VAN en strikt Shell testte 85.000 auto's j G0UDSMIT H0FF Q? Vissen in strijd tegen gifaanslag BEROEPSGROEP VAN HANDELSREIZIGERS Nutricia staat voor grote inspanningen Straf Bracke weer snel ingetrokken Fusie Hoek Machine en Loosco is rond door Richard Matthij sé Gottfried Noth overleden «lname Zoetemelk 1 an Tour dubieus ortsnoi en Larsen Het weer in Europa Behang van klasse! O'O Nieuw offensief in Cambodja Water op rantsoen in Terneuzen Holland Sport-ADO TELEURGESTELD Impasse bouw-cao: geen inmenging van regering Minister Klompé: Geen verdere tv-reclame ZATERDAG 15 MEI 1971 ïcj van onze speciale verslaggever SCHIEDAM Die avond, na flonkerende, nog onbesliste kerfinale in het stadion-Feije- K »ord tussen Sparta en Ajax ab- 1 rbeerde Lau van Ravens met n glimlach de loftuigingen die m alom werden toegezwaaid, heidsrechter Van Ravens s aaide. Dit keer geen woord j*hn kritiek, geen scheildkanno- fdes over zijn arbitrale beslis- -fegen, die bij tijd en wijle de ngen van het voetbalminnende zo heftig in beroering bren- n. Van Ravens had het karwei huartaAjax uitstekend en ge- cideerd geklaard. Zijn feno- nale conditie bracht hem in die idstrijd precies in de nabijheid n de hevigste schermutselin- n. Er ontging hem vrijwel niets. wat hautain had hij zelfs een ,e itenspelwaarneming van zijn ;nsrechter genegeerd wat de ede man prompt een fluitcon- t van het niet altijd even des- ndige publiek opleverde. f1 iolang vertegenwoordiger „in bier" 2 u van Ravens als hobby in de J igste divisie van het betaalde voet- de scheidsrechtersfluit hanteert, hij veelvuldig het mikpunt van tiek en lof. Twee uiterste polen p n waardering, die inherent zijn aan scheidsrechterlijke vak en dus aan de imponerende rière-staat van de Schiedammer, -jn optreden en beslissingen op de ierlandse slagvelden hetfcen hem I ist een reeks van uitvoerige publi- ties, ook een serie dreigbrieven en inieme telefoontjes, waarin de erigste scheldwoorden over hem en n gezin werden gebruld, opgele- rd. In Maastricht moest hij in be- >D lerming worden genomen en in i tterdam sloeg een doldrieste Haag supporter hem na afloop van Spar- Holland Svort zelfs een lichte her- ischudding. Toen heeft hij zelfs overwogen er mee te kappen, het verlangen zich voor het fo- van de duizenden weer te laten en het plezier dat hij aan de L~lsport beleeft, deed hem van invankelijke voornemen afzien. Wet feit dat van Ravens dispensatie eg om nog een jaar deel uit de ten van het keurkorps van arbi- dat zich wekelijks in het eredi- o egewoel begeeft, egt voldoende, ijn Ravens hoopt vurig dat hij in nieuwe seizoen opnieuw van de tij zal zijn, want de pensioenge- htigde scheidsrechterlijke leeftijd 47 jaar, vindt hij maar uit den Mocht dat niet het geval zijn zal een kleurrijk figuur van de ien zijn verdwenen. Een figuur, geen compromissen kent, soms ir- riteert door zijn agressiviteit, de spel regels stipt hanteert en zijn hand er niet voor omdraait drie strafschoppen uit te delen wanneer hij vindt dat die op zijn plaats zijn. Bij Ajax-Sparta en Sparta-FC Twente kwam hij zelfs tot een opzienbarende totaalproduktie van zes strafschoppen. In het buitenland wordt hij als on ze top-scheidsrechter beschouwd. In eigen land, zo leer 'e onlangs een en quête in het weekblad Voetbal Inter national, haalt hij die kwalificatie, althans onder de voetballers in de eredivisie niet. De voorkeur van de profs en semi-profs gaat uit naar scheidsrechter Jan Keizer. Een voor Lau van Ravens wellicht wat teleur stellende ervaring, Ieder mens is per slot van rekening ij del. Een karakter trek, die bij Lau van Ravens hij zal het niet ontkennen tot volle wasdom is gekomen. Ruim 23 jaar is Lau van Ravens al scheidsrechter. Tussen zijn eerste op treden op 12 november 1948, een ont moeting in de reserve vierde klasse van de toenmalige Rotterdamse voet balbond en heden liggen 758 wed strijden, waarin hij als rechtspreker fungeerde, waarvan circa 120 duels in het betaalde voetbal. 10 A-interlands (inclusief de wereldkampioenschap pen in Mexico), 9 Europa-Cup 1 en evenzoveel Europa-Cup II-wedstrij- den. Het arbitreren van de finale- strijd Juvntus-Lèeds United bete kent straks zijn debuut in de strijd om de Runners Up Cup Waaraan schrijft hij het toe dat hij naar zijn zeggen in het buitenland meer waardering ontmoet. Van Ravens: ,,Ik geloof dat dit een kwestie van mentaliteit is. Hier in Nederland heb ik het nog nooit mee gemaakt dat aan het einde van een wedstrijd een hartelijk applaus voor de scheidsrechter opklinkt. In het buitenland is dat heel normaal. Men heeft overigens meer waardering voor me dan de voetballers in de enquête lieten uitkomen. Ik ben al twee keer tot scheidsrechter van het jaar uitge roepen. Mijn hele manier van doen doet misschien niet altijd sympathiek aan. Ik kan agressief zijn. Ik neem geen blad voor; de mond en ik heb ze ook niet achter mijn ellebogen, ik ,zoek de moeilijkheden niet op, maar ontwijken doe ik ze ook niet.. Toen ik bij Sparta-Ajax de wedstrijd onder brak om me er van te vergewissen wie zonder zich te melden inviel, schreef iemand dat Van Ravens weer zo nodig moest opvallen. Dat begrijp ik nou niet. Die man kent de spelre gels niet ééns. Stel dat die niet ge melde invaller een doelpunt had ge maakt. Dan had je de poppen aan het dansen gehad, want ik zou stipt vol gens de reglementen het recht heb ben dat doelpunt af te keuren. Aan voerder Eijkenbroek en De Quant (de bewuste invaller) hebben later hun excuus voor hun verzuim aangebo den. Anderen hebben wel eens sma lend gezegd dat ik al opval door mijn manier van lopen. Weer zo'n domme opmerking. Ja, ik loop in het veld hard. Maar dat hoort bij mijn per soon. Ik wil erbij zijn als er iets ge beurt Soms reageer ik impulsief, wat wel eens irritatie bij de spelers veroorzaakt. Ik noem mezelf een driftkikkertje, ofschoon ik de laatste jaren, wel wat kalmer ben geworden. Anderzirds is de tijd voorbij dat een scheidsrechter (Dirk Nijs) de spelers over de bol strijkt. Dat kan in het huidige, keiharde professionele voet bal niet meer." Over welke eigenschappen moet men beschikken om een geslaagd scheidsrechter te zijn? Van Ravens: „Laat ik eerst zeggen dat er een steekje los aan iemand zit, als hij uit pure hobby zich toelegt op het scheidsrechteren. Men heeft van mij gezegd dat ik fluit uit geldings drang. Daar is geen sprake van. Ik scheidsrechter, omdat het moeilijke en het individuele in de sport me aantrekt. Ik vind het heerlijk te dra ven temidden van profvoetballers. Vooral wedstrijden met tienduizen den toeschouwers zijn voor rr!j ge weldige evenementen. Hoe meer pu bliek hoe liever. (Het liefst fluit ik voor een volle bak, zoals het machti ge Wembley-stadion. Een goed scheidsrechter moet aan vier factoren voldoen. Hij moet een persoonlijkheid zijn Als je dat niet hebt kun je wel inpakken. Hij moet verder over een bijzondere conditie beschikken en de spelregels beheersen. En als laatste punt zou ik willen noemen de factor geluk. Je kunt bijvoorbeeld al pech hebben met de aanstelling van een wedstrijd tussen twee ploegen die el kaar niet liggen en die elkaar bijzon der venijnig te lijf gaan. Dat komt herhaaldelijk voor. Als scheidsrechter moet je dan maar zien dat je de vre de handhaaft. Soms een ontzaglijk moeilijk karwei. Net zo'n moeilijke zaak als het toepassen van de voor- deelregel. Als je hier die regel toepast wanneer een speler hard is gepakt, brullen ze op de tribunes een halve wedstrijd naar je". Ziet Van Ravens zichzelf als een feilloze referee? Van Ravens: „Beslist niet. Bij de wereldkampioenschappen in Mexico heb ik zelfs belangrijke fouten ge maakt. In de wedstrijd Uruguay Rusland kende ik een doelpunt toe, terwijl de bal niet over de doellijn was geweest. Daardoor werden de Russen gewipt. En bij Duitsland Marokko liet ik het ik het Marok kaanse elftal i zelfs één i minuut en tien seconden zonder doelman spelen, omdat de ploeg in de tweede helft maar niet kwam opdagen. Toen de heren dan eindelijk na zestien minu ten het veld in kwamen liet ik begin nen. Zonder doelman. Dat was regle mentair niet juist. Bij AZ'67 PSV beging ik onlangs een vreselijke blunder met buitenspel. Toen ik het in de gaten had, heb ik een scheids rechterbal gegeven". Er wordt vaak gesuggereerd, dat de scheidsrechters de topclubs en de topspelers beschermen. Van Ravens: „Lariekoek. Wel let ik zelf bijzonder goed op wanneer tech nisch begaafde spelers als Cruijff en Moulijn herhaaldelijk zwaar worden geattaqueerd. Dan loop je naar zo'n vent toe en vermaan hem rustig aan te doen". Is hij gevoelig voor kritiek? Van Ravens: „Och, vroeger meer dan nu. Kritiek laat me echter niet koud. Ze maken me daarmee echter niet meer kapot. Het is uitermate moeilijk fluiten in Nederland. Ik geloof zelfs het moeilijkst. De mentaliteit om het veld is slecht en de spelers zijn bij zonder kritisch. Fouten van scheids rechters leiden hier tot stormen. In Engeland zeggen ze gewoon het is „all in the game". In 1968 leidde ik Schotland-Engeland. Een wedstrijd om nooit te vergeten. Ik keurde een doelpunt van de Schotten af wegens aanvallen van de doelverdediger. Na afloop werd er geen woord meer ove^ gerept. Het is onvoorstelbaar hoe meiv daar weet te geven en te incasseren. Ik voorzie in Nederland geen veran dering van mentaliteit". „Ik vind het ook jammer dat fouten van scheidsrechters soms vier keer op de televisie worden herhaald. Dat is bijna misdadig. Eén keer is vol doende. Een fout van een verslagge ver zou eens vier keer herhaald moe ten worden. Maar dat gebeurt nooit. De meeste kritiek ontvang ik uit Am sterdam, als ik een wedstrijd van Ajax heb geleid. Laatst was er bij wijze van uitzondering een prent briefkaart van een mevrouw uit Am sterdam: „Geweldig mijnheer Van Ravens zoals u floot. Grandioos. Zelfs de Amsterdammers waren tevreden". Er komen trouwens toch veel brieven binnen. Zonder adres. Alleen „Lou van Ravens". Da's leuk. Soms gaat die populariteit me te ver. „Dan zet ik een donkere zonnebril op. 't Helpt alleen niet veel. Ze blijven je aanga pen. Als ik op het strand in Oost- voorne ben, vragen ze me te fluiten. Dat zijn dan mensen die nog geen deuk in een pakje boter kunnen schoppen". Gaat hij aan het eind van zijn scheidsrechterlijke loopbaan net als Leo Horn ongezouten kritiek op alles en iedereen uitoefenen? Van Ravens: „Nee, ik heb bij de KNVB een veel te fijne tijd doorge maakt om dat te doen. Wat Horn uit voert is alleen maar zielig. Ik wil zelfs niet met hem praten. Ik wil hem zelfs nooit meer zien, ook al is hij dan een'zeer groot scheidsrechter ge weest". Van onze kerkredactie DRESDEN Gottfried Noth, bisschop van de lutherse kerk van Saksen, Oost-Duitsland en een bekend figuur in de oecu mene, is overleden. Hij werd 67 jaar. Sinds 1954 was hij lid van het centraal comité van de wereldraad van kerken. Internationaal werd hij vooral bekend, doordat hij het hoofd referaat hield op de assemblee van de wereldraad in New Delhi in 1961. Verder maakte hij deel uit van ver schillende commissies van de luther se wereldfederatie en was hij tot kort voor zijn dood lid van de ad viescommissie van de conferentie van Europese kerken. Noth werd in 1953 bisschop. Tot 1969 was hij lid van het moderamen van de evangelische 'kerk in Duits land. Toen in dat jaar de Oostduitse landskerken zich afscheidden en een eigen bond vormden, werd hij daar van vice-voorzitter. Hij was een broer van de enkele jaren geleden overleden Martin Noth, een van de vermaadste oudtestamentici van deze tijd. ZOETERMEER De belang rijke kostenstijgingen, die 1971 reeds nu te zien heeft gegeven, zullen bij de Verenigde Bedrij ven Nutricia in belangrijke mate moeten worden goedgemaakt door uitbreiding van de omzet en verhoging van de efficiëncy. Dit zal de allergrootste inspannin gen vergen. Daarnaast betekent de opneming van het Preservenbedrijf een verster king van het concern, waarvan een gunstige invloed op de ontwikkeling van de winst per aandeel mag wor den verwacht. Het resultaat over 1970 wordt alles zins bevredigend genoemd. De gecon solideerde netto-winst steeg, zoals ge meld, met 61pctvan 6,1 min tot ƒ6,5 min en de concemomzet met 14,1 pet. van 123,7 min tot 141.1 min. In de cijfers zijn de resultaten over 1970 van het van Heineken's Bierbrouwe rij overgenomen Preservenbedrijf voor éénvierde eel verwerkt. De beste resultaten werden in het afgelopen jaar geboekt in de sekt-or „convenience foods" van hoogwaar dige kwaliteit. Met name voor de .zui gelingenvoedingen en de kinder- en dieetvoeding stemde de omzetontwik keling tot tevredenheid. De omzet In aanwezigheid van prins Bernhard is gisteren het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Tafelronde gevierd. De Prins dankt hier voor de oorkonde, die hij ontving uit handen van de president van de Tafelrond, de heer Chr. F. J. Schriks. EGO VIA (Reuter) Wim Sche- s heeft geen meter mogen rijden de leiderstrui in de Ronde van N nje. 1 )e Nederlander die donder- avond de eerste plaats in het al leen klassement kreeg toegewezen, ag de Belg Ferdinand Bracke een fe minuut boete had gekregen lat hij zich buiten het vastgestelde ied had laten verzorgen, werd gis borgen door de wedstrijd-leiding naar de tweede plaats gescho- I MSTERDAM Felix Lévitan, de htigste man van de Tour de nee. heeft gedreigd de Mars Flan- ploeg niet in „zijn ronde" te zul- laten starten. Van deze ploeg ma- onder andere Joop Zoetemelk ig jaar tweede in de Tour achter rogier en Eric de Vlaeminck Sric Leman deel uit. Lévitan heeft merkenbazen van Zoetemelk c.s. eme financiële eisen gesteld. De Leenders, publiciteitschef van „Lévitan wil dat wij naast het rle inschrijfgeld nog eens 50 voteren. Ieder jaar probeert hij de deelnemende ploegen te bewe- om in de reclamecaravaan ook mee terijden. Wij van Mars heb- i daarvoor verwezen naar onze nse eenheid die het verzoek van itan heeft afgewezen." ars en Flandria zijn niet van plan Eisen van Lévitan in te willigen. MSTERDAM (ANP) De Rus 'or Kortsnoi heeft de eerste partij zijh tweekamp van de kwartfina- van het kandidaten-toernooi tegen landgenoot Jefim Geiler gewon- Gelier overschreed in Moskou de 36ste zet de tijdslimiet. Ook de 'n Bent Larsen kwam in zijn eer- Partij tot winst. Hij versloeg in Palmas in tweede zitting de Wuitser Wolfgang Uhlmann. Het te gevecht tussen oud-wereld- 'pioen Tigran Petrosjan en de jjduitser Rolf Hübner is in Sevilla *1 zetten afgebroken. De twee- JP tussen Robert Fischer (VS) en Taimanov (Rusland) is nog niet "men. De spelers kunnen geen 'eenstemming bereiken over de Waarin moet worden gespeeld. ven. Bracke had namelijk een protest ingediend dat werd toegewezen. Bracke verklaarde dat niet zijn ploegleider Plaud maar zijn ploeg genoot Thevenet hem te drinken had gegeven. De trui van Bracke is gisteren niet in gevaar gekomen. De 188 kilometer lange etappe van Burgos naar Sego via opnieuw in een voortdurende sneeuw- en regenbui gereden kenden eigenlijk maar een strijdlustige ren ner, de Spanjaard Juan Zurano. Al na enkele kilometers na de start ont snapte hij, om aan een solo te begin nen die hem echter maar heel weinig winst (rond de 25 seconden) ople verde. Zurano werd na ruim 50 kilo meter weer door het peleton ingelo pen. Nog geen tien kilometer verder ging hij echter opnieuw alleen aan de haal. Het enige wat hem dit opleverde waren weer enkele extra-punten voor het sprint-klassement en een voor sprong van om en nabij de vijf minu ten. Achter hem probeerden zijn landgenoten Cuevas en Barrigon bij hem te komen. Dat lukte echter niet. Cuevas en Barrigon werden rond de twintig kilometer voor de finish door een jagend peloton ingelopen, terwijl Zurano even later werd teruggehaald. In de eindsprint had Guimard weinig moeite om zijn vierde etappe-zege in de Vuelte binnen te halen. Vijftiende etappe: 1. Guimard (Fr) 188 km In 5.14.06; 2. Oliva (Sp) zt.; 3. Gomez del Moral (Sp) z.t 4. Jimenez (Sp) 5.14.0R; 5. Prinsen (Ned) z.t 6. Grande (Sp) z.t.; 7 Tabak (Ned) z.t.; 8. Gomez Lucas (Sp) z.t 9 Galera (Sp) z.t 10. Chappe (Fr) 5.14.16. 16. Dolman (Ned) 5.14.43; 19. Schepers (Ned) z.t.; 34. Zoetemelk (Ned) z.t 52 Karstens (Ned) z.t 56. Pijnen (Ned) z.t.: 60. Van Katwijk (Ned) z.t 63 Rentmeester (Ned) z.t.: 65 Vlanen (Ned) z.t 70 Krekels 5.18.11: Benjamins (Ned) kwam te laat binnen. Algemeen klassement: 1. Bracke (Belg) 67.20.41: 2. Krekels (Ned) 67.20.58: -3. David (Belg) 67.22,16 4. Ocana (Sp) 67.22.30 5 Lasa (Sp) 67.22,54 6. Galera (Sp 67 23.01: 7. Zoete melk (Ned) 67.25.10 8. Letort (Fr) 67 25,36: 9. Tamames (Sp) 67.25,44; 10. Martos (Sp) 67.2643: 33. Pijnen (Ned) 67 36,40 34. Dol man (Ned) 67.38,31: 38. Prinsen (Ned) 67.4147; 41. Karstens (Ned) 67.42,37 43. Ta bak (Ned) 67.46.10; 50. Vianen (Ned) 67 55.03; 56. Krekels (Ned) 68.04.20: 63. Van Katwijk (Ned) 68.11,05 67 Rentmeester (Ned) 68.18.07. DEN HAAG De fusie tussen Holland sport en ADO is nog steeds niet geheel van de baan. Hoewel na de besprekingen tussen beide eredivi sieclubs in maart de verhoudingen verslechterden, heeft op verzoek van de gemeente Den Haag opnieuw (ge heim) overleg plaatsgevonden. Hol land Sport, dat na de mislukte be sprekingen op eigen benen verder wilde gaan, had zich ten doel gesteld voor het komende weekeinde vol doende financiële middelen bijeen te krijgen Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De beroepsgroep handelsreizigers van de christe lijke bedrijfsgroep HBV is teleur gesteld over het stroeve contact met de Nederlandse Christelijke Handelsreizigers Vereniging. De voorzitter van de beroepsgroep handelsreizigers, de heer H. D. P. Vening, verklaarde zaterdag op de Verdere groei van winst vernacht Een rechtschapen leven, geen zorgen en overal de tijd voor nemen, dat is het recept van deze pijprokende da me om heel erg oud te worden. Mary Gcess, uit Chicago vierde don derdag haar 115de verjaardag. weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam onbew. 15 9 O Brussel mist 22 11 0 Frankfort regen 26 10 0.1 Genève zw. bew. 23 11 2 Innsbruck zw bew. 18 11 0.3 Kopenhagen licht bew. 18 10 0 Locarno geh bew. 22 13 2 Londen zw. bew. 20 9 0 Luxemburg miat 2S 12 2 Madrid half bew. 19 12 2 Majorca zw. bew 25 14 0 München licht berw. 20 10 5 Nice onbew. 20 14 0 Parijs zw. bew. 25 14 1 Rome mist 23 15 0 Wenen onbew. 26 8 0 Zürlch zw. bew. 22 10 0.1 AMSTERDAM De fusie tussen Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek en Loos en Co's Fabrieken (Loosco) te Schiedam is rond. De bedrijven, die vorige week hun plannen bekend maakten, hebben thans volledige overeenstemming bereikt. De fusie wordt tot stand gebracht door een bod op alle uitstaande aan delen Loosco tegen contanten 8 min.), deels in ruil voor nieuw uit te geven aandelen Hoek 1,2. min. nora.) delende in de winst over 1971. De aandeelhouders van Loosco heb- AUGSBURG De Augsburger po litie heeft concrete aanwijzingen, die op het spoor kunnen leiden van de man, die in anonieme brieven dreigt met gifaanslagen op de deelnemers van het oecumenisch pinkstertreffen (de kirchentag). Om geen risico's met het drinkwa ter te nemen, overweegt de politie, om tussen de waterreservoirs akwaria met vissen aan te brengen. Hun dood kan bijtijds waarschuwen voor ver giftiging. De anonymus heeft inmid dels de directeur van de dierentuin bedreigd met een bomaanslag, als hij niet per advertentie stelling zou ne men tegen de kirchentag. Men be schouwt de man als een geestelijk ge stoorde uit ultra-rechtse kringen. ben zich met de voorwaarden ak koord verklaard. In de op 10 juni te houden jaarver gadering zal aandeelhouders Hoek worden voorgesteld te besluiten tot genoemde aandelenuitgifte. Ter ver betering van de balansverhoudingen zullen de thans nog uitstaande con verteerbare obligaties Hoek met in gang van 15 juli 1971 vervroegd af losbaar worden gesteld. Het verplaat ste aandelenkapitaal van Hoek zal na de emissie en na volledige conversie nom. 5.137.500 groot zijn. Teneinde ongewenste koersdruk te voorkomen is een regeling getroffen voor de aan aandeelhouders Loosco uit te keren aandelen Hoek. De gezamenlijke omzet van de twee bedrijven was in 1970 ruim 73 min. De nieuwe onderneming zou op basis van de cijfers over 1970 na conversie en emissie een nettowinst hebben be haald van 63 pet. per aandeel. Gezien de verwachtingen van beide onderne mingen voor de komende jaren is een stijging van de winst per aandeel bo- ,ren het huidige bedrag waarschijn lijk. De te verwachten groei der gefu sioneerde bedrijven zal ruime werk gelegenheid bieden. Bij het nieuwe concern zullen bijna 1100 mensen werkzaam zijn. SAIGON (AP) - Vijfduizend Zuid- vietnamese militairen zijn ingezet in een nieuw offensief in het oosten tfan Cambodja, dat wordt uitgevoerd met steun van de Amerikaanse lucht macht. 2-jaarlijkse algemene vergadering van deze beroepsgroep in utrecht, dat de punten waarop het overleg o.a. via de Federatie van christelijke han delsreizigers en agenten reeds tot resultaten had moeten leiden nog te beperkt of helemaal niet tot stand zijn gekomen. De heer Vening doelde daarbij op de pogingen om te komen tot de uit gave van een gezamenlijk blad, de gezamenlijke aanpak van de propa ganda en het houden van gezamen lijke bestuursvergaderingen. „Mis schien had ik te hoog gespannen ver wachtingen", concludeerde hij. Over de afwijzing van het CNV van de vorming van een federatie met NKV en NW zei de heer Vening dat hij van mening is dat een een heidsvakcentrale op den duur geen winstpunten oplevert voor de werk nemer. Verschillen van opvatting over so cial e vraagstukken zouden volgens hem te weinig naar voren kunnen worden gebracht, terwijl ook het doel van de christelijke vakbeweging te weten de maatschappijhervorming naar bijbelse zin te weinig kans tot ontplooiing zou krijgen. Nadrukkelijk stelde hij dat anders federatie-vor men, die geen aantasting van de eigen identiteit betekenen, wel wor den aanvaard als uitgangspunt in de discussie. Over de beloning van vertegen woordigers, zei de heer Vening ten slotte dat er gestreefd dient te wor den naar een gegarandeerd mini- miminkomen van 15.000 op 23-jarige leeftijd. Van onze correspondent TERNEUZEN De bevolking van Terneuzen heeft gisteren slechts met mondjesmaat drinkwater kunnen gebruiken. Met luidsprekerwagens werden de mensén er op geattendeerd dat het waterverbruik zoveel moge lijk beperkt moest blijven omdat in Terneuzen een watertekort dreigde door de felle brand van donderdag avond waarbij het magazijn van de firma Elopak Nederland N.V. in de as werd gelegd. De ongewoon grott brand kostte ongeveer 5000 m3 blus water. Een groot verbruik waarop de waterleiding van Terneuzen in het geheel niet is berekend. Vandaag konden de inwoners van Terneuzen weer normaal water tap pen en de tuinen sproeien. van chocomel steeg tot rekordhoogte. (Bij de export gaat de omzetontwikke ling voortdurend in de richting van babyvoeding en dieetvoedingprepara ten. Het bedrijfsresultaat 10.2 min tegen ƒ10.6 min- stond enigermate onder de druk van krimpende mar ges. veroorzaakt door inflatoire kos tenstijgingen die niet of slechts ten dele in de verkoopprijzen konden worden doorberekend. Als percentage van de omzet daalde het bedrijfsre sultaat van 8.6 naar 7,3 pet. Het bui tenland had een aandeel van 25 (v.j. 23) pet. in de omzet. Zoals bekend, wordt een dividend voorgesteld van 12 pet in kontanten plus 5 pet. in gewone aandelen, des gewenst ten laste van de agrioreser- DEN HAAG Ongeveer 85.000 personenauto's (circa 3 procent van het Nederlandse wagenpark) hebben gebruik gemaakt van de Shell actie die op 23 april werd beëindigd voor het gratis testen van de uitlaat gassen. Gebleken is dat meer dan 60 procent van de voertuigen een te hoog koolmonoxyde percentage in de uitlaatgassen had (gemiddeld 7,1 pro cent co), terwijl 40 procent van de geteste auto's een gunstig testrapport te zien gaf (gemiddeld 2,5 procent co). Bijstellen Voor 96 procent van de niet goed afgestelde auto's kon het co-percenta- ge door bijstelling van de karbura- teur direct worden teruggebracht be neden het per 1 oktober 1971 te ver wachten wettelijk toelaatbare maxi mum co-percentage van 4,5. Voor cir ca 51.000 auto's werd op deze manier het gemiddelde co-percentage terug gebracht van 7,1 tot 3,0 procent. Op grond van de verkregen resul taten concludeert de Shell, dat het testen van het gehele Nederlandse wagenpark met benzinemotoren voor zowel de goed afgestelde als de bij te stellen auto's een mogelijke verlaging van bijna 50 procent van het co-per centage bij stationair toerental zou kunnen betekenen. Hierdoor zou met name in de steden een aanzienlijke beperking van de luchtverontreini ging door co kunnen worden bereikt. Weinig animo Het aantal automobilisten, dat ge bruik maakte van deze aktie, is bene den de verwachtingen gebleven. Ge bleken is, dat de bereidheid van de doorsnee automobilist om aan de be perking van de luchtverontreiniging mee te werken, minder is dan werd verondersteld. Nagegaan zal dan ook worden welke oorzaken in dit ver band zijn aan te wijzen. De Shell is overigens wel van plan de uitlaatgas- sen-aktie te herhalen. DEN HAAG De regering zal geen stappen doen om de impasse in de verlenging van de bouw-cao te doorbreken. ..Het is aan partijen in de bouwwereld om een oplossing te vinden", zei premier De Jong vrij dagavond aan het slot van de weke lijkse kabinetszitting. Het kabinet onderzocht vrijdag alle consequenties die deze impasse voor onze nationale economie en voor an dere bedrijfstakken kan hebben. „Wij hebben ons standpunt bepaald, maar wij kunnen ons niet in de vrije loon vorming mengen", zo gaf premier De Jong te kennen. DEN HAAG Minister Klompé heeft besloten voorlopig geen toestem ming te geven voor uitbreiding van de televisiereclame. In een brief aan het bestuur van de NOS heeft zij meegedeeld dat de slechte toestand van de dagbladen bij dit besluit het belangrijkste argu ment is geweest. „Ik heb deze moei lijkheden niet willen vergroten met een maatregel die de opbrengst van de tv-reclame verhoogt, hetgeen gro tendeels ten koste gaat van de re clame ir^ de dagbladpers." De Stichting ether reclame (STER) en de Reclameraad hadden voorge steld reclameblokken tussen de avond programma's en niet rondom het nieuws te zetten. Dit zijn de zoge naamde zwervende reclameblokken. Minister Klompé heeft het verzoek van de STER een jaar aangehouden, in 1972 zullen daarom nog geen zwer vende reclameblokken op de beeld buis komen. Dode op marineschip Van een verslaggever DEN HAAG Korporaal-torpedo maker P. J. J. Vuik is aan boord van de onderzeebootjager 'Drenthe* omge komen toen hij getroffen werd door een raket-dieptebommenwerper die plotseling in beweging kwam. De 'Drenthe' lag toen het ongeluk gebeurde in Plymouth. Korperaal Vuik was 21 jaar en woonde in Doet in- chem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 19