odor den Hertog - middelpunt van Amstelmalaise Nationale Nederlanden: grote inspanning nodig Valutamarkt nog uiterst verward Grapperhaus verwacht belastingverhoging Ocana slaat toe in zware bergrit Jan Ruiter tekent voor Anderlecht Winst met ruim f8 min. gedaald Hitler kreeg mis Lloyd's neemt voor 50% deel in RTD Rotterdam WOENSDAG 12 ME! 1971 Van onze speciale verslaggever NIJVERDAL De karavaan verkneukelde zich. Niet om het verlies van de oranje trui door Kees Koeken, die in de enerverende etappe tussen Arnhem en Nijverdal uiterst oneervol sneuvelde, maar wel om de catastrofe in de Amstel-equipe. Fedor den Hertog, Matthijs de Koning, Nanno Bakker en Arie Hassink misten glorieus de beslissende slag, die daardoor het effect van een knock-out kreeg. De grote winnaar was uiteraard Piet Liebregts, de Acifit-ploegleider die Kees Priem de oranje trui van Olympia's Ronde door Neder land om zijn schouders zag draperen in Ben Jurriaans de etappe- winnaar had en bovendien het ploegenklassement voor zich opeiste. De nederlaag van Amstel werd loor een groot deel van het veld als een overwinning gevoeld en dat om liteenlopende redenen. Piet Liebregts er een wraakoefening in op de weigering van Herman Krott om de erste dag met hem in de slag te ;aan toen Priem samen met Den lertog naar Breda snelde. Krott: ,Dan had Den Hertog het met Priem moeten uitvechten als die twee waren veggebleven. Maar ik vind Priem te lim voor Den Hertog. Die heeft elk aar in Olympia's Ronde nog een tappe zitten slapen. Vandaag is dat ïog eens bewezen". VERLIEZER BLIJ Cees Koeken, die de oranje trui erloor, betreurde uiteraard het ver- es maar was desondanks blij over e nederlaag van Amstel. „Ik vind et fijn dat in ieder geval niet Den [ertog die trui heeft. Ik gun het 'riem veel meer dan hem. Hij heeft ïog wat tegoed van mij". Koeken oestert nog steeds wraakgevoelens egens de Amstel-renners wegens denigrerende uitlating na de wedstrijd Enschede - Münster. Vreugde heerste er ook in het Kroonkamp, de ploeg die met een rierde plaats van Oosterhof eindelijk een klein succesje kan bogen in iae ronde. Ploegleider Henk van de „Ik vind het mooi voor Am- siö\ VERNIETIGEND De klap die Amstel kreeg toege- iend, werd geboren op de weg tus- :n Ellecom en Doesburg, nauwelijks en kilometer na de start. De wind, >t de etappe van gisteren een weinig etekenende factor in deze ronde, >eelde daar op eens een vernieti- ende rol. Frits Schür. de groenetruidrager ad het allemaal al zien aankomen: Morgens heb ik wat getraind. :n merkte ik al dat er een behoor- jke wind stond. Ik kon wel op mijn ngers natellen dat er wat bijzon- ers zou gebeuren. Op die weg bij oesburg ging iedereen op het kantje jden. Jurriaans trok er bijzonder r ard aan en ook ik heb mijn best j Baan om het veld te scheuren". SUCCES Het lukte wonderwel. De groep van renners scheidde zich af. Daaron- er waren de Acifit-renners Priem, /jruessing en Jurriaans, de militair Chür, de Kettingmatadoren Jan ling, Henny Kuiper en Aad van der Dek, de onopvallend maar uiterst tente Wim Jansen van Autopon, opke Oosterhof en Piet Legiers. De ite afwezigen waren Henk Poppe, ees Koeken en de Amstel-equipe. e alleen in de onbeduiende Arnold >gt 'n vertegenwoordiger had. Piet Liebregts: „Ik zag op die weg •eens drie grote waaiers rijden. Den ertog zat pas in de derde waaier. >en ben ik als een gek naar voren i om mijn mannen te waar af huwen. De wedstrijdleider zwaaide tg met zijn rode vlag ten teken dat het peloton niet mocht passeren. aar ik moest gaan. Mijn jongens \j oesten toch weten dat zij het nu nden redden. Ik heb Priem toege- ireeuwd: „Vandaag is het alles of «ets Rijden wat je kunt". tijd ben ik aan zijn wiel blijven zit ten. Als hij omkeek zag hij mij en ik nam geen kop over". Den Hertog kreeg het zelfs aan de stok met Kroon-renner Jans Vlot. „Het zat hem niet lekker dat ik geen kop overnam. Toen heeft hij mij aan mijn broekje getrokken en geslagen". Den Hertogs lezing staat uiteraard diametraal tegenover die van de Kroon-coureur. Bovendien voegde hij eraan toe: „Ik ben door iemand van Kroon in de berm gereden toen de beslissende ontsnapping viel." ONTMASKERING Den Hertog's scheurwerk had tot gevolg dat het peloton uiteengereten werd. Tenslotte slaagde hij erin met een groep, waarin ook Kees Koeken meeging, het gat in te duiken achter de kopgroep. Een poging die overi gens geen succes opleverde, omdat de kloof met de vluchters alleen maar groter werd. Koekens ontmaskering als leider in het klassement was in feite beschamend en de groep die achter de koplopers aanbalde kwam hij niet op kop Koeken erkende dat ruiterlijk. „Toen de beslissende slag viel, zat ik op het kantje. Ik reed gewoon erg slecht. Ik zat in de groep met Den Hertog en De Koning'" Koekens ploegbaas Jas Jaspers was niet ge broken door 't verlies. „We hadden de koers op Amstel afgestemd Ik had verwacht dat vandaag Hassink :n de aanval zou gaan. Daardoor miste Kees met de Amstel-mannen de VERSLAGEN Popke Oosterhof: „Degenen die voorin zaten toen wij de weg op draaiden naar Doesburg waren erbij. De rest was zonder schuld te hebben gezien. Het had ook mij kunnen over komen." Den Hertog had volgens ploegleider Herman Krott al voor de wedstrijd gewezen op het feit iat de terugslag wel eens vroeg zou kunnen vallen Krott: „Dommer dan vandaag Ben Jurriaans gaat als eerste over de streep in de vijfde etappe van Olym pia's Ronde door Nederland. Tweede werd Hans Koot (rechts). kan het gewoon niet. Excuses zijn er niet. We zijn gewoon verslagen. Ook Den Hertog wist geen plausibele ver klaring te vinden voor het falen van Amstel. Ik heb vandaag lekker in vorm gereden," was zijn commentaar. Waarvoor Fedor zich in vorm had ge reden kon de zonderlinge Amstel- renner niet zeggen. Jules Bruessing had wel een typering voor de Am- stelrenner: „Zie je nu wel. De 20-ja- rige Kees Priem, die de trui van Koe ken overneemt, vond het min of meer toevallig dat Amstel de slag had ge mist. „Het was geen vooropgezet plan. Maar toen ze eenmaal in de gaten hadden dat er geen Amstel- mannen bij .zaten is er wel heel hard gereden." GERUSTSTELLEND De Zeeuw vond het een geruststel lend gevoel dat hij nu nog voor de tijdrit afstand heeft genomen van Den Hertog. „Maar ik ben nog ner gens zeker van. Verleden jaar verloor Bravenboer in de voorlaatste etappe ook de ronde. Ik ben in de slotfase nog een paar keer gedemarreerd. Maar ik werd steeds weer terugge pakt door de Ketting-mensen." Die reactie kan duiden op een combine Ketting-Militairen. Temeer ook, daar Frits Schür in het burgerleven het shirt aan heeft van de luxe-metaal- warenfabriek uit Didam Wim Schepers naar tweede plaats LEKKER iebregts' overtreding werd door sdstrijdleider Bram Koopmans zo straft, dat hij vijf minuten langs de moest blijven staan. Maar Lie- egts voelde het nauwelijks als een n initentie. „Ik was al lang lekker dat e groep weg was. Overigens was !t niet een van tevoren opgezet eefi3". Ik heb de jongens wel gezegd J it ze vandaag moesten attaqueren, v >en Den Hertog niet bij de groep ku fls vond ik dat ons uur gekomen as". intj Achter de omvangrijke kopgroep naa aarin overigens alleen de direct bij t klassement betrokkenen kopwerk den, ontspon zich een al even inte- ssante strijd. Het verslagen peloton zich met de moed der wanhoop n weg door het Gelderse en Over- sselse land Het meeste werk werd uiteraard fricht door de Amsteljongens. Has- fk. De Koning en Kneteman uoog- 'n eerst het gat dicht te rijden. Has- 'k: „Fedor heb ik toen niet gezien, 'i begon pas toen er al een kloof stond van om en nabij de drie mi lten". AAN DE STOK °en Hertog, die kilometers lang al en aan de kop van de groep scheur- werd zwaar geremd door Kees Rinkels van de Marséquipe „Ik bat dat Fedor zeker tachtig kilome- a-Jp aan de kop heeft gereden Al die VITORIA (ANP) De twaalfde etappe van de Ronde van Spanje, die de renners-karavaan voerde naar Vi- toria (185 kilometer), heeft geheel in het. teken gestaan van de aspiraties van de Spaanse „aas" Luis Ocana. Bij de beklimming van de Orduna- berg, na 51 kilometer schoof hij lang zaam naar voren, kwam als eerste op de top en handhaafde gedurende lan ge tijd een voorsprong. Pas toen Vito- ria nog maar 40 kilometer ver was, werd hij ingelopen door het peloton. Aan de voet van de tweede berg, op 32 kilometer van de finisch, vluchtte Ocana echter weer. Zeer soepel dan ste hij de zes kilometer naar boven en passeerde het hoogste punt met een voorsprong van 55 seconden op een groepje van zeven renners. In de afdaling vergrootte hij het gat tot 121 seconden. Voor Nederland werd het toch nog een goede dag. doordat Wim Sche pers, die met Martos (Spa), Bracke (Bel), Schleck (Lux). Mascaro (Spa). Joaquin Galera (Spa) en Albelda (Spa) in de laatste beklimming de achtervolging had ingezet, beslag leg- op de tweede plaats. Door deze pres tatie rukte hij tevens op naar de tweede plaats in het algemeen klasse ment, waarin hij een achterstand heeft van 17 seconden op de nieuwe drager van de leiderstrui, de Belg Ferdinand Bracke. Joop Zoetemelk, een van de (gewezen?) favorieten voor de eindoverwinning, kwam in het. grote peloton binnen (twintigste) Van een onzer verslaggevers VOLENDAM Jan Ruiter, de 22-jarige doelman van de eredivisie club Volendam, heeft een contract bij de Belgische topclub Anderlecht gete kend. De talentvolle Noordhollandse sluitpost is volledig „rond" met zijn. nieuwe werkgever. Alleen zal er bin nenkort nog een bespreking tussen het bestuur van de Brusselse vereni ging en Volendam plaatsvinden De partijen zullen vandaag telefonisch contact met elkaar opnemen. Jan Ruiter, die vijf jaar geleden van de Enkhuizer amateurclub Din- dua naar Volendam overstapte, had zich vorige maand nog voor een pe riode van twee jaar aan de formatie van trainer Hans Croon verbonden. De transfer naar Anderlecht, waar de Nederlander Leen Barth vermoe delijk uit het eerste elftal zal verdrij ven. betekent echter een aanzienlijke positieverbetering voor hem. en zakte naar de zesde plaats (ruim vijf minuten achter Bracke). Rene Pijnen, de leiderstruidrager van het eerste uur, werd 52e en belandde op de 38e plaats in het algemeen klasse ment. UITSLAGEN Twaalfde etappe: Ocana (Spa) de 185 km in 4.45.50: 2. Wim Schepers (Ned) 4.47.51; 3. Bracke (Bel) z.t.: 4 Martos (Spa) z.t.; 5. Schleck (Lux) 4.53 03; 6. Joaquin Galera (Spa) z.t 7. Albelda (Spa) z.t.: 8. Mascaro (Spa) 4.53.03 9. Perurena (Spa) 4.53.15: 10. van Katwijk (Ned) z.t.; 20. Zoe temelk z.t 27. Tabak z.t 43. Prinsen 4.56.42: 44. Karstens 5.00.26: 51 Dolman z.t.: 52. Pijnen z.t.: 69. Vlanen 5.05.44; 83. Kre kels 5.11.17: 84. Steevens z.t.; 87. Benjamins z.t 89 Rentmeester 5.11.45. Algemeen klassement: 1. Bracke (Bel) 51.41.02; 2. Schepers (Ned) 51.41.19; 3 Ocana (Spa) 51.43.29 4 M. Lasa (Spa) 51.46.05; 5. Tamames (Spa) 51.46.09; 6. Zoetemelk (Ned) 51.46.25 7. Manuel Galera (Spa) 51.46.31: 8. Martos (Spa» 51.46.34; 9. Letort (Fra) 51.46.35: 10. Poulidor (Fra) 51.46.38: 11 Bala- guer (Spa) 51 46 44: 12. David (Bel) 51.46.48: 13 Schutz (Lux) 51.47 09: 14. Linares (Spa) 51 49.41: 15. Ponton (Spa) 51.40.10: 21. Tabak 51.52.04: 38. Pijnen 51.57.01: 41. Dolman 51.58.52. 52. Prinsen 52.02 10; 55. Karstens 52.03.06 72. Krekels 522122 79 Steevens 5225.09: 83. Rentmeester 52.38.28; 89. Benja mins 53.08.00. (Van een verslaggever) DEN HAAG „Wij zijn ons ervan bewust, dat de toekomst ons voor vele en moeilijke vraagstukken zal plaatsen. Wij voorzien dat van ons zeer grote krachtsinspanning zal worden geëist om behalve ons groeitempo ook ons winvermogen te handhaven", aldus de raad van bestuur van de Nationale Nederlanden in het jaarverslag, waar in uitvoerig op de toekomstverwachtingen wordt ingegaan. Ton Ketting windt over die combi ne geen doekjes. „Mijn ploeg rijdt voor Schür. Ik verkies hem boven Alting". Frits Schür is zelf nog niet zeker van die broodnodige steun. „Ik denk dat Alting voorrang heeft, te meer daar hij in deze ronde een Ket ting-shirt draagt." VEEL GEBEUREN De Hoogezandse renner verwacht niet dat de slag al gevallen is. „Van daag gaat er nog veel gebeuren. Let maar eens op voegde hij er veelbe tekenend aan toe. „Acifit zal probe ren het tempo zo hoog mogelijk te houden, maar daarmee spelen ze mij precies in de kaart De jongens kun nen dat toch geen 190 kilometer lang volhouden. Zodra ze verslappen moet ik pro beren mijn slag te slaan. Ik vind wel dat ik het drie keer zo moeilijk heb als Priem omdat hij een sterke ploeg achter zich heeft. Het militaire team bestaat nog uit drie man naast mij zelf. En die andere jongens zijn al blij dat ze het leven hebben." UITSLAGEN Vijfde Ctap.pe: 1. Jurriaans (Ned-Aci) de 161 km in 3.35.08 (met bon. 3.34.53); 2. Koot (Ned-JVE) z.t. (met bon 3.34.58); 3. Bal (Ned-Trn) z.t. (met bon. 3.35.03); 4. Ooster hof (Ned-Kro) 3.35.14; 5. Alting (Ned-Ket); 6. priem (Ned-Aci); 7. Van katwijk (Ned- Mars): 8. Van der Loo (Ned-Cab); 9. Groen (Ned-FBM)10. De Smit (Ned-Trn): 11. Vermeulen (Ned-PMB)12. Thomas (GBr); 13. Scheur (Ned-NMI): 14. Koster (Ned- Kro): 15. Van der Hoek (Ned-Ket): 16. Bruessing (Ned-Aci); 17. Le gierse (Ned- Mars): 18. Boterhuis (Ned-JVE); 19. Zjoe- kow (Rus); 20. Egberts (Ned-FBM); 21. Du- terme (Fr): 22. Snoeijink (Ned-FBM); 23. Kuiper (Ned-Ket): 24. Edwards (GBr); 25. Jansen (Ned-VWA): alles in dezelfde tijd als Oosterhof. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Priem (Ned-Aci) 16.22.33: 3. Schuer (Ned-NMI) 16.22.50 3. Jansen (Ned-VWA) 16.23.17: 4. Bruessing (Ned-Aci) 16.23.22 5. Alting (Ned-Ket) z.t.; 6. v.d. Loo (Ned-Cab) 16.23.29 7. v.d. Laar (Ned-JVE) z.t.; 8. Bal (Ned-Trn) 16.24.22 9. Legierse (Ned-Mars) 16.24.35; 10. Jurriaans (Ned-Aci) 16.24.44: 11. Oosterhof (Ned-Kro) 1624.48: 12. Koot (Ned- JVE) 16.25.49; 13. Van Katwijk (Ned-Mars) 16.26.08; 14. Koeken (Ned-Vlc) 16.26.23; 15. Den Hertog (Ned-Ams) 16.26.33; 16. Poppe (Ned-Cab) 16.26.55: 17. Luppers (Ned-PMB) 17.27.22; 18. Boterhuis (Ned-JVE); 19. Bertou (Ned-FBM) 16.28.36 20. Van der Donk (Ned- Aci) 16.23.46; 21. De Koning (Ned-Ams) 16.29.06 22. Thomas (GBr) 16.29.39 23. Van der Hoek (Ned-Ket) z.t.; 24. Vermeulen 16.30-01. Hoogvliet floor Komijn en Rijnink op winst tegen Barendrecht: 2-1 21. Een onder andere met spelers uit het derde elftal en de A-junioren experimenterend Barendrecht heeft een eveneens gewijzigd Hoogvliet de winst moeten laten. Het werd 21 na een uiterst sportief duel, waarin Arend Rijnink na rust de beslissende treffer scoorde. De eerste kwam bij Hoogvliet van de voet van Harry Ko mijn, die evenals Rijnink van het zondagteam afkomstig is. Baren- drechts treffer kwam op naam van Rini Leeuwenburg. Opvoering zowel van de omzet als van de produktiviteit binnen het be drijf wordt noodzakelijk geacht om de kostenstijgingen, waardoor het verzekeringsbedrijf in veel opzichten sterk wordt geraakt, in toom te hou den. Ondanks de toenemende neiging tot overheidsvoorzieningen op het verzekeringsterrein, ziet Nationale Nederlanden goede mogelijkheden voor het sluiten van paritculiere le vens- en schadeverzekeringen. Zowel het aantal nieuwe verzekeringen als het daaraan verbonden premie-inko men vertoonde sedert midden >1970 een stijgende lijn, die zich in de eerst maanden van 1971 in versterkte mate heeft voortgezet. Betreurd wordt dat in strijd met het streven naar schaalvergroting in Nederland een zekere versplinte ring van het verzekeringsbedrijf dreigt te ontstaan door activiteiten op verzekeringsgebied van ondernemin gen die van huis uit geen verzeke raars zijn. Het bedrijf spreekt de verwachting uit dat het levensverzekeringsbedrijf ingeschakeld zal worden bij de uit voering van de in voorbereiding zijn de wettelijke pensioenplicht voor alle werknemers in Nederland. Ter verbe tering van de doelmatigheid van de kantoorwerkzaamheden werd beslo ten tot inschakeling van een organi satiebureau. Aantrekkelijk Nationale Nederlanden verwacht in staat te zijn, zonder de noodzakelijke interne versterking van het bedrijf te kort te doen, aan de betrokken hou ders van levensverzekeringspolissen een aantrekkelijke winstdeling toe te kennen en aan aandeelhouders een adequaat dividend uit te keren. In de beleggingssector worden goede moge lijkheden gezien tot het bereiken van goede rendementen en ook tot het beperken van kosten in het samen met anderen tot ontwikkeling bren gen van projecten. De winst voor aftrek van belas tingen van Nationale Nederlanden bedroeg in 1970 ƒ100,3 min., tegeno ver ƒ108,4 min. over 1969. Het totale MADRID (EFE) In de r.k.-kerk van St. Martin in Madrid is gisteren een mis opgedragen voor de zielerust van Adolf Hitler. Dit gebeurde ter herdenking van de zelfmoord van de Führer op 30 april 1945. De plechtig heid werd bijgewoond door een 300 mensen, onder wie enige Duitsers en Italianen, maar voor het merendeel Spanjaarden. Velen dxoegen ijzeren kruizen en armbanden met haken kruizen. De belangstelling was gerin ger dan vorige jaren. Na afloop van de mis brachten de kerkgangers de fascistische groet. Karei Paulides schiet NEO nog naast NSW NEO—NSW 1—1. NEO en NSW hebben elkaar gisteravond in een voor de nacompetitie van tweede klassers gespeelde wedstrijd ver diend in evenwicht gehouden. Het was in Numansdorp een aantrek kelijk en sportief duel met de juiste eindstand, die overigens eerst na rust werd gerealiseerd. Acht minuten na de hervatting scoorde Jan v.d. Velden meteen uit een vrije trap, daarmee het overwicht van de thuisclub voor de pauze laat in een treffer uitdruk kend. Pas zeven minuten voor tijd kwam een in die periode sterker NEO langszij door Karei Paulides, die met een daverend schot succes had. Matige leiding van arbiter Bol. De stand in poule A luidt nu: Rijsoord 3 2 0 1 4 5-2 NSW 3 1113 10-5 RVVH 2 10 12 3-8 NEO 2 0 111 1-4 geconsolideerde en niet-geconsoli- deerde premie-inkomen steeg mft ƒ131 min. '(10 pet) tot ƒ1431 min., waarvan 26 pet. uit het buitenland afkomstig is. Het inkomen uit beleg gingen steeg van ƒ355 min. tot ƒ399 min., een toeneming met ruim 12 pet. De totale omzet nam met ruim 10 pet. toe tot 1830 min., aldus het jaarver slag. De resultaten van het „leven"-be- drijf bleven onder invloed van kos tenstijgingen en hogere winstuitke ringen aan verzekerden ƒ3,7 min. achter bij die over het „uitzonderlijk gunstige" jaar 1969. Het totaal verze kerd bedrag bij het levensverzeke- ringbedrijf passeerde de mijlpaal van ƒ30 miljard. De verkoop van aande- lenverzekeringsplannen daalde ten opzichte van 1969 niet onbelangrijk, hetgeen ten dele een gevolg is van de ognunstige koersontwikkeling van arndelen. Winstvermindering Bij de schadeverzekering resulteer den belangrijk gestegen schaden en kosten in een winstmindering met 9.3 min. Dit was vooral het geval in de branches brand- en vooral motor rijtuigen -en ziekte- en ongevallen verzekering. Bij transport- en lucht vaart- en variaverzekeringen is even wel sprake van een goede vooruit gang. De buitenlandse vestigingen droe gen tot de winst bij. Bij de bedrijven in de West en België, de schade- en levendochters in Groot-Brittannië, het Canadese, Amerikaanse, Zuidafri- kaanse en Australische bedrijf waren de totaalresultaten gunstig. Per aandeel van 10 bedroeg de winst na belastingen in 1970 6,46 te gen ƒ7.61 in 1969. Het voorgestelde dividend bedraagt .evanals vorig jaar, 2 per aandeel van 10. Van dit divi dend is in november 1970 reeds een interim-dividend van ƒ1 betaalbaar gesteld. AMSTERDAM (AP, UPI, Reuter) De positie van de dollar en daarmee de gehele monetaire situatie is ook gisteren uiterst verward gebleven. Op de meeste effectenbeurzen trokken de internationale fondsen wat bij, maar op de wisselmarkten zag men grote verschil len. Er waren markten waar de dollar daalde, in andere steden trad herstel op. Waarnemers overal ter wereld me nen, dat de verwarring een gevolg is van de onzekerheid over de nieuwe maatregelen, die de Nederlandse en Westduitse regeringen zullen nemen na de periode van „zwevende" valu ta-koersen, die nog wel een aantal maanden kan duren. De verwarring is nog groter gewor den, doordat het Belgische kabinet gisteren, na een marathonzitting die de hele nacht duurde, besloot niet op het verzoek van onder meer Neder land in te gaan om de Belgische frank ook te laten zweven. In plaats daarvan zal België vrijdag alternatie ve maatregelen bespreken om de in flatie te bestrijden. België is overigens het enige EEG- land met twee valuta-markten: een officiële, die dient voor handelstrans acties (en die niet gaat „zweven") en een vrije markt voor kapitaalstrans acties (waar in wezen wèl min of meer sprake is van zwevende koer sen). De officiële markt vertegen woordigt echter 85 procent van het handelsverkeer en is dus veruit het belangrijkste. Minister Witteveen, die eergister avond vlak voor de aanvang van het Belgische kabinetsberaad, bij zijn Belgische collega nog eens extra had aangedrongen op een „zwevende" koers van de Belgische frank is gis teren telefonisch vanuit Brussel van het besluit op de hoogte gebracht. Minister Witteveen zei „zeer teleur gesteld" te zijn. Achtergrond De achtergrond van de Belgische weigering de koers van de frank te laten zweven, is waarschijnlijk het feit dat de Belgen vrezen dat hun munt meer zal neigen naar de koers stijging van de Duitse mark dan naar die van de gulden. Verwacht wordt dat de gulden een procent of twee meer waard zal worden, maar dat de Duitse mark wel 3 of 4 procent duur der zal uitkomen. De Belgen achten een dergelijke verhoging van de frank te veel. Een vraag waarop minister Witte veen nog niet precies kon antwoor den, was welke de gevolgen van het Belgische besluit kunnen zijn voor de Benelux. „Wat de landbouw betreft, geloof ik dat wanneer de gulden naar een 2 pet. hogere koers zou zweven en op dat punt zou stabüiseren, er geen direct gevaar dreigt". Ander zijds acht de minister het gevaar niet uitgesloten dat de interventieprijzen voor landbouwprodukten in Neder land en België te veel uit elkaar ko men te liggen, zodat de Belgische boeren op de Nederlandse markt meer voor hun geïntervenieerde pro- dukten zullen ontvangen. Ook zouden de Belgen wel eens voor West-Duits- land bestemde produkten via Neder land naar Duitsland kunnen gaan vervoeren, terwijl de daaruit vóórt- vloeiende kosten niet kunnen worden aangewend uit invoerrechten op de Belgisch-Nederlandse grens, omdat zulks krachtens het Beneluxverdrag verboden is. Postwissels De PTT heeft met ingang van gis teren het buitenlands postwisselver- keer hervat. Donderdag was het in verband met de geldcrisis stopgezet. Dat had onaangename gevolgen voor de gastarbeiders, omdat ze geen geld naar huis konden overmaken. ROTTERDAM Lloyd's Register of Shipping is voor 50 pet. deelgenoot geworden in Röntgen Technische Dienst (RTD). De overige 50 pet. zijn in handen van Philips, die reeds sinds 1939 een belang in RTD heeft. RTD is werkzaam op het gebied van onderzoek en inspectie met be hulp van röntgenstralen, radioactieve isotopen en ultrageluid van construc ties en materialen. Er werken 550 mensen. Het bedrijf blijft als een af zonderlijke onderneming werkzaam maar zal gebruik kunnen maken van de ervaring en steun van beide we reldondernemingen. De transactie is tot stand gekomen via een niet nader bekend gemaakt bedrag in contanten. Noch in de leiding, noch in het beleid van RTD zal verandering optreden. Van een verslaggever DEN HAAG Gezieli de sterke stijging van de collectieve uitgaven, die meer groeien dan het nationale inkomen, is een toeneming van de belastingdruk te verwachten. Dat heeft de staats secretaris van financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, gezegd in een rede tijdens een lunchhijeenkomst van de Amerikaanse Kamer van Koophandel in Nederland. Deze toeneming van de belasting druk zal volgens de staatssecretaris enigermate worden afgeremd, indien het beginsel zal veld winnen, zoals dr. Grapperhaus ook verwacht, „dat de burgers, die individueel belang hebben bij de collectieve overheids uitgaven, daarvoor zoveel mogelijk de prijs moeten betalen (bijv. parkeren op de openbare weg) en voorts dat burgers, die individueel verantwoor delijk kunnen worden gesteld voor collectieve uitgaven die de overheid moet doen, zoveel mogelijk daarin een bijdrage zullen moeten geven (bijv. de vervuiler betaalt). Prijsverhogend Belastingverhoging zal prijsverho gend werken, zo meent dr. Grapper haus. Dit geldt voor verhoging van de directe belastingen zowel als voor verhoging van de indirecte belastin gen. „Voor zover men collectieve uit gaven zou willen dekken door vex ho ging van de directe belastingen (lees belastingen op winst en inkomen), dient men zich te realiseren dat de door de wetgever bij deze belastingen niet bedoelde, maar effectief in feite wel optredende afwenteling prijsver hogend werkt. Voor zover men daarentegen de collectieve uitgaven door verhoging van indirecte belastingen (lees kost- prijsverhogende belastingen) zou wil len dekken, ontstaat eveneens prijs verhoging. Indien looncompensatie moet worden gegeven om het even of het is voor de verhoging van directe belastingen dan wel voor indirecte belastingen, dan is daarmee de infla tiespiraal in volle werking". Iiiflatievraagstuk Over het inflatievraagstuk zei de staatssecretaris, dat dit in wezen een vraagstuk is van het democratisch besluitvormingsproces ln onze maat schappij. „Kennelijk slagen wij er in de westerse wereld niet in het ver langen naar meer individuele wel vaart in overeenstemming te brengen met het verlangen naar grotere col lectieve uitgaven Dat die beide verlangens niet voldoende op elkaar worden afgestemd, heeft inflatie tot gevolg." Wat de harmonisatie van de BTW- tarieven in EEG-verband betreft heeft staatssecretaris Grapperhaus de indruk, dat men hierbij denkt aan een differentiatie, die leidt tot twee tarieven, een algemeen tarief en een verlaagd tarief, waarbij het verlaagde tarief de helft zou moeten bedragen van het algemeen tarief. Overigens gaan de gedachten niet zover dat die tarieven in de lidstaten strikt gelijk moeten zijn. De tendens dat de collectieve uitga ven sneller groeien dan het nationale inkomen, zou tot een verdere stijging van de tarieven van de omzetbelas- volking de bereidheid aanwezig is om een offer te brengen vbor een verdere relatieve groei van de collectieve en sociale uitgaven. Betwijfelen Dr. F. H. M. Grapperhaus ting kunnen leiden. Deze stijging of een voortgaande toeneming van de belastingdruk zal echter alleen mogen 'plaatsvinden indien geen doorwenteling plaatsvindt. Met ande re woorden, indien bij de overgrote meerderheid van de Nederlandse be- Men kan volgens de staatssecretaris betwijfelen of deze bereidheid op dit moment in voldoende mate aanwezig is. Deze problematiek hangt nauw sa men met de vraag of de bestaande inkomensverdeling als de meest juiste ervaren wordt. Uit een oogpunt van inflatiebestrijding lijkt het dr. Grapperhaus daarom belangrijk, dat over het probleem van een zo recht vaardig mogelijke inkomensverdeling overeenstemming wordt bereikt tus sen de verschillende sociale groepen. Hoewel dit vraagstuk primair op nationaal niveau zal moeten woiden aangepakt, bestaat hier toch de nood zaak tot internationale coördinatie en dus overleg. Hierdoor kan worden voorkomen dat in nationaal verband wordt besloten tot regelingen die te zeer afwijken van de situatie in de nabuurlanden, hetgeen tot individuele ontduiking op grote schaal van de ge maakte afspraken zou kunnen leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11