Kankercongres eert jarige prof. Mühlbock Kunst-Rijn stroomt (met vuil en al) over Utrechtse Julianahal Rapport over tweede Washington verzet Schiphol spoedig vrij va„ Mansfield Verpleegkundigen willen ander opleidingssysteem O 1 1 1 1. zich tegen plan Ir. Kruyf overleden Klop-Klopkomt! Opkomstoefening start niet slecht Betonbedrijf ontslaat veertig werknemers 7 DONDERDAG 13 MEI 1971 UTRECHT Door de Julianahal van de Utrechtse jaarbeursge- ouwen stroomt vanaf vandaag tot en met de volgende week don- erdag een kunstig nagemaakte rivier de Rijn. Vooral goed nage- ootst wordt de samenstelling van het Rijnwater dat steeds vuiler ipordt. De kunst-Rijn is een van de onderdelen van de manifestatie die nder het motto „leven en welzijn" acht dagen lang velen naar 'trecht zal trekken (de organisatoren, het bestuur van de Konink- jke Nederlandse jaarbeurs, rekenen op 100.000 belangstellenden). Drie thema's die direct te maken ibben met „leven en welzijn" zijn de manifestatie, die in de Juliana- I, de Margriethal en de Merwede- 1 wordt gehouden, uitgebeeld: wo- n, milieu en lichamelijk welzijn. )e jaarbeurs heeft, voor deze ma- estatie Karei Prior, die gewend is «ctakelstukken op poten te zetten, ngetrokken. Hij heeft op zijn beurt en warm weten te maken voor het jeuren. Tot die velen behoort de derlandse Sportfederatie, die in de irgriethal de grootste trimbaan, die >derland tot nu toe heeft gehad, eft laten aanleggen. Onder leiding 1 Anton Huiskes en vijf medewer- ■s kunnen bezoekers, die er zin in sben, daar doorlopend een begin ken met het laten verdwijnen van jkjes. Een grote voorraad trai- igspakken is aanwezig voor wie de ik heel serieus wil aanpakken. ïen ander aspect van lichamelijk lzijn komt op de bovenyerdieping Q de Julianahal aan deorde. De nge stichting „De spelende mens" eft daar een massaal speelterrein ericht. Bezoekers en met name wassenen (want daar mikt de ihting op) kunnen daar alle zorgen lelijk vergeten bij miniatuur- rortreinen, een schiettent, en veel lere spelen. Van de nteresseerden wordt wel verwacht zij alle waardigheid laten varen: dit deel van de manifestatie is slechts toegankelijk via een bescheiden touwladder, waarna men via een glij baan letterlijk de speelruimte bin nenglijdt. Een deur die toegang geeft tot de speelplaats, is zo geconstrueerd, dat degenen die de glijbaan denkt te ont lopen en het met de deur probeert na een paar stappen ontdekt dat hij weer buiten de speelplaats staat. (,.Een grapje dat wij ons hebben ver oorloofd", aldus de heer Prior). Iets boeiends „Onze opzet is geweest alles zo vi sueel mogelijk weer te geven. Ik ben een televisieman. Daarom is mijn uit gangspunt dicht bij huis gekozen. De mensen willen iets boeiends zien, in- plaats van dor cijfermateriaal, aldus de heer Prior. Hij is overigens niet de „uitvinder" van de manifestatie ge weest. De eer daarvan komt toe aan de heer H. Butselaar, project-mana ger van de jaarbeurs. Diens plannen dreigden echter in een slop te komen, waar Karei Prior ze in januari uit heeft gehaald. „Het was anders wel 1972 geworden voor deze manifestatie kon worden gehouden. Ons land is er nu rijp voor, hu allerwege over mi lieu- en luchtvervuiling wordt ge praat", zegt de heer Prior. zuiverd, zijn aangewezen; als je in kort bestek van foto's en maquettes ziet wat er allemaal in de Rijn wordt gedeponeerd, dan kan het niet anders of dit probleem is in je geheugen ge- grifd als je de jaarbeurshallen ver laat. Dit „schokken" van het publiek (in de goede zjn van het woord) is een van de oogmerken van de manifesta tie. „Wij Nederlanders moeten alle maal weten hoe het met die vervui ling gesteld is en wat wij eraan kun nen doen. Dat is heel veel en het begint dicht bij huis", vindt de heer Prior, daarbij wijzend op de zwemba den die steeds meer als openbaar toi let worden benut. Wonen Over een grote bailybrug wandelt de bezoeker van „Leven en welzijn" over een kunstig nagebootste Rijn. Vanaf de brug kan men zelf constateren hoe erg het met de vervuiling van de Rijn is gesteld. In het visueelmaken van het onder werp, is de organisatie beslist ge slaagd. Als je met je neus op een spoorwegwagon wordt gedrukt en daarbij te horen krijgt dat de inhoud van 2600 van deze wagons (bij elkaar 26000 ton) aan vuil water dagelijks bij Lobith ons land binnenstroomt; als je hoort dat dagelijks ruim zeven miljoen Nederlanders voor hun drinkwater op dit vuile Rijnwater, dat met steeds meer moeite wordt ge- Na alle emoties rond de Rijn kan de bezoeker weer tot rust komen in de Merwedehal, waar de afdeling wo nen wordt behandeld. Curieus zijn de hut, waarin onze voorouders in het begin van jaartelling leefden, en het huis van de toekomst (dat men wat ons betreft ook mag houden). Kwali teiten heeft de doorkijkwoning wel bv. om er een gezellig feestje in te geven. Wat velen zal aanspreken is het huis, dat voor 45000 gulden kan wor den gebouwd, een bouwprijs waar handige lieden achttien mille van af kunnen trekken, door zelf beide hém den uit de mouwen te steken. Maar ook minder gevorderde „doe het zei ver" kunnen nog altijd vele duizen den besparen door zelf aan de slag te gaan. Wie in de Jaarbeurshallen moe van het rondwandelen rustig wil zitten, kan naar een van de filmzaaltjes gaan om er te kijken naar de t.v. documentaire van Jan van Hillo „we stinken erin". ran één onzer verslaggevers IEN HAAG De Marker- rd en het gebied bij Dintel- 1 in noordwest-Brabant zijn, verwacht, voor de commds- éïalkenhagen de meest ge bikte plaatsen voor de aanleg een tweede nationale' lucht- - ren. et rapport van de commissie-Fal- hagen zal over enkele weken, na andeling in de ministerraad, offi- 1 worden gepubliceerd. Nieuwe, dusver nog niet genoemde plaat die in het rapport staan opge ld zijn het gebied ten westen van irdam en het ondiepe zeegedeelte r de kust van Goeree-Overflak- terwijl ook de zee voor de Maas de genoemd wordt, bt een aanbeveling komt de com- sie-Falkenhagen niet. Wel wordt ikend dat een tweede luchthaven n de jaren 1980-1983 gereed zou ten zijn, een paar jaar vroeger als dusver werd gezegd. Schiphol zal in 1985 vol zijn maar reeds in aldus de commissie. ïordwest-Brabant komt in aan- king als gunstige vestigingsplaats de in aanbouw zijnde verkeers- zieningen in de as Rotterdam- werpen. Overigens heeft decom- iie het belangrijkste aspect, na- ijk de geluidshinder, nog buiten ïhouwing gelaten omdat nadere ie moet volgen. De Markerwaard t geen moeilijkheden met het ge- maar hier zijn het weer de aan- fvoerwegen die zorgen geven. ïerdam ligt verkeerstechnisch stig maar een bezwaar is volgens rapport dat een vrij belangrijk lurgebied moet verdwijnen. Bouw in zee voor de Maasvlakte stuit op planologische bezwaren, terwijl bij Goeree enorm veel verkeerstechni sche voorzieningen moeten worden ge troffen. In Rome komen de openbare /voorzieningen weer op gang door. beëindiging van de staking van het gemeentepcrsoneel,: maar nu is Mi laan getroffen door een staking waar door de begraafplaatsen, musea en gemeentekantoren zijn geslotén. WASHINGTON(AP,Reuter,UPI) Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een felle aan val gedaan op het voorstel van sena tor Mike Mansfield de Amerikaanse troepensterkte in Europa te halveren. Woordvoerder Robert McCloskey •heeft -verklaard dat het ingediende amendement Mansfield „zeer ernstige en verreikende gevolgen zal hebben voor de Amerikaanse buitenlandse belangen". Van een medewerkster AMSTERDAM Aan 'het slot van de forum-discussie over „De man in de verpleging", die ter gelegenheid van de Dag der Ver pleging in het Amsterdamse Krasnapolsky werd gehouden, is een telegram verstuurd aan staatssecretaris Kruisinga van sociale zaken en volksgezond heid. In dit telegram wordt aangedron gen op een spoedige beslissing ten aanzien van de plannen voor een ex perimentele opleiding voor verpleeg sters en verplegers op middelbaar en hoger piveau, waarbij het systeem van de leerling/werkkracht zal wor den losgelaten. Via een betere, meer all-round op leiding verwacht men te kunnen ko men tot een beter omschreven „beeld" en een duidelijker taakverde ling. Door het losmaken van de studie en de uitoefening van het beroep, zal het de leerling en de werkkracht in de toekomst gemakkelijker gemaakt kunnen worden om duidelijker te functioneren in het team van het zie kenhuis. De heer Melcherts bepleitte een duidelijke onderscheiding tussen de verplegende (dat is degene, die het werk met en voor de patiënten doet) en de verpleegkundige (die aangeeft hoe en wat er gedaan moet worden, die leiding geeft en onderwijst). Beide beroepen dienen duidelijk onder- Ongeveer 2000 betogers zijn er in Stockholm in geslaagd te voorkomen dat een groep olmenbomen op last van de autoriteiten werd omgehakt. De politie moest na een gevecht met de betogers het veld ruimen. De demonstranten houden nu voortdurend de wacht en brengen de nacht door in en onder de olmen. Rechts op de foto staat prof. dr. O. Mühlbock, ter gelegenheid van wiens 65e verjaardag het congres is georganiseerd, links staat de Franse Nobel prijswinnaar prof. K. A. Loff. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Wanneer om de 65-ste verjaardag van een geleerde te vieren, een interna tionaal congres wordt gehouden waar zijn meest vooraanstaande collega's hun nieuwste resultaten komen bespreken, is dat een aan wijzing dat er niet zo-maar iemand met pensioen gaat. Mid delpunt van een dergelijk eer betoon is in Amsterdam prof. O. Mühlbock, hoofd van de bio logische afdeling van het Neder landse kankerinstituut. Dat pensioen is trouwens maar be trekkelijk: prof. Mühlbock gaat zijn bestuurlijke taken neerleggen, maar hij blijft zijn eigen onderzoek afma ken. Het congres in Amsterdam is ge wijd aan kankerverwekkende virus sen en de erfelijke eigenschappen van de gastheer. (Als leek ben je eerder Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Eerst nu is bekend geworden dat vorige week plotseling op 71-jarige leeftijd is overleden ir. W. H. Kruyff, oud-directeur van de KNSM, oud-voorzitter van het be stuur van de Stichting van de Arbeid. Als voorzitter van het toenmalige Centraal sociaal werkgeversverbond werd ir. Kruyff vice-voorzitter (van werkgeverskant) van de Sociaal-Eco nomische Raad en werkgeversvoorzit ter van de Stichting van de Arbeid. De heer Kruyff trad in 1963 af als voorzitter van het CSWV. Hij werd toen benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. Stel uw verjaardag nog even uit Van onze Haagse redactie DEN HAAG Om twaalf uur zijn in Utrecht gisteren 1000 expres- sebrieven gepost om verlof-personeel van de elfde pantserinfanteriebrigade op te roepen voor de mobilisatie-oefe ning Donderslag II Om half 5 meldde zich de eerste man bij de Oranjekazerne in Schaarsbergen. In het Prinses Irene- kamp te Veldhoven kwam de eerste om .zes uur aan. Nog gisteravond meldde zich 12 procent van alle opge roepen en voor half negen. Dit is 4 procent hoger dan voor de mobilisatie-oefening Donderslag I die in november 1970 werd gehouden. Het totaal van de opkomst van Don derslag I lag bfj de 100 procent. Donderslag II heeft tot doel het vijftiende pantserinfanterie-bataljon geheel onder de wapenen te doen ko men, met een reeds parate afdeling artillerie en een verkenningsesqua- dron. VENRAY Veertig werknemers van J. P. A. Nelissen, betonindustrie N.V. te Venray moeten afvloeien. De ontslagen hangen samen met een reorganisatie van het bedrijf. Nelson Martinez en Sotero Mar- quez, twee prominente Venezolaanse renners, zijn in de omgeving van Va lencia (Venezuela) om het leven geko men, toen zij tijdens een trainingsrit in botsing kwamen met een auto. De twee coureurs maakten deel uit van het nationale team voor de Paname- rikaanse spelen. Er is een nieuw Haags wondertje aan het groeien. Verborgen nog. zowel voor de toerist als voor de Hagenaars zelf. Maar met man en macht kan dat waarschijnlijk wel verholpen worden. Zelfs nu al is het de moeite waard er even te gaan kijken. Men moet daarvoor in de Hoog straat, of liever op de Paleispro menade, het smalle steegje in schieten naast Metz, de Annastraat of de Papestraat inslenteren, wat op zichzelf al een klein feestje is, want daar in die Papestraat heerst een sfeertje, dat aan een ietwat op gepoetst Parijs doet denken. Com pleet met boekenstalletjes, helaas zonder terrasjes. Een voorspel voor de verrassing. Een oranje spandoek kondigt het aan: Queens Shopcentre... En opeens' is het er, een grappig zijstraatje, een passage, met piep kleine precieuse winkeltjes, zo beeldig, dat het wel een juwelen- schrijn lijkt. De winkeltjes zijn grotendeels nog te huur en daar zit wel de kneep. Zal de middenstand zich nog wa gen aan een experiment, nu zaak na zaak het loodje legt. Juist in die Haagse binnenstad. Het is er geknipt voor allerlei ro mantische dingsigheidjes: antiek, een bloemenstalletje, sieraden, een hippe modeboutique. Ik zou er zo willen zitten en niets anders verko pen als corsages van echte bloemen, en takjes. In de hoop, dat de Haagse vrou wen die charmante gewoonte van een stukje natuur op de boezem te dragen zouden willen accepteren. Maar ik sprak ook met een paar zakenmensen en die fronsten de brauwen over zulk een vermetele gedachte. De pandjes kosten aan huur, zo werd me verteld, al een duizend gulden per maand en voor die er bij kwartjes weer uitkomen Geen corsageboutique dus. Sprookje Maar toch. wel' hopen, dat dit beeldig brokje Dén Haag tot bloei komt. Er is een heel klein pleintje in het midden met een fonteintje, bloemen en lantaarns. Als het goed wordt moet het er vol worden van slenterlieden, neu zelend langs de etalages. Er is hier een particulier initia tief uitgewerkt, dat verdient te sla gen. De gemeente mag er best, wat mij betreft, een schepje bij doen. De plantsoenendienst bijvoor beeld voor de natuur zorgen, een wegwijzer naar deze nieuwe aan winst, want wie het niet weet, vindt het nauwelijks. Een volière zou er passen,, een aquarium. Als het maar mag gaan leven, lang 'èn gelukkig... zoals aan sprookjes betaamt. geneigd van het slachtoffer te spre ken, maar in de vaktaal der biologen heet dat nu eenmaal gastheer.) Met dat thema staat meteen vast dat het ontstaan van kanker de ongeremde en dus ongezonde groei en vermenigvuldiging van lichaamscel len erg ingewikkeld is. Het wordt beïnvloedi door de erfelijke eigen schappen van de cellen, zeker ook door bepaalde lichaamsvreemde stof fen (er werd overigens wel gerookt door de kankeronderzoekers), en in sommige gevallen door virussen. Mis schien wel in alle gevallen, maar dat is nog lang niet duidelijk.. Met name voor de verschillende vormen van kanker bij de mens is dat nog maar in ejan paar gevallen aannemelijk-ge maakt. Maar bij verschillende dieren zijn kankerverwekkende (oncogene, in de vaktaal) virussen bekend, en daar wordt druk onderzoek aan gepleegd. Hoe die virussen hun „werk" doen is een boeiende vraag, omdat kanker nu eenmaal geen infectieziekte is zoals de ook door een virus veroorzaakte verkoudheid. ONDERDUIKER De verklaring die op het ogenblik het meest in de belangstelling staat, is dat een oncogeen virus kans ziet om, na binnendringen in zijn gast heercel, onder te duiken cn een hele tijd niets van zich te laten horen. Het erfelijke materiaal van de cel, die verder' volkomen gezond blijft. Zo'n gezonde cel kan zich normaal delen en geeft daarbij niet alleen zijn eigen erfelijke eigenschappen, maar ook die van het virus, aan zijn nako melingen over. Dat kan zo tijden doorgaan, totdat ineens het virus weer aktief wordt. Dat kan gebeuren door uitwendige oorzaken: een „kankerverwekkende" stof, straling. Dan wordt de ogen schijnlijk gezonde cel ineens een kan kercel. begint het ongeremde groei proces. en ontstaat een gezwel. Die verklaring is vorig jaar actueel geworden toen de Amerikaanse on derzoeker Temln aantoonde hoe een virus precies in het erfelijke mate riaal van de gastheercel kan „onder duiken". Dat wil zeker niet zeggen, dat de theorie bewezen is. en Temin gaf gisteren in Amsterdam spontaan toe dat er nog allerlei bedenkingen zijn. VIRUSTHEORIE Eerder had de Franse Nobelprijs winnaar prof. A. Lwoff een historisch overzicht van de virustheorie gege ven. Zelf had hij daar vrij veel mee te maken, want die Nobelprijs kreeg hij voor het bewijs dat een heel an der soort virussen dezelfde onder- duik-tactiek in bacteriën toepassen. Hij opperde toen meteen de mogelijk heid dat een dergelijk mechanisme bij het ontstaan van kanker een be langrijke rol kon spelen. Maar bewijzen daarvoor moesten nog moeizaam verzameld worden. Zo toonde de Nederlander dr. P. Bent velzen, een leerling van Mühlbock, vorig jaar aan dat het borstkankervi- rus van de muis bij de voortplanting wordt overgedragen in nauwe samen hang met een bepaald chromosoom uit het erfelijk materiaal. Zo toonde de Engelsman dr. R. Weiss onomsto telijk aan dat een ondergedoken kan kervirus bij de kip wordt geactiveerd door „kankerverwekkende stoffen". LEUKOSE De nauwe samenhang tussen virus en erfelijke eigenschappen betekent ook dat erfelijke factoren de gevoe ligheid voor kanker kunnen beïnvloe den. Dat ligt vaak erg ingewikkeld, maar de Britse dr. L. N. Payne heeft het voor leukose bij de kip helemaal kunnen uitzoeken. Dat heeft directe praktische bete kenis, vertelde hij gisteren. Op grond van zijn resultaten is een fokbedrijf nu een kip aan het „maken" die deze ziekte niet krijgt. Van de nu gebrui kelijke kippen overlijdt 20 procent aan leukose voor het bereiken van de slachtrijpe leeftijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7