Anderhalf jaar cel voor Bas T. De Doelen in vijf jaar nationaal cultuurpaleis Voortzetting iTJF JAAR oude traditie DE DOELEN Opvoering van „Elckerlyc" in historische Oude Kerk Veelgevraagd congresgebouw „Effatha" zoekt ruimte in Zoetermeer )e Doelen kost vier miljoen per jaar Boer duwde schilder in sloot Ontplofte fles Senaat Chili: fiat aan bevatte geen kopernationalisatie Nieuwe reddingboot voor Stellendam Straks beroepsleger in West-Duitsland Seven Up VRIJDAG 14 MEI 1971 door HANS W. LEDEBOER ROTTERDAM Met koningin Juliana in gala-toilet en jurgemeester W. Thomassen in rok is op 18 mei 1966 De loeien officieel geopend als culturele trots van Rotterdam, pat is nu vijf jaar geleden. Het Rotterdamse muziek- en pngrespaleis is dus toe aan het eerste lustrum. Toen indertijd De Doelen werd gebouwd, is er het nodige fe doen geweest rond dit concertgebouw, dat tevens dienst jou moeten doen als congrescentrum; uitsluitend als con- Ertzalencomplex zou het nimmer rendabel kunnen worden fcmaakt. TWEEMAAL De Doelen, éénmaal met en éénmaal zonder imitatie gevel? Boven het Friedrich Mann-Auditorium, het grote con certgebouw in Tel-Avfv in Israël. De overeenkomst met De Doelen in Rotterdam is wel te onder scheiden. Er zijn twee duidelijke ver schillen. In de eerste plaats kijkt men in Tel-Aviv, ongehinderd door een gordijngevel, recht streeks gangen, foyers en trappen fSMRf De congresserende zakenwe- dd ging eisen stellen en het be- pn er op te lijken, dat Rotter- im te maken zou krijgen met li kreupel schaap met vijf po pi de akoestiek van een con- jrtruimte moet een heel andere in dan die van een congreszaal. Het was goed, dat architecten en hidsdeskundigen, die voor de akoes- E verantwoordelijk waren, geen ele concessie hebben gedaan. De len is in de eerste plaats een goe- j concertruimte. Met technische Üpmiddelen wordt bij congressen [akoestiek tijdelijk „aangepast". Het Rotterdamse zakenleven sput- jde zo nu en dan hevig. Er is zelfs n serieus plan geweest om de zo jgvuldig opgebouwde akoestische brzieningen helemaal a£ te breken de zaak opnieuw op te zetten ten ROTTERDAM Men ver lacht een veelbelovende toename an het aantal congressen in iuropa. omdat het goedkoper is an Amerika. Van deze groei aat ook De Doelen als congres- ebouw een fikse graankorrel ïeepikken. Het hoofd van het Bureau Con- reszaken, de heer J. P. D. van ooien is bijzonder optimistisch, lij vliegt de wereld rond om overal congressen bij te wonen die over de congresindustrie liaan. „In New York Is dat de tbieede industrie na dc kledingin- iteirie. En in Nederland heeft De f Daden nog steeds de grootste ca- ipacitoit. Samen met Den Haag, foisterdam, Breda en Utrecht tresenter en de Nederlanders zich a het buitenland. GELIEFD iDe Doelen blijkt bij Amerika an zeer geliefd. Ze krijgen er |an de haventocht bij. De cijfers (egen er niet om. De Doelen trok in '66 110.600 Jragresgangers (372 congressen), n '67 152.500 (324), in '68 172.600 161). in '69 111.500 (578) en in '70 57.500 (624). In 1972 is er al een Amerikaans ingres geboekt voor duizend an dat vijf dagen duurt. Maar e Doelen is wel wat gewend, et grote ClOS-congres In het trste jaar toen eenzelfde aantal eelnemers vijf dagen congres- erde was tegelijk de vuurproef, et euvel van de slechte spreek- stallaties in de grote zaal is in- iddels al volledig opgelost. Alleen de Rotterdamse hotelac- anunodatic is niet op zulke con- ■essen berekend. „Ik heb er gis- en nog een afgeschoven omdat niet voldoende bedden waren, otterdam heeft er 2800 tegen en Haag. 6000 en Amsterdam I.OOO bedden. Haar de heer Van Joolcn zal in igustus het belang van De Doe- n aantonen op een gigantisch ingres in Miami waar 3000 con- esspecialisten bij elkaar komen, ederland komt er met een geza- enlijke stand, Hij kijkt echter frder dan die Doelen alleen: otterdam kan ook de Ahoyhal tor congressen gebruiken. „Ik n al bezig met een congres in 80 waaraan zesduizend man Hen deelnemen". CONCURRENTIE De Doelen die. in tegenstelling et het Haagse Congresgebouw, lereerst muziek gebouw is en genlijk voor een derde congres- ibouw, wordt ln het buitenland men met andere Nederlandse ngresgebouwen gepresenteerd, e concurrentie met andere lan- n in Europa is groot; naar de ening van de heer Van Joolen groot. Er zijn er al die inciële subsidies geven als en maar een congres kan aan gekken. „Men moet dit ln „groot- ere nropees verband doen," zegt dc- congresmannetjcsputicr. lOTTERDAM De Doelen kost m gemeente Rotterdam per jaar mo- 'teel ongeveer vier miljoen gul- In 1966 was dat nog een miljoen ider. grootste deel hiervan is be- voor rente, aflossing en vaste Nfen. a de snelle stijging van het ex- tatietekort in 1967. blijkt dit te- f tussen de vier en een half en ton te bedragen. Het personeels led is sinds de opening gegroeid 1 ?5 tot 80 man vast personeel. De A/mE 'osse krachten> onder wie de ■f' louses is verdubbeld en van 40 op gekomen. behoeve van zich belangrijk voelende sprekers! Het is zover nooit gekomen en het zal ook wel nooit zover komen, want met De Doelen kregen hoe langer hoe meer Rotterdammers belangstelling voor cultuur. Oud muziekcentrum Die oplevende belangstelling voor muziekcultuur is en dat weten weinig jongeren, die zich opwinden over het a-culturele Rotterdamse za kenleven, niet! geen nieuwigheid. Dat blijkt al uit de naam, die niet anders is dan een voortzetting van het oude concertgebouw De Doele, dat vroeger naast het stadhuis stond. Alleen is, om te laten zien dat De Doelen iets anders is dan de oude Doele, de naam uitgebreid met een N. Die Doele bestond dan uit één en kele grote zaal en De Doelen heeft er drie van verschillend formaat. Maar die enkele zaal was dan ook tot ver buiten de Nederlandse grenzen be roemd door de prachtige akoestiek en door de positie, die de Doelezaal had als middelpunt van een opgewekte muziekcultuur. Denk maar aan de componisten Pijper, Landré en Van Lier, de koor dirigent Bernard Diamant, de pianiste Jeanette Cijfer, de dirigent George Rijken, de Rotterdamsche Orkestver eniging enhet Rotterdams Phil- harmonisch Orkest met Eduard Flip- se, dat echt niet van na de oorlog dateert De betekenis van De Doelen is die van een voortzetting Rotterdam is vanouds een muzikaal centrum geweest, Rotterdam kan dit opnieuw worden. Door Zettie Leeuwenburgh ROTTERDAM „Tijdens het vooronderzoek is verdachte meer en meer de rol van het slachtoffer gaan opeisen. Dit is niet heilzaam voor het inzicht in zichzelf. Ook de 66-jarige schilder zal recht ge daan moeten worden. Ik citeer in dit verband een uitspraak van dr. J. Zeldenrust: „Voor de doden schijnt niemand meer warm te lopen." In een bijzonder uitvoerig requisitoir brengt de officier van justi tie, mej. mr. A. G. Korvinus, alle mogelijke achtergronden naar voren, die er toe hebben bijgedragen dat de 24-jarige landbouwer veehouder Bas T. uit Abbenbroek op 2 februari in blinde woede de 66-jarige Haagse schilder A. F. de Bruijn enkele malen met zjjn hoofd in de moddersloot bij zijn boerderij heeft geduwd. De schilder over leed enkele uren later door verstikking. kijkt men door heel hoge ramen de foyers, gangen en hallen in. Er is geen beter middel om alle drempelvrees weg te halen. Alles wat er binnen in het Friedrich Mann Auditorium gebeurt, is een wezenlijk onderdeel, niet alleen van het mu ziek leven, maar ook van heel het bonte stedelijke gedoe in al zijn facetten. Maar zover is men met De Doelen nog niet gekomen.... Supermarkt De fuhetie, die De Doelen architec tonisch en stedebouwkundig heeft, is niet altijd even gemakkelijk geweest en is nog steeds moeilijk. De Doelen staat imponerend en monumentaal aan het Schouwburg plein. Het gebouw is ook .functioneel, want het omsluit een ruimte en in die ruimte gebeuren allerlei interessante dingen. Dat omsluiten van die ruimte geschiedt doelmatig, maar het is de enige functie die het gebouw" heeft. Het gebouw schiet tekort in de aanduiding van zijn bestemming. Van buiten bezien zou het evengoed een warenhuis of supermarkt kunnen zijn. Het is neutraal en steriel en dat heeft De Doelen gemeen met het overgrote deel van het na de oorlog opgetrokken Rotterdam. Burgemeester Thomassen heeft in 1966 bij de opening van het jeugdfes- tival met spijt geconstateerd dat in het bouwbeleid „de kunst het eerst is dat wordt wegbezuinigd." Dit feit is niet het ergste. Het erg ste is, dat het mogelijk is een modern bouwwerk te ontdoen van alle kunst zinnige elementen ©n er dan toch nog een bouwwerk van te laten overblij ven. Jammer is, dat het begrip kunst een toevoeging is en geen integrerend deel van de architectuur. Met De Doelen ligt de zaak zelfs nog sterker: mon heeft het interes sante binnengebeuren weggestopt, ge camoufleerd achter een imitatie-ge vel, die met de etageverdeling en dus met het gebouw zelf niets uitstaande heeft. Net of men daarmee toch voor al de muziek wil bewaren in beslo tenheid, ver wèg wil houden van het Rotterdamse stadsleven. Bn dan spreekt men nog over te overwinnen drempelvrees Interessant is, dat De Doelen qua indeling èn constructie min of meer een evenbeeld is geworden van het Friedrich Mann Auditorium in Tel Aviv. Er is één groot verschil: het Frie drich Mann Auditorium heeft niet de extra-gevels. Van het grote plein waaraan dit concertgebouw staat ROTTERDAM Dinsdag avond gaat De Doelen zijn eerste lustrum vieren, samen met Seth Gaaikema. Het wordt een bonte avond waarin het veelzijdige ge bruik van dit Concert- en con gresgebouw tot uitdrukking wordt gebracht. Berlioz, Mozart naast Willeke Alberti en de Ekseption en Beethoven op zijn kop. Bij de opening op 18 mei 1966 waren de verwachtingen wel hoog gespannen, maar vol onzekerheid. Zou Rotterdam als niet-culturele stad zijn impo sante bouivwerk accepteren? De nuchtere feiten overtroffen alle prognoses. Het jaar 1966 (sinds ope ning) trok het complex ruim 150.000 bezoekers en toen groeide het snel van 304.000 in 1967 en 380.500 in '68 naar de top die in '69 werd bereikt met 570.000 bezoekers, waarna 1970 een getal van 415.000 opleverde. Gebruik Het gebruik van De Doelen neemt nog steeds toe. Dag en nacht. De laat ste twee jaar zijn er popconcerten bijgekomen. De Knaakconcerten leve ren in de hall recordaantallen op. Tussen de jongeren op dit type con certen bevinden zich steeds meer mensen die als de muzikale establish ment werden beschouwd1. Het Neder lands Blazersensemble trok de laatste keer 's nachts 1100 bezoekers naar de hall. Toen directeur Paul Verbist met de programmering startte had hij nog geen vermoeden van de wijzigingen die in vijf jaar tijd konden optreden. Na zijn vertrek wordt De Doelen ook steeds meer voor de lichte muze ge bruikt. Toch haalde Verbist al een Maurice Béjart met zijn ballet naar Rotterdam. Het ls één bewijs van de vele dat De Doelen aan de Rotter dammers en die honderdduizenden niet-Rotterdammers een interna tionaal repertoire blijft bieden voor alle stromingen. Men is De Doelen langzamerhand compleet gaan gebruiken. Het Rotter dams Danscentrum is er in de hal gaan demonstreren en repeteren. Het Philharmonisch speelt daar avant- gardemuziek die in die informele om geving volledig geaccepteerd wordt. Experimenten Nieuw experiment wordt een serie zondagochtendconcerten die „Drie eeuwen muziekgeschiedenis" gaat he ten. Gu9tav Leonhardt zette deze se rie op. Naast deze nieuwe serie die De Doelen dus ook zondagmorgen in bedrijf stelt, zijn er weer de reeksen Doelenorgelconcerten, met Arle Kelj- Zer als centrale figuur, een meester- serie met wereldberoemde pianisten als Hans Richter-Haaser, Claudio Ar- rau en de violist Arthur Grumiaux. Maar naast al die vaste series krijgt De Doelen ook de befaamde gitarist Andrès Segovia, het definitie ve afscheid van het Don Kozakken- koor en Duke Ellington eind oktober tijdens het zesde New Port Jazzfesti val waarop ook de groten Miles Da- vis, Telonious Monk en James P. Johnson zullen optreden. Los hiervan nog een bijzonder theaterevenement „Jacques Brei is alive and well and living in Paris" waarbij Liselore Gerritsen en Henk van Ulsen rollen zullen vervullen. Maar dan is het inmiddels mei 1972 geworden. De Doelen is veel meer geworden in die vijf jaar dan een soort recep tiegebouw waarin de groten der aar de ontvangen worden. Het beleid is er duidelijk op gericht dit chique ge bouw tot een prettig uitgaantehuis voor iedereen te maken. Van concer ten voor bejaarden tot een poppen spel voor de jeugd: een culturele cen trumfunctie, die eerder nationaal van allure is dan lokaal. STELLENDAM De Kon. Zuid- Hollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft besloten een nieuwe reddingboot voor Stellen dam te bestellen. Het schip, dat volgend jaar in de vaart komt. zal de 41 jaar oude „President J. V. Wierdsma" vervan gen. De nieuwe reddingboot gaat on geveer 800.000 gulden kosten. in. Net als De Doelen zijn er een begane grond en een bdvenetage, maar nergens wordt „gesugge reerd" dat er drie etages zouden zijn, zoals de gordijngevel in Rot terdam doet. Het tweede verschil is op de foto te zien bij nauwkeurige be studering. Net als De Doelen heeft het Friedrich Mann-Audi- torium tussen grote en kleine zaal zie bovenste foto geheel links een binnenhof. In Tel- Aviv is die binnenhof beplant. Er stond bij de bouw van het Fried rich Mann-Auditorium een heel grote boom en die heeft men zorgvuldig gespaard: die staat nu in die binnenhof en de kruin komt boven het dak van het con certgebouw uitl De met veel bloemen beplante binnenhof loopt zonder overgang uit in een mooi park. BONN (Reuter) De Westdultse minister van financiën, Helmut Schmidt, heeft gisteren de Westdultse Bondsdag verzekerd, dat de West dultse strijdkrachten in de jaren tachtig zullen bestaan uit een profes- sioneel leger en een militie. Thans bestaan de strijdkrachten grootdeels uit dienstplichtigen, die dienen in twaalf NAVO-divies. Geslaagde actie hervormde kerk WADDINXVEEN De aktie van de hervormde kerk, AAC, die gister avond is gehouden, gaf om half elf een stand aan van ƒ30.000,48. Het restant wat nog binnenkomt zal later worden bekend gemaakt. De baten van het geld worden besteed voor het onderhoud en de aflossing van de drie plaatselijke kerkgebouwen. „Twee lezingen van de onderlinge ruzie staan tegenover elkaar: de ver klaringen van Bas en de eerder in een verbaal opgetekende mening van het slachtoffer. Tegen getuigen heeft verdachte gezegd: „Ik heb De Bruyn lekker te pakken gehad, hij is een goedkope kracht voor mij geweest." En terwijl zij Bas bestraffend tqe spreekt, zegt mr. Korvinus: „In het verkrijgen van veel geld, verdachte, zit ook bijzonder veel gevaar." De of ficier acht het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevol ge hebbende, bewezen en eist een ge vangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van het voorar- rest. Bas, een eenzaam man, die alleen maar voor zijn 38 koeien leeft, pacht te zijn boerderij van zijn vader. Thuis hoefde hij niet meer aan te komen na een geschil over de pacht som. De Haagse schilder, die hem vo rig jaar aanbood zijn boerderij te verven, wijst hij echter wel op het feit, dat het onderhoud voor rekening van zijn vader is, en dat die opdracht moet geven. Hij protesteert echter niet als de schilder nog diezelfde dag met het karwei begint, ,,'t Is slecht gedaan", verklaart hij tegenover de president, mr. J. G. Poerink, „zowel binnen als buiten". Het protest komt pas, als de schilder hem de rekening van 13000 presenteert. Bas betaalt uiteindelijk ƒ4000,-. „Omdat hij me zo gek gekre gen heeft" en weigert verder nog één cent op tafel te leggen. „Toen is hij gaan dreigen, ach man, ik werd steeds opgebeld, er kwamen briefkaarten met afgebrande randen en zelfs mijn schuur heeft hij afge broken. Op een dag kwam ik thuis en toen waren alle ruiten (43) inge gooid." Bas riep herhaaldelijk de po litie te hulp. Een onderzoek naar de kapotte ruiten werd ingesteld, bewijs dat de schilder dit deed, is er echter niet. „PRATEN" De dag voor de noodlottige ruzie belt Bas de politie weer met de me dedeling dat de schilder op 2 februari zou komen praten. Toen de politie een kijkje kwam nemen, was van ru zie geen sprake. „Hij wilde weer geld hebben, maar ik eiste vergoeding voor de schuur en de ruiten. Op een gegeven moment werd ik bang dat hij de boel kort en klein zou slaan en ging ik naar buiten." Daar wordt de ruzie in alle hevig heid voortgezet tot Bas door het dolle heen de schilder een zet geeft eii deze in de sloot belandt. „Er wordt toch in de buurt van Abbenbroe'- groot alarm geslagen als er vee in een sloot terecht komt, omdat iedereen weet dat het levensgevaarlijk is door de modder?", vTaagt mr. Poerink. „Toch laat u de schilder in de sloot zitten." „Ik heb hem gevraagd, wil je in de sloot blijven of betalen. Ik heb hem er met een touw uitgehaald, toen hij LEEUWARDEN De in Leeuwar den geëxplodeerde fles frisdrank waarbij de eenjarige Regina Meijer uit de Linnausstraat een beschadi ging aan het linkeroog kreeg blijkt niet, zoals eerst werd gemeld, Seven-up te hebben bevat, maar Quick-up van de Exotafabrie- ken (Van Tiiyn te Dongen). De ge wonde peuter is nog in een Leeuwar der ziekenhuis. Afgewacht moet wor den, of het kind blijvend letsel zal overhouden. De behandende oogarts heeft nog enige hoop dat het getrof fen oog helemaal zal herstellen. WASHINGTON (Reuter. UPI) De commissie voor toewijzing van overheidsgelden van de Amerikaanse Senaat is akkoord gegaan met de toe wijzing van 85,3 miljoen dollar voor voortzetting van de ontwikkeling van de Boeing SST, het AMerikaanse supersonische passa giersvliegtuig. Dit is gisteravond be kend gemaakt. Het voorstel werd met 13 tegen 7 stemmen aangenomen. SANTIAGE DE CHILI (Reuter) De Chileense senaat heeft woensdag avond definitief zijn goedkeuring ge geven aan een wetsontwerp, dat pre sident Salvador AUende machtigt dc grote kopermijnen en andere grond stoffen ln het land te nationaliseren. Het huis van afgevaardigden ging vorige week al akkoord met dit wets ontwerp, dat Allende vier maanden geleden bij het parlement indiende. Het wetsontwerp geeft de Chileense staat het „permanente en wezenlijke recht" de minerale rijkdommen van het land, met inbegrip van koper en nitraat, te exploiteren. De maatregel heeft met name ge volgen voor de grote Amerikaanse maatschappijen Anaconda, Kennecott en Cerro. die tot dusver met deelna me van de Chileense staat de grote kopervoorraden van het land exploi teerden. Ook de grootste oppositiepartij, de schristendemocratische partij van ex- president Eduardo Frei gaf zijn steun aan het ontwerp. Het wetsontwerp moet nog door de president worden ondertekend alvorens het van kracht wordt. DELFT Het prachtige mid deleeuwse spel Elckerlyc zal in tegenstelling tot eerdere geruch ten toch weer in Delft worden opgevoerd! Dit stuk zal dit jaar voor het eerst niet in het kader van het Holland Festival worden gebracht. Het wordt een produk- tie, die geheel zelfstandig voor bereid zal worden door de Delft- se Stichting Delfesta. De Elcker lyc. ook wel „De Spieghel der Salicheyt van Elckerlyc" ge noemd. werd tegen het einde van de vijftiende eeuw geschreven door Petrus van Diest. Het spel wordt gerekend tot de mo raliteiten of spelen van Binne. Het merkwaardige van dit spel is, dat ab stracte begrippen door personen op het toneel worden gebracht. Zo ko men in Elckerlyc voor berouw, deugd, biecht, schoonheid. Dood en biechte zullen vertolkt worden door niemand minder dan Albert van Dalsum. Het is voor de eerste keer, dat Elc kerlyc in Delft niet op het sfeervolle Agathaplein 'bij het Prinsenhofmu seum wordt opgevoerd. Vooral ook de slechte weersomstan digheden van voorgaande jaren is daar de oorzaak van. Het spel wordt thans gebracht in de sfeervolle Oude Kerk. De organisator van de Elcker lyc, stichting Delfesta meent echter, dat ook de Oude Kerk een goede plaats voor opvoering van het spel is. Vooral ide gebrandschilderde ramen zullen precies die sfeer oproepen, die voor het stuk noodzakelijk is. Men heeft wel'een bijzonder sterke rolbezetting voor' de komende opvoe ring gerealiseerd. In de hoofdrollen ziet men André van den Heuvel als Elckerlyc. Albert van Dalsum beeldt dus Dood en Biechte uit. Bob Goed hart speelt 't Goet en Elisabeth Hoy- tin k Kennisse. Hetty Verhoogt vertolkt de vijf zin nen en Mart Gevers speelt de Deught Jeroen Krabbé en Lo van Hensbergen nemen Gheselschap en Maghe voor hun rekening. Siem Vroom beeldt de Engel, Agaath Meulenbroek de schoonheid en Onno Molenkamp de Vroedschap uit. Het spel wordt geregisseerd door han de Meester. De voorstellingen worden dit jaar gehouden op 8. 9. 10 en 11 juni. Op 13 juni vindt een voor stelling in Hannover plaats. Ook ln Bonn en Gent zullen opvoeringen worden gegeven. betalen koos. Hij stond echter in die sloot te liegen en dus heb ik hem er weer ingegooid." Een voorbijganger trekt de schilder er tenslotte uit. Bas besluit, in de ijzige kou, hem een beetje schoon te maken en keert een emmer water bo ven hem om. De schilder blijft echter van top tot teen onder de vette mod der zitten, en omdat hij naar Den Haag terug wil, plant Bas hem in een kruiwagen en rijdt hem naar zijn auto, nadat hij hem eerst nog ƒ600 heeft afgenomen. Net als hij de schilder in zijn auto heeft gezet, belt de polite op en Bas vertelt rustig: „Ik heb hem net in de sloot gegooid." Tegen de president zegt Bas: „Dc Bruijn was niet zo groot, maar 't was wel een taai ven tje. Ik heb hem nog eens met een riek van mijn lijf moeten houden." TEGENSTRIJDIG Het psychiatrisch rapport is wat te genstrijdig. Enerzijds wordt ver klaard, dat Bas in geringe mate toe- rekingsvatbaar is, maar ondanks alle fouten had kunnen inzien, wat de ge volgen van zijn daad zouden zijn. Anderzijds, van een primitieve, de structieve agressie, terwijl hij op het bewuste moment blind zou zijn ge weest voor de gevolgen. De arts, die bij het onherkenbare, modderige slachtoffer wordt geroe pen, treft hem levend, maar diep be wusteloos en onvoorstelbaar koud aan. De politie verklaart, dat Bas rustig voor zijn koeien was gaan zor gen. „We vragen ons altijd af, wat de doelmatigheid van straf is", merkt de raadsman, mr. J. M. G. C. Koster op „Er zit altijd een mate van vergel ding in. Bovendien is daar de speciale preventie. Volgens het psychiatrisch rapport is er geen kans op herhaling. Laat dus in dit geval de straf niet fungeren als bron voor nieuwe moei lijkheden." Vier boeren uit de omgeving zorgen nu voor dc 38 koelen. Regelmatig komt er iemand op de boerderij en een paar jongens knappen wat kar weitjes op. Een reclasserlngsvertc- genwoordiger van het Leger des Heils vraagt Bas zo spoedig mogelijk naar zijn bedrijf terug te laten gaan. „Als u hem zijn gang zou laten gaan, kruipt hij zo weer onder de koeien." VOORBURG Groot was de op komst van ouders van kinderen, die op het christelijk Instituut voor dove kinderen „Effatha" verblijven, tijdens de jaarlijkse schooldag. Er zijn leer lingen op Effatha, die reed vanaf hun derde jaar in het instituut verblijven en eerst op achttien- k negentienja rige leeftijd naar huis teruggaan. In die tussentijd hebben dc jongelui ten minste zoveel onderwijs genoten, dat zij een plaats in de maatschappij kunnen innemen. Doordat het totaal aantal leerlin gen momenteel 326 bedraagt, staat het bestuur voor niet geringe proble men. Mr. R. T. Mulder, voorzitter van de schoolvereniging zette dit in zijn openingsrede van de schooldag uit een. De directeur van „Effatha", de heer J. L. van der iHave, ging nader op de problemen in. Hij wees er op dat voor verantwoord onderwijs goed geoutilleerde gebouwen een eerste vereiste zijn en dat er op dat gebied nog wel iets ontbreekt. Zo heeft men een tekort aan leslokalen De lagere technische school van het Instituut is ondergebracht in een hou ten noodgebouw. Om dergelijke ruimtelijke problemen het hoofd te kunnen bieden, heeft het bestuur ln Zoetermeer grond laten reserveren, maar omdat het nog geen zekerheid over een subsidiergcling bestaat is men nog niet tot concretere plannen gekomen. Het Is de bedoeling dat daar de leerlingen van 13 tot 19, zo wel internen als externen, worden ondergebracht. Door deze splitsing is een betere observatie mogelijk en 'krijgen de oudere leerlingen op een andere plaats les dan de jongeren, een bij het niet-dove kind normale zaak. Voor 'de interne kinderen, die ver weg wonen, bekijkt men de mogelijk heid om geregelder en langer naar huls te kunnen gaan. Het bestuur wil trachten om rayonsgewijze tot een vervoersdienst te komen. Ook willen verschillende bedrijven onder voor waarde van een goed toezicht busjes beschikbaar stellen. Omdat voor de verst weg wonende leerling het reis geld 63 gulden bedraagt, wil het be stuur een tegemoetkoming geven, als men die niet uit andere hoofde ont vangt. In de rest van het jaarover zicht werd het overlijden van mej. C. 'J. Benschop gememoreerd. Zij was 25 jaar als nijverheidsonderwijzeres aan „Effatha" verbonden. Na het officiële gedeelte ln de Fon- teinkerk begaven de ouders zich naar het instituut waar na de lunch een bezoek aan de polaken mogelijk was, terwijl werkstukken Van 'ver schillende groepen leerlingen in de hal geëxposeerd werden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7