AUTO RIJDT OP AARDGAS AlllOOlOgrajie doorsicco de jong cils schone verbranding Driekwart de eerste eeuw geleden kwam auto in Nederland Carl Benz begon serieproduktie Acties tegen malafide autohandel gaan door Gronings experiment met „zo goed j 1 ironings experiment mei „zo Veel A goedkoper dan benzine Naast voordelen ook wel moeilijkheden DONDERDAG 13 MEI 1971 Jarenlang heeft men geloofd, jat de eerste voorzitter van de later Koninklijke Neder- andsche Automobiel Club, de ïeer J. P. Backx, notaris te Wie- ingerwaard, in september 1896 le eerste auto binnen onze gren en haalde. Maar geschiedvor- ;ers hebben aangetoond, dat de ïeer Backx ten onrechte deze irimeur claimde. In werkelijk- ïeid was het de Haagse hoffoto- jraaf Adolphe Zimmermans, die |p 18 mei 1896 auto nummer één jereed. Zodat het Nederlandse lutomobilisme volgende week ian zijn 75-jarig jubileum toe is. Ook de Nijmegenaar M. W. Aert- Jjs, die in 1897 importeur van het luitse merk Benz werd en die een lalve eeuw later een boekje schreef (Hoe de eerste auto in ons land wam", heeft niet aeweten van de [aagse fotograaf. Toch wijzen juist e controleboeken van Benz Cie. te [annheim uit. dat van hier op 16 mei 896 twee auto's naar Nederland ver- oerd werden. De waeens waren ge- lummerd 319 en 320, beide van het nodel Viktoria en beide bestemd voor Haag". Voor welke personen deze wa°ens estemd waren, staat er niet bij, naar in 1918 ontdekte de redacteur ■an het blad REMO Rijwiel En lotor Or?aan de heer Zimmer- nans en interviewde hem. De heer Zimmermans. die de eerste oto's van koningin Wilhelmina heeft emaakt voor de weergave van haar leeltenis op postzegels, bleek de eige- laar van de Benz nummer 319 ge veest te zijn. Hij had de auto na een jaar of zes verkocht en was toen een "eugeot 'gaan rijden. Verder heeft niemand meer van de heer Zimmer mans, die in werkelijkheid B. E. A. van Varsseveld heette, vernomen. Hij is in 1922 overleden. De Benz Viktoria van het type, dat hoffotograaf A. Zimmermans op 18 mei 1896 in ons land als eerste auto introduceerde. Intocht de tweede Benz gebleven is, wdtok nooit bekend, zodat notaris hetzij de tweede, hetzij de irde automobilist van Nederland ge- eest is. in het zilveren gedenkboek an de KNAC, dat in 1923 verscheen, «ft zijn zoon het verhaal over de tocht van deze auto in Amsterdam daan. Het rijtuig zonder paarden als de mensen het noemden <am hier eind september per trein i, vergezeld van een Duitse mon- ir, die echter de Daimler Viktoria ft durfde te rijden. Notaris Backx heeft ons de vol- nde bijzonderheden nagelaten: „Het is hem de monteur te gevaar lijk, die smalle straten met de grach ten er zoo vlak naast. Maar de koet sier des heeren Backx toonde, dat de oude heldenmoed der Trompen en De Ruyters nog niet geheel en al ver dwenen was en klom manmoedig op den bok. En waarlijk, het lukte hem wonderwel de auto te beheerschen." Door de Kalverstraat werd gereden met een politieman, die voor de wa gen uitliep, en één er achter, terwijl de „hoofdinspecteur van het vervoer, de bekende, robuste heer Van Oos ten" naast de nieuwbakken chauffeur op de bok plaatsnam. De tocht van Amsterdam door Noordholland naar Wieringerwaard was ronduit choque rend. Backx jr.: „Vreeselijke scènes met paarden bleven natuurlijk niet uit, zelfs menschen sloegen verschrikt op de vlucht en dikwerf liet een boer paard en wagen in den steek, onder den uitroep van „Daar hei je den duuvel". Handel Hadden Backx en Zimmermans de auto alleen voor eigen plezier ge bruikt, Aertnijs was de man, die er „handel" in zag. Hij heeft in augustus 1897 te Parijs de Franse licentiehou der van Benz ontmoet, die hem met de fabrikant zelf in kontakt bracht. In 1897 is Aertnijs dan ook met de imoort van Benz-auto's begonnen. Het volgende jaar nam Aertnijs het init'atief tot de oprichting van de (K)NAC. In zijn in 1948 verschenen boekje schrijft hij over de voorzit tersverkiezing: op 3 juli 1898 „Onder de aanwezigen bevond zich notaris Backx uit Wieringerwaard. Hij was een man met zilverwitte haren, een geposeerd voorkomen, een joviaal ka rakter en daarbij de oudste automo bilist van ons land. Wij vonden allen, dat hij de aangewezen voorzitter was, doch de heer Backx had allerlei be zwaren. Hij wees op andere landen in Europa, waar een Graaf de Dion in Frankrijk, een Hertog van Ratibor in Duitsland, deze post bekleedden, en dat dus de president van onze club geen „Backx" kon heten. Nadat wij hem hadden gewezen op het luxueuze in zijn naam, die hij toch veel een voudiger had kunnen spellen, en op het sterke aandringen van alle aan wezigen, werd de knoop doorgehakt en was ook de voorzitter gekozen." Enkele dagen later werd Nederland overstroomd met automobielen. Op aandrang van Aertnijs had de Auto mobile Club de France, waarvan ove rigens de uit Nederland afkomstige baron Van Zuylen van Nyevelt ere voorzitter was, de jaarlijkse ..mon sterrit" via Nijmegen en Amsterdam gepland. Op 8 juli kwamen de auto's in Nijmegen aan het waren 37 automobielen en 14 motorrijwielen vanwaar ze op 9 juli naar Amsterdam vertrokken. Er werd op deze afstand met een snelheid van 44 km per uur gereden. Maximaal 20 km Minister Lely van Waterstaat, die de rit geautoriseerd had, kreeg over de,ze snelheidsmonsters vragen in de Tweede Kamer Kort nadien werd een maximumsnelheid afgekondigd van 20 km per uur en 8 km per uur bij mist of afdalen van hellingen die geldig bleef tot in 1903, toen de auto's van de KNAC-leden het post vervoer van de trein moesten overne men. vanwege de spoorwegstaking. Sinds het voorjaar van 1899 expo seerde de RAI bijna jaarlijks auto's in het Amsterdamse Paleis voor Volksvlijt. De verkoop kwam op gang en steeg van 2 of 3 in 1896 tot de goede 400.000, die men bij de RAI voor dit jaar verwacht. De eerste auto of de eerste twee ilo's die in Nederland op de weg 'amen, waren produkten van de 'itser dr. Carl Benz. Hij heeft onge- er tegelijk met zijn collega Gottlieb iimler de auto met verbrandings- öior uitgevonden. Dat was in 1886. «wel 40 jaar later hun autofabrie- met elkaar zouden fuseren en al- n Mercedes-Benz-automobielen den bouwen, deden de twee Duit- s hun uitvinding vorige eeuw on- lankelijk van elkaar. Bovendien «t Benz nog een belangrijk stuk imerswerk op zijn naai> gebracht, ardat hij als eerste ter wereld een voor serieproduktie ontwierp en seriebouw startte. Driewieler Benz richtte in 1883 „Benz Co. 'einische 'Gasmotoren-Fabrik" te jnnheim op, patenteerde in januari 16 rijn eerste automobiel een ewieler en ontwierp eerst in 1 de Viktoria en in 1894 de Vélo. *e Vélo was de eerste wagen voor serieproduktie en dit werd dan ook het bestverkochte automodel in het Nederland van de vorige eeuw. Met de produktie van deze wagen mikte Benz al op een scherpe prijs, impor teur M. W. Aertnijs tp Nijmegen ver kocht de Benz Vélo voor 120Ó. Het gewicht van de wagen was zeer laag gehouden 360 kg door de toepassing van fietswielen, waar aan de auto ook zijn naam te danken had. De motor was een ééncilinder 1050 cc met oorspronkelijk 1,5 pk vermogen, maar later met 2,75 pk. De topsnelheid werd door deze vermo- gensverbetering bereikt door een betere cilinderkop opgevoerd van 20 tot 25 km. per uur. Luchtbanden De Vélo is tot 1898 in produktie geweest en werd toen vervangen door een iets meer robuuste wagen, die Dr. Carl Benz, uitvinder van de auto en de serieproduktie. n eCste model uit de seriematige autojabricage van Benzde Véélo, motor achterin. Het model had twee versnellingen vooruit, maar geen dMt. Men moest daarvoor de wagen bij de vooras beetnemen, optillen en draaien. luchtbanden om de fietswielen kreeg en de naam „Oomfortable" droeg. De Eenz-fabriek te Mannheim maakte intussen ook nog andere modellen, zoals de Phaëton, Vis-a-Vis en Dos-a-Dos. in welke beide laatste men van aangezicht tot aangezicht of wel ruggelings moest plaatsnemen. In 1897 ging Benz over op de tweecilin- dermotor, die eerst 5 pk vermogen had, hetgeen later tot 16 pk is opge voerd. Grootste De produktie van de Benz-fabriek te Mannheim steeg van 134 auto's in 1895 tot 572 in 1899. waarmee Benz het grootste automerk ter wereld was. In 1900 maakte de fabriek 603 auto's, waarvan er 341 werden geëxporteerd. Bij een telling van het aantal auto's in Nederland in oktober 190C bleek het Duitse merk veruit bo venaan de ranglijst te prijken. Ons land telde toen 257 auto's, waarvan 58 van Benz, 16 van Peugeot, 10 van het Franse merk Mors. 9 van het Bel gische merk Vivinus en 8 van zowel Decauville als de Dion-Bouton, beide Franse merken. Sindsdien is het aantal auto's in Nederland met 10.000 vermenigvul digd, maar zijn nog altijd twee Duitse merken elk met zo'n 15 procent van de 2Vs miljoen auto's in de meerderheid Opel en Volkswagen. Van een onzer verslaggever» GRONINGEN Sinds kort rijdt er in Groningen een auto op aardgas. Dat is het resul taat van experimenten die het gemeentelijk gasbedrijf van deze stad al geruime tijd uitvoert met aardgas als brandstof voor motorrijtuigen. Het belangrijkste voordeel is wel dat het gebruik van aardgas de milieu-verontreiniging enorm zou inperken: de verbranding is zo goed als ..schoon". Wethouder drs. F. H. von Meijen- feldt zei gisteren dat de uitlaatgassen vrij zijn van schadelijke bestanddelen. Ook in andere opzichten wordt aardgas aantrekkelijker geacht dan de traditionele brandstoffen: aardgas is niet alleen schoner dan benzine en dieselolie, maar ook dan LPG, het vloeibare autogas. LPG (een bijpro- dukt van benzine) heeft als nadelen dat het minder klopvast is dan aard gas, dat het zwavel bevat en dat het niet in onbeperkte hoeveelheden le verbaar is. OVERHEID Gezien met name de grote milieu-hygiënische voordelen acht men het in Groningen niet uitgeslo ten dat de overheid het rijden op aardgas zal bevorderen door bijvoor beeld belastingfaciliteiten. De kool monoxide bleek in de uitlaatgassen van aardgas minder te bedragen dan in de rook van een sigaret: ongeacht het toerental van de motor werd minder dan 0,1 procent gemeten. Bij benzine bedraagt het percenta ge tussen de drie en zeven. De econo mische commissie voor Europa han teert als norm in het stadsverkeer maximaal drie procent, waar het aardgas dus verder onder blijft. Bovendien bevat met name het Groningse aardgas zo goed als geen zwavel, zodat het uitlaatgas ook vrij is van zwaveldioxide (So2). Zeer be langrijk is ook dat in aardgas vol strekt geen lood voorkomt. Het kwa lijke lood wordt aan benzine toege voegd om de klopvastheid te verho gen. Bij super benzine is dit een oc- taangetal van 110. Aardgas heeft uit zich zelf al een hoog octaangetal van 130. Andere schadelijke bestanddelen, aldehyden of onvolledig verbrande produkten, konden niet worden aan getoond. De uitlaatgassen bestaan dus uitsluitend uit stikstof, waterdamp en koolzuur. De proeven met de benzine motoren worden in Groningen als volledig geslaagd beschouwd, maar met dieselmotoren is men minder ver. Het ministerie van economische za ken heeft inmiddels al belangstelling getoond. Intussen eaat men door met experimenteren. Op het ogenblik houdt men zich vooral bezig met de vraag hoe aardgas het best in de auto kan worden opgeslagen. De bestelwa gen, die nu omgebouwd is, heeft op het dak een gasfles met gecompri meerd aardgas, goed voor een afstand van honderd kilometer. Een benzine- De Groningse bestelwagen, die op aardgas rijdt. tank van 40 liter komt overeen met 30 kubieke meter gas, waarvoor een drukvat van 150 liter nodig is om het te kunnen bergen. Nagegaan wordt nu de mogelijkheid om gebruik te maken van vloeibaar aardgas, waar voor een tank van 50 liter voldoende zou zijn om 40 liter benzine te evena ren. SPECIALE TANKS Aardgas wordt vloeibaar bij een temperatuur lager dan 165 graden on der nul. Hiervoor zijn speciale tanks nodig, die echter voor andere doelein den al worden gebruikt. De proeven die men hiermee in Groningen neemt zijn mogelijk door een machine (cryo- geen-generator van Philips), die is geleend van de N.V. Nederlandse Gas unie, in overleg met het ministerie van economische zaken. De veilig heidsgraad met betrekking tot ont ploffingsgevaar ligt voor aardgas ook aanzienlijk gunstiger dan benzine. Het brandgevaar bij botsingen wordt daardoor verminderd. In Amerika is aardgas als brandstof ook al beproefd. Men is er daar een tweetal jaren mee bezig en er is zelfs al een snelheidsrecord ge broken door een op aardgas rijdende auto. De man die dit experiment naar Europa exporteerde is dr. ir. H. W. J. Kempen, directeur van het gasbedrijf in Groningen. Hij ontdekte de proef nemingen bij een bezoek aan Ameri ka. De stad San Diego heeft reeds besloten alle stadsbussen op aardgas om te schakelen. De economische kant van de zaak is op dit moment nog niet uitgewerkt. Zeker is in ieder geval dat aardgas goedkoper is dan benzine. Bovendien „Wilde" verkoop auto's zakt in elkaar (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Terwijl in Noord-Brabant en ook elders in het land de „wilde" verkoop van auto's, als gevolg van de actie van ANWB en Consumenten bond, flink in elkaar is gezakt is aangekondigd dat onverminderd zal worden doorgegaan met het aan de kaak stellen van de ma lafide autohandel. De ANWB zei gisteren: „Wij gaan door met de actie, anders zou het on billijk zijn tegenover de slachtoffers van nu". Zoals bekend hebben de Consumentenbond en ANWB hun bit tere ervaringen bij vier autohandela ren in Noord-Brabant te boek gesteld. De kranten hebben daarover uitvoe rig bericht, evenals Koning Klant, terwijl deze week het verhaal ook verschenen is in de ANWB-Kampioen die bij meer dan een miljoen mensen thuis komt. Het blijkt dat na al deze publiciteit de vier bedrijven die op de voorgrond werden gehaald, geen auto meer heb ben verkocht. Bij tenminste één gara ge zijn zelfs ontslagen aangezegd. Maar niet alleen bij de vier met na me genoemde garages (de Eindhoven- se autohandel „Succes", het Tilburgse autobedrijf Doris van Gils en de Eindhovense garagebedrijven Van der Steen/Jansen en „Brabant") is de verkoop als een pudding in elkaar gezakt, het publiek blijkt plotseling in het algemeen veel kritischer te zijn geworden bij de aankoop van auto's. De BOVAG heeft nu al gemerkt dat er een grotere vraag is naar auto's met een BOVAG-garantie of met een ANWB-keuring. De ANWB krijgt gemiddeld 25 telefoontjes per week van aspirant-kopers die eerst inlichtingen inwinnen voor zij een auto gaan aanschaffen. De ANWB geeft dan adressen door van de er kende verkopers. Inmiddels is er in Rotterdam een bedrijf dat adverteert met de slogan: „Heeft u Koning Klant gezien. Dan weet u waar u niet kopen moet. Bij ons kunt u het wel doen". Volgens de ANWB gaat deze firma waarschijn lijk eveneens voor de bijl. Overigens blijken door de actie van ANWB en Consumentenbond ook „erkende" handelaars in het zuiden te zijn ge troffen. Volgens hen is door de publicaties de indruk gewekt dat de hele „losse handel" in het zuiden een wilde ben de is. ANWB zegt dat de vier bedrij ven in Brabant welbewust gekozen zijn, na de tientallen verongelijkte reacties die over deze garages bin nenkwamen. Maar ook de andere ga rages die bij de ANWB op de zwarte lijst staan komen aan de beurt, zo wordt nadrukkelijk gezegd wordt het rendement van de motor verhoogd doordat aardgas „schoner" verbrandt, terwijl de olie minder vaak hoeft te worden ververst en bougies ook langer meegaan. Aardgas levert ook meer rende ment; één kubieke meter gas bleek goed voor 11,1 km rijden, terwijl met een overeenkomstige hoeveelheid ben zine maar 8,7 km wordt afgelegd. Een aanwijzing voor de lage brand stofprijs geeft het feit dat uit Libië aangevoerd vloeibaar aardgas zeven cent per liter kost. Ook als men er rekening mee houdt dat in de liter- prijs van 65 cent voor benzine veel belasting begrepen is, is dit nog aan zienlijk voordeliger. Kostenverhogend zal daarentegen het gebruik van een vloeistof-tank werken. In Amerika betaalt men daar op het ogenblik 450 dollar voor. Mas- sa-produktie zou deze prijs aanzien lijk drukken en bovendien heeft aardgas naast milieu-hygiënische ook al genoemde financiële voordelen. Het ombouwen is een eenvoudige ingreep. De automotor blijkt voorts bijzonder soepel op het gas te lopen, het starten gaat voortreffelijk en de acceleratie (snelheid van optrekken) is gelijk of zelfs nog iets gunstiger dan bij de benzinemotor. Hoe het verder zal gaan met de aardgas-auto is nog niet zeker. De gemeente Groningen stelt de resu'ta- ten van het onderzoek graag ter be schikking van iedereen die er iets mee wil doen. Op dit moment heeft men nog geen contact met oliemaat schappijen of autoproducenten. OMWENTELING Als het aardgas erin komt als brandstof voor auto's zal dat een gro te omwenteling teweeg brengen. De benzine zal dan op zijn retour gaan, de benzinestations zullen moeten om schakelen op aardgas, met alle spe ciale voorzieningen vandien. er zullen transport-moeeliikheden moeten ko men enz. Verder is het de vraag hoe de olie-maatschappijen zullen reage ren. Belangrijk is ook de vraag in hoe verre het zal gelukken de dieselmotor geschikt te maken voor aardeas. Vooral het vrachtvervoer maakt veel gebruik van de diesel, die ook vaak in stadsbussen zit. Men is wat dit betreft zo ver dat de diese'motor re delijk draait op ?en menesel van olie en aardgas, wai al aanzienlijk scho ner is. Het is overigens de vraag of de dieselmotor nog aantreVkpHifc b'ïift aic het aard «as doorzet. Het voordeel van de dieselmotor, goedkooere brandstof en beter rendement, wordt dan nameliik ook van toepassing op de voor aardgas omgebouwde benzine motor. Ook zou de hele brand stofpol itiek een grote verande ring ondergaan. Van onze redacteur wetenséhappen AMSTERDAM Bij het enthou siaste verhaal van het Groningse gasbedrijf over aardgas-auto's ko men de moeilijkheden minder naar voren clan de voordelen. Behalve het probleem hoe een auto zijn gas meeneemt is er nok nog de vraag hoe het gas in de auto komt. Dat betekent een volledige ombouw van alle benzinestations, of in ieder ge val een groot deel ervan. Een on derneming die forse kapitalen zal opslokken, en daardoor de prijs van auto-aardgas zal verhogen. Nog een stapje verder terug, zal er een systeem moeten komen om het aardgas in .die benzinestations te krijgen. Dat zou gewoon kunnen door aansluiting op het openbare gasnet, wat betekent dat dat uit gebreid moet worden, dat een vloot van benzine-tankwagens en bin- ncnvaarttankcrs werkloos wordt: kapitaalverlies en dus prijsverho ging. De manier waarop de individuele automobilist zijn gas meeneemt Is overigens ook nog een probleem. Een drukvat van 150 liter (met een werkdruk van 200 atmosfeer!) is een zwaar en log ding dat extreem zou moeten worden beveiligd, wil elke frontale botsing niet op een daverende explosie uitdraaien. Koeling tot 165 graden onder nul levert bij atmosferische druk vloei baar aardgas op, maar de machine die het koud moet houden kost wel extra energie, wat ook weer het prijsvoordeel aantast. Het is best mogelijk dat het allemaal toch eco nomisch wel kan. maar dat moet dan wel duidelijk worden aange toond voordat we al te enthousiast worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11