Edward Gierek schakelt belangrijke rivaal uit Vorster biedt Afrika niet-aanvalspaet aan Moskou moet bittere pil van Satlat slikken lil Zuid-Vietnam wordt massaal gemarteld" Ex-nazi Speer trots op zijn nog steeds prestaties Hoczcir wilde sterke man van Polen worden Suezkanaal open, pas nadat Israël zich terugtrekt gjtiderzoek naar witte lp's" r/ ZEBfE n Engeland in juni in EEG? door lupamaros Joden getuigen in Leningrad EVA handhaaft vrijhandel Metaalarbeiders in Frankrijk demonstreerden ZATERDAG 15 MEM 971 KARSCHAU (AFP) 111 de leiding van de communistische partij van Polen schijnt opnieuw machtig man op een zijspoor te zijn gemanoeuvreerd. Nog geen half jaar na de val van idyslaw Gomoelka als partijleider circuleren er thans hardnekkige geruchten in Warschau dat de politieke carrière van generaal Mieczvslaw Moczar een einde is gekomen. oczar was de sterke man naast lieuwe partijleider Edward Gie- ;n had de ambitie de sterke man Polen te worden. In politieke gen in Warschau wordt verwacht Moczar binnenkort geheel uit de ng van de communistische partij verdwijnen. jmoelka werd ten val gebracht het tijdelijk samengaan van rivaliserende groepen in de nunistische partij: de technocra- en de partizanen. Als leider der nocraten kwam Edward Gierek de macht als partijleider met de i van de 58-jarige Mieczyslaw zar, de leider der partizanen e nationalisten, die een stalinïs- georiënteerd beleid voorstaan de talrijke problemen van Polen lossen. Gewanitrouivd jczar wist door de val van Go- "Ika zijn positie aanzienlijk te terken. Hij werd van kandidaat- ot volwaardig lid van het polit- van de partij bevorderd. Boven- bleef hij secretaris van de partij met het toezicht op het leger e' e staatsveiligheidsdienst. Hij was door de machtigste man naast ek. Moczar had echter het grote >el dat hij wegens zijn felle na- ilisme diep gewantrouwd werd de leiders van de Sowjet-Unie. njew zou ten aanzien van Moczar jd hebben dat het Kremlin aan Ceausescu meer dan genoeg had. I Warschau wordt verteld dat jzar een hartaanval heeft gehad ust moet houden. Men neemt aan 3 de verslechterde gezondheid van eider der partizanen door Gierek iiddellijk is benut om zijn rivaal rangeren. Moczar is al een niet meer in het openbaar henen. Waarnemers in Warschau dat Moczar alleen nog maar apier met het toezicht op het le- [en de staatsveiligheidsdienst is Het gezaghebbende Franse jlad Le Monde meent zelfs te we- at generaal Moczar reeds op 11 officieel van zijn functies is ?en. wel er tot nog toe nog geen en- fficiële mededeling is geweest ^t'wel duidelijk dat zijn afgang al idan een maand geleden is be- Moczar gonnen. De ambitieuze leider der par tizanen is op 9 april voor de laatste keer in het openbaar gezien. Hij be vond zich toen met andere autoritei- Russische ambassadeur PERTH (Reuter) Israël moet zich terugtrekken uit. al het bezet Ara bisch gebied, voordat het Suez-kanaal heropend kan worden, zo heeft de Russische ambassadeur in Australië verklaard. Nikolai Mesjatsow verklaarde: „Israël moet zich terugtrekken uit de gebieden, die het bezette in de oorlog (van 1967) en daarna kan het werk om het kanaal te heropelcn begin- ten op de luchthaven van Warschau om partijleider Gierek en zijn dele gatie te verwelkomen, die terugkeer den van het 24ste congres van de Russische partij in Moskou. Sinds die tijd is de naam van Moc zar volledig uit de officiële publika- ties verdwenen. In de tweede helft van april vernam men uit onofficiële kringen in de Poolse hoofdstad dat de generaal ernstig ziek was. Volgens de een was hij getroffen door een hart aanval, volgens anderen door twee hartaanvalen en volgens weer anderen door een hersenbloeding. Algemeen wordt aangenomen dat Moczar ge troffen is door een lichte hartaanval en hij zou momenteel van zijn ziekte herstellende zijn. Nieuive ster Een van de sterkste argumenten, waarop politieke waarnemers in Warschau hun mening over de val van Moczar baseren, is de steeds gro tere publiciteit, welke wordt gegeven aan „de nieuwe ster" van de Poolse partij, de 44-jarige Stanislaw Kania. Hij werd op 16 april opgenomen in het secretariaat van de centrale comité van de partij. Kania zou vol gens sommige kringen belast zijn met het toezicht op de staatsveiligheids dienst, terwijl partijleider Gierek persoonlijk de controle over het leger op zich genomen zou hebben. Kama wordt beschouwd als een vertrouwe ling van Gierek. die op voorzichtige wijze bezig is het regime in Polen wat te verzachten. Men verwacht dat de val van Moc zar gevolgd zal worden door een gro te zuivering in de Poolse partij, die aan de macht der partizanngeheel een einde zal maken. De partizanen hebben herhaaldelijk getoond in de politiek van de knoet te geloven. Zij ontketenden in 1968, na de rebellie der studenten, de antisemitische cam pagne en de vervolging van de pro gressieve intelligentsia. Honderden bekwame mensen hebben toen hun functies verloren. Men acht het mo gelijk dat Gierek deze weggezuiverde mensen weer langzaam wil laten te rugkeren naar posities van gewicht. Montreux-inzending TV-commentaar op KRO-scIierm Van een onzer verslaggevers ÏSTERDAM De Amsterdamse e is bezig met eenonderzoek de verkoop van zogenaamde grammofoonplaten". Dit zijn lestien vervaardigde platen, die !n de officiële verkoopkanalen n de handel worden gebracht. De ie heeft al verscheidene boek- elaren verhoord, maar er zijn ens witte platen in beslag geno- Of een strafvervolging wordt jAteld kon gisteren nog niet wor msgezegd. „Het is niet duidelijk of sprake is van een overtreding le wet op de auteursrechten. De is nogal ingewikkeld", aldus een erdamse rechercheur. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De KRO zal dins- da 1 juni het Oostenrijkse tv-pro gramma „Lodynski's Vlooienmarkt' uitzenden dat op het tv-festival te Montreux vorige week met de „Gou den Roos" werd bekroond. Real Madrid-Chelsea woensdag op tv HILVERSUM De NOS-televisie zendt volgende weck woensdag van 19.25 tol 21.15 uur via Ned. 1 een rechtstreekse reportage uit van de in Athene te spelen finale om de Europa Cup voor bekerwinnaars tus sen Real Madrid en Chelsea. AAPSTAD (AFP) De lafrikaanse premier John iter heeft gisteren de Afri- nése staten opnieuw aangebo- om een niet-aanvalsverdrag Zuid-Afrika te sluiten om rstand tebieden aan „com- listische ondermijning en on- cerping". rig jaar heb ik dat aanbod al in openbaar gedaan en sindsdien ik bepaalde Afrikaanse landen benaderd met dit aanbod. Van- wil ik het aanbod om non- iiepacten af te sluiten hernieu- aldus verklaarde Vorster te- het Franse persbureau AFP. toonde zich zeer tevreden over tlatingen van de president van kust, Felix Houphouet-Boigny, Franse weekblad Paris Match, ntefens dit blad heeft Houphouet- g y gezegd, dat hij de Zuidafri- strijdkrachten beschouwt als to-irmttendèri brand gas inhaak f omvallet i lffM# rechtsbijstand storm mijke aansprakelijkheid voor ziektekosten om zeker te zijn1. 9 Wf assurantieman Inlichtingen over «nond-vercekeringen of •end o rechtstreeks tot i het beste bastion in Afrika tegen het binnendringen van Russen en Chine zen. Vorster was het eens met de op merking van de president van Ivoor kust, dat „de werkelijke bedreiging wordt gevormd door de Chinese ex pansie" en dat Zuid-Afrika daarente gen een positief element zou kunnen zijn voor een Afrika, waarvan het een integraal onderdeel uitmaakt. Behalve „een gemeenschappelijk front maken tegen de communistische infiltratie" wil Vorster naar zijn zeg gen de vrees bij de Afrikanen wegne men voor Zuid-Afrika. Zuid-Afrika heeft ten opzichte van hen geen en kele agressieve bedoeling, aldus Vor ster. „Wij doen alles", aldus de Zuidafri- kaanse premier, „om het continent te beschermen tegen de communistische bedreiging, hetzij uit China, hétzij uit de Sowjet-Unie. De nuances mogen verschillend zijn, maar 't doel blijft hetzelfde: ondermijning en omverwerping van ons continent". Hij meende, dat pre sident Houphouet-Boigny Afrika een grote dienst heeft bewezen door te erkennen, dat het werkelijke gevaar niet uit het zuiden, maar uit het oos ten komt. Verzoek volksstemming Namibia afgewezen DEN HAAG (ANP) Het interna- tionale gerechtshof in Den Haag heeft het verzoek van de Zuidafrikaanse regering voor het houden van een volksstemming in Namibia (Zuid west-Afrika) van de hand gewezen. Ook het verzoek van Zuid-Afrika om aanvullend feitenmateriaal in te brengen wees het gerechtshof af. Na onderzoek van deze zaak bestaat er bij het hof geen behoefte aan meer argumenten of informatie, aldus werd meegedeeld. De uitbarsting van cle Etna op Sicilië bezorgen velen een niet ongevaarlijke toeristische attractie. Naar schatting 100.000 mensen hebben zich de afgelopen dagen op de hellingen van de vulkaan gewaagd om naar dit overweldigende natuurgebeuren te komen kijken. Amerikaanse journalist: Prins Claus is gisteravond in de derde aflevering Iran de serie „We stinken erin" van Jan van Hillo als een man met genuanceerde denkbeel den over de milieuverontreiniging naar voren gekomen. De zaak van de strijd tegen de vervuiling is een zaak van willen, kunnen en doen. Er moet een zo serieus en betrouw baar mogelijke voorlichting over de problematiek van het milieu worden gegeven. „Waarom moeten we eerst op een ramp wachten en daarna eraan gaan werken. We kunnen die rampen voorkomen", was een tvan zijn stelligste uitspraken. De documentaires van Jan van Hil lo passen in de serieuse voorlichting waarop de prins doelde. Een van de beste gedachten van de maker is be paalde deskundigen terug te laten komen in elke aflevering om hun te vragen wat er is veranderd sinds de vorige documentaire. Het is misschien niet helemaal eerlijk te verwachten dat er werkelijk wat veranderd is in een paar maanden tijds, maar het is wel een heel indringende manier om mensen op de feiten te drukken. In dot opzicht bevatte de aflevering van g:steratvond een door Jan Hillo onmo gelijk te voorzien hoogtepunt: de Amerikaanse deskundige Paul Ehr- lich putte in het programma nop eni ge hoop uit de veranderende publieke opinie die het volgens hem mogelijk had gemaakt dat de plannen voor het supersone vliegtuig, vervuiler bij uit stek, toch in het Amerikaanse congres waren afgewezen. Uit de kranten hebben we dezer dagen kunnen ver nemen dat juist nu allerlei groepen in de Verenigde Staten opnieuw probe ren die plannen er toch door te druk ken. De vorm van de documentaire van gisteren stelde ons nog wel voor een vraagteken. Het interview met prins Claus over de milieuiverontreinïging werd opgenomen in de uitgestrekte tuinen rond paleis Drakenstein, met op de achtergrond het geblaf van jachthonden en het gefluit van vo gels. We vragen ons eerlijk gezegd af of het niet verstandiger van Van Hil lo zou zijn geweest als hij het inter view ergens anders, bij voorbeeld op het terrein van een raffinaderij of langs de oevers van de Rijn had ge houden. Het contrast tussen gesprek sonderwerp en omgeving zou dan iets minder zijn geworden en daarmee de kans op eventuele communicaties toornissen met de kijker hebben ver kleind. Koos Postema besteedde in zijn klein uur „U" aandacht aan de 'trans-seksuelen': dat wil zeggen mannen die zich fe'rou voelen en an dersom. Het nuchtere feit dat die mensen er werkelijk zijn, blijkt voor de samenleving een moeilijk te aan vaarden zaak. Zelfs medici die mei deze problemen te maken krijgen ko men soms niet verder dan het consta teren van de feiten. De stap de man of vrou te helpen kunnen ze dan toch niet maken. De ervaring van twee van deze mensen spraken voor zich- zf}f- Het zal voor hen niet gemakke lijk zijn geweest voor de camera's te verschijnen. De integere en rustige behandeling van het onderwerp door presentator Koos Postema maakte er een verantwoord stuk telévisie van. B.v.G. Van een verslaggever SAIGON, WASHINGTON (Reu ter, UPI) De Amerikaan Don Luce, die het bestaan van de zo genaamde tijgerkooi-gevangenis- sen in Zuid-Vietnam ontdekte, is van mening, dat de regering in Saigon zich alleen nog staande kan houden door martelingen en onderdrukking. Na zijn recente uitwijzing uit Zuid- Vietnam (hij zou met. anti-oorlogs- groepen hebben samengewerkt) ver klaarde hij nu ten overstaan van de senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen in Washington, dat zich in de Zuidvietnamse gevan genissen minstens 100.000 politieke gevangenen, bevinden. Deze gevange nen worden aan extreme martelingen onderworpen en leven ondex onmen selijke omstandigheden zonder hoop op korte termijn te zullen worden vrijgelaten, aldus Luce. Don Luce, een freelance journalist en vertegenwoordiger van de We reldraad van Kerken, overhandigde de senaatscommissie brieven van een Vietnamese studentengroepering en een vrouwenorganisatie, waarin de Amirikaans Senaat wordt verzocht de steun van de Verenigde Staten aan het regiem in Saigon te helpen beëindigen. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam. Ellsworth Bunker, z et in een Noordvietnamese reactie op een aanbod van Saigon 570 zieke en gewonde Noordvietnamezen en Viet Cong-strijders vrij te laten, „een be moedigend teken". Hanoi heeft laten weten, dat het op 4 'juni met onbewapende schepen voor de kust bij de zeventiende breedtegraad de door Saigon voor vrijlating bestemde gevangenen wil overnemen. (Vervolg van pagina I) Over de poging tot een staatsgreep zei Sadat dat politieke vijanden vori ge maand een komplot hadden geor ganiseerd. Zij hadden hem toen op een kritieke bijeenkomst van poli tieke leiders willen beletten zich via de radio tot de bevolking te richten. Zijn secretaris had hem verteld, dat de president, als hij die bijeenkomst van de Arabische Socialistische Unie zou verlaten, niet zou worden toege staan naar het radiostation te gaan. Sadat zei in zijn rede dat de crisis, die nu is uitgebarsten is terug te voe ren tot het ogenblik van de bekend making van het akkoord van Beng hazi over de vorming van federatie van Arabische republieken. In het be stuur van de partij was ruzie over de ze federatie ontstaan. Sadat heeft verklaard dat hij tot actie is overgegaan, nadat hij op de hoagte kwam van het feit dat hij met bandrecorders werd afgeluisterd. Zo had hij donderdagavond in zijn werkkamer een opname-apparaat aangetroffen, waarop vice-premier en minister van binnenlandse zaken Gomaa werd ontslagen. „Dit was een voorbeeld van het uitgebreide spione ren dat Gomaa deed bij Egyptische burgers, onder meer door telefoonge sprekken te laten afluisteren. En dit tijdperk der Egyptische geschiedenis was thans afgesloten", aldus Sadat. Uit Egypte is vernomen dat de maatregelen van Sadat door de be volking met groot enthousiasme is begroet. Vooral het ontslag van Gomaa, die het binnenlandse veilig heidsapparaat sinds 1966 met ijzeren hand heeft geregeerd, zou in goede aarde zijn gevallen. Uit Soedan, Libië en Syrië zijn de legaties naar Cairo getrokken, die Sa dat hun volledige steun hebben toe gezegd en er bij het Egyptische volk op hebben aangedrongen de eenheid te bewaren. De delegaties zyn giste ren weer naar hun landen terugge keerd. DEN HAAG De ministerraad is optimistisch gestemd over de onder handelingen tussen de EEG en Enge land inzake de toetreding. Premier De Jong zei gisteren te verwachten, dat Engeland, dat nu met één been in de EEG staat, in juni „ook het andere bee*n bij kan trekken." Daarna kunnen onmiddellijk de on derhandelingen beginnen met de Scandinavische landen en Ierland over toetreding tot de gemeenschap. NEW YORK (AP) Albert Speer, Hitiers bewapenings minister tijdens de Tweede Wereldoorlog, getuigt in een in terview met het tijdschrift Play boy van zijn verontwaardiging over de „verspilling" van ge zonde werkkrachten in Ausch witz. Hij beschrijft de les van nazi-Duitsland voor alle landen in moderne oorlogen en ver klaart zijn schuld en ambivalen tie ten aanzien van Hitier. Dejournalist Eric Norden vroeg hem of de Amerikaanse oorlogsvoe ring in Indochina in strijd is met het charter van het internationale mili taire tribunaal van Neurenberg en of de Verenigde Staten schuldig zijn aan misdaden tegen de mensheid en mis daden van agressieve oorlogvoering. Speer antwoordde dat zijn eigen schuld voor de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog te groot is om hem het recht te geven een oor deel over anderen te vellen. „Universeel" Indirect wilde hij wel antwoorden. Hij merkte op dat de lessen van nazi- Duitsland en de Tweede Wereldoorlog van toepassing zijn op alle landen en alle oorlogen. De misdaden van het Derde Rijk zijn in wezen moderne misdaden, die mogelijk gemaakt worden door de technologie, welke zowel grote belof ten als grote gevaren inhoudt voor menselijke waarden. Elk land ziet zich geplaatst voor het gevaar geter roriseerd te worden door de technolo gie, maar in een moderne diktatuur lijkt dit me onvermijdelijk toe. zei Speer Ander mens Of hij boete had gedaan door zijn 20-jarig verblijf in de gevangenis? De nu 66-jarige Speer antwoordde: „Neen. ik geloof niet dat er 'in dit leven boete kan worden gedaan voor zondes van zülke grote afmetingen. Maar ook geloof ik oprecht dat ik nu een heel ander mens ben dan in 1945". Speer, hoofdzakelijk veroordeeld voor zijn rol in het program van de dwangarbeid, zei ook dat elke straf, hoe zwaar ook. terecht zou zijn ge weest, zelfs de doodstraf, hoewel hij evenals ieder ander mens naar het leven verlangde. Speer werd er van beschuldigd meer dan vijf miljoen slavenarbei ders naar Duitsland te hebben ge bracht. Velen hunner verkeerden in vreselijke omstandigheden en werden mishandeld. Ontmenselijken Speer zei in het interview dat hij geprobeerd heeft om het leven en de arbeidsomstandigheden van de bui tenlanders te verbeteren, ondanks het verzet van de SS. Hij wilde die ver betering om redenen van efficiency en productie en had dikwijls tot Hit- Ier gezegd: „Wat kan een zieke of dode arbeider voor onze oorlogsvoe ring doen?" Speer zei dat hij had geprobeerd die mensen te helpen, niet uit men selijke overwegingen maar om de zelfde reden als men een veestapel goed voedt. Hoe kon hij de vervol ging van de Joden verdragen? Speer antwoordde „door hen te ontmenselijken". „Als ik ze als menselijke wezens was blijven zien. zou ik geen nazi hebben kunnen blijven. Ik haatte ze niet, ze waren me onverschillig". Hitier Bloed Hij had pas op het proces van Neu renberg in 1945 vernomen van de systematische afslachting van miljoe nen Joden. Als Hitier tegenover hem had toegegeven dat hij bezig was de Speer, die januari 1931 een nazi werd. had bij zijn eerste ontmoeting met Hitier de indruk gekregen van grote oprechtheid. Hij had hem eer der gezien als een toegewijde profes sor die een lezing hield dan als een schreeuwende demagoog. Of Hitler nog in leven zou kunnen zijn? „Wel", zei Speer, „ik heb geen enkele ansichtkaart ontvangen. Het is zeker dat Hitier niet is ontsnapt. De bewijzen van zijn dood zijn onweer legbaar." Speer is sceptisch over be richten dat Martin Bormann nog zou leven. Zelfs als hij- was' ontsnapt, zou hij zich al jaren geleden hebben dood gedronken. Eva Braun was, zei Speer, een lieve en zachte vrouw, volkomen a-poli tiek. Trots Zijn prestaties in de oorlogs- produktie zouden de oorlog heb ben verlengd. Wat denkt hij daarvan? Speer zei: „Ik voel nog steeds de trots in me zwellen als ik denk aan de hindernissen die ik heb overwonnen en de doel einden die bereikt zijn. Het zou oneerlijk zijn als ik iets anders zei." over de omwenteling in Cairo. Alleen het ontslag van vice-premier en mi nister van binnenlandse zaken Sjaarawi Gomaa werd meegedeeld. Op dezelfde pagina schreef de New York correspondent van de FTawda, dat „gezegd wordt dat één van de geheime doelen van de reis van (de Amerikaanse minister van buiten landse zaken) Rogers langs Arabische hoofdsteden het aftasten was van de meningen in de Arabische Wereld, die bekend staan om hun Westerse sympathieën. Waarnemers zien in die kant van de reis een zorgvuldig gecamoufleer de poging een wig te drijven in de Arabische eenheid", aldus commenta tor S. Wisjnewski. DAJAN Het Israëlische dagblad Haaretz heeft gisteren bericht dat minister van defensie Mos ja Da jan tijdens het bezoek van de Amerikaanse ondermi nister Joseph Sisco heeft voorgesteld de Israëlische troepen tot op 30 km van het Suezkanaal terug te trekken. Premier Meir was daar zo verbolgen over dat zij de Amerikaanse minister William Rogers nog dezelfde dag heeft gezegd dat het voorstel Dajan niet door haar kabinet wordt ge steund, aldus Haaretz. Reuter, UPI) President Sadat van Egypte is een gok begonnen, die' grote gevolgen kan hebben. Het is een staatsgreep, die nog lang niet is afgelopen. De om- Wppr nntVOPrilDDT wentelingen in Egypte zullen Yf CCI UlllYUGllllg voQr de Sowjetunie maar moei- lijk te verteren zijn. Dit is de MONTEVIDEO (AFP) Een voor malige minister van landbouw in Uruquay, Carlos Frick Davie, is giste ren door leden van de Tupamaros- guerrillabeweging ontvoerd. Aan de ontvoering ging een vuur gevecht in het centrum van Montevi deo vooraf. Frick was minister van landbouw in de regering van Jorge Pacheco Areco. reactie van Israëlische politieke waarnemers op de gebeurtenis sen in Cairo. „Sadats staatsgreep is nog niet vol tooid en de coalitie van de afgezette personen heeft nog niet het laatste woord gehad", aldus Ehoed Yaari van het Israëlische blad Davar. Oded Zarai, de commentator van het dagblad Haaretz meent dat de ontwikkelingen „een bittere pil vor men voor de Sowjets, die zij in stilte zullen moeten slikken", Volgens Zarai is de Sowjet-Unie ech ter op het ogenblik niet in staat om iets tegen Sadat te ondernemen, on danks het feit dat deze zich heeft ontdaan van pro-Russische „elemen ten". Zarai meent dat Sadat het leger heeft kunnen overtuigen van de noodzaak „de kans van een procent" aan te grijpen om tot een akkoord met Israël te komen. Sadat heeft eerder deze week ver klaard dat de kans op een of andere regeling met Tel Aviv, niet groter is dan een procent. PRAWDA Het Russische partijdagblad de prawda heeft gisteren slechts een kort bericht op pagina vier gegeven Joden te vernietigen, wat zou Speer's reactie dan zijn geweest? Speer antwoordde: „Ik zou hebben gezegd: Wat, doodt u hen? Dat is on verstandig. Ik heb ze nodig om in onze fabrieken te werken. Dat zou, vrees ik, mijn eerste reactie zijn ge weest. Het doden van Joden zou me toen verspilling hebbn geleken. Een misdaad? Misschien, als ik er abstract over had gedacht, maar in de eerste plaats en hoofdzakelijk als verspilling. Ik dacht aan niets anders dan aan het oliën van de oorlogsma chine. zelfs met bloed". Generaal Mohammed Sadek is benoemd tot opvolger van de ontslagen en gearresteerde Egyptische minister van oorlog Mohammed Fawzi (niet te ver warren met de Egyptische pre mier Machmoed Fawzi). MOSKOU (AP, UPI) Vier Joden, die eind vorig jaar al werden veroor deeld wegens een poging een vlieg tuig op het vliegveld van Leningrad te kapen, hebben gisteren verklarin gen afgelegd tegen de negen Joden, die thans in Leningrad terechtstaan in verband met hetzelfde complot. TASS meldde gisteren, dat Mark Dimsjits, die in december tot vijftien jaar dwangarbeid was veroordeeld, heeft verklaard, dat Gilla Boetman, een van de huiige hoofdverdachten, een van de „voornaamste aanstichters tot de voorgenomen misdaad" is ge weest. Dimsjits, oud-verkeersvlieger, had tijdens zijn proces al bekend, dat hij met elf vrienden een vliegtuig zou kapen om daarmee via Zweden naar Israël te vluchten. Boetman zou voor de benodigde wapens rubber knuppels en voor geld hebben ge zorgd. REYKJAVIK (Reuter) De minis tersconferentie van de Europese Vrij handelsassociatie (EVA) heeft beslo ten. dat de EVA de vrijhandelsbe trekkingen tussen de lederi-landen ook zal handhaven nadat Engeland, Denemarken en Noorwegen zijn toe getreden tot de Europese Economis che Gemeenschap (EEG). Dat is giste ren bekendgemaakt na afloop van de tweedaagse conferentie die in de hoofdstad van IJsland, Reykjavik, is gehouden. PARIJS (AP) Duizenden Franse metaalarbeiders hebben gisteren in Parijs en andere Franse steden de monstraties gehouden voor een korte re werkweek en verbetering van de pensioenen. In de metaalindustrie werken in Frai\krijk ongeveer twee- en-een-half miljoen arbeiders. Zij willen een 40-urige werkweek, in plaats van de 47 uur. die momen teel nog in vele gevallen gewerkt wordt, en verlaging van de pensioen gerechtigde leeftijd van 65 tot 60 jaar. Verder verlangen zij verbete ring vpn de pensioenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11