Frits door Schür pech achtervolgd 5L Uclink: politieke beeld blijft nog steeds een veelstromenland Ajax wint ook (met 3-0) van NAC Jubilerend bedrijf wil met personeel naar de cupfinale Van Berkel vertrouwt volkomen op toekomst Drie Joden bekennen in proces-Leningrad Van Nelle verwacht geen aantasting rentabiliteit la i Weinig strijd in Ronde van Spanje Nijstad verbetert 3000 m. record Amateurs 0-0 tegen Middlesex Wanderers in povere wedstrijd DSM neemt belang in papierfabriek DONDERDAG 13 MEM 971 WIERINGEN Het lot van Frits Schür hangt in deze Olympia's Ronde van Nederland aan een uiterst dun draadje. De eenzame Schür is gisteren uiterst pijnlijk geconfronteerd met die handicap. Op een dramatische wijze verdween de meest aanvallende renner uit deze Olympia's Ronde uit de top van het klassement. Een blunder van wedstrijdcommissaris Jeremiasse verknoeide de kans van de cou reur uit Hoogezand om zijn zege van het vorig jaar te prolongeren. Op het moment dat de renner in de groene trui tegen de vlakte smak te, maakte Jeremiasse de begrijpelijke vergissing met een eveneens in het overwegend groen rijdende Ovis-renner te doen te hebben. "«In plaats van de militaire materiaalwagen werd Ovis gewaarschuwd. (Vervolg van pag. 1) AR-leider mr. Biesheuvel ver weet drs. Den Uyl dat hij zich had laten vastbakken aan PPR en D'66 en dat hij door Van Mierlo politiek gezien op sterk water was gezet. Biesheuvel vond het geen redelijk alterna tief, van de kamermeerderheid te verlangen, het minderheids kabinet van de linkse combinatie te laten regeren en het daarbij het hele programma van de pro gressieven te laten uitvoeren, zoals drs. Den Uyl aan het einde van zijn betoog had geopperd. „Niet de partijpolitiek, maar de na tionale politiek moet domineren. De kabinetsformatie lijkt wel een inter en Voor Frits Schür waren de gevol gen catastrofaal. Hij verloor in Wie- ringen, waar Klaas Balk naar de ze- je spurtte, in feite de ronde. Op het moment dat Schür viel, werd de be slissing geforceerd. In de aanvoering ici^van de Acifit-ploeg werd het tempo zo hoog opgevoerd, dat het veld in stukken uiteenviel. Schür: „Iemand vo<* mij begon te slingeren. Ik raakte ott^het achterwiel en kwam daardoor ten val. Verdei rijden was onmogelijk. Mijn voor-deraüleur was zodanig ;rbogen dat ik de ketting niet meer fom het tandwiel kreeg. Doordat niet mijn materiaalwegen werd gewaar schuwd, maar die van Ovis, stond de reserve fiets vastgebonden op de impe riaal, toen na lang wachten de wagen (eindelijk langszij kwam. Ik heb toen jde fiets midden op de weg neergelegd en zelf die andere fiets van de wagen gehaald". Schür had door die pech al een aanzienlijke achterstand opgelopen op het inmiddels fel jagend peloton. „Ik moest helemaal onder in de beugel om die groep weer te pakken. Ik ben onmiddellijk naar voren gereden en 6 ;ei zag dat oranje-truidrager Priem al weg was. Op dat moment had ik niet de macht om onmiddellijk weer op jacht te gaan. Ik moest eerst wat re cupereren. En toen gingen tot over maat van ramp de spoorbomen ook nog dicht". De gesloten spoorwegovergang tswam Frits Schür op een extra ach- icstand te staan van 1 minuut en 15 Wonden. In de omvangrijke kop- 5Wep, waarin practisch alle kopstuk- d £en vertegenwoordigd waren, was 'en maar al te graag bereid om Hè ichür naar een beslissende achter die tand te rijden. Frits Schür: „Ik heb lletoen in de achtervolgende ploeg al s iet werk alleen moeten doen. Nie- ■icb nand was bereid kopwerk te verrich- ott en. Frans van der Ruit zat steeds an mijn wiel. Hij had natuurlijk de ?n ipdracht mij te bewaken. Als ik om- "j, :eek, zag ik steeds zijn lachende ge ert icht. En verder had ik vreselijk veel Ikv ast van de Russen. Die hebben mij steeds weer in de berm gereden. Waarom zij dat deden, is mij een raadsel. Het leek wel of zij met Acifit in de slag waren". Frits Schür moest het op het fatale loment zonder hulp van zijn „bur- erploeg" Ketting stellen. Ketting: Natuurlijk had ik meer op Schür ge lokt dan op Jan Aling. Ik zag hem angs de kant staan, ik mocht hem orll liet helpen, hoe graag ik het ook had [ewild". Sergeant-majoor Amels, de iloegleider van Schür: „Als we direct varen opgeroepen, had Frits niet zo een achterstand gehad. Ik hoop dat ie wedstrijdcommissarissen in ieder ;eval hun excuses zullen aanbieden voor het gebeurde". De groep die op het voor Schür itale moment ontstond, maakte toen icht op een groep van vier renners, «staande uit Berkhout, Van Vol, petgens en Koeken. Binnen enkele ilometers werd het kwartet door de litegroep opgeslokt. In die elitegroep zat ook de man lie nu op de tweede plaats in het k Algemeen klassement prijkt Wim öansen uit Ouderkerk. „Op het mo- nent dat de slag viel was ik net naar oren gevloekt door Henk Comelisse. Me heeft mij deze wedstrijd wel tien gezegd, dat ik voorin moest rij- Zijn ervaring is van onschatbare (aarde voor de ploeg. Hij voelt pre- ies aan wanneer de slag valt en waarschuwt mij dan." De 22-jarige Wim Jansen is nu een an de onverwachte kandidaten voor e eindzege in deze ronde. Steeds Zjveer is hij op een onopvallende ma naar voren gereden. Jansen: „Ik alle wedstrijden dit jaar bij de k-terste dertig geëindigd. Dit is mijn tweede Olympia's Ronde. Twee jaar eleden reed ik in een gelegenheids- loeg van Olympia. Een fabrieks- 'loeg heb ik tot dit jaar niet kunnen alen. Vorig jaar ben ik gestopt met ietsen, maar dit seizoen besloot ik och maar weer op de racefiets te limmen. Toen ik aan deze Olympia's 'inde begon had ik mij één ding hei voorgenomen in de eerste etappe goed te rijden. Twee jaar geleden verloor ik in die eerste etappe twintig minuten. Ik had gezworen dat mij dat koste wat kost nu niet meer mocht overkomen. Daarom heb ik in de rit naar Breda steeds voorin gere den". In de tijdrit acht Jansen zich zeer wel in staat om zich op de tweede plaats te handhaven. „De winnaar van deze ronde is voor mij al bekend. Dat is Priem, maar het gaat om de tweede plaats. En wat dat betreft acht ik mij niet kansloos. Twee jaar geleden, toen ik slecht in vorm was, werd ik in de tijdrit 24ste. Die korte afstand van 16 kilomter ligt mij best. Ik verwacht dat ik in het gevecht om de tweede plaats tussen Bruessing en mij gaat". Acifit-ploegleider Piet Liebregts vindt Jansen een van de gevaarlijkste mannen. „Hij is een van die „tussen- doorgaanders", van die jongens die steeds weer voor verrassingen zorgen. Ik denk dat hij een heel eind komt. Het is zaak hem in de gaten te hou den, Maar voor die tijdrit acht ik Priem sterk genoeg. Ik weet dat hij slecht vertrekt, maar daar heb ik wel een middeltje op. Wij zullen hem morgen vroeg voor de start achter een auto laten rijden met een gan getje van 60 kilometer per uur. Dan is hij wel warmgedraaid en heeft hij voldoende kracht om een goede tijd te maken". PROFITEUR Priem vind Wim Jansen een echte profiteur. „Hij heeft stiekum gereden in deze ronde. Je ziet hem nooit kop werk doen. Het is een echte plakker". Kees Priem, die nog met een tijdrit van zestien kilometer en een mini- etappe van Wieringen naar Amster- B?j de doorkomst in Frederiksoord vormden (v.l.n.r.) Duyker, Stander, Aling, Bertou, Vrancken en Kemps de kopgroep in de zesde etappe van Olympia's Ronde. dam voor de boeg bijna zeker is van de eindzege, is opgelucht over het feit dat hij Schür als concurrent kwijt is. „Toen ik zag dat hij niet in de groep zat, heb ik vreselijk hard gereden, het meeste kopwerk is door mij op- géknapt". Jules Bruessing, evenals Priem gebrand op een profcontract, onthulde dat hij uitzonderlijk slecht gereden heeft. „Ik heb griep in mijn lijf. Het gaat niet". Jan Aling naar de derde plaats geklommen in het klas sement, beschouwt de groene trui, die hij overnam van Schür, als een waar devolle trofee. „Als tijdrijder ben ik nu eenmaal geen ster. Die groene trui wil ik proberen naar Amsterdam te brengen. Dat zou geweldig zijn. zesde etappe: 1. Balk (Ned-Ket) de 209 km in 4.36.10 (met bon. 4.35.55), 2. Duyker (Ned-TRN) 4.36.10 (met bon. 4.36.00), 3. Den Hertog (Ned-Ams) 4.36.10 (4.36.03), 4. Voogt (Ned-Ams) 4.36.10: 5. Vermeulen (Pmbp)z.t.: 6 Van Stralen (Ned-Cab) 4.36.37. 7. Hansson (Zwe) z.t., 8. Van der Hoek (Ned-Ket) z,t„ 9. Keileners (Ned-Mars) z.t., 10. Aling (Ned- Ket) 4.37.08, 11. Koster (Ned-Kro) z.t., 12. Bruessing (Ned-Acl) z.t., 13. Oosterhof (Ned-Kro) z.t.. 14. Spetgens (Ned-Mars) z.t., 15. Priem (Ned-Aci) zt16. De Koning (Ned-Ams) z.t., 17. Jurriaans (Ned-Acl) z.t., 18. Jansen (Ned-Vwa) z.t. 19. Schetter IPBM) z.t., 20. Lieferink (Ned-Ket) z.t., 21. Van Pol (Ned-Mars) z.t.. 22. Kneteman (Ned-Ams) z.t.. 23. Berkhout (Ned-FMB) 4.37.24, 24. Koeken (Ned-Ovl) 4.37.35, 25. Van der Knaap (Ned-Vwa) z.t. WIERINGEN Tijdens de etappe van gisteren heeft zioh op de Afsluitdijk in de volgerskaravaan een ongeluk voorgedaan. Motor-ordonnans Piet Couwenhoven reed in volle vaart op een geparkeerde auto. Met zijn duo-passagier, fotograaf Bob Priedlander, werd Couwenhoven van de AMSTERDAM Ajax is weer een stap verder. Als lastige vliegen wor den de minder getalenteerde oppo nenten in de eredivisie de laatste we ken door de Amsterdammers wegge wuifd. Na Holland Sport en AZ'67 was gisteravond NAC aan de beurt. Uiterst plichtmatig zette Ajax 't nog te verwerken competitieduel om in een 30 overwinning. Een score, die voor Ajax op een aangename traditie gaat lijken. Het was overigens een triomf, die in tegenstelling tot de voorgaande keren pas in de tweede periode vorm kreeg. Want vooreerst hielden de Bredanaars de aanval van de Europacupfinalist verrassend in toom. Sjaak Swart (2 maal) en Wim Suur- bier scoorden daarna echter vrij moeiteloos. Ajax staat in puntental weer gelijk met Feijenoord. Trainer Rinus Michels had voor dit verplichte nummer opnieuw enkele van zijn steunpilaren vrijaf gegeven. Na Swart en Vasovic (zondag) waren nu Hulshof en Mühren aan een rust dag toe. Daarom kregen Arie Haan en Horst Blankenburg opnieuw gele genheid zich in de volgeboekte ster renformatie te manifesteren. Ondanks de talrijke „voedende" acties van met name de actieve Haan op het mid denveld, verzuimde Ajax het nood zakelijke karwei snel af te maken. NAC hield zelfs in de eerste 40 minu ten de louter aanvallende matadoren opmerkelijk in bedwang. Een ver- diénste die ze nauwelijks op hun eigen rekening mochten schrijven. Eerder was de dubbelblanke score bij rust te wijten aan het tamme optre den van de Ajacieden. Trainer Canjels van NAC moest na rust twee spelers wegens blessures vervangen. Van Dongen, de doelman, die in de eerste helft vooral schoten van Van Dijk n Cruyff fraai stopte, moest zijn plaats afstaan aan Kitz- man en Frans Bouwmeester verving Pogrzeba, 4e eenzame spits in het centrum van de aanval. NAC, moed vergarend uit de verrassende score. durfde zijn verdedigende stelling wat nadrukkelijk te verlaten. Via de sterk opererende Quaars werd het spel- beeld door de Bredanaars hooghartig in de richting van het middenveld verlegd. Ajax profiteerde. De ruimte die de verdedigers hun opponent toeschoven vormde de inleiding tot het lang ver wachte doelpunt van de Amsterdam mers. Blankenburg kopte de bal uit een hoekschop van Keizer ruim 5 minuien na de hervatting lakoniek voor de voeten van Swart die even attent als beheerst intrapte: 10. NAC kon daarna vrijuit gaan. De optimistische opzet van een 00-eindstand was voor de Breda naars tot een farce gedegradeerd. De vol risico opgebouwde tegensto ten brachten Ajax-doelman Stuy via Bish, Brouwers en Bouwmeester wa rempel nog een paar keer in moei lijkheden. maar voordat de Brabantse brigade aan de gelijkmaker kon den ken. braken de hoofdstedelingen die ambities met een tweede doelpunt af. Opnieuw zorgde Sjaak Swart voor de treffer. De 32-jarige buitenspeler schoot een voorzet van Haan door in terventie van Van Dijk langs Kitz- man in het Bredase doel: 20. Swart had ook in Ajax' derde tref fer een groot aandeel. Hij stelde na melijk met een korte, gave pass de toegespeelde Suurbier in staat de ont luisterde doelman Kitzman voor de derde keer te passeren. Even tevoren nog had Brouwers een van de weinig reële scoringskansen voor NAC hope loos laten liggen. Na een fout van Blankenburg kwam Brouwers plotse ling voor de uitgelopen Stuv. De Bre dase spits schoot de bal in de richting van het Ajax-doel, waar aanvoerder Vasovic op de lijn koppend kon red den. NAC bleek echter niet in staat tegen de lauw reagerende Amster dammers werkelijk een vuist te ma ken. motor over de wagen geslingerd. De motor kwam een tiental meters, verder terecht. Zowel Couwenhoven als Friedlander zijn naar een ziekenhuis in Den Helder ver voerd. Piet Couwenhoven heeft naast een gebroken pols een ontwrichte knieschuif en wonden aan keel en kaak opgelopen. Fried'lfinder liep een zware hersenschud ding en inwendige kneuzingen op. TORELAVEGA (ANP) Snelheid en weinig strijd kenmerkten de dertiende etappe van de Ronde van Spanje. Met een gemiddelde van bo ven de 40 kilometer per uur legden de ruim tachtig renners de 208 kilo meters af die Victoria scheidde van Torrelavega. Met een voorsprong van een half uur op het tijdschema werd de finish bereikt. Strijd hebben de renners in deze rit echter nauwelijks geleverd. Ondanks enkele vluchtpogingen telde het pelo ton in het zicht van de finish nog 70 renners. De Belg Eddy Peelman toon de zich in de eindsprint de snelste. Verschuivingen in de algemene rang schikking deden zich vrijwel niet voor. Ferdinand Bracke behield de leiderstrui en de Nederlander Wim Schepers bleef goede tweede op 17 seconden. Het parkoers telde vier cols, de Ayurdin (3e categorie) na 16 km de San Corme (2e cat) na 68 km, Las Munecas (2e cat) na 91 km en La Montana (3e cat) op acht kilometer van de finish. In een gesloten peloton werd begonnen aan de beklimming van Ayurdin. Joop Zoetemelk kwam als eerste boven, direct gevolgd door Balague en Galera. Ook de San Corme Zoe temelk passeerde als vierde het hoog ste punt en de Las Munecas. waar de Nederlander weer als eerste aan de afdaling begon, brachten geen scheiding in het rennersveld. hetzelf de gold voor de laatste berg die moest worden genomen. Zoetemelk was er opnieuw eerste. De Nederlander, die 17 punten ver gaarde voor de bergprijs vergrootte zijn voorsprong in het bergklasse- ment aanmerkelijk. Hij staat nu met 72 punten op de eerste plaats. De Spanjaard Balague is met 64 punten tweede en diens landgenoot Mascaro met 31 punten. Dertiende etappe: l. Peelman (Belg) 5.11.10: 2. Lasa (Sp): 3. Karstens <Ned);4 Rodriguez (Sp): 5. Guimard (Fr): 6. Krekels (Ned): 7. Letort (Fr): 8. Menendez (Sp): 9. Saez (Sp): 10. Prinsen (Ned): 11. Vianen (Ned): 12. cuevas (Sp): 13. Mudderman (Belg);'14. Lucas (Sp): 15. David (Belg): 16. Schutz (Lux); 17. Paton (Sp): 18. Schleck Belg): 19. (Gonzalez (Sp); 20. Scheers (Belg); 21. Rentmeester (Ned); 23. Dolman (Ned); 24. Zoetemelk (Ned); 33. Scheepers (Ned): 36.'Pijnen (Ned) allen in 5.11.10; 72. Van Katwijk (Ned) 5.12.10: 75. Tabak (Ned) 5.14.28; 76. Benjamins (Ned) z.t. De Neder lander Harry Steevens en de Spanjaard Gegorio San Miguel zijn niet gestart. Algemeen klassement: 1. Bracke (Belg) 56.52.12: 2. Scheepers (Ned) 56.52.29: 3. Oca- na (SP) 56.54.39 4. Lasa (Sp) 56.57.05: 5. Tamames (Sp) 58.57.19 6. Zoetemelk (Ned) 56.57.35 7. Galera (Sp) 56.57.41; 8. Martos (Sp) 56.57.44 9. Letort (Fr) 66.57.45: 10. Pou- lidor (Fr) 56.57.48; 11. Balaguer (Sp) 56.57.54; 12- Davld (Belg) 56.47.58; 13. Schutz (Lux) 56.58.19: 14. Linares (Sp) 57.00.51: 15. Ponton (Sp) 57.01.20 32 Tabak (Ned) 57.06.32 36. Pijnen (Ned) 57.08.11; 39. Dolman (Ned) Van een onzer verslaggevers ZAANDAM Machine- en Apparatenfabriek Sombroek be staat honderd jaar en dat wordt modem gevierd. De directie wil 'iets gaan doen dat er uitspringt' en denkt dus niet aan de traditio nele enveloppe met inhoud of iets hogere cijfers op de loon- strookjes. In gezamenlijk over leg is het plan opgevat om met het hele personeel naar de Euro pa cup-finale in Londen te gaan. Het zou een mooie dag moeten worden. Men gaat 's ochtends met het vliegtuig naar Londen, waar o.m. een uitgebreide rondrit gemaakt wordt. Dan komt de voetbalwedstrijd, het hoogtepunt van de dag en daarna gaat het voltallige personeel weer te rug met de boot. Iedereen mag echt genoot of echtgenote meenemen. Om de ongehuwden niet te benadelen is besloten dat zij hun verloofde of vriend of vriendinnetje mee mogen nemen, want 'we zijn een modern be drijf en niet kinderachtig in die din gen'. Hét fraaie plan, waar het hele per soneel zich al duidelijk op verheugt, dreigt echter te mislukken. Hoorn achtig is geprobeerd om 100 uitplaat sen voor het voetbal-spektakel te be machtigen, maar de vraag bleek gro ter dan het aanbod. Wel kon een vol doende aantal staanplaatsen verkre gen worden, maar dat levert een pro bleem op voor de oudere werknemers van het bedrijf op, die moeilijk zo'n anderhalf uur kunnen blijven staan. De hoop is nog niet opgegeven dat de zitplaatsen alsnog te krijgen zijn, maar als dit niet lukt zal er zeker iets anders worden gedaan. Dat zal niet gemakkelijk zijn, want het moet absoluut een bijzonder dagje worden. En Cup-finales waarin Ajax speelt liggen nu eenmaal niet voor het op scheppen. ARNHEM (ANP) De Arnhemse atleet Egbert Nijstad heeft gister avond in zijn woonplaats net Neder lands record op de 300 meter gebracht op 8.02.00. Nijstad (DOS/Dwingeloo), die het vorige record van 8.06.04 even eens in zijn bezit had, liep zonder te genstanders. 57.10.23 50. Prinsen (Ned) 57.13.20; 53. Kars tens (Ned) 57 14.12; 54. Vianen (Ned) 57.14,44; 61. Van Katwijk (Ned) 57.22.14 68. Krekels (Ned) 57.33.32 79. Rentmeester (Ned) 57.49.38 82. Benjamins (Ned) 58.22.36. De reden waarom de directie een zo ingewikkeld plan heeft bedacht om het eerste eeuwfeest te vieren is, dat zij iets wil doen om een blijk van waardering aan het personeel te ge ven. „Het is de bedoeling dat ze er allemaal blij mee zijn en bovendien is het goed voor de menselijke ver houdingen binnen het bedrijf zo wordt het ongewone voetbalplan toe gelicht. Legpenning Sombroek valt echter op door nog iets ongewoons in de viering van het eeuwfeest. Het bedrijf had namelijk „recht" op een gouden legpenning van de Federatie Metaal en Electro- nische Industrie, een onderscheiding die elk 100-jarig bedrijf in deze bran che krijgt. Sombroek nu heeft de FME laten weten geen prijs op deze legpenning, die in menig bedrijf een ereplaats heeft, te stellen. Naar de mening van de directie is het geen verdienste van de huidige generatie om als metaalbedrijf 100 jaar te be staan. De eer om te worden onder scheiden komt toe aan de stichters van het bedrijf, maar die zijn al lang dood. De twee directeuren, beiden dertigers, vinden het bovendien dat een dergelijke onderscheiding uit de tijd is. „Zelf bouwen we liever aan de toekomst dan dat we teruggaan naar het verleden", aldus een woordvoer der van het bedrijf, die er pan toe voegt: „Zou u de kaartjes voor de voetbalwedstrijd niet kunnen ver sieren?" ne partijpolitieke aangelegenheid in de ideologie van D'66", zei mr. Bies heuvel. Drs. Udink (CHU) zei dat de ver kiezingsuitslag niemand heeft bevrijd van de noodzaak, compromissen te zoeken om een meerderheidskabinet te formeren. De tweedeling die de linkse combinatie had gewenst is niet geslaagd, het politieke beeld is nog steeds een veelstromenland. Udink vroeg zich af hoe men kan verlangen dat de confessionele partij en steun geven aan het linkse pro gramma nu dit door een derde van de kiezers wordt gesteund. Dr. Verin- ga (KVP) verweet drs. Den Uyl dat hij alles of niets vraagt en onverant woorde politieke opstellingen kiest. Dr. Drees jr. (DS'70) dacht de pro gressieve drie een plaats in het grote dierenbos van de Fabeltjeskrant toe: vader egel, moeder egel geboren Van Mierlo en een klein egeltje een familie die iedere andere van zich afhoudt. Drees noemde het een mis- verstand, te menen dat de kiezer ge- frusteerd zou zijn omdat hij niet di rect een regering kan kiezen. Het interesseert de kiezer volgens Drees betrekkelijk weinig of Marij- nen, Cals dan wel Zijlstra aan het bewind zijn. Maar het irriteert hem aldus Drees als het kabinet De Jong belooft de inflatie te zullen be strijden om die inflatie vervolgens hoog te laten oplopen. Hij verweet het kabinet De Jong ernstige beleidsfouten. Opmerkelijk was dat ook de PSP-er Wiebenga de PvdA scherp aanviel op haar weigering met de confessionele partijen te gaan praten op basis van de verkiezingsuitslag. „Als Den Uyl nu niet het formateurschap opeist laat hij de kiezers in de steek die hem een kans wilden geven. De stem men op links uitgebracht, komen rechts ten goede. Den Uyl geeft rechts een prachtig alibi het beleid nog rechtser te maken. De stemmers van Den Uyl worden spijtstemmers", al dus Wiebenga. Van Reeuwijk ving kostenstijging op ROTTERDAM Maatschappij voor Woninginrichting P. van Reeu wijk heeft in 1970 een omzetstijging weten te bereiken van 28,7 pet., ter wijl de afleveringen met 17,1 pet. zijn gestegen. Het jaarverslag spreekt van een aanmerkelijk herstel. De stijging van de kosten kon geheel worden op gevangen. Het voordelig exploitatie saldo bedroeg 2,4 min. tegen bijna 1,8 min. over 1969 en het te verde len saldo groeide tot ƒ716.200 (688.700), waaruit zoals gemeld een dividend van 26 (25) pet. uitgekeerd kan worden. Alleen omzetvergroting kan de kos tenstijging opvangen en van een marge-aanpassing zal onder andere door de inflatiebestrijdingsmaatre gelen van de regering geen sprake kunnen zijn. Niettemin ziet de direc tie de toekomst met vertrouwen tege moet en kostenbewaking zal alle aan dacht moeten krijgen. MOSKOU (AP. UPI) Drie ver dachten in het proces tegen negen Jo den in Leningrad hebben gisteren, volgens het Russische persbureau TASS, toegegeven betrokken te zijn geweest bij een poging tot vliegtuig kaping. Twaalf personen zijn in eerdere processen al veroordeeld wegens hun aandeel in deze poging tot kaping. Zij werden op 15 juni op het vliegveld van Leningrad gearresteerd, omdat zij met een Russisch lijnvliegtuig naar Zweden en later naar Israël zouden hebben willen vluchten. Gisteren werd voor de tweede ach tereenvolgende dag de 39-jarige inge nieur Gilia Boetman verhoord. „In antwoord op vragen van het open baar ministerie en de verdediging verklaarde Boetman, dat acht van de negen verdachten op de hoogte waren van het voorgenomen misdrijf en daaraan in verschillende mate had den meegewerkt", aldus TASS. Vol gens TASS zijn Boetman en de 34-ja- rige Mikhail Korenblit de hoofdper sonen van de samenzwering. Volgens Joodse bronnen in Leningrad kunnen zij wegens hoogverraad de doodstraf krijgen. De overige verdachten kun nen wegens anti-Sowjet activiteiten maximaal zeven jaar krijgen. „Evenals Boetman is Korenblit een aantal malen met verkeersvliegtuigen meegereisd om uit te vinden, hoe men het best in de cockpit kon komen... Omdat in Leningrad niet genoeg Jo den te vinden waren, die aan het komplot wilden meedoen, heeft Ko renblit in Riga en Kisjiniw deelne mers voor de misdadige operatie uit gezocht", aldus TASS. ROTTERDAM 1Het bestuur van Maatschappij van Berkel's Beheer heeft het volste vertrouwen in de toekomst. Wel wordt verwacht dat de omzet in de loop van 1971 enigszins zal stagneren, terwijl alle rationalisa tiemaatregelen waarschijnlijk nog niet geheel tot uitwerking zullen ko men. Op grond hiervan wordt rekening gehouden met een iets lager resultaat. Er wordt in het jaarverslag op gewe zen, dat Berkel door de geografische verbreidheid een goede risicosprei ding heeft. De gezamenlijke opbrengst van goederen en diensten, bedroeg in het boekjaar 1970 ƒ290 miljoen, tegen 262 miljoen in 1969. De groepsomzet aan derden gaf een stijging te zien van ca. 10 procent, en wel van ƒ210 miljoen tot 231 miljoen. Het exploitatieresultaat over 1969 vertoonde echter een daling, namelijk van 24,763 miljoen naar 23,931 mil joen. Afschrijvingen vergden 8,4 (7.6) miljoen en winstbelastingen ƒ4,1 (6,5) miljoen, zodat de netto winst iets daalde, en wel van ƒ6,2 miljoen tot ƒ5,6 miljoen. Dat is 8 (9,3) procent van het eigen vermogen en 29 (32) procent van het aandelenkapitaal. Het dividendvoorstel luidt, zoals ge meld, onveranderd 14 procent. De cash-flow (winst op afschrijvin gen) steeg daarentegen van 14,2 mil joen naar 14,4 miljoen. Het perso- ROTTERDAM De directie van Van Nelle verwacht, dat de rentabi liteit in '71 niet zal worden aangetast door een uitblijven van een dividend van Van Nelle-Standard Brands over 1970. President-directeur dr J. Bar- tels zei gisteren op de jaarvergade ring: „We rekenen op een hogere bate van de moedermaatschappij". President-commissaris Fockema Andreae, zei dat de loonontwikkeling tot ernstige situaties kan leiden bij Van Nelle. „In 1970 kostte de 4 pet. loonstijging het bedrijf 3 min. De winstcapaciteit is nog op peil geble ven. Het zal echter steeds moeilijker worden om dit te bereiken. De winst capaciteit zal op den duur worden aangetast. Voor het jaar 1971 behoeft dit echter nog niet te worden ge vreesd," aldus de president-commis saris. Het is nog niet helemaal zeker dal Van Nelle-Standard Brands over 1970 geen dividend zou betalen, maar „het zit er wel in", zo zei directeur Bar- tels. De oorzaak van de teruglopende uitkomsten is, dat Van Nelle-Stan dard Brands in de diverse Europese landen te kampen had met sterk stij gende loonkosten. De loonexplosie in Italië in 1970 (30 pet.) leidde tot een gat in de winstcapaciteit. In dit land is echter toch nog geen verlies gele den. De directie van Van Nelle is nog steeds blij met de uitbreiding van ac tiviteiten tot andere Europese landen. „De geografische spreiding is bijzon der gelukkig gebleken". De investe ringen zullen in het nu lopende jaar niet hoger zijn dan in 1970. Een stij ging van het investingsniveau tot bijv. 5 min. in 1973 achtte de direc tie „niet mogelijk". neelsbestand werd met 200 man uit gebreid tot 4500 man, aan wie 65 (55) miljoen aan salarissen werd uit betaald. De teruggang van de winst wordt in het verslag toegeschreven aan de economische teruggang in de Ver enigde Staten, terwijl ook de resulta ten van het Nederlandse bedrijf een teruggang vertoonden. (Van onze sportredactie) LEIDEN Het Nederlands ama- teureltaf. spelend onder de naam Zwaluwen, heeft gisteravond in Lei den op het terrein van UVS een 00 gelijkspel gescoord tegen het Engelse Middlesex Wandcres. Nog geen 200 toeschouwers waren getuige van dit partijtje zomcravondvoetbal. Weliswaar kregen de amateurs kan sen en dan vooral door uitblinker Henk Kiel, die tot drie keer toe dicht bij een treffer was, maar daarvan door de Engelse doelman Mackay werd afgehouden. Na rust eveneens weinig geïnspireerd voetbal in een laag tempo. Niettemin creëerde Middlesex Wan- deres kansen, vooral via de snelle linksbuiten Tilley, die nogal eens langs SDW-speler Einsschot glipte. Maar de uitstékend spelende Anton Marijt van Noordwijk corrigeerde die foutjes. Boiten van Muntendam kwam nog in het veld voor de geblesseerde Lacroix (KEV). Keeper Reitsma speelde uiterst be trouwbaar, maar aanvallend kon geen vuist worden gemaakt, daar de te sta tisch spelende Frans Steur zijn schut- tersfaam niet kon waarmaken, even min als Veeken. De beste aanvaller was nu nog Xerxaan De Jong. AMSTERDAM Per 1 juli 1971 nemen de Staatsmijnen de kunststof- en papierverwerkingsbelangen over van de Verenigde Fabrieken van L. J. Heijmeijer N.V. te Amsterdam. De transactie heeft betrekking op fabrieken te Edam en Beerse (België). Het samengaan van beide onderne mingen zal naar verwachting een po sitieve invloed uitoefenen op de werkgelegenheid, aldus een gezamen lijk persbericht van de beide onder nemingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15