EREPLAATS VOOR AKOESTIEK POLEN MEESTERS IN DE PENNINGKUNST Verbouwing van \Rijk orgel voor le Open Hofkerk IK RIJ GEWOONWEG OP HANDOPSTEKEN J! Belangwekkende expositie in Den Haag r>r> Rotterdam Het Rotter- las T. donderdag voor rechtbank Combinatie barok-romantiek Mevrouw Middelkoop start Reeuwijkse ringlijn-taxi Biologen zeggen: verdubbel spoor Leiden-Den Haag vèsaassiosarag::*», VRIJDAG 7 MEI 1971 van een onzer verslaggevers use orgelbezit is verrijkt met t kostelijk instrument. Het is 1 schepping van de Enschede- i orgelbouwer H. J. Vierdag van stemmen, verdeeld over twee Bvieren en een pedaal en het feat in de hervormde Open Hof- r-k aan de Middelharnisstraat Pendrecht. Vrijdagavond 14 mei. acht jaar na- de kerk in gebruik werd geno- neemt organist Jacques van rtmerssen, wiens aanwijzingen bij bouw van doorslaggevende bete lis zijn geweest, voor het eerst ter zijn nieuwe speeltafel plaats, lat eerder in dezelfde bijeenkomst orgelcommissie het instrument aan kerkvoogdij zal hebben overgedra- iet bijzondere van het nieuwe ïn Hof-orgel is dat zowel in de nkrijkdom als in de vormgeving combinatie van het barok- en het lantische type is tot stand ge- cht. Tot dusver heeft men in de elbouw een vereniging van deze de stijlen onmogelijk geacht, kenners kwalificeren het werkstuk Vierdag (die ook de orgels van de anneskerk in Lombardijen en van Hoeksteen in IJsselmonde bouwde het orgel voor de Bethlehemkerk le Bas Jungeriusstraat in aanbouw ft) als een doorbraak in de Neder- dse orgelbouw. een wonder dat hervormd Pen- tot, met wijkpredikant ds. T. D. Soest voorop, geweldig trots is op - aanwinst die het zes jaar oude itronische Dereux-orgel, dat al in brand vloog tijdens een belij- "ienst, gaat vervangen. Ds. Van die voorop stelt dat de kerk 'genade leeft, gelooft zelfs dat wijkgemeente dit bijzondere or- echt wel een beetje heeft ver- id. ruim vier jaar heeft de wij'kge- nte er namelijk een bedrag van 70.000 gulden voor bijeen ge- tot, waarvan de helft in 1970. Dat OTTERDAM Volgende week ierdag zal de 24-jarige landbou- Bas T. uit Abbenbroek terecht n voor de Rotterdamse rechtbank, wordt ervan verdacht de Haagse Ider A. F. de Bruijn (66) op 2 fe- 'ri enige keren in een modder- I te hebben geduwd. De schilder leed kort aankomst in het demisch Ziekenhuis Dijkzigt door tikking. ussen de schilder en de landbou- bestona reeds lang onenigheid aan de boerderij van T. uitge- d schilderwerk en over werkop- toten, die T. zouden zijn afge- ngen. Op de noodlottige dag was schilder weer naar de boerderij T- gekomen omdat deze hem nog schuldig zou zijn. Toen T. dit wilde betalen, ontstond een fikse waarna de landbouwer de schil- DEN HAAG Deze week is Diligentia, het theaterpaleisje aan het Lange Voorhout voor vijf maanden dicht gegaan. Als Diligentia op 4 oktober de deuren weer openzet voor het pübliek is de toneelac commodatie met het oog op het toenemend aantal cabaretvoorstel lingen uitgebreid en het interieur yerfraaid. Speciale aandacht krijgen de komende maanden de kleuren, de verlichting, de aircon ditioning en het zitcomfort. tijk mag er bijna geen verschil zijn tussen bezette en lege stoelen. Man nen met donkere, geklede pakken ab sorberen behoorlijk veel geluid. Geef mij maar hipgeklede vrouwtjes die hebben nauwelijks invloed op de akoestiek. Olijk voegt hij eraan toe: „Een concertzaal vol mensen in bad pak en bikini is akoestisch een heel interessante gedachte." Wat de ingreep bijzonder maakt is de zorgvuldigheid waarmee de ver nieuwingen zijn aangepast aan de uitnemende akoestiek van Diligentia. Speciaal voor het behoud van dit as pect heeft de directie van Diligentia het raadgevend ingenieursbureau Van Dorsser N.V. te Arnhem in de arm genomen, die iedere voorgestelde wij ziging van architect C. L. W. Wirtz uit Rotterdam .eerst op akoestische beïnvloeding onderzocht heeft. Vermaard Ir. C. W. van Dorsser: „De akoes tiek van Diligentia is in heel Neder land vermaard, bij kamermuzieklief hebbers en bij de musici. De nagalm tijden van de lagere middel en hogere tonen zijn perfect, gemiddeld zo'n 1,3 seconde. Heel wat factoren spelen hier in mee. de vorm van de zaal, de steun van de achterwand als klank bord, de open opgehangen balkons, het ondiepe podium en de afwezig heid van een toneeltoren om er een paar te noemen." Hoe broos de akoestiek is, blijkt wel uit de zorg waarmee het bureau Van Dorser te werk is gegaan. Aller eerst werden de nagalmtijden van de lege zaal gemeten door de ruimte te vullen met een ruis over het hele hoorbare spectrum. De ruis werd op octaafbanden geanalyseerd. Door het geluid plotseling uit te schakelen werd op schijven de tijd genoteerd die het geluidsniveau nodig had om zestig decibel te zakken. Deze tijds duur is de nagalmtijd, die voor Dili gentia erg gunstig is. Na afloop van het karwei wordt ter controle deze procedure herhaald. Van Dorsser: „Ik verwacht geen verschil. In ons laboratorium aan de Haagse Sweelinckstraat hebben we in de nagalmkamer alle materialen ge meten die voor een eventueel gebruik in aanmerking kwamen. In de prak- ,.Hoe Diligentia aan zulke perfectie nagalmtijden komt?" „Zuiver toeval", antwoordt Van Dorsser. „Met door dachte bouwkunde, zoals tegenwoor dig gebeurt, heeft het niets van doen". En de Prins Willem-Alexan- derzaal in het Nederlands Congresge bouw? Dat is pure beunhazerij. Bij de bouw is geen gebruik gemaakt van de modernste inzichten in zaalakoes- tiek. -Het ontwerp van de zaal is al fout. De vorig jaar aangebracht ver betering heeft iets geholpen, maar zou je het perfect willen krijgen, breek dan de boel maar af en begin opnieuw. Het Residentie-Orkest dat erin moet spelen, verdient wel een betere zaal", aldus Van Dorsser, die behalve bij Diligentia onder meer te kende voor de akoestische begeleiding van de Kleine Schouwburg in Rijs wijk en de verbeterde aula van het tweede vel in Den Haag. gebeurde o.a, met een financiële actie van honderd gulden per persoon, een mini-bazaar (met een maxi-op- brengst), verkoop van grammofoon platen, boterletters, kerstkransen 'en -kaarten, koorconcerten, .plaatsing van orgel-spaarpijpjes in de gezinnen en vele losse giften in de offerblok ken. En dan te weten dat Pendrecht met bijna een ton per jaar aan ker kelijke bijdragen de bovenste plaats inneemt op de lijst van alle hervorm de wijkgemeenten in Rotterdam- Zuid. De nieuwe aanwinst, die een waar de vertegenwoordigt van 130.000 en daarmee tot de grootste en mooiste orgels -van Rotterdam behoort, krijgt naast een kerkelijke, ook een culture le functie. Organist Van Oortmerssen is van plan veel concerten te geven, waarbij ook gast-organisten zullen worden uitgenodigd. Men zoekt naar bijzondere presen tatievormen in een soort promenade- sfeer. De gedachten gaan o.a. uit naar het inlassen van pauzes, die het pu bliek kan gebruiken om met de con certgevers in contact te treden of om een hapje te eten in een of meer van de vele bijruimten die dit kerkge bouw rijk is. Daarnaast komen er meer uitvoeringen van het zestig man sterke kerkkoor, het even grote grote jeugdkoor en de in opbouw zijnde jeugdcantorij. Verder krijgen deze koren en het nieuwe orgel een grotere taak dan tot dusver in kerkdiensten. Ds. Van Soest wil b.v. de minder goed bezoch te avonddiensten af en toe gaan om bouwen tot een soort vesper, waarin voor de vokale en instrumentale me dewerking een grotere plaats wordt ingeruimd. O peninsconcert De ingebruikneming van het nieu we orgel begint volgende week vrij dagavond om acht uur. Zondag 16 mei speelt het voor het eerst in de kerkdienst en dinsdagavond 18 mei concerteren de genoemde koren onder leiding van cantor -Jan van der Ree met medewerking van >de sopraan Trudi Koeleman. Jacques van Oort merssen voert dan enkele orgelsoli uit en begeleidt de koren- en samen zang. De dispositie van het Open Hof-or gel is als volgt: Hoofdwerk (9 stemmen): Praestant 8 voet: Quintadena 16 voet; Roerfluit 8 voet: Octaaf 4 voet; Spitsfluit 4 voet; Quint 3 voet; Octaaf 2 voet; Mixtuur 4 sterk: Trompet 8 voet (horizontaal). Borstwerk (8 stemmen): Holpijp 8 voet: Roerfluit 4 voet: Principaal 2 voet; Woud- fluit 2 voet; Scsquialtera 2 sterk; Larigot 1-1/3: Cymbel 3 sterk; Kromhoorn 8 voet. Pedaal (S stemmen): Praestant 8 voet: Bourdon 16 voet; Mixtuur 6 sterk: Fagot 16 voet: Sehalmlje 4 voet. verdere gegevens: Manuaal omvang C - 83: Pedaalomvang G - fl: Koppelingen: Manuaal n aan Manuaal I. Manuaal I aan Pedaal Manuaal XI aaan Pedaal. De deuren van het borstwerk kun nen met een trede worden geopend. 'Het orgel bezit een Tremulant op het borstwerk en is voorzien van een cymbelster. Het houtsnijwerk rond de frontpij- pen roept, met bloesems en vruchten, herinneringen op aan de vele boom gaarden van de voormalige Charloisse polder waarin Pendrecht is gebouwd. De vier paneeltjes voor het Borst werk. uit hout gesneden, bevatten voorstellingen naar de vier coupletten van Psalm 87, die aan de kerk, als eerste in Nederland, haar naam gaf. Meettechnicus Y. Wijnia plaatst de ruisbron, een speciale luidspreker in het midden van de zaal. „Zit ik zo goed? Nou, dat lachen geloof ik wel, als mijn taxi-bord er maar op staat!" REEUWIJK „Ja, daar in Utrecht zijn ze gewoon helemaal kapot gegaan op hun vaste haltes. Nee hoor, dat ben ik niet van plan. Bij mq gaat het gewoon met handopsteken!" Mevrouw A. Middelkoop van der Bas is er heilig van overtuigd dat haar plan om Reeuwqk te gaan voorzien van een ringlijn-taxi zal slagen. Het is haar wel aan te zien dat een mislukking bij haar gewoonweg niet mogelijk is. Vastberaden zit ze in haar donkere uniform, kompleet met zwarte stropdas, achter het stuur van haar donkergroene Simca. Een knappe vent die haar van de weg af krijgt. SUBSIDIE Het Reeuwijkse gemeentebestuur denkt er kennelijk net zo over. Maandagavond krijgt de raad een voorstel van het college van b. en w. om het taxibedrijf „2405", waarvan mevrouw Middelkoop eigenaresse is. een subsidie van 177.60 per week te geven, het bedrag dat ze op haar exploitatie-begroting na veel cijfer- werk tekort is gekomen. „Nee, als het aan mij ligt heb ik heel die subsidie niet nodig hoor, maar ja, je wilt toch wel wat zeker heid hebben als je gaat draaien, he?" Veel problemen verwacht ze trouwens niet vanuit de raad, wan neer aanstaande maandag haar saib- sidie-aanvraag ter tafel komt. Het college van b. en w. staat in elk geval blakend van enthousiasme achter haar plannen. In januari is mevrouw Middei- koop, eigenaresse van een taxibe drijf met een luxewagen en een Volkswagenbusje, gestart met de on derhandelingen over de rlnglijn- taxi. Het was aanvankelijk haar be doeling om alleen een rit te maken door het plassengebied. een afstand van ongeveer acht kilometer. STEEDS LANGER Al onderhandelende, onder meer met de verkeersdienst in Rotterdam, kwam er een steeds langere route uit de bus: eerst een uitbreiding tot Reeuwijk-West en later tot De Tem pel. De lijn is nu zo'n 25 kilometer door Theo Willems lang geworden Mevrouw Middel koop verwacht dat ze er een goede twee uur over zal rijden. De rit zal worden uitgevoerd met een Hanomag-busje dat mevrouw Middelkoop overneemt van de tot mislukking gedoemde Utrechtse ringlijn-taxi. Ze kan er in totaal acht personen mee vervoeren, die .per rit een gulden moeten betalen. Voor kinderen tot tien jaar is het tarief vijftig cent. „Of ik al leuke reacties heb ge had? Nou, vooral van de bejaarden hier in Reeuwijk. Die mensen komen gewoonweg de deur niet meer uit, en nou krijgen ze de kans van hun leven om voor alles bij elkaar twee harde guldens twee uur onderweg te zijn met mijn taxi. Waar vinden ze zoiets? Het zijn trouwens echt niet alleen de beiaarden hoor. de reacties zijn hier onverdeeld gunstig!'' INGEKROxMPEN Mevrouw Middelkoop liep eigen lijk allang op haar plannetje te broeden. De busverbindingen tussen Reeuwijk-dorp en Gouda waren al een tijdlang verre van ideaal, en toen kortgeleden deze toch al ge brekkige verbinding nog verder werd ingekrompen, liep voor me vrouw Middelkoop de emmer toch echt wel over. ..Ja. natuurlijk heb ik er vertrou wen in. Je zit hier toch zeker in een voor zo'n taxidienst ideaal gebied? Moet je eens kijken hoe ver alles van elkaar ligt. en hoe slecht de verbindingen zijn. Goed, ik zit nu met mijn start in het hoogseizoen, dus zal het met de klandizie echt wel loppn. En daarna, in het stillere seizoen? Ach, klanten blijf je op zo'n lijn volgens mij toch wel houden, hoor, en wat is nou acht man per rit?" Ze is nu alleen nog aan het uitkij ken naar een chauffeur, want zelf zal ze haar luxewagen moeten blij ven rijden, terwijl daarnaast het schoolvervoer met de Volkswagen bus toch ook moet blijven draaien. „Maar misschien lukt het me wel om mijn man compagnon te maken. Die zit nou nog in de kolenbranche, maar met al dat aardgas wordt dat toch langzamerhand ook een aflo pende zaak." Op 1 juni moet nu de eerste rit van start gaan. Dat had eigenlijk als het aan mevrouw Middelkoop had gelegen al half mei moeten zijn, maar dat is niet gelukt. Kort voor ze gaat starten wordt de be volking van Reeuwijk er door middel van folders en publikaties in het plaatselijke blad van op de hoogte gesteld, dat op 1 juni het Hanomag-busje zijn rondjes door Reeuwijk gaal trekken. ZONDAG De lijn zal ook op zondag moe ten rijden, iets waarmee me vrouw Middelkoop nou niet erg gelukkig is. „Nee ik was het he lemaal niet van plan. en dat heb ik in de onderhandelingen ook duidelijk genoeg gesteld. Maar als je voor subsidie in aanmer king wilt komen,* dan moet je wel. Daarbij gaan ze nou een maal uit van volledige week- diensten, dus zal er voor mij wei nig anders op zitten". De route die de ringlijn-taxi gaat rijden is: J. Raedeckersingel, Raadhuisweg, Tempeldijk. Zijde- weg, Middelweg, Middelbrugse- weg, Kaagjesland. Reeuwijkdorp. Nieuwdorpseweg, Reeuwijkbrug. 's-Gravenbroekseweg, Sluipwijk dorp, Zotendijk, Hottemaarsdijk, Lexdijk, Nieuwenbroeksedijk, Ouwkoop, Twaalfmorgen. Vlie- dijk, Camping Korte Platteweg, Korsendijk, Ree, Zoetendijk, G raven broekse weg en tenslotte weer Reeuwijk-brug. Vlie- iweg, 's- ilotte Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het Koninklijk Penningkabinet aan de Zeestraat 71B is tot en met 31 juli een belangwek kende tentoonstelling van penningen uit Polen te zien. Italiaanse medail- leurs brachten de penningkunst in de zestiende eeuw naar Polen, waar zij de Renaissance introduceerden. Tot 1800 heeft de Poolse penninakunst zich onder invloed van buitenlandse culturen niet kunnen ontivikkelen. In de 19e eeuw was het een artistieke activiteit die erop gericht ivas de on afhankelijkheid te hervAnnen. De eerste twintig jaar van deze eeuw kreeg de penningkunst een gro te stimulans door de creativiteit van vooraanstaande Poolse kunstenaars. De gegoten portretpenningen en -pla quettes vormen hiervan een levend bewijs. De Tweede Wereldoorlog bracht een ernstige slag toe aan alle Poolse kunstuitingen. Ook de Rijks munt was verwoest. Jan Raszka uit Krakau en Jan Wj/socki uit Katowice hebben zeer veel bijgedragen tot de ontwikkeling van de Poolse penning kunst. In dit verband moet ook Jozef Aumiller genoemd worden, die een voorliefde voor de klassieke stijl had. Het werk van Jozef Goslawski kon digde een nieuwe stijl aan. Hij brak met de vorm van de klassieke pen ning. hetgeen vooral blijkt uit zijn gegoten penningen die pogen een synthese te geven van actuele proble men. De bezetting door de Nazi's heeft diepe sporen nagelaten in zijn artistieke creativiteit. Later heeft hij een serie penningen aan de herden king van de oorlog en de bezetting gewijd. Vandaag aan de dag zijn de princi pes van de penningkunst overboord gegooid. Men heeft er zich op toe ge legd nieuwe oplossingen te zoeken in- abstracte of semi-abstracte kunst. De ronde, ovale of rechthoekige vorm wordt vervangen door eer. on regelmatige. Momenteel ontwikkelt deze kunst zich in de drie centra Warschau. Poznan en Krakau op een enorme schaal. Uit de door Barbara Madeyska, conservator aan het Mu- zeum Sztuki Medalierskiej te Wro- caw, samengestelde tentoonstelling blijkt dat de penningkunst zich de laatste jaren op de verschillende ar tistieke stromingen die in West-Euro pa in de mode zijn heeft georiënteerd. Dr. Adam Wiecek, direkteur van dit museum heeft een inleiding geschre ven. Een Poolse verzetspenning KRIMPEN A.D. IJSSEL Van der Giessen-de Noord zal aan de op 23 juni te houden vergadering voorstel len het dividend over 1970 te passe ren Het bedrijf keerde voor het laatst dividend over 1968, en wel 6 pet. Van een verslaggever LEIDEN De werkgroep milieu beheer van de rijksuniversiteit van Leiden heeft bezwaren tegen de aan leg van de provinciale weg 16 bis (de z.g. Leidse baan) tussen Leiden en Den Haag. De Leidse biologen die meer zien in een verdubbeling van de spoorbaan op het traject Leiden Den haag, heb ben hun bezwaren neergelegd in een rapport dat is aangeboden aan de ge meenteraden van Leiden, Den haag. Wassenaar, Voorburg, Katwijk, Leid- schendam en Voorschoten. Ze voeren voorts een pleidooi voor een spooraansluiting naar Katwijk en Noordwijk (als aftakking van het tra ject Den Haag - Haarlem). De werk groep meent dat daardoor een ontlas ting van rijksweg 44 zal optreden. De laatste is van belang om het aanleg gen van rijksweg 1 door de duinen te kunnen voorkomen. Tenslotte willen de biologen ook een semi-metrolijn van Leiden naar Den haag. Het tracee hiervan zou in grote lijnen kunnen lopen langs de oude route van de blauwe tram door Voorschoten en Leidschendam. DEN HAAG Voor de vijfde achtereenvolgende keer ziet Exploi- tatiemaatschappij Scheveningen fZwolsman-groep) geen kans een dividend uit te keren. Voor het laatst was dit het geval over het boekjaar 1965. toen een stockdivi dend van 50 pet uit de agioreserve werd uitgekeerd. De jaarvergadering wordt op 27 mei gehouden in de Kurzaal te Scheveningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7