£L Consumenten oefenen geen macht uit, zegt directrice van hond -commentaar Uitzendkracht kan zich moeilijk handhaven hij het ouder worden Ovationeel applaus voor Nana Mouskouri Grootse huldiging van Rubinstein (85) krant van formaat Het weer in Europa VRIJDAG 14 MEI 1971 Van een verslaggever RNHEM Er zijn géén duidelijke aanwijzingen dat de consu lten in de jaren zestig als groep m&cht hebben uitgeoefend. Dit bej. drs. A. G. Fransen, directrice van de Consumentenbond, ^ren in Arnhem op een vergadering van de Nederlandsche [tschappij voor Nijverheid en Handel. Zij ziet daarentegen wél htsuitoefening tegen de consument. voorbeelden daarvan signaleer de ontwikkeling van het eil voor woningbouw en ge- eidsdiensten en de beperking jncurrentie door kartels en ver- prijsbinding. Voorts noemde zij «1 gehoorde grieven over wille- prijsverhogingen, onzinnige dringerige reclame, agressieve op, versluierende en misleiden- mduidingen, tekort schietende kten, het niet instaan voor de ieit en het „in de la houden" ;er nuttige uitvindingen. rentegen stelde drs J. de Vries, lent-directeur van de aanne- maatschappij Bredero, dat het ltijd de consument is die mis- blijft deze week sukkelen op cherin. Dat verschijnsel loopt nooi synchroon met de zomerse waturen in de tuin, maar de akte kijker vindt in die gedachte rïijk maar weinig troost. Neem gisteratvond. Zowel voor de als de VPRO gold toch wel dat gen producties van weinig uin- jkheid getuigden. Eigenlijk kon nog het best met de dames en rond de accordeonist van de amuseren. Dat heen en weer van al die vrouwen op frisse liederen is een soort hupse kheid, waar je nooit aan mee tillen doen, maar dat het bekij- Itijd waard blijft. 'PRO bracht aan eigen creativi- mnavond alleen een reportage rat Nederlandse pop op. Over de teit willen we geen oordeel ge- Alleen herinnerden we ons gis- «md dat onze pop-medewerker \etrekking tot het Nederlandse oire zich wel eens de term n met de lamp uit" heeft laten ,ien. Of dat ook op deze groep kunnen we ons niet meer her in. Over naar het aangekochte ndse werk. De VPRO liet een reportage zien over de twee het „Europese" en het „Oos- jraël. Er bestaat een kloof de goed geschoolde Europese r onderontwikkelde oriëntale jo- ie naar Israël komen. Ondanks onderwijssystemen zijn die lillen niet weggewerkt, hoewel iciële politiek het liever niet over een kloof heeft. De wat op gang komende reportage tot de heldere conclusie dat de druk van buiten voorkomt, !t officieel niet erkende verschil een Europese en een oosterse og niet tot een nieuw soort strijd of veel tragischer racisme iel heeft geleid. het racisme er wel degelijk rt, herinneren we ons uit de age, die „Achter het nieuws" al geleden maakte op „het eld van de revolutie", waar la rie gekaapte burgervliegtuigen n opgeblazen. Een van de daar de Palestijnen gevangen gehou- assagiers vertrouwde er toen p dat hij tvrij zou komen, omdat veel Europese joden onder de fiers waren. Om dat „Herren- vrij te krijgen, zou de ische regering wel de nodige isies doen, redeneerde de niet- »cse jood. TROS vergastte ons op een re- ie over de Franse Rivièra, „het van de zon en de kleine biki- volgens de commentator. Op elukkig erg afstandelijke manier Engelse cameraploeg zien, hoe r tegenwoordig voor een half in of meer je eigen mausoleum kopen in de vorm van een na- landhuis of een flat met hang- Iedereen zijn eigen lol, zou je ''n denken. Maar de vraag, hoe lar rijken aan zo vreselijk veel, lijk nutteloos, geld komen, je dan toch wel bezighouden. schien wel de belangrijkste economi sche beslissingen neemt. NVV-voorzitter drs H. ter Heide merkte op dat dat er soms sprake is van duidelijke machtsongelijkheden. Zo is er een ongelijkheid tussen de kleine omvang en dus de geringe macht van de Nederlandse economie en de hiermee corresponderende poli tieke organen en de aanwezigheid van een klein aantal mammoetonder nemingen. Ter illustratie voerde hij aan dat de totale verkoop van Shell, Unilever, Philips en Akzo ongeveer 100 miljard gulden is en daarmee gelijk aan het nationaal inkomen van ons land. De heer Ter Heide meent dat een strin genter concurrentiebeleid waarschijn lijk effectiever is dan het tot nu toe gevoerde prijsbeleid. Onbehagen Het inflatieprobleem is volgens de NW-voorzitter geen kwestie meer van loonbeheersing, maar vergt een gemeenschappelijke aanpak van de oorzaken. Als oorzaken noemde hij het onbehagen over het feit dat be langrijke beslissingen over het be drijfsbeleid, als fusies en sluitingen, worden genomen zonder dat de men sen daarop invloed hebben. Dit onbe hagen wordt dikwijls vertaald in looneisen. Ook onbehagen over de inkomens verdeling van de beroepsbevolking zag hij als een oorzaak. „Looneisen liggen hier voor de hand, maar reali satie daarvan leidt dikwijls ook tot een evenredige stijging, van de hogere inkomens". Griekse zangeres Nana Mouskouri ontving gisteren een platina en een gouden plaat voor resp. de langspeelplaten 'Grand Gala' en Mouskoui-i In ternationaal. Van een verslaggever DEN HAAG Uitzendkrachten zullen zich bü het ouder worden steeds moeilijker kunnen handhaven. Zij zijn immers voor het bedrijf dat hem of -haar inleent in wezen een buitenstaander en een tijdelijk hulpje voor onvoorziene omstandigheden waaraan hoge eisen worden gesteld. Dit zei de directeur Arbeidsverhou dingen van het ministerie van Sociale Zaken, mr. A. B. Raven, in Den Haag op een symposium over de functie van de tijdelijke arbeid. De heer Raven vroeg zich af of de uitzendkracht als „nomade" moest worden aangemerkt of juist als een sociaal en economisch mobiele werk kracht. Hij achtte het dringend nodig dat er meer inzicht komt in deze ma terie. De hoofdinspecteur-directeur van de Arbeidsvoorziening in Zuid-Hol- land, de heer K Lewin, zag in de uitzending van arbeidskrachten een soort van zwarte markt in arbeid. In dit verband wees hij erop dat het uitzend wezen bij een krappe arbeids markt tot bloei komt. Hij was van mening dat de uitzending van tijde lijke arbeidskrachten eigenlijk tot de taak van de arbeidsbureaus behoort en tekende hierbij aan dat de ar beidsbureaus in dit opzicht de boot hebben gemist. Hij meende voorts dat er nog wel wat ontbreekt aan de per soneelsplanning in het bedrijfsleven. Behoefte <Prof, dr. W. Albeda, voormalig se cretaris van het CNV en thans hoog leraar in Rotterdam, zag daarentegen het uitzendbureau een reële functie vervullen, voor zover het tijdelijk be schikbare arbeid bijeenbrengt voor tijdelijke vraag naar arbeid. Hij wees er in dit verband nog op dat de be hoefte aan tijdelijke arbeid groeiende is. ondermeer omdat de beroepsbevol king nog steeds afneemt en thans rond de 36 procent ligt. Ook oud-minister Veldkamp vond dat de bemiddeling bij tijdelijke ar beid aan vrije ondernemingen kan worden overgelaten. Het voordeel van bona-fide arbeidsbureaus noemde hij dat arbeidskracht wordt gemobili seerd die anders niet beschikbaar zou zijn gekomen. DEN HAAG Ovatie na ovatie viel Nana Mouskouri en de Athenians ten deel na hun optreden gisteravond in het Haagse Congresgebouw. Het tijdens de uitzendnig steeds groter wordende enthousiasme van het pu bliek vond zijn hoogtepunt, toen Na- na al haar vocale en expressieve ca- pacieiten inzette in haar slotsong „Dridge over troubled water" van Si mon and Carfurtkel. Het publiek liet het niet bij een stormachtig applaus, maar stond van 00,- 00,- AMSTERDAM Donderdagavond was de Grote zaal van het Concertge bouw geheel uitverkocht tijdens het recital dat de fameuze pianist Arthur Rubinstein daar gaf ter gelegenheid van het feit, dat hij onlangs 85 jaar is geworden. Zoals al eerder dit seizoen, tijdens het memorabele optreden in de Rot terdamse Doelen, heeft deze nestor der pianisten getoond nog niets aan vitaliteit te hebbn ingeboet, integen deel, hij speelt zelfs gaver en beheer ster dan een aantal jaren terug en menig jong aankomend pianist zou jaloers op deze prestaties kunnen zijn. Het openingsnummer van het Con certgebouw-recital, waar de pianist bij zijn entrée een staande ovatie kreeg, was al meteen een schot in de roos: Schubert's laatste sonate, die in Bes uit 1828, was één grote zang met als hoogtepunt het diep-doorvoelde Andante sostenuto, waarbij de herin nering aan wijlen Arthur Schnabel verd opgeroepen. Het was ee vertolking in de ware zin van hetw oord met een onvoors telbare sonoriteit en een scale van nuanceringsmogelijkheden. Op het zelfde hoge peil stonden ook de re producties van drie stukken van Brahms, waarmee het eerste gedeelte werd besloten: de Rhapsodie in b uit op. 79, het intermezzo op. 117 no. 2 en de Rhapsodie op. 119 no. 4 in Es, het laatste, dat de componist schreef. Na de pauze stonden 's meesters grote voorliefdes sinds jaren, Chopin en Liszt, op het programma. Eerstge noemde was vertegenwoordigd met de derde Ballade in As inderdaad een „vertelling" en twee schitte rend gerealiseerde Etudes: op. 25 no. 5 en op. 10 no. 4, terwijl de „Hon gaarse cosmopoliet" werd geschilderd in twee veeleisende stukken, te weten „Funérailles" en de derde Mephisto- wals. Het mag en wonder worden genoemd, dat de pianist na d physie- ke inspanning, die deze stukken nu eenmaal met zich mee brengen, maar die glansrijk werd overwonnen, nog in staat bleek om een feilloze toegift te produceren in de vorm van een bezield weergegeven Nocturne in Des (op. 27 no. 2) van Chopin. Het publiek was enthousiast en te recht! Toen Rlbinstein tenslotte voor de zoveelste maal kwam danken voor de hem gebrachte hulde kwam de grote verrassing: mr. J. van Viegen, secretaris-generaal van CRM be richtte hem, dat het koningin Juliana had behaagd om de pianist te benoe men tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, waarna hij de kun stenaar de daarbij behorende versier selen overhandigde. Verder kreeg Ru binstein ook nog de ere-medaille van de N.V. Het Concertgebouw ent evens werd hem een boeket „Rubinstein- tulpen" aangeboden. In zijn dankwoord verklaarde de pianist, dat hij altijd bijzonder pret tig in Holland had gewerkt, een land dat hij wel als het muzikaalste van Europa kenschetste. Het was 42 jaar geleden dat hij voor het eerst in deze zaal was opgetreden (met het tweede pianoconcert van Brahms). Liever nog sprak hij zijn dank uit in d vorm van muziek, hetgeen hij even later nog deed ook: een subliem gespeelde wals (op. 64 no. 2 in cis) van Chopin. P.V. zijn zitplaatsen op en kwam naar vo ren op het toneel. Geen verbazing wekkende zaak. Reeds vanaf het begin van de avond was een duidelijk voelbaar contact aanwezig tussen zanger,s en zaal. Nana's keuze uit, haar succes nummers, „Dans le soleil et dans le vent" en „Rose blanche de Corfou" bood de zaal een complex beeld van de schijnbaar onuitputtelije vocale mogelijkheden van de Griekse zange res. Emotie na emotie, blijdschap en droefheid golfden vanaf het toneel de zaal in en vonden daar een klank bord, waaruit een grandiose uitvoe ring ontsproot. De eenheid, die er tussen zaal en zangeres ontstond, was ook aanwezig tussen zangeres en or kest. De Athenians, bestaande uit vier man, waaronder George Petsilas (Nana's echtgenoot) waren in hun be geleiding een klasse apart. Dit de monstreerde zich tijdens een korte afwezigheid van Nana, toen de Athe nians enkele Griekse en Spaanse lie deren zongen. het optreden van Nana Mouskouri in Nederland tijdens het Grand Gala vorig jaar deed de belangstelling voor deze grote zangeres sterk toenemen, wat wel Meek uit de enorme verkoop van haar platen. Haar Lp. „Mouskou ri International" werd reeds 75.000 keer in Nederland verkocht, waar door gistermiddag haar door de N.V. Phonogram een gouden plaat werd toegekend. Nana Mouskouri's Grand Gala veel duurder dan de andere l.p. overschreed reeds de 40.000. Gezien de hoge prijs van de plaat, meende Phonogram Nana hiervoor de platina plaat te moeten geven. Haar populariteit zal tijdens haar toernee door Nederland beslist nog groter worden. Na Den Haag komt zij 14 mei in het Concertgebouw in Amster dam, 15 mei in de Groningse Martini hal en op 16 mei in de Doelen in Rotterdam en tot slot op 17 mei in de Stadsschouwburg te Tilburg. Vanavond te zien Nederland 1 BO/NCRV 19.05 Samenzang. 19.40 Nader bekeken. 20.21 De Kleine Waarheid. 21.20 We stinken er in. 22.15 Farce Majeure. Nederland II VAR.4 19.30 Beroemde Dierentuinen. 20.20 Mannix. 21.10 Tamas Hacki, volksmuziek. 21.20 Ombudsman. 21.45 Hoogtepunten uit Kort en Klein. 22.20 Een klein uur: U. Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV EN TROS 19.30 uur Veel gevraagde gewijde muziek 20.00 uur Van Strauss tot Stolz, operettemuziek 21.30 uur De Brandstichter, Luisterspel 22.00 TROS-magazine Actua 22.55 strip Huilen op de trap 23.15 feuilleton Apollo XI HILVERSUM II VPRO EN VARA 16.03-21.00 uur VPRO-Vrijdag ac tueel programma 21.00 uur Rotter dams Filharmonisch Orkest met zangsoliste 22.55 uur Prettig weekend, muziekprogramma 150 i "Over een maand." "Bang?" "Een beetje. Niet zozeer daarvoor dan welIk zou het kind niet graag ergens onderweg ter wereld brengen." "Je zult zien dat wij op tijd thuis zijn", zei de oude man, greep haar tas cn draaide zich om naar de uitgang. "Laten wij gaan Drie dagen later zagen zij Andrcj Paddas voor het eerst. Ze zaten opgesloten tussen de menigte op het perron van Mor- sjansk te wachten op de aangekondigde trein naar Rjasjk die hier geformeerd zou worden, toen er uit het stationsgebouw een paar mi litiesoldaten kwamen die de wachtende mensen van de rails afdron- gen. Langzamerhand verstomden de gesprekken. Men hoorde alleen nog maar de ongeduldige, met rauwe vloeken doorspekte aansporingen van de soldaten om ruimte te maken - terwijl er plotseling ook een zacht en snel harder wordend vibreren van rails hoorbaar werd. Nu zwegen ook de militiesoldaten, terwijl ze met hun gezichten naar de menigte gekeerd op de rand van het perron bleven staan. Uit de trillende lucht boven de rails groeide het grijze Silhouet van een gepantserde locomotief. Met het gekrijs van de remmen en het bonken van de wielen op de wissels vermengde zich het geflapper van twee rode, door de wind en misschien ook door vijandelijk vuur gerafelde vlaggen, die voor op de stalen ram van de locomotief wa ren bevestigd. Op de tender zaten twee mannen met donkere leren jassen en een geweer op hun knieën. Hun blik gleed onverschillig over de zwijgende menigte op het perron alsof zij een dergelijk beeld al honderden malen hadden gezien. Toen was de locomotief voorbij, de eerste wagon - en toen zag Vera achter een raam een bleek, mager gezicht met ronde brilleglazen, terwijl het haar leek alsof iemand een snel lopende film voor een fractie van een seconde had stilgezet om haar het gezicht precies te laten zien. Andrcj. Het duurde maar een hartslag lang. Zijn gezicht was achter de smerige ruit van het raampje maar onduidelijk te herkennen,, maar Vera wist desondanks dat zij zich niet had vergist. Toen draaide de film verder, de trein reed vóorbij, verdween ach ter het doorzichtige gordijn van de trillende lucht boven de rails, het geklop cn het geratel van de wielen werd zachter, verder weg, verstomde, de gesprekken werden weer hervat, de militiesoldaten slenterden terug naar het stationsgebouw. Vera keek schuw opzij naar de oude Paddas. Had hij Andrej ook gezien? Hij liet niets merken. En tbch leek het Vera dat zij om zijn mond een nieuwe harde trek ontdekte, die er voordat de trein voorbij kwam nog niet was geweest terwijl er ook in zijn stem iets anders klonk, iets dat haar deed huiveren toen hij zei: "Voor hem is de baan altijd vrij, dag en nacht." "Wie bedoelde hij met hemDe trein - of Andrej? Even later kwam een nieuw geformeerde, door een asthmatïsch hijgende locomotief getrokken trein aanrijden. Het normale zoekeo naar een plaatsje begon. CWordt vervolgd) weer max. min. temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam half bew. 19 10 0 Frankfort zw bew. 26 12 0 Genève mist 15 9 9 Innsbruck regen 24 11 1 Kopenhagen or.bew. 18 9 0 Locarno zw bew. 17 14 0 Londen licht bew. 20 8 0 Madrid regen 21 10 1 Majorca onbew. 23 10 O München zw. bew. 22 12 19 Nice onbew. 21 14 0 Parijs mist 25 12 0- Rome licht bew. 27 13 0 Wenen onbew. 26 8 O Zürich licht bew. 20 10 3 HEr iSTtdÜ OMTÊ L yuuwcHfW/ Smidje Verholen en de veedieven van Texas De Fabeltjeskrant STER: 18 50 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19 00 (Kl Re clame E.O.: 19.05 (K) Samen zang ln de kerk te Hulzen. 19.40 (K) Nader bekeken: vraaggesprekken over de Bij bel. STER: 19.55 (K) Reclame NCRV noS: 20.00 (K) Journaal, '-uws. STER: 20.15 <K) Reclame. ^•30 NCRV: 20.21 (K) De kleine waarheid, tv-feullleton. 21.20 tK) We stinken er ln...» serie milieuver- lvcrsum I 402 m.. lloc (vervolg) 18.30 Nieuws. Wereldpanorama. gevraagde gewijde 20.00 (S) Van Strauss tot (gr). 21 25 Kunst- en dokumentaires iwerk: informatie over ac- vulling (3). 22.l„ tentoonstellingen. 21.30 satirisch programma. 22.40 Vo- caal ensemble. NOS: 22 45-22 50 (K) Journaal. weerbericht, in 1" N'euws. 20.10 Panorama. 21.00 (K) Historisch spel op de Grote Markt in Brussel. 22.40 Nieuws. RADIO MORGEN De Brandstichter, een ly- hoorspel. TROS: 22.00 Stag. klankbeeld over cholen en zeilkampen. 50," laageU2BS55 "Hullen^op^de P? ^Reclame*™!?" muzikaal geïllustreerd jo.-rnaai stfr •feuilleton. 23.15 Apollo 00,4; fantastisch ruimtevaart clamp xos ierie. 23.40 (S) Uchte imofoonplaten 23.55-24.00 17.25 Horen en zien: Nieuws: 7.32-7.50 Hier en Nu: Nederland II: NOS: 18.45 (K) actualiteiten) 8 00 Nieuws 8 11 50|* Versum II. 298 m. VPRO- ■ag (vervolg) 18.00 en 19.30 »s. VARA 21.00 (S). Rot ans Philharmonisch Or- met zangsolisten: 22.30 's. 22.40 Mededelingen. AAX Actualiteiten. 22.55 (S) UU/ «k voor de vrijdagavond ■14.00 Nieuws. Te Deum laudamus <gi). Nieuws. 8.32 Voor de huis vrouw 9.00 Theologische e- 19.05 Ter visie: therleergang. 9 35 Gymnastiek politiek weck- voor de huisvrouw. 9.45 (S) TUd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Mannenkoor met solis ten. B Concoursmuziek 1971. 10.15 Klassieke muziek op uw verzoek. 11.00 Nieuws. 11.03 18 50 (K) Reclame NOS: 18.55 (K) 19.00go clame. NOS: pariemental: overzicht. VARA: 19.30 (K) Be roemde Dierentuinen: Londen, filmreportage. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Jour naal STER: 20.15 (K) Reclame. VARA: 20.20 (K) Mannix. tv- film. 21.10 <K) Tamas Hacki en het ensemble Ex Antiquls: Hongaarse volksmuziek. 2120 (K) De Ombudsman 21.45 <K) der grenzen: venberichten. 7.20 (S) Z.O., ge varieerd programma met om 7 33 Van de voorpagina; om 7.54 VPRO; Deze dag. Om 8 00 Nieuws Om 8.11 Actualiteiten. Om 9.35 Waterstanden. Om 10 10 Voor nu en later: gesprek over sociale problemen. 10.30 (S) Zaterdag informatie: mu ziek en inlormatieshow. (Om U.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.11 Vara-Varia. 13.13 Actuali teiten. 13.23 (S) Dit ls het be gin... jongerenprogramma. NOS: 14.30 (S) NOS Jazz. 15.00 Door u gevraagde platen. 16.00 16.03 Hobby scoop: n tionale geluidswedstrijd. VA RA: 16.15 (S) De Staalkaart. 17 55 Mededelingen. Hilversum III 240 m.: NOS: 9 00 Nieuws. 9.03 De Vincent van Engelen Show. KRO: 10.00 Nieuws. 10.02 Djlnn: geva rieerd programma (U.00 en 12.00 Nieuws). NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Nieuwe LP's 14.00 Nieuws 14 03 Muziekpro gramma met verzoekplaten Gemengd gehuwd, lezing 11.15 Solarium: een hoogtezonpro- fjteuws) 4MMOFOONPLATENPRO- IAMMA DRAADOMROEP van 18 - 20 uur ®'ieang Amadeus Mozart: Menuetten KV 103. II Giovanni" KV527 2e be- Hoogtepunten uit Kort Klein. 22.20 Een klein uur: U; mensen en hun meningen. zending. 12.10 Uit Balans. «2.14 Marktberichten. 12.16 Over- leidsvoorlichting. KRO: 12.26 NOS: 23.00 (K) Journaal. Mededelingen t.b.v 23.05-23.30 Herdenkingsplechtig heid 25-jaar Belgisch-Neder lands Cultureel Akkoord. menvatting Brussel. land- <televisie y&rnmmtimzm VANAVOND België-Nederlands: 18.00 (K) Fabeltjeskrant. 18.05 Filmmu seum van de schaterlach. 18. tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 Buitenlands commentaar. NOS: 13.00 Gram- de optocht te mofoonplatenprogramma met veel plaatjes (16.00-16.02) Nieuws). NOS: 16.30 Inzet:pro- gramma over amateuristische rekunde muzikbeoefening. HIRO: 17.00 Hiro-magazine. KRO:17.30 Nederl. I: Telcac. 10.00 Na scholing hulsartsen - les 3 (herh.): 10.30 (K) En Fran cais - les 18. 11.00 Ster- afl. 12. 11.30 Bouwen wonen - afl. 14. 12.10 Einde. NOS: 16.00 Journaal. KRO: quiz. Sterrekunde. programma van Echolood: ''ebt P,®fenpr®" 16.02 Klassewerk: Teleac. 18.50 Protestants-gods- ?,r;!mma:'8'19 Zendt,id Po11 dienstige uitzending. 19.20 Pro- "®»e partijen, gramma-overzicht voor de ko mende week. 19.35 Keurig Hilversum II 298 m: VARA Frans en: Zoeklicht, cultureel 7.00 Nieuws en ochtendgym- "Ierland I: NOS: 18.45 (K) nieuw. 19.40 Mededelingen nastlek. Aansluitend po6tdui- Belglë-Nederlands: 13.15-14.00 Trefpunt: gesprek over actuele problemen. 54: Platvink-Jantje en Franse Sjarl bleven dus maar volharden in de mis daad en koesterden nu al weer boze plannen om een bank te gaan beroven. Maar dat alles nog eens héél an ders zou lopen, tjadat beseften ze niet. Allicht niet, zijn we geneigd te zeggen, want het woordje nadenken kwam op het re pertoire van de heren niet voor. Ze deden het ene stomme ding na het ande re en daar zullen we het nu eens even over hebben. Hun entree op de ranch van Stinky Andy was tóch al niet zo daverend geweest, maar de volgende dag maakten ze het nog veel erger. Ze meldden zich bij Andy op kantoor, en die zei: „Zo zo, jullie zijn dus al voor je nieuwe werkkring gekleed, zie ik. Fijn zo. Dan begin je vanmiddag met je "werk in de smidse en vanmorgen kun je nog eens zo'n beetje rondwandelen over de ranch om de weg te leren kennen. Oefen ook maar wat in revolverschieten, want dat zul je soms nodig hebben." „Dat denk ik ook", grijnsde Jantje, die aan de bankoverval dacht. „Kom op, Sjarl. We gaan die blaffers effe probere. As de veedieve dan komme. dan kenne we ze van ketoen geve". Even later stonden de twee nieuwbakken cowboys op een met hekken omgeven stuk grond achter het hoofdgebouw en Jantje speur de nieuwsgierig rond. „Op zo'n kinderachtig schijfie schiet ik niet", zei hij. „Da's goed voor beginners. Nee, jongen. Ik paf daar die kraai effe van de schoorsteen af. Raak!" Een enorm vreugdegehuil van de gemene Platvink-Jantje kondigde aan, dat het onschuldige, zwarte, gevederde vriendje blijkbaar voor treffelijk was geraakt en in de schoorsteen was gestort. Maar het diertje was helemaal niet geraakt. Het was alleen erg geschrokken van het schot en uit angst de schoorsteen" ingefladderd. En daar kwam het toen al krassend terecht in een pot kippesoep met rijst, die juist door de negerkok Sambo op het vuur was gezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15