Pleidooi voor behoud van chr. geref. identiteit Tracht ook vandaag elkaa als christenen te begrijpen Minder conferenties en dalende oplagecijfers Instituut parapsychologie inzet felle pennestrijd Ds. Velema: onmiskenbare verschuivingen Latijnse liturgie maakt balans op Geen vernieuwing celibaatsbelofte :c:i ivoord voor vandaag Chili benut protestants onderwijs Enorme auto ver nietigingsmachine voor Den Haag Zendingsblad wordt dikker Trouw aan belijdenis Geringe groei chr. geref. kerken Eerherstel voor Mindszenty? Puzzelhoek BEROEPTvrSWFRK Kritiek op ontwerp grondwet r.k. kerk COMMENTAAR Voorlichting Van een onzer redacteuren DORDRECHT Er treden in de christelijke gereformeerde kerken grote verschuivingen op, die door vele leden niet begrepen en getaxeerd worden en die hen voor de buitenwacht zo niet on kenbaar, dan toch minder betrouwbaar maken: men weet niet meer wat men aan ze heeft. Deze klacht heft ds. J. H. Velema uit Apeldoorn aan in zijn jaar overzicht in het zojuist verschenen Jaarboek 1971 van de christelijke gereformeerde kerken. Hjj maakt onderscheid tussen veranderingen en verschuivingen. Veranderingen moeten er zijn. Zij vloeien voort uit de gang van de tijd en zjjn op zich niet verontrustend. Maar verschuivingen hebben te maken met een verbleking van de eigen identiteit. Dat zich dat nu juist voltrekt, nu ook de gereformeerde kerken in een grote crisis verkeren, betreurt ds. Velema zeer. DEN HAAG De pauselijke pro- nuntius in Nederland, Angelo Felici. zal zaterdag in de Parkstraatkerk in Den Haag een plechtige mis opdragen volgens het vernieuwde Romeinse missaal. De nuntius heeft hiermee gehoor gegeven aan de uitnodiging van de vereniging voor de Latijnse liturgie. De mis wordt gevolgd door een vergadering, waarin zal blijken, hoe het de beweging voor de Latijn se mis vergaat en wat men denkt over de liturgievernieuwing in Ne derland. ROME Naar eerst thans bekend is geworden, hebben op Witte Don derdag slechts 57 van de 8000 pries ters in Rome hun celibaatsgelofte vernieuwd in het kader van de plechtigheden van die dag. Vorig jaar waren het er honderd. Zoals bekend heeft paus Paulus begin vo rig jaar voorgesteld, dat de priesters over de hele wereld dit elk jaar op Witte Donderdag zouden doen. Ook elders in de wereld is deze oproep niet ingeslagen. Christus zegt: Zalig zijn die hongeren en dorsten naar de gerechtighe, Jesaja zegt immers ook "en gij die geen geld hebt komt. koopt en eet, komt, koopt zondergeld en zonder prijs". Wal moet er gekocht worden? "Wijn, melk en brood. "Het gaat dus, mensen, die honger hebben, maar hel gaat tegelijkertijd om een diep, honger dan die van de maag: Hoort aandachtig naar Mij, opdat gij goede eet en uw ziel zich in overvloed verlustige. Het gaat om "brood voor het hart". Want niet alleen ons lichaam he voedsel nodig, ook onze geest. Waar voeden we onze geest, of beter het verband van deze tekst, onze ziel mee? Met de krant, die ons de rio van de wereld klaagt, de laatste gruwelen van de geschiedenis voorz, Zo vaak komt de krant niet verder. Zij toont ons dat er iets volkom verkeerd is. Op de klacht van de krant moet een antwoord komen. Het Woord v God geeft dat antwoord. Hij zegt: Ik kan uw nood lenigen, uw do lessen, uw honger stillen. Hij roept ons tot Zich. WelezenvandaagHandelingen4:23-31 Jaarverslag Kerk en Wereld DRIEBERGEN Kerk en Wereld te Driebergen telde verleden jaar: 961 vormingsdagen tegen 1.052 in 1969; 313 conferenties tegen 355 in 1969 en 9.264 deelnemers tegen 10.385 in 1969. De cijfers zijn uit het zojuist verschenen jaarverslag van Kerk en Wereld en zij maken duidelijk dat er voor het eerst sinds jaren geen sprake is van groei maar van achteruitgang. De oplagecijfers van het blad De Open Deur bewegen zich ook in da lende lijn: het laatste „gewone" nummer van het jaar had in 1969 een oplage van 128.540 en in 1970 van 120.120 (verschil: 8.520); paas- nummer '69: 311.550. paasnummer '70: 242.880 (verschil 68.670); zomer nummer '69: 139.250. zomernummer '70: 136.000 (verschil: 2.950); start- nummer '69: 138.410. startnummer '70: 131.500 (verschil: 6.910). en kerst nummer '69: 564.230, kerstnummer '70 497.300 (verschil: 66.930). Aangaande de teruggang van con ferenties e.d. merkt het verslag op dat deze voor een deel te verklaren is uit de wat ongunstig uitvallende feestdagen zoals de week van de bevrijding, de langdurige ziekte van enkele cursusleiders en een tege moetkoming aan enkele wensen van de huishouding: geen elkaar overlappende conferenties (lastig in verband met onderhoud en schoon maak). De diepste oorzaak van de terug gang ligt echter, aldus het jaar verslag, bij een bewuste keuze van het. conferentieteam: er is in 1970 een duidelijk selectiebeleid gevoerd van de aanvragen. Daarbij waren doelstelling en bemanning kritische factoren. Een dergelijk beleid moet resulteren in minder cursusdagen maar ook in meer aandacht voor de cliënten in hun situatie thuis, in zorgvuldiger voorbereiding en na werk, soms ook in uitstel van al ge plande conferenties. Wat betreft de daling van de op lagecijfers van De Open Deur, een van de redenen daarvan is volgens het jaarverslag dat de generatie die na de oorlog het plaatselijke Open Deurwerk enthousiast opzette, lang zamerhand afzwaait: het is niet al tijd eenvoudig nieuwe krachten te vinden die bereid zijn met een blad op stap te gaan. Toch zijn de op-, lagen nog bepaald niet laag te fioe- men. De zgn. themanummers blij ken zich goed voor kringwerk en dergelijke te lenen; er werden nog al wat nabestellingen gedaan. Hier en daar werd de wens geuit alleen maar de vierwekelijkse the manummers uit te geven, en dan met wat meer pagina's en in kleur. Het jaarverslag merkt hierbij op dat de zo nodige integratie met andere vor men van evangelisatiewerk en „ge woon" gemeentewerk hier mogelijk een uitgangspunt kan vinden. SANTIAGO De Chileense rej ring heeft aan het protestantse ce trum voor audiovisueel onderwijs organisatie toevertrouwd van het derwijs aan volwassenen in de stre van de Bio Bio-rivier. Het programma van dit protestai se centrum heeft een zeer groot 1 reik, dat de provincies Nuble, Co cepcion, Arauco, Bio Bio en Mali* omvat. Er zijn op het ogenblik 12 mensen bij betrokken, in 581 ningscentra. Het wordt gesteund d 19 kerkelijke organisaties. De meerderheid der Chileense i testanten wonen in het district i Bio, waar zij ongeveer 15 percent i de bevolking vormen. Het >geb heeft het hoogste percentage anal betisme, ongeveer 20 pet. iHet doel nu dit percentage in tien jaar tijd 4 te drukken. Vragen over diensten DEN HAAG De agglomeratie Den Haag beschikt sinds kort over een enorme auto-vernietigingsmacrine (aanschaffingsprijs ongeveer vier mil joen gulden), die volgens de exploi tant zijn weerga in Nederland niet kent. De wethouder van economische za ken in Den Haag, mr. Dankelman. stelde de reuzenmachine, genaamd Shredder, onder grote belangstelling gisteren officieel in gebruik. De vemietigingsmachine maalt on der een oorverdovend lawaai in een uur tijd 100 autowrakken letterlijk tot duizenden brokken schroot. Niet al leen autowrakken worden verpul verd, maar ook afgedankte koelkas ten, fornuizen, wasmachines en be drijf smachines worden met het groot ste gemak klein gemalen. De Shredder is ongetwijfeld de meest geperfectioneerde vemietigings machine ter wereld. Een vrijwel compleet autowrak slechts de mo tor is van tevoren uit het wrak ge haald verdwijnt in de vulmond van de machine en komt er binnen luttele ogenblikken vermalen uit in brokken „schoon" ijzer, non-ferrometaal, stuk jes rubber, glas en plastic. Het over blijvende stof (zoals lak- en bekle- dingsresten) wordt afgezogen en in containers gestort. BAARN Het Zendingsblad van 4e Gereformeerde Kerken wordt per I september groter en dikker. Toeh zal het abonnementsgeld niet om hoog gaan. De onkosten denkt men te dekken door advertentiepagina's op te nemen en door een hogere op laag. Ds. Velema: „De gereformeerde kerken waren in ons land een sterk bolwerk van gereformeerde belij ders. Welke praktische bezwaren wij ook als christelijke gereformeer den tegen deze kerken mochten heb ben en houden, tot voor enkele ja ren waren wij overtuigd van hun grote trouw aan de gereformeerde belijdenis. De gereformeerde kerken betekenden wat in de wereld. We luisterden naar de theologen van Amsterdam en Kampen". Deze si tuatie is volgens ds. Velema gron dig gewijzigd. De gereformeerde ker ken zijn niet meer het bolwerk van gereformeerde belijdenis in ons land, in Europa en in de wereld. „Tegen deze achtergrond zou het van zo grote betekenis zijn, dat wij als christelijke gereformeerde ker ken de stoot konden opvangen, die door de gereformeerde wereld gaat en als kerken een duidelijke image hadden, zodat anderen wisten wat zij aan ons hadden. Op dit punt stel len wij teleur. Intern zijn er in ons kerkelijk leven allerlei verschuivin gen aar. de gang, die nog moeilijk objectief zijn aan te wijzen, maar die toch niet te miskennen zijn. Ze worden opgemerkt in de kerken* en ook buiten de kerken. Uiteraard wordt aan de belijdenis van de ker ken niet storend. Maar wel is de vraag: hoe functioneert de belijde nis in de prediking, in de beoefening van de theologie, in de praktijk van het kerk-zijn?" zijn in de prediking. Dan wordt niet geklaagd over hetgeen gehoord wordtwel over hetgeen niet ge hoord wordl. Op deze wijze dreigt een geestelijke kortsluiting in de kerken te ontstaan, die fatale ge volgen kan hebben. Als genade wel geprezen, maar niet meer als genade beleefd wordt, dan gaan we iets wezenlijks missen. Als ook onder ons gezegd wordl: zwijg maar over die eeuwige zon daar en laat ons de liefde van God zien, dan is het zeer de vraag of men die liefde wel zal kunnen aanbidden, als men van het zondaar-zijn af wil." Jaarboek 1971 van de christelijke gere formeerde kerken iu Nederland. Uitgave Van Brummen te Dordrecht. 208 blz.: f 4.50. Van een onzer redacteuren DORDRECHT De christelijke gereformeerde kerken telden per 1 januari 1971 70.051 leden. De groei was in 1970 zeer gering. Er kwamen slechts 410 zielen bij. tegen 709 in 1969 en 686 in 1968. Deze relatieve achteruitgang is gro tendeels het gevolg van een sterke toename van het aantal onttrekkin gen. In 1970 keerden 190 christelijke gereformeerden hun kerk de rug toe, zonder zich bij een andere kerk aan te sluiten, 317 werden volgens de sta tistiek „afgevoerd" en 101 leverden bij verhuizing hun attestatie niet meer in. Totaal 608. In 1969 waren deze cijfers respectievelijk 99, 238 en 42; totaal 379. Verder liep ook het doopcijfer terug (1458 tegen 1561 in 1969). Er gingen 1050 christelijke gerefor meerden naar, andere kerken over (in 1969: 978), 399 werden gereformeerd, 329 hervormd en 211 gingen naar de gereformeerde gemeenten. Daarente gen werden 1108 (1071) mensen uit andere kerken christelijk gerefor meerd: 424 gereformeerden, 308 her vormden, 152 vrij gemaakt-gerefor meerden, 92 uit de gereformeerde ge meenten en 84 oud-gereformeerden. De sterkste groei deed zich voor in Groningen. Urk, Bunschoten, Alphen aan de Rijn, Dordrecht en Sliedrecht. Achteruitgang was er vooral in Aal ten, waar ruim een derde deel van de gemeente met haar predikant J. B. Kuhlemeier naar de gereformeerde kerk overging. De 174 gemeenten worden gediend door 108 predikanten, waarbij nog dertien predikanten komen in bijzon dere dienst. KWARTET I TROUW] De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. Van een onzer verslaggeefsters ARNHEM Wij moeten in zicht in deze tijd krijgen. Met de constatering alleen dat er ver vreemding van Gods Woord is zijn we niet klaar. Zonder kijk op deze tijd kunnen we niets doen. Op de bondsdag van de bond van christelijke gereformeerde vrouwen verenigingen, gisteren in Arnhem, die door 1100 dames werd bijgewoond, pleitte ds. P. N. Ribbers voor meer begrip in de huidige situatie. „Tracht elkaar als christenen te begrijpen!" Als oorzaak van de vervreemding van de kerk zag hij de vergroting van de menselijke macht. De natuur wordt steeds meer overwonnen door cultuur. Dat is in de hele geschiede nis al zo geweest, alleen vandaag gaat BOEDAPEST (KNP) Volgens welingelichte kringen in Boedapest zijn de kansen gestegen, dat de Hon gaarse regering bereid is kardinaal Mindszenty te rehabiliteren en de ge rechtelijke uitspraak uit 1949 te herzien. Kardinaal Mindszenty. die al 15 jaar verblijft in de Amerikaanse am bassade, heeft deze rehabilitatie steeds als voorwaarde gesteld voor zijnaftreden, dat een normalisering van het bestuur van zijn aartsbisdom en van de verhouding kerk en staat in Hongarije zou vergemakkelijken. De kwestie der rehabilitatie zal naar verwacht wordt ter sprake ko men in de besprekingen, die over en kele dagen in Boedapest zullen begin nen tussen mgr. Cheli van het pause lijk staatssecretariaat en de Hon gaarse regering. Gewetensbezwaarden naar Den Toom Van een verslaggever DEN HAAG Minister W. den Toom van defensie zal maandagmor- -gen een delegatie van drie man van de in het kamp Wedder tewerkge stelde gewetensbezwaarden tegen de militaire dienst ontvangen. De dienstweigeraars wensen meer duidelijkheid over de plannen betref fende de opheffing van het kamp Vledder en willen een kortere periode tussen de erkenning van de gewe tensbezwaren en de tewerkstelling. Vorige week beëindigden de ge wetensbezwaarden een staking van een Week. nadat zij de toezegging hadden ontvangen dat zij door de mi nister voor een gesprek zouden wor den ontvangen. aan gastarbeiders DEN HAAG Is het de mini bekend dat buitenlandse werknen: via advertenties in toenemende mij diensten aangeboden krijgen vj commerciële adviesbureaus, die vo deze diensten bedragen in rek-en brengen van minstens vijftig en so meer dan tweehonderd gulden. De Kamerleden Oele en Wieldraa er (beiden PvdA) hebben deze vri voorgelegd aan de minister Klom (CRM) en Roolvink (sociale zake De Kamerleden vragen zich af" hieruit niet blijkt dat de kosteloos verkrijgen deskundige hulp van Stichting Buitenlandse Werknemi te Amsterdam onvoldoende fundi neert. De Kamerleden vragen de n nisters verbetering in deze situs te brengen. De reële opdracht van de k< kwam 's middags ter sprake toen i vrouw J. Brandsma die met haar ra in zendingsdienst op Celebes we zaam is, over het werk daar verte en een muzikale groet overbracht; Evangeliste, mej. A. Visser uit I zenburg had daarvoor verteld hoe een onderzoek bleek, dat veel ra; sen, die buiten de kerk de weg n Christus vonden, hun eerste conti hadden door gesprekken in koffie-l lunchpauzes. Afscheid werd gisteren genoia van mevrouw F. den Braber, die vi tien jaar in het bestuur heeft gezets 1 2 3 4 5 6 7 Anagram puzzel Uit de woorden van de eerste rij moet» de woorden van de tweede rij worden ge vormd. De beginletters van de woorden uit eerste rij vormen de naam van e«l bloem. 1 lading-plaats voor dieren 2 kleurstof-vogel 3 berrie - zijtak Donau 4 eekhoorn (gew.) - hark 5oningewijde-rood inde wapenkunde 6 evenzo-kledingstuk 7 karakter - op die plaats Oplossing vorige puzzel 1 har, 2 emelt, 3 lor, 4 immer, 5 order, 6te J nor, 7 rente, 8 oom, 9 oever, 10 pon. H& 1 LIOTROOP. Eenvoudig Van een onzer verslaggevers UTRECHT De toekomst van het instituut voor parapsy chologie aan de universiteit van Utrecht is inzet geworden van een scherpe pennestrijd in het weekblad Utrechtse Universi taire Reflexen. In deze discussie verdedigt drs. ir. S. A. Schouten dat de parapsychologie moet worden opgenomen in het insti tuut voor experimentele psychologie. De parapsyclioloog prof. W. H. C. Tenhaeff (over wiens opvolging al jaren gestreden wordt) houdt vol dat een dergelijke integratie zal leiden tot een verschraling van de parapsycho logische studie tot kwantitatief on derzoek. DOELSTELLING De heer Schouten, wetenschappe lijk medewerker voor de parapsycho logie. schrijft dat de discussie over de opvolging van prof. Tenhaeff niet in de eerste plaats gaat over personen, maar over de doelstelling en methode van onderzoek. Schouten hecht het meeste belang aan kwantitatief onderzoek. Daarbij wordt via experimenten nagegaan of proefpersonen in staat zijn een juiste voorspelling te doen binnen een be- NED. HERV. KERK Aangenomen: naar NOP (Ens-Krag- genburg': E. C. van Offeren te Gel- Bedankt: voor NOP (Nagele-Tol- lenbeek): J. G. Huetink te Markelo. perkt aantal mogelijkheden (bijvoor beeld een bepaalde kaart van een kaartspel). EXPERIMENTEEL Een tweede algemene methode neemt als werkypothese aan dat een paranormale relatie voorkomt en on derzoekt dan experimenteel of die re latie aanwijsbaar is. of die relatie in derdaad paranormaal is en wat de invloed van de omstandigheden is ge weest. Beide methoden sluiten volgens Schouten nauw aan bij de experi mentele psychologie. Daarom'ligt in tegratie van beide instituten voor de hand. Maar dat betekent niet dat al het niet-kwantificeerbare onderzoek zinloos is. Ook daarvoor moet volgens Schouten plaats zijn. VERWIJT In een uitvoerig artikel gaat prof. Tenhaeff hierop in Hij beschuldigt Schouten van onvoldoende kennis van de parapsychologie en maakt hetzelfde verwijt aan het adres van de Zweed M. Johnson die hier een jaar als gastdocent zal optreden. O'er de methodiek zegt Tenhaeff dat het kwantitatieve onderzoek door zijn instituut al lang gedaan wordt Tegen een experimentele, natuurwe tenschappelijke aanpak van het vak is Tenhaeff dan ook niet gekant VERARMING Maar hij vreest dat een eenzijdige benadering vanuit de natuurweten schappelijke hoek zal leiden tot een blikverenging. tot geestelijke verar ming en tot een onbillijke beoorde ling van de parapsychologie, maar ook van andere wetenschappen. De Apeldoomse predikant om- Schrijft de eigen identiteit van de christelijke gereformeerde kerken dan als „heel eenvoudig, zonder enig systeem, in de vreze des He ren recht doen aan het geheel van de Schrift en aan de belijdenis, die geen leerstukken zonder meer be vat. maar die doorademd is van wat genoemd is de religie." Hij vervolgt: „In de gereformeer de belijdenis is duidelijk te merken, dat zonde en genade, geloof en recht vaardiging geestelijke realiteiten zijn. Er begint iets werkelijk te verschuiven als deze zaken, die door niemand ontkend worden, geen levende, geestelijke werkelijkheid BOLOGNA. (KNP) Het enkele malen omgewerkte ontwerp voor een grondwet voor de kerk. dat Kardi naal Felici als voorzitter van de commissie voor het kerkelijk recht, aan de bisschoppen ter beoordeling heeft toegezonden, slaat alle hoop op een vernieuwing van het kerkelijk recht de bodem in. In plaats van dat dit ontwerp een eenvoudige cataloog geeft van de rechten en plichten der christenen, waarop velen hopen, fixeert het juist de hierargische pyramide op een ma nier. welke volkomen vreemd is aan de traditie. De tekst van het ontwerp is welis waar versierd met allerlei citaten uit het tweede Vaticaanse concilie, maar tegenover deze bedrieglijke ornamentiek staat een ontmaskerend woordgebruik. Dit is de conclusie van een uitgebreid onderzoek dat ver richt is door het Italiaanse Kaski. (katholiek sociologisch instituut). Met computers heeft dit instituut de tekst van het ontwerp vergeleken met de documenten van het Vati caans concilie. In Nederland worden jaarlijks ettelijke tien duizenden zwangerschappen opzettelijk afgebroken. Dat zijn er ettelijke tienduizenden te veel. Dit betekent niet, dat abortus provocatus onder alle omstandigheden ontoelaatbaar zou zijn. Het be tekent wel, dat deze abortus in het gunstigste geval als een noodzakelijk kwaad kan worden beschouwd, en dat, ook op dit gebied voorkomen beter is dan opereren. Nu is het wel zeker, dat het probleem van de ongewenste zwangerschap en daarmee het abortusvraagstuk nooit helemaal zal ver dwijnen. Maar dat is natuurlijk geen reden om het niet met kracht te bestrijden. Daarvoor is onder meer nodig, dat méér mensen te weten komen, wat er op het gebied van de anti conceptie te koop is. Onbedoelde en ongewenste zwangerschappen zegt een recent rapport van het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (NISSO) ontstaan bijna altijd „door een slecht anti-conceptiegebruik". Eén oorzaak daarvan is een gebrek aan kennis omtrent anti- conceptionele methoden. Sommige christenen zullen dat gebrek niet be treuren, omdat ze met b.v. prof. dr. G. A. Linde boom van oordeel zijn, dat anticonceptie een ingreep in een scheppings- of natuurorde is, die voor christenen geen regel, maar hooguit een door de nood opgelegde uitzondering behoort te zijn. In het algemeen echter is ook onder christelijke ouders het inzicht aanvaard, dat het beste aantal kinderen niet het hoogst bereikbare hoeft te zijn. Voor de meesten hunner is anti-conceptie dan ook om prof. dr. A. A. Haspels te citeren „een ingrijpen in een scheppinsgorde. waar een christen vanzelfsprekend in verantwoordelijkheid toe over gaat". Maar de mens christen of niet-christen moet er dan ook toe kunnen overgaan, en als hem dat door een tekort aan kennis wordt belet, moet hij de kans krijgen, dat tekort op te heffen. Het rapport van het NISSO verstrekt daartoe een flinkse reeks suggesties. Sommige daarvan maken een acceptabele indruk. Zo wordt geopperd, in ziekenhuizen stencils over anti-conceptie te laten uitreiken aan vrouwen die daar hun eerste of tweede kind krijgen; seksuele voorlichting te ver schaffen via radio en televisie; en in de STER- reclame spots over andere anti-conceptionele middelen dan de pil (het spiraaltje en de ring) te laten opnemen. Minder aantrekkelijk lijkt ons daarentegen de gedachte ook in het NISSO-rapport neergelegd seksuele voorlichting op de lagere scholen ver plicht te stellen. Als ouders, om welke reden dan ook, deze voorlichting niet aan de school willen toevertrouwen, behoort hun wens te worden ge respecteerd. Ook hier geldt, dat de overheid de burgers de kans moet bieden, zich zo goed mogelijk te ontplooien; of die kans ook wordt aangegrepen, behoort echter een zaak te zijn van de burgers zelf. in dit geval van de ouders. Aan een versterking van de overheidsdwang in onze maatschappij niet bepaald een schaars artikel zal bij de meesten hunner weinig behoefte bestaan. De opstellers van het NISSO-rapport gevoelen die behoefte wel en hoe. „Het is toch gek" schrijven ze in alle ernst „dat het verkeer op de weg zich wel aan regels dient te houden, terwijl het geslachtsverkeer (en anti-conceptie) ongeregeld is en een zaak van particulier initiatief'. Als dat inderdaad gek is, dan bewijst zo'n uitspraak alleen maar, dat het volgens sommigen nóg gekker kan. het zo ontzettend snel. Het wereldpa troon en het cultuurpatroon verande ren van ogenblik op ogenblik. Overbodig Vroeger zag men alles wat zich in de wereld afspeelt in een logisch ver band met God en Zijn wet. Nu is dit voor vele totaal weggevallen. God is voor hen overbodig geworden. Daar bij sluit de gedachte aan, dat waar is wat bewezen kan worden en God kun je niet logisch beredeneren. Veel jongeren zeggen: we gaan ver der de mist in. Voor een groot aantal mensen is het leven zinloos geworden. Er is niets meer dat vaststaat. Omdat men God niet kan vinden, gaat men zoeken naar een ervaring boven de mens uit, bijvoorbeeld door middel van drugs. Tjacht ook in deze situatie elkaar te begrijpen", zei ds. Ribbers met na druk. Niet alleen luisteren naar el kaar, maar zo met elkaar bezig zijn, dat men elkaar vastgrijpt. We mogen noch van- de vooruitstrevende, noch van de conservatieve broeders en zusters zeggen: het is een hopeloze zaak. Jezus vond niemand een hope loos geval. Spreker constateerde een grote moedeloosheid onder christenen. Men zegt wel God kan alles, maar gelooft in zijn hart dat de Baals van deze tijd het wel zullen winnen. Opdracht Eerst moeten Gods vragen aan de orde komen, vervolgde hij, daarna gaat het om de mens. Dan is men in staat de vragen over kerk en wereld te gaan beantwoorden. Zoveel ellende in de wereld komt niet primair door dat we niet meer van elkaar houden, maar doordat we God loslaten. Ds. Ribbers waarschuwde er ten slotte voor niet alleen te leven vanuit traditie. Wij worden terecht met arg waan bekeken als tradities de plaats hebben ingenomen van de levende God. „Weet u waarom de jongeren zo trappen en schoppen? Omdat ze pro beren of we vast staan." Op 25 mei heeft Den Haag weer een opperrabbijn. Op die dag in stalleert opperrabbijn A. Schus ter van Amsterdam de heer Me- nachem Fink tot opperrabbijn van de Nederlands-Israëlietische gemeente van Den Haag. De heer Fink is in 1945 in Bue nos Aires geboren als zoon van de opperrabbijn van die stad, In 1968 kreeg hij in Jeruzalem de rabbinale bevoegdheid. Hij volgt in Den Haag opperrabbijn S. Beëri op, die eind 1970 met pen sioen naar Israël vertrok.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2