NA HET DEBAT SAMEN VOORUITZIEN LET OP UW ZAAK Mr. Klaasesz in Nieuwkoop SPORT ALLERLEI Uit de BOLLENSTREEK MMO te sterk voor Woubrugge (0-2) Huisarts DE KAAG EEN BEZORGER LISSE EEN BEZORGER NIEUWE LEIDSE COURANT DE gemeenteraad van Leiden is gisteravond volledig aan zijn trekken gekomen in een onbeperkte discussie over de benoeming van burgemees ter Vis. Het debat is zonder motie van afkeuring tegen de heer Vis, of iets van dien aard, verlopen. Hoe de NOS gisteravond om 7 uur kon be richten, dat een dergelijke motie zou worden ingediend, is ons een raadsel. Begin vorige week meldde een lan delijke krant al zoiets. Direct daarna werd dit „nieuws" ontzenuwd. Gis teravond stak het ineens weer de kop op. Een uur later volgde dan ook een rectificatie. Tijdens het debat van gisteravond kwam duidelijk vast te staan, dat de raad in het algemeen geen hoera kan roepen over de benoemingsprocedure. Men vindt dat van de inspraak die de raad formeel is gegund, in de praktijk maar weinig is terechtgeko men. Zelfs de voordracht van de commissaris der koningin in Zuid- Holland is bij de benoeming gene geerd. De heer Vis werd aangezocht en is benoemd. Wat gisteravond in al dat praten helemaal niet duidelijk is gewor den, is, waarom de heer Vis niet aan het „profiel" van de raad zou vol doen. Onmiddellijk nadat het gerucht over zijn te verwachten benoeming de ronde ging doen. begonnen zich sterke weerstanden af te tekenen. De oppositie had een andere kandidaat op het oog die naar haar mening aan het door de raad geschetste profiel kon voldoen. De heer Vis was een onbekende maar die onbekendheid weerhield de tegenstanders er niet van, de indruk te wekken dat deze kandidaat naar hun mening niet pas te op het raadsprofiel. Dat leek al meteen een uitgemaakte zaak. In het raadsdebat kwam even naar voren, dat de oppositie meer in een „manager" had gezien. Niet duidelijk werd, wat men daaronder op déze post verstaat. Dat raadsprofiel heft echt niet alle vragen op, zodat het feitelijk onmogelijk is, op dit moment uit te maken wie wel en wie niet ten volle geschikt is, burgemeester van Leiden te zijn. Maar nog afgezien daar van, als je vele jaren wethou der van een gemeen te-in-opmars bent geweest en ook nog deel hebt uitgemaakt van het dagelijks bestuur van een provincie, kan ..manage ment" je toch niet worden ontzegd. Engagement lijkt ons echter nog be langrijker. Wie zich betrokken voelt bij de problemen die als burgemees ter op hem afkomen, en bereid is zijn vitaliteit daaraan te besteden, moet in staat worden geacht, hoge verwachtingen te honoreren. Wie zal de maat aangeven waarin met de wensen van de Leidse raad bij deze benoeming rekening is ge houden? Is het louter en alleen een partijpolitieke benoeming geweest? Kan het PAK staande houden, dat de door hem begeerde kandidaat wél aan alle voorwaarden en,verlangens van de raad zou voldoen? De heer Vis heeft de raad ge vraagd, hem de gelegenheid te geven zich waar te maken. Het resultaat van de hele affaire is nu, dat de raad hem die (uiteraard) geeft. Met name de heer Van Aken van de P.v.d.A.-fractie he^ft gisteravond heel sympathieke woorden tot de heer Vis gericht, wiens installatie- toespraak hem veel vertrouwen had geschonken. Van de gepeperde kri tiek van de D'66-er Kuijper bleef niet zo heel veel over. nadat de bur gemeester hem, door uit zijn eigen in stallatierede van 's middags te cite ren, van antwoord had gediend. De burgemeester constateerde, dat het denken van de heer Kuijper en zijn eigen gedachten over bestuur en verantwoordelijkheid nauwelijks uit eenliepen. Portheine van de WD, Van Aken van de P.v.d.A. en Menken van de KVP hebben verklaard, niet de hand te hebben gehad in enige voordracht. Voor de burgemeester en voor de raad is dat een gelukkig feit. De uit drukking „boven de partijen staan" vinden wij niet zo gelukkig. Zij te kent de burgemeester als een een zaam man, die wat meewarig van uit een positie van onaantastbaar heid op dat politieke getob daarbe neden neerziet. De benoeming van de heer Vis kan wél het voordeel hebben, dat deze burgemeester zich onafhankelijk tussen de fracties door kan bewegen, ze aansporend tot een sterk, waar mogelijk eendrachtig be stuur. Op deze tiende mei heeft dr. Vis zich in ieder geval ontpopt als een vertrouwen-wekkende persoon lijkheid. En daaraan heeft Leiden behoefte. Het debat in Leiden kan voor het nieuwe kabinet overigens wel aan leiding zijn de hele gang van zaken rond burgemeestersbenoemingen eens grondig ts overdenken. Wellicht zijn er binnen het kader van de bestaan de wet mogelijkheden om aan nieuwe denkbeelden daaromtrent in zekere mate tegemoet te komen. De heer Kuijper had gisteravond voor burgemeester Vis enkele advie zen. Onder meer om geen president- curator van de universiteit te wor denWij kunnen ons niet herin neren dat een burgemeester ooit pre sident-curator is geweest. Wel cu rator. Wij hebben voor de raad ook een advies. De hele affaire maar toe te dekken en te vergeten en vooruit te zien. Wij hopen dat dr. Vis niet te veel van zijn energie zal moeten ge bruiken om de raad op de betekenis van een gerichtheid op de toekomst te attenderen. NIEUWKOOP Het officiële bezoek, dat de Coirtmissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. Klaassesz met zijn echtgenote aan Nieuwkoop heeft ge bracht heeft hem Nieuwkoop wel op de allermooiste wijze getoond, want het stralende lenteweer zorgde voor een feestelijk tintje bij alle werkzaamheden. Om half tien begon het gezelschap een rondrit door de gemeente. Via de Ziendeweg kwam het in het Zuidcinde van Nieuwkoop terug waar het Ir. Dingemanspark werd bezichtigd. Daar was het ook dat men zich inscheepte op de IJsselaak van de heer Muller, „De Vrouwe Dievertjc" voor een tocht door het plassengebied. Om kwart voor twee arriveerde de commissaris in de raadszaal voor een kennismaking met de gemeenteraad. De burgemeester noemde Nieuwkoop een „witte raaf" omdat Nieuwkoop kans heeft gezien uit eigen middelen grote kapi- taaiswerken uit tc voeren, maar deze raken uitgeput en de wees is gegrond dat ook Nieuwkoop overgeleverd zal worden aan de eentralc financiering. De burgemeester drong aan op uitvoering van de reconstructie van het Meyepad. Uiteraard kon mr. Klaasesz niet op alle vragen een concreet antwoord geven. Sprekend over de gewestvorming deelde hij mee dat deze zich nog maar in een pril stadium bevindt, waarbij de conglomeraties Gouda en Alphen al voorgaan in studie en aanpak. Tijdens de raadsvergadering bracht mevrouw Klaasesz een bezoek aan een van Nieuwkoops oudste smederijen, die van de heer C. v. d. Loo in het Zuid einde. Dies ofwel de verbazingwekkende Mercedes Hier is een ervaring dieu alle dagen bij ons kunt opdoen. U stapt in een Mercedes Diesel. En vraagt u ver baasd af öf u wel in een diesel zit. Zö zacht snort de motor. Zö soepel reageert hij op het gaspedaal. En het interieur blijkt volledig identiek aan de overeenkomstige benzine-typen van Mercedes. Verrast constateert u dat een Mercedes Diesel een gewone dan met I Mercedes is. Maar ongekend stille en actieve dieselmotor, goed voor 130 km/u. Verbazingwekkend, niet? Even verbazingwekkend als uw eerste tank stop: voor rond de 15 gulden gaat de 65-liter-tank vol. En u kunt weer zo'n 700 km voort. Dat is Diesel GT... van Mercedes! Mercedes-Benz Diesels omwille van comfortabele zuinigheid N.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tet. 01710-4 45 45 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-518 55 AUTOMOBIELBEDRIJF DO. VAN NIELEN, sub-dealer van Rooyakkers N.V. Oegstgeest, Alphen a.d. Rijn, Wilhelminalaan 13-17, tel. 01720-69 41/2884 Dertig Duitsers in strijd om Zilveren Anjer ROELOFARENDSVEEN De vei linghallen van bloemenveiling EMM zullen zondag omgetoverd worden in een tafeltennispaleis. Dertig Duitsers en het Franse nationale team met Thierry Roesch en Jeanne Denis Constant zullen met meer dan vijf honderd Nederlandse deelnemers op 65 wedstrijdtafels strijden om de Zil veren Anjer van tafeltennisvereniging De Treffers. Onder de deelnemers bevindt zich vrijwel de gehele Nederlandse da mes- en herentop. Veronique van der Laan, Mary van Ruiten, Ellen Kort en Aukje Colthof-Wynia moeten het bij de dames onder anderen opnemen te gen Deifuss en Fosswinkel uit Duits land en de Frangaise Sonia Moriceau. Bert van der Helm, Anton Wil van Zoelen, Nico van Slobbe, Mauri Colt hof, Jacques van Ruiten, Kees Ves- seur ende Duitsers Rault en Dackwei- ler zijn de troeven bij de heren. LEIDEN Wielrennen. Bert van der Hulst is sprintkampioen van Swift geworden. Zaterdag versloeg hij op het parcours aan de Wasse- naarseweg in de finale zijn broer Cock. Bert van der Hulst versloeg ook nieuwelingen-kampioen Cees Valentijn en de winnaar bij de as piranten Frans Zoetemelk. Jaap Ouwerkerk won de titel bij de ve teranen. Bij de jeugd toonden Aert- sen. Jansen. Robijn en Van Wel zich de beste sprinters. HAZERSWOUDE Dammen. Al- bert Huisman (titelhouder). Leen Dorsman en Jan Fase zullen de damvereniging Samen Ssterk verte genwoordigen op het persoonlijk kampioenschap voor hoofdklassers van de LDDB. Bij de eersteklassers en de jeugd 'zijn de beslissingen al gevallen. In de eerste categorie leg den Van Poeteren en Stolwijk be slag op een gedeelde tweede plaats. Bij de jeugd werd Jan Lourier eerste en Jan Korver tweede. LEIDEN Judo. Op de open Sit- tardse kampioenschappen heeft Jan Nijssen (sportschool Aad v. d. Luit) een derde plaats bereikt bij de half- zwaargewichten. In de halve finale stuitte hij op de Nederlandse kam pioen Wil Peters. Aad v. d. Luit verloor in de finale op beslissing van John Fennel, die al acht jaar deel uitmaakt van de kernploeg. LEIDEN Gymnastiek. Bij inter nationale wedstrijden ritmische gym nastiek heeft Nieuw Brunhilde. on der leiding van mej. M. van Zoe len. een tweede prijs behaald. Nieuw Brunhilde moest de tweede plaats delen met Donar uit Den Haag. De eerste prijs werd gewonnen door de organiserende vereniging Neptunus uit Scheveningen. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Woensdag 12 mei: Hoog water 4.13-16.35; laag water 0.10-12-29 (springlevend). KOUDEKERK De gemeente avond van de Geref. Kerk is ver schoven naar dinsdag 18 mei in het verenigingsgebouw. De Leidse herenmodezaak van C A tussen Botermarkt en Breestraat houdt zich deze week intensief bezig met zomerkostuums. En met zomerkostuums bedoelen we lichtgewicht kostuums: de uiterst lichte, uiterst laaggeprijsde zomerpakken van C A, in alle belangrijke kleuren, met dessins of zonder dessins, met klassieke of modieus strakke pantalon. Het pak van de zomer vindt u bij C A. NIEUWKOOP Op 17 mei is het echtpaar Van Leeuwen-Angcnent, Elzei straat, 65 jaar getrouwd. De heer Van Leeuwen was sinds zijn 12e jaar me selaar. Hij heeft aan de bouw van veel woningen in Nieuwkoop en omgevit meegewerkt. Tot op hoge leeftijd is hij zijn vak troww gebleven. Ook ;i tic vakbeweging (CNV) heeft de bruidegom zijn sporen verdiend. Uit ht huwelijk werden acht kinderen geborenwaarvan er zeven nog in levi zijn. Verder zijn er meer dan twintig kleinkinderen en een nog groter aant achterkleinkinderen. Op 17 mei zal het feest in „De Rank" worden geniet SASSENHEIM Duivensport. Uitslag wedvlucht postduivenvereniging „De Blauwband" met oude duiven v.a. Neuf- villes. In concours 361 duiven. Afstand 190 km. G Ammerlaan 1, 4. 8, 11. 25, 32. 33, 40, 47: L J Drost 2 12, 53, 73: Gebr. V d Krogt 3, 6, 16. 23. 24, 37, 38, 48. 51, 54. 57, 61; p. de Haan 5. 56, 60, 70; H Spaargaren 7, 17. 13, 26. 68, 69: A de Goeij 9, 18. 50; S Verbeea 10; G A Re- wljk 14. 35; N v d Zwaan 15, 44; mevr. Slootweg 19. 20, 22. 41. 43, 58. 62; Gebr. Kruik 21. 30, 39, 59. 63; Th Onderwater 27. 55. 72; J Wowijs 28; H v d Lans 29. 31; P Wolvers 34. 42. 45. 49. 67; P v a Post 36. 71; H Hoogenboom 4G; L Slik kerveer 52; Gebr. Móhlmann 64; P Krom 65; G Warring 66. SASSENHEIM Ziekzoeken. Voor de ziekzoekwedstrijderi van de Plan- tenziektekundige Dienst en Bloem bollenkeuringsdienst, in samenwer king met de landarbeidersbonden, be stond flinke belangstelling. Er wa ren 160 deelnemers. Dit jaar was er geen wedstrijd tulpenziekzoeken, die zal volgend jaar worden gehouden; wel waren er twee demonstratieta fels. Voor het eerst was er een stand van de Plantenziektekundige Dienst Wagen-'ngen WARMOND De jeugdraad or ganiseert op Hemelvaartsdag voor de zesde 'maal een sportdag op het gemeentelijk sportpark „Het Over- bos". Er wordt om half twaalf be gonnen. In de pauze is er een de monstratie volksdansen. Inschrijf- adressen: A. Sikking. Dorpsstraat 8; kantoor- en boekhandel „Papyrus". Dorpsstraat 57; G. van Leeuwen. Irenestraat 16. HILLEGOM De commissie voor sport en recreatie stelde een onder zoek in naar de drainage van de speelvelden der v.v. Hillegom. De oorspronkelijke drainage werkt niet meer. Men wil deze doen doorspuiten en dit speelseizoen de resultaten af wachten. De Hillegomse Speeltuin vereniging „Kindervreugd" verzocht om. een tegemoetkoming, nu de nieu we glijbaan f 1.400 gaat kosten. S TOP kwam punt te kort voor titel SASSENHEIM TOP is er zater dag niet in geslaagd de titel in de 3c klas D te veroveren. Hiervoor was het 4-4 gelijke spel tegen Avan- ti niet voldoende. Een beslissings wedstrijd tegen het Rotterdamse THOR Is nu noodzakelijk om de kampioen aan te wtfzen. De winnaar moet zaterdag een promotiewedstrijd tegen het Haagse ALO spelen. TOP speelde geen beste wedstrijd. De zenuwen speelden vooral in de slotfase een grote rol. De thuisclub nam via Peter Ciggaar een 1-0 voor sprong, maar Avanti kwam door een afstandsschot weer gelijk. Marjo Overvliet en Dick Imanse gaven TOP een 3-1 voorsprong bij rust. Het derde aanvalsvak van TOP kon weinig openingen vinden in de Avanti-verdediging. Aan de andere kant doorboorde Avanti wel weer een keer de korf, waardoor de span ning terugkwam. Rob Meijer bracht de marge weer op twee punten en TOP leek binnen. Twee afstandsscho ten maakten echter aan de kampi oensillusies een einde. Nerveus ging een moeilijke eindfase in, waarin beide ploegen een strafworp onbenut lieten. WOUBRUGGE Het voetbaltoer nooi rond het zilveren jubileum van Woubrugge, werd zaterdagavond ge opend met een wedstrijd van het eer ste elftal tegen M.H.O. (Hoogmade). De uitslag werd 02. Voor de rust scoorde F. Witteman, na rust P. Wol vers. Woubrugge-speler C. Boer liep een diusdanige hoofdwond op, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Na afloop reikte de heer A. C. van Tienhoven, yoorzitter van de jubi leumcommissie, de bekers uit- Het dameselftal verloor eveneens met 02 van Randstad Sport. LEIDEN Met een openbare les getiteld „leren blijven vragen leren vragen blyven leren", heeft dr. G. J. Bremer, huisarts te Nieuwkoop, vanmiddag aan de Leidse universiteit het buiten gewoon lectoraat in de huisarts geneeskunde aanvaard. Dr. Bre mer zei, dat willen de huisartsen zich onttrekken aan de roman tische rollen waarin de patiën ten hen zo graag zien opdraven, zy: niet de rol moeten spelen van de altijd alles wetende, haast hebbende dokter; moeten toegeven dat de ge neeskunde niet alles kan, dat er gebieden zyn waarop de arts niet deskundig is, dat er soms andere deskundigen te hulp geroepen moeten wor den en dit alles eerlyk met de patiënt" moeten bespreken; de patiënt moeten uitleggen dat een „diagnose" weinig zegt, maar dat het er om gaat wat deze ..diagnose" voor hem betekent en wat er moet ge beuren; het milieu van de patiënt moeten trachten te verande ren wanneer dat nodig mocht zyn. Het komt er op neer, aldus dr- Bremer, dat de huisarts zich an ders tegenover de patiënt op stelt: hy moet vooral attent zyn, maar dan attent op deskundige wijze. Vergeleken met een mo derne kliniek zyn de hulpmid delen van een huisarts gering, aldus dr. Eremer. Het is daarom ook begrypelyk dat de huisarts naar wegen gaat zoeken om zyn hulpmiddelen uit te breiden of te verbeteren. Sprekend over het belang van de taal voor de huisarts gaf dr. Bremer ten slotte een analyse van een gedicht van Hans Lo- deizen, dat in kort bestek de gestoorde patiënt-arts relatie be schrijft, en dat de. aanwezigen by de openbare les op papier was uitgereikt: als je triest bent zegt de dokter moet je meer eten klieren die slecht werken hebben voedsel nodig om op toeren tc raken dat is logisch maar dc dokter denkt niet aan my. DE NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor begin juni gedeelte Buitenkaag Leuke bijverdienste voor scholier. Geen incasso. Nadere inlichtingen afd. inspectie Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat 37, Leiden. Telefoon 01710-31441. De NIEUWE LEIDSE COURANT vraagt voor begin juni te Lisse Voor scholier leuke bijverdienste. Geen incasso. Nadere inlichtingen afdeling inspectie Nieuwe Leidse Courant. Steenstraat 37, Leiden. TeL 01710-31441. R zal overleg plegen met het besl en wellicht een renteloos voorscl aanbieden. Het tweede speelveld van „Conco dia" wordt opgeknapt. LISSE Lieverse jubileerde restaurant „Warong Djawa" is Jo'r Lieverse", de bediende van de Liss se Apotheek, op hartelijke wijze huldigd in verband met het feit, hij 25 jaar achtereen bij de a. theek in functie is geweest. Er is b na geen huisdeur in Lisse, of Jo Lieverse heeft er aan de bel getro ken om medicijnen af te geven. Zi velen kwamen hem gelukwensen boden hem geschenken aan. De ap thekeres mej. S. C. van Overbe sprak hem toe. Zij bood een an bandhorloge aan. Namens het colle van huisartsen sprak dr. J. 1 Dijk. De jubilaris werd helema overbluft toen tijdens de receptie o nog het gehele korps van „Can Tuba" hem een serenade kwa brengen. LISSE Zaterdag 15 mei zal ei delijk zover zijn, dat de speelti „Wilhelmina" officieel geopend worden. Inderdaad m|g wel „eindelijk" worden gesproken, wa als men er 6 jaar hard aan getrokk heeft om een speeltuin „van grond te krijgen", kan men zich denken dat de speeltuincommis van „Wilhelmina" de vlag uithar. Weth. P. van Leeuwen, de wethoui van sport, recreatie en ondenvi heeft zich bereid verklaard de spe tuin om 2 uur te openen. LISSE Woensdag 12 mei li men grof huisvuil meegeven met wagen van de Reinigingsdienst in dinsdag- en vrijdagroute. LISSE Door het bestuur van woningbouwvereniging „Volks lang" is in de vacature Th. van Lans tot administrateur der vei iging benoemd de heer K. Kriek Huizen. SASSENHEIM Op de televi „De Lenteklokjes", het grote m jeskoof, komt op het televisiesche Het koor heeft een verzoek gekre van de Evangelische Omroep, uitzending vindt plaats in septem) Vrijdagmiddag werd begonnen het instuderen van het programi Er zijn nog nieuwe leden welke De repetities worden vrijdagsm dags gehouden in het Jeugdhuis de Julianalaan. Groep A (leeft 5% tot en met 8 jr) van 4 tot voor 5; groep B (9—11 jr) van kW voor 5 tot half 6 en groep C (12 en ouder) van half 6 tot kwart ove NOORDWIJKERHOUT Goui bruidspaar. Donderdag 13 mei zijn van Schie en A. C. van Schie vijf jaar getrouwd. Op jonge leeft volgde Van Schie zijn vader op veehouder en als watermolenaar, de dertiger jaren werd hij er ook 1 vrachtrijder bij. Het echtpaar wo sinds een jaar of tien in het St. toniushof 15. Bruid en bruidegom zijn beil even in de tachtig, hebben ze kinderen en zullen op 13 mei tus half vijf en half zes een recej houden in „De Witte Raaf". NOORDWIJKERHOUT Ke veiling St. Victor. De kerkveiling bate van de parochiegemeenschap Victor heeft f 34.800 opgebracht. Het ponyveulen dat werd verl bracht nog eens f 900 extra op. NOORDWIJK Bakersprookje De voorjaarsuitvoering van „Lo Bouwmeester" bracht „Bakerspro je" van Ronald Jeans en verta door Mary Dresselhuis, ten toneli Woningschaarste voerde twee y ge echtparen samen naar één h Zo'n mini-commune is een vruc bare bodem voor allerlei verwik lingen. De toeschouwers kregen ook waar voor hun geld. RIJNSBURG Vrijdagavond 8 uur hoopt ds. Tj. de Jong Nieuw-Lekkerland een spreekbi te vervullen voor de Herv. Evar lisatie in de zaal achter de Chr. ref. Kerk. Ilit do VF.EySTREEl NIEUWKOOP Politiejubilf De heer M. T. van Klei, wac meester 1ste klas van de rijkspol is op 3 juni vijf en twintig jaai dienst. LEIMUIDEN Voor de bouw 't SPANT, het toekomstige geme schapscentrum, is een bedrag 32.500 ingetekend. Zaterdag s Lcimuiden geheel in het teken deze actie. Er is uit de burgery bedrag van 60.000 nodig. Het best van de stichting is van oordeel, dit er wel komt. Er is genoeg entl siasme voor! NIEUWVEEN De gymnast vereniging KWIEK geeft dondei van kwart over 6 tot kwart ov< informatie over volksdansen, belangstellenden vanaf 16 jaar. wil als er voldoende deelneming september, o.l-v. mej. W. Broeki beginnen. LEIDEN Op 7 mei zijn in Academisch Ziekenhuis onderst de kandidaten geslaagd voor de leiding Intensive Care: A Admii L J Bakker, J H S W Bakker Bijleveld, P R Everse, C Gei M P H Groenewegen, K I KJ hout, G Kuipers, N Muller, Steegers, M Waasdorp, D van Zwaag, M J Bockweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4