Ebas Panatella De macht van de witte jas CHU-voorzitter treedt af Gezondheidscentrum 4 juni open Patiënten werden mishandeld... Ongewoon lang. Ongewoon goed. Vijfdaagse werkweek voor de wijkverpleegsters donderdag 13 mei 1971 gesloten Spaarbank der Gemeente Katwijk Gemeente Alphen aan den Rijn Zendingsmiddag MUITERIJ OP DE BOUNTY DE KAAG EEN BEZORGER Katwijk aan Zee Beroep archite tegen ontslag ongegrond gea Drie UVS-ers in jeugdelïtal LVB NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DONDERDAG 13 MEI KATWIJK Het gezondheidscentrum, aan de Groen van Prinstererweg (Hoornes), is bijna voor gebruik gereed. Momenteel wordt er de laatste hand aan gelegd. Het gebouw zal een belangrijke plaats innemen op het gebied van de volksgezond heid. Burgemeester A. G. Vermeulen zal op 4 juni de officiële opening verrichten. Het gezondheidscentrum kwam tot stand dank zij de gezamenlijke inspanning van de plaatse lijke kruisverenigingen: Oranje-Groene Kruis, Groene Kruis en Wit-Gele Kruis. De totale kosten van het niewwe centrum liggen rond de zes honderdduizend gulden. De Coöperatieve Raif- feisenbank te Katwijk aan Zee financiert de bouw onder garantie van de gemeente. In het gezondheidscentrum zal plaats worden geboden aan tal van medische diensten. Zo komen er consultatiebureaus in, de schooltandartsdienst wordt er in gehuisvest en er is sprake van dat er heilgymnastiek wordt gegeven. Overwogen wordt ook ruimten beschikbaar te stellen voor specia listen. Gedacht wordt daarbij aan een kinderarts, een oor-, neus- en keelarts en nog anderen. In het centrum zullen ook cursussen worden gehouden, zoals voor aanstaande moeders. Verder komt er het magazijn van de kruisverenigingen. Nieuw. Ebas Panatella.'n Hele lange. 'n Hele lekkere. Voor rokers met durf èn goede smaak. Gemaakt van de beste tabakken, zoals lichte Sumatra. En toch heel gewoon bij uw sigarenman te koop. Voor drie gulden de tien. (ware grootte) KATWIJK VALKENBURG In de zaal bij de Gereformeerde Kerk in de Rijnstraat werd de jaarvergadering gehouden van oe afdeling Katwijk/ Valkenburg van de Christelijke Wijk verpleging, het Oranje-Groene Kruis. In de samenstelling van het bestuur is veel verandering gekomen. Door het steeds stijgende aantal leden heeft het bestuur bij de inspectie Volksgezondheid een aanvraag inge diend tot het aanstellen van een vijf de wijkverpleegster. Na inwilliging van dit verzoek werd als wijkver pleegster zuster Verbaan aangesteld. In de vacature zuster Uyl kwam zus ter Van Wijk. Voor de vijf dames is nu een vijfdaagse werkweek inge steld. De verpleegsters brachten 9395 be zoeken aan 207 patiënten; 110 bezoe ken in verband met tb-bestrijding aan 24 patiënten; 182 bezoeken aan bejaarden; 55 bezoeken aan 15 reu ma-patiënten; 160 bezoeken in ver band met geestelijke en algemene gezondheid, aan 29 patiënten; 1372 zuigelingenbezoeken en 1594 kleu ters; in totaal 12868 huisbezoeken- Het aantal baby's en kleuters, die zorg nodig hadden bedroeg 1325. Het consultatiebureau voor zuigelingen aan de Voorstraat hield 46 zittingen met 377 consulten; het aantal zittin gen van het kleuterbureau aan de Voorstraat bedroeg 27 met 360 con sulten. In de Pniëlkerk werden 74 zittingen gehouden met 1028 consul ten. In Katwijk aan den Rijn 51 zit tingen met 383 consulten en voor kleuters 30 zittingen met 247 consul ten. De diëtiste, mevrouw Den Haan- Sanders, gaf 1909 consulten aan 129 mannen en 1780 vrouwen. Het aantal leden bedroeg 1800, van wie 267 in Valkenburg. Binnenkort wordt het wijkgebouw van de stichting „Ge zondheidscentrum" aan de Groen van Prinstererweg geopend. In verband met een excursie zijn onze kantoren op Stichting Prlneestraat 26 Rijnstraat 36 W. de ZwUgerlaan 59. De Burgemeester van Alphen aan den Rijn maakt bekend dat VISAKTEN en BIJDRAGEBEWIJZEN geldig voor het seizoen 1 juni 1971 tot en met 31 mei 1972 met ingang van maandag 17 mei 1971 aan he4 politiebureau verkrijgbaar zullen zijn, uitsluitend van: maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 12.30 uur en van 14.00 uur tot 17.00 uur, bovendien op vrijdagavond van 17.30 uur tot 22.00 uur en 's zaterdags van 9.00 uur tot 12.00 uur. Buiten deze uren kunnen genoem de bescheiden worden verkregen door inwoners van: Aarlanderveen. in het Dorpshuis, uitsluitend op woensdag 19 mei 1971 van 19.00 uur tot 21.00 uur; Zwammerdam. aan de politiepost Buitendorpstraat 31. uitsluitend op 21 mei 1971 van 19.00 uur tot 21.00 uur. De kosten bedragen voor een: grote visakte f 32, kleine visakte f 10,75 bijdragebewijs f 4,— Alphen aan den Rijn, De Burgemeester voornoemd. Mr R. M. GALLAS. Zwaluwen gelijk tegen Middlesex Wanderers (0-0) LEIDEN Opnieuw zijn de offi cieuze amateurteams van Neder land en Engeland niet tot een be slissing kunnen komen. Voor nog geen tweehonderd toeschouwers speelde het Zwaluwen-elftal in een sfeerloos duel doelpuntloos gelijk tegen Middlesex Wanderes. De strijd om de „Lo Brunt Me morial Trophey" werd gisteravond op het UVS-terrein gedegradeerd tot niet veel meer dan een vriend schappelijk onderonsje, waarbij beide ploegen weigerden elkaar iets in de weg te leggen. In de eerste helft leverde dat een aanvallend Zwaluwen-elftal op, waar bij vooral zaterdags-speler Henk Kiel van Go Ahead Kampen uitgroeide tot de grote man bij de in 't blauw wit opererende Nederlanders. Ook na de hervatting was het een vrij zouteloze vertoning. De Engel sen kwamen nu aanvallender te voorschijn, wat vooral in het rech- terverdedigingsblok nogaj eens moei lijkheden opleverde. Bisschot (SDW) moest zijn snelle Engelse tegen stander Tilley verscheidene malen loslaten. Die foutjes moesten dan worden gecorrigeerd door Marijt (Noordwijk). die een uitstekende partij speelde, en Boiten van Mun tendam, die voor de geblesseerde Lacroix van KEV was ingevallen. Henk Kiel. de rossige middenvel der, verscheen driemaal voor het Engelse doel, maar doelman Mackay toonde juist op die beslissende mo menten zijn kwaliteiten. Geen vragenuurtje 11a raadsvergadering NIEUWVEEN De rondvraae in de zaal ontaardde gisteravond in een fel debat tussen mevr. Spect-Sikkens (Gemeentebelang) en de heer v. d. Hoorn (KVP) over het aanleggen van speelgelegenheid voor kinderen in de nieuwbouwwijken. De opmerking van de KVP-er dat „er prikkeldraad langs de plantsoe nen moet worden aangebracht, om dat je niet te soepel voor de jeugd moet zijn", zette bij mevr. Speet- Sikkens nogal kwaad bloed. Vóór de rondvraag had de raad het voorstel behandeld om het oor spronkelijke plan voor een eenklas- slge kleuterschool 265.000) te wij zigen in een plan voor een twee- klassige school. In het tweede lo kaal, dat de kosten met ƒ70.000. verhoogde, kan een klas van de Chr.-nationale schóól worden onder gebracht. Eén van de klassen van deze school is nu tijdelijk in de consistorie van de Geref. kerk ge huisvest. Een voorstel om na de raadsver gadering een vragenuurtje in te stellen (mevr. Speet) vond bij de raad geen weerklank. De technische dienst van Gemeentewerken gaat iets doen tegen de vervuiling van de sloten. Dit naar aanleiding van een opmerking van de heer J. Reijne- veld. Jeugdzangavond in Rijnsburg RIJNSBURG Vanavond om half 8 geven de afdelingen van het jeugd koor .Juliana" met medewerking van de blokfluitgroep De Dansfluit een uitvoering in de Maranathakerk. De algehele leiding berust bij Peter Bontje. MUSICA Zaterdag - maandag - dinsdag - 8 uur: NOVA: woensdag 3 uur: PIETJE BELL DE NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor begin juni gedeelte Buitenkaag Leuke bijverdienste voor scholier. Geen incasso. Nadere inlichtingen afd. inspectie Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37, Leiden. Telefoon 01710-31441. LEIDEN „Communicatie, chemie en maatschappij" was het motto van een congres, dat het Chemisch Dispuut Leiden vandaag hield naar aanleiding van zijn negende lustrum. Drs. H. F. W. Kleijn (T.H. Delft) sprak over „Communicatiestoor nissen tussen deskundigen en niet-deskundigen op het gebied der waterverontreiniging", de heer L. Stumpel ging in op „Reclame als communicatie medium tussen chemie en maat schappij" en de heer A. de Kool sprak over „Chemische voor lichting door pers, radio en tele visie". De heer Kleijn bracht onder meer naar voren, dat de bestrijding van de milieuverontreiniging alleen voor ons land al een kwestie is van miljarden guldens, waarbij de waterverontrei niging het meeste geld zal eisen. De enorme toeneming van de vervuiling wordt veroorzaakt door de bevol kingsgroei, een grotere verkwisting en vooral door de industrie en het gebruik van industriële produkten. Naast onderzoek naar allerlei facet ten van de milieuverontreiniging is het nodig om het overzicht van het geheel te verbeteren en aan te pas sen aan de huidige situatie. De heer Stumpel zei, dat milieuhygiëne in het besef van het Nederlandse volk binnen vijf jaar van niets is opgeklommen tot tweede in de rij der prioriteiten. Hij was van mening, dat de chemie en de reclame als zodanig niet* wezenlijk als schuldigen kunnen* worden aan gewezen. Beide zijn er om gebruikt te worden en bij goed gebruik kun nen beide zijns inziens meewerken aan de oplossing van het milieuhygiëne-probleem. In de voor dit congres samenge- stelde informatiemap wordt te: zien van de reclame de vraaj gesneden, wat „waèr" is in de me, en wordt kritiek geleverd macht van de witte jas". In de me wordt maar al te dikwlj schermd met semi-wetenschap argumenten en maar al te vaa schijnt een in witte jas gehul guur, die, gebruik makend va aan die witte jas ontleende aut< het publiek overtuigt van trouwbaarheid van een of andi dukt. Hij pleegt dan bovendiei wetenschappelijk klinkende voor deskundigen nietszeggend men In de strijd te werpen, zo gesteld. KATWIJK Zeventig inbraken. In Ooststellingwerf (Friesland) werd een man aangehouden, die geld bleek te hebben gestolen uit een bejaar dentehuis. De 24-jarige barhouder uit Haarlem bekende zeventig in braken in bejaardenpensions, ver spreid over het gehele land, te heb ben gepleegd waarbij hij een bedrag buit maakte van ongeveer zeventig duizend gulden. Hieronder bevond zich ook ongeveer f 500 van drie bewoners van bejaardenpension „Salem" uit Katwijk. De verdachte besteedde het geld voor de Inrichting van bars en hij betaalde er zijn huulshuur (ca. f 650 per maand) van. KATWIJK AAN ZEE Uitgaande van de Gereformeerde Zendingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk zal op Hemelsvaartdag een zendings middag worden gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat te Katwijk aap Zee, die om drie uur begint. Als sprekers zullen optreden de predikanten ds. C. Treure te Kat wijk aan Zee, onderwerp: -.Is deze niet de Christus", ds. Tj. de Jong te Nieuw-Lekkerland, onderwerp: „Christus' opdracht" en ds. M. B. van den Akker te Stellendam met het onderwerp: „De Godsstad zal vol worden". LEIDERDORP Provinciale goed keuring werd ontvangen voor de bouw van een gymnastielokaal bij de Willem de Zwijgerschool. NOORDWIJK De Chr. Korfbal vereniging „Fluks" in Noordwijk kan zich voorlopig niet bezig houden met het werven van nieuwe leden. Het heeft geen velden genoeg en dit gebrek aan speelruimte noopt haar het ledenbestand niet te vergroten. Men heeft weliswaar de beschikking over het middenvak van de Jhr. Ge vers-ijsbaan doch dit gebruik is voor al in het begin van de zomer beperkt, omdat het gras bijgezaaid moet wor den. Ook het leidersprobleem is ur gent geworden door het bedanken van de oudere leden. Leden van het eerste elftal geven thans leiding aan de jeugd van Fluks, maar het is no dig dat zij bij deze taak assistentie krijgen. Op de jaarvergadering is besloten de aanduiding „Christelijk" voor de naam van de vereniging te handha ven. NOORDWIJK De afdeling Noordwijk van de Chr. Hist. Unie belegde in „De Rank" een bijzondere ledenvergadering ter bespreking van het optreden van de voorzitter, de heer A. van Duyn bij gelegenheid van de laatste kamerverkiezingen. In deze vergadering gaf de heer Van Duyn een uitvoerige uiteenzet ting hoe hij er toe gekomen was te besluiten op de Pol.-Party Radicalen te stemmen en dit besluit te publi ceren. Aan het eind van zyn betoog zei hü tot de conclusie te zün gekomen, dat voortzetting van de samenwerking in het bestuur, gezien het diepgaande verschil van mening, niet mogelpk was en dat hij zyn functie van voor zitter ter beschikking zou stellen. Daarop volgde een langdurige dis cussie, waarbij bestuur en leden hun mening gaven over de handelwijze van de voorzitter. Men distancieerde zich van de beweegredenen van de Hoog eu laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 14 mei: hoog water 5-26 - 17.53; laag water 1.16 - 13.40. heer Van Duyn en laakte de wijze waarop hij zijn besluit door publi- katie had kenbaar gemaakt. Unaniem keurde de vergadering de handel wijze van de heer Van Duyn af en aanvaardde men zijn aftreden. 5 LEIDEN Voor het jeugdelïtal van de LVB. dat op 22 mei deel neemt aan het Drie Bonden Jeugd- toernooi Gouda-Haarlem-Leiden, zijn de volgende spelers uitgenodigd: Eradus, Groenendijk en Hendrikse (allen UVS), Sloos (Lugdunum), Mon- tagne (VTL), Pan en Den Hollander (beiden Quick Boys), v. d. Plas (Kat wijk), Verkuilen (Roodenburg), Spaan derman (Noordwijk). Mauter (Teylin- gen). Oude Velthuis en v. d. Voort (bei den SC Lisse), Westra (Rijnsburgse Boys) en v. d. Star (Rijpwetering). Het toernooi wordt gespeeld op het terrein van Be Fair in Waddinx- veen en begint om half drie. ALPHEN In het ziekenhuis Rijnoord is giste ren op ruime schaal ahndacht besteed aan de Dag der Verpleging. Heel toepasselijk begon deze dag met het hijsen van de „vlag der verpleging" en daar was onder anderen burgemeester Gallas ge tuige van. Directeur H. Bergsma wees in een toespraak op de betekenis van deze dag en stond stil bij de tijd, tegen het eind van de vorige eeuw, toen gieken- knechten en -melden" de vertegenwoordigers waren van een niet hooggewaardeerd vak. Meer dan eens moest zelfs een beroep worden gedaan op de Veenhuizense strafkolonie wilde men aan personeel komen. Mishandeling van patiënten en het opeten van hun voedsel waren aan de orde van de dag, zo blijkt onder meer uit een beschrij ving van het Amsterdamse Buiten Gasthuis anno 1883. Getooid met corsages bracht het personeel van Rijnoord de dag verder in een gezellige sfeer door om ten slotte een verzorgd koud. buffet alle eer aan te doen. Rijnoord-directeur H. Bergsma speldde gisteren in het kader van de Dag der Verpleging het hoofd van de verpleegsters van het Alphense ziekenhuis, zuster Lanzing, als eerste een corsage op. Vil Je RIJNSTREEK HAZERSWOUDE Een bijzondere gebeurtenis in de dierenwereld. Op dinsdag 11 mei schonk een geit van de heer W. T. Kerkvliet van de Hoge- veenseweg 12 ie Hazerswoude-dorp het leven aan vier lammeren. Moeder geit én de vier kleinen maken het, aldus de heer Kerkvliet („Die geit, da's een hobby van me"), uitstekend. Dezelfde geit bracht vorig jaar vijf kleintjes ter wereld. Drie stierven er. echter vlak na. de geboorte. „Met deze vier gaat het prima". HAZERSWOUDE Op maandag 17 en op dinsdag 18 mei worden in het zwembad „De Hazelaar" en in het opènluohtbad sportdagen georgani seerd voor de leerlingen van de ma vo's. De organisatie berust bij de le raar lichamelijke opvoeding Hans Petri. ALPHEN Jubileum. Vandaag viert de heer A. P. Stuivenberg zijn zilveren jubileum als directeur van het Algemeen Ziekenfonds Alphen en Omstreken. Hij is van jongsaf bij het ziekenfonds werkzaam en werd op 30-jarige leeftijd directeur. Onder zijn leiding nam „Alphen en Omstre ken" eer) grote vlucht. Met de school tandartsendienst en het Zilveren Kruis had en heeft hij eveneens be moeienis. Bij dit alles vindt hij ook no gtyd zich te bewegen op het ge bied van kerk en school. AARLANDERVEEN Christelyke school. In de gemeenschapsruimte van de chr. nat. school werd de le denvergadering gehouden. Secretaris R. Hiemstra merkte in zijn jaarver slag op dat de oplevering van het woonhuis voor het schoolhoofd ver moedelijk 1 juli is. Het hoofd van de school, de heer J. M. Dekker, gaf een overzicht van wat er in de school plaats vond. Hij zei dat het een jaar van mutaties was geweest. De school kreeg drie nieuwe leerkrachten. Vit de BOLLENSTREEK VOORHOUT Het Witte Paard. De schaakclub „Het Witte Paard" heeft haar seizoen afgesloten met een snelschaakavond. De club kan terugzien op een succesvol seizoen: promotie naar de tweede klasse van de Leidse Schaakbond. Clubkampioen, tevens kampioen van Voorhout, werd de voorzitter van de schaakclub, drs. Van der Meer, gevolgd door C. Venne. Wat het komende seizoen betreft zal de vereniging zeer waarschijn lijk nog een zestal formeren, voor de derde klasse van de Leidse Schaakbond. UTRECHT/ZOETERWOUD1 centrale raad van beroep in heeft het. beroep van de J. L. van den Broek tegen die slag in 1968 als gemeenteai van Zoeterwoude ongegromi klaard, zo meldden wij gistel De heer Van den Broek ki 1968 van de gemeenteraad va terwoude ontslag wegens onbe heid en ongeschiktheid, „and op grond van ziekte of geb Hem werden zaken verweter het niet goed uitvoeren van oj ten, het maken van tekeninge particulieren, het aanneme steekpenningen, het zich deni) uitlaten over gemeentebesti en personeel en het voeren j structie. Een andere grief raad was dat de heer Van den teveel op de stoel van B ging zitten. Het ambtenarengerecht Haag verklaarde destijds het van de heer Van den Broek gegrond. De centrale raad eiser inderdaad ongeschikt v< functie en de raad overwo dermeer dat de wijze waaro zidh uitliet tegenover de buitel over zijn personeel en supe bijzonder laakbaar was. Ook hij zijn eigenmachtig optred wezen. Herhaaldelijk gaf de tect zonder machtiging van meentebestuur bijv. opdrai particulieren stukjes grond harden op kosten van de ge De raad constateerde ook da grotendeels verschillend stelde colleges van B. en W. moeilijkheden met de archit dervonden. (Boven het korte bericht, gisteren over deze zaak stond abusievelijk vermeld, ontslag en dus niet het b nietig was verklaard Red ACADEMISCHE EXAMEi dijk (Enschede), I van der S kerveer), de heren A M Blomn Vliet), C N G M de Jongh (V( F J K Kramer (Den Haag). Meiman (Sassenhetm), C H M (Lelden), Gvd Ploeg (Rotterd Steur (Den Haag), L van w<r (Schiedam); semi-artsex. de dal Beumer (Warmond), A Kamlnskl (Oegstgeest), K makers (Aalst), de heren C J 1 ma (Lelden). L H A M Tolen den), C J L R Vellinga (Vool Th F van Weel (Rotterdam); de heren J H J Albers (D« F T Bosman (Lelden), W (Voorschoten), M M Sch< (Gouda), W Stoffels (Rijswijk, Visser (Delft), J M Wit (Oost« PROMOTIES LEIDEN De heer R Kaptein tc Oegstgeest ls gepromoveerd tot doctor ln de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op het proefschrift „Chifrilcally Induced dynamic nuclear polarization". De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof. dr. L J Oosterhoff. De heer Th J Meijer te Lelden ls gepromoveerd tot doctor in de facul teit der letteren op proefschrift „Kri tiek als herwaardering, het levenswerk van Jacob Perizenlus (1651-1715)". De promotor was prof. dr. W den Boer. Burgemeester en Weth van Leiden maken bekend, dat in verbant te verlenen vrijstelling als 1 artikel 19 van de Wet op de I Ordening, inzake de bouw van woningen nabij het Legermusö Leidse Invalsweg in het Morskl desbetreffende stukken gedure tien dagen na heden voor een inzage zijn gelegd ter Secretal huis, kamer 111). Gedurende deze termijn kunn lelijke bezwaren bij ons Collei ingediend. Leiden, 13 mei 1971 Burgemeester en 1 van Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4