwe club zal de officiële naam FC Den Haag- ,'ADO krijgen; het prof team gaat dan onder de naam FC Den Haag spelen, terwijl de amateurafde ling van ADO zijn oude naam behoudt. Reeds drie maanden geleden hebben beide, clubs geprobeerd samen te gaan, maar de bespre kingen zijn toen door emoties in beide kampen in het slop geraakt. „Er is toen," aldus de heer Chou foer, „geprobeerd de tijd genezing te laten brengen". Vorige week werden de besprekingen hervat en de heer Lucas Kroesemeijer, voorzitter van de stichting Hol land Sport, deelde vrijdagavohd zijn spelers mee dat het voort bestaan van Holland Sport onze ker is. Uiterlijk vrijdag zullen de spelers worden ingelicht over wat er met hun gaat gebeuren. Ook het komende seizoen zul len de betaalde voetballers geen reclame op de shirts mogen dra gen. Een voorstel van ADO om het verbod op de shirt-reclame op te heffen, werd op de verga dering van de sectie betaald voetbal niet aangenomen. Wel zal een commissie worden benoemd, die alle facetten die aan deze vorm van reclame zijn verbon den, zal bestuderen. Tegenstanders van het voorstel van ADO, dat in principe reeds een sponsor voor shirtraclame heeft gevonden, waren vooral de heren Timman (Ajax), die deze reclame tot de thuiswedstrijden beperkt zou willen zien. en Stoop (DWS) en Van Gelder (PSV), die de beslissing aan het gesaneerde voetbal willen overlaten en voor de instelling van een commissie pleitten. Op de vergadering werd ook het reglement ..Tuchtrechtspraak betaald voetbal" aangenomen. Een van de belangrijkste wijzi gingen. die zaterdag werden aan gebracht, betreft het begrip „bin dende wedstrijden". Ir> het ont werp vielen hier ook wedstrijden voor de toernooien en comnetities van de UEFA en FIFA onder, zo dat bijvoorbeeld een speler van Ajax die in een competitiewed strijd van het veld wordt ge stuurd ook voor de Europa Cup finale tegen Panathinaikos kan worden geschorst. In de nieuwe versie kan dit nadrukkelijker dan voorheen nog slechts bij uitzon dering gebeuren. Zo een toevalstreffer kreeg Excel sior inderdaad te verwerken, twee minuten na de rust. De lob van Wiet- ze Couperus van de linker punt van het strafschopgebied trof doel, omdat Eddie van der Roers uitzicht werd belemmerd. „En omdat ik erop re kende, dat dat schot veel eerder zou worden geblokkeerd", aldus de don kere doelman, die er gisteren weer uitstekend oog in had. Die gelijkmaker, zo verrassend vlug. bracht ADO's, door Excelsiors sensationele openingstreffer enigszins van streek geraakte gemoederen weer tot rust. ADO schakelde prompt te rug. liet het tempo nog verder zakken en verviel weldra weer in de fout, die voor Jezek aanleiding was geweest Jc jeugdige Kila door René Pas te ver vangen. Ook Pas werd herhaaldelijk genegeerd, terwijl toch juist hij het was, die Bob Janse en trawanten na de rust in opperste verwarring had gebracht. „Dat is, geloof ik, een men taliteitskwestie van mijn spelers", verzuchtte Jezek. „Toen het eenmaal gelijk was, geloofden zij het wel. En omdat Excelsior na rust sterker was dan ervoor, was de 11 uitslag zelfs de enige juiste. Excelsior heeft al met al twee punten van ons gepakt". Aan de 75 procent zekerheid, waar van Bob Janse en zijn spelers spra ken als naar Excelsiors kansen op be houd van het eredivisieschap werd gevraagd, kan na de dag van gisteren wel een pet. of tien worden toege voegd. „Ik ben er 'nu helemaal zeker van", verkondigde de trotse trainer zelfs. Anderen wachten liever nog even af. Excelsior verdient het in de hoogste voetbalafdeling te blijven, al was het alleen maar om de overgave, waarmee nu al week na week voor ieder puntje wordt gestreden. ..Kijk toch eens naar zo een Tetteroo". sprak Bob Janse naderhand bewon derend, „en naar een Gerrit den But ter. Wat een inzet hebben die lui!" En dan noemde hij nog niet eens de an deren: Thijs Kwakkernaat Freek Mühlenbruch, Bep van der Heijden, Adje Bakker het is zomaar een greep. „Kwakkernaat" vertelde Janse later, „was eigenlijk niet in staat om te spelen. Hij heeft het aan zijn lies. En toch sjouwde hij van voor naar achter". En hij scoorde. Verrassend, drie minuten voor de rust. ADO was vrijwel voortdurend in de aanval. Op het middenveld had het vrij spel. Om beurten joegen Piet de Zoete, Joop Korevaar of Theo van de Burch mee naar voren. Er werd geschoten, maar van te ver. Toen aanvoerder Thijs Libregts van de Rotterdammers 12 minuten na het begin zich bij het spelersbankje meldde en zijn plaats aan Bakker overliet, leek een zelfbewuster ADO te gaan gebruik maken van de pa niek. Schoenmaker schoot, maar Van der Roer redde in twee tappes en de doelman bleef ook daarna bekwaam overeind. Een dieptepass van Gerrit den But ter leidde kort voor rust Excelsiors openingstreffer in. Kwakkernaat gleed langs Korevaar, naderde ang stig dicht de doellijn en schoot toen hij in de doelmond geen mede speler ontwaarde in arrenmoede keihard richting doel. Tussen Thie en de paal vloog het leer door naar de verste staander en via de binnenkant daarvan was het raak: 10. „Dat kun je honderdduizend keer proberen, zonder dat het je lukt. Maar ik had mazzel. Nou, mag het een keer?" lachte de schutter vanaf de massage tafel. Na ADO's snelle gelijkmaker groei de Tetteroo en consorten in het ver zet Couperus, Schoenmaker en Hes- tad kregen nauwelijks kansen meer. Van der Roer moest allen nog naar de hoek voor een inzet van aanvoer der Mansveld, die vlak voor de goal- lie door Couperus werd verlengd. Met opgeheven arm zit Theo van Toledo op de grond. Blijkbaar wil hij een strafschop. ADO's centrumverdediger Piet de Zoete is er ook maar bij gaan liggen. Eredivisie Ajax Haarlem' 40; H Sport FC Utrecht 1—1: N Feijenoord 13; PSV Go 2—1; FC Twente NEC 2—0; MVV 0—0; Excelsior AD( Telstar DWS 1—1; Volend AZ'67 1—0. Tweede divisie SC Drente VVV 0—2; Ro Fortuna VI. 1—0; NOAD - mes DVS 3—1; PEC RBC AGOVV Eindhoven 1—0; Go Baronie 3—0; ZFC Lim 2—1; RCH de Volewijcken Eredivisie

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10