NOODVERBAND AANGELEGD VOOR DE LANDBOUW Weer Sowjet-joden voor gerecht in Leningrad Gent wil een nieuw „superkanaal" Tweede Kamer houdt toch formatiedebat Onderzoek naar „meerderheidsoordeel" LEIDSE SPAARBANK Besluit vereist door zwevende koersen Italië kritiseert Twee beklaagden kunnen doodstraf krijgen Exota wint in hoger beroep van Marcel van Dam zwevende mark Crita) hit wem Vrij warm m [2] m Nieuwe leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!'* Woensdag 12 mei 1971 52ste jaargang Aluminium jaloezieën 30 KORTING Vraag folders en kleuren bij: BEKKERS ZONWERING Buitenwatersloot 142, Delft. 01730 - 43756. Tevens fabrikant van zonne schermen en vouwdeuren. jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Hoewel de lieuwe Tweede Kamer niet zal «sluiten tot het voordragen van en kabinetsformateur aan de [oningin, is zij vanmorgen tóch «n formatiedebat begonnen. Het debat dient officieel om te nderzoeken „of er een meerderheids- Drdeel kan worden uitgesproken ntrent een door het staatshoofd te enoemen kabinetsformateur, die in Eginsel de leiding van het door hem f formeren kabinet op zich zal ne- len". Hoewel praktisch gezien zo'n on- erzoek niet meer nodig is, schijnen immige politici er behoefte aan te ebben het onderzoek formeel wel te nen geschieden om zo ieder duide- ik te demonstreren dat in de nieuwe amer geen opgelegde meerderheid eer aanwezig is die een nieuw ka- net kan steunen. Behalve de heer ingeling (GPV) en ds. Abma (SGP) ie gisteren tgen het voorstel het debat houden steunden, voerde niemand it woord over de wenselijkheid van et onderzoek. STEUN PvdA De Kamer nam het besluit tot het ouden van de gedachtenwisseling, adat zij eerst mr. Van Thiel weer op voordracht aan de Koningin voor benoeming van de eerste voorzitter ad geplaatst. Hoewel de KVP niet «er de grootste fractie is, heeft ook PvdA de kandidatuur van mr. an Thiel ondersteund omdat aar drs. Den Uyl in een brief aan Veringa heeft geschreven hij tiju stelt op afronding van zijn voor- tterschap en hij tussentijds als ka- «rlid zal aftreden. ..Ik heb begrepen dat het in het oornemen van mr. Van Thiel ligt niet ter dan aan het einde van het zit- ngsjaar 1972-1973 het voorzitter- ;hap neer te leggen. Wij gaan ervan •t, dat uw fractie dan een kandidaat de PvdA voor het voorzitterschap sar steun zal geven", aldus drs. Den yl- Hij voegde hieraan toe dat het BRUSSEL Vanmorgen heeft de E.E.G.-raad van landbouw ministers overeenstemming bereikt over het aantal maatregelen naar aanleiding van het zwevend worden van de koersen van Duitse mark en Nederlandse gulden. voorzitterschap van de Eerste Kamer „nader zal dienen te worden bezien" zodra een PvdA-lid als voorzitter van de Tweede Kamer zal optreden. Naar in politieke kring verluid zal dr. A. Vondeling straks de kandidaat van de PvdA zijn voor de opvolging van mr. Van Thiel. De heer Vonde ling is gistermiddag al tot eerste vice- voorzitter gekozen. In het presidium werden verder gekozen: drs. Joekes (VVD), mr. Aantjes (ARP), mejuffrouw Gnudsmit (D'66) en drs. Tilanus (SHU) tot resp. tweede, derde, vierde en vijf de vice-voorzitter. Aan het begin van de vergadering zijn alle nieuwe kamerleden op drie na beëdigd. Deze drie zijn ir. Lardi- nois (KVP). dr. Bas de Gaay Fortman (PPR) die nog in Zambia is en de heer Dessing van de Nederlandse Middenstands Partij. Deze laatste liet op het laatste mo ment' weten dat hij zijn benoeming niet zal aanvaarden. Hij heeft bij nader inzien niet de steun van zijn pariij- Zijn plaats zal worden ingeno men door de heer J. de Jong uit Vorden. Het komt er op neer, dat als in de betrokken landen de werke lijke waarde van de munt meer dan 2% pet boven de officiële koers komt, een systeem zaj worden toegepast van heffingen bij invoer en restitutie bij uit voer van die landbouwproduk- ten, waarvoor in de gemeen schap interventiesystemen be staan. Dit betreft een groot aantal produk- ten en het is dus niet, zoals tijdens de conferentie onder meer door Ne derland werd voorgestaan, beperkt tot die produkten waarvoor echte in terventieprijzen bestaan. Een en ander zal door de Europese Commissie worden geregeld. De com missie en dit was een toevoeging aan haar oorspronkelijke voorstel zal iedere maand over de werking van het stelsel moeten rapporteren en eventueel voorstellen moeten doen voor wijziging of verlenging. Groenten en fruit vallen, voorzover er EEG-interventie regelingen voor bestaan, ook onder de maatregelen en deze produkten, waarvan Nederland een grote export heeft, zijn voor ons land van grote betekenis. Appelen en peren zijn het belang rijkst, maar spelen volgens minister Lardinois in deze tijd van het jaar slechts een geringe rol. Dat zal pas weer komen bij de nieuwe oogst en de minister hoopte dat de regeling dan niet meer zal gelden. Tomaten zijn voor ons land ook van grote betekenis, maar kastomaten vallen niet onder de regeling, omdat daarvoor geen EEG-interventieregeling geldt. Minister Lardinois gaf vanmorgen toe, dat de Duitsers in grote lijnen wel hun zin hebben gekregen en zag in hetgeen besloten is ook wel een aantasting van de gemeenschappe lijke markt, maar helaas: Frankrijk heeft ter gelegenheid van zijn deva luatie in 1969 het slechte voorbeeld gegeven (met invoersubsidies en uit- voerheffingen, een omgekeerde situa tie, als waarvan thans sprake zal zijn. De minister erkende wel dat de Duitse regering bij deze gelegenheid in eigen land in een uiterst moeilijke positie verkeert. Al vallen groenten fruit thans gro tendeels onder de maatregelen, het enige produkt, waarvoor die maatre gelen op het ogenblik voor ons wer kelijk een rol spelen is bloemkool. „En daar konden ze het niet op laten stranden", aldus minister Lardinois. De minister was van mening dat Nederlands directe landbouwbelang door de beslissing niet geschaad is omdat voor vrijwel alle betrokken produkten zowel invoerheffingen als uitvoerrestituties kunnen worden toe gepast, maar wel ging de regeling de minister te ver, vanwege de „pape- rasserij" die er aan vastzit. Gistermorgen heeft prins Claus in Veenendaal het sportcomplex "De Vallei" geopend. Nadat twee van de school kinderen, de Spaanse meisjes Josephien en Fernandijo, de prins een cadeautje hadden aangebodenkregen zij als be loning een kus AMSTERDAM Ook in hoger be roep heeft Vara's ombudsman Marcel van Dam het kort geding verloren dat de producent van Exota gazeuse tegen hem had aangespannen. Van Tuyns limonadefabrieken en distelleerderijen N.V. uit Dongen (NB), wier gazeuse Exota in tv-uitzendingen van de Vara-ombudsman over explo derende limonadegazeuseflessen werd genoemd had het kort geding in eer ste instantie op 9 februari gewonnen. De president van de rechtbank ver bood Marcel van Dam toen op eniger lei wijze de limonadefabriek verder te betrekken bij zijn behandeling van het onderwerp explosie van limonadega zeuseflessen. Op overtreding van dit verbod werd een dwangsom gesteld van 150.000 gulden. Van Dam moest voorts in zijn eerstvolgende tv-uitzending het von nis voorlezen. Ook hierop werd een dwangsom van anderhalve ton gesteld. De Vara ging van dit vonnis in hoger beroep. Forse verlaging koffieprijs DEN HAAG De prijs van de kof fie wordt met ingang van morgen verlaagd met 9 tot 13 cent per 250 gram, afhankelijk van de kwaliteit. De aanzienlijke prijsverlaging houdt verband met de gezakte koffieprijs op de wereldmarkt ROME (Reuter) Italië heeft te kennen gegeven, dat het besluit van West-Duitsland om de mark zwevend te maken een schadelijke invloed zou hebben op de ontwikkeling van de handelsuitwisselingen. In een mededeling na een kabinets zitting werd verklaard, dat Italië nog steeds een volledige economische en monetaire unie van de zes EEG-lan- den wenst, maar dat hun voortgang op economisch gebied gelijke tred moet houden. Verder legde het kabi net de nadruk op zijn steun voor uit breiding van de gemeenschappelijke markt. VAN BERKELS MELK LENINGRAD (UPI, Reuter, AP) Iu Leningrad is gisteren een proces van start gegaan tegen negen Sowjet-Joden, die worden be schuldigd van hoogverraad of anti-Sowjet activiteiten. Acht be klaagden hebben volgens het Russische persbureau Tass, samenge werkt met de twaalf mensen, die vorig jaar december in Leningrad werden berecht wegens poging tot vliegtuigkaping. lijkertijd gaven de Russische autori teiten de afgelopen maanden echter steeds meer Joden toestemming naar Israël te vertrekken. Alleen al in april kregen 1300 mensen toestem ming om te vertrekken, wat evenveel is als in het hele jaar 1970. Dit is de 45-jarige Zuidafri kaan Dirk van Zijl kort voor hij maandagavond een ander hart kreeg van de befaamde chirurg Barnarddie daarmee zijn eer ste harttransplantatie sinds twee jaar uitvoerde. Twee verdachten kunnen, volgens welingelichte bronnen, maximaal de doodstraf krijgen wegens hoogver raad. De andere zeven kunnen zeven jaar gevangenisstraf krijgen wegens anti-Sowjet agitatie en diefstal van een dupliceermachine van de over heid. Volgens goedingelichte bronnen wordt de rechtbank voorgezeten door de vrouwelijke rechter Nina Isakowa. In de rechtzaal waren ongeveer hon derd mensen aanwezig, meest fami lieleden van de verdachten. Buiten landse journalisten werd de toegang geweigerd. De negen verdachten behoren tot de 39 personen, die in de zomer van 1970 in Leningrad, Riga, Kishinew en Moskou werden gearresteerd naar aanleiding van een komplot om een Russisch vliegtuig te kapen en daar mee naar Zweden te vluchten. Twaalf personen van deze groep wer den reeds tijdens een eerder proces In Leningrad op beschuldiging van po ging tot vliegtuigkaping tot langdu rige straffen veroordeeld. Twee verdachten kregen toen zelfs de doodstraf, maar dit werd later, mede door de druk van de wereldopi nie, omgezet in vijftien jaar dwan garbeid. De overige leden van de ge arresteerde groep van 39 zullen de komende weken terecht moeten staan in Kishinew en Riga. DOODSTRAF Twee van de negen verdachten, die nu in Leningrad terecht staan, kun nen wegens hoogverraad de doodstraf krijgen. Dit zijn de 29-jarige inge- GENT Het gemeentebestuur 'an Gent heeft een ambitieus )ian gelanceerd voor de aanleg ^an een nagenoeg nieuw kanaal _ussen de Belgische havenstad en "«neuzen. Het kanaal, dat samen met een «uwe sluis tien miljard Belgische ^nken kost zal schepen tot 125.000 moeten kunnen doorlaten. Be- Prekingen met Nederland zullen bin- tnkort worden geopend. Het hoofd van de directie van de Gentse haven dienst de heer J. Charlier liet er geen twijfel over bestaan dat met een der gelijke verbinding haast gemaakt zal moeten worden wil Gent voldoende aantrekkingskracht blijven uitoefe nen op het industriële gebeuren. Het project voorziet in een nieuwe sluis ten westen van de huidige sluis. Het kanaal doorkruist het bestaande kanaal van Gent naar Terneuzen en loopt dan ten oosten parallel tot aan Terneuzen. De plannen omtrent een aanvoerweg voor grotere dan de hui dige grens van zestigduizend tons schepen is ontstaan door de groei van de schepen en met name de bulkcar riers. VaA dit vervoer is Gent voor 90 procent afhankelijk. In het Nederlandse kamp zijn de expansieplannen van Gent uiterst ge reserveerd ontvangen. De heer J. C. Aschoff, lAirgemeester van Terneu zen, zei dat zijn stad niet bepaald staat te springen om een dergelijke verbinding. Hij liet er dan ook weinig twijfel over bestaan dat van Neder landse zijde geen enkele financiële tegemoetkoming te verwachten is. Dat wil overigens niet zeggen dat wij de plannen afkeuren, zo liet hij er veelbetekenend op volgen. Allereerst zal echter de achterstand die Terneu zen bij de aanleg van het bestaande kanaal van Gent naar Terneuzen heeft opgelopen ingehaald moeten worden. Gezien de financiële aspecten van de zaak lijkt het Belgische plan, dat overigens eenzijdig tot stand geko men is, nauwelijks haalbaar. Niet al leen zal de totale aanleg van het ka naal door België opgebracht moeten worden maar tevens zal de Wester - schelde met een huidige capaciteit van 80 000 ton op het peil van 125.000 tons schepen gebracht moeten wor den. Hetgeen volgens de heer Aschoff economisch onverantwoord is. Ook in kringen van Rijkswaterstaat stelt men zich uiterst voorzichtig op. Hier huldigt men de opvatting dat als de Belgische regering om een stand punt vraagt dit dan ook gegeven zal worden. Overigens is het wel zo dat Terneuzen kan profiteren van een dergelijk kanaal omdat dan insteek- havens gebouwd zullen kunnen wor den. nieur Grogori Bootman en de 48-jari- ge natuurkundige Lew Kornblit. Volgens niet officiële bronnen zijn zij ten zeerste betrokken geweest bij de al eerder genoemde poging tot vliegtuigkaping. TASS meldde gister avond, dat Boetman tijdens het pro ces al heeft toegegeven hulp te heb ben verleend bij de organisatie van een vliegtuigkaping. Vijf andere verdachten worden on der meer beschuldigd van het stelen van een dupliceermachine van de staat, die werd gebruikt voor het drukken van anti-Sowjet propaganda. Tot slot staan alle negen verdachten terecht wegens "agitatie of propagan da bedreven met het doel de Sowjet- autoriteit te ondermijnen of te ver zwakken". „SUBVERSIE" Dit laatste zou onder meer betrek king hebben op het feit, dat alle ver dachten van Israël en een Britse maatschappij geld en materiaal zou den hebben ontvangen om daarmee „zionistische subversie" in de Sowjet- Unie te bedrijven. De namen van de beklaagden, die niet voor de doodstraf in aanmerking komen zijn: de 30-jarige ingenieur Jew Jagman, zijn collega's Lassal Kaminski (40), Wladimir Gomilewer (30), Solomon Dreizner (38) Wiktor Boegoslawski (38). de arts Wiktor Sjtilbans en Michail Kornblit, broer van Lew Kornblit. ONDERMIJNING De Russische pers maakte gisteren geen melding van het proces, maar het partijblad Prawda viel wel Israël aan wegens het aanmoedigen van Jo den in communistische landen hun regeringen te ondermijnen. ..Het internationale zionistische complex probeert door middel van propaganda burgers van Joodse af komst te vergiftigen", aldus de Praw da. De Russische pers heeft al meer dan een jaar lang een krachtige anti- zionistische campagne gevoerd. Tege- Indien er geen knoeiers waren die zich erbij verrieden zou vrij wel geen mens er ooit achter ko men dat hij uitgelachen werd. LORD HALIFAX Mam. wist jij dat paps scheerzeep ook schuimt... Ook vandaag is het droog, zon nig en vrij warm weer met ma ximumtemperaturen van 23 gra den. De wind is zwak tot matig en komt uit noordoostelijke rich ting. Morgen en overmorgen wordt I vrij warm, maar later minder be stendig weer verwacht BAROMERSTAND: Heden 10 76 cm (1013 millibar), dalend. Zon en maan 12 mei zon op 4.52, onder 20.22; maan op 23.24, onder 5.16; 17 mei L.K. Hoog water Hoog water, 12 mei. Rotterdam le getij 5.32. 2e getij 18.00; Sche- veningen 4.06-1628; Vlissingen 2.46-15.05; Haringvliet a.d. Zeezij de 4.34-16.58. W aankruisen wat u wenst m "I Snelle zwemvliezen. Doen het even goed in Castricum als aan de Costa -I Brava. cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee 1 Knots opblaasballen, voor zwembad of j strand, 2 stuks voor 1 abonnee! straat: plaats: Betaalt per dkwartaal dmaand Mijn naam: straat: plaats: Ik kies cadeautje nr. Ik geef op als nieuwe abonnee:^^^ in opvallende kleuters. Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel btj, de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om:

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1