Inflatie voor Unilever grootste probleem Slachtvee ivordt beter behandeld dan reizigers Personeel van detailhandel soms onder minimumloon Bouwstaking Inspraak werknemers bij benoeming van commissarissen Pater Van de Poel van ROVer: Amerika vernietigt biologische wapens DINSDAG 11 MEI 1971 fijn, girokaarten gratis, enveloppen gratis, verzenden gratis... en nog rente toe! Meer ivinst in jaren zeventig „Inflatie en de maatregelen, die vele regeringen met het oog hierop nemen, vormen voor Unilever het grootste probleem. Belastingen bijvoorbeeld op waar destijging van de voorraden door in flatie tasten het reële vermogen van het bedrijf aan. Afschrijving wordt door de belastingautoriteiten vrijwel uitsluitend toegestaan op basis van de historische kostprijs. Prijsbeheer- sing, vrijwillig of opgelegd, richt zich bij voorkeur op eerste levensbehoef ten, die een zeer belangrijk deel van de activiteiten van Unilever uitma ken. Dit heeft de heer H. S. A. Hartog, voorzitter van de raad van besuur van Unilever N.V. verklaard tijdens de jaarvergadering in Rotterdam. De Volkstelling? oen de rondgang van de volkstellers d aangekondigd, legde ik alle gege- s klaar die voor het invullen van lijsten nodig zouden kunnen zijn. ben een gepensioneerde van 83 jaar het laat zich denken dat ik veel lis ben, praktisch gesproken ook el- avond. Mijn vrouw werkt niet bui- iUis en is dus ook veel thuis. Ik in een huis dat is bewoond door en personen, allen met een andere I, totaal waren er dus zeven na- te controleren. Toch hebben wij it bezoek van een volksteller ge- oen de volkstelling tegen het einde tolde ik de gemeentesecretarie op dit verzuim te melden en mij werd egd: Er komt alsnog een volksteller Desalniettemin en evenwel ihtans heeft zich bij ons nooit een ksteller gemeld. et zou wel zeer merkwaardig zijn dit verzuim uitsluitend bij mij zich hebben voorgedaan; men kan ge- aannemen dat in stad en land er huizen onbezocht zijn gebleven, men dan bovendien verneemt dat aantal burgers op grond van be- aren zich opzettelijk aan de telling ift onttrokken, rijst de vraag: heeft volkstelling, die zoveel geld heeft :ost, zelfs weer meer dan was be- ot, wel enige exacte waarde? S HAAG N. Ant. Jantsenius Israël en profetie Utt heeft me wel verbijsterd dat gezonden stuk van ds. Smit. Jo- n die dit zouden lezen, zullen pit meer iets van Christus' Kerk Dien verwachten. jAls in het votum gesproken irdt, dat Hij niet laat varen het irk Zijner handen, geldt dit dan :ns niet meer voor Israël? We n toch in Ezechiel 37 1928, Israël na eeuwenlange rond ingen weer terug zal keren Palestina. In Lukas 22 29 en ivordt Israël niet zomaar afge- •even. Ook Hosea 2 wijst hierop, et hangt er niet vanaf hoe Israël er vanaf brengt, maar alleen Gods verkiezende, liefde. In nbaring 7 lezen we dat eerst de '.egc-lden van Israël genoemd len, met vs. 9 de volkeren, of wilt de kerk van Christus op LONDEN (Reuter, AFP) Een felle brand in het Hills-hotel in de wijk Kensington heeft van nacht zeker zeven mensen het leven gekost. Veertien personen werden gewond. Men zoekt nog naar enkele vermisten. Toen het vijf verdiepingen hoge gebouw in lichtelaaie stond sprong een vrouw uit een raam op de tweede etage, zjj kwam op een ijzeren hek terecht en liep zware verwondingen op. Meer dan honderd brandweer lieden namen aan de bestrijding van het vuur deel, terwijl ambu lances af en aan reden om de slachtoffers naar ziekenhuizen te brengen. Het 74 kamers tellende hotel onderging een uitgebreide ver bouwing. Daardoor bevonden zich slechts dertig personen, gas ten en personeelsleden, in het ge bouw toen de brand omstreeks middernacht uitbrak. Een aan grenzend hotel moest gedurende enkele uren worden ontruimd. UTRECHT In sommige de tailhandelssectoren zijn de werk nemers zo ver achter op'de loon ontwikkeling dat soms zelfs de minimum-loonverplichting wordt ontdoken. De NW-bond „Mercurius" consta teert dan ook dat werknemers in ar beidsintensieve bedrijfstakken wat hun arbeidsvoorwaarden betreft tot tweederangs burgers dreigen te wor den gedegradeerd. Al jaren worden in de detailhandel lonen uitbetaald, die ver achter lig gen bij die in andere sectoren Uit het feit dat het minimumloon in een aantal gevallen leidde tot een verbe tering van de loonstructuur, blijkt wel hoe beroerd de situatie was, al dus de bond. Als voorbeeld noemt de bond in zijn orgaan het feit dat in enkele van de bedrijfstakken nog druk wordt on derhandeld over de 400 gulden, ter wijl overal elders in het bedrijfsleven dit bedrag in 1970 werd uitbetaald, en ook in 1971 als loontoeslag in de lo nen werd opgenomen. Op een vergadering van de be drijfsgroep detailhandel, gisteren in Utrecht, is onder meer opgemerkt dat de instelling van een koopavond de positie van veel werknemers heeft (Vervolg van pag. 1) De strijd moet daarom met kracht worden voortgezet en uitgebreid." ai- dus het in een oplage van 150.000 exemplaren verspreide pamflet, dat de werknemers oproept tot solidari teit en dat waarschuwt tegen Dxtra ..aanbiedingen" of valse voorlichting van de zijde van de werkgevers. heer Hartog legde in deze vergadering zijn functie neer wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Niet gestegen De heer Hartog vervolgde zijn be toog door te zeggen, dat het Unile- verconcern ondanks het inflatiepro bleem in de laatste tien jaar aan zienlijk gegroeid. De verkopen zijn in geldswaarde bijna verdubbeld. „Onze winsten zijn, wij moeten dit toegeven, niet navenant gestegen, voornamelijk doordat inflatie en haar gevolgen onze marges hebben aangetast." Men is er echter van overtuigd dat Uni lever zich in de toekomst nog beter aan veranderingen zal kunnen aan passen en men vertrouwt dat de ja ren 70 toenemende winsten zullen tonen. „Op lange termijn gezien is te ver wachten dat de winst zich weer pa rallel met de omzetstijging zal ont wikkelen." De heer Hartog, zei dat hij geen indruk kon geven over de ont wikkeling op korte termijn: „In deze zaak is het vrijwel onmogelijk prog noses op korte termijn te maken." De resultaten over het jaar 1970, zijn be- invloed door de inflatie, de stijging van de prijzen van grondstoffen (oliën en vetten) en tegenvallende weersomstandigheden. Loonsom 14% hoger Bij het beantwoorden van de vra gen kwam onder meer naar voren, dat de loonsom per werknemer in het concern met 14°/« is gestegen. De produktiviteitsstijging voor het gehele concern was in 1970 3 a 4°/o. Een ander punt, waar aandeelhou ders interesse voor bleken te hebben, was de naar verhouding goede koers van Unilever. De heer Hartog merkte hier over op, dat volgens Engelse makelaars speculatieve posities wa ren ingenomen. „Unilever manipu leert de koers op geen enkele ma nier." De niet geheel bevredigende resul taten in de vleeswarensector zijn niet veroorzaakt door de uitkomsten in Nederland Het grootste bedrijf in Engeland boekte slechte resultaten, maar Unox en Zwanenberg in Neder land draaiden goed, evenals de be drijven in België, Duitsland en de andere ondernemingen in de vlees warensector in Engeland. Andere punten uit de vergadering: 18 pet. van het Unilever-vermogen is geïnvesteerd in ontwikkelingslanden. Het risico is. door de spreiding over zeer vele landen zeer beperkt. Drastisch In Limburg hebben de drie bouw bonden een drastische uitbreiding van het aantal acties aangekondigd Deze aankondiging werd gisteren ge daan op een protestdemonstratie van ongeveer 200 bouwvakkers in Maas tricht. Op advies van de vakbonden worden de bouwprojecten, waar voornamelijk buitenlandse arbeiders werken ontzien. „Als we de gastar beiders dwingen het werk neer te leggen, komen ze in moeilijkheden", aldus woordvoerder van de bonden In Tilburg hebben bouwvakkers een „spontane actie" aangekondigd op de vergadering van het AVOB, de Algemene Bond van Ondernemers Bouwbedrijf, die vandaag in deze plaats een algemene ledenvergadering houdt De bouwvakkers willen deze vergadering binnendringen om hun wensen kenbaar te maken CNV vraagt Akzo: Van een verslaggever UTRECHT Het Christelijk Na tionaal Vakverbond heeft het Akzo- concern een brief geschreven met het verzoek, nu al vrijwillig een begin te maken met de inschakeling van de ondernemingsraden bij de benoeming van commissarissen. De nieuwe wet op de structuur der naamloze vennootschap stelt de in schakeling van de ondernemingsra den bij de benoeming van commissa rissen verplicht. Hoewei deze ver plichting pas over twee jaar van kracht wordt, meent het GNV dat het van groot belang zou zijn als met name de grootste ondernemingen in Nederland nu al een begin ermee zouden maken. Het vertrouwen van de werknemers in de raden van com missarissen zou er volgens het Ver bond door worden vergroot. De aandeelhoudersvergadering van Akzo wordt 12 mei gehouden. Van een onzer verslaggevers GEMERT Wtf zijn de meest verwaarloosde groep in deze maat schappij. Slachtvee wordt nog beter behandeld. Als dat op het per ron staat te wachten, klaar om te worden ingeladen, wordt het met dekens toegedekt, want de beesten mogen geen kou. vatten, want dan wordt er honderd gulden minder gevangen. Wij als reizigers echter mogen rustig wachten op tochtige perrons, waardoor we kou vatten en reumatiek oplopen. De man, die dit zegt is pater Frans van de Poel (54), die onlangs de ac tiegroep Reizigers Openbaar Vervoer (ROVer) oprichtte met het doel meer faciliteiten te krijgen voor het open baar vervoer. De actiegroep, die inmiddels is overgegaan in een stichting, telt nu ongeveer 150 leden, die uit het hele land komen. Zij heeft al contact ge had met de Vereniging Bescherming Voetgangers. Pater Frans van de Poel woont in kasteel Gemert, een klooster van de Heilige Geest. De orde houdt zich be zig met missiewerk. Frans van de Poel was twintig jaar missionaris in Tanzania. Omdat zijn ogen achteruit gingen, is hij nu als sociaal verzorger terug op het Kasteel. Hij onderhoudt contact met de missionarissen, die met verlof in Nederland zijn en be zoekt indien nodig hun familieleden. Op deze manier reist hij heel Neder land door en maakt vrij vaak gebruik van het openbaar vervoer. Wachthuisjes Pater Van de «Poel: Ik stond met mijn nichtje op de bus te wachten. Het was slecht weer en het wacht huisje was al vol, zodat we buiten moesten staan. We mopperden tegen verslechterd, zonder dat de mensen er in zijn gekend. De bedrijfsgroep heeft daarover zi.n verontwaardig ng uitgesproken. Het bestuur ^1 onderzoeken hoe het personeel de koopavond ervaart, en tevens alle in aanmerking komende instellinger en organisaties stimule ren de koopavonden te veroordelen. Voorstellen werden aanvaard voor een betere compensatieregeling voor het persen; Lood vergiftiging door uitlaatgassen LONDEN (AP) Het Britse depar tement voor milieuhygiëne zal een onderzoek instellen naar de kans, dat op straat spelende kinderen worden vergiftigd door de uitlaatgassen van auto's. Men meent dat stof en vuil giftige elementen van deze uitlaat gassen opnemen, waardoor kinderen loodvergiftiging kunnen krijgen. Het onderzoek is een gevolg van een rapport uit Frankfort, dat de straatvegers in die stad een hoog per centage giftige stoffen in hun bloed hebben. 'oo.i ji- p „de Dam" van Madurodam lieten twee beeldschone mannequins de Philipp nen gisteren twee bruidstoiletten van handgeweven zijde met •h;ebcrr'unrde motieven zien. De twee „bruidjes" maken deel vit van een M: o van zes mannequins uit Manilla, die gisteren ter glegenheid van de Pliilippijnse week in Madurodam een collectie lentemode toonden. Er zijn van die dingen waarover men zich hogelijk kan verDazen. Neem nu eens het volgende Er was een feest. Voor dat feest had ik een uitnodiging. Niet omdat men mij nu zo nodig had om de vreugde te verhogen, maar als ver tegenwoordigster van een groep. Helaas, hoeveel zin ik er ix>k in had. het plichtenboekje vertelde me duidelijk dat ik op een lange, zware en wellicht saaie vergadering in die preturen der anderen het dagelijks brood zou moeten verdienen Dus ging ik achter de telefoon zit ten belde een medelid.vele mede leden bleek dat te worden. De eerste, hoe kon het .zo treffen, was op de feestdag jarig en bouwde een eigen feest. De tweede zat net als ik in het plichtenschuitje van haar baas en kon er niet uilstappen De derde verkondigde zo moe van het dagelijks werk te zijn, dat fees ten een verboden energieverspilling was geworden. De vierde *vist een zieke, die bezocht moest worden en de vijfde had weliswaar op het feestuur alle tijd, maar de dag daarop zo'n zwaar programma, dat er bij voorbaat gerust moest worden Het moeilijke was voor mij boven dien. dat alle opgebelden hun weige ring uitvoerig motiveerden er er nog tal van andere verhalen om heen breiden, zodat het me een heerlijke vrije avond aan het telefoonkastje kostte Eindelijk had ik beet.. Kunst- afkijken Later hoorde ik, dat de gezondene op het laatste nippertje verhinderd 'was en ook een reeks van zeven had moeten bellen voor de feestganger gevonden was. Conclusie. zo druk hebben we het allemaal. Maar hoe druk ook, iedere Hage naar passeert op zijn tijd wel een terrasje, al is het maar op de weg van en naar een nieuwe bezigheid. En kijk nu eens aan van negen uur in de prille werkmorgen tot in de zoele avond zijn de stoeltjes be zet. Nippen er lieden aan kopjes en glaasjes, lepelen ze ijs, smullen ze plateservices. Hele volkstammen met leden van elke leeftijd blijken uren van ledig heid te kunnen opvullen met dit verrukkelijk vermaak. Het zalig nietsdoen.... O lof der luiheid.... zingen we die niet veel te weinig? Daar pieker ik nu over. Verbaas ik me over. Hoe het komt. dat de één maar als de nijvere mier rent en draaft en de ander als de krekel het lied der vrijheid kan zingen. §n wie van de twee nu gelijk heeft? In de fabel kwam de krekel lelijk op de koffie, maar als ik de diepte- vreden terrasschare zo eens bekijk, kan ik daar nauwelijks in geloven. Enige conclusie, die overblijft, is dat die daar het beter inpikken dan de pure zwoegers en dat het alleen de kunst is van hen de kunst af te kijken! de halte staan. Hij gaat dan koffie drinken. Met mooi weer geeft dat wachten niet, maar ik heb een paar keer in de regen gestaan. Dat is ver schrikkelijk. Iedereen staat te trappe len van ongeduld. En dan komt de chauffeur eindelijk aangelopen, ter- Kvijl de bus allang had moeten ver trekken. Ik weet wel, die man heeft ook een zware 'baan en ik gun hem best zijn kopje koffie, maar hij laat jou maar in de regen staan. Met een klein beetje meer aandacht zijn de^e zaken toch gemakkelijk op te lossen. Kletsnat Pater Frans van de Poel: tocht kou en reumatiek. elkaar van 'dat is toch geen manier van doen en waarom bouwen ze geen fatsoenlijke wachthuisjes', en uit dat gemopper is eigenlijk deze actiegroep voortgekomen. We waren op weg naar Duitsland en omdat het nogal een lange reis was, hebben we de hele zaak doorgepraat. En dit is nu het resultaat. In die tijd was ik ook een cursus publiciteit aan het volgen en toen heb ik een artikel geschreven over het openbaar vervoer. Dat werd gunstig ontvangen en daarna heb ik het naar De Volkskrant gestuurd. Het werd geplaatst in het RAI-nummer en door de reacties, die ik kreeg, is het goed gaan „draaien". Het i^'met zulke din gen altijd zo: je kunt wel wachten tot je bnurman begint of je overbuur man, maar daar schiet je niets mee op. Je moet het zelf doen. In de oprichtingsvergadering in maart hebben we een werkprogram ma opgesteld, en toen bleek, dat ik bijvoorbeeld een zachtere lijn wilde dan de student Klaas Bakker uit Am sterdam. Bij stadsplanning en de aanleg van nieuwe wijken moet dui delijk rekening met ons worden ge houden. Ook al levert dat verlies op voor het openbaar vervoer. Tenslotte brengrt de riolering ook geen geld op. En onderwijs ook niet. Dat kost de staat alleen maar geld Bovendien maken naar schatting zo'n anderhalf miljoen mensen dagelijks gebruik van bus en ('rein. Ik geef een voorbeeld. Neem nu Eindhoven. De chauffeur zet de bus hier neer, terwijl de mensen daar bij Het hele probleem van die wacht huisjes. Zo n architect kijkt er eens naar en denkt: ik ontwerp het zus en zo. Dat staat aardig. Maar hij vraagt zich niet af of die reizigers voldoende beschermd zijn. Als je in Eindhoven uit het station komt om een bus te halen, ben je, als het regent, al klets nat, voordat je binnen zit. In Nijme gen is het precies hetzelfde. In die wachthuisjes daar moet je je tegen de achterkant aandrukken en dan wor den nog je voeten nat. De Brabantse Buurtspoorwegen en Autobusdiensten (BBA) heeft laten weten verheugd te zijn over dit ini tiastief van ons. Wij willen ook niets liever dan service bieden aan de rei zigers, werd gezegd. De BBA heeft ons ook uitgenodigd voor een gesprek, waarin alle grieven en klachten ter tafel kunnen komen. Verder hebben we ook een reactie gekregen van de Kath. Bond voor Vervoerspersoneel. Die zeiden: jullie streven hetzelfde na als wij. Kijk, het gaat niet alleen om betere service voor de reizigers, maar ook om meer faciliteiten voor het openbaar vervoer. Die zitten allemaal een beetje in de verdrukking. Een van de actiepunten is voorrang voor het openbaar vervoer. Zou u er voor zijn, dat het openbaar vervoer helemaal in handen is van de staat en dat het gratis zou zijn?. Pater Van de Poel: Ik zelf wel, maar zover zijn we nog niet met onze doelstellingen. De organisatie heeft zich hier nog niet duidelijk over uitgesproken, maar iemand als Klaas Bakker is er zeker voor. En dan moeten de belas tingen maar omhoog. Dat het openbaar vervoer grote verliezen lijdt, komt ook voor een ge deelte door de slechte service. Als dat werd verbeterd, zouden veel mensen ook geen auto kopen, maar dat is nu nog niet haalbaar. Als je naar dorpjes hier in de buurt wil, moet je vaak eerst naar Eindhoven toe om er te kunnen komen. En als je haast hebt, nemen de mensen toch maar liever de auto. Het één hangt gewoon samen met het ander. Over de Spoorwegen heb ik niet veel klachten en met die Intercity- treinen is het een stuk vooruitgegaan. Daarom streven wij met de bussen iets dergelijks na. Waar echter ook veel aan hapert is het samenspel tus sen de NS en het vervoer in het ach terland. Als men met de trein ergens aankomt, is de bus vaak net vertrok ken. En zo iets kan best worden voor komen. Wensen Veel klachten, die ik heb gekregen, aldus pater Van de Poel, gaan over het feit, dat bij de planning van een stadswijk of een busstation totaal geen rekening wordt gehouden met de wensen van de reizigers. Dat vindt de actiegroep volkomen fout. We wil len daarbij inspraak hebben, zoals de ANWB dat heeft bij de aanleg van de wegen. Via de ANWB en de KNAC wordt wel degelijk rekening gehou den met de wensen van de automobi listen, En zo zou dat hier ook moeten. Ik geloof overigens wel, dat dat over leg er ook komt, maar wij willen er wat meer vaart achterzetten. Pater Van de Poel: ik wil eerst iets proberen te bereiken via de legale weg van het overleg en haalt dat niets uit, dan kan er altijd nog wor den overgegaan tot het bezetten van busstations en zo. Tenslotte zijn de busondernemingen er ook om ons te helpen en die moet je niet zo afsto ten. Bezetten is het laatste, wat we zouden willen en ik geloof ook niet, dat dat ervan zal komen. Het gevaar is bovendien, dat de zaak uit de hand gaat lopen. En dat is toch niet de opzet. Het contactadres van de actiegroep ROVer is Ridderplein 17, Gemert (NB). WASHINGTON (UPI) Het Ame rikaanse leger is volgens een officiële bekendmaking gisteren begonnen met de vernietiging van zijn biologische wapensystemen. In het Pine Bluff ar senaal in de staat Arkansas, waar deze wapens zijn opgeslagen, gebeurt dat door de ziektekiemen langdurig aan hoge temperaturen bloot te stellen. Welke ziekteverwekkers het hier be treft, is nog steeds een militair ge heim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9