ENGELAND: EEN REEN IN EEG Uur slaking bouw in succes 4 Geen revaluatie Franse frank Koningin ontmoet vandaag kandidaat-inf ormateur s Vest-Pakistan wil geen VN-hulp Akkoord over belangrijke voorwaarden Bevolking moet nu worden „omgeturnd" Het Kwartet (gTA) Steenkamp maandag al aan 7 werk? Vakbonden tevreden Bonden akkoord met Enka over cao m n] Fles frisdrank spat uiteen: kind aan oog gewond Nieuw offensief Viet-Cong? Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 13 mei 1971 5.2ste jaargang prol. christelijke dagbladen.' fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BUSSEL Engeland heeft zeer reële kans om lid te den van de Europese Econo- che Gemeenschap. Na de on- ïandelingen in Brussel, die morgen werden afgesloten, aan er praktisch geen belem- fingen meer om het lidmaat- ap mogelgk te maken, nu het eens is geworden over roornaamste voorwaarden en Frankrijk zijn houding heeft Özigd. st voornaamste resultaat van de irekingen is het akkoord over de 10de ter berekening van het be- dat Groot-Britannië in het eerste van het lidmaatschap a?n de ge- nschappelijke begroting zal moe- lijdragen. Die begroting sluit thans een totaal van ca. vier miljard ar per jaar. Ruim negentig pro- daarvan wordt verbruikt voor de Idiëring van de Westeuropese n. uitgewerkte formule is bijzon- ingewikkeld en is gebaseerd op ivoerrechten, die in de Britse ha- worden geïnd en op het oedrag [oederen en diensten dat elk jaar t geproduceerd. Deskundigen be- n, dat Groot-Britannië in 1973, ierste jaar, 7 procent of ca. 280 en dollar zal moeten bijdragen. >edrag zal geleidelijk stijgen tot 6 procent in 1979. Niemand weet •r nog hoe de begroting er dan ützien en waaraan het geld zal en besteed. k op twee andere belangrijke n is overeenstemming bereikt. ■egd werd. de suikerprodu- jvan het Britse Gemenebest melijk Jamaica, Guyana en |is een kans te geven, hoe- EEG-landen zelf een groot coverschot hebben, dat zij graag oot-Britannië zouden willen af- rder werd een uitvoerig tijdsche- ipgesteld voor een geleidelijke Dging van de Britse landbouw- en tot het veel hogere peil in de Daarbij kwam een ander tijd ia voor de verlaging van de be- mde Britse tarieven voor de im- van fruit en groente voor het nent. rtegenover staat een belangrijke e voor de Britten, dat een con- ale tariefmuur voor industrie- Ten zes maanden eerder dan in lemen lag, zal worden geslecht, leuwe datum wordt 1 juli 1977. economisten zeggen, dat dit een Hans is voor de Britse industrie, tillen dat die industrie op voet gelijkheid met continentale be en zal kunnen produceren voor tweehonderd miljoen nieuwe en in continentaal West-Europa, vraag is nu of publiek en parie van Groot-Britannië werkelijk l, dat Engeland toetreedt tot de De leiders van alle grote Britse ;n hebben zich uitgesproken het lidmaatschap. Zij zijn over- dat het de opbloei van Groot- Iinië zal bevorderen en dat het er de invloed in internationale door zal krijgen, die het na de de Wereldoorlog verloor. I Engelsen voelen er echter wei oor hun toekomst te koppelen lie van de huidige leden: Frank- Duitse bondsrepubliek, Italië, Nederland en Luxemburg, wegen, Denemarken en Ierland n eveneens het lidmaatschap ivraagd). gens sommige opiniepeilingen is ocent van de Engelse kiezers toetreding van de EEG. De be- ijkste reden is, dat de kosten van Iritse levensmiddelen verhoogd en en de Britse onafhankelijk- beperkt zal worden. Discussie in de Tweede Kamer tussen de confessionele en libe rale fractieleiders. V.l.n.r. Ve- ringa (KVP), Biesheuvel (ARP), Geertsema (VVD) en Udink (CHU). Zolang er nog verstand en domheid, goed en kwaad, kracht en zwakheid in de wereld zijn. zolang zullen de mensen nooit gelijk zijn. AUGUST VON KOTZEBUE Maar je zei dat Ik mijn vinger van de buis moest halen... DE BILT In een vlak lage drukgebied dat zich gisteren bo ven het westelijk deel van Euro pa bevond stegen de tempera turen op vele plaatsen boven de 25 graden. Hierbij werd de lucht op vele plaatsen onstabiel en viel er plaatselijk een bui. Inmiddels is de luchtdruk bo ven de Britse eilanden langzaam gaan stijgen. Hierdoor draaide de wind naar het noordoosten en werd minder warme lucht aange voerd. Ook vrijdag zal boven de Britse eilanden de luchtdruk hoog zijn waardoor de temperaturen in het algemeen ten opzichte van donderdag niet veel zullen ver schillen. De regen kansen blijven hierbij klein. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 milibar) stabiel. Zon en maau 13 mei zon op 4.50, onder 20.23; maan op -.- onder 6.05; 17 mei L.K. Hoog water Hoog water, 13 mei: Rotterdam le getij 6.51, 2e getij 19.10; Sche- veningen 4.40-17.03; Vlissingen 3.23-15.44; Haringvliet a.d. Zeezij de 5.12-17.36. PARIJS Er is geen sprake van dat de Franse frank zal re valueren als gevolg van de inter nationale monetaire verwikke lingen van de laatste tijd. Het feit dat geen revaluatie wordt overwogen alsmede het toezicht op de deviezenhandel en de onaantrekke lijke rentevoet maakten dat het land vorige week niet overstroomd is door speculatief kapitaal. Dit heeft de Franse minister van Financiën, Gis- card d'Estaing in de nationale verga dering meegedeeld. Hij zei dat de centrale bank van Frankrijk op het hoogtepunt van de crisis 280 miljoen dollar heeft ge kocht. Frankrijk heeft volgens de mi nister niet met het Westduitse voor stel voor zwevende koersen inge stemd omdat het een verkapte reva luatie zou zijn geweest. De moeilijk heden van de laatste tijd zijn niet te wijten aan Europese overschotten en Frankrijk is daarom tegenstander van unilaterale maatregelen van lid staten van de EEG. Kleuter hij brand omgekomen TIEL Vanmorgen heeft een felle brand gewoed in de woning van de familie Van Eek aan de Hofstraat. De moeder was met twee kinderen in de woning. Zij kon met één van de kin deren door buurtbewoners in veilig heid worden gebracht. Het was niet meer mogelijk een kind van ander half jaar te redden. Het kwam in de vlammen om. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Koningin Ju liana is vandaag begonnen met de consultaties van de politieke leiders, nu de Tweede Kamer er gisteren niet in is gpslaagd, een formateur voor te dragen die een kabinet zou kunnen samenstellen dat door een meerderheid in de volksvertegenwoordiging wordt gesteund. Mr. Van Mierlo (D'66) diende na mens de progressieve combinatie een voorspel in om drs. Den Uyl (PvdA) voo$ te dragen. Gezien ziin argumentatie, dat het wenselijk zou zijn dat het regeringsprogramma van de progressieve combinatie een reële kans zou moeten hebben, werd dit voorstel verworpen. De stem verhouding was 84 tegen 51 stern- ken aan nieuwe verkiezingen, maar dan als laatste redmiddel. Overigens lieten zowel Veringa en Biesheuvel als Udink blijken dat het moeilijk zal zijn, met VVD en DS'70 tot een akkoord te komen. Veringa weigerde op een vraag van Den Uyl aan te geven waar de knelpunten - in het overleg met Geertsema en Drees vorige week hebben gezeten. Bies heuvel vond dat men om die te weten te komen slechts de programma's van de betrokken partijen naast elkaar behoeft te leggen. Hij noemde de landbouw-structuur en ontwikkelingshulp als punten van markant verschil. Daaraan voegde hij nog toe dat DS'70 voor problemen stelt omdat zij op een beperkt aantal punten het onbehagen van velen heeft vertolkt en zich over andere zaken nog niet kon uitspreken en voorts omdat de heer Drees uiterst scherpe kritiek op het beleid van het kabinet De Jong heeft geuit. Voor vervolg zie pagina 15 Van onze soc.-econ. redaktie UTRECHT De vakbonden heb ben met de directie van de Enka als eerste bedrijf in het AKZO-con- cern overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO, die per 1973 voor ziet in een 40-urige werkweek. De 11.000 werknemers bij de Enka krijgen behalve de verwerking van de loonmaatregel (drie en een kwart procent) per 1 september vijf procent loonsverhoging plus een verwerking van de 400 gulden, die neerkomt op eer uitkering van 26 gulden per maand. Eind september volgt een eenmalige uitkering van twee pro cent, waardoor de loonstijging op jaarbasis op 8,25 procent (2,25 procent reëel) komt. In de nieuwe CAO is een index clausule opgenomen op basis waarvan dc prijsstijgingen boven de zes pro cent zullen worden weggewerkt. Omturnen huidige onderhandelingen liad- weinig niet beide kwesties te Premier Edward Heath en Prof. dr. P. A. J. Steenkamp Geoffrey Rippon, de onderhandelaar van Engeland bij de EEG, hopen, 'dat succes bij de onderhandelingen de kiezers zal „omturnen". Staatssecretaris Koster (van bui tenlandse zaken) gaf als commentaar: „materieel staan de Britten misschien voor de helft in de gemeenschap, maar wat de stemming betreft zijn ze voor driekwart lid. Ik kan me on mogelijk voorstellen, dat het tot een afwijzing van de Britten kan komen." Hij achtte het niet onmogelijk, dat bij deze gang van zaken de machtige economische positie van West-Duits- land een voorname rol is gaan spelen. EW YORK (Reuter) Pre- 7'nt Jachja Khan van Pakistan it secretaris-generaal Thant de Verenigde Naties laten en dat zijn land genoeg voed- medicijnen en dingen voor ïlijks gebruik heeft en de persberichten over tallo zen en ellende sterk over- "en zijn. Khan berichtte dit in "oord op een brief van Thant, dn deze VN-hulp aanbood, verklaring van Khan staat lijn- tegenover die van zes corres- enten, die eerder toestemming fn gekregen Oost-Pakistan te bezoeken. Zij hebben nu gemeld dat de nood in het gebied veel ernstiger is dan kon worden vermoed uit de berichten, die tot nu toe het Westen hebben bereikt. Volgens de correspon denten zijn naar schatting één mil joen mensen omgekomen door de burgeroorlog, nadat de stormramp van november reeds 400.000 doden had gekost. Voedselgebrek zal in de komende maanden leiden tot hon gersnood en er is al cholera uitgebro ken, aldus de correspondenten. De aasgieren in de Gangesdalta zijn te vet en te lui om te vliegen, nu zij de laatste tijd meer dan genoeg te vreten hebben gekregen, aldus één van de correspondenten. De woordvoerders van de drie confessionele partijen, VVD en DS'70 spraken uit dat de beste ma nier om een meerderheidskabinet te bereiken is, eerst een informateur de mogelijkheid ervan te laten on derzoeken. Steenkanip Zij zullen de Koningin vandaag in deze zin adviseren. Naar verluidt zal prof. dr. P. A. J. Steenkamp met de informatie-opdracht worden belast. Te verwachten is dat hij nog voor het weekeinde zal worden benoemd, zodat hij volgende week maandag zijn werk zou kunnen beginnen. Drs. Den Uyl verweet de confes sionele partijen al aan het begin van het debat dat zij wegkruipen voor hun verantwoordelijkheid door nu geen formateur te noemen. „Ik begrijp de moeilijkheden met de VVD en DS'70 wel. maar die heb ben uitsluitend te maken met uw weigering voor de verkiezingen af spraken te maken", zei de PvdA- leider. Hij sprak nog eens uit dat die af spraken voor hem wezenlijk zijn, na de afgelopen twaalf jaar waarin het liberaal-confessionele blok od- permachtig is geweest, is niet alleen een nieuw beleid nodig, maar ook een nieuwe manier waarop het nieu we beleid tot stand koml De meeste woordvoerders in het formatiedebat spraken zich voorts uit tegen nieuwe verkiezingen. Biesheu vel zei dat men de kiezers geen her examen kan laten doen omdat de uit slag toevallig niet in het straatje van een bepaalde partij of combinatie past. „Dan zou onze democratie ont aarden in een repeterende breuk. Ik bespeur hier iets van elite-denker," aldus Biesheuvel. Ook Udink meende dat men niet van de kiezer kan vra gen, zijn huiswerk over te maken, of hem een taak .te geven. Mr. Geertse ma (VVD) wilde eventueel wel den- cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonnee: Betaalt per □kwartaal Omaand i Knots opblaasballen, voor zwembad of strand, 2 stuks voor 1 abonnee! aankruisen wat u wenst Postzegel is niet nodig als u op r~~"| Snelle zwemvliezen. Doen het even c'e enve'°P schrijft: 3 goed in Castricum als aan de Costa NieuWe Leidse Courant, Brava. antwoordnummer 267, Leiden UTRECHT/AMSTERDAM De drie bouwbonden hebben verklaard dat de een-uur staking van gisteren een volledig succes is geworden. Het aantal bouw- objecten, waarop voor onbepaal de tijd wordt gestaakt, is inmid dels tot 120 gestegen. In to taal hebben gisteren 8000 bouw vakkers aan de acties meegedaan. In Amsterdam, waar de toestand al een paar dagen chaotisch is, dreigen de moeilijkheden zich toe te spitsen nu de bouwbonden alle objecten van de aannemingsmaatschappij De Kon- dor „besmet" hebben verklaard. Dit gebeurde nadat dit bedrijf 150 man personeel op de projecten Schinkel- brug en Amsteldijk naar huis had ge stuurd. Tijdens een in allerijl belegde pers conferentie beriep de directeur van De Kondor. ir. P. Delgorge, zich gis teravond opnieuw op overmacht. „We hebben niemand ontslagen of uitge sloten, maar door de partiële sta king viel het werk automatisch stil", aldus de heer Delgorge. De heer Delgorge gaf toe dat de schade aanzienlijk is (4 a 5000 gulden per dag per werkobject). Hij toonde zich evenwel bereid te praten over betaling van de lonen met terugwer kende kracht, mits het werk op korte termijn wordt hervat. De Raad van bestuur bouwbedrijf heeft gisteren de leden opgeroepen „in geen enkel opzicht toe te geven aan individuele eisen of voorstellen van dc kant van de vakbonden". SPOEDPROJECT De vakvereniging van machinisten in de wegenbouw, het Zwarte korps, li^eft laten weten dat het werk aan de nieuwe rijksweg E-8 onder Ugchc- len bij Utrecht in elk geval voor de rest van de week is stilgelegd. In een aantal plaatsen viel de een- uur actie gisteren nauwelijks op, om dat er op tal van bouwobjecten niet of onregelmatig wordt gewerkt. De meeste bouwvakkers maakten van de gelegenheid gebruik „eèn uurtje ex tra in het zonnetje te zitten". In Limburg en Zeeland zijn 160 Bel gische bouwvakkers, .nadat zij van de Belgische bouwbond toestemming hadden gekregen, in staking gegaan. De buitenlanders voornamelijk Turken die bij de staking bij het Kreekraksluizenproject in Rilland- Bath zijn betrokken, hebben van de aannemers het bericht gekregen dat hun pension vergoeding zal worden ingehouden. ADHESIE De bonden hebben van verschil lende zijden adhesiebetuigingen ont vangen, o.a. van de Duitse zusteror ganisaties die een solidariteitstele- gram stuurden en de katholieke bond van vervoerspersoneel. In Zaandam werden stakende bouwvakkers tijdens een demonstra tieve vergadering toegesproken door de vice-voorzitter van het NW, de heer A. de Boon. Hij deelde mee, dat de vakcentrales NVV, NKV en CNV moreel en materieel solidair zijn met de bouwvakkers. De werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben in een beraad over de situatie rondom het looncon- flict de conclusie getrokken „dat ver schillende uitlatingen van vakbonds zijde erop wijzen dat men zich ken nelijk heeft vergist in de onverzette lijke houding van de ondernemers in het bouwbedrijf". Algemeen zijn de werkgevers van oordeel dat in het cao-overleg geen verdere concessies mogen worden ge daan. Het toegeven aan de eisen van de bouwbonden noemen zij opnieuw onaanvaardbaar. LEEUWARDEN Een uiteen spat tende fles frisdrank heeft dinsdag middag het bijna 1-jarig kind Regina Meyer uit Leeuwarden aan het hoornvlies van het linkeroog gewond. Het kind is naar het plaatselijk St. Bonifaciushospitaal overgebracht. Volgens de oogarts is er goede hoop dat alles weer in orde komt. Volgens de politie van Leeuwarden is de fles frisdrank op een gegeven moment uit elkaar gesprongen waar door het meisje, dat in de nabijheid van de fles was. enkele scherven in het. linkeroog heeft gekregen. De fabriek, waarvan de frisdrank afkomstig is, heeft laten weten dat de familie schadeloos wordt gesteld. Een woordvoerder verklaarde „ons bedrijf is evenals de andere in Neder land werkende frisdrankenfabrikan ten collectief verzekerd tegen dit soort ongelukjes". WASHINGTON. SAIGON (UPI, Reuter, AP) Hoge regeringsfunk- tionarissen in Washington hebben gisteren laten weten, dat er steeds meer aanwijzingen zijn, dat de Viet Cong en Hanoi vlak voor de Zuid- vietnamese oktober-verkiezingen een groot offensief willen ontketenen. Zij verklaarden, dat Viet-Cong- strijders en Noordvietnamezen mo menteel hun posities belangrijk ver sterken in die gebieden, van waar zij aanvallen kunnen doen op Zuidviet- namese en Amerikaanse posities. V i jili ng i n Polen WARSCHAU Reuter Een 32- jarige vrouw in de Poolse stad Gdansk heeft gisteren een vijfling gekregen. Moeder en kinderen maken het goed zegt het Poolse pers bureau PAP. am.'**,

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1