U loopt af en toe bij ons binnen. Maar weet n wat n nog mist? PROFESSOR STEENKAMP KAN BIJ VRIJWEL NIEMAND KWAAD DOEN Heemschut begint landelijke actie Vrouw dupe van fout ïan Van ziekenfonds en miljoenenkwestie praatgrage buurvrouw Schoolonderzoek voor het eerst meebepalend voor resultaat examen Voor Bosland f 43000,- Jw probleem het ünze. Donderslag 2: twee procent kwam niet Bouwvakkers geen algemene vrijstelling Mensen die op hnn gemak zijn gesteldhebben een Privérekening bij Raiffeisenbank TZl Boerenleenbank 1 zelfstandigen Dagelijks bestuur ARP gewijzigd Nieuwe burgemeester van Amstelveen Ned. Danstheater mag naar Griekenland r- ZATERDAG 15 MEI 1971 Eerste aanzet vijf miljoen Van een onzer verslaggevers WOUDRICHEM De bond Heem- •hut wil nog dit jaar via acties on- de bevolking en het bedrijfsleven miljoen bijeenbrengen voor het :rstel van grote woon- en leefge- nten met historische of culturele Een bedrag, dat wordt gezien als en eerste aanzet tot de stichting van j en restauratie-hulpfonds, dat steun, t loet verlenen bij voorfinanciering ïfoor leningen aan hen die willen res- mreren maar niet over voldoende Igen middelen beschikken. Het eer- e project, waaraan het hulpfonds 3fil meewerken, is de ruim 600 jaar jude vestingstad Woudrichem. I Met het oog op deze eerste keus het ook in deze plaats dat prins laus gisteren de actie officieel liet ïginnen. Dit gebeurde op de jaar- jkse landdag van de 60-jarige bond x i aanwezigheid van autoriteiten, en ertegenwoordigers van de 250 bij de »ond aangesloten verenigingen. Met )j idruk wordt door de bond gesteld it deze actie niet alleen tot doel II eeft gebouwen in namaak histo- sche stijl te restaureren. Veel meer dan vroeger wil men Tians de functie van historische mwwerken aan de eisen van deze jd aanpassen. Dat wil zeggen, dat ze I worden gerestaureerd, dat er een itimaal gebruik van kan worden ge- aakt. „Monumentenzorg nieuwe ijl", noemde voorzitter dr. R. Hoe- in dat gisteren op de bijeenkomst in it historische Arsenaal in de ves- igstad. „De tijd van het alleen wa tt voor huisje, boompje en brugget- is voorgoed voorbij. We moeten ons i in zetten voor een urgenter pro- eem: de leefbaarheid van Neder- nd in groter verband. We zijn hier i Woudrichem bijeen uit pure nood- ai ak en niet om in opperste voldoe- ïg achterom te zien naar wat Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- I beimhouding is verzekerd. Vragen I die niet onderling met elkaar in I verband staan moeten in afzonder- I UJke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze- 's te worden Ingesloten. laag: Vorig jaar ben ik naar een udce plaats verhuisd, maar ik kon fBaar niet wennen en wilde weer te- naar mijn oude kamer in mijn 'ige woonplaats. De bewoonster het huis had graag eerst die mer opgeknapt. Ik moest behang de kleur van de verf uitzoeken, wilde zelf hierbij niet meehelpen, kamer is geverfd en behangen, lar intussen was ik in mijn nieu- woonplaats gewend en dus kom niet terug. Haar nu wil de bewoonster >ben dat de rekening door mij be- orfcid wordt. Dat weiger ik, omdat in mijn nieuwe woonplaats blijf nen. Wat zou de beste oplossing rd<n? Ze dreigen me nu al met de iirwaarder te sturen. Antwoord: Wie eenmaal een ka- r heeft gehuurd, moet de conse- ïties daarvan dragen, vooral als extra kosten zijn gemaakt die de fhuurster niet voor iedereen zou iben gemaakt. Was het een gewo- huurovereenkomst geweest, dan u bij tijdige opzegging met één I iandhuur kunnen volstaan, maar ld^ kosten zijn, naar het schijnt, ge- akt in verband met de bijzondere istandigheid dat u er zou komen nen en dan voor geruime tijd. De a rwaarder zal inmiddels al ver- N enen zijn. Aangezien dit redelijke w ïsen zijn, zal die zeker wel een ijke schikking voorslaan, waarbij ening wordt gehouden met ener- is de huurderving plus de extra ten en anderzijds met het voor- 11 dat de bewoonster heeft geno- v» 3 'i rraag: De huurwaarde van mijn ïewoning, gehuurd sinds 1939, roeg vanaf de bouw tot 1950 "J.50 per maand (kale huur). Welke mag thans ten hoogste per ind berekend worden, inclusief huurverhoging van 1 april 1971 ^.welke huurverhogingen (met in- 18<^gsdatum en in procenten) zijn begrepen? Het betreft een ticuliere woning die nog steeds ndom van particulieren is. Of er tijds een premieregeling van cht was, is niet bekend, ntwoord: Aan de hand van de itrekte gegevens (zonder het huis verdere omstandigheden te ken- kunnen we u de volgende rverhogingen voor uw gemeente -.even: 1 januari 1951: 15 procent; nuari 1954: 17 procent; 1 septem- 1955: 5 procent; 1 augustus 1957: |fcrocent. 1 april 1960: 20 procent: lleptember 1962: 10 procent; I juli l,p: 10 procent; 1 januari 1966: 10 -ent. Daarna zijn er nog regel de verhogingen geweest van 4, en 10 procent. 1 deze verhogingen waren bere- 6 met samengestelde percentages net afrondingen naar boven, tot vouden van 5 procent (bereken^ de niet-kale huurprijs, zodai nauwkeurige opgave onmogelr'- nder voorbehoud voorts dat w i comouter 7iin. is uw huurprijs ■tellen od f 121.35. Nauwkeurig rrnatie kunt u voor /2 50 kriisen de huuradviescommiss'e lchil in huurpriic tussen 1930 en eeeft een kleine aanwiizin- de waardedaling van het geld 1 e taren, die echter veel en vee' Zijn de roffelrijmen van Lens, indertijd door Uw concern fcgeven, nog te krijgen? ntwoord: Deze zijn niet meer ^adig, maar we doen hierbij een op de hulp van de lezers. Heemschut in de afgelopen zestig jaar heeft gepresteerd. Dat valt in het niet bij hetgeen we van de toe komst kunnen verwachten". De heer Hoegen doelde hiermee niet alleen op de strijd tegen vervui ling van lucht, bodem en water, maar vooral ook op de toenemende veront reiniging van het woonmilieu. „Heemschut kan zich niet langer be perken tot monumenten of bescherm de stadsgezichten. Het gaat er nu om de mens thans en in de toekomst in een harmonische, aan de menselijke schaal aangepaste, woonomgéving te laten leven". Dat daar tot nu toe weinig van ge komen is, weet hij aan het gebrek aan financiële middelen, de recent in ongunstige zin gewijzigde aftrekrege ling voor het onderhoud van eigen woning, het verschijnsel dat sloop- premies vele malen hoger zijn dan die voor woningherstel, het groeiende verkeer met als gevolg daarvan een behoefte aan meer parkeerruimte en bredere afvoerwegen, het ontbreken van een officieel milieubeleid en het gemis in veel gevallen van een visie op gemeentelijk niveau. Heemschut wil daaraan, in samenwerking met Monumentezorg en Huisvesting wat gaan doen. Met hulp van de bevol king. De heer Hoegen: „We hebben goede hoop dat die vijf miljoen er komen. Ook bij de mensen zelf breekt nu het besef door, dat er wat gedaan moet worden om ons woonklimaat beter leefbaar te maken. Dat is wel laai, maar misschien nog net niet té laat". DEN HAAG Twee procent van de rond duizend reeds met verlof ge zonden militairen, die deze week per expressebrief werden opgeroepen voor de oefening ..Donderslag 2" heeft niets van zich laten horen. Van de 98 procent die wel rea geerde, ging niet iedereen op pad. Zes procent van het totale aantal kreeg uitstel en één procent meldde zich ziek. Een goede 900 militairen hebben aan de oefening deelgenomen. Majoor C. E. Cohen, hoofd van de sectie mo bilisatievoorbereiding van de Kon. Landmacht deelde dit gisteren mee. De oefening eindigde gistermiddag vijf uur. Omdat niet al het opgeroepen ver- lofpersoneel opkwam, werd een aan tal dienstplichtigen bij de oefening ingezet, zodat de oefenende brigade (11de pantserinfanterie-brigade) op een sterkte van honderd procent kwam. Eén van de dienstplichtigen, huzaar eerste klasse T. Teelen van een verkenningseskadron, Is tijdens de oefening ernstig gewond geraakt doordat een stukje springstof vlak bij zijn hand ontplofte. Hij is opgenomen in een ziekenhuis in Eindhoven. DEN HAAG Minister Den Toom (defensie) heeft vrijdag meegedeeld dat er voor de bouwvakkers van de lichting 1972 geen algemene vrijstel ling voor de militaire dienst komt. Hij zegt, in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Cornelisse (KVP), dat deze beslissing samen hangt met het tekort van ongeveer 10.000 man dienstplichtige mankracht voor de lichting 1971. Dit tekort moet worden opgevangen door een „voor uitgreep op de lichting 1972. Voor de dienstplichtiegn van de lichting 1972 zal, zoals altijd de mo gelijkheid openstaan om in inci dentele bijzondere gevallen vrij stelling van dienst te krijgen. Bij de beoordeling van die gevallen zal bij bouwvakkers zoveel mogelijk reke- lang van de nieuwbouw van wonin gen. Voor de dienstplichtigen van de lichting 1971, die hun dienstplicht nog moeten beginnen, blijft ook de moge lijkheid bestaan om vrijstelling te krijgen als zij werken in de woning bouw. Het gemak van een Privérekening. Om van allerlei zorg en ongemak af te zijn moet weten, dat u daar juist minder door hoeft te lopen. Wat er betaald moet worden doen wij. Merendeels zonder dat u er 'n vinger voor he te verroeren, of 'n voet voor hoeft te verzetten. Om maar één voordeel te noemen. Er zitten 'r nog wel wat meer aan vast. Moest u maar eens gauw over komen praten. Ook dat is gemakkelijk. We zitten immers overal in 't land vlak bij de hand. de bank voor iedereen 2900 vestigingen AMSTERDAM Een administratieve vergissing van het zieken fonds heeft tot gevolg gehad dat een patiënte die als regel opge wekt was nu ernstig depressief is. Zij moest ervaren dat het zoeken- fondspersoneel tot en met de lokettist en later de hele straat waar in zij woonde op de hoogte was van haar kwaal. In het blad Medisch Contact is een brief opgenomen handelnde over de- j.e patiënte, wier naam, aangeduid is met mevrouw X. Zij had, nadat poli klinisch een tumortje bij haar was verwijderd, bij het ziekenfonds een vergoeding voor een borstprothese aangevraagd. Het Ziekenfonds maak te abusievelijk een bedrag over aan de buurvrouw van de patiënte met de omschrijving „vergoeding borstprot hese 50." De patiënte, die onkundig was van de door haar buurvrouw ontvangen en ten onrechte geaccepteerde geld som, informeerde later zelf waarom zij de door haar gemaakte kosten niet voor een deel vergoed kreeg. Doorverteld De ziekenfonds - employé - loket tist bleek inmiddels van de gang van zaken op de hoogte en zegde haar alsnog een vergoeding toe. Inmiddels had de buurvrouw de hele straat in gelicht dat de rechterborst van me vrouw X maar schijn was. De briefschrijver noemt deze gang van zaken niet alleen betreurens waardig maar ook een duidelijke schending van het ambtsgeheim. Medisch Contact tekent hierbij aan dat dit geval weer eens bewijst dat men niet zorgvuldig genoeg kan zijn bij het toepassen van de voorschrif ten. „Men vraagt zich dan wel af wat de waarde van het beroepsgeheim is indien een Ziekenfonds op zulk een nonchalante wijze met de noodzake lijke medische gegevens omspringt". Het is volgens Medisch Contact on vermijdelijk dat het administratieve personeel van de medische dienst in zage heeft in de aanvragen. Wel die nen de medische gegevens zo veel mogelijk binnen deze dienst te blijven, in ieder geval niet uit te lek ken tot aan de lokettifet. DEN HAAG Tot penningmeester van de ARP is in het dagelijks be stuur gekozen de heer C. van Stam te Nieuw Vennep. De heer Van Stam is, wethouder van de gemeente Haar lemmermeer. Ook heeft het partijbestuur in het dagelijks bestuur gekozen mevrouw P. C. Lodders-Elfferich uit Milsbeek en mr. P. van Dijke, burgemeester van Gouda. Het dagelijks bestuur bestaat ver der uit de stemhebbende leden. dr. A. Veerman voorzitter), drs. J. de Ko ning (onder-voorzitter) drs. D. Th. Kuiper (onder-voorzitter) en H. A. de Boer. Adviserende leden zijn: dr. W. de Kwaadsteniet (partijsecretaris), mr. B. W. Biesheuvel (fractie Tweede Kamer), mr. W, F. de Gaay Fortman (fractie Eerste Kamer), mr. W. C. D. Hoogendijk (directeur Kuyper-stich- ting) en G. van Dongen (voorzitter Arjos). Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het overlegorgaan van de Centrale Ondernemersorgani saties in het Midden- en Kleinbedrijf heeft gisteren zijn wensenpakket op tefel gelegd voor de komende kabi netsperiode. Met dit pakket zijn en kele honderden miljoenen guldens gemoeid. Bovenaan op de lijst prijkt een ar beidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen. De organisaties willen een bodemvoorziening om dit risico te dekken. Voorts bepleiten de organisa ties belastingfaciliteiten voor zelf standigen om in hun pensioen te voorzien, een verdere fiscale gelijk stelling van de arbeid van de in het bedrijf meewerkende gehuwde vrouw, kinderbijslag vanaf het twee de kind en een beter onderwijs. In de nota zegt het overlegorgaan dat de toenemende wrevel en onrust onder de zelfstandige ondernemers vrijwel geheel het gevolg is van het niet op elkaar afstemmen van de gro te sociale economische beslissingen en de positie van de zeer vele zelfstandi gen. De organisaties vragen daarom een integratie van het middenstands- beleid in het geheel. In de afgelopen kabinetsperiode heeft het daaraan juist ontbroken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnenkort wordt de benoeming verwacht van een nieuwe burgemeester voor Amstel veen. Het is jhr. drs. P. A. C. Bee- laerts van Blokland, thans burgemees ter van Vianen. De heer Beelaerts is lid van de CHU en 38 jaar oud. In Amstelveen is men ingenomen met deze benoeming omdat de heer Bee laerts ok de figuur was, die door plaatselijke inspraak naar Voren is gekomen. Van onze Haagse redactie De man die op de hier afgedrukte foto zo olijk de wereld in glundert is prof. dr. P.A.J. Steenkamp één van de vurigste voorvechters van de rooms- rode coalitie 'de as zonder welke in Nederland geen progressief beleid mogelijk is', zoals hij en zijn medestanders binnen de KVP wel eens zeggen, soms om aan te geven dat de ARP niet zo'n grote mond moet hebben. Aan Steenkamps progressiviteit wordt zelfs bij links niet getwijfeld. En bij de mede-werkgevers van deze directeur van een Hoornse worstfahriek Zwanenburg wordt soms wel eens met ge mengde gevoelens bezien hoe 'roje pietmet mede zeggenschap en bezitsvorming in zijn eigen bedrijf experimenteert. Juist deze man is uitverkoren om als informateur de vorming van het vijf-partijen- kabinet van de drie confessionele partijen met WD en DS'70 voor te bereiden, waarvan sombere waarnemers voorspellen dat het een nog rechtser beleid zal voeren dan het kabinet De Jong nl zou hebben gedaan. Juist Steenkamp of misschien wel: juist daarom Steenkamp. Want het is een feit dat deze Eindhovense hoog leraar sociaal recht, KLM-commissaris, voorzitter van het pastoraal concilie en wat niet al bij vrij wel niemand kwaad kan doen. Geen redelijk mens zou kunnen volhouden dat deze altijd goedgemuts te, lichtelijk naïeve maar voortdurend bezige en volijverige snelprater geen aardige en weldenken de man is die het goede voor heeft met land en volk. Omdat niemand ooit kwaad op hem kan wor den wordt hij graag voor penibele werkjes geën gageerd. ZO is hij de grote man achter het eerste progrum- ma waarmee de KVP vorig jaar wilde bewijzen dat zij wel degelijk vernieuwd en consequent-vooruit strevend geworden was. Het was ook een sympa thiek werkstuk, al was het nu ook weer niet zo geweldig vooruitstrevend dat de fluistercampagne tegen de protestantse zusterpartijen die de KVP zouden hebben gedwongen er in het gemeenschap pelijk urgentieprogram de helft van in te slikken, helemaal terecht was. Het is bijvoorbeeld alleen aan insiders bekend dat juist van KVP-zijde is gepoogd het artikel uit het urgentieprogramma af te zwakken waarin wordt gezegd dut de ondernemingsraden moeten worden gekend in fusie-plannen e.d. In de stuurgroep is geprobeerd, daar de woorden 'in he algemeen' aan toe te voegen, vergeefs ove rigens. Tegen dit soort foefjes is het- program Steenkamp ook niet opgewassen geweest. Maar de naam Steenkamp alleen al had dat programma een glans van linksheid, vooruitstrevendheid ge geven. Nu wordt ongetwijfeld van Steenkamp verwacht dat hij een regeringsprogramma zal bakken dat door confessionele partijen, VVD en DS'70 kan worden onderschreven, maar toch ook in diezelfde geur van vooruitstrevende heiligheid staat en dat hij bovendien zijn vrienden uit werknemerskrin gen met de nieuwe coalitie zal verzoenen. Een zwaar karwei. Omdat hij zo aardig is en zo goedwillend zal niemand hem een mislukking gunnen. Dat is z\jn kracht, maar als het waar is dat aardige mensen over het algemeen niet hard zijn, misschien ook zijn zwakheid. Wans als er onderhandelaars als Drees jr. en Biesheuvel in de buurt zijn is het niet gek, precies te weten wat men wel en niet w.t. Van een medewerker AMSTERDAM De eindexa mens voor havo- en mavo-scholen die deze week gehouden zijn, zul len voor het eerst niet volledig het eindcijfer van de leerlingen bepalen. Daar wordt namelijk ook in betrokken het resultaat van het 'schoolonderzoek', een examen dat bijna helemaal door de school kan worden opgezet, en dat door de eigen leraren wordt afgenomen. Voordeel van deze nieuwe regeling is dat de verstarrende werking van het centrale examen wordt ondervan gen: veranderingen in lesstof en on derwijsdoelen worden makkelijker opgevangen. Het laatste schooljaar hoeft nu ook geen pure examentrai ning meer te zijn. KEUZE Een tweede belangrijke verande ring is dat voor het eerst de moderne talen, en gedeelten van wiskunde en zijn geëxamineerd. Dat was bij wijze van proef ook het geval met onderde len van de examens voor het iQger technisch onderwijs, die eveneens de ze week werden afgenomen. Het ging hier om het 'T-examen', dat lto-leerlingen toegang verleent tot het middelbaar technisch onderwijs. Deze uitvoeringsmaatregel van de mammoetwet werd dit jaar voor het eerst toegepast. van de havo/mavo-examens waren de opgaven voor moderne talen over het algemeen vrij redelijk, behalve voor de mavo-3. Het verschil in zwaarte tussen de eisen voor de drie jarige opleiding en voor de vierjarige, was te gering. Voor de mavo-3 leer lingen was het waarschijnlijk veel te moeilijk. Dat gold ook voor de wis- kunde-opgaven. Leerlingen die geen wiskunde in hun examenpakket had den gekozen, zullen aan de natuur- kundevragen ook een zware dobber hebben gehad. bij de overgang op een nieuwe exa- menvorm liet de begeleiding te wen sen over. Er is vooraf aan de docen ten weinig oefenmateriaal verstrekt, en dat moet bij velen een gevoel van onzekerheid hebben veroorzaakt.TE TE MOEILIJK De opgaven voor handelskennis waren voor mavo door de manier van aanbieden veel te moeilijk, in ♦ogen- stelling tot de havo-vragen. Neder lands leverde geen verrassingen. De opstelonderwerpen waren tradi tioneel, de keuze voor het onderdeel tekstbegrip aardig. Vooral de havo tekst 'De mens is een ondier', ge schreven door Dick Hellenius, was een gelukkige greep. Opmerkelijk was dat de driejarige mavo-opleiding kennelijk bij school leiders èn leerlingen weinig in trek is, te oordelen aan het aantal kandi daten. De bedoeling: een opleiding die snelle doorstroming naar het middel baar beroepsonderwijs mogelijk maakt, komt niet erg van de grond De vervolgopleidingen zijn moeilijk voor leerlingen van dit schooltype, en het diploma zelf biedt weinig moge lijkheden. PROBLEMEN Aard en niveau van het T-examen dat diezelfde doorstroming voor leer lingen van het lager technisch onder wijs mogelijk maakt, houden goede verwachtingen voor de toekomst in. Het eerste deel van de opgaven En gels was niet te moeilijj, een stukje dat gedeeltelijk vertaald moest wor den en- waarover acht vragen in het Eneels moesten worden beantwoord Het tweede gedeelte, een meer- keuzetoets naar aanleiding van in moeilijkheid opklimmende tekstge deelten, gaf naar het einde toe veel problemen. De algebra veroorzaakte tijdnood en terneergeslagen gezich ten; de opgaven waren vrij eenzijdig. Voor natuur- en werktuigkunde en mechanica waren er acht gevarieerde opgaven waarvan er twee verplicht en drie naar keuze gemaakt moesten worden. De eerste indruk was dat dit vak goed tot zijn recht gekomen is. TEKST Nederlands I was een weinig ge lukkig gekozen tekst waarvan de eer ste helft erg begrijpelijk en de twee de vrij moeilijk was. De vragen wa ren goed gekozen maar vrij lastig. Nederlands II was een opstel met ruime keuzemogelijkheid. Het laatste onderdeel van het T- examen was, naar keuze van de school, een test moderne wiskunde of vier meetkundevraagstukken oude stijl, die wel enig inzicht, en vooral tijd vergden. De uitslag van de lto- examens zal nog wel even op zich laten wachten: volgende week wor den eerst de normen vastgesteld. Voor onderdelen waar minder dan een 7 voor wordt gehaald, is een mondeling examen mogelijk. Van onze Haagse redactie. DEN HAAG Minister Klompé zal geen pogingen doen om het be stuur van het Nederlands Dansthea ter te doen afzien van de voorgeno men reis naar Griekenland. In antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid P. Dankert ant woordde zij woensdag hiertoe geen aanleiding te zien. Het bestuur van het N.D.T. besloot enige weken op stringente voorwaarden een uitnodi ging om van de zomer in Griekenland op te treden te aanvaarden. Het deed dit tegen het dringende advies van vertegenwoordigers van CRM en de gemeente Den Haag in. Deze hadden het bestuur er onder meer op gewe zen dat de reis een doorbreking van het beleid van CRM zou betekenen dat sinds de kolonelscoup het cultu reel akkoord met dit land in de ijs kast heeft gezet. Tevens brachten zij het bestuur onder ogen dat de reis eventueel onaangename reacties in Nederland zou kunnen veroorzaken. Minister Klompé. heeft verder niet de indruk dat de gelijktijdige aan vaarding door het Danstheater van een uitnodiging om in december naar Cuba te gaan als een compensatie voor de reis naar Griekenland kan worden gezien. Zij zegt voorts niet te kunnen beoordelen of het optreden in Griekenland de betrekkingen tussen de Griekse democratische op positie en West Europa zal schaden. ROTTERDAM -Voor de Bosland- kinderen in Suriname heeft de her vormde vrouwengroep CJVF ƒ43.000 opgebracht in het afgelopen jaar. Wij vermeldden eerder abusie velijk dat het bedrag ƒ3.000 zou zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7