China aardig voor VS èn Rusland Doebtsek thans afdelingshoofd Fransen boycotten monetaire unie Arbeiders van Renault zetten staking voort Deserteur: Hanoi krijgt hulp van buitenlanders Praagse ballingen protesteren Italië blijft in greep van arbeidsonrust Israël en Egypte (nog) somber over vrede Let uit psychiatrische inrichting in Rusland nsfield wil troepen lit Europa halen EEG-akkoord over Gemenebest- suiker „Notley- moorden" door Vietnamezen bevestigd Beroep koppelbaas afgewezen Sean Lemass overleden CPN-stemmen in Haarlem verdwenen Rebellen op Malagasië verbannen Arjos: situatie in ons land zorgelijk 7 DINSDAG 11 MEI 1971 BEIROET (UPI. TANJOEG) De hinese premier Tsjoe En-lai heeft •rklaard. dat hij bereid is met de prenigde Staten van gedachten te Issclen over de positie van Taiwan i over andere wereldproblemen, let grote geschilpunt tussen de Ver- ligdc Staten en China is de imperia- itische bezetting van Taiwan. Wij jn bereid uitgaande van dit punt iderhandelingen ract de Verenigde ;ales te beginnen*, nldus Tsjoe. De Chinese premier zei een en an- >r zondagavond tijdens een gesprek et een groep Arabische journalisten i zijn opmerkingen werden gisteren ipubliceerd door het linkse Libanese igblad Al Kifah. Hij wijdde niet irder uit over het overleg, dat over liwan zou moeten worden gevoerd. mxoN Volgens het Libanese blad voor- lelde Tsjoe En-lai, dat de relaties sen de „de Chinese en Amerikaan volken" steeds beter zullen wor- n. Ook verwachtte hij, dat meer nerikaanse journalisten China bin- nkort zullen bezoeken. Hij waar- mwde Washington echter tevens t met China in oorlog verwikkeld raken. „De Verenigde Staten zullen oit in staat zijn uit China te ko- >n", zo meende Tsjoe. )p een vraag of China een bezoek n president Nixon op prijs zou stel- i, antwoordde de premier: „De heer xon heeft niet duidelijk gemaakt of China wil bezoeken als president de Verenigde Staten of als vé-persoon. RUSSEN "sjoe En-lai voorspelde, dat ook de inees-Russische verhoudingen zul- verbeteren, nu beide landen weer bassadeurs hebben uitgewisseld en uwe handelsbetrekkingen hebben igeknoopt. )e Russische regeringsdelegatie, die Peking onderhandelt over de nsgeschillen is gisteren begonnen i een tiendaagse tocht door China, in oktober 1969 begonnen onder- idelingen zijn voor de duur van de i onderbroken. De besprekingen rden de laatste maanden regelma tig twee keer per week gehouden. Buitenlandse waarnemers zien het reisje van de Russen als een onder deel van het nieuwe Chinese „vriend- schaps-offensief". Op het ogenblik zijn ruim 90 buitenlandse diplomaten, onder wie ook de Russische ambassa deur Tolstikov in China aan het rondreizen, zo bericht het Joegosla vische persbureau Tanjoeng. MOSKOU (Reuter) Een student uit Letland, die zich twee jaar gele den in brand stak uit protest tegen het optreden van de Russen in Tsje- choslowakije is volgens zijn Moskou- se vrienden, een week geleden uit een psychiatrische inrichting ontslagen. De student, Ilja Rips geheten, had zijn vrienden telefonisch uit Riga la ten weten, dat hij vrij en goed ge zond was. Hoe lang hij in de psychia trische inrichting is geweest, is niet bekend. le MANS (AP. Reuter, UPI) De Franse vakbonden hebben het sta kingsparool voor werknemers bij de Kenaultfabrieken gisteren met 24-uur verlengd. Werkgevers van het automobiekon- cern. dat staatseigendom is. hebben geweigerd in te gaan op een nieuw voorstel van de vakbonden. Elf dagen geleden legden 60 werk nemers bij de Renaultfabriek in Le Mans het werk neer om kracht bij te zetten aan hun eis tot een loonsver hoging van 20 procent. Het conflict breidde zich daarop uit tot de gehele fabriek een van de vestigingen van Renault, waar onderdelen worden ge maakt. De staking bij de afdeling Le Mans veroorzaakte stagnaties in an dere Renault-fabrieken. De leiding van Renault ging daarop over tot uit sluiting van 25.000 man personeel in de andere afdelingen. Woede over dit besluit leidde tot de bezetting van drie andere fabrieken van Renault. De grootste Renault-fabriek in Bil- lancourt, bij Parijs, werd drie dagen geleden door de arbeiders bezet. Gis teren is besloten de bezetting met een dag te verlengen. De crisis bij Renault wordt be schouwd als de ernstigste sociale cri sis sinds de algemene stakingen van mei 1968. Meer dan 50 procent van de SAIGON (AP) Russische, Chine se, Cubaanse. Noordkoreaanse en Franse „militaire strategen" treden op als adviseur van de Viet Cong en de Noord Vietnamese strijdkrachten in Zuid-Vietnam, aldus heeft gisteren een overloper van Hanoi .verklaard. De Fransen zouden vroegere krijgs gevangenen uit de Frans-Indochinese oorlog zijn. die nooit naar hun vader land zijn teruggekeerd. De overloper, dr. Dang Tan, een vroegere functionaris van het Noord- vietnamese ministerie van defensie, die naar Zuid-Vietnam werd gezon- Raag (ap, afp, dp\) vander Doebtsek, d.e afgezette ■choslowaakse leider, is gewoon het werk en beschikt over genoeg om normaal te kunnen leven. Dit klaarde de huidige leider van echoslowakije. Gocstaw Hoesak, agavond tegen westerse journa- ij voegde daar aan toe. dat de inte verhalen in de Westduitse als zou Doebtsek in armelijke landigheden leven, onzin zijn. ;ens een Tsjechoslowaaks maand- heeft Hoesak vorige maand al n studenten in Praag gezegd, dat btsek thans is verbonden aan het onale bosbeheer in Bratislawa en hij daar aan het hoofd staat van -f ing mechanisatie. Hij zou dit k sinds eind vorig jaar doen. „CORVEEËR" lermee worden ook berichten uit buitenland tegengesproken, dat voormalige inspirator van de lagse lente" en van „een socialis- met een menselijk gezicht" ha».id- ider is. Het gerucht is vermoe- k ontstaan, toen iemand Doebl- had gezien, toen hij als lid van „schoonmaakbrigade" bezig was sle straten te reinigen. Een kar- dat op vaste tijden en op vrij- Ige basis wordt gedaan door be ers van appartementen of het oneel van een bedrijf of kantoor, lebtsek is ongeveer een jaar gele- uit de communistische partij ge- nadat hij er van was beschuldigd eider van de partij in de periode de Russische invasie in augustus grote fouten te hebben gemaakt. GESPREK _esprek tussen West-Duitsland 'sjechoslowakije over normalise- van de betrekkingen wordt don- ag en vrijdag in Bonn voortgezet, officieel in Praag meegedeeld, erste onderhandelingsronde vond XSHINGTON (AP) De 'eider Demokratische fractie in de se- senator Mike Mansfield, heeft Durnalisten gezegd, dat hij in het ros zal trachten de terugkeer van elft van de in Europa gelegerde rikaanse militairen te bcwerk- gen. geloof, dat een strijdmacht, die lveerd is. tweemaal zo doeltref- zal zijn", aldus de senator, die dat er te veel Amerikaanse ge- 'ls, kolonels en hoofdkwartieren n in Europa, en dat kostte alle- te veel geld. dollarcrisis Is, volgens zijn oor ten dele veroorzaakt door de 14 rd dollar, die per jaar nodig zijn Ie Amerikaanse strijdkrachten in •pa op peil te houden. troepen beschouwde hij overi- als een „symbool" van de Ame- inse verplichtingen ten aanzien de verdediging van Europa, als "rijdmacht werd gehalveerd, dan Ut dat symbool niet aantasten. op 31 maart en 1 april in Praag plaats. In Bonn zijn gisteren al onderhan delingen begonnen over een nieuw handelsakkoord tussen de Bondsrepu bliek en Tsjechoslowakije. Het goede renverkeer tussen de beide landen is de laatste jaren aanzienlijk gestegen. den om daar de functie van „minister van gezondheidszorg" in de Voorlopi ge revolutionaire Regering te vervul len. heeft verklaard, dat hij de bui tenlandse adviseurs persoonlijk in Zuid-Vietnam heeft ontmoet. Tan is in 1967 via de Ho Tsji-minh route door Laos naar het zuiden ge komen. Hij had de opdracht in de provincie Pleikoe een ziekenhuis voor de guerrillastrijders te bouwen. Tan heeft verklaard „vier of vijf groepen buitenlandse strategen, elk van drie of vier man, te hebben ontmoet". ZWARTE PYAMA'S Zij waren in alle gevallen bewa pend. droegen zwarte pyjama's en werdén vergezeld door sterke eenhe den Noordvietnamese veiligheidstroe pen. Tan's onthullingen zouden de steeds terugkerende berichten over westerse adviseurs 'bij de Viet Cong en de Noordvietnamezen kunnen ver klaren. Tan verklaarde, dat hij nooit Amerikaanse krijgsgevangenen als adviseurs had zien optreden. Hanoi heeft bericht, dat Amerikaanse krijgsgevangenen meevochten met de guerrilla's in Zuid-Vietnam. ZIEKENHUIS Tan heeft twee jaar in het oerwoud van Zuid-Vietnam gewerkt. Hij be handelde burgers in de bevrijde dor pen en heeft een ziekenhuis ingericht voor gewonden van de Viet Cong en de Noordvietnamezen. Hij verklaarde gisteren, dat hij vaak getuige is ge weest van oorlogshandelingen en veel slachtoffers heeft behandeld van de Amerikaanse bombardementen. Tan zei. dat hij was overgelopen, omdat hij steeds meer gedesillusio neerd raakte. Op 3 september 1969 overleed Ho Tsji-minh Tan liep drie weken later over naar de Zuidvietna- mezen. Tan heeft in Hanoi een vrouw en twee kinderen. WEZEP Een woning in Wezep is. vermoedelijk omdat de brandweer niet voltallig aanwezig was. tot de grond toe afgebrand. Twaalf brand weerlieden waren met een van de wagens op oefening toen de brand uitbrak. De overige zes konden het niet geheel bolwerken, en vroegen as sistentie van de brandweercorpsen van buurgemeenten. Deze arriveerden echter te laat. De woning was al ge heel in vlammen opgegaan. PARIJS (AFP/DPA) Vijf prominente persoonlijkheden van de „Praagse Lente" in 1968 in Tsjechoslowakije hebben een manifest opgesteld waarin zij uitdrukkelijk protesteren tegen het 14de congres van de Tsje- choslowaakse communistische partij dat op 25 mei gehouden gaat worden. Het congres verte genwoordigt naar hun mening niet de gehele communistische partij in het land maar alleen een geselecteerde groep, die na de uitsluiting van een half mil joen partijleden is ontstaan. De ondertekenaars van het mani fest zijn Eduard Golsdstücker, die tij dens de periode Doebsek voorzitter van de Tsjechoslowaakse schrijvers bond was; Jir Pelikan. in dezelfde periode algemeen directeur van de televisie; Ota Sik, oud-vice-premier en minister van econimische zaken, Zdcnck Hejzler, oud-directuer van de Tsjechoslowaakse radio en Jósef Pok- stel, econoom en jurist. In hun mani fest stellen zij de volgende eisen; het vertrek van de buitenlandse troepen van Tsjechoslowaaks grond gebied; herstel van de democratische en burgerrechten; beëindiging van onder meer: po litieke vervolginen, processen en ar restaties; vrijheid van wetenschappelijk onderzoek en beoefening van kunst. Anderzijds nodigen zij de buiten landse communistische partijen uit aan het congres deel te nemen en hun afkeuring uit te spreken over de militaire interventie van de War- schaupact-troepen op 21 augustus BRUSSEL (Reuter) De EEG-lan- den hebben gisteren in Brussel een akkoord bereikt over het in te nemen standpunt over het probleem van de suiker uit de Britse Gemenebest- landen. Maar Nederland heeft zich daarbij van stemming onthouden. De kwestie van de Gemenebest-suiker is een van de drie sleutelproblemen bij de onderhandelingen tussen de zes EEG-landen en Engeland. De Nederlandse bezwaren tegen het EEG-standpunt zou dan zijn, dat er onvoldoende garanties zijn opgeno men voor de producenten van suiker in de Britse Gemenebestlanden. Het. ondanks onthouding van Ne derland bereikte, akkoord, dat van daag in Brussel aan Engeland wordt voorgelegd berust op de volgende punten: een aanbod van associatie of pre- De grootste fabriek van het auto mobielconcern Renault, in Billan- courtis al enkele dagen in handen van de arbeiders. Vrijdag werd de fabriek bezet door de werknemers, die protesteren tegen uitsluiting van 25.000 van hun collega's, na een loon- uctie in de Renaultfabriek in Le Mans. „Tegen de uitsluiting en voor onze rechten. Billancourt bezet", aldus het protest bij de ingang van de fabriek. NGHIA NANH (AP) De Ameri kanen kwamen 's ochtends en ver brandden de huizen.- In de middag kwamen ze terug en doodden dertig mensen en later nog eens dertig. Daarna bombardeerden ze het dorp. Dit verhaal werd gisteren verteld door vijf Vietnamese vrouwen over wat er op een dag in april 1969 ge beurd is in het gehucht Troeong Khanhz in het noorden van Zuid- Vietnam. Het klopt in sommige opzichten en in andere opzichten niet met het ver slag, dat de voormalige Amerikaanse sergeant Danny Notley op 28 april in Washington aan een congres-com missie van onderzoek vertelde. Hii zei toen, dat mannen van zijn eenheid dertig burgers in Troeong Khanhz hadden gedood als represaille voor de dood van een Amerikaanse soldaat, die op een mijn trapte. Een luitenant zei na de dood van de populaire sol daat: „Daar verderop is een dorp en daar zijn mensen, die er verantwoor delijk voor zijn. Ik wil wat „kills'". Daarna, zo vertelde Notley, trok zijn groep en enige vrijwilligers in totaal tien man het dorp binnen en doodden systematisch dertig vrouwen en kinderen, die geen weerstand bo den. Van een verslaggever DEN HAAG De Raad van State heeft het verzoek van een koppelbaas afgewezen, die schorsing gevraagd had van de afwijzing van een ver gunning voor het uitlenen van ar beidskrachten. Het was het eerste verzoek dat de Raad van State over een dergelijke afwijzing werd voor gelegd. Het verzoek om schorsing was in gediend door de heer J. J. Bulva uit Vlaardingen, die een uitleenbedrijf heeft met 40 élektro-technici. Hij vroeg in oktober-en vergunning aan voor het uitlenen van personeel. Zoals elke aanvrager kreeg hij een tijdelijke vergunning, die een maand geldig was. Het verzoek om een vergunning werd half maart afgewezen door de minister van Sociale zaken en Volks gezondheid, omdat de heer Bulva personeel zou hebben doorgeleend. ROME (Reuter) Italië blijft in de greep van de arbeidsonrust. In Rome waren de 25.000 gemeentearbeiders en -ambtenaren voor de vijfde en waar schijnlijk laatste dag in staking. Bij de stadsreiniging, de verkeerspolitie, de dierentuin, op de begraafplaatsen, de kantoren van de burgerlijke stand en de afgifte van rijbewijzen ligt het werk nog steeds stil. In de straten stapelt het vuil zich steeds hoger op. Meer dan de helft van de drie miljoen inwoners zit voor de tweede achtereenvolgende dag zonder water. In de lijkenhuizen lig gen de stoffelijke 'resten van 220 mensen, die nog ter aarde moeten worden besteld. De ambtenaren van de gemeentese cretarie hebben de waarschuwing gekregen onmiddellijk weer aan het werk te gaan, daar anders de kans bestaat dat de gemeenteraadsverkie zingen van volgende maand niet door kunnen gaan De toeristen werden gisteren ge confronteerd met een staking van iwee dagen van 200.000 man horeca- personeel, die in het gehele land het werk hebben neergelegd om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een herziening van de collectieve arbeids overeenkomst. Ook de telefonistes zijn voor 24 uur in staking gegaan. Ongeveer 400.000 vrachtwagen chauffeurs en ander personeel bij het wegvervoer hebben zondagavond be sloten het werk voor drie dagen neer te leggen uit protest tegen het uitblij ven van nieuwe arbeidsovereenkom sten. DUBLIN (AP) Sean Ieamass, de minister-president die Ierland van de akkers naar de fabrieken voerde, is vannacht overleden. Hij is 71 jaar oud geworden. Lemass volgde zijn politieke mentor Eamon de Valera op als minister-pre sident van de Ierse republiek. Hij diende als zodanig van 1956 tot 1966. Sinds enkele weken leed hij aan een longziekte. ■HHHi v auto's van Renault gaan naar het buitenland en leveren Frankrijk een belangrijke hoeveelheid deviezen. Van een verslaggever HAARLEM Zijn in Haarlem toch onregelmatigheden gepleegd met de stembusuitslag Dat is de kern van een vraag die het raadslid, mevrouw H. M. Spak- manWenting, heeft voorgelegd aan de burgemeester in z(jn kwaliteit als hoofd van het tembureau. Oorspronkelijk is gezegd dat in Haarlem op 28 april alleen maar een vergissing was gemaakt. Zoals be kend kwamen bij één stembureau de stemmen die op de CPN waren uitge bracht bij de KVP terecht. Mevrouw Spakman was zelf voor zitster van een van de stembureaus. Uit publicaties in de pers stelde ze vast dat de uitslag foutief moest zijn doorgegeven. De CPN-stemmen waren verdwenen. Na contact te hebben op genomen met de afdeling verkiezin gen van de gemeentesecretarie, werd haar verzekerd dat dit een fout was, die onherroepelijk aan het licht was gekomen bij de controle voor het op stellen van de definitieve uitslag. Kort daarop meldden kiezers van een ander stembureau dat ook daar CPN-stemmen verdwenen zouden zijn. Op maandag 3 mei bezocht mevrouw Spakman als kiezer de vergadering van het centraal stembureau kies kring Haarlem. In die vergadering moest de definitieve uitslag worden vastgesteld. Inderdaad kwamen daar onregelmatigheden ten nadele van de CPN aan het licht, aldus mevrouw Spakman. De vraag van mevrouw Spakman komt morgen in de vergadering van de gemeenteraad aan de orde. TANANARIVE (AFP) Rond 450 mensen uit de provincie Tulear in het zuiden van de republiek Malagasië (Madagascar) zijn per decreet ver bannen naar het eiland Nosy Lava. De verbannine sluit niet uit, dat ze ook nog gerechtelijk vervolgd zullen worden, aldus is officieel meegedeeld. De 450 Malagasiërs worden be schuldigd van ..deelname aan subver sieve activiteiten in de provincie Tu lear. waar ze de wetten hebben over treden en gewapende betogingen op de openbare weg hebben uitgelokt door het verspreiden van valse ge ruchten, die de ontevredenheid onder de bevolking deden gToeien". Het eiland Nosy Lava ligt voor de noord westkust van het eiland Madagascar. President Tsiranana heeft vandaag het zuiden van Malagasië bezocht in gezelschap van een aantal ministers. In dit gebied is vorige maand een opstand onderdrukt. De leider van de opstandelingen, Monja Joana van de Monima-partij (Malagasië voor de Malagasiërs) is enkele dagen na het neerslaan van de opstand gearres teerd. Minister Luns stelde gisteren zijn Franse collega Maurice Schumann (links) op z'n gemak tijdens de ver gadering van de Europese minister raad in Brussel. In het midden staatssecretaris De Koster. landgoed Warmelo blijft in tact DIEPENHEIM Het 25 hectaren grote landgoed Warmelo, waar de moeder van prins Bernhard, prinses Armgard heeft gewoond, zal in stand worden gehouden. Prins Bernhard, die gistermiddag in Diepenheim was, heeft daar voor een aantal relaties van de overleden prin ses verklaard dat hij het kasteel Warmelo als een monument ziet voor zijn moeder. De prins vertelde dat het landgoed, dat sedert 1951 zijn privé eigendom is, ook dit jaar weer voor het publiek zal worden opengesteld. Vorig jaar, toen de tuinen voor het eerst bezocht konden worden, is dat een succes geworden. CAÏRO, JERUZALEM. JO HANNESBURG (AP, Reuter, UPI) Het voorzichtige opti misme over een mogelijke rege ling voor een heropening van het Suezkanaal, zoals de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken William Rogers heeft ge toond, wordt allerminst gedeeld door de Israëlische regering. Ook Egypte heeft laten weten dat de meningsverschillen nog even groot zijn als voor het bezoek van Rogers aan Egypte. Egypte BRUSSEL Frankrijk zal niet meewerken aan het tot stand komen van een Europese monetaire en economische unie, zolang andere leden-staten van de EEG de koers van htm munt eenheid laten zweven. Met deze stap willen de Fransen druk uitoefenen op West-Duitsland ferentiele handelsverdragen aan Brit se Gemenebest-suikerproducenten een akkoord, dat de belangrijk heid van dc suikerproduktie voor de economie van de ontwikkelingslanden in het oog zal worden gehouden bij oplossing van het suikerprobleem, na toetreding van Engeland tot de EEG. en Nederland zo snel mogelijk van hun zwevende koers af te stappen. Frankrijk is tegenstander van het loslaten van de vaste waardeverhou dingen tussen de valuta's. Dc Franse minister van financiën. Valery Giscard d'Estaing verklaarde, dat men het plan om de (normaal al zeer geringe) schommelingen tussen de EFG-munteenheden per 15 juni nog verder te verminderen, niet door kon 'aten gaan bij zwevende koersen. De maatregel houdt in. dat de Fransen geen enkele EEG-vergade- ring over economische en monetaire kwesties zullen bijwonen. Het is nog niet duidelijk of in de boycot ook is begrepen de conferentie over Enge- lands toetreding tot dc EEG, die van daag in Brussel begint. Egyptische zegslieden hebben laten weten dat de impasse tussen Israël en hun land, ondanks het bezoek van Rogers, nog steeds voortduurt. „Er is geen wijziging in de toestand ont staan". aldus een woordvoerder van het Egyptische ministerie van buiten landse zaken. President Sadat van Egypte zal za terdag een belangrijke rede houden, zo is meegedeeld door het dagblad Al Ahram. Aangenomen wordt dat Sadat een aantal mededelingen zal doen over de Egyptische standpunten inza ke heropening van het Suezkanaal. Oost-Jeruzalem De Libanese minister van buiten landse zaken Khalil Aboe Hamad heeft gisteren verklaard, dat de Ara bische landen een gezamenlijk diplo matiek offensief zullen lanceren om ..Israëlisering" te voorkomen van oos telijk Jeruzalem. Hamad zei dit aan de vooravond van zijn vertrek naar Rome, waar hij besprekingen zal voe ren met paus Paulus VI. Hamad- zal met 'paus Paulus pra ten over de situatie in Jeruzalem en proberen de medewerking te krijgen van het Vatikaan bij pogingen te voorkomen dat Israël het karakter van Jeruzalem verandert. „Wij hebben nieuwe inlichtingen ontvangen, die erop wijzen dat Israël blijft streven naar verdrijving van dc Arabische bevolking uit Jeruzalem. Israël wil Jeruzalem tot een grote attractie maken voor toeristen en dc heilige plaatsen is daarin de rol van museums toebedeeld", aldus de Liba nese minister. Een aantal van deze plaatsen is doel van moslimse bede vaarten. Van een correspondent WOERDEN Het dagelijks be stuur van de Arjos vindt de situatie in Nederland na de verkiezingen zor gelijk. Ondanks het feit dat het urgentie program van ARP, CHU en KVP en de hoofdlijnen van PvdA, D'66 en PPR al voor de verkiezingen vol doende overeenstemden om de basis voor een goed regeringsprogram te zijn, scheen er bij de PvdA geen be reidheid te bestaan, een regering op basis van een parlementire meerder heid te vormen. Het opstellen van progressieve pro gramma's door PvdA c.s. wordt zo een wassen neus, als men immers niet bereid is. regeringsverantwoor- deliikheid op die meerderheidsbasi!» te dragen, doch partijpolitiek boven het landsbelang stelt. Het Arjos-bestuur vertrouwt erop, dat het actieprogram op de punten van ontwikkelingshulp, regionaal be leid, landbouwbeleid, werkende jon geren. buitenlands beleid en het be leid ten aanzien van de cultuur ook in besprekingen met DS'70 en de WD recht overeind blijft staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7