Noodklok voor diersoorten in bedreigde Indonesië Brussel nu brandpunt van valutacrisis ZWEVENDE VALUTA'S Wandelen met NS Meer flexibiliteit beide partijen? WERELDNATUURFONDS START ACTIE Mars tegen de honger start in 51 landen Produktieverlies van 15 procent BONN ACHTER „ZWEVENDE" MARK Breda wil geen Miro zelfbedieningswarenhuis 8-Daagse vakanties in eigen land Werkgelegenheid iets ongunstiger dan vorig jaar een heel jaar halve prijs 2 dagen gratis in mei Rogers maakt balans op Sportvliegtuigje maakt noodlanding ZATERDAG 8 MEI 1971 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Wereld Natuurfonds luidt de noodklok voor het behoud van bedreigde diersoorten in het Indonesische natuurreservaat Goenoeng Leu ser. In dit 4100 vierkante kilome ter grote reservaat op Sumatra plegen vooral stropers een aan lag op Orang Oetan, neus- ïoorn, olifant en Sumatraanse ijger. Een direct optreden ver ast in eerste aanleg 500.000 gul den, dat het Wereld Natuur Fonds met een gisteren begonnen actie hoopt in te zamelen. Twee actieve afdelingen van het Wereld Natuur Fonds hebben de ar- oen ineen geslagen voor het Goe- noeng-Leuser-projekt: het comité van ie Engelse stad Eastbourne en dat fan Amsterdam. Het initiatief tot de- e samenwerking is eind 1970 uitge gaan van de Engelsen. Een delegatie van het iastbourne-comité is gisteren door mrgemeester Samkalden van Arn- iterdam ontvangen en zal vanavond anwezig zijn op een zogenaamde fundraising"-avond in de Konings aal van Artis. PROGRAMMA Het Amsterdamse comité heeft, on- ler voorzitterschap van Artis-direc- >ur dr. E. F. Jacobi, sinds de oprich- ing in 1965 75.000 gulden voor het Wereld Natuur Fonds bijeengebracht. De actie van het Wereld Natuur 'onds in Nederland voor het behoud an Goenoeng Leuser is een onder- leel van het 93 punten tellende inter- ationale programma-1971, dat ruim rijf miljoen gulden zal vergen. Uit een publicatie van het Fonds lijkt onder andere dat: er in 1930 in idia nog 40.000 tijgers leefden, nu auwelijks 2500; voor de Tweede We- ildoorlog 40.000 blauwe walvissen in wereldzeeën leefden, nu nog 630 )t 1950 exemplaren. De poten van een neushoorn na behandeling door stropers. AMSTERDAM Het aantal werk- 1 mannen is in april, ten opzichte i dezelfde periode vorig jaar, met pet. gesitegen. In aantallen bijna -D man. Eind vorige maand waren er in ons 37.900 mannen zonder werk (1.3 tegen 32.100 vorig jaar april. Ten 'zichte van afgelopen maart toen 46.000 mannen werkloos waren, situatie in april weliswaar ver- iterd maar dit betreft een jaarlijks rugkerende correctie die verband Dudt met het seizoen. De werkloosheid van mannen was verhouding het grootst in de pro- ncie Friesland (2.3 pet.), gevolgd "r Groningen (2.2 pet.) en Drenthe pet.). Het laagste werkloosheids- rcentage vertoonde de provincie Irecht met 0.9 pet. gevolgd door lid-Holland en Gelderland met elk I pet. Ook onder de „werkende jeugd" (in leeftijdsklasse van 14 tot 18 jaar) Ti de werkloosheid in verhouding april vorig jaar iets toe (van 1400 1900). Het aantal werkloze vrouwen be- oeg eind april 9100, dat is 500 lager Ti vorig jaar eind april. Het aantal vacatures is ten opzichte n vorig jaar in die zelfde periode lenomen. Er werden nu 79.600 innen gevraagd (4800 minder dan jaar geleden) en 34.400 vrouwen minder dan een jaar geleden). Ule 50.000 inwoners van de stad lidan in de Amerikaanse staat ssissippi zijn gisterochtend ivacueerd, nadat een goederentrein ontbrandbaar materiaal ver fde, vlak bij de stad ontspoord s. Volgens de politie zijn 12 wa ls van de trein die op weg was van w Orleans naar Birmingham in ibama uit de rails gelopen. Vier gons zijn in brand gevlogen. Op een persconferentie, waar de actie voor Goenoeng Leuser gisteren werd gepresenteerd, vertelde de Zwitserse "zoöloog dr. Fred Kurt over de rampzalige situatie in het Suma traanse reservaat. Dr. Kurt stelde over dit onderwerp een rapport op voor het WNF. Naar zijn schatting omvat het tota le bestand aan neushoorns in Noord- Sumatra en Atjeh nog slechts 60 a 100 dieren. Ze worden, ook in de re servaten, onophoudelijk door stropers bedreigd. Er leven waarschijnlijk nog slechts enkele honderden Orang Oetans in de Goenoeng Leuser. Dit is het gevolg van de ongebrei delde uitvoer van jonge dieren naar afnemers over de hele wereld. De stropers bemachtigen ze meestal door de moeder te doden. Maar voor een jong dat de (illegale) markt bereikt, moeten er tijdens het transport drie sterven. HEBZUCHT De overblijvende dieren worden bovendien bedreigd door illegaal be dreven landbouw en houtkapconces sies. Olifanten vindt men waar het primaire oerbos nog bestaat. Maar in het geval van Goenoeng Leuser wordt het oerbos ernstig aangetast door de menselijke hebzucht. Hoofdprobleem is het exploiteren, het omhakken van de jungle, aldus dr. Kurt. Ir. M. G. Wagenaar Hummelinck, voorzitter Raad van bijstand van de Stichting Het Wereld Natuur Fonds, verklaarde dat een snel ingrijpen ten behoeve van Goenoeng Leuser een aantal urgente punten omvat. PUNTEN Deze punten zijn: een betere bewa king van de dieren in het reservaat tegen stroperij; een actie voor de be dreigde diersoorten buiten het reser vaat (een „rehabilitatie-station" voor in beslag genomen „oetans" om ze weer aan het leven in de natuur te wennen); een actie voor het behoud van het natuurlijk evenwicht in Goe noeng Leuser; voorlichting van de bevolking teneinde een andere hou ding ten opzichte van het reservaat aan te kweken. HULP Het WNF wil het grootste deel van het benodigde geld bijeenbrengen. Gerekend wordt echter op technische hulp van de Nederlandse ministeries van buitenlandse zaken en CRM. Voor inlichtingen over de actie kan worden benaderd het Goenoeng Leuser Comité (dr. J. H. Westerman, Juliana van Stolberglaan 148, Den Haag - tel. 070-839100). Het gironummer van het Wereld Natuur Fonds is 44466 (Zeist) waarop geld voor het reservaat kan worden gestort. APENCHKECHE Een belangrijk onderdeel van de actie is de Nationale jeugd-Aktie „Apencrèche". Deze actie zal met be hulp van spaarpotten, die „spaara- pen" heten, worden gevoerd. Ook worden intekenlijsten gebruikt. De kinderen die inzamelen, zullen ook zelf vervaardigde „kijkdozen" to nen. Van 29 mei tot en met 5 juni in de Pinkstervakantie zullen kin deren van 12.000 Nederlandse scholen het publiek benaderen. RESERVAAT De heer Wagenaar Hummelinck be nadrukte dat de actie voor Goenoeng Leuser in harmonie met de Indonesi sche instanties is aangepakt. Goenoeng Leuser werd in 1934, onder Neder lands-Indisch bestuur, een reservaat. Sindsdien is de daarop toegepaste wetgeving gehandhaafd. Economische onmacht stond de Indonesische rege ring in de weg doeltreffend in te grijpen. I i 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS" aan het station. voordelig uit met NS ig-ROME (Reuter) Ruim vier Ijoen mensen in 51 landen zul- i dit weekend samen rond 56 ljoen kilometer afleggen om den te zamelen voor inter zonale ontwikkelingsprojec- t De hongermarsen worden coordineerd door het hoofd- 'artier van de voedsel- en 'dbouworganisatie (FAO) van Verenigde Naties in Rome. De brengst wordt geschat op zo'n ailjoen gulden. te bedoeling is dat iedere deelne men sponsor vindt die een be- 'W bedrag wil neertellen voor ®re gewandelde kilometer. Het a komt ten goede aan FAO-projec- en aan de campagne tegen de jt de Verenigde Staten zijn 36 ver plaatsen voor de marsen aange- !n. Eén van de deelnemers in de :N f,^ew York zal de Amerikaanse gleraar Norman Borlaug zijn, die -• "S jaar de Nobelprijs voor de vre- *on voor zijn landbouwprojecten in de ontwikkelingslanden. Andere sponsors in de Verenigde Staten zijn senator George McGovern en de militante leider van de vak bond van landarbeiders in Californië, Cesar Chavez. In Canada, waar 40000 mensen elk 64 kilometer willen afleg gen, wordt de mars gesteund door oud-premier Lester Pearson. De verwachte 100.000 deelnemers in Rome zullen door de paus worden ge zegend als ze het St. Pietersplein oversteken. In Londen heeft bisschop Trevor Huddleston van Stepney zijn steun toegezegd aan de wandelaars. De stoet in Kenia zal worden geleid door Kip Keino, driemaal winnaar van Olympisch goud voor hardlopen. In Ghana zal medewerking worden verleend door premier Kofi Busia en een groot deel van het kabinet. Televisieprogramma's over de ont wikkelingsproblemen worden voorbe reid in Kenia, Ghana en Mexico. De FAO verwacht dat de deelnemers het komend weekend ongeveer de afstand van de aarde tot de planeet Mars zul len afleggen om hun steentje bij te dragen tot de bestrijding van de hon ger in de „derde wereld". JERUZALEM (Reuter, UPI, AP) De Israëlische leiders kwamen lachend naar buiten, nadat zij gisteren drie uur lang een laatste gesprek hadden ge voerd met de Amerikaanse mi nister William Rogers. Aange nomen wordt, dat de verschillen van inzicht zijn gebleven, maar dat zowel Israël als Egypte een wat soepeler houding zullen aan- nemen bij verdere onderhande lingen. In Jeruzalem maakte Rogers een wandeling door de oude stad en be zocht de heiligste plaatsen van chris tenen en mohammedanen. Rogers had (als eerste buitenlander) ook een lunchbijeenkomst met de Knesset-commissie voor buitenlandse zaken en veiligheid. Daarna begaf hij zich naar het huis van premier Meir om de besprekingen af te ronden, die beslissen zullen over de mate van succes, welke Rogers tijdens zijn be zoek aan het Midden-Oosten al dan niet heeft geboekt. Wat Sjarm El Sjeich betreft had premier Meir gehoopt, dat Rogers van mening zou veranderen en niet langer op ontruiming van dit strategische punt zou aandringen. (Sjarm El Sjeich gebruikte Nasser om de toe gang tot de Golf van Akaba in 1967 te sluiten, wat leidde tot de juni-oor- log) Amerika stelt zich evenals Egypte op het standpunt, dat Israël alle bezette gebieden moet ont ruimen. Slechts op deze wijze kan de resolutie, welke de Veiligheidsraad op 22 november 1967 na veel wikken en wegen aanvaardde, worden uitge voerd. JERUZALEM Uit Beroet wordt gemeld, dat Li banon een diplomatiek offensief zal lanceren om Israël te beletten. Jeru zalem nog meer te „verjoodsen" en om een internationale status voor de stad te verkrijgen. De heilige plaat sen van de christenen zouden onder beheer van Libanon (het enige chris telijke land in het Midden-Oosten) moeten komen. Die van de moslims zou Jordanië moeten beheren. En de Joodse heilige plaatsen zouden onder Israëlische soevereiniteit vallen De drie zones zouden onder beheerschap van de Verenigde Naties moeten ko men. (van de enkele reis) Jaarkaart f 50.- voor echtparen f 75.- 3-Maandskaart f20.- voor echtparen f30.- Vraag folder voor volledige inlichtingen. Koop uw 65+kaart nu! Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Als gevolg van de vorige week donderdag begonnen prikstakingen heeft de bouw een pro duktieverlies van vijftien procent ge leden. In totaal zijn ruim 100.000 mandagen verloren gegaan. De voorzitters van de drie bouw bonden, de heren A. Buys, L. Brou wer en J. Hazes, zijn over de acties die zich gisteren tot een tiental nieu we objecten hebben uitgebreid, tevre den. Op 150 objecten werd tot nu toe een of meer dagen gestaakt Zoals bekend, zullen de hoofdbestu ren zich vandaag samen met de 12 regionale actieleiders beraden over de mogelijkheden van uitbreiding. Gisteren hebben de bonden beslo ten alle bouwwerken van aannemer Ribberink in Nijmegen besmet te verklaren als hij de helft van de werknemers bij de bouw van de af deling neurologie van de medische faculteit in Nijmegen ontslaat als zij maandag niet beginnen. Ontstemd tonen de bonden zich over de houding van de arbeidsin spectie in Utrecht, die gisteren aan de Verenigde Bedrijven Bredero in Utrecht vergunning voor overwerk voor acht ijzervlechters heeft ver leend. John Fairfax en Sylvia Cook, hier kort voor hun vertrek op 26 april uit San Francisco om de oceaan over te gaan roeien, hebben al twaalf da gen niets van zich laten horen. Men hoopt dat het uitblijven van een levensteken het gevolg is van het uitvallen van hun radio. Men houdt echter ernstig rekening met het feit dat het tweetal is verdronken. BONN (Reuter, AP) Terwijl het brandpunt van de valuta crisis vandaag naar Brussel wordt verplaatst, wordt het steeds duidelijker welk standpunt West-Duitsland tijdens de besprekingen met de ministers van Financiën en Economische Zaken van de andere vijf EEG-landen zal innemen. Het ziet er nl. naar uit, dat de Bonds republiek een „beperkte" vrijheid voor de mark zal voorstellen („zwevende" mark), alsmede een Europees systeem van toezicht op de deviezenhandel, dat aan het speculatieve aanbod van dollars een einde moet maken. De Westduitse minister van Econo mische Zaken prof. Karl Schiller, is een uitgesproken voorstander van een „zwevende" wisselkoers. Hij is daarin vrijdag bijgevallen door het kabinet en door de raad van onafhankelijke economische adviseurs van de- Duitse regering. Deze uit vijf leden be staande raad heeft laten weten, dat dit de beste manier is om aan de valutacrisis een eind te maken en om de binnenlandse economie te stabili seren. In een rapport zegt de raad, dat hij is uitgegaan van de veronder stelling dat de ÈEG-landen het niet op korte termijn eens zullen worden over een gezamenlijk beleid dat eco nomische stabiliteit waarborgt. Toezicht op de deviezenhandel al leen is volgens de raad niet vol doende om aan de stijging van kosten en prijzen een halt toe te roepen, vooral omdat de beperkende bepalin gen kunnen worden omzeild. Als al over een revaluatie van de mark wordt gedacht moet het toch een be trekkelijk kleine revaluatie zijn om de lasten eerlijk over alle sectoren van de Westduitse economie te verde len. De koersverhoging zou bovendien vergezeld moeten gaan van beper kende belasting- en kredietmaatrege len. Hoe kleiner de revaluatie en hoe beperkender de aanvullende maatre gelen hoe minder kans er bestaat dat het buitenland de nieuwe pariteit als permanent aanvaardt. De afvloeiing van kapitaal uit West-Duitsland is dan vermoedelijk een kort leven be schoren, aldus de raad van economi sche adviseurs, een college dat ook (wel „de vijf wijzen" genoemd wordt. Zonder een bepaald koerspeil te noemen suggereert de raad dat de centrale bank vrijwillig op de wissel markten tussenbeide zou kunnen ko men, vooral wat termijntransacties betreft, om te voorkomen dat de koers van de mark te ver stijgt. Een verlaging van het officiële disconto zou een steunende maatregel kunnen ?ijn. Volgens de raad zou een verrui ming van de marges waarbinnen de koers van de mark ten opzichte van zijn dollarpariteit mag schommelen een geschikt alternatief voor een zwevende koers kunnen zijn, zeker als het om de bovenste interventie- koers gaat. De huidige moeilijkheden zullen echter vroeg of laat de kop weer opsteken, tenzij de regering zich voorbehoudt de pariteit later te wijzi gen. BREDA B en W van Breda voe len niets voor de vestiging van een Miro zelfbedieningswarenhuis nabij het stadsdeel Princenhage. Albert Heijn heeft het oog laten vallen op het terrein van drie hectare daar aan de Ettensebaan. dicht bij de uitvals wegen naar Rotterdam en West-Bra bant. Het Bredase gemeentebestuur meent, dat de middenstand in Prin cenhage zeker niet gediend zal zijn met een Miro in de omgeving, maar Albert Heijn beweert het tegenover gestelde. Zestig procent van de Miro- klanten zal. volgens haar. met een auto komen. Maar- Princenhage heeft niet veel aan auto-klanten, want de parkeergelegenheid is maar zeer be perkt op en rond het historische marktpleintje waar de middenstand geconcentreerd is, zeggen B en W. Albert Heijn heeft de gemeente la ten weten, dat haar voorkeur naar het terrein aan de Ettense Baan blijft uitgaan en dat Breda goed moet be grijpen. dat andere gemeenten in de onmiddellijke omgeving zeker wel belangstelling voor een Miro-vesti- ging zullen hebben. Volgens Albert Heijn gaat van een Mirovestiging een grote zuigkracht uit voor een hele re gio. in dit geval West-Brabant. Het bedrijf heeft al eerder moei lijkheden ondervonden over vesti gingsplaatsen, die goed per auto be reikbaar zijn. vaak aan de rand van de stad. De eerste Miro is in maart in Vlissingen geopend. In Bonn kwam vrijdag het West duitse kabinet bijeen om te bespre ken, welke lijn vandaag tijdens het spoedberaad in Brussel zal worden gevolgd. In een overzicht van het ka binetsberaad heeft regeringswoord voerder Conrad Ahlers verklaard, dat een groot deel ervan is besteed aan bespreking van voorstellen voor een „zwevende" mark. Hij trad niet in bijzonderheden, maar zei wel dat de leden van het kabinet het hierover in hoge mate eens waren. Uit de woorden van Ahlers viel af te leiden dat minister Schiller steun heeft gekregen voor zijn voorstel de koers van de mark vrij te laten als de EEG-landen vandaag in Brussel niet tot overeenstemming komen over een gemeenschappelijk actieprogram ma. Volgens Ahlers zullen de maatre gelen, die genomen worden mogelijk gemeenschappelijke elementen bevat ten. Wat de Westduitse regering bui ten de gemeenschappelijke oplossing om nog moet doen zal zo mogelijk met instemming van de andere vijf landen gebeuren. Stabiliteit De regeringswoordvoerder wees erop, dat het Westduitse kabinet het erover eens is dat een zo groot moge lijke stabiliteit moet worden bereikt. Minister van Economische Zaken Schiller, die samen met minister van Financiën Alex Möller en minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel naar Brussel gaat, zal het za terdag niet makkelijk krijgen, zo meende hij, „maar het leven is nu eenmaal niet makkelijk", voegde hij hieraan toe. Ahlers wilde niet uitsluiten dat het voorstel een tweeledige deviezen markt in het leven te roepen opgeno men zou kunnen zijn in het pakket van maatregelen van de Europese Commissie. Nu valt nog niet te voor zien wat mogelijk is, zo zei hij. Of Bonn het vraagstuk alleen moet aanpakken kan pas na de bijeen komst in Brussel worden gezegd. Terwijl het Westduitse kabinet het in grote lijnen eens is over de maat regelen die ten opzichte van het bui tenland moeten worden genomen, is bij het beraad over binnenlandse maatregelen gebleken, dat er tegen gestelde belangen bestaan. Bezwaren kwamen vooral uit de kringen die het meest aan de maatregelen ter stabili sering van de binnenlandse economie moeten bijdragen. Benelux Volgens de Financial Times zouden de Beneluxlanden die zoals bekend woensdag hebben beraadslaagd ten einde hun beleid te coördineren, er voor zijn dat de wisselkoersen van dë Duitse mark, de gulden en de frank worden losgelaten. De Belgische rege ring zou behalve tot het loslaten van de wisselkoers ook bereid zijn tot een lichte revaluatie. O DALFSEN Een vierpersoons Zweeds sportvliegtuig is gistermiddag bij een noodlanding in een weiland in het buurtschap Ankum onder Dalfsen vernield. De vier inzittenden zijn on gedeerd. Het vliegtuigje kreeg boven Dalf sen motorstoring. Bij het uitlopen van het toestel werd een op het weiland staande melkkar geramd. AMSTERDAM Nu de Duitse re gering revaluatie (opwaardering) van de mark van de hand heeft gewezen is de m'ogci'ijkheid van de invoering van een „zwevende" mark niet hele maal uitgesloten. Anders gezegd, het is niet onwaarschijnlijk, dat zal wor den besloten de wisselkoers van de mark vrij te laten ten opzichte van de dollar en andere valuta's. In de praktijk betekent dit. dat de beperkte speelruimte officieel handbreedte geheten rond de offi ciële pariteit van de mark (ten opzichte van de dollar) wordt opgeheven. De werking van dit bandbreedte-mecha nisme vindt zijn oorsprong in de financiële conferentie van Bretton Woods, waar in 1945 het thans gel dende valutasysteem werd gecreëerd. Vaste koers In het kader van dit systeem van vaste wisselkoersen besloten alle lan den tot invoering van een vaste koers van de iandsvaluta ten opzichte van de dollar, die zelf werd gefixeerd op S 35 is gelijk aan één ounce (ca. 30 gram) fijngoud. Daar evenwel be paalde schommelingen in de paritei ten in het internationale betaiings- en deviezenverkeer niet zijn te ver mijden eens is die dan weer die valuta sterker gevraagd of aangebo den werd een speelruimte van 1 pet. naar boven en naar beneden ten opzichte van de officiële pariteit toe gestaan. Dc meeste landen namen echter genoegen met een speelruimte van 0.75 pet. Bereikt nu de koers van de dollar op de valutamarkten dit bovenste of onderste „interventiepunt". dan zijn de centrale banken verplicht dollars of andere valuta's op de markt aan te kopen of te verkopen omr te voorko men. dat de toegestane speelruimte wordt overschreden. In de loop van de jaren is duidelijk geworden, dat de vroeger vastge stelde pariteiten niet meer in over eenstemming zijn met de bestaande verhoudingen. Dit omdat de koop kracht van de diverse valuta's door inflatie is afgenomen. Daarmede werd ook de waarde ten opzichte van valuta's, die wèi stabiel zijn gebleven, geringer. Het gevolg is. dat uit die valuta's die er slechter voor zijn komen te staan een terug tocht merkbaar wordt. Een ontwikkeling, die gepaard gaat met overeenkomstige verliezen ten laste van de valutareserves van de desbetreffende landen. Omgekeerd worden die valuta's, die voor betrek kelijk stabiel doorgaan, sterk ge vraagd hetgeen voor de betrokken landen zoals thans dus bijv. Duits land resulteert in een grote devie- zentoevloed. In dergelijke gevallen blijft meestal niet anders over dan de pariteit van de valuta's opnieuw vast te stellen. Dat betekent dus een revaluatie of devaluatie van de munt. Mocht de mark nu „zwevend wor den", dan is de Duitse Bundesbank (de centrale bank) van haar verplich ting de dollar op een bepaald peil te steunen ontslagen. De D-mark zal dan zijn eigen reële waarde ten op zichte van de dollar kunnen vinden onder invloed van de krachten van vraag en aanbod. Op het ogenblik is de Bundesbank, volgens de bepalingen van het Int. Monetaire Fonds, verplicht de dollar te steunen als de koers onder de 3.63 mark konit. Ais de ntarge waarbin nen dc koersen mogen schommelen wordt vergroot, of als wordt toege staan dat de mark binnen zekere grenzen mag „zweven", kan de dol larkoers dalen tot een realistischer peiL Volledig verzorgd, dus Inclusief hotel, maaltijden, reizen en excursies. Zuid-Limburg Twente Friesland Montferland Brabant Zeeland Drente v.a. f 183.- v.a. f 226.- v.a. f 255.- v.a. f 235.- v.a. f 261 .- v.a. f 263.- v.a. f 262.- Prijzen vanaf elk station in Nederland. Vraag op uw station de brochure betreffende meerdaagse NS-vakantie- reizen. voordelig uit met NS

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9