.GUN ONS DE TIJD", •E JONG TEGEN DE ZEI TIJD 5 Dagen Brussel Geen van zorgen over invloed verkiezingsenquêtes Premier De Jong teleurgesteld Belgen in Bouwbonden besluiten acties te verscherpen Medische wereld moet beter voorlichten Personeel Handelsblad in kielzog Laatste poging pi tot redding een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei Aannemers geven elkaar steu n ^rans-Vlaanderen onderwerp kuituurdag NV en Vlamingen komen met grote verlanglijst „Geinlijii" raakt overbelast Hokseberg zondag open T IjJ;1*11 9 ZATERDAG 15 MEI 1971 Van één onzer verslaggevers AMSTERDAM Een jaar geleden toen het dagblad „De Tijd" op bescheiden wijze zjjn 125-jarig .jtaan vierde, zei gastspreker premier De Jong beducht te zijn voor een concentratietendens in de jour- alistiek. De verscheidenheid van de pers zou ook een probleem van de regering zijn. „Gun ons de tijd wegen te vinden die te waarborgen", zei de minister-president. Het is bitter te moeten constateren it uitgerekend het eerste slachtoffer in de gemiste kansen van de rege- ng, het aan De Jong geestverwante is-katholieke avondblad „De dreigt te worden. Dat „De Tijd" i worden opgeheven is voor 90 pet. ker. HOOP Het kleine beetje hoop is gericht op n spoedige regeringsmaatregel voor tun aan noodlijdende kranten. De angs geïnstalleerde commissie be- ijfsfonds voor de pers, onder lel ing an prof. M. Rooy, heeft enkele gen geleden minister Nelissen ge viseerd op korte termijn voor dag nieuwsbladen een afzonderlijke iunmaatregel uit te vaardigen op ond van de bestaande regeling „bij- indere financiering". Deze regeling lat los van het bedrijfsfonds, arover de commissie-Rooy stu- ert. Maar naar verluidt zou minister •lissen de VNU-directie inmiddels bben laten weten dat overbrug- ïgssteun, in die mate als' De Tijd >dig heeft, niet kan worden ver- ekt. De VNU-directie zou overigens 2 eds begin dit jaar De Tijd hebben illen laten verdwijnen (per 1 april) aar kwam toen op dit voornemen rug, ondermeer als gevolg van het irnalisten-memorandum dat over- Édssteun bepleitte. BEROEP Het bestuur van de Nederlandse liging van Journalisten heeft ia- iddels in telegrammen aan de pre- de minister van CRM en de lissie bedrijfsfonds voor de pers, dringend beroep gedaan om te Drkomen dat het dagblad zal wor- opgeheven, voordat een beslissing ;r het overheidsbeleid inzake de 'bladpers is genomen, let bestuur van de NVJ acht het jélaatbaar dat een dagblad met h reputatie juist op dit moment verdwirnen. NVJ-voorzitter Van Ite heeft inmiddels een gesprek _d met de VNU-directie, de NVJ aanvankelijk was inge- fe/itdoor de directie van De Tijd. ■A&ast de hoop op overheidssteun f er ook nog een kleine kans be en dat een groep particulieren, bfgekomen uit de recente reddings- pe „Vrienden vèn De Tijd", te hulp bit. Maar hierbij moet wel bedacht Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De redactie an het met ondergang bedreigde .k. dagblad De Tijd wil een laat- le poging doen om de krant te dden. Op de voorpagina zullen de le ers van De Tijd' worden opge roepen vrijwillig de abonnement- rijzen te verhogen. In de twee- e plaats wordt een campagne ntworpen om nieuwe lezers te verven. Voorts wordt een poging ge- laan de beheersstructuur om te etten van een nv in een stich- ing, en tenslotte zullen acht ooraanstaande Nederlanders in eheel Nederland trachten fond- en los te krijgen om de krant op iet laatste nippertje te redden. worden dat het bij de rooms-katho- lieke krantenonderneming gaat om miljoenen waar zelfs een zo'n kapi taalkrachtig concern als de VNU voor teruggeschrokken is. HAN DELSBLAD NRC De opheffing van „De Tijd" zal ook directe gevolgen hebben voor de be- drijfsexploitatie van het Handels- blad/NRC, waarmee het katholieke avondblad vorig jaar een technische en redactionele samenwerking aan ging. Op het gebied van de sport en het financieel-economische nieuws be staat een vrij intensieve samenwtr- king terwijl ook de Amsterdamse en Rotterdamse redacties zij het.te genstribbelend samenwerken. Een verdwijnen van De Tijd zal een in grijpende verandering inhouden in de redactionele opzet van Handela- blad/NRC die het totale verlies van deze krant zal doen toenemen. Intussen hebben de gekozen leden, van de ondernemingsraad van De Tijd geprotesteerd dat zij, evenals in voorgaande gevallen, niet hebben mo gen deelnemen aan de beraadslagin gen die hebben geleid tot het besluit van de VNU. Hierdoor heeft de on dernemingsraad geen gelegenheid ge had zijn adviserende taak te vervul- Bouw opvangcentrum voor zeelieden ROTTERDAM De bouw van het opvangcentrum voor zeelieden aan de Oostbroekweg in het Eemhavengebied is door het Staatsbedrijf van het Welzijn der Zeelieden van de Noorse koopvaardijvloot opgedragen aan de N.V. Aannemingsmij vJi. H. P. Voor molen te Rotterdam. Het ontwerp van het gebouw is van het eigen con structiebureau van Voormolen. len, zoals deze in artikel drie van de statuten is neegelegd, aldus het com muniqué van de ondernemingsraad. MOEILIJK Het is inmiddels wel duidelijk dat de journalisten en grafici die met ontslag worden bedreigd, uiterst moeilijk weer aan de slag zullen ko men. Het is voor de eerste keer in de persgeschiedenis van ons land dat journalisten op zo grote schaal ont slagen worden. Zodra het definitieve besluit over het verdwijnen van „De Tijd" geno men zal zijn, zal een begeleidings commissie, aangewezen door de Ne derlandse Vereniging van Journalis ten en de Nederlandse Dagbladpers, worden ingesteld om te bemiddelen bij het herplaatsen van de ontslagen journalisten. GEEN EMPLOOI Het valt vrij gemakkelijk te voor spellen dat zij in de dagbladjournalis tiek, vrijwel geen emplooi zullen kunnen vinden. De. precaire positie bij ook andere dagbladondernemin gen Iaat geen ruimte voor nieuw per soneel. Bij de opinie-weekbladpers zijn evenmin mogelijkheden, getuige de nota voor bijstand die vorige week door acht weekbladen is uitgezonden. Ook bij de geïllustreerde pers is de situatie moeilijk. Bekend is dat bin nen de Verenigde Nederlandse Uitge versbedrijven nv, ook verlies wordt geleden op bladen als Panorama en Nieuwe Revue. Ook de andere dag bladonderneming binnen het VNU- concern, de Brabant-pers (vier regio nale bladen) zijn aan een drastische reorganisatie toe. Door de instelling van één centrale redactie voor de vier bladen zal het personeelsbestand kunnen worden ingekrompen wat moet helpen om de verslechtering in de bedrijfsresultaten van de VNU te stoppen. OOK BIJ HANDELSBLAD Het technisch-grafische personeel dat op straat komt te staan, lijkt evenmin rooskleurige tijden tegemoet te gaan. De laatste tijd is de arbeids markt in de grafische sector sterk te ruggelopen. Onder meer door de verhuizing van Het Vrije Volk naar Rotterdam is er veel werkgelegenheid weggeno men. Daar komt nog bij dat juist gis*- teren ook het Algemeen Handelsblad bekend maakte dat vrij veel perso neel zal worden ontslagen. In een communiqué wordt gespro ken van 22 man, doch daarbij zouden, niet gerekend zijn een aantal mensen dat met vervroegd pensioen gaat en een aantal werknemers, voornamelijk gastarbeiders, die bij de expeditie te werk zijn gesteld. In totaal zou het volgens onze informatie zelfs gaan om 60 man personeel, dat uiteindelijk moet afvloeien. Premier De Jong heeft gister avond na afloop van het kabi netsberaad nog eens gezegd dat dit kabinet nog maatregelen zal nemen als dat noodzakelijk is. Het dagelijks bestuur van de ne- derlandse Vereniging van J<*irnalis- ten (NVJ) heeft zich vrijdagavond in een spoedvergadering volledig achter de verklaring van de redactie van De Tijd gesteld dat zij vastbesloten is het blad te redden. Verder is besloten de komende we ken op regering kamerleden en ande re vooraanstaande figuren in neder- land pressie uit te oefenen om De tijd te redden. Ook zal de NVJ op nieuw in contact treden met de raad van bestuur van de VNU om te trachten uitstel te krijgen van het besluit het blad op re heffen. De verenigingsraad van de NVJ, volgende week zaterdag in utrecht, zal voor een belangrijk deel de vorm van een demonstratief congres krij gen in verband met de kwestie De Tijd. (van de enkele reis) Jaarkaart f50.- voor echtparen f 75- 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 65+kaart nu! Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier De Jong heeft het op het ogenblik niet gemakkelijk met onze Bel gische buren. Ten eerste is er de onaangename verrassing van het afwijkende standpunt van België ten aanzien van de va luta. Jongstleden zondag had de Belgische premier Eyskens in een telefoongesprek met de mi- nister-president duidelijk gesteld niet anders te verwachten, dan dat de volgende dag in Brussel één lijn getrokken zou worden. Premier De Jong heeft toen nog aangeboden om met een forse verte- Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De drie bouw bonden hebben besloten de acties in de bouw met ingang van maan dag opnieuw te verscherpen. De taktiek van de bonden is er op gericht zowel de prikacties als de stakingen voor onbepaalde duur uit te breiden. Dit laatste de stakingen voor onbepaalde duur zal vooral moeten plaats vinden in die delen van het bnd, waar tot nu toe weinig acties zijn gevoerd. Inmiddels is er ook beweging ont staan op het werkgeversfront. De Rotterdamse bouwbedrijven hebben besloten collectief hun collega's DEN HAAG De publikatie van de onderzoeken, die vóór de verkiezingen zijn gehouden, doet de vraag rijzen welk nut deze enquêtes hebben en welke invloed zij mogelijk op de kiezers uit oefenen. Sinds het ontstaan van deze „polls" in de jaren dertig, hebben, vooral in het buitenland, wetenschapsmensen en politici gewaarschuwd tegen de gevaarlijke invloed van deze onderzoeken. Nederlandse marketingdeskundigen maken zich hierover echter niet zo bezorgd. Het is, aldus drs. L. P. J. de Bruyn, wetenschappe lijk medewerker aan het politicologische instituut van de katholieke universiteit te Nijmegen, „een slag in de lucht om te beweren dat de publikatie van verkiezingsenquêtes, de kiezers in ons land zou beïnvloeden". (Van een onzer verslaggevers) OTTERDAM Noodzakelijk is in ïië en Nederland het voeren van gemeenschappelijk Nederlands uurbeleid in nauw overleg. Een initiatief is nodig tot het op- iten van een academie voor de Ne- 'andse taal, die het bevoegde or- n dient te zijn voor de ontwlkke- en hantering van deze taal cn de •eiding daarvan in het buitenland. Een versnelde harmonisatie wordt langd van de onderwijssystemen [Nederland en België in alle gele ken, wederzijdse erkenning van „jloma's, recht van vrije vestiging 1 doktoren, advocaten en anderen, •fvan de vestiging aan diploma's jebonden. ri°P initiatief van de Nederlandse JfrUng dient in Brussel een Ncdcr- ■"Hs instituut te worden gesticht. ;en®venzeer nodig is een „huis voor Nederlandse cultuur" in Vlaande- Jen vooral een Nederlands huis in Apsel (Lille, in Frans Vlaanderen). Om deze dingen uit te voeren is aratuur nodig, waaraan adviezen technische uitvoering kunnen wor- °Pgedragen. !j5J J deze verlangens zijn uitgespro ken 1 tijdens de zestiende Frans- Wmse kuituurdag, die vrijdagmid- -n vrijdagavond in De Doelen in •Tdam werd gehouden. Die kuituurdag was georganiseerd door de afdeling Rotterdam en om streken van het Algemeen Nederlands Verbond en het Belgische komitee voor de kuituurdag De middag begon met een ont vangst van deelnemers en belangstel lenden ten stadhuize. Onder voorzit terschap van de algemeen voorzitter van het ANV, dr. W. H. van den Ber ge werd daarna een forumbespreking gehouden over de kulturele integratie tussen Vlaanderen en Nederland, waarbij vooral Frans-Vlaanderen de belangstelling had. Forumleden waren de Nederlandse Kamerleden H. J. L. Vonhoff (lib), prof. dr J. W. van Hulst (chu), C. Egas (soc.), G. A. Kieft (ar) en drs. W. L. A. Lockefeer (kath.) en hun Belgische confraters L. van Ackere, dr. M. van Haegendoren, prof. H. de Croo en G. Boeykens. In de avond sprak de Belgische se nator Leo van Ackere over Frans- Vlaanderen, de streek tussen Duin kerken en Rijssel, waar ongeveer 150 000 Nederlandstalige Fransen wo nen in de departementen Nord en Pas de Calais. Thuis wordt Nederlands gesproken als dialect, op de scholen spreekt men uiteraard Frans. Belang rijk is, dat op de middelbare scholen in Frankrijk het Nederlands sinas september een keuzevak is en dat aan vele Franse universiteiten Neder landse leerstoelen zijn. Voorzitter van de avondbijeen komst was dr. F. J. Krop, burgemees ter van Bleiswijk en voorzitter der afdeling Rotterdam van het ANV. Het meest bekende (mogelijke) ef fect van deze publikaties op het stemgedrag is wel het zogenaamde „bandwagoneffect". Dat effect ont leent zijn naam aan de muziekbands, die vroeger in het zuiden van de USA door de straten reden om zo mensen naar een bepaald evenement te lok ken. Het gaat ervan uit dat de kiezer het prettig vindt op een als winnaar aangemerkte partij te stemmen. Een aanwijzing voor de juistheid van dit effect geeft de uitslag van een onderzoek dat nè de Kamerver kiezingen van 1967 werd verricht. D'66 behaalde toen rond vier procent van de stemmen, terwijl na de ver kiezingen 6.5 procent van de kiezers zei deze partij te hebben gestemd. Een behoorlijk aantal kiezers vond het, zo zou men kunnen interprete ren, prettig om te verklaren op een winnende partij gestemd te hebben zonder dit ook werkelijk gedaan te hebben. Ook een omgekeerd bandwagon-ef fect kan worden genoemd: de kiezer blijft volgens deze theorie thuis als hij merkt dat de partij, waarop hij dacht te stemnfen steeds als winnaar uit de enquêtes komt en zijn stem dus niet meer nodig schijnt te heb ben. De uitslag van de laatste Engelse verkiezingen, die, in tegenstelling tot alle verkiezingsprognoses, de conser vatieven in plaats van Labour, aan de regering brachten, geldt als een be langrijke aanwijzing voor dit effect. Veronderstelbaar is echter ook dat de kiezer in dit geval niet thuis blijft maar een protest-stem uitbrengt op een splinterpatij, omdat hij niet he lemaal tevreden is over zijn eigen partij. Tenslotte is denkbaar een under dog-effect: dit veronderstelt dat de kiezer zijn stem bewust op een ver liezende partij uitbrengt omdat hij het nuttig vindt dat deze vertegen woordiging blijft of omdat hij het ielig voor deze partij vindt om te verliezen. Enig bewijs voor deze effecten is, zeker in Nederland, niet voorradig. Door de commentaren op en de inter pretaties van de enquêteuitslagen zou het effect zelfs mogelijk teniet kun nen worden gedaan. Houdt men wel rekening met een sterke beïnvloeding, dan is een voor zichtig gebruik van de „polls" wel licht geboden. Partijen zouden in dit geval de kiezer op een niet te onder schatten manier kunnen manipuleren door voor hen gunstige onderzoeksre sultaten te verkrijgen. De vrees hier voor uit zich soms in ons land, maar in veel sterkere mate in het buiten land, imet name iin de USA, Scandinavi7 en West-Dultsland. Bij de laatste Bundestag-verkiezingen in West-Duitsland besloot men om deze reden zelfs vrijwillig tot geheimhou ding van de enquête-resultaten. Marketing-deskundigen in ons land zien vrijwillige geheimhouding of een verbod tot publikatie niet zo zitten. Drs. L. P. J. de Bruyn, uit Nijmegen meent: „Een publicatieverbod zou een inbreuk op onze vrijheid van drukpers betekenen". Ook vrijwillige geheimhouding spreekt hem niet erg aan: „Als er al een bepaale invloed van deze onderzoekingen uitgaat, dan waaiert die naar zoveel kanten uit, dat hij nooit groot kan zijn. Die in vloed zou dan slechts een klein on derdeel zijn van het grote aantal zui ver ipolitieke motieven op grond waarvan de kiezer zijn keus bepaalt." Ook dr. J. van Putten, lector aan de VU In Amsterdam en medewerker aan de serie Brandpuntonderzoeken, ziet weinig reden voor geheimhou ding. „Als je voor geheimhouding bent, ga je ervan uit dat publikatie een niet te aanvaarden vorm van beïnvloeding zou betekenen. Er zijn echter veel merkwaardiger soorten van beïnvloeding. Als meneer Udink op de Dam gaat zitten doet hij dat niet omdat 'hij Damzitters zo leuk vindt (hij vindt ze helemaal niet leuk) maar hij doet het om stemmen te trekken. Dat Damzitten en rondrij den in dubbeldekkers vind ik politiek heel wat onzinniger dan het publice ren van verkiezingsenquêtes," aldus dr. Van Putten. Het nut Indien de verklezlngsonderzoeken geen of weinig invloed op het stem gedrag hebben, blijft de vraag welk nut deze onderzoeken hebben. Als prognoses van de verkiezingsuitslag zouden ze een aardige stimulans voor het wedstrijdeffect van de verkiezin gen kunnen zijn. Het prognosekarak ter wordt door de onderzoekers zelf echter veelal ontkend. „De politieke verhoudingen ver schuiven constant. Een enquête en ook de verkiezingsuitslag zelf geeft daarom slechts een momentopname weer. Als er nu weer verkiezingen worden gehouden, kan het resultaat heel anders zijn. In Groot-Brltannië houdt men hiermee rekening. De re geringspartij kan daar zelf, als het haar het gunstigste lijkt, de datum van de verkiezingen bepalen," ald^s dr Van Putten. Als prognoses zouden de onderzoe ken toch al minder geslaagd zijn door Dr. J. van Putten de niet geringe verschillen in resulta ten van gelijktijdige, maar door ver schillende bureaus gehouden enquêtes Het nut van de verkiézings- onderzoeken, waarmee overigens hele krantenpagina's en televisieprogram ma's worden gevuld, is, zo geeft dr. Van Putten toe „vrijwel nihil". We tenschappelijk hebben ze weinig waarde, ze bevredigen hoogstens de nieuwsgierigheid." De publiciteitsmedia, die uit hun toch al beperkte budget dergelijke onderzoeken bekostigen, gaan er blijkbaar van uit dat deze nieuwsgie righeid ook bij hun lezers of kijkers bestaat of mogelijk zelfs dat hun pu- blikaties de politieke belangstelling in het algemeen vergroten. Het enige onderzoek dat, voor zover ons bekend, in deze richting is gedaan leverde echter geen positief resultaat op. Uit de serie Brandpuntonderzoeken van voor 28 april bleek namelijk dat de politieke belangstelling niet steeg naarmate de verkiezingsdag naderde en dus de politieke bedrijvigheid en het aantal onderzoeken toenam. Als nu de verkiezingsenquétes politieke belangstelling niet aantoon baar stimuleren, en de geloofwaar digheid van de onderzoeken zelf door de grote verschillen in resultaten wordt aangetast, lijkt het effect van deze onderzoeken eerder negatief dan positief. Tot- slot daarom enkele citaten uit een artikel van drs. R. P. Greiner, lid van de wetenschappelijke staf van het Nederlands centrum voor marke ting analyses in het maartnummer van hef kwartaalschrift voor markt onderzoek. „Tot dusverre is nauwe lijks iets gedaan aan enig funda menteel onderzoek omtrent de deug delijkheid van de vraagstelling in het verkiezingsonderzoek. Aangezien de echecs echter steeds markanter wor den zal er toch binnen afzienbare tijd een keuze moeten worden gedaan: of wel lukraak biyven voorspellen met een groeiende kans op ongeloofwaar- financiël schadeloos te stellen voor de nadelen, die zij individueel door de staking ondervinden. De bouwbedrijven hebben medege deeld dat de organisaties hiervoor hun kassen zullen openen en dat de schadevergoeding ongeacht de duur van de stakingen volledig be taald kan worden. Ultimatum Het vastgelopen CAO-overleg 'in het schildersbedrijf heeft er gisteren toe geleid, dat de drie bouwbonden de werkgeversorganisaties een ultima tum hebben gesteld. Als met de schil derpatroons voor vrijdag 21 mei 's middags om twaalf uur geen CAO is afgesloten, overeenkomstig de eisen van de bonden, zullen de werkne mersorganisaties hun leden oproepen tot het voeren van acties. In een brief aan de werkgevers zeggen de bonden, dat ze tot het ui terste hebben gepoogd tot overeen stemming te komen. Ze verklaren dat ze een nog langer voortduren van de contractloze periode, die in het schil dersbedrijf al sinds 1 februari be staat, èn voor de belangen én voor de rechtspositie van hun leden volstrekt onaanvaardbaar vinden. De samenwerkende patroonsvereni gingen voor de bouwbedrijven in Rotterdam (SPV), waarbij 400 bouw bedrijven zijn aangesloten, hebben .gisteren een waarschuwing laten ho ren aan het adres van de bouwbon den. „Wanneer aan de onverantwoor delijke eisen van de vakbonden wordt voldaan, zal niet alleen de bouwbedrijven, maar ook de bouw vakkers ernstige schade worden be rokkend, verklaarde de voorzitter van de SPV. de heer J. I. Waning. „Als wij aan de eisen toegeven dan zuilen er in de toekomst vele ontslagen val len. Vele bedrijven staan er finan cieel slecht voor en kunnen zich een verdere stijging van de loonkosten eenvoudig niet permitteren." Bij de Werkgevers in het Rijn mondgebied bestaat de indruk dat vele van de 20.000 bouwvakkers die in dit gebied werkzaam zijn een spoedig einde van de staking zullen toejuichen. Slechts vijf procent van dit aantal neemt volgens de SPV aan de acties deel. „Ik heb het idee, dat een kleine groep bezig is de dienst uit Ie maken," aldus de heer Waning. Ook werd er op gewezen dat de sta kingen niet alleen de utiliteitsbouw, maar ook de woningbouw treft. De voorzitter noemde de stakingen een zinloze en een onrechtvaardige zaak. vooral omdat de vakbonden een arbi trage over de geschilpunten zonder meer van de hand wijzen. Redelijk „Een redelijke CAO brengt de werkgelegenheid in de bouw niet in gevaar. En onze CAO-voorstellen zijn redelijk, aangezien ze zowel voor 1971 als voor 1972 een duidelijke matiging inhouden." Zo reageerde de voorzitter van de katholieke bouwbond, de heer L. Brouwer, mede namens zijn colle ga's van de bouwbond-NVV en de christelijke bouwbond, op de uitlatin gen van de Rotterdamse bouwpa- troons. Dat de stakingen ..onrecht vaardig" zouden zijn, ontkende de heer Brouwer. genwoordiging naar het beraad te ko men, maar de heer Eyskens had geantwoord, dat Nederland zich die moeite besparen kon. Het resultaat van de nachtelijke be spreking in Brussel, waarbij België niet meeging met de zwevende munt, was voor premier De Jong een bittere teleurstelling. De Belgen echter, met name de Vlamingen, zijn boos op hem, omdat hij donderdagavond j.l., bij de plech tige herdenking van het vijfentwintig jarig bestaan van het Belgisch-Ne derlands cultureel akkoord zijn rede is begonnen en geëindigd In de Fran se taal. De Gazet van Antwerpen schrijft: „De Nederlanders zullen het inderdaad nooit leren. Ten alle prijze willen ze in Brussel een paar woord jes Frans praten. Premier De 'Jong neemt de Vlaamse verwijten niet te zwaar. „Er was", zo verklaarde hij, „een afspraak dat premier Eyskens in het Nederlands zou spreken en ik In het Frans en Nederlands, met dien verstande, dat mijn eigenlijke rede in het Neder lands zou zijn. Om over en weer de hoffelijkheid te betrachten; ik was nu eenmaal te gast in een tweetalig land, ik heb aan het begin en einde enige zinnen in het Frans gezegd". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Max Tailleurs „geinlijn" tvordt geteisterd door over belasting en tientallen die tevergeefs draaiden, hebben de artiest thuis ge beld. Tailleur: „Dat tuind ik helemaal niet erg; de PTT zal het aantal lijnen binnenkort uitbreiden." De 24 lijnen van telefoonnummer 211811 in Amsterdam (020) zijn thans constant bezet, zodat «elen niet de 130 moppen horen, die Tailleur op de band heeft ingesproken, maar na vier cijfers de ingesprekstoon. Volgens de klachtendienst van de PTT wordt het nummer voortdurend door ongeveer honderd mensen gedraaid. Er zijn ook tientallen klachten van abonnees 'met een telefoonnummer, dat begint met 21: zij worden vaak lastiggevallen door potentiëleklanten van Tailleur. Door de overbelasting komt dikwijls een verkeerde aansluiting tot stand. DOORNSPIJK Het veelomstre den zwembad „De Hokseberg" in 't Harde gaat (ook) op zondagmiddag van twee tot zes uur open. Dit heeft een meerderheid van het college van b. en w. besloten. Eerder werd door de gemeenteraad het Voorstel voor opening op zondag met 9 tegen 6 stemmen verworpen. De SGP heeft laten weten binnenkort een motie van wantrouwen tegen b. en w. te zullen indienen. Het zwembad is al twee zomers op zondagen gekraakt. Tot tweemaal toe zijn twee krakers al van rechtsver volging ontslagen. Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van Belgdë Uitstekend verzorgd. ■V I J van elk Alle informaties in de brochure „Meerdaagse N S-V akantiereizen' verkrijgbaar op de stations. voordelig uit met NS Van een verslaggever AMSTERDAM Een goed me disch voorlichtingsapparaat is een harde noodzaak. Dit zei gisteren de oud-directeur - geneesheer van het academisch ziekenhuis in Leiden dok ter M. \V. Jongsma in zijn rede over Arts en publiciteit op de jaarvergade- digheid en schade aan het image van het publiciteltsonderzoek in het alge meen, ofwel serieuze aandacht voor de weliswaar minder spectacultire, maar op den duur mogelijk vruchten afwerpende research Zolang dat niet gebeurt blijft verkiezingson derzoek een gokspelletje in plaats van serieuze kansenberekening Maar zolang de marktonderzoek-bu reaus dit soort onderzoek blijven zien als een aantrekkelijke vorm van free publicity en het daarom tegen lage prijzen offreren. is er helaas weinig kans op een klimaatsverbete ring in dit opzicht" ring van dc Vereniging de Neder landse Dagbladpers in Amsterdam. De Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde heeft meer dan ooit een taak bij de voorlichting over arts en zijn werk, speciaal wat betreft de medisch organisatorische proble matiek, aldus dokter Jongsma. „Zwijgplicht ten aanzien van de patiënt en zwijgrecht voor de rechter zijn terecht verankerd in de beroeps uitoefening van de Nederlandse arts, maar wanneer het gaat om algemene medische voorlichting, heeft de me dische wereld een taak, die niet meer mag worden afgewezen. Volgens de oud-geneesheer-direc teur kunnen ontwikkelingen in de ge neeskunde en de medische weten schap het best worden verzorgd door de grote medische centra, met name de universitaire. De heer Jongsma waarschuwde voor een vroegtijdige publikatie van nieuwe behandelings methoden, die nog in een pril en ex perimenteel stadium verkeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9