Jurgemeester Vis niet voor de leeuwen Weinig animo voor visserij Ierse Zee Rijn-oever geeft nergens houvast HARINGRACE IS OP 24MEI fmpressies van een installatiedag jeeii rookbom Zinloos Puur plezier Anarchie Zeepbel Koudekerk zit zonder kolen Bestuurswisselingen Roode Kruis Leiden Klein interview WE LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 11 MEI 1971 (door Leo Verkaik) HDEN De mensen, die vreesden, dat burgemeester Vis op de avond van zijn installatiedag, gisteren dus, voor de leeuwen zou worden geworpen, hebben al evenzeer ongelijk gekregen als het respectabele blad, dat dr. ,4 J. Vis slachtoffer noemde van een verkeerd burgemeestersbenoemings- peleid. Burgemeester Vis heeft er gisteren blijk van gegeven niet zo gauw beren en leeuwen op zijn weg te zien. En zo er in de politieke arena van de leidse raad leeuwen mochten rondsluipen, dan weet hij ze tijdig te onder kennen en te temmen. De gesignaleerde rol van slachtoffer ligt hem dan ook zeer beslist niet. \euwe burgemeester èn raad hebben elkaar gisteravond een enkele raads- dissonant daargelaten geaccepteerd als verstandige mensen, die één ge meenschappelijk doel heb en: het dienen van het Leidse belang. RAAD heeft dr. Vis in zijn kwaliteit van voorzitter gisteravond leren kennen als een man, die op een soepele wijze zin van onzin weet te onderscheiden en hoofd- van bijzaken. Als een man, die in het debat naar de grootst mogelijke vorm van duidelijkheid en zuiverheid streeft, ok als een voorzitter, die als een natuurtalent het reglement van orde weet te hanteren en daarmee weel te voorkomen, dat een discussie in onduidelijke misverstanden verzandt. Als er afspraken zijn gemaakt, verwacht hij een correcte naleving ervan. Een na overleg ingelaste schorsing van 12 minuten krijgt bij hem niet de kans te ontaarden in een schorsing van drie kwar tier en zelfs niet in één van 13 minuten. JE INSTALLATIEDAG is zowel voor ongeruste zielen als voor sensatie- zoekers een anti-climax geworden na al het rumoer, dat aan de benoe ming van dr. Vis tot burgemeester vooraf is gegaan. De belangstelling van publiek, pers, radio en televisie voor deze dag was groot, maar het verliep allemaal veel rustiger dan sommigen hadden gevreesd en anderen misschien padden gehoopt. k was geen rookbom, die ex-Kabouter Gerkema de nieuwe burgemeester m'dens de avondvergadering aanbood, maar een rolletje perpermunt „tegen Ie orale agressie". En de rechercheurs, die zelfs op de perstribune niet man ieerden, konden met ongekreukelde kostuums naar huis gaan. E 'S MIDDAGS gehouden installatievergadering, waarvan wij gisteren al verslag uitbrachten en waarin burgemeester Vis allerlei „door vriend n vijand" gewaardeerde zinnige dingen heeft gezegd, rondde hij zelf af met de nuchtere constatering: „Ik heb begrepen dat geen der leden van de raad het woord verlangt en sluit daarom de vergadering", dden in de met genodigden volgestouwde raadszaal stonden twaalf lege madszetels, waarvan elf van het PAK. commissaris der Koningin in Noordholland, mr. F. J. Kranenburg, zelf PvdA-er, noemde ex-gedeputeerde dr. Vis „een goede democraat, die de me dag de slag verliest en de andere dag met zijn volle inzet aan de uit werking van de genomen beslissing meewerkt". Over het rumoer rond de ienoeming zei mr. Kranenburg: „Als er in Leiden of Den Haag een fout is }emaakt, dan is het deze, dat té laat het oog is gevallen op het college van ledeputeerden van Noordholland, want dit college is gewend burgemeesters e leveren aan moeilijke gemeenten". hem zwaar op de maag lag. Hij vond het jammer, dat de raad bij nader in zien voor niets kennis heeft gemaakt met andere kandidaten en dat er nu weinig bekend is over de benoemde dr. Vis, „die zichzelf zal moeten bewij zen". Dat er normen kunnen worden gesteld aan de kwaliteiten van een burgemeester vindt mr. Driessen ook al voortvloeien uit het feit, dat een Leidse buremeester toch altijd nog een inkomen heeft van rond de honderd duizend gulden. JkAEVROUW GEELKERKEN (prot.-chr.) betreurde het, dat de raad „zo on- beleefd was geweest niet gistermiddag de burgemeester te willen be groeten". Hoongelach negerend zei mevrouw Geelkerken het onjuist te vinden hier en op deze plaats over de benoemingsprocedure te praten. Er is volkomen wettelijk gehandeld. „Legt men de wetten naast zich neer, dan ontaardt dit in anarchie en dictatuur". T/VD-woordvoerder Portlieine, over het algemeen niet gewend een blad voor de mond te nemen, wilde kennelijk de sfeer niet verknoeien. Hij sleep tenminste al lezend de scherpe kantjes van zijn tevoren op schrift gestelde toespraak af. Hij sprak van een „zinloze discussieavond, die het culminatiepunt is van de strijd van het PAK tegen deze benoeming". „Objectief bezien, voldoet dr. Vis in optimale zin aan de indertijd door de raad gestelde voorwaarden. Als we alles combineren, blijft er niets te klagen over en is het hele gedoe, dat al wekenlang wordt opgevoerd, een rookgordijn voor de onlust, die men voelt omdat niet iemand met een andere politieke kleur, is benoemd". VPURGEMEESTER Vis was in zijn beantwoording kort en krachtig. „Hét discussiestuk van de avond, de burgemeestersbenoeming, valt niet onder mijn verantwoording", zei hij „en in mijn vanmiddag uitgesproken instal latierede heb ik al veel gezegd; ik kan niet verder gaan dan vanmiddag". Over de door een minimale meerderheid van de raad afgedwongen avond vergadering zei burgemeester Vis: „Ik vind deze raadsvergadering wel nut tig, maar ik betreur het, dat dit debat op dit moment moest worden ge houden. Politiek kan ik me echter wel voorstellen, dat de raad over deze zaak wil praten". LEIDEN Uit puur plezier gaan „De Randstadspelers" de grote sprong wagen. Na vijf jaar voorbereiding komt het nieuioe zang- en muziekgroepje zater dagavond (15 mei) voor het eerst „officieel" op de planken van het Anloniusclubhuis. De groep biedt iets naar ieders smaak: Old Timers, Zuidamerikaanse show, folk songs, musical- en operettemelodieën, top hits in eigen arrangement en zelfs en kele eigen nummers van dirigent Bram Lambooy. Het koor telt vijf heren en zeventien dames. Ze worden in strumentaal ondersteund door piano, elektronisch orgel, slag werk, accordeon, gitaar, banjo en mandola, waardoor het aan tal Randstadspelers op 35 komt. Orgel, bas en slagwerk hebben ze, op hoop van zegen, uit eigen middelen betaald. Uit puur plezier hebben ze vijf jaar lang ieder donderdagavond gerepeteerd. Voorzitter Gé Heynekamp, die enkele vingers in de pap heeft bij een theaterbureau, durft de sprong aan :,.We kunnen natuur lijk niet op tegen „beroeps" maar we kunnen tenminste meedoen. We hebben geen commerciële bedoelingen. Daarom vragen we ook geen overdreven gage. Wc doen dit voor eigen plezier maar we moeten er natuurlijk wel de instrumenten uithalen, die we uit kas hebben betaald en de kosten, die we voor de programma's moeten maken. LISSE Evenals vorig jaar be staat de mogelijkheid tot het aanvra gen van een aanvullende huursubsi die. TVA DE OPENING van het avonddebat nam PAK-voorzitter In 't Veld de NOS en anderen, die meenden moties van wantrouwen te zien zweven, alle wind uit de zeilen door te verklaren, dat de bestuurbaarheid van Leiden moet prevaleren en dat de meerderheid van het PAK burgemeester Vis posi tief en kritisch tegemoet zal treden. Over de benoemingsprocedure zei de heer In 't Veld, dat het kabinet-De Jong strak en stijf heeft vastgehouden aan de letter van een meer dan een eeuw oude wet en dat Leiden een burge meester heeft gekregen op grond van een partij-politieke verdeelsleutel. (~)OK KVP-woordvoerder Driessen uitte kritiek op de benoemingsprocedure, terwijl de publiciteit rondom deze en andere burgemeestersbenoemingen A AN het eind van het drie uur durende debat nam de raad zonder hoofde lijke stemming een motie aan, waarin er bij de Tweede Kamer op wordt aangedrongen de mogelijkheden tot overleg en inspraak bij de burge- mèestersbenoemingen aanzienlijk uit te breiden. Alleen de drie VVD-raads- leden waren tegen; de twee VVD-wethouders niet. Zo kwam 'n eind aan een in elk geval voor burgemeester Vis vermoeiende dag al was hem dat niet aan te zien. De mensen van de NOS begonnen traag de vele kabels op te rollen in de richting van hun op het Stadhuisplein staande reportagewagen, van waaruit vlak voor het eind van de vergadering nog een radio-uitzending was verzorgd, waarin alle herrie rond de benoe ming van de Leidse burgemeester werd teruggebracht tot een „in het Leidse praathuis uit elkaar spattende zeepbel". KOUDEKERK Voor een „gezellig kolenvuur" zullen de Koudekerkers van de winter hun heil elders moeten zoeken. De nog overgebleven kolenhandelaar zet de steenkool ook definitief aan de kant. Twee kolenhande laren waren de heer W. van Veen al voor. Een stroom mensen kwam istermiddag in de Burger- mi na de installatiebij een- omst burgemeester Vis en ijn mouw de hand drukken. lp deze foto is de nieuwe urgemeester van Leiden ver- nigd met twee van zijn oorgangers. Van links naar ',chts: het echtpaar Vis, id-burgemeester Van der 'illigen en zijn vrouw en tssen hen in de voorganger an mr. Van der Willgen, jhr. an Kinschot. Foto NLC - Wim Croese) LEIDEN De jaarvergadering van de afd. Leiden van het Rode Kruis, gisteravond in „De Doelen" gehouden, stond in het teken van de wisselingen in het bestuur. De nieuwe voorzitter, mr. J. C. de Vroom, memoreerde, dal' in de laat ste bestuursvergadering afscheid werd genomen van prof. dr. P. J. Gaillard. Onder zijn leiding was de afdeling tot grote bloei gekomen. Deze avond betekende een afscheid van de heer E. Moens. sinds 1945 pen ningmeester der afdeling. Na de hoogste onderscheiding van het Roode Kruis, het kruis van verdien ste, kon de voorzitter de heer Moens niets anders verlenen dan het ere lidmaatschap van de afdeling. In zijn plaats verwelkomde de voorzitter mr. H. J. van Lier. Verder werd afscheid genomen van een der colonnecommandanten, waardoor de heer W. B. Heus, arts, voorlopig alleen commandant zal zijn. Prof. dr. C. F. A. Bruijning trad tot het bestuur toe. Ook dr. G. F. H. Vogel als opvolger van de heer M. W. Jongsma. SASSENHEIM De collecte t.b.v. het Astma-fonds heeft f 1032,58 op gebracht. (door Henk Kaïnies) KATWIJK/IJMUIDEN Zoals wjj vorige week schreven, zijn er dit keer nogal wat moeilijkheden bü het uitvaren van de haringvloot. De bepaling dat in mei géén haring op de Noordzee mag worden gevan gen voor ons land is een uitzon dering gemaakt, hoewel per schuit slechts honderd kantjes mogen wor den aangevoerd is hier de oor zaak van. De reders die hun schepen toch eerder ter haringvangst sturen, kunnen dit zaterdag 15 mei doen. Alleen zullen die schepen naar de Ierse Zee moeten opstomen. Er wa ren er die het plan hadden vóór de 22ste mei terug te keren en zodoen de ook op 24 mei weer te kunnen uitvaren. Tijdens een spoedverga dering is daar een stokje voor ge stoken. De schepen die de 15de uit varen zullen pas op 29 mei haring Overigens ziet het er naar uit dat slechts weinig schepen zaterdag zullen uitvaren. Volgens een opgave van het Produktschap is er niet één Vlaardmger bij, zijn er drie Sche- veningers, vijf Katwijkers en twee IJmuidenaren gemeld. In eerste in stantie zouden er zaterdag zeven Scheveningers bij zijn. De vangst- berichten vanuit de Ierse Zee wa ren vanochtend evenwel zo slecht, dat in de loop van de ochtend vier Scheveningers werden teruggetrok ken, die nu bij de haringvloot op 24 mei worden gevoegd. Het is niet onmogelijk dat nóg meer schepen zullen worden terug- "getrokken. Wat betreft de „haringrace", deze zal 24 mei beginnen en is dus niet uitgesteld zoals gisteren per abuis werd vermeld. Er zijn in totaal 72 schepen gemeld: vijftien Vlaardingse trawlers, zevenentwin tig Scheveningse trawlers, zestien Katwijkse en vier kotters (in span), twee IJmuidense trawlers en acht kotters (in span). In totaal zijn dat zestig trawlers cn twaalf kotters (zes spannen). Veranderingen treden er nog dage lijks op. zodat het aantal zich nog kan wijzigen. Deze haringvissers zullen ook pas op 29 mei weer naar de Noordzee mogen uitvaren. Zaterdag 22 mei is het Vlaggetjes dag in Scheveniingen en Vlaardin- gen. In Scheveniingen zal koningin Ju'liana aan zijn en in Vlaardingen zullen prinses Beatrix en prins Glaus Vlaggetjesdag meemaken. losten 1.250.000,- Ontsluiting van Vlietland door reconstructie OORSCHOTEN Dc weg langs Vliet van de Kniplaan op Voor- otens grondgebied tot aan Leiden geheel gereconstrueerd worden, kosten van deze reconstructie agen rond de 1.250.000 gulden, reconstructie is noodzakelijk voor ontsluiting van het toekomstige reatiegebied Vlietland, dat een on deel is van het plan 's-Graven- ide. iet gedeelte van de weg tot aan Kniplaan is momenteel openge- d voor autoverkeer, daarna tot den is slechts beperkt autover- r toegestaan. Ten einde een weg- laam voor dit weggedeelte te kun- maken zal de naast het voorfna- jaagpad langs de Vliet gelegen msloot uitgebaggerd en gedempt ten worden. De demping zal kun- geschieden met behulp van het i uit het zandwinningsgebied van rtland. Wanneer spoedig met het c een begin kan worden gemaakt, zou in een tweede fase over en- jaren de weg kunnen worden •gelegd. De aanleg van de weg ft de Provinciale Recreatiecom- ssie reeds gepasseerd en wacht nog goedkeuring van de Provinciale LEIDERDORP Dc elfjarige Yvonne Althuis was vrijdagmiddag even bij oma (mevr. Kronenburg) aan de Hoofdstraat op bezoek. Ze wilde op het Jaagpad, aan de ach terkant van het huis, wat rijden cn nam de fiets. Maar toen zij, al fiet send, omkeek, reed ze pardoes dc Rijn in. Yvonne kan zwemmen, maar het lukte haar niet op eigen kracht op de kant te komen, omdat die kant daar zo hoog is. Buurman Van Egmond haalde haar met assis tentie van een leerling van de Detail handelsschool uit het water. Yvonne was gered. Maar als er niemand in de buurt was geweest, had haar avontuur ook wel anders kunnen af lopen. De vraag die hierbij naar voren springt, is: Moet er in Leiderdorp niet méér aan Rijn-beveiliging wor den gedaan? Wij legden deze vraag voor aan 't gemeenteraadslid ir. Poels, wiens fraotie (WD) al enkele jaren gele den deze tekortkoming heeft gesig naleerd. Antwoord: Naar mijn mening is de Rijn-beveiliging onvoldoende. En waarom? Omdat een kind dat in het water is terechtgekomen, zelfs als het goed zwemmen kan, nauwelijks kans ziet zich te redden. Het komt bij de kant en vindt daar nergens houvast. Er is geen enkel uitsteeksel. De wal is te hoog. Je moet dus om hulp schreeuwen en dan is het maar te hopen dat ze je horen. Er zijn in de Rijn kinderen ver dronken. Nu weet ik niet precies in hoeverre dat daaraan of aan het ont breken van lijnen moet worden toe geschreven, maar dat hier van een gevaarlijke situatie moet worden ge sproken, is duidelijk. Vraag: .Is er in de gemeenteraad al eens over gepraat? Antwoord: Ja, een jaar of vier ge leden heeft de heer Van Oostrom er bij de behandeling van de begroting over gesproken. Het antwoord van B en W gaf toen niet veel hoop. Een van de moeilijkheden was. dat kast- jes-met-reddinglijn aan de water kant werden leeggestolen. Maar het is toch mogelijk, wat meer kastjes bij de huizen te zetten. Daar is een zekere controle. Dan kan er ook sneller gereageerd worden. Onder de bevolking zou een actie gevoerd moeten worden om derge lijke hulpmiddelen meer te bescher men. Dat er kastjes zijn leeggehaald, is geen reden om dit op groter schaal niet nog eens te proberen. Je mag toch verwachten, dat de mensen de noodzaak hiervan inzien, en dat zij begrijpen dat Gemeentewerken de medewerking van de burgerij hier voor nodig heeft. Vraag: De Rijn is geen gemeente water. Betekent dit dat de gemeente aan de bedoelde beveiliging niet zo zwaar tilt? Antwoord: Naar mijn mening, kan de gemeente zich aan deze taak niet onttrekken. Zij moet óf de beveili ging zelf voldoende ter hand nemen óf de provincie vragen hier voor zieningen te treffen. Waarom zou er wél wat aan de beveiliging van kruispunten moeten worden gedaan en niet aan dit? Er moeten zo spoedig mogelijk voorzieningen komen overal waar er een recht-opgaande kade muur »s. Je zou bijv. om de 20 meter koorden kunnen aanbrengen waar aan drenkelingen zich kunnen op trekken. Die hebben het voordeel, dat de drenkeling in ieder geval het hoofd boven water kan houden. Het is mogelijk, dat hij alleen al door pa niek niet in staat is zich te redden. Zich vasthoudehd aan dat koord kan hij op hulp wachten. Ook hebben wij wel eens gedacht aan laddertjes die in de kade ver zonken zijn, ofschoon dat technisch misschien moeilijk uitvoerbaar is. Het gaat er maar om, dat een dren keling aan de kant houvast vindt, wat dat dan ook is. En wat de provincie betreft, zullen wij de toekomstige verbreding van de Rijn binnen de bebouwde kom zeker aangrijpen om dit punt op nieuw aan de orde te stellen. Vraag: Wilt u nog zó lang met maatregelen wachten? Antwoord: Nee, het voorval van vrijdag is voor ons zeker aanleiding op onze opmerkingen van een paar jaar geleden terug te komen. Er moet iets gebeuren. Wij willen dit vooral breed zien. Dat ónze fractie hier weer aandacht voor vraagt, is nau welijks van betekenis. Dit is een be- iang van veel hogere orde. De Gr. DINSDAG 11 MEI Stadhuis. 7 tot 8 uur: spreekuur Bouw fonds. Brecstraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. LHJ-gebouw. Levcndaal 101. 8 tot 8.30 uur: spreekuur Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Schouwburg. 8.15 uur: „Kleine Karei in zijn strijd tegen de Kastraten". Levendaal 14, 8 uur: jaarvergadering Expogé. VOORSCHOTEN Kasteel Duivenvoor de. 8.30 uur: kamermuziek Granclno-trio. Zaal speeltuin Ons Eiland. Kortenaer- straat. 8 uur: afd. Noord Christenvrou wenbond. Jaarvergadering. Waaggebouw, 2 tot 4.30 en 7 tot 9.30 uur: bevolkingsonderzoek. WOENSDAG 12 7V1E1 Stadhuis. 4 tot 6 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Waaggebouw. 9 tot 12 en 2 tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek. Beloftekcrk, 8 u.: afd. Mors NCVB. mej. Tusvelt over „Naar het land van dc kerseblocsems". De Hoeksteen. Levendaal 1. 8 u.: afd. Lelden Chr. Plattelandsvrouwen, huish. voorlichting over lekkere hapjes. FILMS CAMERA Italian Job, a.l„ dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur; Spion aan dc muur, 18 Jaar, vr en za 23.30 uur. LIDO Kanonnen voor Cordoba, 18 jaare dag. 2.30, 7 cn 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. LUXOR Lovc story, 14 Jaar dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. REX Het liefdesbed, 18 jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur; Babylove, 18 Jaar, vr en za 23.30 uur. STUDIO women In love, 18 Jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. TRIANON Mlra, 18 Jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48. telefoon 21060 en de Oegstgeest- se Apotheek. Wllhelminapark 8. Oegst- geest, telefoon 53274. De zaterdag-, zon dag-, avond- cn nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door Apotheek Tot Hulp der Menschheid. De zaterdagdlenst vanaf 13 uur, de zondag-, avond- en nachtdienst van Apotheek Voorschoten wordt waargenomen door Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Doktersdlcnst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3