Cees Koeken gelooft in eigen winstkansen Defensie erkent .dominees' niet Geen nadeel voor toeris MARCEL PENNINGS WINT ZEER KALME RIT Voor een tientje doctor in theologie VALUTACRISIS EN DE VAKANTIEPLANNEN Nerveuze reacties op zwevende" koersen Handel ontwikkelde zich gunstig en vreemde woorden Rod Laver wint Italiaanse titel Her kamp tussen WC en NEO 2 Disconto omlaag in Engeland? Gerben K wint rit in Vuelti DINSDAG 11 MEI 19: door Joop Holthausen OPLOO Cees Koeken heeft zich gisteren voor de derde ach tereenvolgende dag gehandhaafd als leider in het klassement in Olympia's Ronde van Nederland. In de etappe naar Oploo waar Marcel Pennings uit een groepje van vier renners sprintend naar de overwinning snelde, heeft Koeken meer dan op enige ande re dag moeten vechten voor het behoud van zijn oranje tricot. De aanval kwam vooral van de zijde van Matthijs de Koning, die fel steund door de 'runner-up' in het algemeen klassement Peter van de Donk in een kopgroep van elf renners tientallen kilometers lang een voorsprong heeft verde digd die maximaal één minuut heeft bedragen. Dank zij de ge organiseerde jacht die geleid werd door Frits Schür, Klaas Balk, Piet van Katwijk en de Victoria-ploeg van Koeken werd het gevaar tenslotte in de slot fase bezworen. Die ontsnapping, die na 90 kilome ter werd ingezet, was het enige op windende in deze rit De Koning, Van de Donk, Van Straelen, Jones, Huize bosch, Koeken, Vermeulen en de Mars Flandria-renners gingen tegen het viaduct bij Wessem aan de haaL Frits Schür: „Ik zag dat groepje gaan, maar reageerde net iets te laat. Toen dacht ik: nu kan ik alles wel vergeten. Ik heb verschrikkelijk hard moeten rijden om de jongens weer terug te pakken. Wat mij is opgeval len is vooral de goede ploegdiscipline bij Amstel. Dat is pas in teamver band rijden. Ze hebben toen Matthijs weg was geen meter kopwerk ge daan." TERUGGEPAKT Tien kilometer voor de finish werd het groepje teruggepakt. Matthijs de Koning: „Ik had gehoopt vandaag die trui te pakken. Als mij dat was ge lukt, zou niemand mij er meer uitge reden hebben." Fedor den Hertog was daar tijdens de koers nog volledig van overtuigd. De Amstel-renner voerde nog een knap staaltje van psychologische oor logsvoering op. Toen de groep met De Koning een minuut voorsprong had, ging hij even naast Koeken rijden. Cees Koeken: „Den Hertog zei tegen mij: bekijk die trui nog maar eens goed. Vanavond zul je geen nieuwe hoeven aan te trekken," SCHOON SHIRT Voorlopig heeft Koeken vandaag weer een brandschoon shirt aan. Met nog drie etappes en een tijdrit voor de boeg stijgen zijn kansen op suc cesvolle bekroning van deze ronde. Jan Jaspere, directeur van de Victo ria Meubelindustrie uit Sint Wille- brord, had op zo een uitbundig succes niet durven rekenen. „Voor het begin van deze ronde heb ik verklaard dat ik al blij zou zijn met een etappeze ge" Aanvankelijk lag het niet in de be doeling van Jaspers om voor deze ronde in te schrijven. „Mijn commerciële belangen liggen in West- Brabant. Maar het is eenvoudig geko men doordat ik Kees Koeken, de na tionale kampioen, in de ploeg heb. Ik vind dat je het niet kunt maken zo een man niet in de belangrijkste Ne derlandse wedstrijd aan de start te brengen." VERKLARING De 22-jarige Koeken uit Achtmaal maakte vorig seizoen nog deel uit van het Mars Flandria-team van Sjefke Janssen. Zijn overgang naar Victoria bracht de nodige tongen in beweging. Er zou flink met de geldbuidel ge rammeld zijn. Jan Jaspers heeft ech ter een zeer acceptabele verklaring voor de overgang van Koeken die het gepraat van de roddelaars volkomen ontzenuwt. Koeken had vorig jaar verkering met een van de bevallige dochters van Jaspers. Hij kwam hier vaak over de vloer. De verkering raakte uit, maar Kees bleef komen. Hij was en is gewoon een huisvriend. Boven dien reed ik hem dikwijls naar wed strijden toe. Er was dus tussen ons een band gegroeid. Toen ik de ploeg die ik had wat groter op wilde zetten, was de overgang van Koeken dus ge woon een logische zaak. RECLAME-OBJECT Ik had nu eenmaal een echt recla me-object nodig. Want ik ben wel wielergek, maar bekijk het toch ook Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Enkele tientallen jongeren hebben bij het minis terie van defensie vrijstelling van militaire dienst gevraagd, omdat zij doctor in de godgeleerdheid zijn van de Universal Life Church. Zij zijn dit geworden door het overmaken van tien gulden, waarna ze een heuse domineesbul ontvingen met bijbehorend visitekaartje en op stencil gezette leefregels. Op al deze aanvragen om vrijstel ling heeft het ministerie negatief ge reageerd. Dit met een beroep op het Dienstplichtbesluit, waarin alle er kende kerken en kerkgenootschappen in Nederland s^aan vermeld. Bij het ministerie is men van me ning. dat de Universal Life Church niet aan de normen voldoet, evenmin trouwens als de Jehova's Getuigen. Men vindt, dat er een duidelijke scheiding moet zijn tussen de bedie naren van het geestelijk ambt en de gelovigen. En dit is. aldus nog steeds het ministerie van defensie, noch bij de Universal Life Church noch bij de Jehova's Getuigen het geval. In het Dienstplichtbesluit staat, dat wil iemand voor vrijstelling van mili taire dienst in aanmerking komen als geestelijke, hij of theologie moet heb ben gestudeerd of daarmee bezig moet zijn. De titel doctor in de god geleerdheid van de ULC wordt dan ook door het ministerie niet geaccep teerd. Inmiddels zijn een kleine twin tig jongeren, van wie het verzoek om vrijstelling is afgewezen, in beroep gegaan bij de Raad van State, maar in de zaken, waarin al uitspraak is gedaan, daar heeft de Raad van State zich geconformeerd aan de afwijzing van defensie. De Nijmeegse Omroep 2000 (Fred Ruyssenaars) mag zich erop beroemen de officiële vertegenwoordiging te zijn van het in Amerika erkende kerkgenootschap Universal Life Church. Het hoofdkwartier is geves tigd in Californië. De weleerwaarde heer ds. Kirby Hensley (58) heeft het genootschap in 1962 opgericht. Hij vindt, dat de mensen gewoon aardig voor elkaar moeten zijn en zich niet het leven lastig moeten ma ken met allerlei geloofsproblemen. Ieder zijn eigen geloof, als je 't ande ren maar niet opdringt, is één van zijn uitspraken. Daarom is Hensley ook van mening, dat de „traditionele" dominee, die een grote groep mensen voorhoudt, wat zij wel en wat zij niet moeten geloven, geen reden van be staan heeft. Iedere gelovige is tegelijk dominee, zo redeneert Hensley en daarmee stelt hij in zijn kerk vöor iedereen het ambt open. Io Amerika telt universal Life Church ruim 200.000 dominee-gelovi gen. Het lidmaatschap van het kerk genootschap is voor tal van Amerika nen daarom zo aantrekkelijk, omdat hun officieel erkende status als domi nee hen buiten de krijgsmacht houdt. Wat Nederland betreft ziet het er vooralsnog naar uit, dat dit hier niet haalbaar zal zijn voor de Universal Life Church. wel commercieel." Jaspers deed nog meer om de faam van zijn meubel huis te vergroten. „Ik onderhoud vriendschappelijke betrekkingen met oud-Tour de France-renner Wim van Est. En toen ik Wimme vroeg om op te treden als technische adviseur is hij op dat aanbod ingegaan." Van Est bleek meer dan een vlag die de la ding dekt. Jaspers: „Hij doet alles voor de ploeg. Dikwijls komt hij naar etappeplaatsen toe. En zelfs zijn aan wezigheid alleen is al een stimulans voor de jongens. Bovendien geeft hij de ploeg nog echte adviezen." Rond Koeken heeft Jaspers de ploeg opgebouwd van harde werkers, die echter (nog) niet de kwaliteiten hebben om een hoofdrol te vertolken. „Bij de selectie ben ik voornamelijk op karakter afgegaan. Ik wilde persé geen moeilijke jongens in dc ploeg hebben en zeker niet iemand die niet voor Koeken wilde rijden. Zo een ploeg heb ik gekregen en het werpt resultaten af." Gisteren verloor Jaspers in de 19-jarige Ton Da men zijn eerste werker. Damen kwam in de berm terecht, moest een ander wiel pakken en kwam daardoor op achterstand. Ging achter een politiemotor stayeren in een poging weer aansluiting te krijgen. Maar deze 'misdaad' werd door wedstrijdcommissaris Jeremiasse terecht bestraft met uitsluiting uit de koers. Koeken had nu nog Cas Fictorie (20), *»iet Maas (19). Jan Kemps (21) en Bert Broeren (23) als helpers over. Jaspers: „Ze hebben de opdracht het tempo zo hoog mogelijk te houden. Gedurende de eerste honderd kilome ter. Daarna is hun rol uitgespeeld. Ze staan niet voorin het klasse ment, maar dan kan ook niet met deze jongens die op de eerste plaats al leeggereden zijn tijdens de 100 ki lometer en vervolgens ervaring tekort komen. Je moet niet vergeten dat het voor deze knapen de eerste meer daagse wedstrijd is". EER Door een deel van de ploeg wordt het als een eer ervaren om in Olym pia's Ronde te mogen meerijden. De opoffering van de eigen kansen ten gunste van leider Koeken werd pon der tegenspraak geaccepteerd. Ficto rie: „Dit is het mooiste wat ons kan overkomen. Wij moeten ons iedere dag een beetje forceren, maar ik heb het er graag voor over. Als Koeken die trui houdt, zie ik het voor mezelf als een prestatie. Dan kun je later altijd zeg gen dat je meegevochten hebt voor de overwinning. Ons grote voordeel in deze koers is onze onbekendheid. Nie mand kent ons. En dat maakt voor ons het koersen gemakkelijker". Koeken zelf heeft een mentaliteits- verandering ondergaan. Vorig jaar werd hij algemeen uitgekreten voor de linkebal, de plakker. Dit jaar rijdt hij meer aanvallend en laat zijn ge zicht ook in de kop van de groep zien. Koeken: „Dat verwijt van vorig sei zoen is niet helemaal terecht. Ik weet dat ik kan sprinten. GEEN SOLO'S Waarom zou ik mij dan uitputten in nutteloze solo's. Ik ben niet gek. Ik weet dat ik het ook in de sport wel kan maken". Koeken gelooft in zijn eigen kan sen. Als hij erin slaagt vandaag de trui naar Nijverdal en morgen naar Oploo te brengen. „Als ik mijn trui tot Wielingen houd, zal ik mij in de tijdrit van 16 kilometer te pletter rij den. Ik heb nog nooit wat gepresteerd m zo een rit. Maar er is ook nog nooit aanleiding toe geweest. En die trui betekent voor mij een morele doop. Ik geloof wel dan ik het kan." Zijn mening staat in schrille tegen stelling tot die van zijn vroegere ploegleider Sjefke Jansen: „Koeken wint deze rond niet, als hij voor de tijdrit geen afstand weet te nemen. TIJDRIT Hij kan eenvoudig geen tijdrit rij den. Ook Frits Schür gelooft niet dat Koeken het in de tijdrit zal redden. 'Als wij met dezelfde hoge snelheden als vandaag (bijna 46 kilometer per uur) blijven rijden, bestaat de kans ROME (UPI) Rod Laver heeft gisteren in Rome het herenenkelspel van de open Italiaanse tenniskam pioenschappen gewonnen. In de eind strijd versloeg de Australiër in drie ;ets (7—5, 6—3, 6—3) de Tsjech Jan Kodes. Laver verdiende met deze overwinning 10.000 doüar en vero verde tevens tien punten in de strijd om het twintig toernooien tellende wereldkampioenschap. Laver stijgt hierdoor naar de derde plaats, achter Wimbledon-kampioen John New- combe en de Amerikaan Arthur As he. Tennis-fenomeen Rod Laver, die .Rome' voor het laatst in 1962 won, is met deze overwinning dicht bij een periode van rust gekomen. Na dit jaar bijna onafgebroken op de baan te hebben gestaan, speelt hij deze week nog in een proftoernooi in Te- herane. Daarna echter verlaat hij het circuit en zal pas op Wimbledon (dat 21 juni begint) weer in actie komen. De titel bij de dames ging naar de Brits Virginia Wade. In de finale ver sloeg zij de Westduitse Helga Niessen in twee sets: 64. 64. DEN BOSCH In de tweede klas A van de afdeling Brabant zijn WC uit Halste ren en NEO 2 gelijk geëindigd. WC braebt het in een nerveus duel bij BVC 2 niet verder dan een 2—2 gelijkspel, maar NEO 2 schoot er lustig op los tegen het Bredase FCH <7—1). zaterdag zal beslist worden wie zich kampioen mag noemen. Belde ploegen spelen dan een extra wed strijd op het terrein van BVC in Ooster- hout. Vrederust won de uitwedstrijd tegen Chrislandla 2 met 3—1 en keert daardoor na een afwezigheid van enkele Jaren terug in de eerste klas. iDlnteloora 2 is intussen ook gepromoveerd, evenals PTT Breda Minder gelukkig was SSC 3 dat door cit 4—1 nederlaag tegen Smerdielc terug moet naar de tweede klas. Eindstand tweede klas A is a'is volgt: WC 22—31, Neo 2 22—31, Vrederust 22—28, Smerdlek 2 22—26. Veerse Boys 22—25, FCH 22—22. BVC 2 20—22. SPS 22—31. Dinteloord 22—18. PTT Breda 2 22—16, SSC 3 22—15 en Chrlslandia 2 22—10. Uitslagen: Tweede klas A: NEO 2 FCH 7—1, SPS PTT Breda 2 3—1. Chrislandla 2 Vrederust 1—3 (Vrederust prom.), Veerse Boys Dinteloord 2 3—4 (Dintel oord 2 prom.). BVC 2 WC 2—2, SSC 3 Smerdlek 2 11 (SSC 3 degr.). UITSLAGEN AMSTERDAM De valuta crisis zal betrekkelijk weinig in vloed hebben op het toerisme. De koersverschillen die de ko mende dagen gaan optreden als gevolg van het 'zwevend' (zon der vaste koers ten opzichte van de Amerikaanse dollar) maken van de Nederlandse gulden en de Westduitse mark, betekenen voor de toerist een voor- of na deel van hoogstens een paar tientjes. Het toerisme naar Duitsland, Zwit serland en Oostenrijk komt zonder twijfel wat duurder uit dan men had verwacht. Maar wanneer men ervan uitgaat dat de gemiddelde Nederlan der buiten de reissom zo'n 500 op vakantie meeneemt, dan betekent dat geen nadeel dat de ƒ20 te boven gaat. Vakanties in de rest van Europa, komen volgens de meeste financiële c-skundigen zelfs wat goedkoper uit dan men had verwacht, omdat onze gulden vrijwel overal iets meer waard wordt. De Oosteuropese landen hebben zich van de valuta-crisis niets aangetrokken en blijven vasthouden aan de 'oude' koersen van de dollar en de meeste Europese valuta's. De Nederlandse bankinstellingen en de wisselkantoren hebben onderling afgesproken de buitenlandse vakan tiegangers en Nederlanders die geld willen wisselen, terwille *te blijven, dat Koeken de trui houdt tot de tijd rit. Hij heeft een ploeg van harde werkers. Die hij echter alleen maar in het eerste gedeelte van de koers ziet. In de finale komen zij nog inhoud tekort om een woordje mee te spreken, maar Koeken rijdt zelf ook erg goed. Ik vind hem een goede leider in het klassement. In de tijdrit sla ik de kansen 'van Den Hertog, Priem en mijzelf echter hoger aan'. Jules Bruessing vindt dat het Koe ken te gemakkelijk wordt gemaakt. 'De jongen wordt gewoon in een fau teuil naar de streep gereden. Iedereen stoomt maar door. Ik zou niet weten wat je daaraan moet doen. Als Den Hertog in de tijdrit de trui pakt, ge loof ik niet dat de beslissing al geval len is. In de laatste halve etappe naar Amsterdam heb je bijna gegaran deerd de wind tegen. Den Hertog is dan stom genoeg om de slag te mis sen'. BESLISSING Kees Priem verwacht dat de beslis sing in de tijdrit valt. 'Koeken rijdt erg goed en zijn grote voordeel is dat hij zijn renners prima onder controle houdt. De renners rijden waar hij ze dirigeert. Bij ons ligt dat wat moeilij ker. We hebben vijf man voor in het klassement. En die willen zich niet voor elkaar opofferen.' Verreweg het meest ongunstige oordeel over Kees Koeken komt uit de mond van Henk Poppe, de 18-jari- ge renner uit Nijverdal. 'Koeken is 'n echte linkebal. Hij beperkt zich tot meerijden. Je ziet hem nooit vooraan in de koers. Ik geloof niet dat hij deze ronde kan winnen. Voor mij is Den Hertog de winnaar". Uitslag: 1. Marcel Pennlivgs (Ned. Cab.) 124 km in 3 uur 3 min. en 34 sec. (met bon. 3 03.19). 2. Herljgers (Belg) 3 03.34 (met bon. 3.03.24). 3. Van Stralen (Ned. Cab) 3.03.34 (met bon. 3.03.29). 4. Spetgens (Ned. Mar) 3.03.34. 5. Balk (Ned Ket) 3.03.46. 6. Van Katwijk (Ned) z.t. 7. DanguUlaume (Fr) z.t. 8. Schür (Ned Nml) z.t. 9. Buur- meijer CNed. Pmbp) z.t. 10. Groen (Ncd Fbm) z.t 11. Allng (Ned. Ket) z.t.. 12. Bot terhuis (Ned. Jve) z.t. 13. A. Scheffer (Ned. Fbm) z.t. 14. F van Katwijk (Ned M.af) z.t. 15. Sytnik (Rusl.). Uit de strijd genomen: Klomp (Ned. Nml). stuckl (Zwi) en Daimen (Ned Vic); opgegeven: Zwake (Pol). Algemeen klassement: 1. Koeken (Ned. Vic) 12.47.04 2. Den Hertog (Ned. Ams) 12 47 14. 3. Priem (Ned. Acl) 12.47.19). Schür (Ned. Nml) 12.47.36. 5. Poppe (Ned Cab.) z.t. 6. De Koning (Ned Ams) 12.47.58. 7. Bertou (Ned. Fbm) z.t. 8. Luppere (Ned Pmbp) 12.48.03. 9. Jansen (Ned. Vwa) z.t. 10. Van der Donk (Ned. Acl) 12.48.08. Tl. Brues sing (Ned. Acl) z-t. 12. Hassink (Ned Amst) z.t. 13. Aling (Ned Ket) z.t. 14. Van der L<v> (Ned Cab) 12.08.15. 15. Van der Laar (Ned Jve) z.t., 16. Bal (Ned Tm) 12.49.19, 17. Legierse (Ned. Mars) 12.49 21. 18. Van Moer (Bel) 12.49.22, 19. Oosterhof (Ned Kro) 12.49.34. 20. Van Stralen (Ned Cab) 12.49.37. 21. Jurrlaans (Ned. Ad) 12 49.51. 22. Stander (Ned Acl) z.t. 23. H. Koot (Ned Jve) z.t.. 24. Balk (Ned Ket) z.t. 25. Groen (Ned Cab) 12.50.45. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In een groot deel van de wereld hebben de jongste monetaire maatregelen, de „zwevende" koersen van de Westduitse mark en de Neder landse gulden, nerveuze reacties teweeg gebracht. In Britse financiële kringen werd gisteren zelfs gemeld, dat de Engelse regering overweegt het disconto (de officiële bankrente), dat momenteel op 7 procent staat, te verlagen. Dit uit angst, C t de sterk inflatoir wer kende dollarstroom (waartegen de „zwevende" koersen een wapen moe ten vormen) zich op de Verenigd Koninkrijk zal gaan richten. De ge ruchten werden echter nog niet door de Engelse centrale bank bevestigd. De nervositeit en vooral ook de on zekerheid over hetgeen na de „zwe vende" periode te verwachten is, heeft zich het sterkst gemanifesteerd op de effectenbeurzen en de wissel? markten. Vrijwel overal ter wereld vertoon den een groot aantal beursfondsen (Amerikaanse en scheepvaartfondsen) sterke dalingen, terwijl lokale note ringen nog wel eens stijgingen wilden vertonen. Overal r.oemden makelaars en valuta-handelaars de stemming „actief maar uiterst verward". LAAGTERECORD Geheel volgens de verwachtingen, heeft de „zwevende" koers van de D- mark en de gulden geresulteerd in een al dan niet tijdelijke „reva luatie". terwijl de dollar sterk onder druk kwam te staan. Op de Amsterdamse en ook op an dere wisselmarkten kwam de koers van de dollar op een absoluut diepte punt met ongeveer ƒ3,50. Globaal ge zien, komt de daling van de koers van de dollar overeen met een deva luatie van rond 4 procent, terwijl de mark door de beugel genomen met ongeveer 3 4 procent revalueerde. Over de waarde van de gulden worden uit alle delen van de wereld koersstijgingen gemeld van ruim 2,5 Export steeg sterker dan import DEN HAAG De buitenland se handel van ons land heeft zich in maart niet ongunstig ont wikkeld. Zowel de invoer als de uitvoer namen toe, maar de ex port steeg sterker dan de im port. Wanneer de handel met België en Luxemburg buiten beschouwing wordt gelaten steeg de waarde van de invoer vergeleken met februari tot ƒ4.1 (3,6) miljard en die van de uit voer tot 3,7 (3,1) miljard. De uitvoer bedroeg 91 (87) pet van de invoer, zo blijkt uit gegevens van het CBS. Vergeleken met maart vorig jaar steeg de import met ƒ884 min of 28 pet en de export met 760 min of 26 pet. Houdt men echter rekening met de omstandigheid dat maart 1971 drie werkdagen meer telt dan maart 1970 en laat men schepen en vliegtuigen waarvan de in- en uitvoer sterk fluc tueert buiten beschouwing, dan wor den deze percentages bij de invoer 8 en bij de uitvoer 9. Sterke stijgingen bij de invoer ten opzichte van maart 1970 kwamen voor bij machines, ruwe aardolie, auto's, ijzer en staal, optische meet- en precisieinstrumenten, oliehoudende zaden en brei- en haakwerk. UITVOER Bij de uitvoer vindt men een op merkelijke toeneming bij aardoiie- produkten, machines, zuivelprodukten (boter), organische chemische produk- ten. kunstmatige plastische stoffen, optische meet- en precisieinstrumen ten en dierlijke en plantaardige oliën en vetten. Het invoersaldo bedroeg in het eer ste kwartaal 1971 ƒ1002 min, of ƒ270 min meer dan in de overeenkomende periode van 1970. ondanks de onrust en onzekerheid de valutamarkten Buitenlanders die dollars aan! den, worden geholpen voor redel prijzen om hun vakantie te kun blijven doorbrengen. De Algem Bank Nederland en de Nederland: Middenstandsbaok bijvoorbeeld, ven voor een dollar ƒ3,45 en vei pen voor 3,60. De aan- en verkoopprijzen voor Duitse mark zijn resp. ƒ0,99 en voor de Belgische frank 0,97 ƒ0,0725 voor het Engelse pond en ƒ8,65 en voor de Franse ft 0.62 en 0.65. Op de 60 kantoren van de Gr wisselkantoren gelden geen limit meer en alle valuta's (met uitzon ring van de D-mark, de Zwita frank en de Oostenrijkse schill worden voorlopig aangekocht en kocht tegen een koers die 4 pre lager is dan de laatste officiële i van dinsdag vorige week. De aankoopprijs voor de komt hiermee op ƒ3,44 en de koopprijs op ƒ3,54. De D-mark w bij de GWK op 0,985 aangekoch! op 1,025 verkocht. De aan- en koopprijzen van de (gerevaluee Zwitserse frank en de Oostenri schilling luiden resp. ^,86/^0,90 0.14/0,15. De Amro-Bank geeft voor eeni lar ƒ3,45 en verkoopt deze voor De koersen van het Engelse pond ƒ8,45 8,60, D-mark ƒ0,99^ 1,20 Zwitserse frank 0,85 0,87. procent. Gemiddeld werd berekend, dat de koers van de „zwevende" gul den ongeveer 2,7 procent hoger uit komt dan de „oude" gulden. Maar omdat nog een groot aantal wissel markten officieel gesloten bleef, kan men na één dag „zwevende" koersen nog weinig definitiefs zeggen over de uiteindelijke waarde van de mark en de gulden. Het Japanse kabinet heeft besloten de yen niet te laten zweven. Er deden in Japanse beurskringen ook geruch ten de ronde, dat de controle op bui tenlandse beleggingen weer zou wor den ingevoerd, waardoor de Japanse beurs zeer krachtig daalde. GERESERVEERD Het Internationale Monetaire Fonds heeft zich over de jongste maatrege len van de Nederlandse en Duitse re geringen nogal gereserveerd uitgela ten. Het IMF zegt wel, dat beide lan den op de medewerking van het fonds kunnen rekenen, maar stelt niet in tegenstelling tot de Duitse revaluatie van 1969 dat de mone taire situatie „zwevende" koersen rechtvaardigt. Wel*, wijst het fonds erop, dat de verwarring van de laatste tijd op de deviee„nmarkt nog eens extra goed aantoont, dat de internationale sa menwerking op monetair gebied moet worden verbreed, zodat de betalings- balansr 7 meer met elkaar in over eenstemming worden gebracht. AMERIKA De Amerikaanse regering heeft gis - teren laten weten, dat er door de VS geen onmiddellijke maatregelen moe ten worden genomen. „De deviezen markten lijken zich op ordelijke wij ze aan te passen aan de uiteenlo pende besluiten die in enkele Europe se landen zijn genomen ten aanzien van hun deviezenpolitiek". Alle ogen blijven thans gericht op het overleg dat vandaag tussen de ministers van de EEG om te trachten een oplossing te vinden voor de moei lijkheden waarin de boeren m cle EEG zijn geraakt door de „zwevende" koersevi van de D-mark en de gulden. Men zal zich onder meer moeten buigen op het voorstel van de Neder landse minister Lardinois. die hepft voorgesteld gedurende enige tijd bin nen de EEG weer tol te gaan heffen op bepaalde produktjn, rit welke middelen in moeilijkheden verke rende boeren zouden kunnen worden geholpen. ƒ200 MILJOEN Ir. C. S. Knotnerus, voorzltte- van het landbouwschap heeft over deze kwestie wat berekeningen gemaakt. Als de waarde van de gulden ten op zichte van de dollar met 2,5 procent stijgt, dan kost dat alleen de Neder landse landbouw al ƒ200 miljoen, zo becijferde de heer Knotnerus. Die in komensderving is een gevolg van het feit, dat de landbouwprijzen in de EEG zijn uitgedrukt in rekeneenhe- den, die in waarde gelijk zijn aan de dollar. Als dus de waarde van een gulden stijgt, daalt daarmee de waar de van zowel de dollar als de re keneenheid. Het Landbouwschap, dat toch al niet bijster tevreden is over het agra rische prijspeil, wil dat de regering de boeren volledig schadeloos stelt. Zoals bekend, heeft de Duitse rege ring al aangkondigd dergelijke ga ranties te zullen verstrekken. liet schrijnende van de hele zaak is. dat nog geen twee maanden gele den met heel veel moeite een defini tief EEG-landbouwbeleid werd be reikt, waarmee de landbouw de eer ste geïntegreerde vorm van „Europe se" politiek werd. In de huidige geldcrisis kom nogal wat termen voor, die n tot het dagelijkse spraakgebn behoren. Valuta: munteenheid van land, bijv. de gulden, de Dui mark of de dollar. Wisselkoers: het bedrag waa voor men met de ene valuta bepaalde hoeveelheid van de i dere kan kopen. Voorbeeld: vandaag betaa men ca. 3,54 voor een dollar. Pariteit: /wisselkoers. Reservevaluta: munteenhei die in een groot aantal landen a reserve wordt aangehouden va betalingen aan het buitenland. D dollar is een reservevaluta. Hi pond vervult deze functie nog i verschillende Gemenebestlande Disconto: de rente, die de cei trale bank in een land in rek( ning brengt, wanneer de andei banken er geld lenen. Devaluatie: waard evermindf ring van een munt ten opzich van de buitenlandse munteenhi den van de ene dag op de ander Het Britse pond devalueer op een zondag in november 1 met 14 pet. Revaluatie: het van devaluatie. Zwevende koers: de waari van een munt ten opzichte va het buitenland is geheel afhanki lijk van vraag en aanbod en ki onbeperkt schommelen. Is er geen zwevende koers, da schommelt de waarde tussen ze nauwe grenzen. Tot voor ko schommelde de dollar ongevef tussen 3.59 en 3.62. Monetair probleem: vraagstu op het gebied van het geldstelsf omgekeen BILBAO (UPI) Gerben Kar? heeft gisteren het eerste gedeelte de twaalfde etappe van de Ronde Spanje gewonnen. Karstens fini als eerste van het grote peloton, vrijwel gelijktijdig over de fir kwam. Tweede werd de Fransi Cyril Guimard, gevolgd door Eef I man. De Spanjaard Lasa en de 1 gische sprinter Eddy Peelman. Re Pijnen bezette de zesde plaats. De kilometer lange rit was bijzoi eentonig. Geen moment is er spi geweest van een serieuze ontst ping. Ondanks het feit dat de Vuelta nu toe een zeer rustig verloop 'n hebben gisteren grote namen als ger Rogiers (winnaar van Pai Roubaix) en de Fransman Syli Vaisseur op moeten geven. In het tweede gedeelte van etappe, een tijdritje over 2650 m« veroverde de Spanjaard Miguel I gisteravond de leiderstrui op landgenoot Augustin Tamames. De werd gewonnen door de Spanja Gonzales Linares, Lasa had tv tiende seconde langer nodig. Re Pijnen werd derde weer een fral van een seconde langzamer. Tijdrit: 1. Gonzalez Linares (S 3.03; 2. Lasa (Spa) 3.05.2; 3. Pij (Ned.) 3.05.6; 4. Lopez Rodriguez (S 3.08.1: 5. Wim Schepers (Ned) 3.0 G. Joop Zoetemelk (Ned) 3.08.9: Ponton (Spa) 3.09.2; 8. Wolfsh (Wdl) z.t.; 9. Ocana (Spa) 3.09.3; Gerben Karstens (Ned) 3.09.6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10