Krimpenerwaard bang voor millieubederving in hloei Eis blijft: drie jaar gemaakt voor Hagenaar B. 603de Staatsloterij Felle protesten tegen vuilstorting Molenaars leren molens weer draaien Roofoverval in Delfgauw Boerenwagen met de hand Wees een heer in 't vaar-verkeer vonnissen voor Meer verkeersmisdrijven Geen problemen met levering Renaults Kruisinga naar „De Viersprong" Meer vrijheid voor win keliers in de recreatie Peijs breekt enkel 12 mei 1971 eerste klasse Prijzen van 10.— 50,— 50,— 100,— 100,— 200,— 400,— 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: •zijn gevallen op nummers eindigende op: Zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,— is gevallen op het nummer: f 2.000,is gevallen op het nummer: f 2.000,Is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer: f 25.000,— is gevallen op het nummer: De extra prijs van f 50.000,is gevallen in de serie R op het nummer: en de troostprijs van f 1.000,op nummer: van elk van de andere series. 019966* 015118 098418 042455 060344 086730 054698 020433 020433 Let wel: op nr 019966 is tevens een prijs van f 10,gevallen. DONDERDAG 13 MEI 1971 'ant de heer Zwamborn van de ie molen 72 jaar de nestor de Betuwse molenaars, heeft de fn Van Steenis en Buis uit Gel- halscn, P. van Malsen uit Hel- P en Timmer uit Haaftcn in oplei- I- dere zaterdagochtend gaan deze mensen bij de heer Zwamborn lunst afkijken in theorie en prak- over alles wat een molenaar te weten om zijn vak naar be- tn te kunnen uitvoeren, et een molenaars-brevet gewa- 1(j d gaan zij straks hun eigen mo- weer in bedrijf stellen en niet zij, maar ook de bewoners van an streken rond deze molens en de isei isten, die ze straks in bedrijf zul len, zijn nu vol verwachting. is voor het molenaarsvak een e mate van kennis van zaken no- Aanslaan van zeilen, omkruien inD» de windstand, smeren van de lle| 11 en lagers en verder onderhoud, moet allemaal goed worden ge- d. Vroeger ging dat vak van va- op zoon over. Maar molenaars I zeldzaam geworden. DEN HAAG De advocaat- generaal bij het gerechtshof heeft woensdagmiddag bevesti ging geëist van het vonnis van de rechtbank in Den Haag, waar bij de 28-jarige Hagenaar Jaap B. wegens het medeplegen van een gewapende roofoverval op de kantoorhoudster van de PTT in Delfgauw veroordeeld is tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorlopige hechtenis. De man ontkent ook maar iets met de overval te maken te hebben ge had. De 26-jarige H. J. van der K. uit Den Haag, die zijn aandeel in de overval bekend heeft en daarvoor door de rechtbank in Den Haag tot een gevangenisstraf van een jaar en negen maanden is veroordeeld, blijft er echter bij dat Jaap B. de overval samen met hem heeft beraamd en ge pleegd. De overval vond plaats op een post agentschap in Delfgauw, op 1 okto ber. De buit 'bedroeg bijna 5.000. Van der K. was gemaskerd met een nylonkous en had een revolver bij zich en volgens hem zou Jaap B. de gene zijn geweest die bij de overval een apemasker droeg. De 68-jarige kantoorhoudster en een PTT-monteur werden in het postagentschap be dreigd en opgesloten. Een politieagent en een scholier meenden B. te her kennen als de man die zij bij Delft in de door Van der K. bestuurde auto hadden zien zitten. Vissen Jaap B. zei de middag van de over val wel met een auto in Pijnacker te zijn geweest, „maar alleen om er te vissen". Hij was het sleuteltje van zijn auto kwijt geraakt en was liftend naar Den Haag terug gegaan, aldus zijn lezing. Met een hengel was hij die middag, in Den Haag gezien, ver klaarden twee getuigen a décharge. Een van hen zou woensdag echter pas naar het gerechtshof zijn gekomen, nadat hem te verstaan was gegeven dat zijn winkel anders ernstig gevaar zou lopen, onthulde advocaat-gene raal mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst ter zitting. De advocaat-generaal stelde dat ei geen enkele aanwijzing bestaat dat een ander dan Jaap B. de tweede da der is geweest. De verklaringen van Van der K. en de herkenningen door de polltie-agent en de scholier maken z.i. niet onmogelijk dat B een uur na de overval in Den Haag kan zijn ge zien met een hengel. „Het wordt hoog tijd dat het openbaar ministerie een dam opwerpt tegen het plegen van roofovervallen. Een straf van drie jaar vind ig voor deze zaken het mi nimum", aldus de advocaat-generaal. Het hof zal op woensdag 26 mei ar rest wijzen. Van een verslaggever MIDDELBURG De groepscom mandant van de rijkspolitie te water, adjudant J. Bout, heeft watersporters en sportvissers, die van plan zijn deze zomer de Zeeuwse wateren te komen opzoeken opgeroepen om zich toch vooral als heer in het vaarverkeer te gedragen. Vooral de drukbevaren Wester- schelde heeft volgens hem in het ver leden nogal wat problemen opgele verd. Op deze rivier geldt namelijk als enig vaarwater in Nederland het sterk verouderde binnenaanvarings- reglement uit 1926, waarin nog staat dat pleziervaartuigen en jachten voorrang hebben op zeeboten. Dit punt achtte de heer Bout volstrekt onaanvaardbaar. Door het uitgeven van een folder „Veilig i varen in Zeeland", waarin richtlijnen staan voor de watersport en de sportvisserij, wil de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland, de watersporters wijzen op hun verant woordelijkheden. MEERKERK De heer van Peet, een beroemd wagenbouwer, heeft weer een kunststuk afgele verd. Hij heeft een fraaie Hol landse boerenwagen met de hand gemaakt. „Het is zeker wel vijftien jaar geleden, dat ik een boerenwagen heb gemaakt. Maar een jaar ge leden kwam er een Amsterdam mer bij mij binnen, die een Hol landse boerenwagen bestelde. Hij wil de wagen gebruiken om er in optochten door Amsterdam mee te rijden". Honderden uren heeft de heer van Peet aan de wagen besteed. Het resultaat mag dan ook ge zien worden: het is een pronk stuk met alles d'r op en d'r an. De liefhebbers kunnen hun hart ophalen aan deze wagen. Vol trots toont de (heer van Peet zijn werkstuk. Van een verslaggever DEN HAAG Het aantal onher roepelijke veroordelingen wegens verkeersmisdrijven bedroeg in 1970 driehonderd méér dan in 1969: het was gestegen tot ongeveer veertien duizend. Dit is gebleken uit voorlopi ge tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wegens bet onder drankinvloed besturen van een motorrijtuig werden 5.250 veroordelingen onherroepelijk) tegen 4800 in 1969 (een stijging van negen procent). Voor doorrijden na een ongeluk liep het aantal op tot ruim 4100 (stijging van elf procent). De aparte jeugdafdeling, die sinds oktober 1970 werkt, is bestemd voor jongeren van 13 tot 19 jaar. HALSTEREN De demissionaire staatssecretarus van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Krui- singa zal op donderdag 3 juni de jeugdafdelkig van het psychother apeutisch centrum „De Viersprong" in Halsteren officieel openen. „De Viersprong" heeft vanaf 1957 patiënten uit het gehele land in be handeling. volwassen mannen en vrouwen, maar ook jongeren beneden 21 jaar. AMSTERDAM De eerste drie vier weken zullen zich geen moeilijk heden voordoen met de levering van Renault-auto's en -onderdelen. Dit heeft Renault-Nederland meegedeeld naar aanleiding van de reeds twee weken durende staking bij Renault- Frankrijk. Het is echter wel mogelijk dat auto's, die momenteel worden besteld, niet helemaal te leveren zijn in de gewenste uitvoering. De agenten in Nederland hebben echter, toen men van de komende staking lucht kreeg, vrij grote buffervoorraden aangelegd. chemicus uit Berkenwoude. Hij acht het een onzuivere situatie dat de ge meente als direct belanghebbende bij eep vlotte afwikkeling van zaken te vens het dagelijks toezicht bij het storten zal houden. „Belangen en bevoegdheden dienen gescheiden te worden", aldus de heer WieseDhaan die in twijfel trok of de Heidemij als buitenstaander bereid is de controle uit te oefenen, zoals voor gesteld door B. en W. omdat de aard van het vuil niet te achterhalen is wanneer het reeds met aarde is be dekt. Dat er gevaarlijke stoffen tussen het puin zitten, staat volgens drs. Wiesenhaan als een paal boven wa ter. Zelfs de heer Wijnstekers, direc teur van het containerbedrijf, heeft het op een discussiebijeenkomst eind vorig jaar in Lekkerkerk belegd door de werkgroep Schone Krimpener waard, toegegeven dat 1 procent van het gestorte materiaal uit gevaarlijke stoffen bestaat. „De Viersprong" heeft voorts een polikliniek, waar een groot aantal personenui t de regio wordt behan deld. Door de bijzondere aard van de groepsbehandeling en de structuur van het therapeutische milieu heeft „De Viersprong" voor alle werkers op dit gebied een eigen karakter, dat in de nieue jeugdafdeling een specifieke vorm heeft gekregen. NIJMEGEN (ANP) Miel Peijs de laatste verdediger en aanvoerder van NEC. is dit seizoen uitgescha keld. Tijdens een trainingspartij cje heeft Peijs dinsdagavond zijn rechter- enkel gebroken. Het herstel zal ongeveer zes we ken vergen, zodat NEC het dit sei zoen verder zonder Peijs zal moeten stellen. De Haarlem-speler Renee van Brce- voort die afgelopen zondag in het duel tegen Holland Sport na een kopbal ongelukkig terecht kwam, blijkt een gebroken pols te heuben opgelopen. Van Breevoort is vooi de rest van het seizoen nu uitgeschakeld. De vier molens, die bin- nkort met goed opgeleide be nt ianning weer gaan draaien: uan oven naar onder: Heilouw, aaften. korenmolen Geldermal- en watermolen Geldermalsen. jjj ELDERMALSEX De natermo- Heilouw. de korenmolen Haatten, korenmolen Geldermalsen en de l-kantige watermolen van Gelder- ;h len, die, als zovele andere molens, ftaan. zullen binnenkort weer leven krijgen. STOLWIJK Een flink aantal inwoners van gemeenten in de Krimpenerwaard blijft gekant tegen het volstorten van poldersloten met afval als bouwrijpmaking voor uitbreidingsplannen. Na Lek kerkerk, waar begin dit jaar tal van bezwaren met name door dé- werkgroep „Schone Krimpenerwaard" tegen het vuilstorten naar voren werden gebracht, werd woensdagmorgen in Stolwijks raads zaal een hoorzitting gehouden ingevolge de hinderwetprocedure. lengte, hetgeen volgens de heer Elzin- ga alleen mogelijk is indien het op- kwellende grondwater constant wordt weggepompt. „En waar blijft dat ver ontreinigde water?" aldus de heer El- zinga, die voorts enkele bezwaren van bouwtechnische aard tegen het vuil storten aanvoerde Het probleem van het toezicht op de naleving door Wijnstekers van de contractuele bepalingen werd aan de orde gesteld door drs. H. Wiesenhaan. LICHTZINNIG Bezwaren van milieuhygiënische aard werden ook naar voren gebracht door de heer D. Strelitsky. Hij stelde dat het gemeentebestuur lichtzinnig over de problemen rond het vuilstor ten is heengewandeld en trof enkele juridische aanvechtbare voorwaarden aan in het contract met het Rotter damse containerbedrijf Wijnstekers NV, die evenals in Lekkerkerk het vuilstorten in Stolwijk voor zijn re kening neemt. Het contact stelt o.m. dat per dag „gemiddeld maximaal vier auto vrachten" mogen worden aangevoerd. „Indien het aantal dagen dat zal wor den gestort niet wordt vermeld", al dus de heer Strelitsky, „is er van een grote onzorgvuldigheid sprake. Bo vendien is de omschrijving van het te storten materiaal met „Bouwafval en afval van bouwwerken" voor velerlei uitleg vatbaar." „Dat is geblekgn toen op de par keerplaats die thans door Wijnstekers is aangelegd, tussen het gestorte puin verpakkingsmateriaal van mono- chloorazijnzuur is aangetroffen. Ove- gens heeft Wijnstekers volgens mijn informatie geen vergunning van de inspecteur van de provinciale gezond heidsdienst in Zuid-Holland om huis- ei} fabrieksvuil te storten." De heer Strelitsky waarschuwde bovendien tegen het storten van ge meentelijk vuil in het uitbreidings plan omdat daar zeer gevaarlijke stoffen tussen kunnen zitten. Op de Stolwijkse vuilnisbelt is sublimaat aangetroffen, een chemische stof waarvan één gram reeds dodelijk is voor de mens. WATER Architect D. Elzinga uit Berken woude wees op de onmogelijkheid te voorkomen dat oppervlaktewater in aanraking komt met het vuil. In het contract is sprake van het droogzet- ten van secties van dertig meter P)E BETUWE bloeit weer! Schoner en mooier dan ooit tevoren. Dank zij het fraaie, zonnige weer van de laatste weken to nen de bloesems zich in een smetteloze, witte pracht. Dage\jks komen honderden belangstellenden de bloeiende boomgaarden in de Betuwe bekijken. Het is dan ook de moeite waard. Bijgaande foto's tonen een sprookjesachtig beeld van de Betuwe. En wie nog wil genieten van dit stukje ongerepte natuurschoon, moet er vlug bij zijn, want de bloei van de bloesems duurt maar kort. Zes van de tien bezwaarden die hun argumenten tegen de vuilstort in het het Stolwijkse uitbreidingsplan Dorp-oost reeds schriftelijk hebben ingediend, lichtten die mondeling toe tegenover de hoorcommissie die werd voorgezeten door burgemeester L. Cnossen. Eveneens grenzend aan het uitbrei dingsplan ligt het zwembad. De huis arts dr. C. W. A. v.d. Dool sprak na mens het zwembadbestuur zijn be vreemding uit over het feit, dat het storten hangende de uitslag van de hinderwetproeedure, reeds plaats vindt. Hij voorspelde „grote narigheden" indien onafgedekt vuil bij oostenwind in het zwembad terecht zou komen, hetgeen niet alleen esthetisch maar ook bacteriologisch uiteraard nare ge- volgen kan hebben. Het zwembadbe stuur dringt daarom aan op een deug delijke omheining rond de stortplaats cm het meevoeren van vuil met de wind te voorkomen. HOEK VAN HOLLAND De win- kelieres aan de VVierstraat, die zorgen voor de bevoorrading van de kam peerders, krijgen een grotere vrijheid voor wat betreft hun sortiment. Tot nu toe waren de te verkopen artike len voor de verschillende winkels ta melijk nauw omschreven en was er een grote beperking opgelegd. Die beperking gaf mogelijkheden tot voorkeur, waarover overigens nooit klachten zijn gekomen. Om echter zelfs de mogelijkheden uit te schake len heeft de kampeercommissie be sloten om de regels belangrijk te ver zachten. Dat wil zeggen, dat de kamp winkeliers nu in principe alles mogen verkopen, dat ook in het dorp wordt verkocht. Men hoopt door deze maat- reegl zowel kampeerderes als winke liers een dienst te bewijzen. De vrij heid geldt overigens alleen voor de normale openingsiiren. Zo mag bij voorbeeld een patateszaak 's avonds geen andere zaken verkopen dan eet waren, dus geen bier of andere dran ken. De kampeercommissie, waarin alle belangengroepen, Inclusief de wijk raad vertegenwoordigd zijn, regelde verder ook de winkelverkoop van de heer A. Vonk. Daarmee werd een kwestie uit de wereld geholpen, die bijzonder onaangenaam had kunnen worden. De heer Vonk bezet nl. op het kam peerterrein twee winkels, een siga renwinkel en een toko. Hy wilde deze bedrijven afstoten en vond ook ko pers. Aanvankelijk was er een deel van de kampeercommissie, dat niet akkoord wilde gaan met de verkoop of eeigenlijk met de nieuwe kopers, die overigens al vanaf het begin van het seizoen als bedrijfsleider de zaken runnen. BEJAARDEN De positie van de burgemeester, die zich om financiële redenen er moet een groot contingent woningwetwo ningen in het uitbreidingsplan verrij zen voor vuilstorten verklaarde, als voorzitter van de stichting Be jaardenzorg Stolwijk, kwam even in het gedrang toen namens deze stich ting, bij monde van de heer Dogte- rom, bezwaren tegen het vuilstorten werden aangevoerd. De stichting vraagt de nodige ga ranties dat hinder voor de bewoners van het bejaardentehuis „een kwetsbare bevolkingsgroep" wordt voorkomen, met name als ook 's nachts werkzaamheden op de aan het tehuis grenzende vuilstortplaats zou den worden uitgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5