4FKOELEN ECONOMIE GEBODEN Sadat laat ontslagen ministers arresteren Breznjew wil vermindering Loonexplosie 4 pet. inflatoir Leven in april duurder )ndergang De Tijd: ontslag 300 man Het Kwartet Iets koeler Gazelle sluit fabriek in Apeldoorn Steenkamp vandaag naar Koningin Verkiezingen in Egypte Lof voor Stalin Amerika begroet Russisch voorstel 00 H] IE ïeowe Leidlse Courant Zaterdag 15 mei 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" 'jj ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ffl Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Centraal Planbureau heeft zijn economische prognoses voor de jaren '71 ei ?2 in ongunstige zin moeten herzien. Een loonexplosie na 1 juli van vier procent zal al duidelijk egatief werken, laat staan de acht procent die in de maak is. Het CPB concludeert dat de wiehei tax ook volgend jaar gehandhaafd moet worden. Tempo- sering van de overheidsuitgaven blijft het komende jaar eveneens geboden. Veel mensen verzuimen te le- ven, omdat zij zich ermee tevre den stellen slechts een rol te spelen. BAER-OBERDORF (rita) Hall to zwaar bewolkt en üaatselijk een bui. Overwegend batige zuidwestlijke wind. Mini mumtemperaturen omstreeks 10 raden, maxima van 15 graden £n zee tot omstreeks 19 graden p het binnenland. De tweede helft van mei gaat beginnen met koelere lanlucht, waarbij ook enkele uien zijn te verwachten. De erste helf verliep zomers en onnig met vrijdagmiddag enkele erspreidde onweersbuien, waar- an De Bilt 18 mm kreeg. 15 mei zon op 4.47, onder 20.26; naan op 0.56, onder 8.27; 17 mei ,K. loog water Hoog water. 15 mei: Rotterdam e getij 7.36, 2e getij 19.55; Sche eningen 5.56-18.24; Vlissingen .48-17.10; Haringvliet a.d. Zeezij- e 6.28-19.00 Zon en maan Het Centraal Planbureau komt tot deze conclusie in een gisteren gepu bliceerd stuk. Continuering van deze maatregelen is noodzakelijk wanneer zich na 1 juli en loonexplosie zal voordoen van acht procent. Hoewel daarover nog geen zekerheid bestaat is het toch waarschijnlijk dat de contracten op dat niveau zullen worden afgesloten. In de bouw is per 1 juli 7'/s pet. gevraagd, de werkgevers zijn ook be reid dit te geven, alleen over 1972 bestaat nog geen overeenstemming. Ook bij de afsluiting van een aantal andere cao's beweegt het niveau zich rond de acht procent. 4,5 PCT STIJGING Een loonexplosie van acht procent krijgt nog meer reliëf door de prijs indexcijfers die gisteren zijn gepu bliceerd. Daaruit blijkt dat zich in april een stijging heeft voorgedaan van 1,3 procent. Ten opzichte van de cember 1970 zijn de prijzen 4,5 pro cent opgelopen, dat wil zeggen dat bij de nu van kracht zijnde loonmaatre gel de prijsstijgingen de loonstijgin gen ruimschoots hebben ingehaald. De oorzaak van de prijsstijging in april moet voor 0.5 procent aan de huurverhoging en voor 0,2 aan de kleding worden toegeschreven. Bin nen de sector voeding werd een stij ging geregistreerd voor brood, fruit, vlees, melk en melkprodukten, kaas en eieren. VERSCHERPING Een loonexplosie van de omvang van 8 pet. zal naar het oordeel van het centraal economisch planbureau een verscherpt inflatoire ontwikke ling tengevolge hebben, terwijl ook het saldo op de betalingsbalans meer negatief blijft. Verder zullen de bedrijfsinvesterin gen sterker teruglopen, precies op een moment dat het particuliere con sumptievolume zal toenemen. Het CPB wijst erop dat dit samenhangt met een verdere vergroting van het loonaandeel ten opzichte van het overige inkomen. De meerderheid van de SER heeft een ontwikkeling in die zin vorige week ten sterkste ontra den. Deze ontwikkeling kan naar de me ning van het centraal planbureau de aanleiding vormen om bijvoorbeeld de wiebeltax voor het volgend jaar te handhaven en parallel daarmee de 270 miljoen extra stijging van de overheidsuitgaven te schrappen. De lopende rekening zal er duidelijk door verbeteren; de werkloosheid neemt toe. Voorts zal er een duidelijk dempende invloed op lonen en prijzen het gevolg van zijn. ONZEKERHEDEN Het Centraal Planbureau hanteert haar prognose overigens met gToot voorbehoud. Nog nooit zijn er zoveel onzekerheden geweest, onder meer op internationaal gebied. Zo is het effect van de monetaire crisis op de uitein delijke economische situatie nog on duidelijk. Uitgangspunt is, dat de rijksuitga ven in 1972 met 2.300 miljoen zullen stijgen. Gevolg: voor de belastingen een budgettair verlies van 250 mil joen gulden. Om dit op te vangen moet de BTW van 14 tot 14,5 pet worden verhoogd. Wat de internationale toestand be treft verwacht het planbureau, dat aan het eind van 1971 de economische bedrijvigheid wat groter wordt. In 1972 neemt de wereldhandel verder geleidelijk toe. Aanvankelijk was door het planbureau na 1 juli 1971 ajs meest waarschijnlijke factor een loonstijging van vier pet. geraamd. Van een onzer verslaggevers APELDOORN/DIEREN De Gazelle Rijwielfabriek gaat bin nenkort over tot sluiting van haar bedrijf in Apeldoorn (voor heen Juncker). Het grootste ge deelte van haar circa 100 man tellende personeel kan op de hoofdvestiging in Dieren komen werken. Dat heeft de directie gisteren meegedeeld. Een deel van het personeel zal waarschijn lijk afvloeien. Voor de concentratie van de pro- duktie zouden twee redenen bestaan. In de eerste plaats zijn in Dieren nogal forse diepte-investeringen ge daan en verder is het onzeker of men in Apeldoorn de nodige faciliteiten blijft behouden. Gazelle zit ki Apeldoorn in een ge meentelijk huurpand dat in een sane- ringswijk staat. Op geruime tijd gele den door de directie gestelde vragen of men op faciliteiten kan blijven re kenen, zouden B. en W. niet gerea geerd hebben. Daardoor ontstond een onzekere situatie, die nu heeft geleid tot de beslissing het bedrijf te sluiten. Gazelle N.V., die Juncker drie jaar geleden overnam, wil de produktie niet inkrimpen, maar eerder uitbrei den. De directie stelt er prijs op dat een zo groot mogelijk gedeelte van het personeel uit Apeldoorn op Die ren gaat pendelen. Hierover vindt volgende week nader overleg plaats. Verwacht wordt dat een aantal oudere werknemers zal afvloeien, maar daarover is met de vakbonden nog niet gesproken. Vermoedelijk zal het contract met een klein aantal Turken na afloop van de termijn niet worden verlengd. Prins Claus heeft gisteren in de stromende regen het startsein gegeven voor de actie "Woudrichems Herstel". Deze actie, waarvoor vijf miljoen beschikbaar is, is bedoeld om het oude vestigingsplaats Woudrichem te restaureren. Op de foto. prins Claus, voorzitter van het aktiecomité wandelt vergeze\t door dr. H. R. Hoegen door de Kerkstraat. Van een verslaggever DEN HAAG Dc koningin zal vandaag op paleis Soestdijk prof. dr. P. A, J. M. Steenkamp ontvangen. Dit heeft het kabinet van de koningin vrijdagavond meegedeeld. GEVOLGEN Ook deze gemiddelde loonstijging heeft duidelijke negatieve gevolgen: Het peil van de binnenlandse be stedingen blijft te hoog. De particuliere consumptie neemt met 4 pet meer toe dan de produktie. De overspanning op de arbeids markt neemt iets af. Het aandeel van de loonsom in het produkt van de bedrijven neemt op nieuw toe. De winstmarges verkrap pen en het rendement op het geïnves teerd vermogen neemt af. Gevolg: vermindering van de investeringen. Het Centraal Planbureau heeft haar nieuwe prognoses opgesteld op verzoek van de werkgroep van de SER, die bezig is met samenstellen van het halfjaarlijks rapport. De minister van economische zaken heeft gisteren de nieuwe prognoses aan de staten-generaal voorgelegd. Opgemerkt wordt dat grote onzeker heid bestaat over de stijging van de lonen, maar dat de aanvankelijk ge dachte stijging van vier procent na 1 juli 1971 wel als een minimum moet worden beschouwd. CZBU yëJUÜM/n^ INTERIEURVERZORGING CPUN5BURGD HEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING CAIRO, BEIROET (AP, Reu- ter, UPI) President Sadat van Egypte heeft bekendgemaakt dat de zes ontslagen ministers en-drie partijleiders huisarrest hebben gekregen. Een niet nader ge noemd aantal leden van de top van de Arabische Socialistische Unie is aangehouden. De maatregelen van de afgelopen twee dagen staan in verband met een „komplot" om de Egyptische presi dent af te zetten, aldus Sadat in een cadeau voor het aanbrengen van nieuwe abonnee bewogen rede die anderhalf uur duurde. Sadat heeft gisteren een nieuw ka binet samengesteld, die ook nu onder leiding zal staan van premier Mach- moed Fawzy. Er zullen spoedig ver kiezingen in Egypte worden gehouden en de Arabische Socialistische Unie zal aan „de top en aan de bodem" grondig worden gereorganiseerd. De Egyptische Nationale Vergadering heeft gisteren 17 parlementsleden uit gestoten, onder wie de voorzitter Mo hammed Labib Sjoekeir. Uit diplomatieke bronnen in Lon den is vernomen dat in Cairo nu een belangrijke strijd om de macht gaan de is, die volgende week een hoogte punt zal bereiken. Sadt moet zijn posi.tie dan geconsolideerd hebben, waarvoor hij de steun van het leger nodig heeft en waarbij hij de massa media in handen moet hebben. Wil Sadat slagen dan moet zijn „staatsgreep" in zeer korte tijd wor den afgerond, om zijn tegenstanders niet gelegenheid te geven op adem te komen, aldus de diplomatieke zegs lieden. KABINET In een bewogen rede zei Sadat gis teren dat hij oen nieuwe regering heeft benoemd, nadat liet verzet van zijn tegenstanders „op een coup was uitgelopen". In het nieuwe kabinet xal onder premier Machmoed Fawzi (geen familci van dc afgezette minis ter van oorlog Mohammed Fawzi) op nieuw Machmoed Riad optreden als vice-premier cn minister van buiten landse zaken. De twee andere vice-premiers uit het vorige kabinet, Aziz Sidky en Sayed Marei, blijven eveneens op hun post. Abdel Kader Ha tem is be noemd tot vierde vice-premier. Hij wordt tevens minister van voorlich ting. Generaal Achmed Mohammed Sadek was al aangewezen tot minis ter van oorlog. Zie ook elders in dit blad MOSKOU Tijdens zijn rede in Georgië heeft partijleider Breznjew woorden van lof ge sproken over wijlen Joseph Sta lin. „Alle volken van dc Kauka- sus waren door de activiteit en de leer van Lenin, tezamen met vooraanstaande revolutionairen, die uit het Georgische proleta riaat voortkwamen, zoals Joseph Stalin en anderen, betrokken bij de revolutionaire beweging van het Russische volk", aldus dc Russische leider. Het feit, dat de naam van Stalin voor het eerst sinds vele jaren door een top functionaris werd uitgesproken, werd met donderend applaus be groet. Maar later liet Breznjew een voorzichtiee waarschuwing tegen de met Stalin geïdentificeerde nersoo"«verheerli.ïking horen. De ze verklarine oogstte slechts een helcfd applausje van enkele se conden. 0 Gezellig opblaasbeest in opvallende kleuren. Leuk'voor uw kleuters. AMSTERDAM De onder van het dagblad De Tijd ekent ontslag voor 30Ö man. der hen zijn 68 journalisten, man technisch-grafisch per- ieel en voor de rest admini- atieve employees. Verwacht rdt dat De Tijd reeds per l zal worden opgeheven, n een communiqué dat gisteren K de direktie van de Tijd werd strekt, wordt gezegd dat de Ver gde Nederlandse Uitgeversbedrij- N.V. (VNUJ zich heeft terugge ven van De Tijd en dat nu alle >P gericht is op steun van buitenaf, il wordt daar niet van verwacht, directeur Van der Kallen zei: „Ik niet verhelen dat een fatale af- voor ons bedrijf angstwekkend iterbij komt" en „Tot mijn spijt eten wij er ernstig rekening mee 'den dat, als wij over enige weken meer positieve verwachtingen •ben gekregen over steun van Theidswege of anderszins, ik voor treurige taak zal komen te staan u n ontslag aan te zeggen", let KVP-Kamelid P. J A. van der •den heeft in schriftelijke vragen 1 mkiister Nelissen gevraagd in •tact te treden met de uitgever van Tijd opdat voorlopig geen onher roepelijke besluiten zullen worden genomen. (Zie ook elders deze krant). Vandaag in ZO: Harm Lamberts: Kaoenda en Vorster in hun koude oorlog Dick Ringlever: Bonkend over Het Kanaal *- A. J. Klei: 't Lijkt wel kermis ■)(- Mevr. A. C. Muller - (dzerda: Bloesem in de "Bangert" Dialoog: Als we het maar wil len zien Dr. R. J. Mooi: Gereformeerde synode in de klem tussen waar heid en eenheid R. N. Degens: Bernard van Beurden over geëngageerde Opera van de jeugd *- Mr. G. van Vorden: Niet pieke ren maar puzzelen Dr. C. Rijnsdorp: Haar plaats veroverd (over Annie Romein - Verschoor) Jeanne de Vlieger: Met compu ter minder zittenblijvers ■M- Rudi van Meurs: Kopers of huur ders zijn de dupe van een bouw- faillissement Ik geef op als nieuwe abonnee: troepen in Midden-Europa Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om; Betaalt per Dkwartaal Dmaand 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! W aankruisen wat u wenst M Postzegel is niet nodig alt u op r~| Snelle zwemvliezen. Doen het even c'e enve'°P schrijft: 3 goed in Castricum als aan de Costa Nieuwe Leidse Courant, *——1 Brava. antwoordnummer 267, Leiden WASHINGTON, MOSKOU (Reuter, AP, UPI) Het Witte Huis heeft gisteren een Russisch aanbod begroet om een gesprek te beginnen over vermindering van de strijdkrachten in Midden- Europa. Van Amerikaanse zijde werd hieraan toegevoegd, dat het Russische voorstel giste ren gelanceerd door partijleider Leonid Breznjew tijdens een re de in Georgië aannemelijk maakt, dat Rusland nu meer dan in het verleden belang heeft bij een wederzijdse vermindering van de troepenmacht in Europa. Leonid Breznjew deed gisteren zijn aabod tijdens een bijeenkomst in Tbilisi ter gelegenheid van liet vijf tig-jarig bestaan van de Sowjetrepu- bliek Georgië. Hij nodigde de NAVO. uit onderhandelingen te beginnen over vermindering van de troepen sterkte en dc bewapening in Midden- Europa. „Bepaalde NAVO-landen tonen een duidelijke belangstelling en zelfs een zekere nerveusiteit, wannneer het gaat om inkrimping van de strijd krachten en de bewapening in Mid den-Europa", aldus de Russische par tijleider, wiens rede in de hele Sow- jetunie via de televisie werd uitge zonden. „De woordvoerders van de NAVO- landen vragen, welke strijdkrachten dienen te worden ingekrompen de buitenlandse of de binnenlandse en welk soort bewapening moet wor den verminderd, de kernbewapening of de conventionele", oz vervolgde hij. „Indien iemand iets niet duidelijk is, zijn wij bered het hem duidelijk te maken. Maar men moet de moed opbrengen het voorstel, waarin men belangstelt te proeven op zijn smaak; in diplomatieke woorden vertaald... men moet onderhandelingen openen." Ook '-het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verwelkomde de verklaringen van Breznjew en voegde daar aan toe, dat er kan wor den gesproken van een interessante wending ten goede in de houding van de Sowjetunie. Voor de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken bleek de rede van Leonid Breznjew een welkome aan gelegenheid het voorstel van de de mocratische senator Mansfield te tor pederen. Rogers noemde het voorstel ,.een vergissing van historische om vang", omdat het onmogelijk zou zijn tot een wederzijdse vermindering van troepen in Europa te komen, als Amerika zijn troepen eenzijdig zou terugtrekken. Washington zou zich eenvoudig de mogelijkheid ontnemen met de Russen te gaan praten. Mansfield Ondanks de grote druk, die op hem wordt uitgeoefend, heeft senator Mansfield gisteren nog eens nadruk kelijk verklaard zijn voorstel tot hal vering van de Amerikaanse troepen macht in Europa, dat woensdag in de senaat in behandeling komt, te hand haven, ook na de rede van Breznjew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1