s Alternatieve generale kas voor gereformeerde bond Lutherse eenheid'' Geen nieuwe gezichten in geref. moderamen raad t( opgericll O O O O O O O O O O O O O Suggestie ds. G. Boer op jaarvergadering Ds. J. Petri overleden PROF. S. K. RUNIA 4 KAMPEN RIAOKMI Puzzelboek Aktie hervormde vrouwen voor Oost-Europa Schade Ec:i woord voor vandaag COM M ENT AAR BEROEPINGSWERK V rij-evangelische vrouwen naar Treslong 2 3 4 6 7 8 10 11 12 13 Invul-puzzel Vul horizontaal in 1 platte steen, 2 tor, 3 schildpad, 4 zilt vocht, 5 loze streek, 6 bontsoort, 7 kunst mens. 8 spaans paard, 9 halfgod, 10 ver hindering, 11 bouwval, 12 gemeentewei- de, 13 hijswerktuig. Bij juiste oplossing leest men op de cir keltjes drie namen van buitenlandse ri- OploMing vorige puzzel 1 cel,2orgel,3nat,4tenor,5rebel,6oever, 7 leder, 8 els. 9 ultra, 10 ros. CONTRO LEUR (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het hoofdbestuur van de gereformeerde bond hoopt nog voor de zomer een gesprek te hebben met het moderamen van de hervormde synode en met de generale financiële raad over de fi nanciën van de kerk. Dat gesprek zal dan vooral gaan over het synodebesluit, om de bijdrage voor de generale kas (tien gulden per belijdend lid per jaar) voor alle gemeenten verplicht te stellen. Kamper studenten roepen welkom toe KAMPEN Donderdag is er weer hogeschooldag. Wij zullen uw komst op prijs srtellen. Er zouden namelijk misverstanden gerezen kunnen zijn door een oproep tot „boycot". Dit laten studenten aan de Kamper gere formeerde hogeschool weten in een verklaring. Zij vinden de band tussen kerk en hogeschool van wezenlijk belang, en menen dat de hogeschool uitein delijk gedragen moet worden door het gebed van de gemeente. Daarvoor is juist de hogeschooldag een goede gelegenheid. Door weg te blijven en zo de zaken op de spits te drijven kunnen wij met elkaar geen kerk zijn, menen zij. De verklaring is ondertekend (namens velen), door: S. Alblas (5e jaar), D. L. Bakker (5e jaar), A. G. E. Klap (3e jaar), J. D. Kraan (3e jaar), A. C. Moerman (4e jaar), J. G. Valstar (5e jaar). Gisteren bleek op de jaarvergade ring van de gereformeerde bond dui delijk de verontwaardiging in deze kring over dit besluit. Immers, de ruim driehonderd gemeenten, die thans niet aan de generale kas beta len. zijn grotendeels in de hervormd- gereformeerde sector van de kerk te vinden en hebben principiële bezwa ren tegen de besteding van een groot deel van de gelden. Bovendien drukt de bijdrage voor de generale kas toch al relatief het zwaarst op die ge meenten, waar nog ernst wordt ge maakt met het belijdenis doen (i.h.a. de orthodoxe gemeenten). De kosten van de SMRA worden verhaald op de hervormd-gerefor- meerde gemeenten. Zo werd het gis teren gesteld en ds. G. Broere uit 't Harde vroeg, of het gereformeerde volk dan altijd de lijdende partij moet zijn. Hij vond, dat de gerefor meerde bond nu maar meteen duide lijk moest laten weten, wat hij zou gaan doen. Hoofdbestuurslid ir. J. van der Graaf uit Huizen vonde de verkla ring, die het hoofdbestuur al heeft gedaan (wij publiceerden die zater dag; red voor het ogenblik vol doende. Hij achtte het beter, nu eerst het beraad van de classicale vergade ringen af te wachten en het besluit van de synode in tweede lezing. Ir. Van der Graaf vond het niet passend in de kerk, om nu al een dreigement als een stok achter de deur te laten horen. Voor oud-voorzitter ds. G. Boer uit Zoetermeer leed het echter geen twij fel. of de zaak zou doorgaan. Hij zag het in het kader van „heel de heilloze ontwikkeling naar centralisering van de kerk en haar financiën". Ds. Boer deed de suggestie, om als het dan toch allemaal de laagkerke- lijke kant opgaat (zie maar naar de buitengewone wijkgemeenten in wor ding), maar te koersen naar een rege ling, zoals die ook voor de zending bestaat, waar de hervormd-gerefor meerden hun geld niet naar Oegst- gcest sturen, maar naar de eigen ge reformeerde zendingsbond te Zeist. Die kant gaat het ook op met het werelddiakonaat en zo zou het met de bijdragen voor de generale kas ook maar moeten. NCRV Van het hoofdbestuur van de gere formeerde bond is geen advies te ver wachten over de keuze tussen de NCRV en de EO. Penningmeester ds. J. Vermaas uit Huizen zei. dat er ver schillende gesprekken zijn gevoerd met NCRV-voorzitter dr. mr. J. Ozin- ga. Hij meende te kunnen constate ren, dat de NCRV al een begin heeft gemaakt met de verwerkelijking van enkele geuite wensen. Ook de ver schijning van de EO werkt er volgens ds. Vermaas aan mee, dat de NCRV positiever wordt. Uitvoerig werd gesproken over de vervulling van de bijzondere hoogle- raarsstoel, die prof. dr. J. Severijn (overleden in 1966) namens de gere formeerde bond innam aan de Utrechtse universiteit. Het hoofdbe stuur had het oog op een predikant, maar deze heeft aan het begin van dit jaar af laten weten, omdat hij Van een medewerkster HEERLEN Op de jubileumjaar vergadering van de hervormde vrou- wengroep-cjvf is voorgesteld een fi nanciële aktie te houden voor 1971/ 1972 voor de christenen in Oost- Europa. De jaarvergadering van de her vormde vrouwengroepen, die nu een kwart eeuw bestaan, werd gisteren en vandaag gehouden in Heerlen. In verband met dit jubileum is het afgelopen jaar geld bijeengebracht voor de Boslandkinderen in urina- me. Totaal werd 3.000,- opgebracht. Vanmorgen werd een dienst ge houden in de rooms-katholieke St. Franciscuskerk. terwijl 's middags een bustocht werd gemaakt langs de bloesembomen van Zuid-Limburg. Het ledenbestand had in het afge lopen jaar een kleine achteruitgang De hervormde vrouwengroepen tel len 20.000 leden, verspreid over 800 groepen. Het nieuwe moderamen van de gereformeerde synode. Op de foto van links naar rechts: dr. K. Schaafsma, actuarius, ds. W. Wiersma, eerste scriba, dr. A. Kruyswijk, praeses dr. C. Gilhuis assesor en ds. A. C. v. Nood, tv^eede scriba. Nu de kruitdamp rondom de laatste valutaslag aan het optrekken is blijkt dat de aangerichte schade bepaald niet gering is te noemen. In de eerste plaats is aan de E.E.G. schade toe gebracht. Dat geldt niet alleen het feit, dat de raad van ministers van de E.E.G. opnieuw onmachtig is gebleken om op werkelijk fundamentele punten overeenstemming te bereiken. Die schade is er ook voor wat betreft het eindresultaat. Een daad werkelijke economische integratie is namelijk weer verder van ons weg geraakt. Immers, wanneer bin nen eenzelfde E.E.G. sommige valuta's „zweven" en andere niet dan komt dat op niets minder neer dan op een openbreking van de gemeenschappe lijke markt van onderaf. Dat komt neer op een welbewuste verdere verstoring van de toch al zo weinig gelijke concurrentievoorwaarden, en wel tot in de wortel. Dat alles geldt ook. en in versterkte mate. voor de Benelux. België. Nederland en Luxemburg zijn thans economisch-financieel gezien in zekere mate weer drie afzonderlijke naties geworden. De Ne derlandse gulden zweeft, de Belgische en Luxem burgse frank houden hun oorspronkelijke waarde. Juist van de Benelux-landen had men mogen ver wachten dat ze tot het eind toe één lijn hadden weten te trekken. In de derde plaats is er de schade, toegebracht aan de Atlantische samenwerking. In feite zijn het de Verenigde Staten die ook naar ons oordeel de hoofdschuld dragen van dit hele drama. Zij zijn Ds. G. Boer geen kans ziet, binnen afzienbare tijd de doctorstitel te behalen. De ontwikkeling in de Utrechtse theologische faculteit werd aan de or de gesteld door ds. Boer. Hoe gaat het nu sinds de gentlemen's agreement met de katholieke theologische hoge school? Hebben de bijbelwetenschap pen nog dezelfde aandacht als voor heen, of heeft de r.k. invloed al geleid tot grotere aandacht voor psychologie en sociologie? En hoe staat het met de opvolging van prof. dr. G. P. van Itterzon, die deze zomer met emeri taat gaat? Ds. Boer adviseerde het hoofdbestuur, zich te gaan bezinnen op alternatieve mogelijkheden voor de predikantsopleiding. Secretaris dr. H. Bout zegde toe, dat het hoofdbestuur waakzaam zal blijven. De faculteit heeft uitdrukke lijk verzekerd, dat zij dezelfde weg als voorheen zal blijven gaan en tot nu toe zag dr. Bout nog geen wezen lijke veranderingen. Dr. Bout deelde ook mee, dat het hoofdbestuur voortgaat met de bezin ning over de kwestie van de minder heidsgroepen.'De situatie ligt in elke plaats weer anders. Daarom is een algemene regel nauwelijks te stellen. Er zal dit jaar weer een bijeenkomst worden belegd met vertegenwoordi gers van minderheidsgroepen. Het beste advies, dat het hoofdbestuur kan geven, is: rustig en trouw door werken. DORDRECHT In de leeftyd van bijna 87 jaar is in Baarn overleden ds. J. Petri, in leven emeritus-predikant van de hervormde kerk. Ds. Petri heeft van 1923 tot 1943 in Dordrecht gestaan. De begrafenis is donderdag 13 mei om 11.30 uur te vreeland. Ds. Jacob Petri werd op 16 juni 1884 te Amsterdam geboren. Hij stu deerde aan de rijksuniversiteit te Leiden en oo knog enige tijd aan és universiteit te Berlijn. Op 11 maart 1917 wer dhij als predikant van de hervormde gemeente van Weerselo bevestigd. Daarna stond hij enkele jaren in Eek en Wiel. Op 28 juli 1923 verbond hij zich aan de hervormde gemeente van Dor drecht. Twintig jaar later verliet hij deze stad om naar zijn laatste gemeen te Didam te gaan. Na zijn emeritaat was hij no gruim een jaar in Asten werkzaam als hulpprediker. Ds. Petri heeft in Dordrecht zeer veel werk gedaan. Vooral voor de jeugd spande hij zich in. Hij was een uitstekend schrijver en van zijn hand zijn dan ook tal van werken versche nen. Ds. Petri was de vader van de Dordtse beeldhouwer Hans Petri. Christus vraagt niet alleen: „Saul, Saul, waarom vervolgt gij Mij", zegt ook: „Het valt u zwaar tegen de prikkels achteruit te slaan."' lus kent het beeld. De onwillige os voor de wagen sloeg ook vaak leruit. Daarom werd een doornige tak bij de dissel vastgemaakt, it de os zijn weerspannigheid moest betalen met bebloede achterpot Paulus zal dit beeld nooit meer vergeten. Voortaan zal God de sof 1 reine Heer van zijn leven zijn. Hij heeft gezien dat God een plan met leven heeft en dat hij, als hij zich tegen dat plan verzet, alleen ziek u' pijn doet. Hier hebben we een prachtig beeld van Gods oordeel. Wie tegen Gods wil voor zijn leven verzet, straft zichzelf door achten slaan. Nooit zal de mens kunnen zeggen: God deed mij dit aan, alt ij hij moeten erkennen: Ik deed me dit zelf aan. Zonde is zelfvernietij Maar we zien in dit beeld ook dat God een plan heeft voor ieder lt God geeft geen plan aan Zijn gelovigen, maar heeft een plan voorg vigen en ongelovigen. Wij zijn allen gespannen voor Gods zegewaget We lezen vandaag H andelingen 534-42 KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De lutherse synode heeft besloten dat de lu therse kerk energiek zal door gaan op de reeds ingeslagen weg tot éénwording van kerken in ons land. Daarbij ligt het niet in de bedoeling van de synode te streven naar opgaan in een ander kerkgenootschap. De synode stelt zich voor met zusterkerken die dat willen, te zoeken naar een in alle verscheidenheid gemeen schappelijke geloofsvisie en een gezamenlijk belijden in deze tijd. Voort9 besloot de synode in de raad van kerken aan te dringen op het organiseren van een Nederlands oecumenisch concilie. Ten derde wil de synode gaan werken aan concrete vormen om samen met andere kerken op te trekken opdat liefde en gerech tigheid gestalte krijgen. Ten vierde zullen de lutheranen met grote aan dacht de wijze waarop de oecumene plaatselijk tot stand kan komen bege- Van een onzer redacteuren DORDRECHT De generale synode van de gereformeerde kerken, die gisteren in de Wilhelminakerk te Dordrecht de 45- jarige Enschedese predikant dr. A. Kruyswijk tot haar praeses koos, heeft daarmee bewerkstelligd, dat dit hoogeerwaard gezelschap opnieuw door een Kruyswijk wordt aangevoerd, want de vader van de nieuwe praeses, de emerituspredikant P. N. Kruyswijk, heeft ook een en andermaal een gereformeerde generale synode voorgezeten. het geweest die, ondanks fraaie beloftes van het tegendeel, geen wezenlijke strijd hebben gevoerd ter verbetering van hun betalingsbalans. Daardoor zijn de dollars blijven uitstromen over de wereld, dollars die tegelijkertijd zowel de wereldinflatie hebben gevoed als de verwijten van een blijvend Amerikaans imperialisme. Op langere termijn is dan ook voor de Europese monetaire problemen geen enkele duurzame op lossing mogelijk waarin niet deze oorzaak van het kwaad wordt aangepakt. Zolang de Verenigde Staten in hun financieel beleid de voorrang blijven geven aan de bestrijding van hun binnenlandse economische problemen, zullen ze steeds scherper gaan merken, dat andere landen geneigd zijn hen in dat spoor te volgen. Een schadelijk spoor, dat niet alleen de dollar maar ook de wereldeconomie als geheel in fundamentele gevaren brengt. Ten slotte is ook de oplossing van onze eigen Nederlandse economische problematiek er niet ge makkelijker op geworden. Door het zwevend wor den van de gulden zal er namelijk in versneld tempo een einde moeten komen aan de binnen landse haarden van overbesteding. Gevreesd moet worden, dat daarbij de plotseling herstelde effec tiviteit van een monetair beleid zo scherp zal in grijpen op met name het investeringsbeloop, dat aan een duidelijke terugval van de werkgelegen heid niet gemakkelijk zal kunnen worden ont komen. Overigens heeft bij de synodale keus nepotisme beslist geen rol ge speeld: men kende dr. Kruyswijk niet alleen als de attente eerste scriba van het moderamen der vorige synode, hij heeft ook een belangrijke rol gespeeld bij de totstandkoming van de besluit vorming waarbij de binding aan de Asser leeruitspraak van 1926 opgehe ven werd en voorts stond dr.Kruys- wijk aan de wieg van het synodale rapport omtrent de bezwaarschriften, welk rapport weer de bouwstenen le verde voor de synodale brief „Geen ander fundament". De Haagse predikant dr. C. Gilhuis, assessor van het vorige moderamen, werd ook nu assessor. De tweede scriba van de vorige synode ds. W. Wiersma uit Rinsumageest is eerste scriba geworden en de Velsense ds. A. C. van Nood, ook geen onbekende in de moderaminale kring, koos men tot tweede scriba. De omstandigheden dat er geen vreemde gezichten in het moderamen zijn, mag men verheu gend achten nu de moderamenleden ook buiten de synodezittingen steeds NED. HERV. KERK Beroepen: te Delft: G. Juckema te Enschede: te Bodegraven: J. G. v. d. Vlist te Zevenhuizen: te Papendrecht: H. A. van Slooten te Nijkerk; te Vee- nendaal: G. Wursten te Sprang; te Ommen: J. J. Poort te Oisterwijk. Aangenomen: naar Stiens: M. Brouwer te Schiermonnikoog. Bedankt: voor Ridderkerk-Slikker veer: A. den Hartogh te Ede; voor Driebergen: B. W. Steenbeek te Nun- speet. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Emmen: R. T. Urban te Ferwerd-Hallum. Bedankt: voor Hoogkerk: D. Nieu- wenhuis te Harlingen. CHR. GEREF. GEMEENTEN Intrede: (13 mei): G. de Vries te Heerde (gekomen van Rijnsburg). VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt: voor Zwolle: H. J. Jansen Klomp te Oude Bildtzijl. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Red Deer (Alb., Canada), N. B. Knoppers te El Paso (Texas, VS) (voorheen te Hilversum). meer bij allerlei zaken worden be trokken, onder meer door de toene mende interkerkelijke en ook inter nationale contacten: er hoeft, om zo te zeggen, geen nieuweling ingewerkt te worden. Intussen nam dr. Kruyswijk zijn benoeming aan op voorwaarde dat er met de kerk van Enschede een rege ling getroffen kon worden, welke over en weer dit presidiale werk mo gelijk zou maken. Hiermee prelu- dieerde hij enigszins op de behande ling van het agendapunt „werkwijze synode", waarin voorgesteld werd een weg tot mogelijke tijdelijke vermin dering van ambtsbezigheden voor le den van het moderamen. Dr. Kruyswijk merkte in zijn mai- denspeech(je) voorts op dat er wel tijden zijn geweest dat het leiding geven aan een generale synode min der problemen opleverde. De tegen woordige diversiteit van meningen binnen de kerk maken het moeilijker voor een synode, beslissingen te ne men, aldus dr. Kruyswijk, eraan toe voegend dat men meer dan ooit at tent moet zijn op het gevaar eigen opvattingen te verabsoluteren. theologische hogeschool te Kampen. Ook kan nog worden gemeld dat mep de oud-praeses der synode dr. P. G. Kunst toestond zitting te nemen in het presidium van de Europese ker- kenconferentie (Nyborg) en dat hij tot de herfst de gereformeerde kerken vertegenwoordigt in de Nederlandse raad van kerken (waarvan hij voor zitter is). HILLEGOM Morgen wordt 'in Treslong in Hillegom de 22e vrou wenontmoetingsdag gehouden van de Bond van Vrije Evangelische Ge meenten. Mevrouw I. Peschar-Timmerman zal daar spreken over: „Mens durf te leven". Medewerking wordt o.a. verleend door een Leger des Heilsband en ver schillende dansgroepen o.l.v. Jan Louis Timmerman uit Amsterdam. in leiden en stimuleren; en ten vij e in samenwerking met het oecu nisch actiecentrum diligent zijn tet nieuwe vormen van kerkzijn voor g komende tijd. WERKGROEP Om dit te realiseren is een w D groep opgericht „De raad tot de heid". Deze werkgroep werkt op Ja' nodaal niveau en met synodaal ge ee In deze commissie heeft onder ar: e zitting de vice-president van de s? 01 de, ds. A. Burghoorn te Apeldoorn 10 als adviseur treedt op prof. dr. J 01 Boendermaker te Hilversum. le' Dit besluit van de synode wa; sultaat van een langdurige disc 01 waarin het vooral ging over de v of er in de lutherse gemeenten '00 een verontrusting was ontstaan 7 dat men dacht dat de'synode c therse kerk wilde opheffen. Dat niet het geval te zijn, al wil therse synode wel openstaan vo< initiatief dat tot éénwording kaj den. Ds. A. K. van der Mey wei dat éénwording eigenlijk «liet inj sant is als men zich niet afvraaj het evangelie van Jezus Chris', deze wereld betekent. Ds. P. H. Kok, president, ging in dezelfde ting. Het gaat om de vraag of wij een boodschap hebben. In de besprekingen werd uiter betrokken dat verschillende ke M met elkaar ook al gesprekken vo in de raad van kerken. Ds. W. zei dat ook de hervormde kerk e gereformeerde kerken, ondanks gesprekken in de raad van ke ts bilateraal samenspreken en da:,es moet een lutherse kerk dat ook 0 Men zou bij voorbeeld eens ei >k kunnen denken of het niet mog scl is met de gereformeerde kerker 00 een avondmaalconcensus te komei an id CONCILIE De lutherse synode had ook rc- binnengekregen op haar voorstel de andere kerken om een oeei d nisch concilie te houden. De hervt H de kerk had geantwoord dat men tuurlijk openstond voor overleg remonstrantse broederschap was bereid tot een gesprek en de ger meerde kerken hadden gevraagd een onderhoud. De synode heeft zich verder b gehouden met de moeilijkheden de kleine gemeenten die maar welijks een predikantsplaats in s kunnen houden Er zal een i worden gevormd met een stra drag van 200.000 gulden om d«Z':re, meenten zoveel mogelijk uit de 1 liikheden te helpen. De presider Kok zal deze actie bijzonder aant len. De synode heeft voor de eerste in haar presidium een van de v wclitke leden gekozen: mevroui1 de Moov-Wallien werd gekozen vice-president in de'vacature van R W. C. Hassolt te Amsterdam, dii^ getreden was. Dr. P. B. SUURMOND De synode heeft ds. P. B. Suur- mond, 49 jaar en predikant in alge mene dienst voor de evangelisatie, benoemd tot predikant in algemene dienst'voor de pastorale begeleiding. Het gaat in deze funktie vooral om voorlichting, instruktie en algemene begeleiding van de predikanten die voor begeleiding in aanmerking ko men. en het zoeken, voordragen, voorlichten, instrueren en begeleiden van hen die als mentor de betrokken predikanten begeleiden". Om uit al deze begeleidingen wijs te worden, moge het volgende dienen. Pas beginnende predikanten zitten, zacht gezegd, wel eens met vragen en dan hebben ze begeleiding nodig van een meer ervaren predikant die als mentor optreedt Dit mentorschap is geen kleinigheid, moet ook niet in 't wilde weg gebeuren. Vandaar dat de mentor of begeleider op zijn beurt moet kunnen terugvallen op iemand die hém weer kan begeleiden, en dat is dan ds. Suurmond. Ds. Suur- mond is de opvolger van drs. J. Tho mas en drs. K. A. Schippers, die we tenschappelijke hoofdmedewerker zün "eworden resp. aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en aan de Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Prof. dr. K Runia te Geelong (Australië) wordt aan dc theologische hogeschool van de gere formeerde kerken te Kampen de op volger van prof. dr. W. D. Jonker, die daar de ambtelijke vakken doceerde en terugkeert naar Zuid-Afrika. De synode koos prof. Runia uit een tweetal, waarop ook prof. dr. G. N. Lammens uit Naarden voorkwam. Prof. Runia is 44 jaar. In 1949 werd hij predikant van de gereformeerde kerk van Marknesse. In 1952 nam hij een beroep naar Dokkum aan. In 1955 promoveerde hij bij prof. dr. G. C. Berkouwer aan de Vrije Universiteit op „De theologische tijd bij Karl Barth". Het jaar daarop volgde zijn benoeming tot hoogleraar dogmatiek en eethiek aan de theologische hoge school van de Australische Reformed Churches te Geelong bij Melbourne. Deze kerken zijn in het begin van de jaren vijftig gesticht door gerefor meerde immigranten uit Nederland. Door zijn publikaties heeft prof. Runia een bekende naam gekregen onder de „evangelicals" in de gehele angelsaksische wereld, ook heeft hij een belangrijke plaats in de gerefor meerde oecumenische synode (GOS). Hij was praeses van de GOS. die in 1968 in Lunteren werd gehouden. Prof. dr. K. Runia Er komt nog een nieuwe hoogk aan de Kampense hogeschool: J node besloot namelijk het lec*. van dr. J. C. de Moor in het breeuws en de Semitische talen m cultuurgeschiedenis van het oud» bije Oosten om te zetten in een fessoraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2