EDERLAND LAND VOOR ONVEILIGSTE KLEUTERS PvdA wil praten over een progressieve volkspartij Bouwbonden willen acties stabiliseren Psychologen voelen zich „platgedrukt" rrico Onvoldoende maatregelen overheid Te weinig begrip bij de ouders Man die jongetje mishandelde gearresteerd Kankercongres van jacht op in ban virus Aulobelasting: in vier iaar 300 min meer Rijkaards even duur als de thuislozen New Delhi naast verzekeringen Isa's partij houdt meerderheid In Leningrad bekende weer verdachte India: miljard nodig; voor vluchtelingen Miljoenenbrand bij textielbedrijf VRIJDAG 14 MEI 1971 an onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland is voor kleuters litt onveiligste land van Europa. In 1969 kwamen in ins land bijna 21/a keer zoveel kinderen tussen de 0 en 5 jaar in het verkeer om het leven dan in [weden, en in totaal kwamen er 163 kleuters hij verkeersongevallen om liet leven terwijl er onge- reer 2.700 werden gewond. Deze verontrustende gegevens wer den gisteren in Den Haag bekend ge maakt door het Comité tr bevorde ring van de kleuterbescherming van de Nederlandse Vereniging bescher ming Voetgangers aan de hand van ongevalsstatistieken. Als oorzaken daarvan noemt het comité onder meer te weinig begrip bij de ouders en onvoldoende maatre gelen van de overheid. De voorzitster van het comité, mevrouw V. I. van der Does-Enthoven gaf hierbij als commentaar: „De overheid en de be stuurders schieten jammerlijk tekort Zo hebben we er nooit door kunnen krijgen dat klassen voorrang krijgen in het verkeer" Het comité geeft als een oorzaak aan, dat er in de nieuwe wijken on voldoende is gedacht aan de veilig heid van kleine kinderen. De stede- bouwkundige zorg is onvoldoende. Alleen jaar geleden. Er wordt wel van alles gedaan om de zuigelingensterfte naar beneden te krijgen. Maar waarom wordt niet meer gedaan om de ver keersonveiligheid tegen te gaan, zo klaagt het comité. Uit de enquête is overigens ook gebleken, dat de kleuters niet alleen op de weg, maar ook op de school- speelplaatsen gevaar lopen. Zo vindt 47 pet van de hoofdleidsters de speel plaats onvoldoende veilig. Niet min der dan 466 kleuters werden bij de scholen min of meer ernstig gewond. Naar aanleiding van het onderzoek heeft het comité de scholen veilig heidsnormen toegezonden voor speel plaatsen en toestellen. Verder hebben alle betrokken gemeentebesturen een brief gekregen van het comité over de door de kluterleidsters gesigna leerde onveilighid in de omgeving van de scholen. Dr. Ir. H. J. Kolkman, de voorzitter van de Nederlandse vereniging be scherming voetgangers ziet ook nog als oorzaak van de gevaarlijke toe stand het besturen van de auto. Bij de rijopleiding moet daarom veel aandacht worden besteed aan het ge drag van kleuters en bejaarden. De kleuter zelf is ook een oorzaak. Daarom vindt de heer Kolkman de ondeskundige voorlichting, dat de kleuter maar aan het verkeer moet „wennen" zo fataal. Aanval Hij deed een scherpe aanval op het beleid van het Verbond voor veilig verkeer en vervolgde: „Dit soort voorlichting verwart de geesten van de ouders en andere volwassenen in het verkeer". Veilig Verkeer voert het beleid van goed uitgeslapen re clamejongens, zegt de heer Kolkman, maar men let niet op de uitwerking. Zijn stelling is: een kind onder de acht jaar mag niet zonder geleide naar school. Maar door de verwar ring, die is gesticht, laat men de kleuter wel alleen door het verkeer gaan. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Ondanks een uitbreiding tot 140 van het aan tal bouwobjecten, dat voor on bepaalde tijd is stil gelegd, ver wachten de drie bouwbonden een zekere stabilisering van de ac ties. De bonden hebben te ken nen gegeven zich opnieuw te wil len beraden op de acties, die vol gende week van start moeten gaan. De districtsbestuurders heüben van de bonden het verzoek gekregen het aantal stakingen even te bevriezen, zodat na de forse uitbreidingen van de laatste dagen eerst de balans kan worden opgemaakt. De bonden heb ben ook gevraagd de nadruk te leg gen op secundaire acties. ARBEIDERSMARKT De voorzitter van de christelijke bouwbond, de heer J. Hazes wees gis teren opnieuw op de activiteiten van Arbeidersmacht, een groep activisten, waarvan de kern bestaat uit zoge naamde Pekingcommunisten. Hoewel de vertegenwoordigers van Arbeidersmacht al verschillende ke ren hardhandig van de bouwplaatsen zijn verwijderd, Mijkt dat deze groe pering momenteel vooral actief is op woningbouwprojecten, die de erkende vakhonden zoals bekend zoveel moge- li ik buiten de stakingen willen hou den. De vakvereniging van machine- personeel in de wegenbouw het Cijfers (BREDA De Bredase zedenpolitie Kelt de 19-jarige bijrijder A. van G prresteerd die afgelopen zaterdag- iddag op het stationsemplacement Breda een 7-jarig jongetje vrij Stig zou hebben mishandeld. [et kind begon hard te hullen, toen taan probeerde ontucht te plegen, pan raakte in paniek en sloee het I enkele malen hard in het ae- jfcAfc en schopte het. Het jongetje frd daarbij nog een keer in het vicht geraakt Na een verblijf van vijf dagen in n Breda's ziekenhuis, kon het kind (nderdagmorgen naar huis. Het |eft geen direkte nadelige gevolgen de mishandeling ondervonden. )e bijrijder, die pas enkele weken r Breda woont, wordt vandaag aan t officier van justitie voorgeleid. De enquête is gebaseerd op de helft van de Nederlandse kleuterscholen. In het najaar van 1970 werd een on derzoek ingesteld naar de veiligheid van kleuters in de omgeving van kleuterscholen. Ruim 6 000 hoofd leidsters van kleuterscholen kregen een enquêteformulier, en daarvan werden er ruim 3000 terugontvangen. Uit het onderzoek kwamen de vol gende punten naar voren: in de drie jaren voorafgaand aan het onderzoek werden 172 kleuters gedood en 1.115 gewond. tachtig procent van de kleuter leidsters vindt de omgeving van de school onveilig als gevolg daarvan kwam 40 pro cent van de kleuters om op weg naar en van de kleuterschool. de helft van a'le kleuters komt volgens deze enquête zonder bege- le-d ng naar school. Onbegri ip Het comité vindt, gezien dit gege ven, dat de ouders onvoldoende de gevaren zien. die hun jonse kinderen bedreigen. De moeders denken, dat het verkeer nog net zo is als 20 tot 25 Van een verslaggever DEN HAAG De opbrengst van de motorrijtuigenbelasting bedroeg in 1970 f 678 miljoen (in 1966 382 miljoen). Dat van de benzine-accijns was vorig jaar 1476 miljoen (in 1966 891 miljoen). Deze cijfers maakt minister Witteveen bekend na schriftelijke vragen van liet SGP-Tweede-Kamcrlid Van Ros- sum. De minister kon niet zeggen welk deel van deze opbrengsten aan de verschillende verkeers- voorzieningen ten goede zijn gekomen, aangezien de opbreng sten algemene dekkingsmiddelen zijn en niet in het bijzonder be stemd zijn voor de financiering van verkeersvoorzieningen. Een verdeelsleutel voor verkeers voorzieningen in de gemeenten zou volgens de minister alleen mogelijk zijn indien alle ge meenten over verkeers- en ver voersplannen zouden beschikken, maar dat is niet zo. Dat Nederland het onveiligste land is voor kleuters blijkt uit de volgende cijfers over in 1969 in het verkeer omgekomen kinderen van 0 tot en met 5 jaar: (de voor de verschillende landen op elkaar afgestemde cijfers zijn berekend per 1CO.OOO kinderen). Nederland 10,3; Denemarken 9,7; Noorwegen 9.0: West-Du'ts'and 8 9; Zwitserland 8.1; Oostenrijk 8,0; Groot-Britannië 6 6: Zwedef 4,3. Het volgende staatje heeft betrek- k'uö op kinderen van 014 jaar vol- eens gegevens over 1968: Nederland 11.5; Frankrijk 7 1: Italië 5.2; V.S 4.7. Van de in 1969 in Nederland omge komen kleuters van 05 jaar was 86.1 procent te voet, 11.1 procent fiet ste zelf en 2 8 procent zat achter op een fiets of bromfiets Van onze redacteur wetenschappen NIJMF.GEN' „Dit is een verhaal over de onzekerheid van de psycho loog, over de crisis in de Nederlandse psychologie en over de mogelijke op lossingen, zoals ik die zie." Met deze ernstige woorden begon de Eindho- vense lector dr. \V. Meuwcse de voor- /aarsconferentie van liet Nederlands instituut van psychologen (NIP). „De psycholoog tussen individu en systeem" was het centrale thema van de conferentie en naar verschillende geluiden in Nijmegen te oordelen voelen de psychologen zich tussen in- Jan onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Het interna- inaal kankercongres in Amster- am stond gisteren in het teken an de jacht op het virus. Een in de felste jagers is de Ame- kaan dr. R. J. Huebner. Hij eeft namelijk de theorie ont- ikkeld dat elk kankergezwel ltstaat door virussen die als 1 d erstekeling' met de' erfelijke genschappen van lichaamscel- 2 n van ouder op kind en van cel t cel worden overgedragen. Wie een theorie voorstelt moet hem k waarmaken, en daar is Huebner \M uk mee bezig, maar makkelijk is I bepaald niet. Hij staat voor de gaaf, aan te tonen dat inderdaad i allerlei vormen van kanker zo'n na nis betrokken is, maar wat hij )dt zijn als het ware alleen de etstappen van het virus. Net als litiedeskundigen kan hij aan de ■Purl van die voetstappen wel aanne- dijk maken van wie ze zijn. maar situatie wordt er natuurlijk niet nvoudiger op. 100 NIET VOLLEDIG Wat er schijnt te gebeuren is dat virus, nadat het uit zijn onschul- Hp schuilhoek tevoorschijn is geko- n, dus geactiveerd is door straling, ir vreemde stoffen of door ouder- msverschijnselen, niet in volledige ^rm tevoorschijn komt. Het eom- ïte virus bestaat uit een kern van IA, de stof waarin de erfelijke tenschappen vastliggen. In de kern ten ook verschillende eiwitten, en omheen ligt een mantel ven vetti- stoffen, lipoproteïnen. Na de activering blijkt alleen de ^fuskern met een paar van de bijbe nde eiwitten vrij te komen. In ^5 onvolledige vorm veroorzaakt het bJs nog geen kanker, en kan dus !t op grond van zijn eigenschappen M- >rden aangtoond De .voetstappen' Huebner vindt, zijn bewijzen voor aanwezigheid van die eiwitten. Die wijzen zijn immunologisch: elk 'eernd' eiwit in een organisme roept py n specifieke reactie op (de manier »arop het lichaam zich tegen infec- j, vededigt). .Voetsporen' van halve "ikervirussen werden gistern ook trapporteerd door Huebners land- 'ool dr. E A Boyse en de Oost- '"irdr. G. Pasternak. LEUKEMIE [Voor de toegepaste wetenschap ui- boeiend was het verhaal van de Amerikaanse professor H. S. Kaplan. Hij vond dat muizen na besmetting met een erg onschuldig soort leuke- mie-virus, onvatbaar waren gewor den voor de dodlijke vorm van deze bloedkanker'. Dat opent misschien een uitzicht op inenting tegen deze vorm van kanker, ook bij de mens. Met de nadruk op misschien. Soortge lijke proeven deed de Fransman Barski. Zuivere wetenschap is daarentegen het werk van prof. A. A. Axelrad uit oronto en dr. F. Lilly uit New York. Net zo als de Engelsman Payne een kipperas mogelijk maakte dat onvat baar is voor een bepaald soort kan ker. kweekten zij muizen die een be paalde vorm van leukemie niet krij gen. Maar niemand is geïntersseerd in exta-gezonde muizen... Behalve de onderzoeker die weer iets meer van zijn probleem begrijpt. In de Oranje-Nassau mijnen in Limburg zijn geen werknemers ont slagen. die enkele maanden daarna in aanmerking zouden zijn gekomen voor een vervroegde pensioensrege ling. De ministers Roolvink. Klompe en Nelissen hebben dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van senator Van Wijk (PSP). NEW DELHI (Reuter. AP) Dc Indiase regering heeft gisteren de 42 buitenlandse en 64 Indiase algemene verzekeringsmaatschappijen genatio naliseerd. De overname van de maatschap pijen, die een totale waarde van bij na 1,2 miljard gulden vertegenwoor digen. zal worden geregeld in een wet. die deze maand nog aan het par lement zal worden voorgelegd. Vol gens minister van financiën, Chavan, zal door de nationalisering het weg vloeien van buitenlands kapitaal be langrijk worden beperkt. De nationalisering van alle verze keringsmaatschappijen in het land vormdt de eerste belangrijke socialis tische maatregel na de overwinning van de Congrespartij van premier In dira Gandhi bij de parlementsverkie zingen van maart. De i verzekeringsmaatschappijen zullen onder de oude directie blijven doorwerken. Het personeel krijgt de status van overheidsambtenaar. Een schadeloosstelling voor de eigenaren wordt uitgewerkt. Van een verslaggever UTRECHT Een rijkaard kost de maatschappij minstens evenveel geld als een thuisloze, iemand die niet kan functione ren in de maatschappij zoals die bestaat. De socioloog drs. R. K. Koopmans zei dit gistermorgen op een studiedag van de Lande lijke stichting voor thuislozen- zorg en onderdak. Een rijkaard betaalt volgens de heer Koopmans weliswaar veel belas- Frico sterren stralen overal! «iet vergeten- FHco eten DEN HAAG Het hoofdbe stuur van de PvdA wil samen met D'66 en de PPR praten over het totstandkomen van een voor uitstrevende volkspartij. De PvdA zegt dit in antwoord op de brief van 1 mei van D'66, waar in wordt gepleit met kracht te streven naar een vooruitstreven de volkspartij, waarbij ook ande re vooruitstrevenden betrokken zouden moeten worden. Het PvdA-bestuur stelt voor de op vattingen van D'66 tegen hel eind van de maand te bespreken in een vergadering van delegaties van de drie partijbesturen. In de brief aan D'66 geeft het be stuur van de PvdA nog een reeks on derwerpen aan die in het overleg van' de partijbesturen aan de orde kunnen komen: het betrekken van de leden van de partijen bij een verdere ont wikkeling, de mogelijkheidv an ge zamenlijke standpuntbepaling in poli tieke kwesties, gezamenlijk acties, het harmoniseren van de besluitvorming in de partijen in het geval van sa menwerking (bijv. bij tussentijdse gemeenteraadsverkiezingen). Het PvdA-bestuur stelt in de brief: „ook wij vinden het bijzonder wense lijk dat een nadcc overleg tussen de drie bij het progressief regeerakkoord betrokken partijen plaats heeft. Wij baseren ons daarbij op de con gresuitspraak van 5 februari jl. van onze partij, waarin wordt gezegd dat het streven van beide groepen het zij rechtstreeks, hetzij via een federa tief verband naar het totstandko men van een grote vooruitstrevende volkspartij die wezenlijke hervormin gen beoogt, voor de PvA aanvaard baar is. In de komende dagen zal de PvdA contact met D'66 en de PPR opnemen om hun reacties op de brief te verne men. ting, maar hij maakt ook veel ge bruik van allerlei collectieve voorzie ningen zoals wegen, gesubsideerde cultuuruitingen etc. Niemand stelt hier wagen over Wel worden vragen gesteld over financiële hulp aan de thuislozen. Drs. Koopmans meent verder dat thuislozen kenmerkend zijn voor de samenleving waarin „aan de andere kant" een bevolkingsgroep staat die van schaarse maatschappelijke goe deren zoals macht, huisvesting, ge zondheidszorg, geld en informatie een onevenredig groot deel weet te be machtigen. De thuisloze kan dat niet en dat maakt hem tot thuisloze. Drs. Koopmans: „Geen villa zonder ar- beidsbuurten. Geen goudkusten zon der tehuizen voor thuislozen. Geen zwaar accent op de hoge sociale waarde van een bepaald type huise lijk gezinsleven zonder de ellende van gebroken gezinnen en de extreem lage status van de thuislozen". In de sloot De thuislozenzorg ziet de heer Koopmans als de groep die de men sen uit de sloot haalt als een auto in de sloot rijdt. De thuislozenzorg kan volgens hem niet de sloot gaan dem pen, als er vaak auto's inrijden en er dus blijkbaar iets anders mis is. Hoogstens kan de verzorgende in stantie de verantwoordelijke perso nen op het gevaar van die sloot wij zen. Wil men de thuislozen hulp bieden, zei de psycholoog dr. P. H. J. M. Hev- dendael dan moet men uitgaan van hun sociaal onvermogen en dit als realiteit aanvaarden. Vandaaruit moet worden gezocht naar passende voorzieningen. Volgens dr. Heyden- dael heeft de thuisloze in zijn eigen verleden een aantal voor iedereen noodzakelijke dingen gemist. Ze zijn „mislukten in de maatschappij". De kans op herstel is gering. „Ik dacht dat wij faalden indien wij zouden trachten van hen geslaagde mensen te maken door te menen dat het al leen maar een kwestie van betere be geleiding zou ;zijn en een kwestie van het verbeteren of veranderen van maatschappelijke structuren" Van een verslaggever WILLEMSTAD De Democrati sche partij van premier Isa. behoudt haar meerderheid in de eilandsraad van de drie Bovenwindse eilanden. Als gevolg van een rekenfout bij de verkiezingen door het stembureau op St. Maarten kreeg de DP in deze kieskring drie in plaats van vier ze tels. Hierdoor kwam het totale aantal zetels van de DP in de eilandsraad op zeven inplaats van acht. Er zijn in totaal 15 zetels te verdelen. De oppositiepartij, de Westindian People's Party ziet nu haar meerder- heid van acht zetels omslaan in een minderheid van zeven zetels. In de andere eilandsraad bezette de D.P. alle 15 zetels. dividu en systeem op het ogenblik een beetje platgedrukt. Dr. Meuwese gaf de „kritiese" studenten gelijk in hun opvatting dat de psycholoog zich teveel bezighoudt met het individu, de man, de vrouw of het kind met problemen. Die pro blemen komen vaak voort uit de om geving van het individu: gezin, be drijf. maatschappij. Door alleen naar het individu te kijken, bevordert de psycholoog een aanpassing aan die omgeving, aan het systeem. Een sys teem dat wordt bepaald door doel stellingen waaraan het individu vaak geen deel heeft. Om maatschappelijke betekenis te kriigen. zal de psychologie zich op wetenschapoeliik niveau met die maatschappij, met de systemen, moe ten saan bezighouden. Systeembena dering, heet de oplossing die dr. Meu- vpse voorstaat om de psycholoog uit ziin benarde positie te redden. Het 'ndividu met zijn probleem wordt be keven als onderdeel van zijn omge ving, van een systeem. ONDERZOEK Voordat een dergelijke aanpak mo gelijk wordt, zal er nog veel onder zocht moeten worden Tegen het hui dige wetenschappelijk onderzoek op zijn vakterrein had dr. Meuwese het bezwaar dat het maar een geringe bijdrage levert aan de oplossing van maatschappelijke problemen. We moeten komen, zei hij, tot een psy chologie die tegeliik wetenschap uit bouwt en maatschappij verandert. ..Wii zullen snel de methodenleer moeten ontwikkelen die ons in staat kan stellen de maatschappij op we tenschappelijke wijze te reorganise ren." Op het Nijmeegse congres waren vpd nsvchologen te beluisteren die nog kritischer waren dan dr. Meuwe se De behoudende vakgenoten die daar tegenin gingen zeiden herhaal delijk dat ze het met Meuwese wèl grotendeels eens waren. De Neder landse psychologie kan dus boeiende ti'den tegemoet zien, lijkt het. Zwarte korps heeft gisteren besloten het werk aan de nieuwe vierbaans- weg Tilburg Breda voor onbepaalde tijd neer te leggen. Bij de staking zijn ongeveer vijftig werknemers, die over het algemeen veel overwerk verrichten, betrokken. Stakingsmel dingen kwamen binnen uit Nijmegen en Breda. In de nieuwe wijk Duken- burg bij Nijmegen zijn 350 man voorlopig voor twee dagen in sta king gegaan. De actie op de nieuwbouw van de Hema in Breda is inmiddels ook uit gegroeid tot een staking voor onbe paalde tijd. In Amsterdam heeft de staking zich van 5 tot 11 bouwprojec ten uitgebreid. Bij de acties zijn 800 werknemers betrokken TURKEN Negentig Turkse werknemers op het stakingsobject Kreekdam in Ril land Bath zijn volgens de drie bouw bonden in grote moeilijkheden ge raakt door de afkeurenswaardige" houding van de werkgever. De aan nemerscombinatie Eenedak weigert namelijk het pensioengeld voor de Turken te betalen. MOSKOU (UPI. AP) Een zeven de verdachte in het proces tegen ne gen Joden in Leningrad, de 31-jarige ingenieur Lew Jagman. heeft gisteren volgens het Russische persbureau TASS zijn deelname bekend aan een poging tot vliegtuigkaping. Tass meldde ook, dat Jagman heeft toegegeven, dat de beklaagden con tacten hebben onderhouden met de Israëlische regering. Hij zou de „pen ningmeester" zijn geweest van de kaap-onderneming, die vorig jaar ju ni op het vliegveld van Leningrad zou zijn mislukt en waarvoor al eer der in Leningrad twaalf Sow jet-Jo den langdurige vrijheidsstraffen kre gen. NEW DELHI (Reuter) De India se minister van volksgezondheid heeft verklaard dat zijn land onmiddellijk minstens 1,2 miljard gulden nodig heeft voor de verzorging van de 2,2 miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakis- tan. De Russische ambassadeur in India, Nikolaj Pegow, heeft de regering in New Delhi beloofd een deel van de kosten te betalen, die gemaakt moe ten worden om de vluchtelingen te verzorgen. Pegow heeft woensdag be sprekingen gevoerd met premier In dira Ghand iover het vluchtelingen probleem en de mogelijke erkenning van Bangla Desj door India. BOEKELO Vanmorgen is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken in een ma gazijn van de nv Hatema-Toxoprint. Het vuur greep zo snel om zich heen dat een kwartier later het gehele ma gazijn, waar tot 2 miljoen meter ny lon was opgeslagen, een prooi der vlammen werd. De schade, die nog niet nauw keurig kan worden vastgesteld, be draagt enkele miljoenen guldens. Het technische apparaat van deze grote textieldrukkerij is niet aangetast en de directie verwacht dan ook dat er nauwelijks enige stagnatie in de productie zal ontstaan. Het is al lang geleden, maar er zijn zo van die dingen die je niet vergeet. Het was een late novem beravond in 1956, dat ik aankwam op het vliegveld bij Istanboel. Niets erger dan een vliegveld en vooral de weg van het vliegveld naar de stad. Kaal. akelig, onbekend en veel langer dan je hoopte. Bovendien leed ik, naar ik ver moed. aan een vaag gevoel van heimwee, want het was een reis- verlenging waar ik niet op gere kend had en er was onrust over de eerste moeilijkheden met het Suez- kanaal en ellende in Hongarije. Een tijd om thuis te zijn, in veili ge haven. Ik echter reed daar door de don kerte in het vreemde land. Toen opeens iets zo Hollands als ik maar wensen kon... ze rezen langs de weg op gigantische rode tulpen. misschien uit ijzer, mis schien van "hout, maar onmisken baar tulpen nu zouden we zin gen: „Tulpen uit Amsterdam...." Duizend rode tulpen, meer of minder, ik weet het niet.... oneindig veel in ieder geval. De dagen daarna kwam ik aldoor weer die rode tulpen tegen. Sym bool van Istanboel, dat was wel duidelijk. En kijk wat ik nu grappig vindt, is dat de fregatten Van Galen en Evertsen op vlootbezoek in Istan boel, de stad een geschenk brengen van ia juist. tulpenbollen Voof stadsplantsoenbeplanting Nu eens geen kaasmeisjes maar matrozen, die de goede Hollandse gaven aandragen. De uilen naar Athene brengen. Ik weet niet of het rode tulpen zullen worden. Misschien wel om dat ook Roemenië tulpbegiftigd is door onze Jantjes en daar zal de rode tulp wel favoriet zijn. Het is natuurlijk een hoffelijk gebaar niet ontdaan van commer ciële beweegredenen, maar zo gaat het nu eenmaal bij exportbevorde ring. We hadden er ook een stevige Hollandse stamboekstier naar toe kunnen brengen, maar dat is lang zo romantisch niet. Misschien wel nuttiger. De vrese lijkste ervaring die ik in Istanboel had was op een zondagochtend. Een stil pleintje voor een oude Byzantijnse kerk. We hadden het gebouwtje net bezocht en gezien hoe zorgzaam de kalklaag afgebikt werd, die vorige geslachten over fraaie fresco's gestreken hadden. Tulpen Tere stukjes blauw en roze en goud waren al zichtbaar geworden. Het bracht ons in een stemming van meditatie en vrede. Toen opeens een man en een gil, een afschuwelijke kreet. De man had snel bewogen, het geschrei klonk bijna tegelijkertijd. Opgeschrikt keken we. de man legde een knuppel neer en bukte zich om een zwaar ding op te ra pen.... Het bleek een hond te zijn, de hersens ingeslagen.... Wij deden opgewonden, riepen dat er politie moest komenmaar onze gids keek ons verbaasd aan: „Waarom?" „Die hond. die man Hij haalde de schouders op: „Een mens moet toch eten....?" Heb daar eens een weerwoord op!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11