Israël moet veel soepeler worden' Wanhopige boeren op Madagaskar in opstand VS willen praten over vertrekdatum India dringt aan op spoedige terugkeer van OostPakistani Tito: ons socialisme is liet verst gekomen ft Rogers sluit Miclden-Oostenreis af SIBIE HOFFMAN "lEARRESTEERD hap wil regeling 'oodprijs verlengd VS-senator wil Nixon naar liet front sturen Pompidou gaat zelf reclamevlucht met de Concorde maken Mansholt gaat als onwelkome gast naar CEA-congres Nieuwe route in het Kanaal VRIJDAG 7 MEI 1971 c TANANARIVE (ANP) In 'rk zuiden van Madagaskar •t grote eiland voor de Oost- aanse kust zijn vorige iand ernstige onlusten uitge- iken. Op kleinere schaal zou- ze nog steeds voortduren, irige maand vielen groepen eren, voornamelijk leden van Antanurey-, Mahafaly- en An- F losy-stammen, gevangenissen, litieposten en woningen van ÉLtrictsambtenaren aan. De uit- Trsting wordt gezien als uiting |n wanhoop van de boeren op dagaskar, waar sinds maan- n hongersnood, grote droogte veeziekten voorkomen. regeringswoordvoerder heeft onlusten bestempeld als een „actie lichtgelovige boeren, opgestookt .maoïsten". Hiermee legde de jleringswoordwoerder verband met leider van de Monima-beweging, 63-jarige Monja Joana. PROFEET leze geldt als een sociaal-bewogen li. die in het zuiden van het eiland een profeet wordt geëerd. Monja Ona is kort geleden in Peking ge- ist. De Monima-beweging streeft ere invloed van de inheemse be ting in het regeringsbeleid na. e beweging ontkent in pamfletten anti-westerse houding. De op dagaskar verblijvende Europeanen M -den ervan verzekerd, dat ze met m t zullen worden gelaten, zolang ze i met hun eigen zaken bemoeien Mniet de hulp van Franse troepen N^epen KERKEN Ie regering van Madagaskar is bij- der fel opgetreden tegen de op- m ^delingen en heeft een groot aan- mensen laten arresteren. Dit heeft f tal wat kritiek veroorzaakt van de ken op Madagaskar. ijdens de missen op eerste Paas- hebben priesters van het bisdom r een brief voorgelezen, waarin geprotesteerd werd tegen de "tukking. De parochianen werd voorgehouden dat enkel en alleen de kleine man en de kleine boer het slachtoffer waren van de onlusten en niet de vele (Europese) multi-miljo- nairs in de steden. UITGEBUIT Het Congolese persbureau DIA publiceert een persoonlijke corres pondentie van een „geloofwaardig getuige" Deze wijst erop. dat voor al de kleine boeren voor 70 pet. analfabeten door de regerings ambtenaren worden uitgebuit en uitgezogen. Een bijzonder zeer punt is de belasting. De boeren zijn wel berfeid om belasting te betalen, maar zij hebben geen enkele reden om er hel nut van in te zién, want de regering doet niets voor de wegen, voor watervoorzie ning. voor medische verzorging. >Er zijn ambtenaren, die deze boeren op allerlei manieren bedriegen enze geld i laten betalen om belasting te mogen betalen. WREED Zij krijgen echter geen ontvangst bewijs. Bij de controle moeten ze dan opnieuw betalen, soms tot drie maal toe. De methoden om tot betaling te dwingen zijn aldus de getuige uit Madagaskar soms bijzonder cru, tot verkrachting van vrouwen toe. JERUZALEM (Reuter. UP1. AP. AFP) Met eeu nauwelijks verhuld beroep op Israël, meer flexibiliteit te tonen in bet -streven naar een vergelijk niet zijn Arabische buurlanden, is de Amerikaanse minister William Rogers gisteren begonnen aan het laatste deel van zijn bezoek aan het Midden-Oosten. Hij arriveerde in Israël in een vliegtuig van ué Amerikaanse luchtmacht, dat rechtstreeks uit Egypte was gekomen. Normaal is dat als gevolg van de oorlogstoestand onmogelijk. De vlucht van het ene land naar het andere wordt dan Via Cyprus gemaakt. PARIJS (AP. Reuter. UPI) De VS zijn bereid op het Parijse vredes overleg te praten over het vaststel len van een datum voor terugtrek king van Amerikaanse troepen uit Vietnam. Maar Hanoi moet dan op heldering geven over zijn plannen met betrekking tot de terugtrekking van Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja. Dit heeft de Amerikaanse delega tieleider David Bruce gisteren voor gesteld op de 112-dè bijeenkomst van het Parijse Vietnamoverleg. Bruce herhaalde dat president Ella Fitzgerald en Count Ba.iie ontmoetten elkaar gisteren in Amsterdam. Vandaag treden ze samen op in Tilburg. Nixon heeft verklaard bereid te zijn een datum voor terugtrekking vast le stellen als ook Hanoi dat doet. Vol gens Nixon zou 12 maanden een ge schikt tijdsschema voor troepenterug trekkingen zijn. De Noordvietnamese delegatieleider Xoean Tboèy heeft dit gisteren van de hand gewezen. Wederzijdse terug trekking, aldus Thoey, betekent dat de Amerikaanse „agressor" op een njn wordt gesteld met het Vietname- Ae volk „dat zich tegen de agressie KeerC. CAMBODJA In Phnom Penh. is gisteren het nieuwe Cambodjaanse kabinet mei instemming begroet door het parle ment Met 50 stemmen'tegen 1 werd de nieuwe regeringssamenstelling goedgekeurd. Het kabinet telt 19 leden. Lon No! blijft premier metyöls vice-premier, generaal Sirik Matak. die de belang rijkste man zal worden. Sirik Matak krijgt tevens het mi nisterie van defensie Kooen Wick is tot minister van buitenlandse zaken benoemd. BESTAND De Viet Cong heeft een bestand van 48 uur afgekondigd ter gelegen heid van de geboortedag van Boed- dah op 9 mei. De Zuidvietnamese re gering heeft een bestand van 24 uur uitgevaardigd voor 9 mei. DODEN In Indo-China zijn vorige week 68 Amerikaanse militairen gesneuveld Het is het hoogste aantal in vijf we ken. zo is in Saigon bekendgemaakt. Vorige week zijn 492 Zuidvietname- zen gesneuveld en Ï102 gewond ge raakt. Er zouden 1657 Noordvietnamezen en leden van de Viet Cong in die periode zijn gedood. Dit is het laagste weektotaal sedert 30 januari. Anti-Vietnambetogers in de VS heb ben het deze week niet even gemak kelijk gehad. In Denver probeerde een demonstrant een bestelauto te beletten de stad binnen te rijden. De bestuurder was daar niet van gediend en reed zachtjes door. De betoger moest achteruitkruipend maken dat hij wegkwam. AARDSCHOKKEN ROND NAPELS NAPELS (Reuter) Voor de tweede achtereenvolgende dag zijn duizenden mensen in Napels en. de omliggende plaatsen gisteren in pa niek de straten opgevlucht na enk.ele zware aardschokken. Slachtoffers zijn er niet gevallen en voorzover kon worden nagegaan is nergens ernstiige schade aangericht. BEN GOERION Tekenend voor de houding, die «Ro gers tegenover de Israëlische leiders zal aannemen was, dat de minister eerst een bezoek bracht aan Da vid Ben Goerion, de 84-jarige „Vader van Israël". Deze oude staatsman, die al jarenlang oppositie voert tegen het regeringsbeleid, is van mening, dat Israël zich uit alle bezette Arabische gebieden moet terugtrekken. Rogers bracht ook een bezoek aan het Yad Vasjem monument voor de zes mil joen Joden, die in de tweede wereld oorlog in nazi-concentratiekampen omkwamen. RISICO'S Rogers verklaarde bij aankomst, op zijn reis langs de Arabische landen versterkt te zijn in de overtuiging, dat zich niet spoedig een betere gele genheid zal voordoen om een recht vaardige en duurzame vredesregeling te bereiken. „Er zijn risico's verbon den aan een vredesovereenkomst. Maar er schuilen grotere gevaren in het voortduren van de huidige situa tie", aldus de minister. Hij wil Israël op dezelfde manier benaderen als hij met Egypte deed, namelijk door na te gaan op welke terreinen de rivalen het eens zijn en op welke niet om vervolgens ziens wijzen van anderen ter sprake te brengen die kunnen bijdragen tot op lossing van het conflict. BRIEF VAN NIXON De minister gaf Israël opnieuw de verzekering, dat Amerika altijd zal opkomen voor de veiligheid van het land. Maar hij overhandigde premier (mevrouw) Golda Meir een brief van president Nixon, waarijjj deze schrijft dat naar zijn overtuiging de veilig heid van Israël het best kan worden gegarandeerd door een definitief en bindend vredesverdrag Voor de aankomst van Rogers had mevrouw Meïr verklaard, dat haar land bereid is om zonodig ook „neen" te zeggen tegen zijn vrienden. Het gesprek, dat Rogers gisteren met mevrouw Meir voerde was „een goede, geanimeerde gedachtenwisse- ling", die twee uur en twintig mi nuten duurde. In Amerikaanse krin gen heeft men de indruk, dat Rogers zich niet wil laten intimideren door een harde Israëlische aanpak en dat hij zal blijven aandringen op versoe peling v an tot dusver ingenomen standpunten. RIAD In Cairo verklaarde minister Riad na het vertrek van Rogers, dat Egyp te het niet eens is met Amerika over de manier, waarop een vreedzame re geling tot stand kan worden gebracht. De besprekingen waren vruchtdra gend in die zin. dat minister Ro gers gelegenheid kreeg, de Egyptische opvattingen rechtstreeks te verne men. GESLAAGD Niettemin lijkt Rogers in zijn voor naamste opzet te zijn geslaagd: toe nadering tot stand te brengen tot de Arabische landen, zonder Israël voor het hoofd te stoten. De contacten tus sen Amerika en Egypte, die via der den lopen, zullen worden uitgebreid. Over herstel van de diplomatieke be trekkingen is geen besluit gevallen. Morgen zal Rogers door de paus worden ontvangen. ksHINGTON (AFP) De Ame- Inse „hippie-leider" Abie Hoff- is door FBI-agenten in zijn huis York gearresteerd op be- diging van aansporing tot oproer Mreigmg van een politieman tij- de vredesbetogingen in Wash- Hoffman is de derde van de i van Chicago" die is gearres- I wegens het aanzetten tot op- fRennie Davis en John Froines, regens een soortgelijke aanklacht aangehouden, zijn inmiddels op Dcht vrijgelaten. Vorig jaar in Chicago terecht op be- diging van het organiseren van ten tijdens de Conventie van de icratische Partij in Chicago in Van een verslaggever N HAAG Het produktschap granen, zaden en peulvruchten, de minimum-broodprijsregeling ngen. De regeling zou op 1 juli aflopen. Het bestuur van het heeft gisteren een desbetref- verordening vastgesteld, gaat echter nu nog om de of het schap zijn bevoegdheid t vaststellen van de minimum prijs zal behouden. Het Konink- lesluit waarbij het die bevoegd- heeft gekregen, loopt namelijk juli af Het produktschap heeft r verlenging gevraagd atssecretaris Van Son is voor- er van verlenging van de mini- ^^prijsregeling, zo heeft hij de ^Bitter van het schap laten weten, ^^verlenen van de bevoegdheid 1 hij echter aan zijn opvolger te hi overlaten. NEW DELHI, KARATSJI (Reuter, AP) India heeft een beroep op de grote mogendheden en internationale organisaties gedaan ervoor te zorgen, dat de anderhalf miljoen Oostpa- kistaanse vluchtelingen naar huis kunnen terugkeren. In de Indiase staten West-Bengalen, Assam, Tripoera en Bihar komen elke dag nog zo'n 60.000 Oost- pakistani over de grens. Totdusver heeft India al meer dan 55 miljoen gulden uitgegeven om de vluchtelingen te helpen. Het zou het op prijs stellen, als de Verenigde Na ties het probleem op eenzelfde manier zouden willen aanpakken als dat van de Palestijnse vluchtelingen en de di recte financiële verantwoordelijkheid zouden overnemen. Een regeringswoordvoerder, die dit meedeelde, zei dat India de vluchte lingen niet kan toestaan, zich in het land te vestigen. Daarom hoopt het. dat de Oostpakistani zo spoedig mo gelijk naar hun woonplaatsen kunnen terugkeren. Op het ogenblik ziet het er echter eerder naar uit. dat nog enkele miljoenen naar India zullen uitwijken. Tegenspraak Uit een geheim rapport is volgens welingelichte kringen in Karatsji eebleken, dat de toestand in Oost-Pa kistan helemaal niet zo rooskleurig is, als de regering van Pakistan doet voorkomen. Door het volledig ontbre ken van hoger personeel in het be drijfsleven en de overheidsbureaus zal herstel van de economie voorlopig onmogelijk zijn. Het zal nog maanden duren, voor dat het spoorwegverkeer weer hele maal op gang komt. Een groot deel van materieel en rails is vernield. Tenminste 1500 bussen zouden naar Oost-Pakistan gezonden moeten wor den om het verkeer enigszins op gang te brengen. Ook zouden 50 veerpon ten hard nodig zijn. De Pakistaanse regering heeft gis teren verklaard, „berichten over slachtpartijen door leden van de nu verboden >Awami-Liga van Sjeik Moedjiboer Rachman in Oost-Pakis tan" strikt geheim te hebben gehou den, uit vrees voor vergeldingsacties in West-Pakistan. De slachtingen zouden zich hebben voorgedaan voordat op 25 maart het Pakistaanse leger een eind maakte aan de afscheidingsbeweging van Bangla Desj. Alleen in Tsjittagong en Khoelna al zijn vele duizenden lijken gevonden. VERBOD De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft ondanks oppositie van de regering een resolutie aanvaard, waarin de levering van wapens aan Pakistan wordt verboden, totdat het conflict in Oost-Pakistan is opgelost. Van rege ringszijde was gezegd, dat het verbod de relaties lussen beide landen nade lig zou beïnvloeden, omdat andere landen hun wapenleveranties hand haven. SERAJEWO (AP) President Tito van Joegoslavië heeft verklaard dat het Joegoslavische, op zelfbestuur in alle geledingen van de maatschappij gerichte socialisme het verst is geko men in de verwezenlijking van de idealen die het wereldproletariaat in spireren. Tito wilde hiermee duidelijk zeggen dat zijns inziens de Joegoslavische variant van het-communisme, die ge baseerd is op decentralisatie en ar- BERKELEY Senator George McGovern uit Zuid-Dakota, die in 1972 door de democratische partij tot kandidaat voor het presidentschap van de VS wil worden aangewezen, heeft gisteren in een toespraak tot studenten van de universiteit van Californië in Berkeley verklaard dat hij een amendement op de wet op de militaire dienstplicht zal indienen dat de Amerikaanse leiders verplicht „ten strijde te trekken". Als mijn amendement wordt aan genomen, aldus McGovern, zullen president Nixon, de stafchefs en an dere leiders een „redelijke" tijd aan het front moeten doorbrengen. Mc Govern erkende dat leeftijd en ge breken een probleem zullen vormen bij de dienstplicht van deze al wat oudere mannen, maar verklaarde dat er toch bepaalde dingen zijn die he- jaarde mannen wel kunnen doen. beidersautonomie in de bedrijven, het ware communisme is De president sprak op het arbei derscongres een soort arbeiders- parlement dat bijeen was gekomen in de Skenderija-zaal van Serajewo Meer dan 4.000 afgevaardigden en gasten, waaronder waarnemers uit 42 landen, wonen het congres bij. Ons heeft altijd, voor alles, een hu manitaire visie op het socialisme voor ogen gestaan. Wij hebben er naar ge streefd dat de werkers, als scheppers van alle goederen, het onderwerp dienen te zijn bij produktie en distri butie, dat het sociaal-economisch stelsel de rechten van de arbeiders moet garanderen en hun belangen moet weerspiegelen, aldus Tito. HUMANITAIRE VISIE De Joegoslaven zijn de enige com munisten die de leiding van de on dernemingen hebben gelegd in de handen van de werknemers. Van hieruit is Joegoslavië de weg opge gaan van de decentralisatie van het landsbestuur, die volledig zal zijn wanneer deze zomer voorgestelde grondwetswijzigingen zullen zijn aangenomen. Joegoslavië zal dan in feite een statenbond van zes souve- reine staten zijn geworden Het arbeiderscongres kan geen for meel bindende besluiten nemen. Het heeft echter wel grote invloed op de politiek en de economie Beeld van de brand die gisteren in het oude centrum van Utrecht woed de. Het blussingswerk werd aanzien lijk bemoeilijkt, omdat de plaats van de brand moeilijk te bereiken was. PARIJS (AP) President Georges Pompidou gaal vandaag aan boord van de supersonische Concorde met twee keer de snelheid van het geluid vliegen. Tijdens de vlucht zal hij voor de radio commentaar leveren mef de bedoeling de verkoop te be vorderen en de tegenstanders van het toestel, die het een „industrieel Viet nam" noemen, te ontwapenen. De president zal midden in het toe stel zitten dat gevlogen wordt door testpiloot André Turcat. De reis gaat over 1600 km voor de duur van 75 minuten. Van Parijs uit wordt boven de Atlantische oceaan gevlogen waar na geland wordt in Toulouse, waar Aerospatiale, de Eranse fabrikant van het Frans-Britse toestel, gevestigd is. Drie kwartier wordt gevlogen met supersonische snelheid en 16 minuten met „mach 2". of twee keer de snel heid van het geluid. Gezorgd is voor een speciale pa trijspoort waardoor Pompidou kan kijken. Een speciaal radar-netwerk zorgt voor de veiligheid, ook gaat de Fran se marine patrouille varen in die de len van de Atlantische Oceaan bij Bretagne waarboven de Concorde zal vliegen. De scherpste tegenstander is het Kamerlid Jean-Jacques Servan Schreiber. die eens de Concorde een industrieel Vietnam heeft genoemd. Hij heeft een open brief aan de presi dent gepubliceerd waarin hij zegt dat het nog niet te laat is het project op te geven en de Franse belangstelling te richten op een Europese luchtbus voor 300 personen die stellig een suc ces zou worden. Steeds meer Engelsen tegen toetreding EEG LONDEN Steeds meer Engelsen zijn tegenstander van> toetreding van hun land tot de Europese gemeen schap, zo blijkt uit een tweede opinie onderzoek binnen vier dagen dat van daag door Daily Express is gepubli ceerd. De Sunday Times heeft in zijn laat ste nummer een opinieonderzoek ge publiceerd waarbij het percentage te gen toetreding van de ondervraagden 65 bedroeg, één procent meer dan in november. De Louis Harris Poll die vandaag in de Daily Express werd gepubli ceerd levert 63 procent tegen, drie procent meer dan in april. Georges Pompidou BRUSSEL (ANP) Dr. Sikko Mansholt. vice-voorzitter van de Europese Commissie gaat toch naar Santa Cruz de Teneriffe voorde jaar vergadering van de Confédération Européenne de l'Agriculture. In een brief aan de CEA heeft hij meege deeld: „Mijn verknochtheid met de boeren en mijn vaste overtuiging d^t de strijd voor de verbetering van hun lot voortgaat, nopen mij er toe uw uitnodiging, orri van mijn deelneming af te zien, af te wijzen". Mansholt was medio januari uitge nodigd op de jaarvergadering van de CEA een uiteenzetting te komen ge ven over de landbouw in Europa in 1980. Maar begin april liet de CEA plotseling weten dat een aantal be langrijke nationale landbouworgani saties aangesloten bij de CEA niet aan de jaarvergadering zou deel nemen als de heer Mansholt daar zou verschijnen. De CEA vroeg Mansholt daarom af te zien van zijn deelne ming aan de bijeenkomst. LONDEN De Britse scheep vaartautoriteiten hebben voor de vaart in Het Kanaal, dit jaar berucht geworden door enkele dramatische scheepsrampen kort na elkaar, een veiliger route op papier gezet. De kaarter., vervaardigd door de Britse marine, zijn over enkele weken be schikbaar. De nieuwe zeeroute is drie mijl breed: twee mijl breder dan de oude vaarweg. De route geldt voor het verkeer in westelijke richting. Generaal Wickber" O leidt trefdag AMSTERDAM De internationale leider van het Leger des Heils, ge neraal Erik Wiekberg, en zijn vrouw komen naar Nederland om de jaar lijkse Trefdag van het Leger, op Hemelvaartsdag. 20 mei in de Hilver- sumse Expohal te leiden. Het is het eerste bezoek van Wiekberg na zijn verkiezing tot generaal in 1969 aan ons land. De trefdag zal beginnen met een radiodienst om 9 uur. die geleid wordt door chef-secretaris ko lonel Nijdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 15