50UWSTAKING BREIDT ZICH UIT Barnard kon weer hart overplanten Kinderen aten zaden met giftige werking iELGISCEH FRANK NIET ZWEVEND I Mariniers deserteren per bootje Het Kwartet Oproep van drie bouwbonden Zevenduizend man doen mee nicef-tulp F or dvestigingen in Chili dicht Saigon: 80 doden tijdens bestand Ds. Kruyswijk praeses geref. synode Meisje vermist jersoneel van ischoen (200 n) op straat ONDERZETTEGELOF PLACE-MAT™ k„„. k,„.„ Crita) ii'liVT Hulp gevraagd voor kranten in moeilijkheden Mieewe Leiclse Courant Dinsdag TT mei 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jkantoor Leiden Steensfraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 1 8.00—19.00 uur (Van onze soc.-economische redactie) TRECHT Zevenduizend bouwvakkers hebben gisteren gevolg even aan de oproep van de drie bouwbonden de stakingsacties te nsiveren. Verspreid over het gehele land hebben bouwvakkers 48 houwobjecten het werk voor onbepaalde lijd neergelegd. Tot toe beperkten de acties zich voornamelijk tot prikstakingen. de bouwbonden heeft nu ook de [orale vakvereniging voor wegen- rers het Zwarte korps aangekon- dat de stakingen met enkele aculaire objecten zullen worden breid. Ook deze stakingen zullen, als op de reeds stilgelegde objec- onbepaalde tijd duren. Ook in de inbouw is uitbreiding van het il prikacties aangekondigd. Tevreden drie bouwbonden toonden zich ren aan het eind van de dag te- ai over de gang van zaken, ils ook was aangekondigd heeft IEUROCEL heerlijk zachte matras LISSE Ter gelegenheid van 25-jarig bestaan van het eldkinder fonds Unicef en het '.efjaar 1971 heeft het be- lur van de bloemententoon- [lling Keukenhof te Lisse, een niet benaamde tulp de naam 1 ef' gegeven, mdagmiddag heeft de voor ster van het Nederlands comité, heer Sidney vttn den Bergh. t gebaar aanvaard door het >rdje met de naam voor de eukenhof te plaatsen. De tulp is een kruising van het di flora-type van kweker onijnenburg en Mark te Noord- ijk. De kleuren zijn zalmrose et een groene vlek aan de uitenkant van de bladeren. er een uitbreiding van de acties plaats gevonden, verklaarde de voor zitter van de katholieke bouwbond, de heer L. Brouwer. Behalve de sta kingen zullen ook de prikacties deze week verder worden uitgebreid." Ook de voorzitter van de christe lijke bouwbond, de heer J. Hazes, verklaarde dat de strategie waartoe vorige week werd besloten correct wordt uitgevoerd. Over enkele dagen zal worden besloten over een even- y tuele uitbreiding van het aantal ob jecten. waar voor onbepaalde tijd niet zal worden gewerkt. De acties, die in de bouw worden gevoerd, hebben momenteel tot ge volg dat er zich dagelijks tweemaal zoveel leden bij de bonden aanmel den als gewoonlijk. Wie tijdens de staking lid wordt ontvangt vanaf de zesde dag een uitkering van ƒ30 - per dag, ƒ5.- minder dan degenen die al langer georganiseerd zijn. Bovendien moeten deze nieuwe leden een schuldbekentenis tekenen voor de stakingsuitkeringen die ze ontvangen. Deze schuld wordt hun kwijt geschol den als hun lidmaatschap een jaar heeft geduurd. Ongeorganiseerden krijgen geen s(akingsuitkering. Actiedrift De voorzitter van de NW-bouw- bond, de heer A. Buys, heeft gisteren verklaard dat het naarmate de acties langer duren het steeds moeilijker wordt om de bouwvakkers op woning bouwprojecten aan het werk te hou den. De bonden proberen deze „actie- drift" te kanaliseren via de landelijke staking van een uur op aanstaande woensdag, maar verschillende leden hebben al laten blijken dat ze die oplossing aan de „magere" kant vin den. -ity* i"g<*ilg vuq. vandufg IrAcn de. drie bouwbonden en het Zwarte korps over alle bouwwerken een pamflet verspreiden waarin zij alle bouwvakkers oproepen tot deelne ming aan de werkonderbreking van morgen. ..De strijd voor een nieuwe bouw-CAO is in volle gang. Het werkgeversfront kraakt reeds aan al le kanten. (voor vervolg zie pag. 9) .USSEL (AP) De Bel- Ihe regering heeft vandaag ir besluit om de koers van de Igische Frank niet zwevend maken gehandhaafd, aldus ift premier Eyskens na een linetszitting van negen uur ;endgemaakt. 'remier Eyskens voegde hier- i toe, dat de regering vrijdag de volgende kabinetszitting uwe anti-inflatoire maatrege- zal treffen ter voltooiing van Q ir vorige besluit om de ^iciële valutamarkt van de je markt te scheiden. Dndag besloot de regering de frank ?n op de vrije markt zwevend te «n. Algemeen werd verwacht dat fegering als gevolg van krachtige t van Nederland ook zou beslui- de frank op de officiële markt pend te maken. Het besluit geldt ook voor Luxem burg, dat dezelfde valuta heeft als België. Eyskens gaf te kennen dat in zijn kabinet grote verdeeldheid heerste over de vraag of de frank al dan niet zwevend moest worden gemaakt. Dat bleek ook uit de langdurige bespre kingen over de kwestie. Hij zei ech ter, dat het kabinet tot de conclusie was gekomen, dat de besluiten van andere landen om hun munten te re valueren of zwevend te maken geen wijziging bracht in het zondag door de regering ingenomen standpunt. E-'skens verklaarde, dat de Bel gische wisselmarkten dinsdag zouden worden heropend en dat de Belgi sche nationale Bank in de officiële markt zou ingrijpen om de 50 frank pariteit met de dollar te handhaven. De bank is verplicht dollars te kopen tegen 49.625 fran Maandag sloot de dollar in de on officiële handel op 49.20. Die koers wijst erop, dat de bank de dollar van daag zal moeten steunen. Eyskens zei niet welke anti-inflatoire maatregelen de regering dacht te nemen. Van een verslaggever ZAANDAM Twee kinderen zijn met ingewandsstoornissen in een ziekenhuis te Zaandam op genomen, nadat zij ricinus-zaden hadden opgegeten, die zij ter ge legenheid van moederdag had den gekregen van een levensmid- delenbedrijf. Vorige week verspreidde dit bedrijf de zaden in een zakje met als op schrift „Veel liefs voor moeder". In plaats van de zaden te planten hadden de kinderen ze opgegeten. Het rijksinstituut voor de volksge zondheid raadt ouders van kinderen, die plotseling diarrhee hebben, met klem aan de dokter te waarschuwen. Mogelijk hebben meer kinderen de ricinuszaden opgegeten. In de zakjes die onder kinderen zijn verspreid zaten meestal drie van SANTIAGO (AP) De Ford-fa- brieken hebben 400 van hun 600 werk nemers in ChiH ontslagen. ZU hebben tevens aangekondigd, dat hun vesti gingen in dat land gesloten zullen worden. Pogingen om met president Salva dor Allende en minister van econo mische zaken Pedro Vuskovic een op lossing te vinden voor de problemen van de maatschappij zijn mislukt. In de afgelopen twee jaar werd zestien miljoen dollar verlies geleden. Chili weigert echter, geld te steken in een gezamenlijke on ierneming. De beslissing van Ford zou niet op politieke, maar op zuiver economische gronden zijn genomen. deze zaden, aldus dr. A. N. P. van Heijst, hoofd van het nationaal Ver- giftigingerunformatiecentrum te Bilt- hoven, een onderdeel van „volksge zondheid". Deze instantie heeft de oorzaak van de ingewandstoornissen kunnen achterhalen. Dit was mogelijk doordat de scha delijke gevolgen van het eten van ri cinuszaden uit de literatuur bekend was. In de jaren zestig hebben zich in Frankrijk ernsiige vergiftigingsver schijnselen voorgedaan als gevolg van het eten van de zaden van deze tro pische plant. De directie van het levensmidde- lenbedrijf kon gisteravond geen com mentaar geven. Vandaag is een on derzoek ingesteld. SAIGON (Reuter, DPA) Tijdens het Boeddha-bestand in Zuid-Viet- nam zijn het afgelopen weekend minstens 80 mensen om het leven ge komen, zo hebben Amerikaanse en Zuidvietnamese woordvoerders giste ren in Saigon meegedeeld. 36 Zuid vietnamese burgers kwamen om, toen hun boot op een onderwatermijn in een rivier ten zuiden van de gedemi litariseerde zone liep. Volgens Ameri- kaans-Zuidvietnamese opgave heeft de Viet Cong het bestand in totaal 57 keer geschonden. Het persbureau van Noord-Vietnam meldde gisteren, dat zaterdag een burger is gedood en twee gewond door Amerikaanse beschietingen van een Noordvietnamees dorp vanuit de gedemilitariseerde zone. Amerikaanse bommenwerpers had den zaterdag ook herhaaldelijk aan vallen uitgevoerd op de dorpen Hoeong Lap. Minh Thoeong en Vinh. Een benzinetank met 36.000 liter benzine explodeerde giste ren op de autobahn Oberharisen- Hannover, toen een Nederlandse transportwagen met de tank combinatie in botsing kwam. Beide auto's stonden binnen enkele seconden in lichterlaaie. De Nederlandse chauffeur J. van Santen uit Otterlo kwam daarbij om het leven. De chauffeur van de tankauto kon zich nog redden. DORDRECHT Op de synode van de gereformeerde kerken is vanmor gen het nieuwe moderamen gekozen. Praeses is: dr. JK.. Kruyswijk te En schede, assessor dr. C. Gilhuis te Den Haag, eerste scriba ds. W. Wiersma te Rinsumageest en tweede scriba ds. A. C. van Nood te Velsen. Van een verslaggever pAALWIJK Vrijwel het gehele oiieel van ongeveer 200 man van schoen NV in Waalwijk komt op 'at te staan, omdat Wolverine [rid Wide Ine heeft besloten haar mtie aan het Waalwijkse bedrijf te continueren. Hierdoor is de lelijkheid voor Unischoen op rën- •ele basis te werken komen ver- Pnischoen had op 30 maart al sur- van betaling gevraagd. Beslo- is nu de produktie eind deze ~nd te stoppen. De uitkering van en vakantiegelden is gewaar- is door de directie maan- tavond. in een communiqué mede lid. Vakbonden, ondernemings- i en personeel zijn ingelicht. wal u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden een Bureau ven dit blad Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: par kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn oktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PIACE-MAT DEN HAAG De militaire politie en de koninklijke marechaussee heb ben de jacht ingezet op twee mari niers die in de nacht van zondag op maandag de onderzeebootjager „Rot terdam", die bij Petten voor anker lag. zonder toestemming verlieten en in de loop van gisteren bij Petten aan land gingen. Beide voortvluchtige mi litairen zijn in de omgeving van Voorschoten gesignaleerd. De „Rotterdam" lag ongeveer vier mijl uit de kust. De zee was kalm toen het tweetal in een rubberbootje zonder hulpmotor naar de kust voe ren zodat, toen zij gistermorgen op het appel ontbraken, aangenomen werd dat zij de wal hadden bereikt. Langs de kuststrook werd echter geen spoor van de militairen noch de rub berboot gevonden. Direct werd zodoende een groot scheepse speuractie op touw gezet. Van het vliegveld Valkenburg ver trokken een helicopter en een opspo ringsvliegtuig van de Marinelucht vaartdienst, uit de havens van IJmui- den en Den Helder twee motorred dingsboten en via radio Scheveningen werd de scheepvaart gevraagd naar een rubberboot uit te zien. De spanning werd gebroken toen een'van hen omstreeks half vijf gis termiddag naar een meerdere aan boord van de „Rotterdam" belde, en hem om geld vroeg. De opsporings actie werd toen op het land gecon centreerd. DEN HAAG De (mede) Neder landse satelliet Esro-II. ook wel de „Iris" genoemd, heeft het na drie ja ren trouwe dienst laten afweten en is bij Japan in zee gestort. De bedoeling was. dat deze satelliet zes maanden in de ruimte zou blijven, maar die période is zesmaal zo lang gewor den. In totaal heeft de Iris 16.282 om wentelingen om de aarde gemaakt en een schat aan gegevens overgeseind die via antennes zijn opgevangen. Van alle dingen is eenvoud het moeilijkst na te bootsen. SIR RICHARD STEELE Ik heb mam beloofd je voor te bereiden op wat gebeurd Is met de achterkant van de auto. ffiipil-;! Warm DE BILT Het blijft voor lopig warm en droog met zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. Het is mogelijk dat het de komende dagen nog iets warmer zal worden als de wind nog meer naar het zuiden draait. In het zuidoosten en in het midden van het land kunnen tempera turen worden verwacht van ma ximaal 25 graden. Barometerstand: heden 10 uur 76.6 cm (1021 millibar), stabiel. Zou cn maan 11 mei zon op 4 54, onder 20,20; maan op 22.19, onder 4.41; 17 mei L.K. Hoog water Hoog water, 11 mei: Rotterdam le getij 4.58, 2e getij 17.26; Sche veningen 3.33-15.55; Vlissingen 2.13-14.31; Haringvliet a.d. Zeezij de 4.01-16.20. Vriendelijk verzoek het abonnementsgeld uitsluitend als volgt te gireren: 1. per automatische giro als men een machtiging daartoe heeft af gegeven (zo n machtiging sturen wij op verzoek gaarne toe). 2. of door gebruikmaking van de acceptgirokaart, die wij toezen den aan alle maand- en kwartaal abonnees. die niet automatisch gi reren. Postzegel is niet nodig ah u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden HAZERSWOUDE Op 24 november 1970 verliet Antje Marijtje van Rooijen, geboren 22 maart 1955, wonende Dorpsstraat 245 in Hazers- woude-dorp, de ouderlijke woning en keerde daarin tot op heden niet terug. Namens de ouders werd door de politie haar opsporing, aanhouding en terugbrenging verzocht, tot dusver zonder resultaat. Vermoedelijk ver blijft zij in Amsterdam of Rotterdam. Haar roepnaam is Marjan en haar signalement luidt: lang plm. 1,65 m, middelmatig postuur, grijs-blauwe ogen, tot op de schouders hangend donkerbland haar, kleding onbekend. Met de mogelijkheid van een andere haardracht, haarkleur of het dragen van een pruik dient rekening te wor den gehouden. Een ieder die omtrent haar ver blijfplaats inlichtingen kan verstrek ken wordt verzocht deze door te geven aan de groepscommandant der rijkspolitie in Hazerswoude, telefoon 17142445, of aan de politie van haar of rijn woonplaats. KAAPSTAD (UPI, Reuter) De pionier op het terrein van de hart transplantatie, Christian Barnard, die zijn collega's er onlangs van beschul digde hem geen patiënten meer te willen sturen, heeft gisteren zijn eer ste harttransplantatie sinds twee jaar verricht De ontvanger met het nieu we hart is de 44-jarige Dirk van Zijl, een explosievenexpert. De naam van de donor werd niet Üekend gemaakt. De operatie is geslaagd en de toe stand van de patiënt wordt bevredi gend genoemd. Van Zijl, die acht maanden geleden een zware hartaanval kreeg, heeft lang op de transplantatie moeten wachten. Vlak voor de operatie leek alles mis te gaan doordat het zieke hart van de patiënt tijdens de narco se stopte. Men bracht het door middel van massage en elektrische schokken DEN HAAG De onlangs ge- installeerde commissie „bedrijfsfonds voor de pers" heef', minister mr. R. J. Nelissen van economische zaken verzocht, nog voor de commissie zich uitgesproken heeft over -de wenselijk heid van het instellen van een be drijfsfonds voor de pers, met een bij zondere financieringsmaatregel dag bladondernemingen, die in onoverko melijke moeilijkheden geraken, te helpen. Het verzoek vond zijn grond in de over het algemeen weinig gunstige economische situatie van het dagblad bedrijf. In concreto heeft de commissie ge vraagd de maatregel niet te baseren op de bestaande regeling voor bijzon dere financiering, maar op korte ter mijn voor het dagblad- en nieuwsblad- bedrijf een afzonderlijke regeling uit te vaardigen...als reeds voor enkele andere bedrijfstakken bestaat. weer op gang. Zuidafrikaanse kranten menen te weten dat het hart afkom stig is van een 20-jarige kleurling. De operatie duurde van gistermiddag vier uur tot gisteravond tien uur. Vo rige maand dreigde Barnard in het openbaar het Grote Schuurziekenhuis in Kaapstad te zullen verlaten en naar een ander centrum in het buitenland te gaan, omdat men hem niet de kans zou geven de hart transplantaties voort te zetten. Barnard toonde zich onlangs zeer teleurgesteld over het feit, dat hij sinds april 1969 Dorothy Fisher geen harten meer heeft kunnen over planten.' Patiënten worden naar huis gestuurd om te sterven in plaats van naar mij gezonden', zei hij toen op bittere toon. Dorothy Fisher is de eni ge patiënt van Barnard die nog in leven is. De harttransplantatie van Van Zijl was de zesde, die Barnhard uit voerde sinds hij op 3 december 1967 Louis Washkansky als eerste man ter wereld een nieuw hart gaf. Christiaan Barnard

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1