Apeldoorns hogeschool geen overbodige luxe Lutheranen bezig met onderlinge communicati( Zweedse Lutheraan wil paus als hoofd Rome zoekt wegen voor opvoering priesterroeping Geen pauselijke oplossi voor sociale vragen Puzzelhoek Royale gift chr. geref. vrouwen BEROEPINGSWERK Nederland houdt Gentkanaalplan af voorlopig COMMENTAAR Geen nieuw s Parkeerruimte Ontmoetingsdag vrouwen in Arnhem geref. Kwart Amerikanen rooms-katholiek Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze. Veertigste promotie b Berkouwer Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. snuiftabak, 4. scheepsvloer. 7. vreemde munt, 8. Myth, figuur, 9. plaats in Friesland. 11. drank, 12. koninkrijk in de Himalaya, 14. pers. voornaamw. 15. vroeger, 16. voegwoord, 17. levendig, 19. bloeiwijze, 21. Rootplaats van hennep (gew.), 23. levenslucht, 24. tooi, 25. plaats op Ameland. 26. vuurspu wende berg. Verticaal. 1. wiel, 2. palm boom, 3. schilderstuk op hout, 4. part, 5.' plaats in GelderL, 6. almanak, 7. steltlo per, 10. wapen, 13. aanhouding, 17. oor logsgod, 18. hof, 20. vaarwel. 22. thee leng.). Oplossing vorige puzzel 1tegel, 2. kever, 3. karet. 4. pekel. 5. treek, 6. bisam, 7. robot, 8. genet, 9. sater, 10. be let, 11. ruine, 12. meent, 13. talie. TEREK TIBER Seine. denis uiteraard al helemaal niet meer gezaghebbend is. De buikpijn en het milieu Van onze redacteur wetenschappen LEIDEN Als iemand naar zijn huisarts gaat met pijn in zijn buik kan het wezen dat er inder daad iets in zijn buik fout gegaan is, maar dat hoeft helemaal niet de hoofdzaak van het probleem te zijn. Daar kwam een van de op- II merkingen op neer die dr. J. G. Bremer maakte bij het aanvaar den van een lectoraat in de huis artsgeneeskunde aan de Leidse universiteit. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De rector van de theologische hogeschool der christelijke gereformeerde kerken te Apeldoorn, prof. dr. J. van Gen- deren, zei gisteren in zijn rede ter opening van de jaarlijkse hoge schooldag dat „Apeldoorn" géén luxe is. Als aan de rijksuniversitei ten het onderricht in het Woord Gods volkomen zuiver geschiedde, dan zou je misschien kunnen zeggen dat de Apeldoornse hogeschool overbodig is. Maar zoals de zaken nu staan de theologie werkt dóór op de kerken moet ieder er wel van overtuigd zijn dat onze school niet kan worden gemist, aldus de rector. Er studeren nu ongeveer dertig stu denten aan de hogeschool. De eerste vrouw, mej. drs. W. A. van der Klis, deed kandidaatsexamen; zij heeft in middels een taak bij de predikan tenopleiding op Celebes. Ook deed d§ eerste student uit de buiten verband- se vrijgemaakte gereformeerde ker ken zijn intrede en rnen verwacht er nog meer uit die kring. Deze mededelingen deed prof. Van Genderen, die aangaande de recente verkiezingsuitslag, zei dat de daaruit gebleken deconfessionalisering hem in zoverre niet verbaasde omdat wel vanzelf sprak dat, waar het gezag van de heilige Schrift al niet onvoor waardelijk wordt aanvaard, de belij- Groetrn Gift De huisarts, zei dr. Bremer, zi I de klacht van zijn patiënt niet alleen moeten beoordelen op zijn inhoud, maar ook moeten zien als „uiting van negatieve prikkeling" waarmee de patiënt zich tot zijn arts wendt. Als dat nodig mocht zijn, moet de arts het milieu van zijn patiënt proberen te verande ren. Deze visie is sterk verwant aan de geluiden die de laatste tijd steeds krachtiger uit de groep van „kritiese artsen" op klinken. De arts moet ook getraind wor den in sociale vaardigheden, meende dr. Bremer; een aantal begrippen uit het maatschappe lijk werk kan onmiddellijk in de huisartspraktijk worden toege past. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Katwijk aan Zee; H. Jongerden te Veenendaal; te Haam stede; G. Wassenaar te Hoornster- zwaag; te Nieuwerkerk a.d. IJssel: P. J. Bos te Ameide. Bedankt: voor Beverwijk-Heems kerk: F. Brouwer te Honselerdijk; voor Hoogeveen: M. H. Boogert te Hellendoorn; voor bijstand in het pastoraat te Everdingen: J Hovius,- em. pred. te Dordrecht. Benoemd: door de gen. syn. tot pred. buit. werkz. prot. geestelijke verzorging bij de inrichting van jus titie te Veenhuizen): A. H. Knottne- rus te Breda. GEREF. KERKEN Beroepen: te Barendrecht: H. Groe- neveld te Vlissingen. GEREF: GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuw-Beijerland: A Hoogerland te Werkendam. Zij nog gemeld dat het immer zo actieve vrouwencomité, dat gelden inzamelt voor de hogeschool, lijfelijk afwezig was: men had te laat bericht gekregen dat de schooldag ditmaal vroeger dan normaal was. Intussen was er een verheugend bericht van de dames: zij konden een gift, groter dan gewoonlijk toezeggen: veertig duizend gulden, vijftienduizend daar van is voor de bibliotheek en vyfen- twintigduizend voor de benoeming van een vijfde hoogleraar. En tenslotte; ter schooldag was aanwezig de missionaire predi kant H. P. Brandsma, die op Ce- STOCKHOLM De Zweedse lutherse kerk moet zich op concrete wijze laten inglijden in de room-katholieke hiërarchie, want zonder samenwerking met de rooms-katholiekcn heeft de kerk geen toekomst meer. Dit zei in Stockholm ds. Hans C. Cavallin, secretaris van de Zweedse „liga voor christelijke eenheid". Deze liga streeft een eenheid van christelijke kerken na onder de paus. Volgens ds. Cavallin lydt de lutherse kerk onder steeds aanhoudende desintegratie en verliest zy aan innerlijke substantie. De liga staat op het standpunt, dat de betekenis van de sacramenten in de protestantse kerken sterk is verwaarloosd. Van een verslaggever ROTTERDAM Nederland zal de plannen van de Belgische havenplaats Gent voor een breder kanaal naar Terneuzen en de aanleg van grotere sluizen afremmen. De minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bak ker, zei woensdag tijdens zyn bezoek aan de havenwerken in Zeeland, voorlopig weinig te voelen voor me dewerking aan deze plannen. Onlangs zijn investeringen gedaan in het aanleggen van nieuwe sluizen in Terneuzen, die de doorgang van grotere schepen mogelijk maakt. De minister is van mening, dat Gent het hier voorlopig mee moet doen. Gent en Terneuzen hebben over deze plannen reeds contakt met el kaar gehad. Het plan is echter nog niet officieel bij de Nederlandse re gering aangediend. Het formatiedebat in de Tweede Kamer heeft gisteren niets nieuws toegevoegd aan wat iedereen al kan weten: De vijf partijen die in de huidige omstandigheden in aanmerking komen de enig denkbare regeringsmeerderheid te vormen, willen, gezien onderlinge programmatische verschillen, niet over één nacht ijs gaan door meteen al een formateur aan de Koningin voor te dragen, maar het eerst met een informateur proberen. Het was niet dringend nodig daarvoor een dag te vergade ren en de t.v.-camera's in stelling te zetten. Als de woordvoerders van deze vijf de moeite hadden genomen aan te geven wat vorige weck precies de knelpunten zijn geweest in hun terrein- verkennend overleg, had het debat nog iets van de inhoud gekregen die gisteren zo node werd ont beerd. Verder hadden zij de naam van de infor mateur de heer Steenkamp kunnen noemen die, naar onofficieel bekend is geworden, binnen- Sommige Amsterdammers zullen zich volgend jaar niet meer het hoofd behoeven te breken over althans één van de twee problemen die volgens Wim Kan het leven van de Nederlander beheersen; hoe vermager ik, en waar laat ik m'n auto? Autobezitters in de Amsterdamse binnenstad, nu vaak van parkeerruimte beroofd door bezoekers of personeel van de 12.000 bedrijven die in dit stadsdeel zijn gevestigd, zullen dan voor hun ver voermiddel een stukje straat van de gemeente kunnen huren. Met deze regeling die in Londen al wordt toegepast brengt Amsterdam tot uit drukking, dat parkeerruimte op de openbare weg allereerst bestemd is voor omwonenden. Daar is weinig tegen in te brengen, en het valt dan ook te hopen, dat het hoofdstedelijke voorbeeld in andere grote gemeenten, waar hele wijken met hetzelfde euvel zitten als de Amsterdamse tMnnen- stadsbevolking, navolging zullen vinden. kort conform hun advies aan de Koningin aan het werk zal gaan. Maar'ook deze openheid was ver te zoeken. Misschien hebben de betrokken politici het noemen van die naam niet in overeenstem ming geacht met de egards die men jegens het staatshoofd in acht behoort te nemen. Maar dan is het weer vreemd dat zij eventueel wel een forma teur hadden willen voordragen. Wat met het debat is gedemonstreerd is de on macht van de politiek om een door een sterke meerderheid gesteunde regering voort te brengen. Gedemonstreerd is ook dat dat voor een belangrijk deel ligt aan de progressieve combinatie en meer in het bijzonder aan de PvdA. Deze partij kreeg nota bene van de PSP nog het scherpste verwijt dat zij spijtstemmers kweekt omdat zij, door zich hardnekkig buiten spel te houden, een redelijk progressief beleid in dit land frustreert. Maar ook dat was geen nieuws. De controle- en administratiekosten, aan deze regeling verbonden, zullen de Amsterdamse par keerders zelf moeten betalen. Dat strookt met het beginsel dat volgens staatssecretaris Grapperhaus van Financiën in onze maatschappij veld zal win nen, te weten het principe dat burgers die individu eel belang hebben bij collectieve overheidsvoorzie ningen, zoveel mogelijk zelf de kosten daarvan dragen. Het is alleen de vraag, of de prijs in dit geval voor iedere parkerende burger even hoog moet zijn. Is het redelijk, de bezitter van een bescheiden ve- hikeltje evenveel te laten betalen als de eigenaar van een gemotoriseerd bakbeest? Door in dit op zicht enige verfijning aan te brengen, zou Amster dam kunnen onderstrepen, dat ook automobilisten behoren te woekeren met de beperkte ruimte in ons welgevulde landje. lebus arbeidt. Hij zei o.m.: „Onze eerste taak jegens de Toradja- kerk is het kaderwerk. In een ge bied van hier tot de Pyreneeën zijn maar dertig predikanten en tien van hen staan op het punt met emeritaat te gaan. NEW YORK Het aantal rooms- katholieken in de Verenigde Staten, dat in 1969 voor het eerst in deze eeuw daalde, is weer toegenomen. Maar de aantallen priesters, nonnen en leerlingen van r.k. scholen blijven sterk teruglopen. In het zojuist verschenen katholie ke handboek voor 1971 van Kennedy and Sons is te lezen, dat het ledental van de rooms-katholiek kerk in de Verenigde Staten in 1970 met 342.640 steeg tot 48.214.729 of 23.5 procent van de bevolking. Het aantal leerlingen op r.k. lagere en middelbare scholen daalde tot 4.429.323, bijna een miljoen minder dan in 1965. De '23-jarige J. Z. A, van der Reijden uit Capclle aan de IJssel is in het Arnhemse zwembad Klaren- beek verdronken. Hoewel hij de zwemkunst niet volledig machtig was dook hij in het diepe bassin. Mond- op-mond-beademing baatte toen niet meer. Paulus ontmoette op de weg naar Damascus de Here Jezus. Hij zie licht. Hij hoort Zijn stem. Hij kan zelfs met Hem spreken. Hij vrc "Wie zijt gij Here" en de Heiland antwoordt: "Ik ben Jezus". Maar als de ontmoeting voorbij is, is Paulus nog geen veranderd n Of toch wel, maar dan in negatieve zin. De man die eerst aan het h van de stoet reed, moet nu bij de hand geleid worden. Paulus is blind We zeggen wel eens dat ieder mens een ontmoeting met Jezus i hebben. Dat is waar. Maar we doen alsof die ontmoeting ons hei brengt. Dat is niet altijd waar. De ontmoeting bracht Paulus de dui nis. Het evangelie wil niet alleen zeggen dat Christus tot de mens komt, is-een half evangelie. Het is waar, belangrijk, maar toch maar de van het evangelie. Christus komt lot de mens, opdat de mens tot Hem zal gaan. Weiezen vandaag Handelingen 6:1-7. In de middagbijeenkomst kwam de algemeen secretaris van de gerefor meerde oecumenische synode dr. G. A. Schrotenboer in veramerikaanst Engels (zijn voorouders gingen in 1847 naar de VS de groeten over brengen van de bij de GOS aangeslo ten kerken met in totaal vijf miljoen leden. Het thema voor de schooldag was afgestemd op de discussies rondom de verzoening, speciaal naar aanleiding van de recente dissértatie van de Amsterdamse géreformeerde studen tenpredikant dr. H. Wiersinga. Kri tische referaten hielden dr. J. P. van den Boomgaard, Amsterdam, en ds. J. Westerink, Nunspeet. ARNHEM De Bond van Gerefor meerde vrouwenverenigingen houdt op dinsdag 18 mei haar jaarlijkse ontmoetingsdag in Arnhem. De bezoeksters zullen zich versprei den over vijf verschillende gebou wen: Musis Stcrum (twee zalen); Bethaniëkerk, Nikolaaskerk, Salva- torkerk en Opstandingskerk. Het thema is: Hoe geef ik mijn ge loof door? In ieder van de gebouwen is een hoofdspreker. Het zijn: prof. dr. J. T. Bakker te Kampen, ds. J. Overduin te Veenendaal, dr. C. Gilhuis te Den Haag, ds. P. B. Suurmond te Baarn, ds. J. de Jong te Veendam en ds. E. H. Thijs te Kampen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nadat de lu therse synode in Amsterdam zich uitvoerig had beziggehouden met de verhouding tot andere kerken ROME „Daar het aantal kandidaten voor het priester schap van dag tot dag minder wordt en in de komende jaren waarschijnlijk nog meer zal af nemen, moeten nieuwe wegen geprobeerd worden en mag niets nagelaten worden om aan vol doende priesterkandidaten te ko men". Aldus kardinaal-staatssecretaris Villot in een brief namens de paus aan de prefect van de congregatie voor het onderwijs, kardinaal Garro- ne geschreven bij gelegenheid van het zesde congres voor priesterroepin gen, dat gisteren in Rome begonnen is. De paus heeft de wens uitgespro ken, dat dit congres zich vooral zal bezig houden met het theologisch fundament van de priesterroeping, omdat, wanneer dit ontbreekt, men kan twijfelen aan het effect van een pastorale aansporing. Kardinaal Garrone onderstreepte in zijn openingstoespraak tot de con gressisten eveneens de steeds moeilij ker en menselijkerwijs gesproken verontrustende situatie, waarin de verantwoordelijken voor de priester opleiding moeten werken. Over één ding bestaat geen twijfel, aldus de kardinaal, het onbehagen van de priester. Er zijn volgens Garrone nog maar weinig priesters bereid en in staat om andere priesters op te leiden en te vormen ofschoon hun bijdrage daarbij onmisbaar is. De leiders der seminaries hebben tot hoofdtaak hun eigen geloof te be waren teneinde datzelfde geloof bij al hun medewerkers te versterken. Al het overige is weliswaar niet secun dair, maar slechts een kwestie van methode. De kardinaal waar^huwde er overigens wel voor om de psycho logie en sociologie, al zijn ze onmis baar, tot enige norm van handelen te maken. Blieven dl'e niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in nchandeling worden genomen. Ge- tieimhoudlng is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per irlef dtent een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Willem Duys (4) Het openbaar maken van de ziekte, een kind te verkrachten, durft men al een misdrijf te noemen, m.a.w. Willem Duys en de ouders van Elsje zijn schuldig aan het uitlokken tot een misdrijf, vólgens mr. Frenkel, docent in het Nederlandse strafrecht te Rot terdam. De bijbel zegt: er zal een tijd ko men, dat men de waarheid niet meer verdragen kan en dat men de waar heid verdraait. We zitten er midden in. Daarom: Christenen wordt wakker. Het met mooie woorden goedpraten van misdaden, die van kwaad tot er ger worden, en hand over hand toene men, dat is naar mijn mening uitlok king tot misdrijf en hieraan maakt naar mijn mening zich ook mr. Fren kel schuldig. PIJNACKER H. N. Dijkshoorn Fluor (2) Het gezeur om fluor in het drinkwa ter te doen gaat vervelend worden. Mensen die het nodig hebben volgens de arts kunnen het verkrijgen bij de apotheek. Voor hen, die het niet nodig hebben is en blijft het vergif, wat op den duur ernstige ziekten kan veroor zaken, reden waarom men er in vele Europese en Amerikaanse steden reeds lang op teruggekomen is. De overheid he^ft voor zuiver drink water te zorgen. En dat kost enorme bedragen. Hoogst inconsequent om er daarna weer vergif in te doen. Alsnog een eresaluut aan de ge meenteraad van Den Haag. die inder tijd weigerde aan deze dwaasheid mee te doen. Hopelijk komt men op dit wijze besluit nimmer terug. VOORBURG G. Goris Ondermijnend Met verbazing las ik in het Zon dagsblad het artikel van prof. Kuyper, waarin o.a. het gebruik van drugs min of meer wordt gepropageerd. Prof. Kuyper schrijft zelf dat er reeds vele drugpatiënten verpleegd moeten wor den, en men staat er niet bij stil door wie dit wel gefinancierd wordt. Bo vendien is er reeds een groot tekort aan verplegend personeel. Het artikel van prof. Kuyper is ook één van de vele vormen van gezagson dermijning, die niet tolerabel zijn. BOSKOOP C. Keizer Vraag: Wij hebben 's zomers in de tuin erg veel last van dikke, zwarte luizen, bijvoorbeeld op ^jasmijn en sneeuwbal, waardoor er geen bloem uitkomt. Alle bestrijdingsmiddelen falen, zelfs het befaamde middel spi ritus met zachte zeep en water. Antwoord: U moet al in februari beginnen de luis te bestrijden. In februari en maart bespuiten met VBC 7Vï procent (vruchtboom-car- bolineum), bij vorstvrij, sneldrogend weer. Als de bespuiting te laat komt, kan verbranding optreden. In de zomer sproeien met zeepspi- ritus (oplossing van 1 dl spiritus en 200 gram zachte of gele zeep in 10 L water). Hierbij kan u 1 dl. nicotine- extract toevoegen. Na 14 dagen moet u de sproeiing herhalen. U ziet dat u reeds een gedeelte van de behande ling toegepast had, maar dat was niet voldoende. Vraag: Op mijn cognac-kunstleren bankstel heeft een van mijn kinde ren met ballpoint-inkt geschreven. Ik heb al van alles geprobeerd, maar niets helpt. Antwoord: Ballpoint vlekken zijn wel heel moeilijk te verwijderen. U kunt het proberen met spiritus of een mengsel daarvan, waarbij u wat ammonia doet. Als het kunstleer op plastic-basis is, kunt u beslist niet alle middelen die gebruikelijk zijn proberen. Doe het dus eerst op één plaatsje dat niet opvalt, ergens on deraan en bekijk of u een wolbleek middel of aceton kunt gebruiken. Breng dan een ballpointstreepje aan op die onder- of binnenkant en pro beer heel voorzichtig hoe het mate riaal reageert. In elk geval kan het nooit kwaad een voorzichtige behandeling toe te passen: zeepsop en een klein beeje vim of schuurmiddel van goede kwaliteit op een lapje. Vraag: Hierbij zend ik u een kranteknipsel-met-tekening van een heer die zijn hoed afneemt voor een dame of meisje in lange rok en met lange vlechten. Het onderschrift is: „Pijpje drop". Of dit in uw krant vroeger heeft gestaan weet ik niet meer, maar komen deze boeken weer uit en wanneer? Antwoord: Het is onmogelijk in een bibliotheek alle kranten en tijd schriften die de laatste jaren ia- ten we althans hopen dat het niet nog langer geleden is verschenen zijn na te bladeren. Maar misschien kan een lezer wel helpen. was haar laatste programmapunt gewijd aan de interne verhoudin gen en met name aan de commu nicatie tussen de leiding en het grondvlak van de kerk. Men besloot de regionale vergade ringen die in sommige delen van het land met name in Noord-Holland be staan, te laten doorgaan en ook in andere delen van het land dergelijke bijeenkomsten te stimuleren. Verder zal de toernee van de synodeleden ook worden voortgezet maar in een andere vorm. In de afgelopen winter was het zo dat de synodeleden enkele gemeente vergaderingen bezochten. Nu zullen ze echter proberen 's zon dagsmorgens een kerkdienst bij te wonen en daarna met de gemeente koffie te drinken, waarbij alle moge lijke onderwerpen ter sprake kunnen komen. Het lag voor de hand dat dit plan de meeste problemen op zou leveren bij die synodeleden die ook predikant zijn, omdat die in hun eigen gemeen te moeten preken. De oplossing zou gezocht kunnen worden in een preek beurt in de gemeente waar ze op be zoek gaan. Het onderwerp van ge sprek heeft men nog niet vastgesteld, maar men voelde erg veel voor de suggestie van de praeses: de functie van de gemeente. Wat doen wij als kerk in de wereld? Wij zijn toch ge zonden in de wereld? Met wat en hoe? Kerkvergadering Een nieuwe kerkedag zit er niet in. Ter synode was een grote meerder heid van mening, dat dergelijke ont moetingen niet zinvol zijn. Een be langrijk punt in de discussie vormde ook de generale kerkelijke vergade ring die dit jaar al op een andere manier was georganiseerd. Toen was ze bijna geheel gewijd aan de oecu mene en ds. W. Bleij vond het een groot bezwaar dat er voor alle moge lijke andere zaken geen tijd meer over was. Het is juist zo'n unieke ge legenheid tot inspraak die wij in onze kerken hebben, zei hij. De president ds. P. H. G. C. Kok was het daarmee eens en hij had op de laatste kerk vergadering ook het grote bezwaar gevoeld dat men over allerlei zaken van de kerk niet meer had kunnen praten. De- oplossing wordt nu hierin ge vonden dat men op de volgende gene rale kerkelijke vergadering 's mor gens een bepaald onderwerp zal be handelen maar dat 's middags de commissies en de raden aanwezig zullen zijn en dat er dan een hearing gehouden zal kunnen worden waarbij iedereen met deze commissies van ge dachten zal kunnen wisselen. De sident die de vergadering niet zal den zal dan wel alle mogelijke gen beantwoorden. De synode besloot ook dat er publiciteitsman zou komen en zi een opdracht daarvoor aan d Happee te Leiden. AMSTERDAM Morgen prof. dr. G.C. Berkhouwer d< maticus agn de Vrije Univei teit het voor een hoog raar unieke feit belev dat voor de veertig maal iemand bij hem prov veert. Het is de heer D. A. Toit uit Zuid-Afrika, die proefschrift heeft geschrei met als titel „Neergedaal helle. Uit die geskiedenis van interpretasieprobleem". Deze Ij dag volgt reeds de 41e, de i ventistenpredikant H. K. la Ri delle, die enkele jaren gelet naar de Verenigde Staten ei greerde. Hij promoveert „Perfection and perfectionist Prof. Berkouwer is hoogler sinds 1940. ROME (KNP) Paus Paulus vindt het in de grote verscheiden heid van situaties en problemen van sociaal-politieke aard niet mogelijk een voor allen gel dende oplossing te geven. Het is, aldus de paus, veeleer de taak der plaatselijke gemeenschappen van christenen om de toestand in eigen land objectief te analyseren en „met de verantwoordelijke bisschop pen en in gesprek met de andere christenbroeders zowel als met alle mensen van goede wil. de aangewe zen vrije mogelijkheden en de inzet te beoordelen teneinde de sociale, po litieke en economische hervormingen door te voeren, welke in veel geval len noodzakelijk zijn". De paus waar- KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D^rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie- J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. schuwt er tegen, zich door revo naire ideologieën te laten ver! en zegt van degenen die zich in nen voor de handhaving van d staande toestand, dat „zij ;zich bewust zijn van de huidige ong« tigheden". INDISCRETIE Een en ander staat in een apo sche brief van de paus, die versl ter gelegenheid van de tachtigste jaardag van het verschijnen de cycliek Rerum Novarum. Het ment zou morgen voor publ worden vrijgegeven, maar is dofl indiscretie in het Vatikaan gistel bekend geworden. Gelet inhoud, vorm en omvani het pauselijk document gezien den als een soort van nieuwe e Iiek, waarin dc paus dc sociale der kerk uiteenzet en zijn positl paalt tegenover de meest actuel ciaal-politieke problemen van tijd. STAKINGSRECHT Van de vele actuele zaken wel paus aanroert, noemen we die het stakingsrecht van de vakt ging. De paus zou dit recht slee uiterste noodzaak gebruikt zien en dan niet om puur pol doeleinden te verwezenlijken: mag een staking niet een te I last op de economie of de mens samenleving leggen. De kwesti de rassendiscriminatie noemt d« bijzonder actueel; zij voert tot i nale en internationale spanningflj

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2