Rupsenplaag in Midden-Limburg Eban is bereid tot een geringe concessie Johnson liet in 1967 vloot opstomen na dreigement Kosygin Pil niet voor rekening van liet ziekenfonds Heath laat „lekken" onderzoeken in de Britse archieven Alkmaar in rep en roer door pyromaan n Pinksterpasjes r Westberlijners hte botsing klapstuk expositie politie Toch geld voor SST op tafel Toerwagen in trek bij toeristen Arrestaties in Argentinië Delta-ziekenhuis heeft de beste bedrijfsbra ndweer Kapiteins willen nautisch instituut Kritiese leraren geven eerste hulp bij ontslag Maniak dreigt met vergiftiging van Augsburg DONDERDAG 13 MEI 1971 -JN (UPI) Oost-Duitsland voor het eerst sinds vijf jaar -erd de Westberlijners gelegen- te geven vrienden en kennissen -'-Berlijn te bezoeken. Dit heeft Westberlijnse stadsbestuur giste- meegedee!d. Oost-Berlijn zijn gisteren be ogen gevoerd tussen onderhan- van beide stadsdelen over een regeling voor 30 maart. Ulrich r, de Westberlijnse delegatielei- heeft na aloop van een gesprek vijf uur, met vertegenwoordigers de DDR, verklaard: „Er zal geen -rd komen over bezoeken aan -Berlijn met pinksteren". JERUZALEM (AP, Reuter, UPI) Dc Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban is er niet tegen, als Egypte „enig voordeel,, trekt uit heropening van het Suezka- naal. De veiligheid van Israël mag er echter niet door worden bedreigd en het schieten mag niet worden hervat. Eban zei dit gisteren in het Israëlische parlement, de Knesseth. De minister heeft het parlement ver zekerd, dat de regering geen ver plichtingen zou aangaan jegens een terugtrekken van Israëlische troepen NEW YORK (AP) Oud-president Lyndon B. Johnson eejt verklaard, dat de Russische premier Aleksej N. Kosygin de „hot line" gebruikte om hem te waarschuwen, dat Moskou onodig van zijn strijdkrachten gebruik zou maken tijrdens de raëlisch-Arabische oorlog van 1967. minson zet te hebben gereageerd het bevel de Amerikaanse Zes- Vloot dichter bij de Syrische t te brengen om aan te tonen de Verenigde Staten en hun re- ,ng klaar stonden. „Het was een :onder spannend ogenblik", zei oud-president in een interview, t te Austin in Texas werd opge- nen voor het CBS-tv-program- i „60 minutes". A losygin maakte op 5 juni, de ste dag van de oorlog voor het gebruik van de „hot line". )egde Amerikaanse functiona- deelden toen mede, dat de boodschap van Kosygin een bevatte voor een Russisch- r ikaanse samenwerking ter borging van de vrede. Zij ver- i, dat Kosygin Johnson had weten, dat de Sowjet-Unie oorlog wilde." Alcxej N. Kosyg Lyndon B. Johnson In het interview (ter gelegenheid van de opening van de Lyndon Baines Johnson bibliotheek van de universiteit van Texas op 22 mei) vertelde Johnson, dat hij vijf dagen later opnieuio een boodschap via de „hot line" kreeg. Hij zei: „Op 10 juni, 's morgens om 08.00 uur, kreeg ik een mededeling, dat premier Ko sygin wilde, dat de president naar het telexapparaat kwam." Kosygin deelde mee, een zeer ge wichtig besluit te hebben genomen om te doen wat nodig was, met'in begrip van het gebruik van strijd krachten. Hij waarschuwde voor het risico van zeer ernstige gevol gen, tenzij Israël de operaties bin nen enkele uren onvoorwaardelijk staakte. Johnson had zich vervolgens tot de Amerikaanse minister van de fensie. Robert McNamara, gewend met de vraag waar de Zesde Vloot was. McNamara antwoordde, dat die vloot ongeveer 100 mijl buiten de Syrische kust lag. Johnson ver klaarde: „Ik zei toen dat wij de orders voor die vloot moesten laten wijzigen tot 50 mijl buiten de Sy rische kust". „Iedereen wist, dat elke beweging van de vloot naar de Sowjet-Unie werd doorgeseind. Het was een te ken, dat de Verenigde Staten en hun regering klaar stonden". John son: „Wat later op de dag nam de spanning aanzienlijk af en werd besloten het vuren te staken". zonder goedkeuring van de Knesseth. Eban verklaarde dat de regering op „meer informatie" wacht van de VS over hun contacten met Egypte over de Israëlische voorstellen voor eai vredesregeling. „Er is enige hoop op een (gedeeltelijke) regeling. Maar de ze regeling ligt niet voor het grijpen." De Egyptische minister van staat Esmat Abdel Meguid heeft gisteren in Straatsburg gezegd, dat een verkla ring van de Israëlische regering, dat zij bereid is troepen uit bezette ge bieden terug te trekken, het begin zou kunnen zijn van een verminde ring van spanning en een ontwikke ling naar vrede. Het is niet duidelijk of Meguid sprak over terugtrekking uit „de bezette gebieden" of „bezette gebieden". Meguid zou een en ander hebben verklaard in de politieke commissie van de Raad van Europa, aldus is vernomen uit gezaghebbende kringen in Straatsburg. De voorzitter van deze commissie, de Westdutiser Erik Blumenfeld heeft verklaard uit wat Meguid zei de indruk te hebben gekregen, dat Egypte bereid is rechtstreeks met Israël te praten als Cairo zou moeten kiezen tussen .een direct gesprek of oorfog. Van onze correspondente HEERLEN Bewoners van de Middenlimburgse plaatsen Echt en Linne lijden onder tienduizenden rupsen, die na de bomen langs vijf kilometer van de rijksweg te hebben kaalgevreten, de woningen binnen dringen. De haartjes van de diertjes de bastaard satijnrups die over al, tot zelfs in de bedden achterblij ven, veroorzaken een ondraaglijke jeuk. Ondanks de warmte houden de in woners van Echt en Linnen deuren en ramen gesloten. Moeders kloppen om het half uur de dekentjes uit van wiegen en ledikantjes van de baby's. De rupsen, die de eikebomen langs de weg een winters aanzien hebben gegeven, verplaatsen zich naar de boomgaarden. Volgens Rijkswater staat hebben de fruittelers de plaag veroorzaakt, omdat ze een bepaalde soort wesp de natuurlijke vijand van deze rups met insecticiden hebben uitgeroeid. Rijkswaterstaat kan op het ogenblik niets tegen de rupsen uitrichten, omdat een spuit- middel eerst moet worden uitgepro beerd. een onzer verslaggevers BERGEN Wie wil zien de gevolgen kunnen zijn met zijn auto vanaf een rook plotseling de auto- oprijdt, kan deze week met 18 mei) terecht in aan de Arnhemse Boven- Driebergen. erkeersdienst van de riiksDoli- er op een speciaal daar- angelegd 100 meter lang stuk dagelijks vier auto's voor - t rijden: een aansprekende atie van hoe de automobilist niet de weg gebruiken moet. ktakelstuk maakt deel uit tentoonstelling Alex 71 (de co- am van de surveillancewa- de rijkspolitie), waarop het de scala van taken van wegpolitie wordt gedemon- Dit in het kader van een in- ale 5-daagse studieweek is de laatste dag) in het tieoord Kerk en Wereld tij- Ike politiefunktionarissen uit zich voor het eerst geza- buigen over de verkeerspro- de snelwegen. de conferentie nog niet is verwachten insiders dat er Van een verslaggever UTRECHT De Ziekenfondsraad heeft in de kwestie van dc pil te genstrijdige beslissingen genomen. Eerst werd met 15 tegen 14 stemmen beslist dat geen uitbreiding wordt ge geven aan de verstrekking van de pil voor ziekenfondsrekening. Met eenzelfde stemmenverhouding werd de gedachte verworpen om de ver strekking voor ziekenfondsrekening uit te breiden met enkele welom schreven medische indicaties. Maar daarna nam dc raad wèl dc beslis sing (met 17 tegen 12 stemmen) dat een uitbreiding aan de huidige ver strekking moet worden gegeven. Het besluit om de pil met in het ziekenfondspakket op te nemen bete kent dat de raad het meerderheiJs- advies van een commissie van me- vandaag een flink pakket voorstellen zal worden samengesteld, die in de diverse 'landen als adviezen kunnen dienen voor de respectieve overheden om te komen tot een meer uniforme wegbeveiliging in internationaal ver band. Wat de tentoonstelling betreft: be halve de demonstratie van een spec taculaire botsing, krijgt het publiek ook een royaalkijkje in de keuken van de verkeerspolitie. In een bios coop worden voorlichtingsfilms ver toond over juist weggebruik, men krijgt een overzicht van alle dienst verlenende taken van de politie, men ziet hoe de diverse diensten communiceren en het is' maar een greep er wordt getoond hoe de po litie het zwaar vervoer controleert. De opbrengst van de entreegelden wordt aan het Rode Kruis beschik baar gesteld voor de aankoop van een ambulancewagen. dische deskundigen naast zich heeft neergelegd. Deze commissie had de vraag be studeerd, of de pil voor ziekenfonds rekening zou moeten worden ver strekt in die gevallen, waarin een zwangerschap abnormale, lichame lijke of geestelijke risico's met zich mee zou kunnen brengen. De commis sie kwam tot de conclusie, dat het uiterst moeilijk is, een bruikbare lijst samen te stellen van alle denkbare medische ongewenste zwangerschap pen. De enige redelijke oplossing was volgens de commissie dan ook een onbeperkte verstrekking van anti conceptiva voor ziekenfondsrekening. In een aanvullend rapport stelde de commissie, dat met het opnemen van de anticonceptieve middelen in hel ziekenfondspakket de anticonceptie officieel zou worden erkend als een onderdeel van de geneeskunde en dat daardoor ook het vertrouwen in deze middelen zou worden versterkt, ter wijl een juiste toepassing ervan zou worden bevorderd. Het rapport van de commissie van deskundigen werd voorgelegd aan een beleidscommissie van de ziekenfonds raad die zich met een kleine meer derheid uitsprak voor uitbreiding van de verstrekking van orale anti conceptiva. De vraag of er 'een on beperkte verstrekking zou moeten ko men beantwoordden vijf leden van de commissie positief, drie waren er te gen en drie onthielden zich van stem ming. Nu de ziekenfondsraad zich heeft uitgesproken tegen de pil in het ziekenfondspakket, zal de voorberei dingscommissie zich beraden over een nieuw voorstel aan de raad, op basis van de tegenstrijdige beslissin gen. Een en ander betekent dat de pil kwestie opnieuw op de lange baan is geschoven. WASHINGTON (Reuter, UPI) Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden is gisteren zeer verrassend ak koord gegaan met het verstrekken van overheidsgeld voor het Ameri kaanse supersonische vliegtuig SST Super Sonic Transport). Twee maan den geleden had het Congres besloten geen geld meer voor het peperdure project beschikbaar te stellen. Het amendement werd met 201 tegen 195 stemmen aangenomen. Het voorziet in het verstrekken van 85,3 miljoen dol lar voor voortzetting van de ontwik keling van het vliegtuig tot 30 juni. Het amendement, dat ook wordt gesteund door de regering-Nixon gaat nu naar de Senaat, waar opnieuw krachtige tegenstand wordt venvacht. Van een correspondent HARDERWIJK Van de in totaal zes miljoen Nederlanders, die in 1969 met vakantie gingen, hebben 450.000 of 7'/i procent gebruik gemaakt van de toerwagen. Kostenverslindende verkeerscongesties, speciaal in vakan tieperiodes, zouden eenvoudig niet optreden, indien de vakantiegangers per auto allemaal per toerwagen zou den worden vervoerd, hetgeen de ge meenschap een duidelijk voordeel zou opleveren. De vice-voorzitter van de Kon, Ned. Vereniging van transportonder nemingen. mr. H. A. Hoed, tevens voorzitter van de afdeling toerwagens van dezelfde organisatie, zei dit giste ren in het recreatiepark Flevohof, eindbestemming van de Toerwagen- dag van de KNVTO. BUENOS AIRES (AP, Reuter) De Argentijnse president Alejandro Lanusse heeft de arrestatie gelast van een generaal buiten dienst en een aantal officieren van lagere rang, die tegen de regering zouden hebben sa mengezworen, zo is in Buenos Aires bekend gemaakt. Als belangrijkste figuur in het komplot tegen de regering werd ge noemd de generaal B. D. Eduardo Rafael Labanca. De autoriteiten zou den dinsdagavond een opsporingsactie naar Labanca hebben georganiseerd. DEN HAAG In Nederland heeft geen onderzoek plaats dat erop is ge richt biologische of chemische wapens te ontwikkelen. De Nederlandse krijgsmacht beschikt niet over deze wapens en heeft ook geen plannen deze wapens aan te schaffen. Dit heeft minister Den Toom (de fensie) geantwoord op schriftelijke vragen aan het Tweede-Kamerlid De Rijk (PvdA). LONDEN (AP) De Britse premier, Edward Heath, heeft een onderzoek aangekondigd naar aanleiding van de klacht, dat bedrijfs leven en buitenlandse ambassades vertrouwelijke gegevens opkoch ten die afkomstig waren uit de archieven van de Britse regering. Dit was gemeld door het blad The Guardian. Het ging hier, aldus deze krant, om gegevens over belastingen, bankzaken, maatschappelijke zorg en dergelijke stukken die onder meer regelmatig hun weg vonden naar on der meer particuliere opkopers. De gegevens, die in verkeerde han den kwamen waren afkomstig uit het ministerie van handel en industrie, dat van transport, van het bureau waar de buitenlanders worden gere gistreerd, het bureau dat alle docu menten over begane misdaden onder zich heeft en het ministerie van bin nenlandse zaken, dat onder meer be last is met de binnenlandse veilig heid Heath vond het bericht in de krant buitengewoon ernstig. Volgens The Guardian hadden buitenstaanders veel inlichtingen te pakken kunnen krijgen via de telefoon, waarbij de aanvragers dan oplichters waren, ambtenaren of gepensioneerde amb tenaren die zich voordeden als men sen die nog in dienst waren en met de bedoelde stukken te maken had den. Het kwam voor, aldus de krant, dat bekwame ambtenaren weieens voor zij met pensioen gingen in dienst tra den van inlichtingenbureaus, en an deren gingen weer zelf zaken doen door gegevens te verzamelen en die te verkopen. In het bericht werd ook melding gemaakt van een bedrijf, dat industriële spionage verrichtte en de inlichtingen die het te pakken kreeg doorstuurde aan ambassades en on dernemingen. Het was niet moeilijk tot in de mi nisteries doorte dringen, aldus de krant, maar waar dit niet zomaar ging waren die van financiën en van defensie. De premier zei dat aan de hand van het artikel een groot onder zoek zal worden ingesteld en dat alle veiligheidsregels ten aanzien van per soonlijke en zakelijke Inlichtingen zouden worden veranderd als bleek dat zij geschonden waren. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De brand weerploeg van personeelsleden van het Deltaziekenhuis is de beste van alle brandweerpoegen die in het kader van de bedrijfs zelfbescherming bij de diverse Rotterdamse gemeentelijke be drijven bestaan. Dat is woens dag bewezen tijdens wedstrijden waaraan acht ploegen deelna men. Ze worden ieder jaar ge houden, zoals de voorzitter van de commissie bedrijfsbescher- ming, ir. Klok meedeelde, om de mensen in beweging en enthou siast te houden. ROTTERDAM, 12 mei In een discussiebijeenkomst op 25 mei in de Doelen in Rotterdam wil de Neder landse vereniging van kapiteins grote vaart (opgericht 1943) bouwstenen aandragen voor de oprichting van een Nederlands nautisch instituut. De vereniging heeft daartoe ook een comité ingesteld, dat een werkstuk moet produceren, waarmee het toe komstige kabinet een begin tot op richting van zo'n instituut zou kun nen maken. Er ligt overigens bij de minister al pen aantal voorstellen ter tafel. De bijeenkomst, waarin het doel en het nut van een nautisch instituut ter d'srussie worden gesteld, dient tot stimulering van de uitwerking van de voorstellen. „Het is van het grootste belang dat de ministers weten dat in brede kring een Nederlands nautisch instituut als urgent wordt beschouwd voor ont wikkeling van nautische kennis en wettenschappen", meent het comité dat de oprichting wil bevorderen. Kapitein A. Wepster (Holland Amerika Lijn), ir. J. van Dixhoorn (afdeling havenmonden van rijkswa terstaat) en prof. ir. W. Vinke (tech nische hogeschool Delft) zullen, inlei dingen houden. Een forum treedt daarna in debat met de toehoorders. Uitslaande brand in het pand van de firma Vos aan de Doelen straat, één van de vijf branden die een pyromaan vannacht in de Alkmaarse binnenstad heeft ge sticht. Ditmaal was het terrein van het produktiebedrijf van de drinkwater leiding op de Berenplaat het strijdto neel tussen de ploegen. De opgave was gecompliceerder dan voorgaande jaren. Menige ploeg heeft het geheel niet overzien, hetgeen punten kostte. Het ging om een aanrijding tussen twee auto's. In een van de wagens zat een slachtoffer. Uitstromende benzine raakte in brand, er lagen dichtbij en kele gascylinders en er stonden enke le vaten met olie. Een legertje be roepsbrandweerlieden fungeerde als juryleden. Er werd gelet op de bevelvoering, op het al of niet verkennen, op het hulpverlenen aan het slachtoffer en enkele tientallen andere punten. Ui teraard telde de tijd ook zwaar. Kritiek van de jury was in het al gemeen dat de brandweerlieden vaak geen handblussers meenamen in af wachting van enkele stralen water, dat het verkennen van de situatie achterwege bleef, dat de redding van het s lachtoffer niet helemaal goed was. Zelfs was er een ploeg die de gasflessen over het hoofd had gezien, en een andere die het slachtoffer wel redde uit het wrak maar hem in een plas benzine neervleide. In de hele kring Zuid-Holland C van dc BB zijn ongeveer 1500 bedrij ven die een eigen bedrijfszelfbescher ming hebben. Deze bedrijven hebben samen 150.000 personeelsleden waar van er 20.000 in de bedrijfszelfbe scherming zijn georganiseerd. De opleiding gebeurt door de be drijven zelf of door brandweerspecia- Rook en vuur domineerden gis teren tjjdens de brandweerwedstryden op de Berenplaat. De BWL-ploeg in actie op de foto. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Eerste hulp bij ontslag" heet de organisatie die de Kritiese Leraren hebben opgericht om hulp te bieden aan leraren en leerlingen die op een of andere ma nier tegen hun zin van school moeten verdwijnen. Dat kan zijn door het niet verlengen van een tijdelijke be noeming, ontslag of dreiging met ont slag, ontzegging van de toegang tot school of op andere wijze. De kritiese leraren menen dat er heel wat leraren en leerlingen van school verdwijnen omdat ze bijvoor beeld te lang haar hebben of „niet de juiste instelling" bezitten. Vandaar de steun (moreel en financieël) die zij in de vorm van de E.H.B.O. willen ge ven. listen. Die opleiding is gelijk aan die van de brandweercorpsen. iHet is zelfs mogelijk brandweerdiploma's te ha len. Naast de brandweerploegen zijn er in die onder de BZB vallende be drijven (zowel particulier als over heid) ook EHBO-ploegen, reddings dienst en gewondentransportploeg. De ploeg van het Deltaziekenhuis won woensdag, op de voet gevolgd door de ROTEB en als derde de ploeg van de drinkwaterleiding op de Be renplaat, de gastheren dus. Delta-zie- kenhuis kreeg de wisselbeker (ook in 1969) in zijn bezit. De ploegleden ont vingen ieder een beker. Ook de be- velvoerdersprijs ging naar het Delta- ziekenhuis. ALKMAAR Een tot op heden onbekend gebleven man heeft Alkmaar vannacht ruim vier uur lang in rep en roer ge bracht. De pyromaan stichtte tot vijf maal toe brand in panden in de binnenstad die lagen binnen een straal van circa 500 meter. Alle branden ontstonden op korte afstand van de plaatselijke brandweerkazerne, waardoor de vuurhaarden steeds snel be dwongen konden worden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade kon nog niet worden vastgesteld, maar loopt volgens globale schat tingen in de tienduizenden gul dens. Ondanks alle speuracties van de politie kon de brand stichter niet worden gepakt. De grootste schade werd aange richt in een kaaspakhuis van de koninklijke fabriek van verduur zaamde kaas Eyssen aan de Kanaal dijk. De derde verdieping van dit pand brandde vrijwel geheel uit. Kleinere branden werden gemeld in een papieropslagplaats van de Ver enigde Noordhollandse dagbladen aan de Geestersingel en in een leeg staand pand aan dezelfde singel. Tenslotte werden nog branden ge sticht in een timmerwerkplaats in de Doelstraat en in een supermarkt in de Breedstraat. Ongeveer honderd brandweer mannen met twee ladder- en acht bluswagens zijn bij de bestrijding van de branden ingeschakeld. Om streeks drie uur keerden de brand weerkorpsen naar hun basis terug. De Alkmaarse brandweer bleef op alles voorbereid. Volgens de brandweercommandant, de heer J. G. Doeschat, is de pyro maan erg brutaal te werk gegaan. In alle gevallen zijn de vuurhaarden niet op de begane grond aangestoken. „De man is de panden eerst binnen gedrongen, toen naar boven gegaan om vervolgens op de bovenste ver dieping zijn vernielende werkzaam heden ten uitvoer te brengen", aldus de heer Doeschat. De politie neemt aan dat de pyromaan die vannacht aan het werk was dezelfde is die in 1970 Alkmaar in een paniektoestand heeft gebracht door branden te stichten. Opmerkelijk is bovendien dat de pyromaan in Alkmaar steeds heeft toegeslagen direct nadat het volle maan is geweest. AUGSBURG (AFP) In Augsburg heerst paniek, omdat een maniak ge dreigd heeft alle 215.000 inwoners van deze Beierse stad te zullen vergifti gen, als de interkerkelijke oecume nische pinksterbijeenkomst, die daar op 4 en 5 juni gehouden wordt, niet voor 26 mei wordt afgelast. De man heeft de afgelopen dagen 35 anonieme brieven met dit dreige ment gezonden aan vooraanstaande figuren in deze stad. Bij deze brieven waren monsters van zeer giftige stof fen gesloten. De maniak wil arseni cum in het water van de waterleiding doen, als zijn eis niet wordt ingewil ligd. Er zijn strenge voorzorgsmaatre gelen in Augsburg genomen. Van de anonieme briefschrijver ontbreekt nog elk spoor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9